Xanti
01.11.09,21:17
Dakujem velmi pekne vsetkym za odpovede, takze dufam ze to bude vsetko ok ak si to zalozim.
Este jednu otazku by som chcela dat-nechapem -preco sa do toho poistenia rataju dni nemocenskeho ukoncenia, ale napriklad ti co maju staly TPP sa musia predtym pripoistit. Urcite mne sa staci prihlasim na DNP do 8-ho tt? ked mam ukonceny PP?
Mozno je to banalna otazka, len to nechapem. dakujem.
Hm,
určite tebe stačí ak sa prihlásiš na DNP do 8-ho tt, pokiaľ máš skončený pracovný pomer, a nezačne Ti nový.

Pokiaľ by Ti začal nový pracovný pomer, tak by si nemala z každého poistenia 270 dní.
Preto musia ženy, čo pracujú a majú z práce nejaký VZ, a DPN si doplácajú do max. VZ mať z každého poistenia 270 dní minimálne.
Teda 270 dní z práce, a 270 dní z DPN. Ak nemajú tak sa im vyplatí materská len z jedného VZ.

No a ty teraz si budeš platiť z max. VZ, ( 26 týždňov ), a zvyšné dni Ti nájdu v ukončenom zamestnaní.
Splniš tak podmienku poistenia 270 dní a budú Ti vyplácať materskú z DPN.

Dúfam, že tomu už trošku rozumieš. ;)
Xanti
01.11.09,20:18
Chcem sa opýtať, sociálna poisťovňa neuzná, keď zruším aktuálne DNP a prihlásim sa na nové s iným VZ, keď od odhlásenia a nového prihlásenia neuplynie 6 mesiacov?
Zrušiť môžeš hocikedy, aj dnes. A prihlásiť sa na nové DPN tiež hocikedy. Tam nie je podstatné obdobie.

Tých 6 mesiacov je podstatných pre zníženie alebo zvýšenie VZ. Nie pre zrušenie a novozaloženie.
Katy a R
01.11.09,21:15
Zrušiť môžeš hocikedy, aj dnes. A prihlásiť sa na nové DPN tiež hocikedy. Tam nie je podstatné obdobie.Tých 6 mesiacov je podstatných pre zníženie alebo zvýšenie VZ. Nie pre zrušenie a novozaloženie.

... k tomuto existuje aj nejaké usmernenie SP (alebo výklad):confused::confused:
lebo zákon hovorí toto :
§142
(5) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.
.. sú tu síce spomenuté prípady, že to na niektorej pobočke bolo možné spraviť, ...ale aj opačné.
.. a ešte žiaden prípad, ako potom posúdila SP nárok na dávku v takomto prípade.
Xanti
01.11.09,21:22
... k tomuto existuje aj nejaké usmernenie SP (alebo výklad):confused::confused:
lebo zákon hovorí toto :
§142
(5) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.
.. sú tu síce spomenuté prípady, že to na niektorej pobočke bolo možné spraviť, ...ale aj opačné.
.. a ešte žiaden prípad, ako potom posúdila SP nárok na dávku v takomto prípade. Zákon píše o zmene, nepíše nič o zrušení. Predsa ak niečo zruším. A o dva dni založím iné tak to nie je zmena. Samozrejme idem proti sebe ak platím vyšší VZ, a zamarodovala by som v období do 26 týždňov od založenia DPN ( nového ) lebo PN by bola z min. VZ.

Ad zvýraznené? Idem skúsiť? Sama na sebe? Len v podstate by mi dali min. PN. Ak by som hned zamarodovala. ;) Ale máš pravdu, asi len teoretizujeme. Ale neporušujeme zákon, SP sa chráni tými 26 týždňami.
brčko
01.11.09,21:49
zo stránok sociálnej poistovne:
http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-poistencov--platitelov-a-odvadzatelov-poistneho-na-socialne-poistenie-v-suvislosti-s-legislativnymi-zmenami-ucinnymi-od-1-januara-2009/1755s21581c?


Platenie poistného dobrovoľne poistenou osobou

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.

Dobrovoľne poistená osoba platí poistné z ňou určeného vymeriavacieho základu alebo z ňou zmeneného vymeriavacieho základu po dobu najmenej šiestich mesiacov. Najskôr po uplynutí šiestich mesiacov platenia poistného z ňou určeného alebo z ňou zmeneného vymeriavacieho základu môže začať platiť poistné zo zmeneného vymeriavacieho základu za predpokladu, že túto zmenu vymeriavacieho základu písomne oznámi Sociálnej poisťovni, pričom zo zmeneného vymeriavacieho základu začne platiť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom zmenu vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.

Plynutie šiestich mesiacov na účely platenia poistného zo zmeneného vymeriavacieho základu sa počíta

- v prípade prvej zmeny vymeriavacieho základu odo dňa vzniku dobrovoľného poistenia a určenia sumy vymeriavacieho základu,
- v prípade druhej a ďalšej zmeny vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca, za ktorý platí poistné z ňou zmeneného vymeriavacieho základu.

Príklad 1:

Fyzická osoba podala prihlášku na nemocenské poistenie ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba dňa 12. septembra 2008. Nemocenské poistenie jej vzniklo dňom podania prihlášky, t. j. 12. septembra 2008. Vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie si určila v sume 8 100 SKK. Plynutie šesťmesačnej lehoty na účely zmeny vymeriavacieho základu sa počíta od 12. septembra 2008. Oznámiť zmenu vymeriavacieho základu môže najskôr 13. marca 2009 a platiť poistné na nemocenské poistenie zo zmeneného vymeriavacieho základu môže začať najskôr od 1. apríla 2009.


Príklad 2:

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba oznámila písomne pobočke dňa 27. októbra 2008 zmenu vymeriavacieho základu zo sumy 8 100 SKK na sumu 30 219 Sk. Od 1. novembra 2008 platí poistné zo zmeneného vymeriavacieho základu v sume 30 219 Sk mesačne po dobu najmenej šiestich mesiacov, t. j. za obdobie november 2008 až apríl 2009 (za obdobie od 1. januára 2009 po prepočte konverzným kurzom zo sumy vymeriavacieho základu 1 003,09 EUR). Platiť zo zmeneného vymeriavacieho základu môže začať najskôr od 1. mája 2009 za predpokladu, že v apríli 2009 písomne oznámi pobočke zmenu vymeriavacieho základu.

Na základe upozornenia od veroniky doplním, že zmenu bolo možné podať aj skôr t.j. do 31.12.08, t.j. ak bola zmena doručené do 31.12.08, tak bola účinná od 1.1.09. Vyššie uvedené platí, ak chce niekto dať zmenu až v r.2009.
Pripla som to sem z dôvodu, že na stránkach SP nespomínajú nejaké obmedzenie, ak sa niekto odhlási a nanovo prihlási z iného VZ pred uplynutím 6mesiacov od napr. predchádzajúceho prihlásenia.
Katy a R
01.11.09,22:50
.

A este by som sa spytala na mna. Som zamestnana od marca 2009- vymeriavaci zaklad 498€ a DNP si platim od 12.10.2009 - doplatene do max VZ, ak porodim v roku 2010, bude moje rozhodujuce obdobie az od toho 12.10.2009, alebo uz od marca 2009? Dakujem velmi pekne
.. ak bude PP trvať, DNP tiež a podmienky budú splnené pre obidve poistenia .. tak RO z PP bude 3-12 2009 a z DNP bude RO 12.10.-31.12. 2009
veronikasad
01.11.09,23:01
Gabika-brcko, príklady uvedené v prísp. 255 nie sú celkom v súlade so zákonom. Napriek ospravedlňujúcim listom poistencom ich na svojej stránke asi neopravila.

Novelizovaný odst.5 § 142 Zákona o soc. poistení platí až od 1.1.2009 Ak bola zmena VZ doručená do SP do 31.12.2008 platil dovtedy platný zákon.
Ivet17
02.11.09,06:24
Tak este raz vdaka xanti za trpezlivu odpoved. Ste tu vsetci super .dakujem
axinka
02.11.09,08:32
Zdravím, priznám sa, že mám z toho galamatiaš, takže poprosím o radu.
Som zamestnaná od 1. júna 2008 - doteraz, mesačná hrubá mzda je 1060€. Termín pôrodu mi gynekologička vyrátala na 17. máj 2010.
Chcem sa spýtať na predpokladanú výšku materskej a následne rodičovského v prípade, že to nejako zvládnem a nepôjdem na PN-ku a na výšku ak by som išla na PN napríklad na dva týždne každý mesiac do pôrodu. Ovplyvní to výšku materskej. Ide o to, že ak sa bude dať, rada by som aspoň nejaký čas do mesiaca pracovala. A je ešte v tomto čase nejaká možnosť zvýšiť výšku materskej prípadne rodičovskej dávky?
A ešte jedna vec, v auguste som mala úraz, takže som bola tri týždne PN a od nástupu do práce sa tiež nejaké PN-ky nájdu. Ovplyvní to výšku?
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, pretože mám pocit, že už ničomu nerozumiem.
ďakujem veľmi pekne za odpoveď
saskia26
02.11.09,12:50
Zákon píše o zmene, nepíše nič o zrušení. Predsa ak niečo zruším. A o dva dni založím iné tak to nie je zmena. Samozrejme idem proti sebe ak platím vyšší VZ, a zamarodovala by som v období do 26 týždňov od založenia DPN ( nového ) lebo PN by bola z min. VZ.

Ad zvýraznené? Idem skúsiť? Sama na sebe? Len v podstate by mi dali min. PN. Ak by som hned zamarodovala. ;) Ale máš pravdu, asi len teoretizujeme. Ale neporušujeme zákon, SP sa chráni tými 26 týždňami.


Veď práve tomuto nerozumiem... Platím si teraz z min. VZ, plánujem zrušiť 30.6.10 a od 1.7.10 z max. VZ. Alebo keď uplynie 26 t. od 1.7.10, tak bude PN, materská aj tak maximálna?
bagger
02.11.09,13:29
Manzelka je od 1.9.2007 zamestnana na dobu neurcitu. Od 1.10.2008 do 30.6.2009 bola zaroven zamestnana na dobu urcitu u dalsieho zamestnavatela. Od 20.8.2009 je na materskej. Vznika jej narok na matersku z oboch zamestnani?
Xanti
02.11.09,15:06
Manzelka je od 1.9.2007 zamestnana na dobu neurcitu. Od 1.10.2008 do 30.6.2009 bola zaroven zamestnana na dobu urcitu u dalsieho zamestnavatela. Od 20.8.2009 je na materskej. Vznika jej narok na matersku z oboch zamestnani?
Podľa mňa aj z druhého zamestnania splnila podmienku 270 dní ( 273 dni), takže mala by dostávať materskú aj z druhého zamestnania - ak nemarodovala v tom období.
lylien12
02.11.09,15:17
Prosím dobrého človeka o radu!Od apríla2009 som PN -doteraz.PP mi skoncil v juni a v juli 09 som otehotnela.Od 2.10.09 som DNP s min.VZ, a to len pre prípad, ze sa nezamestnam do nastupu na matersku,lebo povinne nem.poistena som bola do skoncenia PP,splnam aj 270 dni pov.poistenia ).Narok na matersku mam od 1.3.2010.Zamestnat sa chcem pred jej nastupom,t.j vo februari 2010 s VZ 1000eur a nasledne sa odhlasim z DNP.Ako bude socialna poistovna postupovat v takomto pripade,ked RO je rok 2009 a ja som PN?Oplati sa mi vobec zamestnat sa pred nastupom na matersku?Poradte prosim,neviem si s tym rady.dakujem.
brčko
02.11.09,21:24
Manzelka je od 1.9.2007 zamestnana na dobu neurcitu. Od 1.10.2008 do 30.6.2009 bola zaroven zamestnana na dobu urcitu u dalsieho zamestnavatela. Od 20.8.2009 je na materskej. Vznika jej narok na matersku z oboch zamestnani?

ak nemala v tom druhom zamestnaní prerušené nem.poistenie viac ako 3dni (napr. očr, ktorá trvala 13dní, .tj. len 10dní jej trvalo NP, 3sni prerušené), tak splna podmienku 270dní aj z tohto PP a vzniká nárok aj z tohto nem.poistenia na materské v ochrannej lehote. RO z tohto druhého PP je 1.10.-31.12.08, z prvého PP celý rok 2008.
ab economy
03.11.09,10:53
ab economy,
súhlasim s veronikou.

No ale zásadná otázka/pripomienka. Ty budeš prerušovať alebo rušiť pred nástupom na MD živnosť??

Lebo z DNP nestačí splniť len podmienku aspon 26týždnov pred nástupom na MD, ale treba hlavne splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ku dnom DNP sa ti môžu prirátať aj dni akéhokolvek "ukončeného" nem.poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom. Ak ale bude živnosť ku dnu nástupu na Md aktívna a povinné NP szčo platíš nepretržite (t.j.bez odhlásenia a nového prihlásenia), tak dni z povinného NP szčo sa ti nemôžu ku dnom z DNP prirátať a 270dní z DNP nesplnaš!!! Pozor na to!
takže mám prerušiť živnosť trebars k 1.2.2010???
zaketa
03.11.09,11:03
Dobry den,
viem,ze uz tu tema materskej aj rodic.prospevku uz bola velakrat preberana,ale kedze sa zakony neustale menia a ja som neni v nich odbornik,chcem Vas poprosit o radu ako fundovaneho cloveka a hlavne chcem radu na mojej situacii:
Na matersku som nastupila 2.1.2008,u terajsieho zamestnavatela som bola zamestnana vyse roka,ale dokopy mam odpracovanych viac ako 8 rokov u viacerych zamestnavatelov.Narok na matersku som mala a momentalne poberam rodic.prispevok.DNP som si neplatila.Dieta sa mi narodilo 18.2.2008.Moja otazka:
1.budem mat aj ja narok este na zvyseny rodic.prispevok?
2.chceli by sme druhe dieta,kolko dni musim odpracovat,aby som mala narok znova na matersku???Pripadne kedy by bolo dobre si zacat platit DNP a kolko €,aby som mala narok na vyssiu matersku???
3.resp.nestacilo by mi len platit si dobr.nemoc.poistenie bez nastupu do prace,aby som mala narok na matersku????Pokial ano,od kedy a kolko by som si mala zacat platit???
4.Keby som mala druhe dieta v roku 2010 mala by som po materskej narok na zvyseny rodicovky prispevok aj keby som medzi tym nenastupila do prace???Terajsie dieta by som rada davala do skolky od 2,5 roka.

Dakujem vopred za zodpovedanie vsetkych otazok!!!!!!!
S pozdravom
Jana
strakulka22
03.11.09,18:52
.. ak bude PP trvať, DNP tiež a podmienky budú splnené pre obidve poistenia .. tak RO z PP bude 3-12 2009 a z DNP bude RO 12.10.-31.12. 2009

Dakujem Katy a R
DNP si mienim platit az do porodu, ale pracovna zmluva sa mi bude menit na inu firmu, neviem ci este tento rok, alebo zaciatkom 2010- vyska platu zostane. Tym padom by mi to pomohlo, lebo zo zamestnania by mi zacalo plynut nove RO a z DNP by to zostalo 12.10.-31.12. 2009. Vyska materskej by bola maximalna.
strakulka22
03.11.09,19:12
Dobry den,
viem,ze uz tu tema materskej aj rodic.prospevku uz bola velakrat preberana,ale kedze sa zakony neustale menia a ja som neni v nich odbornik,chcem Vas poprosit o radu ako fundovaneho cloveka a hlavne chcem radu na mojej situacii:
Na matersku som nastupila 2.1.2008,u terajsieho zamestnavatela som bola zamestnana vyse roka,ale dokopy mam odpracovanych viac ako 8 rokov u viacerych zamestnavatelov.Narok na matersku som mala a momentalne poberam rodic.prispevok.DNP som si neplatila.Dieta sa mi narodilo 18.2.2008.Moja otazka:
1.budem mat aj ja narok este na zvyseny rodic.prispevok? Ano, narok mat budes, ale len v januari (len do 2 rokov veku dietatka) a musis on pozidat.
2.chceli by sme druhe dieta,kolko dni musim odpracovat,aby som mala narok znova na matersku???Pripadne kedy by bolo dobre si zacat platit DNP a kolko €,aby som mala narok na vyssiu matersku??? Ak by si chcela mat max.matersku, nemusis nastupit do prace, stacilo by aby si si zacala platit DNP este pred tym ako otehotnies, aby si splnila podmienku 270 dni NP a mala by si platit prveho pol roka z max. vymeriavacieho zakladu a potom by si si to mohla znizit na minimum. Ak by si si napr. zacala platit DNP od 1.12.2009 a porodila by si 1.9.2010, tvoje RO by bolo 1.12.2009-31.12.2009 a ak bude splatit z max. VM tvoja materska bude maximalna.
3.resp.nestacilo by mi len platit si dobr.nemoc.poistenie bez nastupu do prace,aby som mala narok na matersku????Pokial ano,od kedy a kolko by som si mala zacat platit??? zodpovedane v predchadzajucej otazke
4.Keby som mala druhe dieta v roku 2010 mala by som po materskej narok na zvyseny rodicovky prispevok aj keby som medzi tym nenastupila do prace???Terajsie dieta by som rada davala do skolky od 2,5 roka. Ak budes mat narok na matersku pri druhom dietati, tak budes mat pri nom aj narok na vyssi rodicak

Dakujem vopred za zodpovedanie vsetkych otazok!!!!!!!
S pozdravom
Jana
Snad som ti poradila dobre. Je tu vela zbehlejsich ludi v tejto oblasti. Ked tak ma opravia.
Xanti
03.11.09,21:12
Veď práve tomuto nerozumiem... Platím si teraz z min. VZ, plánujem zrušiť 30.6.10 a od 1.7.10 z max. VZ. Alebo keď uplynie 26 t. od 1.7.10, tak bude PN, materská aj tak maximálna?Saskia nie celkom rozumiem čo sa pýtaš.

Lebo riešiš další rok. Samozrejme teraz si platíš z min. VZ. Ak zamaroduješ do toho 30.6.2010 tak aj tvoja PN bude minimálna.
Ak zrušíš 30.6.2010 DPN z minim. VZ, a od 1.7.2010 sa prihlásiš s max. VZ tak do 31.12.2010 budeš stále mať minimálnu PN.

Na tvojom mieste teraz zruším DPN a nanovo sa prihlásim teraz z max. VZ, po 26 týždňoch to zmením na minimum, ale celý zvyšok roka 2010 budeš marodovať z max. VZ, teda aj marodka bude maximálna. Poprípade aj keby si šla na materskú v roku 2010 tak bude maximálna. Lebo VZ sa bude brať do 31.12.2009.
Katy a R
03.11.09,21:22
Snad som ti poradila dobre. Je tu vela zbehlejsich ludi v tejto oblasti. Ked tak ma opravia.

ja súhlasím - až na toto:
.. keďže sa dieťatko narodilo vo februári ... tak aj za február (ak schvália;))

a ešte k tomu VZ na DNP .. netreba maximum .. stačí rozdiel maxima a VZ z PP (veď PP stále trvá)...
Mia23
04.11.09,09:07
Dobry den,
potrebujem radu. Som tehotna, mala sa ma narodit v marci a od juna by som chcela ist naspat sportovat na zmluvu. Chcem vediet ci mozem pritom dostavat rodicovsky prispevok, alebo je to uz limitovane prijmom. Dakujem za odpoved.
zaketa
04.11.09,10:02
dakujem za odpoved a za rady,ste zlati!
Jana
zaketa
04.11.09,10:04
Dakujem za rady vsetkym!
azalka
04.11.09,12:19
Prosím poraďte:
Od 23.7.09 som na materskej. Kvôli tomuto vytúženému bábu som okrem prac.pomeru vo vlestnej firme s nízkym vymeriavacim základom (cca 12 000 až 15 000 sk) bola aj minimálne 3 roky dobrovoľne nemocensky poistená tak, aby to spolu robillo max.vymeriavací základ pre daný rok. Od 1.8.09 som dobrovoľné poistenie zrušila.
Chcela by som však aj druhé dieťa. Ak by sa to podarilo a narodilo by sa v r.2010 tak ako docieliť najvyššiu materskú. A ak by sa narodilo 2011?
Vďaka za radu.
margot157
05.11.09,06:26
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, nástupom na materskú dovolenku som aj naďalej zamestnancom firmy s prísl. benefitmi, ako napríklad nárok na dovolenku, na zaradenie na to isté prac. miesto po skončení MD, ale ako je to napríklad so služobným telefónom? Môže mi ho zamestnávateľ odobrať z titulu nástupu na materskú?
Ivet17
06.11.09,07:32
Ahojte poradaci. Mne ste tu uz pomohli, teraz by som poprosila vzacnu radu pre kamaratku.
Je na rodicovskom-do jula 2010.Pokusaju sa o babo, zatial sa nezadrilo. Chcela by si tiez zvysit matersku na maximum.
Preto sa chcem opytat-ked jej PP stale trva,ked sa prihlasi ako DNPO-vypyta si z prace predpokladany priemer zo zarobku a to odpocita od 1084.55€? Lebo ona ked sa bola na to informovat na socialke-tak jej pani povedala ze si musi dat ten najvyssi zaklad. Je spravna moja mienka?
A mala by si to platit aspon mesiac pred otehotnenim? Co by sa stalo keby hned v mesiac poistenia otehotnela? V pripade skorsie predpokladaneho porodu by jej nevysli dni poistenia?
A este jednu otazocku- Kedze jej v polovicke jula konci rodicovske a teda za nejaky mesiac-dva by sa jej podarilo otehotniet - ako sa to potom riesi-mala by nastupit do prace-ale uz bude mat nejake 2-3mes. do porodu? Keby isla na PN-ku a dalej by si platila to poistenie-bolo by vsetko ok?mala by narok na to maximalne alebo by tam uz bol problem s priemerom zakladu? A tiez-mohla by si v takom pripade znizit po 26tyzdnoch na minimum alebo by musela az do porodu platit maximum?
Dufam ze su moje otazky zretelne,viem ze je tu toho vela popisane, v tomto clanku som precitala vsetky stranky, ale jej priklad som nikde nenasla ako sa to riesi.
dakujem
standa82
06.11.09,10:03
Ivet17, ja som tiež na RD a chceli by sme druhé bábo. TPP mi trvá, prihlásila som sa na DNP no tak ako si správne myslíš, z rozdielu VZ. Teda 1084,55 - prepokl.VZ v zamestnaní. Musí si to platiť minim.26 týždňov, nie len mesiac. Potom by je materskú počítali z minim.mzdy. Na ostatné ti odpíšu kompetentnejší.
Xanti
06.11.09,10:16
Ahojte poradaci. Mne ste tu uz pomohli, teraz by som poprosila vzacnu radu pre kamaratku.
Je na rodicovskom-do jula 2010.Pokusaju sa o babo, zatial sa nezadrilo. Chcela by si tiez zvysit matersku na maximum.
Preto sa chcem opytat-ked jej PP stale trva,ked sa prihlasi ako DNPO-vypyta si z prace predpokladany priemer zo zarobku a to odpocita od 1084.55€? Tak by to malo byť.
Lebo ona ked sa bola na to informovat na socialke-tak jej pani povedala ze si musi dat ten najvyssi zaklad. Je spravna moja mienka?
A mala by si to platit aspon mesiac pred otehotnenim? Aj viac.
Co by sa stalo keby hned v mesiac poistenia otehotnela? Mohlo by sa stať, že v prípade predčasného pôrodu by jej nevyšli dni poistenia DPN, a tým pádom by nedostala z DPN materskú. A vyšli by tie peniaze navnivoč.
V pripade skorsie predpokladaneho porodu by jej nevysli dni poistenia? Ano presne tak.
A este jednu otazocku- Kedze jej v polovicke jula konci rodicovske a teda za nejaky mesiac-dva by sa jej podarilo otehotniet - ako sa to potom riesi-mala by nastupit do prace-ale uz bude mat nejake 2-3mes. do porodu? Na toto neviem odpovedať. Hádam sa iné kočky nájdu :D Keby isla na PN-ku a dalej by si platila to poistenie-bolo by vsetko ok?mala by narok na to maximalne alebo by tam uz bol problem s priemerom zakladu? A tiez-mohla by si v takom pripade znizit po 26tyzdnoch na minimum alebo by musela az do porodu platit maximum? Ak by začala platiť DPN už tento rok, a sa jej podarí otehotnieť s tým, že nástup na materskú bude v roku 2010, tak môže po uplynutí 26 týždňov si znížiť VZ na minimum.
Dufam ze su moje otazky zretelne,viem ze je tu toho vela popisane, v tomto clanku som precitala vsetky stranky, ale jej priklad som nikde nenasla ako sa to riesi.
dakujem
odpoved v texte.
brčko
06.11.09,10:33
ivet, dôležíté je, aby jej k nástupu na Md trval PP resp. nesmie skončiť PP počas prerušenia nem.poistenia, t.j. počas RD alebo posledným dnom RD, alebo v prípade ak by zanikol PP po ukončení RD, tak by nemal skončiť skôr ako v cca 11tt. Inak by nárok z tohto PP na materské nemusela získať, takže v tom prípade by bolo si muslela dať max. VZ z DNP. Ak však jej PP potrvá, bude napr. na PN po RD do druhej MD, tak to nevadí, zo zamestnania jej aj počas PN trvá nem.poistenie a bude sa jej zo zamestnania rátať z pravdep. VZ.
Ivet17
06.11.09,11:14
Dakujem zaskore odpovede-velmi ste mi pomohli,vrela vdaka
GabrielaC1979
11.11.09,05:45
Prosím o radu,
z manželom plánujeme dieťa, ak všetko vyjde, termín pôrodu by mal byť júl až august 2010. Do 28.5.2010 poberám rodičovský príspevok, aj keď od 1.1.2008 už pracujem a zamestnávateľ za mňa platí nemocenské poistenie. Moja hrubá mzda je cca 600 €. Chcem sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie, aby som dostávala maximálnu materskú. Kedy sa musím prihlásiť? Z akého VZ musím platiť DNP, aby bola maximálna materská? Poradte:)
dorotka77
11.11.09,13:11
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom materskej. Som SZČO, momentálne na rodičovskej dovolenke, odvody som vždy platila z minima. Platím si minimálne dobrovoľné nemocenské poistenie od r. 2006.
Momentálne som v 7. týždni tehotenstva (neplánovane). Aby som mala vyššiu materskú, chcela som sa odhlásiť z DNP a vzápätí sa prihlásiť s maximálnym VZ, ale pani na sociálke mi povedala, že je to zbytočné, lebo od 1.1.2010 sa DNP ruší??? Je to pravda?
Ďakujem za rady, d.
misaela
11.11.09,15:23
Dobry den, poradte mi prosim. Som DNP od juna 2007 z VZ 9000sk, v januari 2008 som si VZ zvysila na maximum, porod som mala v maji 2008. Kedze planujeme druhe babo, auguste 2009 som sa bola v SP znovu sa prihlasit na DNP s maximalnym VZ. tam mi ale povedali ze stale prihlasena som, takze mi urobili miesto prihlasenia len zmenu VZ a doplatila som nedoplatok. Znamena to teda ze som si zvysovala tento rok VZ zbytocne a vysku materskej mi budu ratat aj tak z roku prihlasenia na DNP) teda december 2007? a ze ak chcem aby mi ju ratali z tohto roku musim si este stihnut odhlasit a znovu prihlasit DNP? Dakujem za pomoc
NovaSib
11.11.09,16:53
Dobrý deň!
Som SZČO, od roku 1999 si platím povinne nemocenské. Od 1.7.2008 si platím minimum. Som tehotná, cca v 6. týždni. ( pôrod niekedy v júli 2010)
Môžem nejako zvýšiť VZ na nem.poist. na maximum ešte tento rok? Alebo to už nemá zmysel lebo je málo času do konca roka? Keď som to dobre pochopila musím sa prihlásiť ešte aj na dobrovoľné nemocenské poistenie s vymeriavacím základom 789,05€ (rozdiel minimálneho a maximálneho VZ). Budem to platiť 26 týždňov.
Ak to urobím 13.novembra ako my vypočítajú materskú? A ako dlho by som dostávala tú sumu?
Prosím Vás poradte, mám v tom úplný zmätok!
Za odpoveď Vám vopred ďakujem!
Katy a R
12.11.09,18:29
Dobrý deň!
Som SZČO, od roku 1999 si platím povinne nemocenské. Od 1.7.2008 si platím minimum. Som tehotná, cca v 6. týždni. ( pôrod niekedy v júli 2010)
Môžem nejako zvýšiť VZ na nem.poist. na maximum ešte tento rok? Alebo to už nemá zmysel lebo je málo času do konca roka? Keď som to dobre pochopila musím sa prihlásiť ešte aj na dobrovoľné nemocenské poistenie s vymeriavacím základom 789,05€ (rozdiel minimálneho a maximálneho VZ). Budem to platiť 26 týždňov.
Ak to urobím 13.novembra ako my vypočítajú materskú? A ako dlho by som dostávala tú sumu?
Prosím Vás poradte, mám v tom úplný zmätok!
Za odpoveď Vám vopred ďakujem!
.. ak nemáš za posledné dva roky nejaké ukončené poistenie, ktoré by sa k DNP mohlo pripočítať, tak je už neskoro na to aby si mala nárok z dvoch poistení.:mee:
Ale!..mohla by si mať nárok z jedného poistenia ... ale to by bolo treba ukončiť živnosť .. a teraz hneď sa prihlásiť z maxima na DNP,
alebo si nájsť zamestnanie (s dobrým VZ) .. to stačí aj neskôr - pred materskou a tiež ukončiť živnosť
brčko
12.11.09,20:30
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom materskej. Som SZČO, momentálne na rodičovskej dovolenke, odvody som vždy platila z minima. Platím si minimálne dobrovoľné nemocenské poistenie od r. 2006.
Momentálne som v 7. týždni tehotenstva (neplánovane). Aby som mala vyššiu materskú, chcela som sa odhlásiť z DNP a vzápätí sa prihlásiť s maximálnym VZ, ale pani na sociálke mi povedala, že je to zbytočné, lebo od 1.1.2010 sa DNP ruší??? Je to pravda?
Ďakujem za rady, d.

