Cera
17.08.05,09:52
Prosím o radu!

Som nezamestnaná od 1.7.2004. Mám 49 rokov. Mám možnosť sa zamestnať
v manželovej firme pri vedení JÚ. Aká forma zamestnania je výhodná?
Ako zamestnanec? Aké sú výhody a nevýhody?
Aké sú odvody pre mňa a pre firmu? Ako sa mi to počíta do dôchodku?
Poradí mi niekto? Vopred ďakujem.
Sefcikova
17.08.05,08:11
Prosím o radu!

Som nezamestnaná od 1.7.2004. Mám 49 rokov. Mám možnosť sa zamestnať
v manželovej firme pri vedení JÚ. Aká forma zamestnania je výhodná?
Ako zamestnanec? Aké sú výhody a nevýhody?
Aké sú odvody pre mňa a pre firmu? Ako sa mi to počíta do dôchodku?
Poradí mi niekto? Vopred ďakujem.
vedenie JÚ - na hl. pracovný pomer
výhody - stravné lístky
výška odvodov závisý od výšky hrubej mzdy
treba poslať prihlášky do zdravotnej a sociálnej poisťovni

doporučujem, pozrieť stránku Sociálnej poisťovne, bližšie o odvodoch
ZP - zamestnávateľ hradí 10%, zamestnanec 4% z HM
Johanka
17.08.05,08:26
Nevýhody - 24 hodín denne s manželom.:)
Luba2
17.08.05,08:26
Veľa možností nemáš. Jednorazová činnosť to nie je, takže DOVP by to nemala byť. Tak potom jedine si tiež vybaviť živnosť a spolupracovať na základe živnosti, výhodou je že aspoň prvý rok nemusíš platiť odvody, robíš si sama dane.

Druhou, pre Teba jednoduchšou možnosťou je pracovný pomer, ako Ti radia už aj vyššie, ale je pre Tvojho zamestnváateľa nákladnejší - musí odvádzať za Teba odvody - a tým pádom sa Ti to ráta aj do dôdhodku.

Čo sa týka zamestnávateľa, aj to, aj to si dá do nákladov.
Johanka
17.08.05,08:35
Ak by ste chceli platiť menšie odvody, môžete uzatvoriť pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas.
Olgica
17.08.05,10:14
Pripájam sa k Šefčíkovej.
A ďalšie výhody - ak budete mať prac.zmluvu - čiže budete dôchodkovo poistená, budú sa Vám započítavať roky do dôchodku!!
Odvody: zamestnanec Zdravotka 4%, sociálka 9,4% = 13,4%
zamestnávateľ Zdravotka 10%, sociálka 25,2% = 35,2%
porfin
19.08.05,16:10
JA si tiež myslí, že napriek výške odvodov, je pre Teba výhodné byť riadne zamestnaná ako zamestnanec, lebo treba myslieť aj na tvoj vek / je to takmer aj môj :-))/ a aby Ti išlo niečo aj na dôchodok a iné zabezpečenie, lebo stať sa môže všeličo.

No ak by si sa chcela venovať vedeniu účtovníctva v plnej paráde, tak tiež nie je zlé založiť si živnosť a robiť účto aj pre iných. A manželovi všetko fakturovať :-)))
Manual
19.08.05,17:48
Lenže ak bude manžel šetriť na odvodoch a dá Ti napr. hrubú mzdu 7000,- Sk tak velký dôchodok nečakaj. Ono sú to spojené nádoby... Ako písali hore na výber nie je lebo prakticky idú platby "akože z rodinného rozpočtu" keď je to firma malá a nevykazuje velký zisk. Ale to určite máte s manželom predebatené.
Pekný večer želám...
KEJKA
19.08.05,18:41
ja by som odporúčala kombináciu, tie odvody sú dosť vysoké ale aspoň sa počíta čas do odpracovaných rokov. To na začiatok. Intenzívne hľadať zákazky a ak budú, založiť bud sro, alebo živnosť a venovať sa tejto činnosti. Vhodne kombinovať prýjem zo závislej činnosti, a šetriť na dôchodok. Lebo čo našetríš, to ti už nikto nezoberie, ale dôchodok sa počíta tak ako sa počíta, veľa od neho nečakaj. Najlôepšie podľa mňa sro, dať prácu aj iným a zabezpečiť si doživotnú rentu. A nezávislosť aj od manžela :-)
Magda
24.08.05,07:27
Ak sa chce nezamestnaná osoba stať SZČO, tak za určitých podmienok može dostať aj príspevok z úradu práce. Treba sa na úrade práce opýtať, lebo príspevok sa poskytuje percentom podľa miery nezamestnanosti v regione, najlepšie v zime, keď je najväčšia. Podmienka je prevádzkovať živnosť dva roky. Prvý rok potom do SP nemusí platiť odvody, ale môže byť aj dobrovoľný platca, ale do ZP odvody platiť musí.
Zita5
24.08.05,07:37
Neviem či manžel má s.r.o. alebo je SZČO . Ale já s manželom pracujem na báze združenia FO už roky a je to celkom dobré . Má to aj svoje výhody , ale určite aj nevýhody , ako každá iná práca ,len by si si musela vybaviť ŽL a ešte to závisí od toho , aké podnikateľské aktivity má manžel , lebo tie by sa mali stotožňovať u oboch . Aj já som v Tvojom veku a takto podnikáme už roky a ešte aj budeme
pokiaľ nám bude zdravie slúžiť . :confused:

Čiže nebolo by zlé si to prejsť s manželom a pouvažovať .
Fany
24.08.05,09:29
My s manželom už 10 rokov podnikáme spolu. Obaja máme živnosť, prvé roky sme boli ako združenie, teraz sme založili sro. Okrem toho ja robím účtovníctvo, fakturujem ho manželovi aj sro. Viem si tak relativne dobre usmerňovať výdavky, odvody... S ponorkovou chorobou nemáme problém, už sme si zvykli. Rozdelili sme si chod firmy na výrobný a ekonomický a každý vlastne riadi a venuje sa jednému. A spolu sa perfektne dopĺňame.
Ja teda radím, založiť si živnosť a podnikať samostatne. Manželovi (alebo aj iným podnikateľom) potom prefakturuješ svoje práce. Len nesmie on mať v živnosti účtovnicke práce. Pokiaľ neprekročíš príjmovú hradnicu pre SP, nemusíš platiť odvody do SP,iba 910 Sk ZP. A dôchodok, zváž! Druhý pilier sa ti už neoplatí. Ja si šetrím mimo a ešte tzv.životným poistením. Alebo si plať aj do SP a môžeš vlastne aj minimum (2155,- si platím ja). Aj tak tie dôchodky nebudú bohvieaké. Za 10 rokov sa toho môže zmeniť!!! A v tejto republike !!!
Radšej sa ak môžeš zabezpečuj pomaly sama. Máš to istejšie. Môj názor.
Ak sa zamestnáš, má manžel za teba vyššie odvody. Neviem, či sa ti to niekedy v dôchodku vôbec zúročí. Ak budete s manželom dobre podnikať, získate nejaký majetok, a to tiež nieje na zahodenie pred dôchodkom.