AnitaMartinska
14.09.09,10:40
Dobrý den,
ak zamestnavateľ vyplati nepeňažný príjem zo sociálneho fondu - listky na kulturne podujatie, viem, ze je to zdanitelny prijem.
Ale zahrna sa do vymeriavacieho zakladu pre zdravotnu poisťovňu???
Dakujem.
alušik
14.09.09,08:45
Príjem zo SF sa nezahrňuje do VZ zdravotného poistenia - viď § 13 ods. 4 Zákona o zdravotnom poistení.;)

Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
a) odstupné a odchodné, 44a)
b) náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, 44b)
c) príspevok zo sociálneho fondu, 44c)
d) príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, 44d)
e) odmena podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv,
f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí, 44e)
g) odmena vyplácaná pri prvom skončení pracovného pomeru pri odchode do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku, 39b)
h) plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru,
i) odmena vyplácaná pri prvom skončení služobného pomeru 45) po splnení nároku na starobný dôchodok, na výsluhový dôchodok, invalidný dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok.(5) Zamestnanec, ktorý nie je samostatne zárobkovo činná osoba podľa § 11 ods. 4 a má príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu 46) okrem vyňatých príjmov, má povinnosť platiť poistné aj z týchto príjmov. Vymeriavací základ pre odvod poistného z týchto príjmov je vo výške podielu základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu 46) okrem vyňatých príjmov, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2, 14.
j) preplatok z ročného zúčtovania poistného.
AnitaMartinska
14.09.09,09:17
Ano Alusik, toto vsetko som si aj ja nastudovala ,ale na skoleni v 1/2009 som si nasla v poskytnutej brozurke od prednasajucej lektorky nasledovne vysvetlenie ku konkretnemu prikladu:
Citujem:
Zamestnavatel poskytol zamestnancovi vstupenku do divadla - nepeňažný príjem zo SF.
Z takehoto prijmu zamestnanec plati povinne preddavky na ZP
/v sulade s ust. par.13 odst.1 pism. a zakona 580/2004 Z.z. o zdravotnom poisteni v zneni neskorsich predpisov VZ je prijem, ktorý podlieha dani z prijmov a tento prijem nie je podľa ods.4 citovaného ustanovenia z vymeriavacieho základu vylúčený/.
Prave pre tieto rozpory som ostala neista a neviem, kde je pravda.
Andyke
14.09.09,09:28
alušik
14.09.09,09:42
Anitka, neviem, z čoho vychádzala školiaca - odvolávka v zákone o zdravotnom poistení je na celý zákon o SF a žiadne výnimky tam nevidím...
Pozrela som teda teraz aj Draka a Jožko písal 31.8.2009 príspevok, v zmysle, že akékoľvek peňažné alebo nepeňažné príspevky zamestnancovi, ktorých zdrojom je sociálny fond, nevstupujú do vymeriavacieho základu zamestnanca, t.j. z takýchto príjmov sa za žiadnych okolností odvody neplatia.
AnitaMartinska
14.09.09,09:49
Dakujem pekne,
pekny den