nie je. Urob rýchlo to, čo si zamýšlala a pozor, nástup na MD až po uplynutí 26týždov od posledného prihlásenia. Do volieb sa zmena zákona o soc.poistení nepredpokladá, aj ked samozrejme, nikto ti to na 100% nezaručí. Ale na tvojom mieste by som urobila to, čo si zamýšlala.
Katy a R
13.11.09,15:37
Dobry den, poradte mi prosim. Som DNP od juna 2007 z VZ 9000sk, v januari 2008 som si VZ zvysila na maximum, porod som mala v maji 2008. Kedze planujeme druhe babo, auguste 2009 som sa bola v SP znovu sa prihlasit na DNP s maximalnym VZ. tam mi ale povedali ze stale prihlasena som, takze mi urobili miesto prihlasenia len zmenu VZ a doplatila som nedoplatok. Znamena to teda ze som si zvysovala tento rok VZ zbytocne a vysku materskej mi budu ratat aj tak z roku prihlasenia na DNP) teda december 2007? a ze ak chcem aby mi ju ratali z tohto roku musim si este stihnut odhlasit a znovu prihlasit DNP? Dakujem za pomoc

počítať ti budú z tohto roku ..
..no ale toto celé .. aj s tou prvou materskou je veru divné (a zbytočne drahé) .. neviem, prečo si to tak robila.:confused:. ale napíš presne, ako to bolo v auguste - či to bolo odhlásenie, alebo zmena (všetky info) .. a to si aj musela mať vysoký nedoplatok:confused::confused:
azalka
14.11.09,09:05
Prosím poraďte:
Od 23.7.09 som na materskej. Kvôli tomuto vytúženému bábu som okrem prac.pomeru vo vlestnej firme s nízkym vymeriavacim základom (cca 12 000 až 15 000 sk) bola aj minimálne 3 roky dobrovoľne nemocensky poistená tak, aby to spolu robillo max.vymeriavací základ pre daný rok. Od 1.8.09 som dobrovoľné poistenie zrušila.
Chcela by som však aj druhé dieťa. Ak by sa to podarilo a narodilo by sa v r.2010 tak ako docieliť najvyššiu materskú. A ak by sa narodilo 2011?
Vďaka za radu.


Prosím, poraďte. Vďaka.
jankasm
14.11.09,17:36
Prosím poraďte:
Od 23.7.09 som na materskej. Kvôli tomuto vytúženému bábu som okrem prac.pomeru vo vlestnej firme s nízkym vymeriavacim základom (cca 12 000 až 15 000 sk) bola aj minimálne 3 roky dobrovoľne nemocensky poistená tak, aby to spolu robillo max.vymeriavací základ pre daný rok. Od 1.8.09 som dobrovoľné poistenie zrušila.
Chcela by som však aj druhé dieťa. Ak by sa to podarilo a narodilo by sa v r.2010 tak ako docieliť najvyššiu materskú. A ak by sa narodilo 2011?
Vďaka za radu.

Škoda, že si to DNP zrušila, počas materskej si ho kľudne mohla nechať bežať, vtedy ho aj tak neplatíš, no a aspoň by Ti plynuli ďalšie dni DNP. No ale nevadí, podmienka 270 dní DNP sa skúma v posledných dvoch rokoch, čiže ak na MD nastúpiš v roku 2010, tak je to OK, dní tam budeš mať dosť, no a pre maximálnu materskú sa Ti stačí prihlásiť na DNP z maximálneho VZ 26 týždňov pred nástupom na MD, takže do nejakého 8tt.
Druhou možnosťou, keďže Ti bude končiť MD a počas RD môžeš z DNP čerpať OČR alebo PN, tak sa môžeš prihlásiť hneď z maximálneho VZ a po 26 týždňoch môžeš poberať z maxima OČR, čo vychádza za 10 dní OČR nejakých 200€. OČR môžeš samozrejme poberať hneď po skončení MD, rovnako aj materskú, ale kým neuplynie 26 týžd%noch od posledného prihlásenia, tak počítaná bude len z pravdepodobného VZ, čiže z minima, no ale aj to je niečo. :)
simonka1
14.11.09,21:09
prosím vás ľudkovia kde na toto chodíte?:confused:
veď to sú len samé špekulácie......,,a budem si platiť - a nebudem si platiť,,
,, a budem tehotná teraz alebo až potom,,
,, a pridám si na plate-a nepridám si ,,
ešte aj špekulovať či ostanem tehotná, či sa mi to oplatí teraz alebo až potom, no hrúza!!!!:eek:
kde sa na Vás berie ten chudáčik zamestnanec, ktorý pravidelne chodí do roboty, maká a jeho VZ je závislý na tom ako sa jeho šéf vyspí, alebo či ho náhodou manželka večer nenas......
nestačím sa diviť, že ešte aj s materstvom dokážu ludia kšeftovať........:eek:
LenkaDa
15.11.09,19:26
prosím vás ľudkovia kde na toto chodíte?:confused:
veď to sú len samé špekulácie......,,a budem si platiť - a nebudem si platiť,,
,, a budem tehotná teraz alebo až potom,,
,, a pridám si na plate-a nepridám si ,,
ešte aj špekulovať či ostanem tehotná, či sa mi to oplatí teraz alebo až potom, no hrúza!!!!:eek:
kde sa na Vás berie ten chudáčik zamestnanec, ktorý pravidelne chodí do roboty, maká a jeho VZ je závislý na tom ako sa jeho šéf vyspí, alebo či ho náhodou manželka večer nenas......
nestačím sa diviť, že ešte aj s materstvom dokážu ludia kšeftovať........:eek:
Simonka1, citala som tieto prispevky dost podrobne ale naozaj som ani v jednom nenasla spekulaciu, ci niektora zena, citujem Ta: "OSTANE TEHOTNA..."
Trosku si to prehnala, myslim. A keby tvoj manzel zarabal minimalnu mzdu, mala by si uz hodne po tridsiatke a strasne by si tuzila po babatku, tiez by si uvazovala, z coho budes zit pocas materskej :-O
Andyke
15.11.09,19:49
Simonka, v dnešných časoch sa dieťa plánuje ( a v tomto plne súhlasím s babami a dávno nemám ich vek)
Preto máme túto tému takú populárnu.
adry
16.11.09,07:32
Dobrá deň,
chcem poprosiť o radu: som tehotná, ak všetko dobre dopadne, na materskú by som mala nastúpiť od 01.05.2010. Z týchto stránok som sa dozvedele, že je možnosť zvýšiť si materskú aj tým, že by som napr. k 31.03.10 ukončila doterajší prac.pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavrela nový prac. pomer od 01.04.10 (na inú pozíciu s vyššou sumou). Môj vymeriavací základ pre materskú by teda bol od 01.04.10 do 30.04.10? Naozaj stačí jeden mesiac? A ešte - väčšiana zmlúv, aj keď sú na neurčito, má trojmesačnú skúšobnú zmluvu. Nepredpokladám to, ale - mohol by ma zamestnávateľ počas tejto doby vyhodiť? ďakujem
simonka1
16.11.09,10:32
Lenka nemyslím, že som svoj názor neprehnala a to že tam niekto uvažuje či ešte len bude tehotný, tak to som tam videla...........
A sama si to napísala, že keby som mala už hoooodne po tridsiatke a strašne by som túžila po dieťatku, tak by som určite nešpekulovala aký budem mať VZ. ja teda osobne zatial nepoznám prípad, žeby niektorá zamestnaná matka umrela od hladu aj s dieťaťom. A manžel by sa mohol tiež posnažiť zarobiť viac peňazí.......myslím, že komu sa robiť chce, robotu si nájde.....
simonka1
16.11.09,10:37
Jasné Andy, viem že dieťa sa dnes plánuje. Aj za mojich nie až tak dávnych čias sa niekomu podarilo naplánovať. Ale tieto príspevky nemali veľa spoločného s plánovaním detí ale iba s plánovaním toho ako zarobiť viac peňazí............
nugetka
16.11.09,10:38
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Plánujeme druhé bábätko, no momentálne som stále na RD. Vďaka Vám sa nám podarilo dosiahnuť maximálnu materskú pri prvom dieťatku a teraz by som potrebovala poradiť, ako by sa vypočítalo RO (teda z čoho sa mi bude počítať druhá materská), ak by som otehotnela niekedy budúci rok v máji (teda rodila až v roku 2011). Som stále zamestnaná od roku 2005 u jedného zamestnávateľa, no momentálne nevykazujem žiadny príjem zo zamestnania. Išlo by teda o "reťazový pôrod". Platila som si aj DNP, aby som dosiahla najvyššiu možnú materskú - toto som však prednedávnom ukončila.

Ďakujem Vám pekne.
saskia26
16.11.09,11:10
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Plánujeme druhé bábätko, no momentálne som stále na RD. Vďaka Vám sa nám podarilo dosiahnuť maximálnu materskú pri prvom dieťatku a teraz by som potrebovala poradiť, ako by sa vypočítalo RO (teda z čoho sa mi bude počítať druhá materská), ak by som otehotnela niekedy budúci rok v máji (teda rodila až v roku 2011). Som stále zamestnaná od roku 2005 u jedného zamestnávateľa, no momentálne nevykazujem žiadny príjem zo zamestnania. Išlo by teda o "reťazový pôrod". Platila som si aj DNP, aby som dosiahla najvyššiu možnú materskú - toto som však prednedávnom ukončila.

Ďakujem Vám pekne.

Pre materskú v roku 2011 bude určené rozhodujúce obdobie ako pravdepodobný zárobok z roku 2010 - teda určí Ti zamestávateľ podľa pracovnej zmluvy.
Ak si si už predtým platila DNP, aby si mala max. materskú, tak sa Ti to zrejme oplatí aj teraz.
saskia26
16.11.09,11:12
Dobrá deň,
chcem poprosiť o radu: som tehotná, ak všetko dobre dopadne, na materskú by som mala nastúpiť od 01.05.2010. Z týchto stránok som sa dozvedele, že je možnosť zvýšiť si materskú aj tým, že by som napr. k 31.03.10 ukončila doterajší prac.pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavrela nový prac. pomer od 01.04.10 (na inú pozíciu s vyššou sumou). Môj vymeriavací základ pre materskú by teda bol od 01.04.10 do 30.04.10? Naozaj stačí jeden mesiac? A ešte - väčšiana zmlúv, aj keď sú na neurčito, má trojmesačnú skúšobnú zmluvu. Nepredpokladám to, ale - mohol by ma zamestnávateľ počas tejto doby vyhodiť? ďakujem

Stačí aj na jeden deň nová pracovná zmluva.
simonka1
16.11.09,11:45
Dobrá deň,
chcem poprosiť o radu: som tehotná, ak všetko dobre dopadne, na materskú by som mala nastúpiť od 01.05.2010. Z týchto stránok som sa dozvedele, že je možnosť zvýšiť si materskú aj tým, že by som napr. k 31.03.10 ukončila doterajší prac.pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavrela nový prac. pomer od 01.04.10 (na inú pozíciu s vyššou sumou). Môj vymeriavací základ pre materskú by teda bol od 01.04.10 do 30.04.10? Naozaj stačí jeden mesiac? A ešte - väčšiana zmlúv, aj keď sú na neurčito, má trojmesačnú skúšobnú zmluvu. Nepredpokladám to, ale - mohol by ma zamestnávateľ počas tejto doby vyhodiť? ďakujem
A to kdeže sú takí prajní a zlatí zamestnávatelia?:eek::eek::eek:
nugetka
16.11.09,11:45
Ďakujem krásne za skorú odpoveď. Nakoľko som ale DNP zrušila, odkedy by som si ho mala znova začať platiť a s akým VZ?

Ďakujem Vám veľmi pekne
tril
16.11.09,12:33
Dobrý deň, aj na základe Vašich rád som si dnes, 16.11.2009 zrušila DNP platené z min. VZ od januára 2007.
Som SZČO, zároveň si platím povinné NP z min. VZ (od júla 2003).
Je veľmi pravepodobné, že v decembri 2009 otehotniem a nevylučujem ani rizik. tehotenstvo. Je vhodnejšie prihlásiť sa na nové DNP z max. VZ už k 1.12. 2009 (prípadne skôr), alebo stačí až od januára 2010?
Nie je mi stále totiž celkom jasné RO, ktoré by sa bralo do úvahy na výpočet materského. Veľmi pekne vopred ďakujem za pomoc.
adry
16.11.09,13:24
saskia 26: ďakujem za odpoveď

simonka1: pokiaľ máš bohatých rodičov, si ku..., alebo tvoj muž kradne, tak nemáš problém s peniazmi. Ostatní, slušní ľudia, sa snažia využiť možnosti, ktoré sú. A pokiaľ si taký majster sveta a nemáš s ničím problém, tak tu nerob zlé ovzdušie. Alebo máš nejaký komplex, ktorý si tu potrebuješ kompenzovať? Aj na to existujú stránky, tak zmeň adresu...
Katy a R
16.11.09,13:35
Dobrý deň, aj na základe Vašich rád som si dnes, 16.11.2009 zrušila DNP platené z min. VZ od januára 2007.
Som SZČO, zároveň si platím povinné NP z min. VZ (od júla 2003).
Je veľmi pravepodobné, že v decembri 2009 otehotniem a nevylučujem ani rizik. tehotenstvo. Je vhodnejšie prihlásiť sa na nové DNP z max. VZ už k 1.12. 2009 (prípadne skôr), alebo stačí až od januára 2010?
Nie je mi stále totiž celkom jasné RO, ktoré by sa bralo do úvahy na výpočet materského. Veľmi pekne vopred ďakujem za pomoc.

.. ak platíš aj ako szčo, tak na DNP sa stačí prihlásiť z rozdielu ..
No a kedy .. hlavne aby si stihla 26 týždňov do nástupu na materskú! Hádam by bolo lepšie tohto roku - RO bude do konca 09 a po šiestich mesiacoch môžeš aj znížiť VZ, vplyv na materské v roku 2010 to mať nebude.
Ak budeš PN, tak vtedy sa poistné neplatí.
tril
16.11.09,13:53
Katy ďakujem veľmi pekne. Jasné, myslela som z rozdielu (teda zo 789,05). Tak si to asi dám od decembra 2009, pre istotu. Aha, takže, keby som otehotnela aj neskôr (napr v marci) a ja by som si po pol roku znížila VZ (teda v máji), neovplyvní to výšku materského? To som nevedela.
Katy a R
16.11.09,13:57
Katy ďakujem veľmi pekne. Jasné, myslela som z rozdielu (teda zo 789,05). Tak si to asi dám od decembra 2009, pre istotu. Aha, takže, keby som otehotnela aj neskôr (napr v marci) a ja by som si po pol roku znížila VZ (teda v máji), neovplyvní to výšku materského? To som nevedela.

.. áno.. samozrejme za predpokladu, že nástup na MD bude v roku 2010 (ak v roku 2011, tak RO bude rok 2010)
funny
16.11.09,14:30
Dobrý večer, pozerala som si dnes videoškolenie o rodičovskom príspevku p.Mihála. Boli tam spomínané aj reťazové pôrody. Ja som však trochu extra, tak neviem či mám nárok na zvýšený rod.príspevok.pri prvom dieťati som zostala nezamestnaná ešte pred pôrodom od 1.1.2005.Takže som sa zaevidovala na urade prace.Od zamestnavatela mi ale vznikol narok na materske od mája 2005.Potom som dostavala rodičovský príspevok.Potom som ale ostala tehotná a z jednej rod.dovolenky som prešla do druhej, ale materské som už nedostávala, len rodičoský príspevok z úradu práce.Druhé dieťa bude mať 2 roky až v máji 2010.Znamená to teda, že nemám nárok na zvýšený rodičovský príspevok?Ďakujem krásne za odpoveď.Prepáčte ak som zle zaradila tému.
saskia26
16.11.09,18:44
Ďakujem krásne za skorú odpoveď. Nakoľko som ale DNP zrušila, odkedy by som si ho mala znova začať platiť a s akým VZ?

Ďakujem Vám veľmi pekne

Ak plánuješ otehotnieť v máji 2010, tak sa poistiť ešte predtým a vymeriavací základ si určiť z rozdielu 1085 € - ten pravdepodobný zo zamestnania, resp. niekto skúsenejší poraďte, koľko bude VZ maximálny od 1.7.2010 ?
nugetka
17.11.09,08:14
Ešte raz pekne ďakujem. Bolo pre mňa dôležité zistiť RO. V podstate som si to aj tak myslela, len som sa bála, aby sa mi potom nepočítala materská len z posledného prihlásenia na NP, čiže len z DNP - to by mi vyšla minimálna (keďže VZ si určím ako rozdiel max. VZ mínus pravdepodobný VZ zo zamestnania). Ale ak ide aj zo zamestnania aj z DNP, je to OK.

A nakoľko som mala už DNP, ktoré som ukončila - čiže už mám UKONČENÉ NP viac ako 270 dní, tak by mi asi stačilo splniť už len 26 týždňov za predpokladu, že nástup na MD bude do dvoch rokov od ukončenia posledného DNP, či sa mýlim?

Dúfam, že sa dá pochopiť, čo som myslela.

ĎĎĎĎakujééém
jozefDP
18.11.09,09:43
ahojte
mam trcohu chaos vo svojej situacii. DO maja 2009 som bola zamestnana s vyplatou presahujucou vymeriavaci zaklad, od juna do novembra oddychujem na podrpore, ktorej vyska dosahuje maximum. Od 1.12 chcem ist zacat fungovat ako SZCO a este aj zobrat prispevok od statu na rozbeh podnikania. Viem ze ak tento prispevok vezmem nemozem prerusit zivnost minimalne na 2 roky , co vylucuje poberanie materskej kedze ta je naviazana na preursenie zivnosti. Nie je mi jasne ci sa mi oplati alebo neoplati tento prispevok vziat, kedze mi nie je celkom jasne z coho sa mi vyratat matesrky prispevok. Dnes som v 5 tyzdny a ja kalkuljem co bude pre mna najvyhodnejsie. Zalozizt od 1.12 zivnost a ist rovno na PN a vyhnut sa plateniu odvodov? alebo normalne fungovat a platit maximlane odvody na maximalnu matersku?
Prestavam sa v tych paragrafoch orientovat, nie je mi celkom jasne z akej sumy za mna platil urad prace odvody pocas mojej polrocnej evidencie na urade prace, a nie je mi vobec jasne z coho sa mi niekedy v juni 2010 bude vyratavat vyska materskeho prispevku?
dakujemň
ajobs
18.11.09,15:27
Dobrý večer, pozerala som si dnes videoškolenie o rodičovskom príspevku p.Mihála. Boli tam spomínané aj reťazové pôrody. Ja som však trochu extra, tak neviem či mám nárok na zvýšený rod.príspevok.pri prvom dieťati som zostala nezamestnaná ešte pred pôrodom od 1.1.2005.Takže som sa zaevidovala na urade prace.Od zamestnavatela mi ale vznikol narok na materske od mája 2005.Potom som dostavala rodičovský príspevok.Potom som ale ostala tehotná a z jednej rod.dovolenky som prešla do druhej, ale materské som už nedostávala, len rodičoský príspevok z úradu práce.Druhé dieťa bude mať 2 roky až v máji 2010.Znamená to teda, že nemám nárok na zvýšený rodičovský príspevok?Ďakujem krásne za odpoveď.Prepáčte ak som zle zaradila tému.

Nemáš nárok na zvýšený RP, pokiaľ bude schválený v navrhnutom znení.
ajobs
18.11.09,15:37
ahojte
mam trcohu chaos vo svojej situacii. DO maja 2009 som bola zamestnana s vyplatou presahujucou vymeriavaci zaklad, od juna do novembra oddychujem na podrpore, ktorej vyska dosahuje maximum. Od 1.12 chcem ist zacat fungovat ako SZCO a este aj zobrat prispevok od statu na rozbeh podnikania. Viem ze ak tento prispevok vezmem nemozem prerusit zivnost minimalne na 2 roky , co vylucuje poberanie materskej kedze ta je naviazana na preursenie zivnosti. Nie je mi jasne ci sa mi oplati alebo neoplati tento prispevok vziat, kedze mi nie je celkom jasne z coho sa mi vyratat matesrky prispevok. Dnes som v 5 tyzdny a ja kalkuljem co bude pre mna najvyhodnejsie. Zalozizt od 1.12 zivnost a ist rovno na PN a vyhnut sa plateniu odvodov? alebo normalne fungovat a platit maximlane odvody na maximalnu matersku?
Prestavam sa v tych paragrafoch orientovat, nie je mi celkom jasne z akej sumy za mna platil urad prace odvody pocas mojej polrocnej evidencie na urade prace, a nie je mi vobec jasne z coho sa mi niekedy v juni 2010 bude vyratavat vyska materskeho prispevku?
dakujemň

Nerozumiem slovnému spojeniu "normálne fungovať" ? Buď budeš zamestnaná, alebo budeš od 1.12. SZČO. Ak dosiahneš od 1.12. do 31.12.2009 príjmy zo živnosti vyššie ako 12-násobok minimálnej mzdy (3546 €), potom budeš platiť od 1.7.2010 povinne odvody. Pre teba je najvýhodnejšie sa čo najskôr prihlásiť na DNP z maximálneho VZ 1084,55 €, z čoho je poistné 47,70 € mesačne. Potom sa tvoje materské bude vypočítavať z obdobia od prihlásenia (povedzme 20.11.2009) do 31.12.2009. Materské bude cca 580-600 € mesačne.
P.S. Počas tvojho polročného "pôsobenia" v evidencii uchádzačov o zamestnanie žiadne odvody do Sociálnej poisťovne za teba ÚP neplatí.
jozefDP
18.11.09,15:56
takze budem prihlasena ako DNP iba do konca roka? no v decembri budem ako szco fakturovat cca 15O OOO este SKK t. Znamena to ze podmienku platiti 270 dni nemocnesnke poistenie netreba splnat ako DNP? Nie je mi totiz jasne , ci ako DNP ,musim platit odvod 270 dni alebo staci ak budem 270 mat v sucte teda este zo zamestnania plus DNP? Pozerala som mihalove skolenie mala som cely cas pocit ze sa bavime o sucte obdobi a ze je rozhodudje byt 270 pistena v priebehu poslednych dvoch rokov,, no vetou na konci ma zmiatol. Nestaci sa prihlasit ako DNP od 1.12.2009? bude toto obdobie pre mna rozhodujuce ? je potrebne platiti odvody aj od januara do juna 2009 alebo je to pre mna zbytocne? pocita sa obdobie na urade prace ako cas kedy som nemocensky nepoistena? alebo je to tzv ochranna lehota?
ajobs
18.11.09,16:16
takze budem prihlasena ako DNP iba do konca roka? no v decembri budem ako szco fakturovat cca 15O OOO este SKK t. Znamena to ze podmienku platiti 270 dni nemocnesnke poistenie netreba splnat ako DNP? Nie je mi totiz jasne , ci ako DNP ,musim platit odvod 270 dni alebo staci ak budem 270 mat v sucte teda este zo zamestnania plus DNP? Stačí súčet období. Pozerala som mihalove skolenie mala som cely cas pocit ze sa bavime o sucte obdobi a ze je rozhodudje byt 270 pistena v priebehu poslednych dvoch rokov,, no vetou na konci ma zmiatol. Nestaci sa prihlasit ako DNP od 1.12.2009? Stačí aj od 1.12., ale pre istotu sa treba prihlásiť čo najskôr (napr. predčasný pôrod, PN počas možného rizikového tehotenstva apod.) bude toto obdobie pre mna rozhodujuce ? je potrebne platiti odvody aj od januara do juna 2009 alebo je to pre mna zbytocne?Ano, odporúčam platiť tieto odvody z maxima aj od 01 do 06/2010 (nie 2009 !) - po ukončení materskej kvôli ošetrovaniu dieťaťa a vlastnému nemocenskému. tieto pocita sa obdobie na urade prace ako cas kedy som nemocensky nepoistena? Nie, nepočíta, píšem to vyššie. alebo je to tzv ochranna lehota? Ochranná lehota je 6 mesiacov, takže to už od 05/2009 nestihneš do TP.

Odpovede v texte.
Tinika
18.11.09,16:44
Dobrý večer, od 1,11 som na MD. Predtym som dva mesiace bola PN a prestala platit odvody ako SZCO aj z DNP. Teraz neviem, či nemam zase platit aspon DNP pre pripadnu PN v roku 2010. Platila som si z VZ min. od jan-augusta. Dakujem
Katy a R
18.11.09,17:05
Dobrý večer, od 1,11 som na MD. Predtym som dva mesiace bola PN a prestala platit odvody ako SZCO aj z DNP. Teraz neviem, či nemam zase platit aspon DNP pre pripadnu PN v roku 2010. Platila som si z VZ min. od jan-augusta. Dakujem
.. ale prihlásená si stále dúfam..:confused: teraz nič "neřeš" ... odhlásiš sa po skončení materskej ... a potom sa môžeš aj hocikedy prihlásiť, uvidíme čo bude...neviem, či až tak využiješ počas RD (a nemocenské už bude posudzované asi ako príjem - ak schvália zák o RP)
jozefDP
18.11.09,18:10
ajéobs dakujem. este ma napada co by sa stalo keby som sa na to vykaslala odovody neplatila 270 za posledne dva roky mat budem kedze do maja 2009 som bola 6 rokov zamestnana, co by bol moj vymeriavaci zaklad v tomto pripade? bola by to mzda z obdobia januar- maj 2009?
Tinika
18.11.09,19:58
.. ale prihlásená si stále dúfam..:confused: teraz nič "neřeš" ... odhlásiš sa po skončení materskej ... a potom sa môžeš aj hocikedy prihlásiť, uvidíme čo bude...neviem, či až tak využiješ počas RD (a nemocenské už bude posudzované asi ako príjem - ak schvália zák o RP)

Zatial nie som odhlasena, len som neplatila z dovodu PN a teraz z dovodu MD. No čítala som ze niečo riesia, ale aj niečo take amatam, ze ak PN nebude cely mesiac, tak sa nestraca ani narok na RD, tak uvidime. Cize po MD budem mudrejsia, potom si nastudujem čo a ako dalej. Dakujem pekne
Katy a R
18.11.09,21:09
ajéobs dakujem. este ma napada co by sa stalo keby som sa na to vykaslala odovody neplatila 270 za posledne dva roky mat budem kedze do maja 2009 som bola 6 rokov zamestnana, co by bol moj vymeriavaci zaklad v tomto pripade? bola by to mzda z obdobia januar- maj 2009?

žiadne dávkyz NP by neboli :mee:..... nemáš žiadne poistenie a už nebude ani ochranná doba (viď zák o SP)
Lenka56
18.11.09,22:01
Dobry den, vsetkym!
Uz som presla mnoho stranok, ale nikde nemozem najst odpoved na moju otazku, tak to skusam aj tu. Ide o to, ze som nezamestnana, ale nemam narok na davku v nezamestnanosti a budem poberat iba davku v hmotnej nudzi. Pokusame sa o dieta a ihned ako by som zistila, ze som tehotna, chcem sa prihlasit na SP na dobrovolne nemocenske poistenie - samozrejme s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom. Nebudem mat ale potom problem s poberanim davky v hmotnej nudzi? Nebije sa to?
Cielom davky v hmotnej nudzi je predsa zabezpecit "zakladne zivotne podmienky a pomoct v hmotnej nudzi".
Vopred dakujem za odpovede!
Katy a R
18.11.09,22:21
Dobry den, vsetkym!
Uz som presla mnoho stranok, ale nikde nemozem najst odpoved na moju otazku, tak to skusam aj tu. Ide o to, ze som nezamestnana, ale nemam narok na davku v nezamestnanosti a budem poberat iba davku v hmotnej nudzi. Pokusame sa o dieta a ihned ako by som zistila, ze som tehotna, chcem sa prihlasit na SP na dobrovolne nemocenske poistenie - samozrejme s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom. Nebudem mat ale potom problem s poberanim davky v hmotnej nudzi? Nebije sa to?
Cielom davky v hmotnej nudzi je predsa zabezpecit "zakladne zivotne podmienky a pomoct v hmotnej nudzi".
Vopred dakujem za odpovede!
Pre nárok na materské je dôležité mať 270 dní poistenia za posledné dva roky pred pôrodom .. tak treba dať pozor a prihlásiť sa tak, aby to vyšo. samozrejme materské sa posudzuje ako príjem...Ale: dávku v hmotnej núdzi by si predpokladám nemala ani keby si nepoberala materské, ale len rodičovský príspevok :confused: A materské môžeš mať 600 eur, dávka v hm núdzi je oveľa, oveľa menšia...:confused:
jozefDP
19.11.09,07:56
ajéobs dakujem. este ma napada co by sa stalo keby som sa na to vykaslala odovody neplatila 270 za posledne dva roky mat budem kedze do maja 2009 som bola 6 rokov zamestnana, co by bol moj vymeriavaci zaklad v tomto pripade? bola by to mzda z obdobia januar- maj 2009?

tvrdite ze ak by som sa na to vykaslala ziadna materska by neboal? nie je mi to celkom jasne ved predsa za posledne dva roky by som poistena 270 dni bola, na matersku mi vychadza ist od jula 2010, to znamenA dva roky sa mi rataju od Jula 2008 a ja som predsa do juna 2009 bola v PP a odvody aj nemocenske boli na maxime, nie?
co by sa dialo ak by som sla dajme tomu este teraz v novembi na PN? ku isli by mi este nemocenske? je to este stale ochranna lehota.
Dajme tomu ze od 23 novrmbra d nastupiu na matersku by som bola na PN-ke , mala by som potom narok na nejaku matersku?
dakujem
Katy a R
19.11.09,09:24
tvrdite ze ak by som sa na to vykaslala ziadna materska by neboal? nie je mi to celkom jasne ved predsa za posledne dva roky by som poistena 270 dni bola, na matersku mi vychadza ist od jula 2010, to znamenA dva roky sa mi rataju od Jula 2008 a ja som predsa do juna 2009 bola v PP a odvody aj nemocenske boli na maxime, nie?
co by sa dialo ak by som sla dajme tomu este teraz v novembi na PN? ku isli by mi este nemocenske? je to este stale ochranna lehota.
Dajme tomu ze od 23 novrmbra d nastupiu na matersku by som bola na PN-ke , mala by som potom narok na nejaku matersku?
dakujem

Ak chceš mať nárok na nejaké plnenie (dávky) .. tak hádam musíš byť poistená .. a to ty nie si.
.. veď si už pozri Zák o SP - hore na lište .. všetko tam je, aj ochranné lehoty (pre PNku je 42 dní, na materské 6 mes), aj VZ .... na VZ zo zamestnania zabudni, z toho už nebude nič:mee:
sem ti pripnem http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#33
jozefDP
19.11.09,09:36
dakujem som si to kukala len som to asi nejak nie velmi dobre pochopila
simonka1
19.11.09,10:30
saskia 26: ďakujem za odpoveď

simonka1: pokiaľ máš bohatých rodičov, si ku..., alebo tvoj muž kradne, tak nemáš problém s peniazmi. Ostatní, slušní ľudia, sa snažia využiť možnosti, ktoré sú. A pokiaľ si taký majster sveta a nemáš s ničím problém, tak tu nerob zlé ovzdušie. Alebo máš nejaký komplex, ktorý si tu potrebuješ kompenzovať? Aj na to existujú stránky, tak zmeň adresu...

Milá adry, tvoje slová sú fakt veľmi milé,čakala som, že niekto tebe podobný to sem napíše ale ja som nepovedala, že som majster sveta a že nemám s ničím problém, neviem ako si na to prišla, ale to je tvoj problém.....
nemám prečo ani robiť zlé ovzdušie, ako to ty nazývaš, koplexy určite mám nejaké, ale myslím, že tie má snáď každý.....( ty určite nie, keď sa tak vyznáš vo všetkom) no ale jedno je fakt, že bohužiaľ ty si absolutne nepochopila o čo mi išlo a aj ide.....neviem o akých slušných ľuďoch to píšeš, ale jedno som presvedčená, že polovica z tých ľudí sú obyčajní špekulanti a nie osoby, ktoré nemajú z čoho žiť, ako si to vykreslila ty. Minimálne polovica sú zazobanci, ktorí odvádzajú minimálne odvody a potom chcú vyťažiť maximum na platbách. Dobre si to napísala, že iba chcú využiť všetky možnosti. takže v podstate vieme o čom to tu je, že???:confused:
Ja som poukázala iba na to, že ten obyčajný človiečik, ktorý trebárs nemá ani na ten pos.....internet ani len netuší ako by využil čo sa dá. Chudák robí, odvádza z tej úbohej mzdy a potom dostane almužnu. A otvor oči, to nie je môj komplex, to je tvrdá realita, ľudia žijú aj takto, možno si si ešte nevšimla, tak nezavrhuj túto variantu a poobzeraj sa okolo seba, na internete ich ale nenájdeš.........
veronikasad
19.11.09,10:43
tvrdite ze ak by som sa na to vykaslala ziadna materska by neboal? nie je mi to celkom jasne ved predsa za posledne dva roky by som poistena 270 dni bola, na matersku mi vychadza ist od jula 2010, to znamenA dva roky sa mi rataju od Jula 2008 a ja som predsa do juna 2009 bola v PP a odvody aj nemocenske boli na maxime, nie?
co by sa dialo ak by som sla dajme tomu este teraz v novembi na PN? ku isli by mi este nemocenske? je to este stale ochranna lehota.
Dajme tomu ze od 23 novrmbra d nastupiu na matersku by som bola na PN-ke , mala by som potom narok na nejaku matersku?
dakujem
Obdobie nem. poistenia zo zamestnania sa ti počíta len do 270 dní poistenia. Materské ti z neho počítať nebudú, lebo od skončenia prac. pomeru už uplynulo viac ako 6 mesiacov. Ak uzatvoríš DNP z maxima, nárok na nemocenské budeš mať hneď, lebo podmienku 270 dní poistenia splňaš. Výplata nemocenského počas 26 týždňov - ak PN bude trvať, bude len z min. VZ. Počas poberania nemocenského odvody na dobr.nem. poistenie neplatíš.

Ak budeš od 1.12.2009 SZČO, pri výške príjmu, ktorý si uviedla, povinné odvody začneš platiť až od 1.7.2010. Od tohto dňa ti vznikne nárok na nemocenské, príp. materské z poistenia SZČO.

Pri príjme ktorý si uviedla, pozor na základ dane, aby si nebola prekvapená z výšky odvodov do zdr. a sociálnej poisťovne.
Katy a R
19.11.09,11:15
Ja som poukázala iba na to, že ten obyčajný človiečik, ktorý trebárs nemá ani na ten pos.....internet ani len netuší ako by využil čo sa dá. Chudák robí, odvádza z tej úbohej mzdy a potom dostane almužnu. A otvor oči, to nie je môj komplex, to je tvrdá realita, ľudia žijú aj takto, možno si si ešte nevšimla, tak nezavrhuj túto variantu a poobzeraj sa okolo seba, na internete ich ale nenájdeš.........

.. a čo ti bráni v tom, aby si práve týmto ľuďom vo svojom okolí poradila:confused: veď môžeš urobiť osvetu a poučiť ich .. napr ako by si aspoň trošku mohli polepšiť počas choroby .... alebo napr ja som zistila, že veľa mamičiek sa z neznalosti neprihlásilo na dôch poistenie - tak som ich poinformovala, čo a ako..
No a aby som nebola mimo témy, kde sa radí o materskej a DNP ... tak k tvojmu staršiemu príspevku:
Ak máš takého zamestnávateľa, že VZ nič moc - a „závisí od toho, ako sa šéf vyspí“ .. tak sa môžeš prihlásiť na DNP buď z minima, alebo z rozdielu maxima a VZ z PP. Stačí vyplniť a odovzdať RLFO na SP. Pri ochorení člena rodiny máš nárok na dávky z DNP hneď, pri vlastnej nemoci ... po splnení podmienok (zák o SP)
Inak poistenie ... znamená finančne sa zabezpečiť pred nejakou „nedobrou“ udalosťou, keďže ide o nemocenské poistenie .. tak je to pre prípad nemoci (spadá tam podľa ZoSP aj materské, ošetrovné) a keďže je to DOBROVOĽNÉ NP, tak sa každý (aj ty) môže dobrovoľne rozhodnúť, či sa prihlási na DNP, alebo nie. A sám sa môže rozhodnúť, koľko bude platiť poistné (v určených medziach)... a tiež sa môže kedykoľvek odhlásiť. (samozrejme všetko podľa zák o SP).
Lenka56
19.11.09,19:58
Pre nárok na materské je dôležité mať 270 dní poistenia za posledné dva roky pred pôrodom .. tak treba dať pozor a prihlásiť sa tak, aby to vyšo. samozrejme materské sa posudzuje ako príjem...Ale: dávku v hmotnej núdzi by si predpokladám nemala ani keby si nepoberala materské, ale len rodičovský príspevok :confused: A materské môžeš mať 600 eur, dávka v hm núdzi je oveľa, oveľa menšia...:confused:
Prepacte, asi som sa zle vyjadrila. Toto vsetko samozrejme viem.
Mne ide o to, ci sa nebude "bit" to, ze budem dostavat davku v hmotnej nudzi a z nej si budem platit nemocenske s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom.
Mozno to je hlupa otazka, ale kedze - ako som uz napisala - davky v hmotnej nudzi maju zabezpecit "zakladne zivotne podmienky" a platenie si nemocenskeho je predsa len dobrovolne (v nezamestanosti) a nepatri medzi "zakladne zivotne podmienky".
jozefDP
20.11.09,09:02
no nakoniec som sa rozhodla pre dobrovolne nemocenske poistenie, dnes som v 5 tyzdni a dufam ze vsetko bude OK. Rozhodla som sa pre maximalny vymeriavaci zaklad, kedze by som rada maximlanu matersku. Len ma napada, mozem odist na matersku neskor ako v 34 tyzdni? viem ze podmienka 26 tyzdnov je do odchodu na matersku , len som si neni ista, ci to musi byt 6 tyzdnov pred porodom rada by som to potiahla trochu dlhsie?
Katy a R
20.11.09,23:12
Prepacte, asi som sa zle vyjadrila. Toto vsetko samozrejme viem.
Mne ide o to, ci sa nebude "bit" to, ze budem dostavat davku v hmotnej nudzi a z nej si budem platit nemocenske s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom.
Mozno to je hlupa otazka, ale kedze - ako som uz napisala - davky v hmotnej nudzi maju zabezpecit "zakladne zivotne podmienky" a platenie si nemocenskeho je predsa len dobrovolne (v nezamestanosti) a nepatri medzi "zakladne zivotne podmienky".

.. napr ti to môže platiť mamina;):);)
akikakik
21.11.09,19:50
Dobry den, prosim poradte!

Potvrdilo sa mi, ze som tehotna /3-5tyzden/.
Som SZCO a do soc. poistovne odvadzam 89,7 E /od juna2008/, zdravotnu si platim 41,37 E od ukoncenia VS /jun 2007/.
Predpokladany termin porodu mam 23.7.2010.
Co robit, aby som dosiahla max. matersku a prezila to aj s tym malym.
Poprosim polopatisticky, som dost mimo z tych clankov.
Mam si poziadat o DPN aspon za mesiac december? v akej vyske to bude,alebo ak mozte mi to rozpiste.

Dakujem za pomoc :mee:
Tinika
21.11.09,21:22
Dobry den, prosim poradte!

Potvrdilo sa mi, ze som tehotna /3-5tyzden/.
Som SZCO a do soc. poistovne odvadzam 89,7 E /od juna2008/, zdravotnu si platim 41,37 E od ukoncenia VS /jun 2007/.
Predpokladany termin porodu mam 23.7.2010.
Co robit, aby som dosiahla max. matersku a prezila to aj s tym malym.
Poprosim polopatisticky, som dost mimo z tych clankov.
Mam si poziadat o DPN aspon za mesiac december? v akej vyske to bude,alebo ak mozte mi to rozpiste.

Dakujem za pomoc :mee:

DNP si musis platit minimalne 270 dni aby si mala naro na materske z tohto poistenia a do 8tt sa prihlasit s max. VZ. Neviem či sa to kombinuje s poistenim SZCO čo sa týka tej doby 270 dní. Ak nie, tak uz je pre teba neskoro. :(
akikakik
22.11.09,07:11
dakujem :(
Xanti
22.11.09,16:37
Dobry den, prosim poradte!

Potvrdilo sa mi, ze som tehotna /3-5tyzden/. gratulujem
Som SZCO a do soc. poistovne odvadzam 89,7 E /od juna2008/, zdravotnu si platim 41,37 E od ukoncenia VS /jun 2007/.
Predpokladany termin porodu mam 23.7.2010.
Co robit, aby som dosiahla max. matersku a prezila to aj s tym malym.
Poprosim polopatisticky, som dost mimo z tych clankov. skúsim to
Mam si poziadat o DPN aspon za mesiac december? v akej vyske to bude,alebo ak mozte mi to rozpiste.

Dakujem za pomoc :mee:No, aj ty môžeš získať čo najvyššiu materskú ale.... sú dve možnosti.
a)
Je dôležité teraz sa prihlásiť na SP na DNP z maximálneho možného vymeriavacieho základu ( ak by sa dalo tak aj z celej sumy 1084,5 eur ). Ak Ti to nebudú chcieť dovoliť tak potom z rozdielu 1084,5 -295,50 = 789 eur
je nevyhnutné platiť aspoň 26 týždňov, potom to môžeš znížiť na minimum.
Ale pred nástupom na materskú budeš musieť zrušiť živnosť, aby Ti z ukončenej živnosti zarátali zvyšné dni do DPN, a aby si dostala materskú z DNP, teda minimálne zo sumy 789 eur.
b)
zrušiť živnosť okamžite, založiť novú o dva dni... tým pádom sa odhlásiš so SP, z povinného poistenia , a uzavrieš DNP na maximálnu výšku 1084,5 €, tým pádom sa Ti materská bude rátať z maximálnej výšky, ale až po uplynutí 26 týždňov, takže mala by si rýchlo konať.

Navyše ak budeš chcieť poberať rodičovský príspevok, nebudeš môcť mať otvorenú živnosť.
akikakik
22.11.09,17:07
Velmi pekne dakujem, verim ze to pomoze aj inym co citaju tieto clanky. Alebo ich nasli, ako ja pod vplyvom stresu.
Dakujem :)
Xanti
22.11.09,17:11
Velmi pekne dakujem, verim ze to pomoze aj inym co citaju tieto clanky. Alebo ich nasli, ako ja pod vplyvom stresu.
Dakujem :)
No dúfam, že to výjde a dostaneš čo najvyššiu materskú. Nech už si vyberieš spôsob ktorýkoľvek.
strakulka22
22.11.09,20:31
Dobry vecer,
chcela by som si urobit jasno v tom, ktore dni sa zaratavaju do 270 dni NP a ktore nie.
Momentalne som v 4tt, predpokladany termin porodu je 27.7.2010.
Od 19.3.2009 som po rodicovskej dovolenke nastupila do zamestnania, ktora trva aj ked kazdym dnom cakame vypovede z dovodu krachu firmy. A mozno novu zmluvu u toho isteho zamestnavatela, ale v inej jeho firme s tym istym platom. Pocas tejto doby som bola 10 dni v kuse na PN (cize 8 pracovnych dni). Neviem ci sa tychto 10 dni zapocitava do dni NP? Ak ano, tak podla mojich vypoctov 13.12. 2009 by som mala splnit podmienku 270 dni NP zo zamestnania. Hrubu mzdu mam 498€.
OD 12.11.2009 som DNP zo sumy rozdielu medzi max VZ a mzdou.
Pri prvom dietatku som bola hned od zaciatku na PN a aj hospitalizovana. Ak by sa mi tato situacia zopakovala, splnila by som podmienku 270 dni z DNP, alebo sa dni PN do dni NP a DNP nepocitaju?
Dakujem pekne za rady. Vzdy ked si myslim, ze uz mam v tejto teme jasno, vynori sa mi nejaka nova otazka v ktorej som si neista
Jozef Mihál
22.11.09,21:15
Počas PN poistenie trvá, teda dni PN (kalendárne) sa započítavajú.
brčko
22.11.09,21:17
Dobry vecer,
chcela by som si urobit jasno v tom, ktore dni sa zaratavaju do 270 dni NP a ktore nie.
Momentalne som v 4tt, predpokladany termin porodu je 27.7.2010.
Od 19.3.2009 som po rodicovskej dovolenke nastupila do zamestnania, ktora trva aj ked kazdym dnom cakame vypovede z dovodu krachu firmy. A mozno novu zmluvu u toho isteho zamestnavatela, ale v inej jeho firme s tym istym platom. Pocas tejto doby som bola 10 dni v kuse na PN (cize 8 pracovnych dni). Neviem ci sa tychto 10 dni zapocitava do dni NP? Ak ano, tak podla mojich vypoctov 13.12. 2009 by som mala splnit podmienku 270 dni NP zo zamestnania. Hrubu mzdu mam 498€.
OD 12.11.2009 som DNP zo sumy rozdielu medzi max VZ a mzdou.
Pri prvom dietatku som bola hned od zaciatku na PN a aj hospitalizovana. Ak by sa mi tato situacia zopakovala, splnila by som podmienku 270 dni z DNP, alebo sa dni PN do dni NP a DNP nepocitaju?
Dakujem pekne za rady. Vzdy ked si myslim, ze uz mam v tejto teme jasno, vynori sa mi nejaka nova otazka v ktorej som si neista

strakulka, ak si bola počas RD zamestnaná, tak aj tieto dni sa ti rátajú do potrebných 270, .tj. aj keby si nastupovala na druhú MD počas prvej RD alebo napr. hned 1.4.2009, tak by si mala nárok na materské. No a aj dni PN v zamestnaní sa rátajú do dní NP zamestnanca, takže nie je problém. Ak ti skončí PP a začne nový, tak materské zo zamestnania sa ti bude rátať z tohto nového prac.pomeru.

Z DNP treba splniť 270dní, čo ale u teba akosi nevychádza, lebo 270dní uplynie až v auguste 2009!!! Dni z terajšieho PP, ked bude asi ukončený, sa ti prirátajú k novému prac.pomeru, takže predpokladám ku dnom DNP už tieto dni neprirátajú.
Ak by PN vznikla až po ukončení PP a vzniku nového PP, tak by si mala pravdepodobne nárok na nemocenské aj z DNP (aj ked pri vzniku PN v období do 26týžov od prihlásenia na DNP len z minimálnej mzdy aktuálnej v den vzniku PN), lebo by sa ti prirátali ku dnom DNP aj dni NP z ukončeného zamestnania od 19.3.09 (nie dni RD!!!!) a ak od 19.3.09 do vzniku PN uplynie viac ako 270dní a PP bude ukončený, tak by nárok na nemocenské mal vzniknúť. Samozrejme ak sa nezmení zákon, ale to by sa nemal predpokladám do tvojho nástupu na MD.
Katy a R
22.11.09,21:48
Gabi .. strakulka sa prihlásila 12.10. (aspoň tak písala:confused: - asi si už nepamätá;)) .. tak by jej to malo výjsť..:)
Jozef Mihál
22.11.09,22:09
len aby sa nezabudlo, kompletné info k materskej nájdete na jozefmihal.blogspot.com
misaela
23.11.09,10:22
počítať ti budú z tohto roku ..
..no ale toto celé .. aj s tou prvou materskou je veru divné (a zbytočne drahé) .. neviem, prečo si to tak robila.:confused:. ale napíš presne, ako to bolo v auguste - či to bolo odhlásenie, alebo zmena (všetky info) .. a to si aj musela mať vysoký nedoplatok:confused::confused:
Ahoj, ano mala som nedoplatok 9 tisic. Nenapadlo ma ze si treba po skonceni vyplacania materskeho DPN ukoncit. A ked som sa prisla v tento rok v auguste znovu prihlasit, povedali mi ze stale DNP som a mam zaplatit nedoplatok a pokracovat v poisteni. Takze len zmena, nie odhlasenie. Uz je to jedno, nedoplatok som zaplatila. Teraz len neviem ci mi budu materske vypocitavat znova z konca decembra 07 (teda z roku 1.prihlasenia). Lebo ak som to spravne na stranke Soc.poistovne pochopila, ak porodim buduci rok mali by mi vypocitavat materske z VZ poistneho z celeho roka 2008. "Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je: kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania člena rodiny, potreba starostlivosti o dieťa alebo v ktorom vznikol nárok na materské."
strakulka22
23.11.09,17:07
Dakujem vsetkym velmi pkne za rady.

strakulka, ak si bola počas RD zamestnaná, tak aj tieto dni sa ti rátajú do potrebných 270, .tj. aj keby si nastupovala na druhú MD počas prvej RD alebo napr. hned 1.4.2009, tak by si mala nárok na materské. No a aj dni PN v zamestnaní sa rátajú do dní NP zamestnanca, takže nie je problém. Ak ti skončí PP a začne nový, tak materské zo zamestnania sa ti bude rátať z tohto nového prac.pomeru.
Pocas RD mi prac.pomer trval len do 31.1.2008, takze s tymito dnami nemozem pocitat. Ak dobre pocitam, tak ked zaciatok PP je 19.3.2009 napriek PN by som podmienku 270 dni splnila uz teraz 13.12.2009.

Z DNP treba splniť 270dní, čo ale u teba akosi nevychádza, lebo 270dní uplynie až v auguste 2009!!! Dni z terajšieho PP, ked bude asi ukončený, sa ti prirátajú k novému prac.pomeru, takže predpokladám ku dnom DNP už tieto dni neprirátajú.
TU som uviedla chybny datum- ospravedlnujem sa. Na DNP som sa prihlasila 12.10.2009, takze podmienku by som mala spnit ku dnu 8.7.2010. Je to tak? Takze porodit by som nemala pred tymto terminom.

Z nasledujuceho odstavca, som si neni ista tym, ze:
ak teda nastupim na PN napr. 27.11.2009 ako zamestnankyna sucastnej firmy, bola by som na PN az do porodu, zo zamestnania by som mala narok zo zakladu 498€, ale z DNP len z minima, aj ked si platim zo zakladu cca 587€???
To by mi ta materska moc vysoka nevysla, ze?
Ak by PN vznikla až po ukončení PP a vzniku nového PP, tak by si mala pravdepodobne nárok na nemocenské aj z DNP (aj ked pri vzniku PN v období do 26týžov od prihlásenia na DNP len z minimálnej mzdy aktuálnej v den vzniku PN), lebo by sa ti prirátali ku dnom DNP aj dni NP z ukončeného zamestnania od 19.3.09 (nie dni RD!!!!) a ak od 19.3.09 do vzniku PN uplynie viac ako 270dní a PP bude ukončený, tak by nárok na nemocenské mal vzniknúť. Samozrejme ak sa nezmení zákon, ale to by sa nemal predpokladám do tvojho nástupu na MD.
Katy a R
23.11.09,20:38
Ahoj, ano mala som nedoplatok 9 tisic. Nenapadlo ma ze si treba po skonceni vyplacania materskeho DPN ukoncit. A ked som sa prisla v tento rok v auguste znovu prihlasit, povedali mi ze stale DNP som a mam zaplatit nedoplatok a pokracovat v poisteni. Takze len zmena, nie odhlasenie. Uz je to jedno, nedoplatok som zaplatila. Teraz len neviem ci mi budu materske vypocitavat znova z konca decembra 07 (teda z roku 1.prihlasenia). Lebo ak som to spravne na stranke Soc.poistovne pochopila, ak porodim buduci rok mali by mi vypocitavat materske z VZ poistneho z celeho roka 2008. "Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je: kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania člena rodiny, potreba starostlivosti o dieťa alebo v ktorom vznikol nárok na materské."

.. no tak toto je príklad - ako sa to nemá robiť :mee:... myslím tú prvú materskú, no ale čo už..
Už som ti písala, že ak pôjdeš na MD v budúcom roku ... tak RO je tento rok.. ale ešte stále neviem, akú zmenu si urobila v auguste (treba všetky údaje):confused: .. ak si zvýšila z maxima platného v roku 2008 na maximum platné teraz ... tak je to výborné. Bude maximum.:)
Ale ak si znižovala VZ, tak až také výborné to nie je ... materská bude "přiměřene" nižšia ;)
Katy a R
23.11.09,20:47
pre strakulka:
najpr si ujasni, či bude nový PP, alebo nie.:confused: Je to dosť podstatné. Už som ti dávnejšie písala, že ak bude PP trvať a DNP vyzerá že 270 dní stihneš tiež;) .. tak nárok na materské bude z obidvoch poistení..
Pre PNku je to iné .. ak bude počas tohto PP, tak máš len nárok len zo zamestnania.
Ak budeš mať nový PP , tak budeš mať aj PNku z obidvoch poistení, pretože ti k DNP pripočítajú dobu poistenia z ukončeného PP.
Jozef Mihál
23.11.09,20:58
...nejde o prihrievanie si polievočky, ale ozaj baby nechápem, prečo neprídete na semináre. Bude Vás to stáť hodinku-dve cesty, hodinku počúvania a budete úplne v obraze. Som zvedavý, aká bude návšteva v Michalovciach a v Prešove v stredu - štvrtok....
standa82
24.11.09,11:55
Dobrý deň, prosím Vás napíše mi niekto fundovaný na moju otázku odpoveď? Je potrebné aby žena, ktorá je v TPP a spĺňa podmienku nemoc.poistenia 270 dní do pôrodu spĺňala aj 270 dní nemoc.poistenia do pôrodu z DNP? Alebo je postačujúce splniť v DNP podmienku 26 týždňov?
Ďakujem za odpoveď.
standa82
24.11.09,11:58
Dobrý deň, môžete mi prosím napísať, či je potrebné pri TPP keď je do pôrodu splnená podmienka 270 dní nemoc.poistenia, splniť podmienku 270 dní aj v DNP? Alebo stačí splniť 26 týždňov?
Ďakujem
Xanti
24.11.09,14:58
Dobrý deň, prosím Vás napíše mi niekto fundovaný na moju otázku odpoveď? Je potrebné aby žena, ktorá je v TPP a spĺňa podmienku nemoc.poistenia 270 dní do pôrodu spĺňala aj 270 dní nemoc.poistenia do pôrodu z DNP? Alebo je postačujúce splniť v DNP podmienku 26 týždňov?
Ďakujem za odpoveď. Musí splniť podmienku 270 dní z poistení z ktorých chce čerpať materskú. Ak splna zo zamestnania, tak dostane materskú zo zamestnania. Ak splna zo DNP 270 dní tak dostane materskú aj z DNP.
Ak nesplna z DNP ( a ukončených poistení podmienku 270 dní ) tak materskú nedostane.
standa82
25.11.09,04:53
Ďakujem za odpoveď, myslela som, že stačí splniť podmienku len c zamestnaní a v dnp stačí splniť podmienku 26 týždňov. Už teraz rozumiem. Ešteže som sa do DNP prihlásila včas.Pekný deň
martinka10
25.11.09,13:08
Ahojte , prosím vás ja mám podobnú situáciu som zamestnaná s platom asi 331 eur , chcela by som si prilepšiť tiež materskú ,ale na ňu nastupujem už 7.12.2009. Stihla by som sa ešte nemocensky pripoistiť? Ďakujem za odpoveď
Laura1
25.11.09,14:29
Ahojte,
mňa to zaujíma z účtovného hľadiska - jedna známa si vybavila u živnostníka, že ju nahlási na pár dní do zamestnania pred nástupom na MD s max VZ.
Živnostník pred tým nikdy nemal zamestnancov, ani po jej nástupe na MD nebude mať nikoho.
Podľa mňa - teraz sa musí prihlásiť ako zamestnávateľ do soc, zdrav. poisťovne, na DÚ.
To je samozrejme - ale musí zamestnankyňu evidovať počas MD a RD a každý mesiac posielať hlásenia -aj keď nulové.
Myslím si, že to nie je najlepší nápad - aký máte na to názor?

Ja osobne ako živnostnička by som do toho nešla...
slezka456
25.11.09,20:24
Zdravím všetkých poraďakov!
Chcela by som dostávať max. materskú...... Od 01.06.2007 som zamestnaná s VZ 295,5€ dňa 24.10.2009 som sa v SP nahlasila DNP s max VZ . Termín pôrodu mam 18.07.2010 takze tych 270 dni z DNP asi uz nestihnem :-). Chcela by som sa opýtať ako by sa mi dala ešte zvýšiť materska.? A ako to je ak by som ukončila tedajši prac. pomer asi dva mesiace pred pôrodom a zamestnala sa v tej istej firme ale už max VZ, pomohlo by to? A z DNP sa mam odhlásiť? Všetkým VÁM za odpovede Ďakujem. Určite ste mi pomohli !!!!
Kája.
26.11.09,08:58
Prosím Vás o odobrenie môjho postupu. Žena nastúpila na prvú materskú v novembri 2007, na prvú materskú nastupovala ako SZČO s povinným nemocenským poistením v súbehu so zamestnaním. V zamestnaní rozviazaní pracovný pomer v 7/2008 a povinné nemocenské poistenie ako SZČO odhlásené k 30.6.2009. Mometnálne je tehotná a plánovaný termín pôrodu je 22.2.2010, od 25.6.2009 je zamestnaná bude až do nástupu na MD, zároveň je stále na rodičovskom príspevku. A teraz otázka do počtu 270 dní nemocenského poistenia sa budú počítať ktoré dni?
Katy a R
26.11.09,09:02
Zdravím všetkých poraďakov!
Chcela by som dostávať max. materskú...... Od 01.06.2007 som zamestnaná s VZ 295,5€ dňa 24.10.2009 som sa v SP nahlasila DNP s max VZ . Termín pôrodu mam 18.07.2010 takze tych 270 dni z DNP asi uz nestihnem :-). Chcela by som sa opýtať ako by sa mi dala ešte zvýšiť materska.? A ako to je ak by som ukončila tedajši prac. pomer asi dva mesiace pred pôrodom a zamestnala sa v tej istej firme ale už max VZ, pomohlo by to? A z DNP sa mam odhlásiť? Všetkým VÁM za odpovede Ďakujem. Určite ste mi pomohli !!!!

keby si bola urobila vtedy toto http://www.porada.sk/1162636-post1701.html (rada pre teba).. tak máš max materskú - dávka v súčte z obidvoch poistení..:mee::confused:
Teraz už len tým zamestnaním.. odhlás sa z DNP a niekedy pred materskou nový PP. (nájdeš aj konkrétne prípady v tejto téme).
Len teda všetky odvody z vysokého VZ bude treba zaplatiť za zamestnanca..
skokanovci
26.11.09,10:40
Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem ak do zlej sekcie píšem moju otázku, ale verím, že mi niekto poradí, resp. mojej známej. V práci ukončila pracovný pomer dohodou (po dohode so zamestnávateľom, aby dostala odstupné), potom zistila, že je tehotná. 27.11.2009 bude 6 mesiacov evidovaná na Úrade práce ako nezamestnaná. Termín pôrodu má 20.2.2010 a na Sociálke jej oznámili, že nemá nárok po pôrode dieťatka na materskú,údajne začne dostávať rovno rodičovský príspevok. Ja jej poradiť neviem a veľmi sa nechápali ani s tou pani na Sociálke, tak Vás prosím ak sa niekto vie vyjadriť k danej problematike: žena pred materskou dovolenkou evidovaná na úrade práce, na aké dávky má nárok pri nástupe na materskú dovolenku, pretože pri nástupe na materskú dovolenku jej podporu ukončia vyplácať. Ďakujem
ondrejvla
26.11.09,11:18
Ahojte,
mňa to zaujíma z účtovného hľadiska - jedna známa si vybavila u živnostníka, že ju nahlási na pár dní do zamestnania pred nástupom na MD s max VZ.
Živnostník pred tým nikdy nemal zamestnancov, ani po jej nástupe na MD nebude mať nikoho.
Podľa mňa - teraz sa musí prihlásiť ako zamestnávateľ do soc, zdrav. poisťovne, na DÚ.
To je samozrejme - ale musí zamestnankyňu evidovať počas MD a RD a každý mesiac posielať hlásenia -aj keď nulové.
Myslím si, že to nie je najlepší nápad - aký máte na to názor?

Ja osobne ako živnostnička by som do toho nešla...

Áno Betka, teraz počas celého trvania MD musíš posielať nulové výkazy a aj prehľady a hlásenia na DÚ. Nezabudni potom odhlásiť.
Katy a R
26.11.09,11:39
Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem ak do zlej sekcie píšem moju otázku, ale verím, že mi niekto poradí, resp. mojej známej. V práci ukončila pracovný pomer dohodou (po dohode so zamestnávateľom, aby dostala odstupné), potom zistila, že je tehotná. 27.11.2009 bude 6 mesiacov evidovaná na Úrade práce ako nezamestnaná. Termín pôrodu má 20.2.2010 a na Sociálke jej oznámili, že nemá nárok po pôrode dieťatka na materskú,údajne začne dostávať rovno rodičovský príspevok. Ja jej poradiť neviem a veľmi sa nechápali ani s tou pani na Sociálke, tak Vás prosím ak sa niekto vie vyjadriť k danej problematike: žena pred materskou dovolenkou evidovaná na úrade práce, na aké dávky má nárok pri nástupe na materskú dovolenku, pretože pri nástupe na materskú dovolenku jej podporu ukončia vyplácať. Ďakujem

.. dávku v nezamestnanosti vypláca SP max 6 mesiacov.. takže teraz skončí. Na dávku v hm núdzi sú veľmi tvrdé podmienky .. to neviem, či splní:confused: Skutočne (ako jej povedali) by mala nárok len na RP od narodenia dieťaťa.. (ten základný)
Ale: Ak sa prihlási ako DNPO na NP .. bude mať nárok na materskú, aj keď z minima - okolo 150 euri (nástup 6-8 týždňov pred pôrodom), aj keby bola teraz chorá, alebo na rizikovom(po prihlásení) ... dostane aj nemocenské dávky a vtedy sa ani poistné neplatí. A dokonca bude mať po skončení materskej nárok aj na vyšší rod príspevok .. to ešte nie je síce schválené, ale hádam bude..:)
13 eri mesačne ju to bude stáť, po novom roku 14 euri - a vlastne to už bude na materskej ;):) .. podľa mňa nie je o čom...:)
No a keby sa bola na NP prihlásila v lete.. mohla byť materská 600 euri;)
Katy a R
26.11.09,12:47
Prosím Vás o odobrenie môjho postupu. Žena nastúpila na prvú materskú v novembri 2007, na prvú materskú nastupovala ako SZČO s povinným nemocenským poistením v súbehu so zamestnaním. V zamestnaní rozviazaní pracovný pomer v 7/2008 a povinné nemocenské poistenie ako SZČO odhlásené k 30.6.2009. Mometnálne je tehotná a plánovaný termín pôrodu je 22.2.2010, od 25.6.2009 je zamestnaná bude až do nástupu na MD, zároveň je stále na rodičovskom príspevku. A teraz otázka do počtu 270 dní nemocenského poistenia sa budú počítať ktoré dni?

Ak teda do 30.6.2009 platila povinne ako szčo (aby nebol nedoplatok;)) a poistenie je ukončené, tak jej to pripočítajú k terajšiemu poisteniu (myslím dobu poistenia -a bez tých 6tich dní -súbeh).. takže dní by malo byť dosť :)
RO bude zo zamestnania 25.6.-31.12.09
Katy a R
26.11.09,16:15
Ahojte , prosím vás ja mám podobnú situáciu som zamestnaná s platom asi 331 eur , chcela by som si prilepšiť tiež materskú ,ale na ňu nastupujem už 7.12.2009. Stihla by som sa ešte nemocensky pripoistiť? Ďakujem za odpoveď

Stihnúť by si stihla ... len by to to bolo "na draka";) (na túto materskú určite nie)
malinká nádej - keby si mala 2 roky dozadu nejaký iný už ukončený PP, ktorý by sa mohol pripočítať k DNP :confused: .. máš :confused:
... popozeraj túto tému, možno sa zíde do budúcnosti ..:)
tuta
26.11.09,17:02
Ahojte,
mňa to zaujíma z účtovného hľadiska - jedna známa si vybavila u živnostníka, že ju nahlási na pár dní do zamestnania pred nástupom na MD s max VZ.
Živnostník pred tým nikdy nemal zamestnancov, ani po jej nástupe na MD nebude mať nikoho.
Podľa mňa - teraz sa musí prihlásiť ako zamestnávateľ do soc, zdrav. poisťovne, na DÚ.
To je samozrejme - ale musí zamestnankyňu evidovať počas MD a RD a každý mesiac posielať hlásenia -aj keď nulové.
Myslím si, že to nie je najlepší nápad - aký máte na to názor?

Ja osobne ako živnostnička by som do toho nešla...

Ale pracovníčka môže mať uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú a vtedy tento môže skončiť aj počas MD. A povinnosťou zamestnávateľa bude v opačnom garde absolvovať celú tortúru čiže sa odhlásiť zo SP, ZP a DÚ.
Avšak pracovníčka sa bude musieť prihlásiť na SP a ZP aby za ňu poistné platil štát.
Kája.
26.11.09,21:21
Prosím Vás o odobrenie môjho postupu. Žena nastúpila na prvú materskú v novembri 2007, na prvú materskú nastupovala ako SZČO s povinným nemocenským poistením v súbehu so zamestnaním. V zamestnaní rozviazaní pracovný pomer v 7/2008 a povinné nemocenské poistenie ako SZČO odhlásené k 30.6.2009. Mometnálne je tehotná a plánovaný termín pôrodu je 22.2.2010, od 25.6.2009 je zamestnaná bude až do nástupu na MD, zároveň je stále na rodičovskom príspevku. A teraz otázka do počtu 270 dní nemocenského poistenia sa budú počítať ktoré dni?


Nikto neporadí?
skokanovci
27.11.09,09:45
.. dávku v nezamestnanosti vypláca SP max 6 mesiacov.. takže teraz skončí. Na dávku v hm núdzi sú veľmi tvrdé podmienky .. to neviem, či splní:confused: Skutočne (ako jej povedali) by mala nárok len na RP od narodenia dieťaťa.. (ten základný)
Ale: Ak sa prihlási ako DNPO na NP .. bude mať nárok na materskú, aj keď z minima - okolo 150 euri (nástup 6-8 týždňov pred pôrodom), aj keby bola teraz chorá, alebo na rizikovom(po prihlásení) ... dostane aj nemocenské dávky a vtedy sa ani poistné neplatí. A dokonca bude mať po skončení materskej nárok aj na vyšší rod príspevok .. to ešte nie je síce schválené, ale hádam bude..:)
13 eri mesačne ju to bude stáť, po novom roku 14 euri - a vlastne to už bude na materskej ;):) .. podľa mňa nie je o čom...:)
No a keby sa bola na NP prihlásila v lete.. mohla byť materská 600 euri;)

Ďakujem pekne za odpoveď, už máme v tom obe jasno.
saskia26
27.11.09,18:38
Kamarátka má podmienku z DNP 270 dní splnenú. Od 1.10.09 si platí DNP z rozdielu max.VZ a zamestnania zo 600 €. Teraz je v 6tt. Vyzerá to tak, že bude musieť ísť na rizikové.
Moja otázka je: keď nastúpi na PN skôr ako uplynie 26 t., tak výška PN bude počítaná z DNP iba z min.VZ, však?
Ale potom, keď nastúpi na materskú, tak bude materská počítaná z DNP z VZ 600 € ? a samozrejme zo zamestnania?
Ďakujem veľmi pekne!
brčko
27.11.09,19:01
Kamarátka má podmienku z DNP 270 dní splnenú. Od 1.10.09 si platí DNP z rozdielu max.VZ a zamestnania zo 600 €. Teraz je v 6tt. Vyzerá to tak, že bude musieť ísť na rizikové.
Moja otázka je: keď nastúpi na PN skôr ako uplynie 26 t., tak výška PN bude počítaná z DNP iba z min.VZ, však? áno
Ale potom, keď nastúpi na materskú, tak bude materská počítaná z DNP z VZ 600 € ? a samozrejme zo zamestnania? ak má splnené ostatné podmienky, a ozaj z každého osobitne splnenú podmienku aspon 270dní...tak áno.
Ďakujem veľmi pekne!

áno z VZ 600 v rozhodujúcom období s vynatím dní poberania nemocenského, ak nepresiahol v súčte VZ zo zamestnania + DNP za žiadny mesiac súbehu max.VZ.
saskia26
27.11.09,20:02
áno z VZ 600 v rozhodujúcom období s vynatím dní poberania nemocenského, ak nepresiahol v súčte VZ zo zamestnania + DNP za žiadny mesiac súbehu max.VZ.

Počas PN potom nebude musieť platiť DNP, však?
matax
28.11.09,23:27
vyssi rodicovsky aj pre nahradnych rodicov?????????? Dobry den. Myslim, ze v zmene k lepsiemu-vyssiemu rod. prispevku sa zabudlo na nahradnych rodicov, alebo nie?

Napriklad ja mam syna od jeho 16 mesiacov a matersku som vobec nedostavala, lebo na nu maju narok len rodicia deti do ich 8 mesiacov veku zivota. .. No smola, moje odpracovane roky nikoho nezaujimali. ...

mam odpracovanych 12 rokov, plus jeden rok som si platila dobrovolne poistenie. T. c. som zamestnankyna na rodicovskej dovolenke, moj plat bol 20000sk- hruba mzda. Pocas rod. dovolenky som poberala a poberam len smiesny rodic. prispevokPotesila som sa, ze sa zvysuje rod. prisp. a...zas smola...zas sa nas to zvysenie asi netyka? maly uz mal dva roky, aj ked ja so na rodicovskom LEN 12mesiacov.. je to akoby mal nas maly len rok... Neviete ako je to v takychto pripadoch? Na rodicovsky prispevok mam narok do 25.11. 2011. v zakone je, ze nahradni rodicia maju narok na rodicov. prispevok tri roky od adopcia najviac do sest rokov veku dietata.
ak sa nas zvysenie netyka, podla mna je to diskriminacne.



este jeden priklad..ak by sme si teraz adoptovali dietatko, ktore bude starsie ako dva roky, budem mat stale len ten smiesny nezvyseny rodicovsky prispevok na dobu troch rokov...na dve deti....
Dakujem vam za odpoved. mata
Jozef Mihál
29.11.09,00:10
RP na dieťa ktoré má dva roky, zvyšený nemá byť, takže v prípade dieťaťa ktoré máte zverené, nárok na zvýšený RP nebudete mať.

Rovnako na dieťa, ktoré by ste si adaptovali ako dvojročné, nebude nárok na zvýšený RP.
matax
29.11.09,13:32
dakujem za rychlu odpoved. Prosim, mohol by ste mi poradit, ci by to mohol niekto zmenit? a ako sa to da zmenit? myslim pre vsetkych nahradnych rodicov.. Je ten zakon uz pravoplatny?
Zda sa mi totiz nespravodlive, ak mam byt tri roky na minimalnom rodicovskom prispevku a pri dalsom dietatku tiez. Takisto davame a kupujeme detom vsetko, co potrebuju, tak ako biologicki rodicia. A tri roky povazujem za minimalnu domacu starostlivost o adoptovane dieta... lenze sest rokov zit za take peniaze? jasne, otec deti zaraba, ale na ukor toho, ze je v praci od rana do vecera..noci.
Okrem toho, nahradni rodicia v ziadosti o dietatko dokladuju aj svoj prijem, takze uz asi cosi do socialky zo svojich prijmov odviedli a nedostanu naspat, to co biologicki rodicia. dakujem.
Katy a R
29.11.09,17:02
pre matax:
Biologickí rodičia majú zatiaľ nárok len na ten "smiešny" RP do troch rokov veku dieťaťa (max do 6tich rokov - ale len pri nepriaznivom zdr. stave).
Od budúceho roku môžu mať zvýšený RP ... ale len do dvoch rokov veku dieťaťa... A bude kopa rodičov, ktorých sa toto zvýšenie nebude týkať vôbec (ani do dvoch rokov)

.. no a k tým zmenám .. zákony prijímajú poslanci NR - treba na nich pôsobiť, prípadne zvoliť iných :confused:(máme, čo sme si zvolili...;))
krcka
30.11.09,12:21
Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu, či som pochopila správne DNP.
Som zamestnaná a DNP som platila 03-06/2008 a teraz od 07/2009. Som tehotná a musím nastúpiť na PN. Nakoľko 270 dní z DNP spĺňam - mám nárok na PN aj z DNP - z min. VZ, nakoľko 26 týždňov od posledného prihlásenia uplynie až 30.12.2009 /ak som správne rátala/. Počas čerpania PN z DNP - ak som správne pochopila, tak sa DNP neplatí.
Nie som si istá, teda ak počas PN nebudem platiť DNP, tak aj tak mi DNP trvá a teda, keď mám termín nástupu na MD 27.01.2010 /resp. 13.01.2010 - zo zdravot. dôvodov/, tak MD sa mi bude počítať už z VZ /max.VZ-hrubá mzda/. Aj keď som neplatila DNP 26 týždnov. Pochopila som to správne? Alebo si mám platiť DNP aj počas PN?
Katy a R
30.11.09,15:19
krcka:
pre nárok na nemocenské z DNP musíš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia za posledné 2 roky (viď zák o SP). .. ak spĺňaš, tak sa poistné počas PNky neplatí, ale doba sa počíta .. a nárok na materské už bude zo skutočného VZ
gesska
30.11.09,15:29
Dobry deň, ak mozem tiez poprosim o radu :-) . Momentalne som na zivnost, ktoru mi poradili pozastavit. Ja som si ju teda pozastavila k 30.11.2009 a následne sa mám vraj zamestnanť od 01.12.2009 s maximálnym vymeriavacím základom. Nástup na materskú dovolenku mám mať 27.01.2010. Nemam sa však zamestnať až v januári ..alebo ako...mam v tom nejasno :-(
Je to tak dobre, alebo urobiť inak??? Podmienku 270 dní spĺňam...dakujem za radu...
Katy a R
30.11.09,15:45
gesska:
môžeš sa zamestnať aj v decembri - RO bude december 09, aj v januári - RO bude jan 2010... ako ti to lepšie vyhovuje. ;) (pozri si konkrétne prípady v tejto téme)
monka001
01.12.09,07:23
Ahojte, ja by som potrebovala poradiť. Od 26.8.2008 do 30.9.2009 som bola zamestnaná. Od 1.10. 2009 som registrovaná na úrade práce. Od 15. 11. 2009 som na PN v ochrannej dobe. Chcela by som otehotnieť. A teraz moje otázky : ak by som otehotnela do konca roka a išla by som na rizikové tehotenstvo , z čoho by sa mi počítala PN a materká? A čo v prípade ak by som otehotnela v roku 2010 ? Prosím poraďte mi. Veľmi pekne ďakujem.
Iveta 0
01.12.09,07:57
ahojte ja by som potrebovala poradit, som SZCO, januar 2009 som nastupila na matersku a mala som ju minimalnu s tym, ze bola predlzena a na rodicovsky som nastupovala oktober 2009, teraz som v 10 tyz tehotenstva, takze na matersku pojdem 2010. Mam na nu vobec narok? a ak ano, je este sanca aby som si ju zvysila? dakujem za odpoved
Dana7
02.12.09,16:57
krcka:
pre nárok na nemocenské z DNP musíš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia za posledné 2 roky (viď zák o SP). .. ak spĺňaš, tak sa poistné počas PNky neplatí, ale doba sa počíta .. a nárok na materské už bude zo skutočného VZ

Moja znama ma podobny problem, a hladame riesenie ako jej pomoct, aby mala narok na matersku. V skratke jej situacia pred 7 rokmi isla na prvu matersku, nasledne znova otehotnela a pokracovala hned druhou materskou dovolenkou. Mladsie dieta ma teraz 4 roky. Po skonceni druhej materskej isla na urad prace. Teraz zistila, ze je opat tehotna. Ako je to v jej pripade s tymi 270 dnami poistenia. Porod ocakava niekedy v auguste 2010. Ak by ju urychlene jej manzel zamestnal u seba vo firme tak by samozrejme nesplnila tych 270 dni. Predpokladam, ze doba evidencie na UP sa do tychto dni nerata. Ale zvazuju aj moznost prihlasit ju oneskorene hoci s pokutou, tak aby ta doba poistenia 270 dni vznikla. Isla by teda na matersku z pracovneho pomeru, tak snad v tomto pripade, by jej uz narok vznikol? Alebo sa mylim? Dakujem:o
lylien12
03.12.09,11:06
Spomína sa tu,ze pocas PN sa DNP neplati,ja som na rizikovom /porod je v aprili 2010/ a DNP si platim od 2,10,09.moja otazka je: mam pokracovat v plateni alebo sa odhlasit?Zalozila som ho preto,lebo PP mi skoncil v juni t.r. a ja som od jula tehotna na PN.Ako je to vlastne u mna teraz z odvodmi u zamestnavatela? Druha otazka je:planujem sa zamestnat pred nastupom na MD u znameho a chcem vediet ci ma zo SP,ZP...atd ma odhlasit hned na 2.den po nastupe na MD,ak ano co to bude znamenat pre mna ohladom uradov.Dakujem za odpoved.
zuzanka282
04.12.09,07:06
Dobry den, nenasla som tu podobny pripad ako som, kedze asi vela kombinujem. Som v 4. mesiaci, predpokladany porod v juni. Od 1.5.2009 som nezamestnana, dovtedy som bola zamestnana, takze 270 dni by som mala splnat. Chcela by som si vsak zalozit zivnost a vziat prispevok z uradu prace na podnikanie. Je mozne mat zivnost pocas materskej? Viem, ze kvoli vyssiemu rodicovskemu ju budem musiet zrusit, ale pocas materskej netreba? A aj keby som zalozila zivnost v januari, moze sa mi pocitat materska z prijmu za prve 4 odpracovane mesiace v roku 2009? dakujem velmi pekne.
Xanti
04.12.09,07:16
Dobry den, nenasla som tu podobny pripad ako som, kedze asi vela kombinujem. Som v 4. mesiaci, predpokladany porod v juni. Od 1.5.2009 som nezamestnana, dovtedy som bola zamestnana, takze 270 dni by som mala splnat. Chcela by som si vsak zalozit zivnost a vziat prispevok z uradu prace na podnikanie. Je mozne mat zivnost pocas materskej? Viem, ze kvoli vyssiemu rodicovskemu ju budem musiet zrusit, ale pocas materskej netreba? A aj keby som zalozila zivnost v januari, moze sa mi pocitat materska z prijmu za prve 4 odpracovane mesiace v roku 2009? dakujem velmi pekne.
Materská sa nepočíta z príjmu, ale zo zaplatených odvodov a tie ty platiť nebudeš nakoľko prvý rok budeš od povinnosti platiť odvody oslobodená. Už ani nestihneš dobrovolne sa pripoistiť z max. vymeriavacieho základu. A ak budeš chcieť materskú tak by si si mala platiť DNP z minima, alebo nájsť na pár dní zamestnanie z maximálnym vymeriavacim základom.

A dotácia Ti je na nič lebo ju budeš musieť vrátiť. TEda pomernú časť.
zuzanka282
04.12.09,10:09
Materská sa nepočíta z príjmu, ale zo zaplatených odvodov a tie ty platiť nebudeš nakoľko prvý rok budeš od povinnosti platiť odvody oslobodená. Už ani nestihneš dobrovolne sa pripoistiť z max. vymeriavacieho základu. A ak budeš chcieť materskú tak by si si mala platiť DNP z minima, alebo nájsť na pár dní zamestnanie z maximálnym vymeriavacim základom.

A dotácia Ti je na nič lebo ju budeš musieť vrátiť. TEda pomernú časť.

Dakujem :-) Viem, ze budem musiet vratit pomernu cast prispevku, preto pokial netreba zrusit zivnost kvoli materskej, celkom by sa mi to oplatilo, mat takmer rocny prispevok, cize polovicu. No a ak som spravne pochopila, v roku 2010 by sa mi materska pocitala z tych prvych styroch odpracovanych mesiacov v roku 2009? Ale asi mi to nevyjde maximum, takze planujem sa zamestnat pred nastupom, ide mi hlavne o to, ci tu zivnost musim pred nastupom na matersku zrusit alebo staci az pred poberanim rodicovskeho prispevku. dakujem
weiby
04.12.09,10:57
Dobrý deň, viem, že to sem celkom nepatrí, ale poprosila by som o radu, či a ako sa mi bude krátiť nárok na počet dní dovolenky na rok 2009, ak by som ukončila trvalý pracovný pomer k 28.12.2009 a nárok na rok mám 20dní + 5 dní z kolektívnej zmluvy (som štátnym zamestnancom), veľmi pekne viopred ĎAKUJEM, w.
beatad
04.12.09,13:02
Ahojte, poraďte prosím.Priateľka má termín na materská 8.2.2010. Teraz je na PN. Zamestnaná je už 8 rokov. Ako dosiahnuť max.materskú, ak ukončenie PP nepripadá do úvahy?
Môže ale nastupiť na PP u iného zamestnávateľa. Pomôže to aj tento PP by nebol dlhší ako 270 dní? Ďakujem
Katy a R
04.12.09,14:36
Ahojte, poraďte prosím.Priateľka má termín na materská 8.2.2010. Teraz je na PN. Zamestnaná je už 8 rokov. Ako dosiahnuť max.materskú, ak ukončenie PP nepripadá do úvahy?
Môže ale nastupiť na PP u iného zamestnávateľa. Pomôže to aj tento PP by nebol dlhší ako 270 dní? Ďakujem
.... už nijako...:mee:
Katy a R
04.12.09,14:52
ahojte ja by som potrebovala poradit, som SZCO, januar 2009 som nastupila na matersku a mala som ju minimalnu s tym, ze bola predlzena a na rodicovsky som nastupovala oktober 2009, teraz som v 10 tyz tehotenstva, takze na matersku pojdem 2010. Mam na nu vobec narok? a ak ano, je este sanca aby som si ju zvysila? dakujem za odpoved

predpokladám, že máš živnosť pozastavenú a poberala si materské zo SP :confused:
... môžeš sa prihlásiť ako DNPO iba na NP ... len je škoda, že 26 týždňov už asi do nástupu na MD nestihneš. Mohla byť max materská;) ale oplatí sa aj z minima, budeš mať vyšší RP.
Alebo potom PP s dobrým VZ ..
Dana7
07.12.09,14:43
Ak bude PN od 1.1.2010, rozhodujúce obdobie bude 21.9.2009-31.12.2009. Materské má rovnaké rozhodujúce obdobie ako PN...;)
Neviem, prečo uvažuješ len nad septembrom?


Ja sa pripájam k téme a chcem sa spýtať, ako je to s budúcou mamičkou, ktorá je zamestnaná od 1.10.2009 od 1. 12. je na PN - ke. Termín pôrodu ešte nemá presný, ale je to niekedy v auguste. Obdobia pred týmto dátumom 1.10. sa jej do potrebných 270 dní nezarátavajú. Teraz je zaplatené poistné nemocenské poistenie za október a november. Ak bude až do pôrodu na PN-ke splní podmienku 270 dní na poberanie materskej? Viem síce, že počas PN sa poistenie neprerušuje, ale chem mať 100% istotu.

VĎaka;)
rikinka
07.12.09,15:25
Ahojte, má manžel nárok na materské ak si platil nemocenské počas 2 rokov a následne na to aj na zvýšený rodičovský príspevok,v prípade že sa dohodne s manželkou, ktorá je zdravá, len si neplatila nemocenské, tak by nedostala ani materskú a ani zvýšený rodičovský príspevok. Ďakujem
ankajanko
07.12.09,15:26
Prosím poraďte. Dcéra bola zamestnaná 9 rokov. Pracovný pomer má ukončený 31.03.2009 . od 02.04.09 je na PN,počas PN otehotnela a predpokladaný termín nástupu an MD má 15.02.10. Môže si zvýšiť vymeriavací základ na MD ak by sa ešte teraz zamestnala alebo sa jej to už neoplatí?
veronikasad
07.12.09,15:36
Prosím poraďte. Dcéra bola zamestnaná 9 rokov. Pracovný pomer má ukončený 31.03.2009 . od 02.04.09 je na PN,počas PN otehotnela a predpokladaný termín nástupu an MD má 15.02.10. Môže si zvýšiť vymeriavací základ na MD ak by sa ešte teraz zamestnala alebo sa jej to už neoplatí?
Ak sa nezamestná, nebude mať na materské vôbec nárok, lebo od skončenia prac.pomeru uplynulo už viac ako 6 mesiacov (ochranná doba).

Podmienku poistenia (v posledných 2 rokoch 270 dní) splňa - stačí jej krátkodobé zamestnanie, s max. vymer.základom.
Katy a R
07.12.09,15:36
Prosím poraďte. Dcéra bola zamestnaná 9 rokov. Pracovný pomer má ukončený 31.03.2009 . od 02.04.09 je na PN,počas PN otehotnela a predpokladaný termín nástupu an MD má 15.02.10. Môže si zvýšiť vymeriavací základ na MD ak by sa ešte teraz zamestnala alebo sa jej to už neoplatí?

.. ak sa nezamestná, alebo ak sa aspoň neprihlási dobrovoľne na NP ... tak žiadna materská nebude.
ankajanko
07.12.09,17:07
Dosť ste ma odpovedou šokovali. Aj tak vďaka, ešte sa to dá napraviť.Ešte Vás poprosím, ak napr. 14.02. ukočí PN a 15.02. nastúpi na MD teda bez prerušenia,ani vtedy nemá nárok na MD?Mzdová účtovníčka z bývalého zamestnania/Hromadné prepúšťanie/ju ubezpečovala o opaku.
Andyke
07.12.09,17:49
Neporadila jej dobre.
Nie je už v ochrannej lehote na poberanie materského, však spočítaj koniec PP 31.3.2009 + 6 mesiacov t.j. 30.9.2009.
Tak za to sa musí zamestnať v r. 2010 , keď len na pár dní a s čím najvyšším platom (Teraz je maxim. VZ 1084,55 € na nemoc. dávky). Nezabudni, že keď bude poberať materské tak bude mať nárok aj na zvýšený rodičovský príspevok.
ankajanko
07.12.09,18:16
Neviete čo je na tom pravdy, že od 1.1. má platiť zamestnávateľ prvý polrok materskú dávku, a ak nie, tak odvody za pracovníčku na MD, doteraz ma o tom presviedčal dcérin manžel. Zdá sa mi to nesmysel, lebo žiaden zamestnávateľ by nezamestnával mladé ženy.
Andyke
07.12.09,18:31
Materské vypláca Soc.poisťovňa od prvého dňa 28 týždňov (keď viac detí sa narodí naraz tak 37 týždňov alebo osamelá žena porodí dieťa)
Klikni tu :
http://www.socpoist.sk/materske/1293s
veronikasad
08.12.09,06:39
Dosť ste ma odpovedou šokovali. Aj tak vďaka, ešte sa to dá napraviť.Ešte Vás poprosím, ak napr. 14.02. ukočí PN a 15.02. nastúpi na MD teda bez prerušenia,ani vtedy nemá nárok na MD?Mzdová účtovníčka z bývalého zamestnania/Hromadné prepúšťanie/ju ubezpečovala o opaku.
Nie, od skončenia prac.pomeru je viac ako 6 mesiacov.

Ak sa jej nepodarí zohnať zamestnanie, môže sa prihlásiť na pár dní pred nástupom na MD na dobrovolné nem. poistenie, ale aj keď si určí vyšší vymeriavací základ, materskú bude mať z minima. Pomôže jej to, že ak bude mať nárok na materskú, po 26 týždňoch dostane zvýšený rodičovský príspevok (ak počas neho nebude mať žiadny príjem).
Ta_tiana
08.12.09,07:53
Ahojte, chcela by som poprosit o radu. Platim si DNP od 04/2009. Planovala som tehotenstvo v roku 2010, s tym, ze ste mi poradili, aby som do konca roka 2009 platila z maxima a od januara uz len z minima. Tehotenstvo sa vsak musi odlozit kvoli zdravotnemu stavu a tak teraz neviem, ako mam postupovat, keby som nahodou porodila az v roku 2011. Mam i napriek tomu urobit zmenu VZ od januara na minimum a potom si striehnut, aby som znovu urobila zmenu VZ na maximum, alebo ako postupovat? Moze sa stat, ze mi vyjde porod do konca roka 2010, ale co ked sa bude prelinat do roku 2011? Vdaka za rady:) Tana
Xanti
08.12.09,07:59
Ahojte, chcela by som poprosit o radu. Platim si DNP od 04/2009. Planovala som tehotenstvo v roku 2010, s tym, ze ste mi poradili, aby som do konca roka 2009 platila z maxima a od januara uz len z minima. Tehotenstvo sa vsak musi odlozit kvoli zdravotnemu stavu a tak teraz neviem, ako mam postupovat, keby som nahodou porodila az v roku 2011. Mam i napriek tomu urobit zmenu VZ od januara na minimum a potom si striehnut, aby som znovu urobila zmenu VZ na maximum, alebo ako postupovat? Moze sa stat, ze mi vyjde porod do konca roka 2010, ale co ked sa bude prelinat do roku 2011? Vdaka za rady:) Tana
No ja by som to urobila tak ako píšeš, od januára by som zmenila VZ na minimum. A ak by som otehotnela s termínom pôrodu na prelome rokov 2010 a 2011, tak by som potom zrušila DNP a založila nové z maxima. Ale pokiaľ by som stihla otehotnieť s termínom pôrodu v r. 2010 tak bude max. materská.
Ale nateraz by som znížila na minimum. Vždy je tam lehota 26 týždňov, čo pri zrušení DNP a novo založení stihneš splniť na začiatku tehotenstva.
A ak nestihneš otehotnieť v roku 2010 aspoň budeš mať celý rok možnú PN z DNP z maxima.
brčko
08.12.09,08:09
Prosím poraďte. Dcéra bola zamestnaná 9 rokov. Pracovný pomer má ukončený 31.03.2009 . od 02.04.09 je na PN,počas PN otehotnela a predpokladaný termín nástupu an MD má 15.02.10. Môže si zvýšiť vymeriavací základ na MD ak by sa ešte teraz zamestnala alebo sa jej to už neoplatí?

len ešte upresním (aj ked je to v tvojom prípade nepodstatné, no pre druhých), že pre nu neplatí ochranná lehota 6mesiacov, lebo nebola tehotná v čase ukončenia PP/nem.poistenia. LEn vtedy by plynula 6mesačná OL.

Na druhej strane je v zákone písané aj niečo také, že okrem trvania NP, v prípade, ak netrvá nem.poistnie, tak stačí, ak trvá ochranná lehota alebo poberanie nem.dávky k uplatneniu nároku na nem.dávku. Ale ešte som nepočula/nečitala prípad, že by si niekto uplatnil nárok po uplynutí OL ak mu poberanie nem.dávky trvalo k požiadaniu o druhú nem.dávku. Takže toto by som asi neskúšala, ak ked teoreticky by to možno išlo, ak splna podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ale v SP sú problémy aj s jednoduchšími prípadmi, takže ten PP je dobré riešenie, kde má aj istotu.
Ta_tiana
08.12.09,09:29
Dakujem velmi pekne...takze to urobim presne tak, znizim od januara na min. a uvidim co bude dalej...
vdaka este raz, tana
lila19
08.12.09,16:46
dobrý deň,
chcem vás veľmi pekne poprosiť o info, aby som neurobila chybu. na DNP som sa prihlasila v oktobri 2009. k 6.5.2010 som sa odhlasila a nanovo prihlasila od 7.5.2010. nakolko som zistila, ze som urobila v prihlaske chybu a zmena bola mozna az po 6 mesiacoch, k 10.5. som sa znova odhlasila a od 11.5. prihlasila. rodit budem v juli 2010. od januara nastupujem na PN. chcem sa opytat - budem mat narok poberat PN a nasledne matersku z DNP? resp. aj zvyseny rodicovsky prispevok podla zmeny k 1.1.2010? dakujem za ochotu.
Jozef Mihál
08.12.09,16:59
Prosím urobte si poriadok v tých dátumoch a časovaní, aby sa to dalo čítať a následne odpovedať .-)
lila19
09.12.09,06:59
ups, pardon :-)
na DNP som sa prihlasila v oktobri 2008. k 6.5.2009 som sa odhlasila a nanovo prihlasila od 7.5.2009. nakolko som zistila, ze som urobila v prihlaske chybu a zmena bola mozna az po 6 mesiacoch, k 10.5.2009 som sa znova odhlasila a od 11.5.2009 prihlasila. rodit budem v juli 2010. od januara nastupujem na PN. chcem sa opytat - budem mat narok poberat PN a nasledne matersku z DNP? resp. aj zvyseny rodicovsky prispevok podla zmeny k 1.1.2010? dakujem za ochotu.
fcielkaM
09.12.09,17:06
Ahojte, chcela by som sa spýtať, kamarátka je tehotná v 8. týždni. Do 31.8.2009 bola študentka, potom nezamestnaná a od 16.11.2009 sa zamestnala. Termín pôrodu má 14.7.2010. Nárok na materskú zo zamestnania mať nebude, lebo nesplní podmienku 270 dní NP. Pomohlo by jej k získaniu materskej dobrovoľne sa pripoistiť?
Niekde som tu čítala, že ak by bola poistená 26 týždňov pred pôrodom, mala by aspoň minimálnu materskú, (ale ak by mohla potom neskôr požiadať aj o vyšší RP, pomohlo by aj to).
Celkom tomu nerozumiem, preto Vás prosím o radu. Ďakujem
Katy a R
09.12.09,17:15
Ahojte, chcela by som sa spýtať, kamarátka je tehotná v 8. týždni. Do 31.8.2009 bola študentka, potom nezamestnaná a od 16.11.2009 sa zamestnala. Termín pôrodu má 14.7.2010. Nárok na materskú zo zamestnania mať nebude, lebo nesplní podmienku 270 dní NP. Pomohlo by jej k získaniu materskej dobrovoľne sa pripoistiť?
Niekde som tu čítala, že ak by bola poistená 26 týždňov pred pôrodom, mala by aspoň minimálnu materskú, (ale ak by mohla potom neskôr požiadať aj o vyšší RP, pomohlo by aj to).
Celkom tomu nerozumiem, preto Vás prosím o radu. Ďakujem

.. už jej nič nepomôže...:mee:
ale keby sa bola prihlásila niekedy v lete na NP (dobrovoľne) stačilo len mesiac v tomto prípade (stálo by ju to tak 13 evri) .... materská mohla byť.
fcielkaM
09.12.09,18:14
Ďakujem Katy, myslela som si, že jej tam bude chýbať ten 1 mesiac, len som si nebola istá... (pomýlilo ma tých 26 týždňov, ale podmienka 270 dní musí byť asi splnená tak, či tak) no čo už, škoda...
S.Ch.
11.12.09,06:43
Prosím Vás pomôže mi niekto upresniť si ako sa určuje rozhodujúce obdobie? Neviem totiž kedy treba platiť z maxima a kedy stačí už iba z minima. Napríklad: ak sa na DNP prihlásim od 14.12.2009 z maxima a po pol roku zmením na minimum a na materskú nasúpim 11/2010 bude moje rozhodujúce obdobie od 14.12.2009 do 31.12.2009? Alebo ak sa prihlásim na DNP od 14.12.2009 z minima a 30.08.2010 sa odhlásim a od 01.09.2010 prihlásim z maxima - aké bude rozhodujúce obdobie? A môžem sa vlastne 26 týždňov pre odchodom na materskú prihlasovať a odhlasovať? Ďakujem za ochotu.
Xanti
11.12.09,06:47
Prosím Vás pomôže mi niekto upresniť si ako sa určuje rozhodujúce obdobie? Neviem totiž kedy treba platiť z maxima a kedy stačí už iba z minima. Napríklad:
ak sa na DNP prihlásim od 14.12.2009 z maxima a po pol roku zmením na minimum a na materskú nasúpim 11/2010 bude moje rozhodujúce obdobie od 14.12.2009 do 31.12.2009? ANO
Alebo ak sa prihlásim na DNP od 14.12.2009 z minima a 30.08.2010 sa odhlásim a od 01.09.2010 prihlásim z maxima - aké bude rozhodujúce obdobie? rozhodujúcim obdobím bude od 1.9.2010 ale je jedno kolko budeš platit, lebo dostaneš minimum ak urobíš takto ako si to napísalaA môžem sa vlastne 26 týždňov pre odchodom na materskú prihlasovať a odhlasovať? Ďakujem za ochotu. Prvá možnost je tá správna možnost, ak v oboch prípadoch by si nastúpila na materskú 11/2010.
Pri prvej možnosti by si dostala maximálnu materskú, pri tom druhom špekulatívnom by si dostala minimum aj keby si platila maximum. Lebo materská a aj PN sa vyráta z predpokladaného VZ, a ten je do 26 týždňov minimálna mzda.
S.Ch.
11.12.09,07:27
Aha, ďakujem tak už rozumiem, čiže ak sa prihlásim na DNP od 14.12.2009 z minima a 30.03.2010 sa odhlásim a od 01.04.2010 prihlásim z maxima - rozhodujúcim obdobím bude od 01.04.2010. Z maxima musím platiť minimálne 26 týždňov. A zmenu môžem urobiť minimálne po 6 mesiacoch do prihlásenia? A keby som aj 1 rok platila odvody z maxima, stále je výhodné byť DNP, že.
Xanti
11.12.09,07:35
Ano DNP je stále výhodné, po 270 dňoch platenia môžeš mať aj vyššiu PN. A naozaj je potrebné platiť odvody minimálne 26 týždňov aby bol vymeriavací základ toľko z akej sumy platíš.
V podstate sa rozhodneš hned po otehotnení, zrušiť minimum a začneš platiť maximum aby si stihla 26 týždňov. A mala maximálnu materskú.
S.Ch.
11.12.09,07:50
Ano DNP je stále výhodné, po 270 dňoch platenia môžeš mať aj vyššiu PN. A naozaj je potrebné platiť odvody minimálne 26 týždňov aby bol vymeriavací základ toľko z akej sumy platíš.
V podstate sa rozhodneš hned po otehotnení, zrušiť minimum to zrušenie musí byť cez prihlášku a odhlášku - nesmie to byť zmena a začneš platiť maximum aby si stihla 26 týždňov. A mala maximálnu materskú.

Ešte v texte malá otázočka
Xanti
11.12.09,07:52
Ešte v texte malá otázočka
Ano musí byť zrušenie a novo otvorenie nemôže sa to urobiť cez zmenu, lebo sa to spriemeruje.
S.Ch.
11.12.09,08:03
Xanti, ďakujem veľmi,veľmi pekne za vedomosti, ochotu a čas.
Ivet17
11.12.09,11:59
Ahojte poradaci. Uz ste mi tu par krat poradili, este by som vas o jednu poprosila. Som na rodicovskej dovolenke-mala ma 2roky. Tento rok som odpracovala 4a pol mes. Prac.pomer je ukonceny. Teraz som tehotna, v 6tt.som sa prihlasila ako DNPO z max.vymeriavaceho zakladu. Termin porodu mam 4.7. nastup na matersku je 23.5.2010 Moja otazka znie-kedze 26tyz.platenie mi vychadza okolo 14.5. ale kedze rodicovsku mam az do sepembra ako sa to berie? Na matersku idem az dnom porodu, nie? Cize z max. si mam platit priblizne do toho 14.5. -musi to byt presne 26t? alebo aj tyzden ,dva neskor? potom si znizim na minimum az do dna porodu?
dakujem pekne
zuzanka282
11.12.09,13:04
Dobry den, este raz sa chcem spytat... ak som od 1.5.2009 nezamestnana (predtym som bola tri roky vkuse zamestnana), DNP si neplatim, v maji 2010 mam nastup na matersku a ak si vo februari 2010 zalozim zivnost, budem moct byt posudzovana pre vypocet materskej podla prvych styroch mesiacov roku 2009? a pocas poberania materskej zivnost rusit nemusim? A ako to bude s odvodmi pocas materskej, platim si ich sama? dakujem.
Katy a R
11.12.09,13:22
Dobry den, este raz sa chcem spytat... ak som od 1.5.2009 nezamestnana (predtym som bola tri roky vkuse zamestnana), DNP si neplatim, v maji 2010 mam nastup na matersku a ak si vo februari 2010 zalozim zivnost, budem moct byt posudzovana pre vypocet materskej podla prvych styroch mesiacov roku 2009? a pocas poberania materskej zivnost rusit nemusim? A ako to bude s odvodmi pocas materskej, platim si ich sama? dakujem.

.. už si síce aj tu dostala odpoveď ..http://www.porada.sk/1225833-post379.html

.. ale ak nebudeš poistená ... a to ty momentálne nie si - a ani založením živnosti nebudeš.... tak materská nebude vôbec.!!!!
Musíš sa buď dobrovoľne poistiť, alebo zamestnať
zuzanka282
11.12.09,13:50
.. ale ak nebudeš poistená ... a to ty momentálne nie si - a ani založením živnosti nebudeš.... tak materská nebude vôbec.!!!!
Musíš sa buď dobrovoľne poistiť, alebo zamestnať[/QUOTE]

Dakujem Katy, viem ze som odpoved dostala, ale som myslela, ze sa rata aj ked som bola zaestnana... cize ak to spravne chapem, ide o to aby som bola poistena aj v case nastupu na matersku? cize staci sa aj den pred nastupom zamestnat. A ked sa zamestnam s max. vymeriavacim zakladom a zaroven budem mat aj zivnost, z ktorej este odvody platit nemusim, budem posudzovana ako zamestnanec a vyrata sa mi teda max. materska? Dakujem.
pavla.p
11.12.09,14:10
Sú dve témy materská 2010?
Potrebovala by som poradiť, resp. uistiť ma v mojom rozmýšľaní.
Naozaj sa môžem dohodnúť na skončení pracovného pomeru so zamestnankyňou, ktorá má nastúpiť na MD a hneď nasledujúci deň uzatvoriť s ňou nový pracovný pomer s max.vymeriavacím základom? Nehrozí tu žiadne nebezpečenstvo zo strany soc.poisťovne? Teraz neriešim ešte dátum, len tento postup.
Toto by sa udialo v decembri, nástup na MD január 2010, rozhodné obdobie je potom od nového nástupu do 31.12.?
Vopred ďakujem za Vaše rady.
misaela
13.12.09,14:19
.. no tak toto je príklad - ako sa to nemá robiť :mee:... myslím tú prvú materskú, no ale čo už..
Už som ti písala, že ak pôjdeš na MD v budúcom roku ... tak RO je tento rok.. ale ešte stále neviem, akú zmenu si urobila v auguste (treba všetky údaje):confused: .. ak si zvýšila z maxima platného v roku 2008 na maximum platné teraz ... tak je to výborné. Bude maximum.:)
Ale ak si znižovala VZ, tak až také výborné to nie je ... materská bude "přiměřene" nižšia ;)
Ahoj Katy, dakujem pekne za pomoc a info. Zmena VZ v auguste tohto roku bola samozrejme na na novy max. VZ, tak verim ze uz som nic nepokazila a bude to ok. Este raz vdaka a prajem pekny den :)
ankajanko
13.12.09,16:58
poraďáčky, u ste raz radili ale skúste ešte toto. Ukončený PP 31.03.09, PN od 02.04.09 trvá. Nástup na MD 15.03.10 ak ju zamestnám od 01.02 10 s vyšším VZ nebude mať platenú MD len do 365 dni podporná doba /od 02.04.09-/?
ankajanko
13.12.09,17:18
pýtam sa hlavne preto, lebo som čítala rozhodnutie soc. poist. mojej bývalej kolegine kde jej oznámili že jej odnímajú materské dávky nakoľko jej skončila podporná doba. Od začiatku tehotenstva bola na PN a dieťa ma 2,5 mesiace. Ake dávky bude poberať teraz?to zostane bez príjmu?
linda1927
14.12.09,16:04
Dobry den, chcela by som sa spytat ako to je s materskou, ked tento rok mam odpracovanych na zmluvu 165 dni, potom som stratila zamestnanie a momentalne pracujem ako brigadnik cez Studentsky servis.Zdravotnu poistovnu si platim sama a chcem si platit aj dobrovolne nemocenske poistenie.Ak v roku 2010 otehotniem budem mat narok na matersku?Dakujem vopred
Katy a R
14.12.09,18:50
Dobry den, chcela by som sa spytat ako to je s materskou, ked tento rok mam odpracovanych na zmluvu 165 dni, potom som stratila zamestnanie a momentalne pracujem ako brigadnik cez Studentsky servis.Zdravotnu poistovnu si platim sama a chcem si platit aj dobrovolne nemocenske poistenie.Ak v roku 2010 otehotniem budem mat narok na matersku?Dakujem vopred
.. no ak sa nepoistíš, tak nie ;) prečítaj túto tému a pozri http://www.jozefmihal.blogspot.com/
Ta_tiana
22.12.09,07:05
Ahojte, uz som raz pisala ohladne tejto rady, dostala som Vasu odpoved a isla spokojna na SP. Avsak dnes rano mi pani za okienkom povedala uuuuplne nieco ine. Ide o to, ze si platim od 04/2009 DNP z max. Planovala som tehotenstvo, ale moje zdravotne problemy mi to troska oddialili. Teda som chcela ist dnes na SP urobit ZMENU DNP na platenie z minima, kym teda nebudem vediet, ako to bude s mojim planovanym tehotenstvom. Cize od 04/2009 do 12/2009 by som mala zaplatene z maxima. Od 01.01.2010 som chcela platit z minima s tym, ze ak sa napr. v maji/juni dozviem ze som tehotna, tak urobim zasa zmenu na MAX. Ale pani mi povedala, ze ak porodim az v roku 2011, tak sa mi bude logicky brat VZ z roku 2010 a tam budem mat pomiesanie MIN + MAX a ze mi nevyjde max.materska. Ako to teda je? mam urobit tu zmenu na MIN k 01.01.2010? A ako dlho musim platit z MAX, aby mi vysla aj MAX materska? Neviem ci som to tu velmi neskomplikovala, ale potrebujem v tom mat jasno, nech to mozem do konca roka dotiahnut. Dakujem kraaasne za radu.
Xanti
22.12.09,15:24
Ahojte,.......... Ale pani mi povedala, ze ak porodim az v roku 2011, tak sa mi bude logicky brat VZ z roku 2010 a tam budem mat pomiesanie MIN + MAX a ze mi nevyjde max.materska. Ako to teda je? mam urobit tu zmenu na MIN k 01.01.2010? A ako dlho musim platit z MAX, aby mi vysla aj MAX materska? Neviem ci som to tu velmi neskomplikovala, ale potrebujem v tom mat jasno, nech to mozem do konca roka dotiahnut. Dakujem kraaasne za radu.
Tatiana,
skús si prečítať toto... http://www.porada.sk/1234238-post183.html .. aby si pochopila čo tá pani hovorila na SP. Naozaj, je to skoro tak. A máš tri možnosti na výber.


A ako dlho musim platit z MAX, aby mi vysla aj MAX materska? A odpoveď na túto otázku je .. 26 týždňov.

Osobne si myslím, že kludne môžeš znížiť VZ od 1.1.2010 na minimum. Krásny večer prajem.
luciaaa12
28.12.09,11:10
ahojte. chcela by som vas poprosit o radu, som v 13t tehotenstva, pracovala som 11 rokov, mam max VZ, od 4dec som na PN. termin porodu 7.7. doktor povedal, ze od 1feb mozem nastupit spat do prace a moje otazky su:
1. kedze mam stresujucu pracu a nechcem sa tam vratit, doktor tvrdi, ze nema dovod ma nechat uz na rizikovom, mozem dat vypoved a mala by mi vyjst i max davka v nezamestnanosti a materska by sa mi mala pocitat z roku 2009 t.j. bude max? da sa nejako dohodnut so zamest., aby som nemusela mat 3 mesacnu vypovednu dobu?
2. ak predsa len budem musiet nastupit spat do zamestnania, je viac ako pravdepodobne, ze mzda bude nizsia a uz pravdepodobne nedosiahne max VZ, bude sa mi stale pocitat materska z roku 2009?
3. bola som sa opytat v SP, uistili ma, ze uz som v ochrannej dobe a u mna je teraz jedno ci budem PN alebo nezamestnana, budem mat max matersku.. len potom nechapem tie prispevky, ked si zeny zvysuju pred nastupom na MD vysku na max VZ, aby mali max matersku, ak sa to aj tak pocita z predchadzajuceho roku?
4. ako je to s dovolenkou? ked teraz mam este nevycerpanu z tohto roku, tento rok tam bude pomerna cast, ... ?
dakujem moc za pomoc, l.
Jozef Mihál
28.12.09,20:31
1. Áno, ak k 1.2.2010 ukončíte PP, nárok na materské budete mať a materská sa vypočíta z VZ za rok 2009.
2. Áno, ak bude PP pokračovať, materská sa bude počítať z VZ za rok 2009.
3. Príspevky iných žien si nevšímajte. Vy máte to šťastie, že v zamestnaní zarábate max. VZ. 95% žien zarába (omnoho) menej, preto využívajú triky na zvýšenie materskej. Vás sa to netýka.
4. Dovolenka sa za rok 2009 vo Vašom prípade pravdepodobne krátiť nebude, krátila by sa vtedy, ak by ste vymeškali 100 a viac pracovných dní.
luciaaa12
28.12.09,20:41
dakujem velmi pekne pan Mihal za Vase odpovede. uistili ste ma.
jenn
29.12.09,08:33
Dobry den,
poprosim o radu:
som zamestnana od r.2004, momentalne na RD do 2/2010 /mat.prispevok som mala max.,nakolko zamestnavatel mi zvysil VZ posledny mes.v roku na max/..teraz som tehotna v 11.tt, predpokladany termin porodu je 7/2010 /mozno aj skor nakolko cakam dvojicky/. Chcem sa Vas spytat, ako by som mohla dostat zase max.matersky prispevok? vratit sa do zamestnania s max.VZ alebo ist na rizikove alebo uzatvorit DNP? za kazdu radu vopred dakujem.
brčko
29.12.09,11:09
Dobry den,
poprosim o radu:
som zamestnana od r.2004, momentalne na RD do 2/2010 /mat.prispevok som mala max.,nakolko zamestnavatel mi zvysil VZ posledny mes.v roku na max/zaujímavé, ale si predtým aj ukončil PP a ste uzatvorili nový..teraz som tehotna v 11.tt, predpokladany termin porodu je 7/2010 /mozno aj skor nakolko cakam dvojicky/. Chcem sa Vas spytat, ako by som mohla dostat zase max.matersky prispevok? vratit sa do zamestnania s max.VZ alebo ist na rizikove alebo uzatvorit DNP? za kazdu radu vopred dakujem.

Ak nastupuješ na MD v r.2010, máš PP, ktorý začal pred r.2009, tak rozhodujúce obd. bude rok 2009. Ak v r.2009 nemáš ani jeden den vym.základ (lebo celý rok čerpeš RD), tak sa materské bude určovať z tzv. pravdepododbného VZ v mesiaci násutpu na MD. T.j. ak budeš mať v mesiaci nástupu pravdep.VZ, z ktorého by sa platilo NP maximum (čo uvedie mzdárka v potvrdení pre sP), tak aj materské bude maximálne.

To isté platí aj o prípadnej PN pred nástupom na MD.
jenn
29.12.09,12:23
Ak nastupuješ na MD v r.2010, máš PP, ktorý začal pred r.2009, tak rozhodujúce obd. bude rok 2009. Ak v r.2009 nemáš ani jeden den vym.základ (lebo celý rok čerpeš RD), tak sa materské bude určovať z tzv. pravdepododbného VZ v mesiaci násutpu na MD. T.j. ak budeš mať v mesiaci nástupu pravdep.VZ, z ktorého by sa platilo NP maximum (čo uvedie mzdárka v potvrdení pre sP), tak aj materské bude maximálne.

To isté platí aj o prípadnej PN pred nástupom na MD.

Dakujem. t.z. ze na tie chybajuce mesiace do nastupu 2.MD sa mam vratit do zamestnania a platit odvody z max. VZ? sorry za moju neznalost...

(p.s. ano mala som ukonceny PP a znova uzatvoreny s druhou spol. kde vlastne boli ti isti majitelia...)
Andyke
29.12.09,12:53
Nemusíš sa vrátiť do zamestnania. Brčko Ti predsa napísala, že výška Tvojej materskej bude záležať od mzdárky, ktorá vyplní Tvoj pravdepodobný zárobok pre Soc.poisťovňu. Buď napíše , že Tvoj pravdepodobný zárobok je zmluvne dohodnutá suma, alebo napíše maxim . vymer.základ (bude prihliadať aj na prípadné prémie, ktoré by si dostala , keby si chodila do práce)
jenn
29.12.09,13:33
Nemusíš sa vrátiť do zamestnania. Brčko Ti predsa napísala, že výška Tvojej materskej bude záležať od mzdárky, ktorá vyplní Tvoj pravdepodobný zárobok pre Soc.poisťovňu. Buď napíše , že Tvoj pravdepodobný zárobok je zmluvne dohodnutá suma, alebo napíše maxim . vymer.základ (bude prihliadať aj na prípadné prémie, ktoré by si dostala , keby si chodila do práce)


Vdaka, este jedna otazka: aku povinnost ma moj zamestnavatel voci SP ak ja nenastupim po ukonceni RD v 2/2010 do prace?
Andyke
29.12.09,19:36
Jenn ja som poobede prehliadla, že na RD si iba do 2/2010 a predpoklad.termín pôrodu máš 7/2010. Pokiaľ máš zdravotné problémy tak mohla by si ísť na PN do nástupu na materskú, ale ešte vo februári.(od toho dňa, keď máš nastúpiť do práce).
To obdobie do nástupu na materskú musíš nejak vykryť buď zamestnaním alebo PN.
lenpol
30.12.09,19:00
ahojte, chcela by som sa spytat na jednu vec. V júli 2008 sa mi narodilo dieťatko, poberala som materskú lebo som mala splnené všetky podmienky, v decembri toho roku som nastupila na rodičovskú a som na nej doteraz. V roku 2010 plánujeme druhé dieťatko a ja by som chcela vedieť či budem mať aj pri ňom nárok na materské, tak ako pri prvom. Dobrovolne si nič neplatím. ďakujem
yuyu
02.01.10,15:57
Dobry vecer,
chcela by som si urobit jasno a ziskat cenne rady.
1. Kamaratka je momentalne v 4tt, predpokladany termin porodu je 22.8.2010. Zrejme uz nestiha byt PNP 270 dni, takze co by mala spravit, ak od 1.1.-30.6.2009 bola nezamestanana, studentka, od 1.7.-30.9.2009 bola zamestnana a teraz je zamestana na dohodu. Vsetko popri skole. Predpokladam, ze platila odvody len ked bola zamestnana ... Ma sa pripoistit este v tomto roku a ak ano na ake obdobie minimalne a v akej vyske, z rozdielu minimalnej mzdy ci priemernej. Poprosim aj sumy. Bude mat vobec narok na materku a RP?
2. Som momentalne na RD a planujem do konca roka 2010 otehotniet. Som zivnostnicka od r.2006 a zvazujem zrusenie zivnosti kvoli zvysenemu RP, kedze az v maji dosiahne prve dieta 2roky. Co poradite? Kvoli navyseniu materskej som sa od 5.10.2009 pripoistila DNP z maxima, ale nezahlasila som zmenu DNP na nizsiu sumu k 31.12.2009. Kedy je potrebne najneskor poslat zmenu?
Dakujem pekne za rady. Vzdy, ked si myslim, ze uz mam v tejto teme jasno, vynori sa mi nejaka nova otazka, v ktorej som si neista ... :confused:
veronikasad
02.01.10,16:04
Dobry vecer,
chcela by som si urobit jasno a ziskat cenne rady.
1. Kamaratka je momentalne v 4tt, predpokladany termin porodu je 22.8.2010. Zrejme uz nestiha byt PNP 270 dni, takze co by mala spravit, ak od 1.1.-30.6.2009 bola nezamestanana, studentka, od 1.7.-30.9.2009 bola zamestnana a teraz je zamestana na dohodu. Vsetko popri skole. Predpokladam, ze platila odvody len ked bola zamestnana ... Ma sa pripoistit este v tomto roku a ak ano na ake obdobie minimalne a v akej vyske, z rozdielu minimalnej mzdy ci priemernej. Poprosim aj sumy. Bude mat vobec narok na materku a RP?
2. Som momentalne na RD a planujem do konca roka 2010 otehotniet. Som zivnostnicka od r.2006 a zvazujem zrusenie zivnosti kvoli zvysenemu RP, kedze az v maji dosiahne prve dieta 2roky. Co poradite? Kvoli navyseniu materskej som sa od 5.10.2009 pripoistila DNP z maxima, ale nezahlasila som zmenu DNP na nizsiu sumu k 31.12.2009. Kedy je potrebne najneskor poslat zmenu?
Dakujem pekne za rady. Vzdy, ked si myslim, ze uz mam v tejto teme jasno, vynori sa mi nejaka nova otazka, v ktorej som si neista ... :confused:
1. Ak bola v období od 1.7.-30.9. zamestnaná na pracovnú zmluvu, dobu poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch bude mať splnenú, ak sa prihlási na DNP. (ukončené predch. poistenie sa tiež započítava do doby poistenia). Po získaní doby poistenia 270 dní môže nastúpiť aj na PN-ku, počas PN-ky nemocenské z DNP neplatí. Z práce na dohodu nie je nem. poistená. Materské sa jej vypočíta z DNP od začiatku poistenia do konca mesiaca predch. nástupu na materskú.

2. Výšku vymer. základu DNPO môžeš zmeniť až po 6 mesiacoch poistenia.
ginate
02.01.10,17:16
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa poradiť. 2 roky som bola zamestnaná t.j. do 31.12.2009 - doba určitá. Od 30.12.09 som PN - dlhodobejšia. Keby som v blízkej dobe otehotnela, stačí, keď si začnem platiť DNP, až keď otehotniem do 6 týždňa? A v prípade,že by som otehotnela neskôr a stále by som bola PN, mám si DNP platiť už teraz?
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
02.01.10,19:15
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa poradiť. 2 roky som bola zamestnaná t.j. do 31.12.2009 - doba určitá. Od 30.12.09 som PN - dlhodobejšia. Keby som v blízkej dobe otehotnela, stačí, keď si začnem platiť DNP, až keď otehotniem do 6 týždňa? A v prípade,že by som otehotnela neskôr a stále by som bola PN, mám si DNP platiť už teraz?
Ďakujem za odpoveď.
Do doby poistenia 270 dní sa ti započítava aj doba zamestnania. Ak sa prihlásiš na DNP, a nástup na materskú bude do 26 týždňov od začiatku DNP, budeš ju mať vypočítanú z minima, aj keď si budeš platiť maximum. Preto treba prihlášku "načasovať" tak, aby to bolo viac ako 26 týždňov pred materskou.
leocka
02.01.10,20:00
Ahojte, rada by som si overila, ci dobre chapem jednu vec. Maximalny vymeriavaci zaklad pre matersku je 1084,55€/mesacne. Predpokladajme, ze som bola zamestnana do 18.1.2010 s minimalnou mzdou, 18.1.2010 dam vypoved a odhlasim sa zo SP a 19.1.2010 sa znova zamestnam s maximalnym vymeriavacim zakladom a 21.1.2010 nastupim na matersku (podmienku poistenia 270 dni splnam), potom moja materska bude 55% z denneho vymeriavacieho zakladu , co je 55% z 1084,55/31 = 19.24 na den - co je 596,5 Eur mesacne (ak ma mesiac 31 dni). Ak vsak mozem ist na matersku neskor a vypoved dam k 1.2.2010, zamestnam sa s MVZ 2.2.2010 a na matersku nastupim 4.2.2010, moja materska bude 55% z 1084,55/28 = 21.3 na den, co je 660 eur mesacne. Je teda vyhodnejsie nastupit na matersku vo februari? Ak to dobre chapem, tento rozdiel vo vyske materskej (mimochodom celkom podstatny) je kvoli tomu, ze max. vym. zaklad je stanoveny mesacne 1084,55, ale materska sa rata z maximalneho denneho vymeriavacieho zakladu. Mam pravdu?
ginate
03.01.10,12:11
Aha, takže by bolo dobré začať platiť už teraz pre istotu, ale keď nezostanem tehotná, mám stále platiť to maximum?
Ivep
05.01.10,07:36
Dobrý deň, chcela by so sa spýtať, či som postupovala správne- predvčerom mi vyšiel pozitívny tehotenský test, včera som bola u doktora, ale nevedel mi ešte na 100% potvrdiť tehot. nakoľko na sone to býva vidieť až po 5 týždňoch.
Som skoro 2,5 roka zamestnaná a bola som včera na sociálnej poisťovni a podala som si DNP z max. vymeriavacieho základu mínus môj hrubý príjem. Potrebujem poradiť, či mi výjde max. materská nakoľko ešte neviem presne v koľkom dni je začaté moje tehotenstvo...???
KEJKA
05.01.10,08:13
nakoľko sa schyľuje aj v našej rodine (konečne) k tom, že začneme riešiť tento problém, skúsim odpovedať (test správnosti môjich znalostí), takže neber moj radu na 100%.
Podľa mňa stíhaš 270 DNP, kedže si na začiatku tehotenstva. Je však začiatok roka 2010, pôrod stihneš v tomto roku, takže RO sa bude rok 2009 a teda DNP ti materskú neovpyvní.
Ak by si chcela vyžiť aj DNP, musela by si končiť HPP a znova sa zamestnať.
AdaMtiM
05.01.10,08:46
Dobrý deň. Je tu toho veľa popísaného o MD ale nenašla som nič k takémuto prípadu: Moja švagriná má 3 ročného syna / 3 roky mal v novembri 2009/ a v marci 2010 sa jej narodí druhé dieťa. Pred prvým dieťaťom ju zamestnávateľ prepustil, asi mesiac bola na úrade práce. Ale vznikol jej nárok na materskú. Teraz sa bola pýtať na SP či sa má dať vypísať na MD a povedali jej , že už nemá nárok na MD. A na rodičovský príspevok až od narodenia dieťaťa. Takže je od novembra bez peňazí a bude až do pôrodu. Nedá sa s tým ešte narýchlo niečo urobiť? Mohol by ju niekto na pár dní zamestnať ešte pred pôrodom, pomohlo by to? Ja si myslím, že nie, lebo nenazbiera tých 270 dní... . Tak isto ani DNP jej už teraz nepomôže. Veď do 270 dní sa neráta rodičovská dovolenka. Poradíte? Možno vie niketo niečo , čo ja neviem. Fakt je v zlej fin. situácii..... Ďakujem.
infoziadatel
05.01.10,09:20
PRosím vysvetlite mi niekto, prečo sa stále spomína tých 26 týždňov nepretržitého poistenia.Stále to čítam ale neviem to presne pochopit. Ak mám splnených 270dní DNP a platím z minima. Kedy je potrebné zvýšiť na maximum? Ak napríklad som platila v roku 2009 z minima a v roku 2010 idem na matersku. Tak kedy je potrebné zvýšiť-je rozdiel len ked urobím zmenu VZ alebo ak ukončím DNP a znovu začnem len s max. VZ?? Ak urobím zmenu a tú by som stihla ešte v roku 2009? tak sa mi urobím priemer platenia z minima a maxima?? A ked sa odhlásim a znova prihlásim na maximum tak sa mi počíta materská len z tohto obdobia? ALebo to zle chápem. prosím vysvetlite mi, neviem sa z toho vymotať. díky moc Zuzula
Ivep
05.01.10,11:27
Ok, takže to znamená, že pokial som prihlásená na DNP od 4.1.2010, tak mi to neovplyvní výšku materskej na ktorú nastúpim v cca.v septembri?? čiže RO je rokom 2009, tak čo mám teraz robiť, aby som mohla mať najvyššiu materskú?? Mám zrušiť DNP?? Alebo sa nejako dohopdnuť so zamestnávatelom?? Ale ako??
Katy a R
05.01.10,11:34
Ok, takže to znamená, že pokial som prihlásená na DNP od 4.1.2010, tak mi to neovplyvní výšku materskej na ktorú nastúpim v cca.v septembri?? čiže RO je rokom 2009, tak čo mám teraz robiť, aby som mohla mať najvyššiu materskú?? Mám zrušiť DNP?? Alebo sa nejako dohopdnuť so zamestnávatelom?? Ale ako??

... budeš mať max. materskú ( v súčte), ak stihneš do pôrodu 270 dní poistenia (z DNP)- RO bude tento rok .. nastúpiť na MD môžeš aj skôr (v septembri), ale SP bude čakať, či splníš podmienku ... ale či to stihneš:confused::confused:
Katy a R
05.01.10,12:12
nakoľko sa schyľuje aj v našej rodine (konečne) k tom, že začneme riešiť tento problém, skúsim odpovedať (test správnosti môjich znalostí), takže neber moj radu na 100%.
Podľa mňa stíhaš 270 DNP, kedže si na začiatku tehotenstva. Je však začiatok roka 2010, pôrod stihneš v tomto roku, takže RO sa bude rok 2009 a teda DNP ti materskú neovpyvní.
Ak by si chcela vyžiť aj DNP, musela by si končiť HPP a znova sa zamestnať.

nie je to tak .. pre RO v prípade ivep platí § 54 odst 2 b.. pre dobrovovoľné poistenie samozrejme;)
pre poistenie zo zamestnania .. odst 1
Ivep
05.01.10,12:18
Dakujem za odpovede, takže je to v poriadku, že aj ked som zamestnaná tak DNP od januára si priplácam a čiže RO je odo dňa prihlásenia na DNP teda aj rok kedy pojdem na matersku?? Dobre chápem?? A čo v prípade, ak som už v nejakom 20 dni a porod bude 250 dní platenia DNP, tak nič z toho?? A nerata sa do toho odvody zo zamesnania aj za minulý rok?? myslím tým, že tie dni by potom vyšli..Dakujem za odpoved
veronikasad
05.01.10,12:21
Dakujem za odpovede, takže je to v poriadku, že aj ked som zamestnaná tak DNP od januára si priplácam a čiže RO je odo dňa prihlásenia na DNP teda aj rok kedy pojdem na matersku?? Dobre chápem?? A čo v prípade, ak som už v nejakom 20 dni a porod bude 250 dní platenia DNP, tak nič z toho?? A nerata sa do toho odvody zo zamesnania aj za minulý rok?? myslím tým, že tie dni by potom vyšli..Dakujem za odpoved
doplň prosím odkedy trvá tvoje súčasné zamestnanie a či si už mala nejaké zamestnanie predtým.
Katy a R
05.01.10,12:28
Dakujem za odpovede, takže je to v poriadku, že aj ked som zamestnaná tak DNP od januára si priplácam a čiže RO je odo dňa prihlásenia na DNP teda aj rok kedy pojdem na matersku?? Dobre chápem?? A čo v prípade, ak som už v nejakom 20 dni a porod bude 250 dní platenia DNP, tak nič z toho?? A nerata sa do toho odvody zo zamesnania aj za minulý rok?? myslím tým, že tie dni by potom vyšli..Dakujem za odpoved

keďže nemáš iné ukončené poistenie - za posledné dva roky pred pôrodom ... tak by z DNP nebolo nič :mee:
takže pôrod 1.10. a neskôr ;):)
Ivep
05.01.10,12:55
doplň prosím odkedy trvá tvoje súčasné zamestnanie a či si už mala nejaké zamestnanie predtým.

Priebeh zamestnaní:

1.6.2007- 31.8.2007
1.9.2007- 31.8.2008
1.9.2008- trvá
KEJKA
05.01.10,12:57
skusim to zrekapitulovať.
Zamestnanie - RO v prípade ivep platí § 54 odst. 1. Teda rok 2009, jedna časť materskej (zo zamestnania).

DNP pre RO v prípade ivep platí § 54 odst 2 b. s tým, že ak stihne 270 dní, tak bude mať druhu časť materskej - z DNP
ak nestihne 270 dní, tak nebude mať nič.
==========================
aby sa nestratil profit z DNP, tak v prípade, že by jej tých 270 nevychádzalo, musela by ukončiť zamestnanie a uzavrieť novú pracovnú zmluvu s maximálnym VZ? - to by pomohlo zložiť materskp z oboch poistení?
.
brikina
05.01.10,15:17
prosím vas, ked žena 28.12.09 nastupila na matersku dovolenku, tak už od 1.1.2009 nemoze mat uzavrete dohody o vykonani prace?
Ide o to, že na Socialke mi bolo povedane, ze na Dohodu nemozno vykonavat pracu ani pocas MD (ja som myslela, ze len pocas RD), aby som mohla byt poistena.

a ak mám otvorene dohody o vyknani prace, ale nezarobim pocas MD a RD na tieto dohody nic, je to problem? zamestnavatelia ma budu musiet vykazovat v mesacných výkazoch, ale budem tam mat nuly. Moze to tak byt, aby som o nic neprisla?
Xanti
05.01.10,16:31
skusim to zrekapitulovať.
Zamestnanie - RO v prípade ivep platí § 54 odst. 1. Teda rok 2009, jedna časť materskej (zo zamestnania). Ano.

DNP pre RO v prípade ivep platí § 54 odst 2 b. s tým, že ak stihne 270 dní, tak bude mať druhu časť materskej - z DNP
ak nestihne 270 dní, tak nebude mať nič. Presne tak ako píšeš.
==========================
aby sa nestratil profit z DNP, tak v prípade, že by jej tých 270 nevychádzalo, musela by ukončiť zamestnanie a uzavrieť novú pracovnú zmluvu s maximálnym VZ? No v tomto prípade by neprofitovala z DNP, ale zo zamestnania. Z nového pracovného pomeru, s max. VZ.
- to by pomohlo zložiť materskp z oboch poistení? Nie.
.
v texte
Xanti
05.01.10,16:42
PRosím vysvetlite mi niekto, prečo sa stále spomína tých 26 týždňov nepretržitého poistenia.Stále to čítam ale neviem to presne pochopit. Ak by si bola nepretržite poistená z VZ 1000 eur počas obdobia 15 týždňov ( resp. v období od 0-26 týždňa ) tak tvoja PN, materská, OCR by bola rátana z predpokladaného VZ, teda z minima. Za mesiac PN by si nedostala nemocenské dávky vo výške 550 eur ale len vo výške 170 eur.
Ale akonáhle platíš dlhšie ako 26týždnov nepretržite, tak vtedy je tvoja PN, OCR alebo materská rátaná z takého VZ z akého si platíš odvody.


Ak mám splnených 270dní DNP a platím z minima. Kedy je potrebné zvýšiť na maximum? Ak napríklad som platila v roku 2009 z minima a v roku 2010 idem na matersku. Tak kedy je potrebné zvýšiť- no tak aby si stihla do pôrodu platiť 26 týždňov
je rozdiel len ked urobím zmenu VZ alebo ak ukončím DNP a znovu začnem len s max. VZ?? Ak urobíš zmenu, tak sa Ti len spriemerujú platby, je výhodnejšie zrušiť DNP a založiť nové z max. VZ.
Ak urobím zmenu a tú by som stihla ešte v roku 2009? tak sa mi urobím priemer platenia z minima a maxima?? Ano pri zmene sa urobí priemer.
A ked sa odhlásim a znova prihlásim na maximum tak sa mi počíta materská len z tohto obdobia? Materská sa počíta z toho obdobia z novej DNP, ale ak novú DNP budeš platiť menej ako 26týždňov tak tvoja materská bude len minimálna.
ALebo to zle chápem. prosím vysvetlite mi, neviem sa z toho vymotať. díky moc Zuzula V texte.
kahancova
05.01.10,19:30
Dobry den, chcem Vas poprosit o radu v mojej situacii: bola som viac rokov v zahranici, striedavo som mala pracovnu zmluvu, stipendium (bez soc. zabezpecenia) a poslednych 5,5 mesiacov som bola nezamestnana v Nemecku (cerpanie zvyskoveho naroku z predoslych zamestnani, zili sme v Nemecku kvoli manzelovej praci). Predtym som 6 mesiacov bola zamestnana v Madarsku (jan-jun 2009).
Platim si na Slovensku DNP, podmienku 270 dni som uz splnila a po zisteni ze som tehotna som sa odhlasila k 3.12.2009 z minima a prihlasila k 4.12.2009 z max. VZ, takze materska by mi mala dufam vyjst maximalna.
Od 11.1.2010 mam nastupit na pol roka do zamestnania do Madarska a dali mi na vyber ci chcem pracovnu zmluvu (s odvodmi platenymi v HU) alebo dohodu (odvody a dane si mozem odviest v SR). 22.6.2010 mam nastupit na matersku. Aky typ pracovnej zmluvy je pre mna lepsi? Ak sa rozhodnem pre madarsku prac. zmluvu na dobu urcitu, co sa stane ak 22.6. nastupim na matersku este pocas trvania zmluvy? Mam narok na matersku zo zamestnania v Madarsku a pritom z DNP aj na Slovensku?
Ak sa rozhodnem pre dohodu a odvediem odvody v SR, myslim ze mi to matersku nenavysi a DNP je zbytocne.
Vopred dakujem za akukolvek radu.
brčko
05.01.10,20:18
infozadavatel,
ak
- splnaš 270dní NP a
- platíš stále z minima a
- chceš zmeniť VZ na maximum,
tak čo je výhodnejšie závisí jednak od toho,

-- kedy chceš čerpať nem.dávky (materské, nemocenské, ošetrovné) do alebo po 26týždnoch
-- a napr. či sa nemení akurát kalendárny rok, ako napr. teraz resp. v akej časti kalend.roka sa nachádzaš.
...

Napr. v januári sa vždy mení minim. VZ (doteraz sa vždy zvyšoval, tak snád priem. mzda za rok 2009 tiež bude vyššia ako v r.2008, ak to má platiť aj v r.2011), z ktorého sa platia odvody a z ktorého sa vypláca nem.dávka, ak nie je splnená podmienka aspon 26týždnov od posledného prihlásenia.
V januári 2010 sa jednoznačne neoplatí dávať zmenu na maximum ale sa odhlásiť a nanovo prihlásiť.

Ak podáš zmenu s účinnosťou od 1.1.2010 alebo od 1.2.2010, tak ak ti vznikne PN, očr, nastúpiš na MD v priebehu roku 2010, budeš čerpať nem.dávky len z VZ 295,5eur t.j. min. mzdy z r.2009 a až v r.2011 by bol VZ vyšší.

Ak sa ale odhlásiš a nanovo prihlásiš, tak nem.dávky do uplynutia 26týždnov od nového prihlásenia sa rátajú z VZ 319,58 (aktuálneho minima, čo je vyššie ako 295,5eur) a po uplynutí 26týždnov sa budú rátať z maxima.

Ak sa však rozhodujete uprostred kalend. roku, tak závisí od dátumu čerpania nem.dávky, rozhodujúceho obdobia k dátumu vzniku PN/vzniku očr/nástupu na MD a VZ v RO.
brčko
05.01.10,20:33
Dobry den, chcem Vas poprosit o radu v mojej situacii: bola som viac rokov v zahranici, striedavo som mala pracovnu zmluvu, stipendium (bez soc. zabezpecenia) a poslednych 5,5 mesiacov som bola nezamestnana v Nemecku (cerpanie zvyskoveho naroku z predoslych zamestnani, zili sme v Nemecku kvoli manzelovej praci). Predtym som 6 mesiacov bola zamestnana v Madarsku (jan-jun 2009).
Platim si na Slovensku DNP, podmienku 270 dni som uz splnila a po zisteni ze som tehotna som sa odhlasila k 3.12.2009 z minima a prihlasila k 4.12.2009 z max. VZ, takze materska by mi mala dufam vyjst maximalna.
Od 11.1.2010 mam nastupit na pol roka do zamestnania do Madarska a dali mi na vyber ci chcem pracovnu zmluvu (s odvodmi platenymi v HU) alebo dohodu (odvody a dane si mozem odviest v SR). 22.6.2010 mam nastupit na matersku. Aky typ pracovnej zmluvy je pre mna lepsi? Ak sa rozhodnem pre madarsku prac. zmluvu na dobu urcitu, co sa stane ak 22.6. nastupim na matersku este pocas trvania zmluvy? Mam narok na matersku zo zamestnania v Madarsku a pritom z DNP aj na Slovensku?
Ak sa rozhodnem pre dohodu a odvediem odvody v SR, myslim ze mi to matersku nenavysi a DNP je zbytocne.
Vopred dakujem za akukolvek radu.

v tomto nemám skúsenosť, no dosť by som sa čudovala, keby bolo možné čerpať materské vo viacerých krajinách. Bolo by asi aj zaujímavé zistiť, aká by ti vyšla materská v Madarsku, to je základ, či by to bolo viac ako tu z maxima. V tom ti snád niekto poradí. Nerozumiem, akú ti dali tú druhú možnosť, asi robiť na živnosť na inú zmluvu/dohodu? Tak to ani žiadna dohoda o práci vykonávanej mimo prac.pomer tvoje materské ozaj neovplyvnuje.
No síce som nepomohla, no snád trochu posunula. :)
infoziadatel
05.01.10,20:54
Díky moc Brčko ešte prosím o spresnenie:

infozadavatel,
ak
- splnaš 270dní NP a
- platíš stále z minima a
- chceš zmeniť VZ na maximum,
tak čo je výhodnejšie závisí jednak od toho,

-- kedy chceš čerpať nem.dávky (materské, nemocenské, ošetrovné) do alebo po 26týždnoch
-- a napr. či sa nemení akurát kalendárny rok, ako napr. teraz resp. v akej časti kalend.roka sa nachádzaš.
...

Napr. v januári sa vždy mení minim. VZ (doteraz sa vždy zvyšoval, tak snád priem. mzda za rok 2009 tiež bude vyššia ako v r.2008, ak to má platiť aj v r.2011), z ktorého sa platia odvody a z ktorého sa vypláca nem.dávka, ak nie je splnená podmienka aspon 26týždnov od posledného prihlásenia.
V januári 2010 sa jednoznačne neoplatí dávať zmenu na maximum ale sa odhlásiť a nanovo prihlásiť.

Ak podáš zmenu s účinnosťou od 1.1.2010 alebo od 1.2.2010, tak ak ti vznikne PN, očr, nastúpiš na MD v priebehu roku 2010, budeš čerpať nem.dávky len z VZ 295,5eur t.j. min. mzdy z r.2009 a až v r.2011 by bol VZ vyšší.

Ak sa ale odhlásiš a nanovo prihlásiš, tak nem.dávky do uplynutia 26týždnov od nového prihlásenia sa rátajú z VZ 319,58 (aktuálneho minima, čo je vyššie ako 295,5eur) a po uplynutí 26týždnov sa budú rátať z maxima.

Ak sa však rozhodujete uprostred kalend. roku, tak závisí od dátumu čerpania nem.dávky, rozhodujúceho obdobia k dátumu vzniku PN/vzniku očr/nástupu na MD a VZ v RO.

V roku 2008-2009 som mala živnosť, kde som platila z minima, dnes 5.1.2010som živnosť pozastavila-stačí len pozastaviť?
No a na materskú nastupujem v máji 2010. Teraz môžem urobiť že manžel ma zamestná vo svojej firme s max.VZ a ja sa hneď dám na PN-rizikové tehotenstvo, aby neplatil za mňa toľko odvodov? a PN ukončím tesne pred nástupom na MD, PN sa mi bude z akej VZ počítať? A tým pádom aj výška materskej?
ALebo je lepšie byť dobrovolne nezamestnaná a napríklad mesiac pred nástupom na MD sa zamestnám s max.VZ?
Čiže stačí mi živnosť pozastaviť a zamestnať sa? vopred díky moc zuzula
Andyke
05.01.10,22:03
ffice:office" />http://www.porada.sk/ />

Citát:

Pôvodca textu príspevku: kahancova http://www.porada.sk/119778-materska-2010-a-post1247444.html#post1247444" o:button="t" alt="Pozri príspevok" type="#_x0000_t75" rel="nofollow">http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif" src="file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_ima ge001.gif" rel="nofollow" o:rel="nofollow"> (http://www.porada.sk/119778-materska-2010-a-post1247444.html#post1247444)
Dobry den, chcem Vas poprosit o radu v mojej situacii: bola som viac rokov v zahranici, striedavo som mala pracovnu zmluvu, stipendium (bez soc. zabezpecenia) a poslednych 5,5 mesiacov som bola nezamestnana v Nemecku (cerpanie zvyskoveho naroku z predoslych zamestnani, zili sme v Nemecku kvoli manzelovej praci). Predtym som 6 mesiacov bola zamestnana v Madarsku (jan-jun 2009).
Platim si na Slovensku DNP, podmienku 270 dni som uz splnila a po zisteni ze som tehotna som sa odhlasila k 3.12.2009 z minima a prihlasila k 4.12.2009 z max. VZ, takze materska by mi mala dufam vyjst maximalna.
Od 11.1.2010 mam nastupit na pol roka do zamestnania do Madarska a dali mi na vyber ci chcem pracovnu zmluvu (s odvodmi platenymi v HU) alebo dohodu (odvody a dane si mozem odviest v SR). 22.6.2010 mam nastupit na matersku. Aky typ pracovnej zmluvy je pre mna lepsi? Ak sa rozhodnem pre madarsku prac. zmluvu na dobu urcitu, co sa stane ak 22.6. nastupim na matersku este pocas trvania zmluvy? Mam narok na matersku zo zamestnania v Madarsku a pritom z DNP aj na Slovensku?
Ak sa rozhodnem pre dohodu a odvediem odvody v SR, myslim ze mi to matersku nenavysi a DNP je zbytocne.
Vopred dakujem za akukolvek radu.





a ešte

v tomto nemám skúsenosť, no dosť by som sa čudovala, keby bolo možné čerpať materské vo viacerých krajinách. Bolo by asi aj zaujímavé zistiť, aká by ti vyšla materská v Madarsku, to je základ, či by to bolo viac ako tu z maxima. V tom ti snád niekto poradí. Nerozumiem, akú ti dali tú druhú možnosť, asi robiť na živnosť na inú zmluvu/dohodu? Tak to ani žiadna dohoda o práci vykonávanej mimo prac.pomer tvoje materské ozaj neovplyvnuje.
No síce som nepomohla, no snád trochu posunula. :)
Ak by došlo k súbehu nároku na výplatu materského v oboch štátoch, tak potom aj tak nastupuje nariadenie rady EHS č. 574/72 článok 8, že dávky sa poskytujú výlučne podľa právnych predpisov členského štátu , na území ktorého došlo k pôrodu.
Infarkt
06.01.10,07:33
Zdravím Vás poraďáci ;)

riešim jednu dilemu ohľadom materskej, tak mi prosím Vás poraďte, lebo už 2 dni to tu všetko čítam a aj tak mi to akosi nejde do hlavy :o

Posledný PP bol od 01.01.2002 do 30.06.2009. Od 01.07.2009 trvá evidencia na UP...cca od 09/2009 tehotná, predpokladaný termín pôrodu začiatok 05/2010...DNP nie je.
Stačí tehotnú prijať do PP hoci teraz a ako jej nastaviť NP, aby mala z tej MD väčší úžitok ?
Bude mať v tomto prípade nárok aj na ten zvýšený RP po MD ?

Za Vašu námahu a čas vopred velikánske ĎAKUJEM :)
veronikasad
06.01.10,07:57
Zdravím Vás poraďáci ;)

riešim jednu dilemu ohľadom materskej, tak mi prosím Vás poraďte, lebo už 2 dni to tu všetko čítam a aj tak mi to akosi nejde do hlavy :o

Posledný PP bol od 01.01.2002 do 30.06.2009. Od 01.07.2009 trvá evidencia na UP...cca od 09/2009 tehotná, predpokladaný termín pôrodu začiatok 05/2010...DNP nie je.
Stačí tehotnú prijať do PP hoci teraz a ako jej nastaviť NP, aby mala z tej MD väčší úžitok ?
Bude mať v tomto prípade nárok aj na ten zvýšený RP po MD ?

Za Vašu námahu a čas vopred velikánske ĎAKUJEM :)
Podmienku 270 dní poistenia splňa ale nemala by splnenú do nástupu na materskú ochrannú dobu (5 mesiacov) preto by jej nárok na dávku z posl. zamestnania nevznikol.
Stačí tehotnú prijať do prac.pomeru, ak chce maximálnu materskú - s platom 1084,55€. U nového zamestnávatela má nárok na nemocenské, takže ak je to náhodou rizikové tehotenstvo, môže isť na PN-ku. Počas PN-ky zamestnávatel odvody neplatí. Začiatok PN-ky treba nastaviť tak, aby od vzniku prac.pomeru do začiatku PN-ky boli len prac.dni (napr.zač. prac.pomeru v pondelok, nástup v stredu toho istého týždňa.)
Infarkt
06.01.10,08:50
Podmienku 270 dní poistenia splňa ale nemala by splnenú do nástupu na materskú ochrannú dobu (5 mesiacov) preto by jej nárok na dávku z posl. zamestnania nevznikol.
Stačí tehotnú prijať do prac.pomeru, ak chce maximálnu materskú - s platom 1084,55€. U nového zamestnávatela má nárok na nemocenské, takže ak je to náhodou rizikové tehotenstvo, môže isť na PN-ku. Počas PN-ky zamestnávatel odvody neplatí. Začiatok PN-ky treba nastaviť tak, aby od vzniku prac.pomeru do začiatku PN-ky boli len prac.dni (napr.zač. prac.pomeru v pondelok, nástup v stredu toho istého týždňa.)

Nie je to rizikové tehotenstvo...našťastie ;)
Ten maximálny plat jej dám počas celej doby až do nástupu na MD, alebo stačí napríklad na 1 mesiac ? Ostatné mesiace by mala klasiku ako ostatní...hm ?
Maximálna MD je 600 € ? A v akom trvaní ?
Ináč velikánske DÍKES Veronika :)
veronikasad
06.01.10,08:58
Nie je to rizikové tehotenstvo...našťastie ;)
Ten maximálny plat jej dám počas celej doby až do nástupu na MD, alebo stačí napríklad na 1 mesiac ? Ostatné mesiace by mala klasiku ako ostatní...hm ?
Maximálna MD je 600 € ? A v akom trvaní ?
Ináč velikánske DÍKES Veronika :)
pracovný pomer stačí uzatvoriť v mesiaci keď pôjde na materskú (cca 6 týždňov pred pôrodom je nástup na matrskú.)
Základný plat jej daj ako ostatným, rozdiel doplať cez nejaké mimoriadne odmeny. Ak prac.pomer nebude trvať celý mesiac - čo nemusí byť, mzdárka ti vypočíta pomernú časť. Začiatok treba určiť tak, aby tam bolo čo najmenej víkendov.
Materské je 55 % denného vymeriavacieho základu. Ak bude mať maximum 55 % z 1084,55 €. Nebude však každý mesiac rovnaké, vypláca sa za kal. dnia a záleží od počtu dní v mesiaci.
kahancova
06.01.10,09:17
Brcko, Andyke, dakujem za odpoved. Co je teda pre mna lepsie - kde mam platit odvody z madarskeho zamestnania: v Madarsku alebo v SR? A na co mi je potom slovenske DNP? Ja nechcem dvojnasobnu matersku (viem ze sa to neda) len sa chcem zorientovat a vybrat najlepsiu moznost. Vopred dakujem.
Ivep
06.01.10,09:19
Priebeh zamestnaní:

1.6.2007- 31.8.2007
1.9.2007- 31.8.2008
1.9.2008- trvá

Takže prosím poraďte mi niekto ako to mám teda spravit?? V pondelok som sa prihlásila na DNP ale je to teda zbytočné však?? Hlavne pokial nestihnem 270 dni tak by bolo to dobrovolné poistenie platit zbytočné, však?? Takže mám to ešte rýchlo zrušiť?? A so zamestnávatelom sa dohodnut že tak 2 mesiace pred porodom mi zruší PP a na druhý deň mi ho obnoví s max. vymeriavacím platom?? Ale čo ak nebude suhlasiť nakolko všetky odvody tým zvýšia...
milagros208
07.01.10,05:24
Ahojte. Ja by som potrebovala poradiť ohľadom mojej kolegyne. Je zamestnaná od roku 2006. Od apríla 2008 je dobrovoľne nemocensky poistená. V októbri nastúpila na nemocenskú kvôli rizikovému tehotenstvu. Keďže nebola 270 dní dobrovoľne nemocensky poistená, nárok na nemocenskú dávku z DPO jej nevznikol.Vo februári by mala nastúpiť na materskú, 8 týždňov pred plánovaným pôrodom z dôvodu rizikového tehotenstva. K tomuto termínu by už 270 dní DPO spĺňala. Chápem to správne, že ak ukončí PN a nastúpi na materskú, tak bude mať nový VZ a teda aj nárok na DPO? Ďakujem.
skjerry
07.01.10,11:56
Ahojte, chcela by som sa spýtať ohľadom výšky materskej. Platím si DNP od 5/2009, zároveň som zamestnaná od 7.1.2008, PP stále trvá. DNP si platím ako rozdiel max. VZ a mojej mzdy. Predpokladaný odchod na materskú je polovica mája. Budem mať materskú počítanú ako súčet oboch VZ alebo len VZ zo zamestnania, nakoľko v roku 2009 som nebola DNP 270 dní? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
Andyke
07.01.10,16:21
DNP plať ďalej, nezruš . Budeš mať nárok na materské z oboch poistení. Od lekára potom pýtaj 2 žiadosti o materské.
danculienka
07.01.10,19:06
Ahojte, chcela by som sa opytat - kamaratka bola zamestnana od 2.9.2004 do 31.12.2008. V Novembri 2005 nastupila na matersku s prvym dietatom do 31.12.2008. Ked dieta dovrsilo 3 roky a islo do skolky, tak zostala nezamestnana (od 1.1.2009 do 8.9.2009 bola evidovana na urade prace). Od 1.8.2009 si dala ziadost na predlzeny rodicovsky, pretoze sa u dietata vyskytli dlhodobe zdravotne problemy. Tento predlzeny rodicovsky prispevok pobera doteraz. Teraz je tehotna a pravdepodobny termin je na konci jula. DNP nema. Da sa s tym nieco spravit aby mala narok na matersku? Ja si myslim, ze nie, ale mozno sa mylim. Vopred dakujem.
brčko
07.01.10,19:15
Zdravím Vás poraďáci

riešim jednu dilemu ohľadom materskej, tak mi prosím Vás poraďte, lebo už 2 dni to tu všetko čítam a aj tak mi to akosi nejde do hlavy

Posledný PP bol od 01.01.2002 do 30.06.2009. Od 01.07.2009 trvá evidencia na UP...cca od 09/2009 tehotná, predpokladaný termín pôrodu začiatok 05/2010...DNP nie je.

Stačí tehotnú prijať do PP hoci teraz a ako jej nastaviť NP, aby mala z tej MD väčší úžitok ?

Bude mať v tomto prípade nárok aj na ten zvýšený RP po MD ?

Za Vašu námahu a čas vopred velikánske ĎAKUJEM

najlepšie zamestnať vo februári a na kalend. den trvania PP dať hrubú mzdu v sume 1084,55:28. Stačí ak PP potrvá napr. od pondelka do piatku, víkendy sú nevýhodné.

(som si nevšimla, že už je tu už aj str. 47 a aj odpovede na tvoju otázku, ale už to tu nechám, aj toto je jedna z možností a dokonca s najvyšším VZ, aj ked nastúpi na MD v ochrannej lehote po ukončení PP. Aj nárok na zvýšený RP je bez problémov)
brčko
07.01.10,19:27
Ahojte, chcela by som sa opytat - kamaratka bola zamestnana od 2.9.2004 do 31.12.2008. V Novembri 2005 nastupila na matersku s prvym dietatom do 31.12.2008. Ked dieta dovrsilo 3 roky a islo do skolky, tak zostala nezamestnana (od 1.1.2009 do 8.9.2009 bola evidovana na urade prace). Od 1.8.2009 si dala ziadost na predlzeny rodicovsky, pretoze sa u dietata vyskytli dlhodobe zdravotne problemy. Tento predlzeny rodicovsky prispevok pobera doteraz. Teraz je tehotna a pravdepodobny termin je na konci jula. DNP nema. Da sa s tym nieco spravit aby mala narok na matersku? Ja si myslim, ze nie, ale mozno sa mylim. Vopred dakujem.

dá sa, no nesmie mať medzeru od poslendého NP viac ako cca 14mesiacov, t.j. ak nemá teraz nejakého zamestnávatela, nech sa prihlási na DNP z minima a pred pôrodom jej stačí krátkodobý PP (z DNP sa predtým odhlási). 270 dni NP bude mať splnených, sleduje sa obdobie dva roky pred pôrodom, t.j. ak napr. porodí 5.7.12010, tak obdobie 5.7.2008-4.7.2010 (rátajú sa aj dni čerpania rodič.dovolenky "počas trvania PP"). Materské sa bude rátať z posledného nem.poistenia.

Ak nebude mať zamestnávatela, tak bude mať aspon minimálne materské (lebo nesplní podmienku aspon 26týždnov od prihlásenia na dNP do nástupu na MD)a teda aj nárok na zvýšený RP a vlastne od mesiaca pôrodu jej budú minimálnu materskú dorovnávať do výšky vyššieho RP.
brikina
08.01.10,05:59
prosím vas, ked žena 28.12.09 nastupila na matersku dovolenku, tak už od 1.1.2010 nemoze mat uzavrete dohody o vykonani prace?
Ide o to, že na Socialke mi bolo povedane, ze na Dohodu nemozno vykonavat pracu ani pocas MD (ja som myslela, ze len pocas RD), aby som mohla byt poistena.

a ak mám otvorene dohody o vyknani prace, ale nezarobim pocas MD a RD na tieto dohody nic, je to problem? zamestnavatelia ma budu musiet vykazovat v mesacných výkazoch, ale budem tam mat nuly. Moze to tak byt, aby som o nic neprisla?

posuvam
Danka Kosibová
08.01.10,08:14
Dobrý den, poprosim poradit.Zamestnankyna bola zamestana od 1.4.2006 do 31.12.2009. od 1.1.2010 je vedená na úrade prace. dnes je v 4 týzdni tehotenstva. jej hruba mzda bola cca 400 eur. z akeho VZ jej budú počítať materske. čo robit, aby dostala slušnú matersku? DNP 270 dní uz pravdepodobne nestiha. čo tak nejaky prac. pomer? resp. ake poistenie. Dakujem za radu.
Xanti
08.01.10,08:18
Dobrý den, poprosim poradit.Zamestnankyna bola zamestana od 1.4.2006 do 31.12.2009. od 1.1.2010 je vedená na úrade prace. dnes je v 4 týzdni tehotenstva. jej hruba mzda bola cca 400 eur. z akeho VZ jej budú počítať materske. čo robit, aby dostala slušnú matersku? DNP 270 dní uz pravdepodobne nestiha. čo tak nejaky prac. pomer? resp. ake poistenie. Dakujem za radu.Musí sa prihlásit na SP ako dobrovolne poistená osoba z VZ maxima 1084,55 eura. A musí si toto poistenie platit po dobu 26 týždňov. Po tej dobe to môže znížiť na minimum a bude mať maximálnu materskú.

Ona v čase pôrodu nebude v ochrannej lehote, preto nesmie váhať a hned sa ísť prihlásiť na SP.

K tým 270 dňom patria aj dni ukončeného zamestnania vo Vašej firme. Pre ňu je teraz podstatné platiť minimálne 26týždňov DNP z maxima.
AdaMtiM
08.01.10,08:32
Dobrý deň. Je tu toho veľa popísaného o MD ale nenašla som nič k takémuto prípadu: Moja švagriná má 3 ročného syna / 3 roky mal v novembri 2009/ a v marci 2010 sa jej narodí druhé dieťa. Pred prvým dieťaťom ju zamestnávateľ prepustil, asi mesiac bola na úrade práce. Ale vznikol jej nárok na materskú. Teraz sa bola pýtať na SP či sa má dať vypísať na MD a povedali jej , že už nemá nárok na MD. A na rodičovský príspevok až od narodenia dieťaťa. Takže je od novembra bez peňazí a bude až do pôrodu. Nedá sa s tým ešte narýchlo niečo urobiť? Mohol by ju niekto na pár dní zamestnať ešte pred pôrodom, pomohlo by to? Ja si myslím, že nie, lebo nenazbiera tých 270 dní... . Tak isto ani DNP jej už teraz nepomôže. Veď do 270 dní sa neráta rodičovská dovolenka. Poradíte? Možno vie niketo niečo , čo ja neviem. Fakt je v zlej fin. situácii..... Ďakujem.
Prosím, nikto sa k tomu nevyjadrí?
Našla som tu že rod.dovolenka sa ráda do tých 2 rokov . V tom prípade by asi pomohlo keby sa teda teraz nakrátko zamestnala s najvyšším NP a mohla by mať materskú????????????? Či by ešte musela splniť tých 26 týždňov zamestnania???? Prosím pomôžte.
brčko
08.01.10,08:32
Dobrý den, poprosim poradit.Zamestnankyna bola zamestana od 1.4.2006 do 31.12.2009. od 1.1.2010 je vedená na úrade prace. dnes je v 4 týzdni tehotenstva. jej hruba mzda bola cca 400 eur. z akeho VZ jej budú počítať materske. čo robit, aby dostala slušnú matersku? DNP 270 dní uz pravdepodobne nestiha. čo tak nejaky prac. pomer? resp. ake poistenie. Dakujem za radu.

Súhlsím so Xanti, len upresním,
že je podstatné, aby nastúpila na MD (najneskôr 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu, čo napíše lekár na žiadosť o materské) po uplynutí 26týždnov trvania DNP. Ak chce vysokú materskú, tak aby platila vysoký VZ v rozhodujúcom období, čo vychádza asi na tých 6mesiacoch (zmena VZ je možná až po uplynutí aspon 6mesiacov od prihlásenia a je účinná od začiatku mesiaca po mesiaci doručenia zmeny). Počas trvania DNP však môže, ak bude na to dôvod, čerpať ošetrovné (max. 10dní na jednu očr) alebo nemocenské. Za tieto dni DNP nebude platiť a samozrejme tých 26týždnov bude plynúť aj počas tejto doby poberania nem.dávok.
skjerry
08.01.10,11:52
DNP plať ďalej, nezruš . Budeš mať nárok na materské z oboch poistení. Od lekára potom pýtaj 2 žiadosti o materské.
Andyke, ak odpoveď patrila mne, moc za ňu ďakujem.
zuzanapok
08.01.10,20:15
záleží aj kedy si ukončila PP .. (málo info). maximálne poistné je momentálene 47,7 mesačne..

Ďakujem velmi pekne za odpoved Katy a R prispevok #131

ukončenie PP bolo 30.11.2007 nastup na MD bol19.11.2007 a mala sa narodila 31.12.2007 poprosím o postup ako na to a či je ešte vobec aktualne zatial nie som tehotná ak treba ešte nejaké informácie dopíšem

velmi pekne dakujem ešte raz za odpoved nemohla som reagovat skor na odpoved (choroba a umrtie v rodine) zuzanapok
milagros208
11.01.10,04:59
Ahojte. Ja by som potrebovala poradiť ohľadom mojej kolegyne. Je zamestnaná od roku 2006. Od apríla 2008 je dobrovoľne nemocensky poistená. V októbri nastúpila na nemocenskú kvôli rizikovému tehotenstvu. Keďže nebola 270 dní dobrovoľne nemocensky poistená, nárok na nemocenskú dávku z DPO jej nevznikol.Vo februári by mala nastúpiť na materskú, 8 týždňov pred plánovaným pôrodom z dôvodu rizikového tehotenstva. K tomuto termínu by už 270 dní DPO spĺňala. Chápem to správne, že ak ukončí PN a nastúpi na materskú, tak bude mať nový VZ a teda aj nárok na DPO? Ďakujem.
?
brikina
11.01.10,09:14
prosím vas, ked žena 28.12.09 nastupila na matersku dovolenku, tak už od 1.1.2009 nemoze mat uzavrete dohody o vykonani prace?
Ide o to, že na Socialke mi bolo povedane, ze na Dohodu nemozno vykonavat pracu ani pocas MD (ja som myslela, ze len pocas RD), aby som mohla byt poistena.

a ak mám otvorene dohody o vyknani prace, ale nezarobim pocas MD a RD na tieto dohody nic, je to problem? zamestnavatelia ma budu musiet vykazovat v mesacných výkazoch, ale budem tam mat nuly. Moze to tak byt, aby som o nic neprisla?

posuvam
brčko
11.01.10,10:28
Dobrý deň. Je tu toho veľa popísaného o MD ale nenašla som nič k takémuto prípadu: Moja švagriná má 3 ročného syna / 3 roky mal v novembri 2009/ a v marci 2010 sa jej narodí druhé dieťa. Pred prvým dieťaťom ju zamestnávateľ prepustil, asi mesiac bola na úrade práce. Ale vznikol jej nárok na materskú. Teraz sa bola pýtať na SP či sa má dať vypísať na MD a povedali jej , že už nemá nárok na MD. A na rodičovský príspevok až od narodenia dieťaťa. Takže je od novembra bez peňazí a bude až do pôrodu. Nedá sa s tým ešte narýchlo niečo urobiť? Mohol by ju niekto na pár dní zamestnať ešte pred pôrodom, pomohlo by to? Ja si myslím, že nie, lebo nenazbiera tých 270 dní... . Tak isto ani DNP jej už teraz nepomôže. Veď do 270 dní sa neráta rodičovská dovolenka. Poradíte? Možno vie niketo niečo , čo ja neviem. Fakt je v zlej fin. situácii..... Ďakujem.

od ukončenia PP už ozaj nebola nem.poistená. Ráta sa len obdobie čerpania RD a ak netrvá PP, tak nemožno hovoriť o čerpaní RD, lebo tú čerpe "len zamestnanec" (nie nezamestnaný).

Nárok na materské a ani zvýšený RP už mať určite nebude, lebo ako píšeš, nestihne 270dní NP, čo je podmienka. Bude mať nárok na nižší RP od mesiaca, kedy sa dieťa narodí.

Ak sa ale na čas zamestná, tak by mohla mať nárok na nemocenské, ak by nastúpila na PN, príp. na očr s prvým dieťaťom. Stačí ak bude trvať PP napr.2dni a samozrejme s čo najvyšším VZ na tieto 2dni. Bude ako tehotná v 6mesačnej ochrannej lehote, v ktorej si môže uplatniť nárok na nemocenské, oštrovné. Ak však PP nebude k nástupu na PN/očr trvať, tak bude treba do SP okrem dokladu o PN doniesť od gynekologa potvrdenie, že bola v den ukončenia PP tehotná. V SP jej budú možno hovoriť, že nárok nemá (takto mi už jedna mamička písala a nárok jej vznikol, aj ked jej do toho kecali), ale určite nárok je, lebo ochranná lehota pre tehotné je vždy 6mesiacov pre uplatnenie nároku na ktorúkolvek nem.dávku, aj ked nem.poistnie (prac.pomer) bude trvať len pár dní.

NO a kontrolná otázka, predpokladám, že si dala prihlášku na soc.poisťovnu, aby bola pri prvom dieťati dôch.poistná štátom. Teraz, ak sa nadalej stará o prvé dieťa osobne (t.j. nechodí do škôlky, jaslí ..), tak môže byť nadalej poistená dôchodkovo a aj zdravotne štátom. A po pôrode môže dať odhlášku na prvé dieťa a prihlášku do 45dní na druhé dieťa, príp. na iný postup nech sa spýta soc.poistovne podla trv.pobytu (nemajú rovnaké postupy). Ale všetko najlepšie nechať potvrdiť pečiatkou SP na kopii dokladov.
brčko
11.01.10,10:40
milágros,
pri každej žiadosti o nem.dávku sa zistuje splnenie podmienok na je získanie samostatne, t.j. pri podaní žiadosti o materské sa zisťuje splnenie k nástupu na MD/príp. splnenie 270dní do dna pôrodu. Tj. ak je prihlásená na DNP od apríla 2008 (aj ked si asi myslím, že to malo byť 4/2009) a na MD nastupuje v 2/2010, tak by 270dní NP z DNP malo byť splnených už pri nástupe na MD. Predpokladám platila poistné aj počas PN.
prockova
11.01.10,10:49
ahojte poradaci,
moj pripad je obdobny...v kratkosti.. moj posledny pp trval od 1.1.2008 do 31.5.2009, pricom od 5.11.2008 som nastupila na MD s prvym dietatom, MD som si vycerpala, no zamestnavatel so mnou rozviazal pp 31.5.2009, odvtedy som na RP bez prijmu akehokolvek. Druhe dieta sa ma narodit 15.5.2010 a vieme uz, ze doba 270 dni NP v 2 rokoch pred porodom - tuto podmienku splnam! lebo dni NP mam vyse 380 doteraz, a aby som aj pri druhom babu mala narok na MD, ale teraz... aby som opat mala tu najvyssiu moznu MD, tak by mi stacil aj kratkodoby pp a z neho hned odist na MD, tak mi bolo poradene aj som sa tak docitala vyssie. Dokonca mam moznost sa zamestnat pred MD bez problemov s najvyssim VZ /cim budem mat aj NP aktivne zas/, ale potrebujem sa uistit ci naozaj staci aj par dni pp? Staci mi byt "zamestnana" 3-4 dni a hned nastupit na MD? /zamestnavatel s tym vobec nema problem/ Bude to SP brat ako dostatocne RO ? Alebo kolko dni najmenej musi trvat pp, aby bola MD co najvyssia?
Dakujem za odpoved vopred...
brčko
11.01.10,11:00
prosím vas, ked žena 28.12.09 nastupila na matersku dovolenku, tak už od 1.1.2009 nemoze mat uzavrete dohody o vykonani prace?
Ide o to, že na Socialke mi bolo povedane, ze na Dohodu nemozno vykonavat pracu ani pocas MD (ja som myslela, ze len pocas RD), aby som mohla byt poistena.

a ak mám otvorene dohody o vyknani prace, ale nezarobim pocas MD a RD na tieto dohody nic, je to problem? zamestnavatelia ma budu musiet vykazovat v mesacných výkazoch, ale budem tam mat nuly. Moze to tak byt, aby som o nic neprisla?

Brikina,
toto ber ako môj názor

Ak je mamička zamestnaná a poberá materské, tak v období poberania materského je dôchodkovo poistná štátom podla § 128 ods.5 zákona o sociálnom poistení t.j. ako FO uvedená v § 15 ods.1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské.

Takže v tomto období sa dôchodkové poistenie mamičky (zamestnanej s nárokom na materské!!!) neviaže na splnenie podmienky riadnej starostlivosti o dieťa podla aktuálneho zákona o rodič.príspevku (t.j. nie je zaujímavé, či sa o dieťa stará OSOBNE pri vykonávaní práce na dohodu a už vôbec nie je zaujímavé, či poberá zdanitelný príjem z dohody). Odkaz na zákon o rodič.príspevku je uvedený v § 15 ods.3 zákona o sociálnom poistení (ďalej ZoSP) a týka sa mamičiek, čo si podali prihlášku podla § 22 ods. 1 ZoSP a sú dôchodkovo poistené štátom podla § 15 ods.1 písm. c) a d) ZoSP.

V prípade trvania prac.pomeru a poberania materského si podáva mamička SAMA prihlášku na soc.poisťovni podla trvalého pobytu aby bola dôch.poistená štátom až odo dna nasledujúceho po ukončení poberania materského/resp. ak nastane neskôr od prvého dna čerpania RD (čo je obvykle ten istý den, ak napr. nečerpe riadnu dovolenku medzi MD a RD). V tomto prípade môže byť dôchodkovo poistná štátom, ak sa riadne stará o dieťa do 6/resp. 18rokov len v prípade, ak splna podmienky riadnej starostlivosti o dieťa (t.j. nie všetky podmienky na nárok na RP, tých je viac) podla aktuálneho zákona o rodičovskom príspevku.

Samotné poberanie zdanitelného príjmu z dohody nevadí, vadí však to, ak sa mamička počas vykonávania práce na dohodu nestará OSOBNE o dieťa, t.j. nesplna tým podmienky riadnej starstlivosti o dieťa (vypadli výnimky, ktoré tam boli doteraz a kedy bolo uvedené, že mamička splna podmienky riadnej starostlivosti o dieťa aj v prípade, ak sa počas jej práce na dohodu stará o dieťa iná fyzická osoba bez živnosti alebo druhý rodič). Vraj to v mediách označili ako "nevenovanie sa dieťaťu".

Myslím, že samotný fakt, že má dohodu podpísanú a je prihlásená v SP nevadí, ak prácu vôbec nevykonáva (počas poberania materského, pokial si ešte sama nedávala prihlášku na SP, nevadí aj keby pracovala). Ale aj tak by som ju radšej ukončila (hlavne nástupom na RD), ak prácu nevykonáva, lebo ju to môže stáť dosť zbytočného času a nervov pri prípadnom zbytočnom vysvetlovaní v SP a UPSVaR.

%%%%
latka
11.01.10,11:16
Dobrý den, chcela by som sa informovať na možnosť ziskania materskej pre švagrinu, ktorá teraz poberá rodičovský príspevok na dieťa do 3 rokov. Nebola nikdy zamestnaná ani si neplatila odvody, otehotnela hned po skončení školy. Teraz je tehotná s druhým dieťatkom a termín porodu je 05/2010. Dá sa ešte niečo zachrániť? Keby sa zamestnala od 15.01.2010 tak aj tak by nestihla tych 270dní. Da sa niečo ešte zachrániť????? dakujeme
brčko
11.01.10,11:21
Dobrý den, chcela by som sa informovať na možnosť ziskania materskej pre švagrinu, ktorá teraz poberá rodičovský príspevok na dieťa do 3 rokov. Nebola nikdy zamestnaná ani si neplatila odvody, otehotnela hned po skončení školy. Teraz je tehotná s druhým dieťatkom a termín porodu je 05/2010. Dá sa ešte niečo zachrániť? Keby sa zamestnala od 15.01.2010 tak aj tak by nestihla tych 270dní. Da sa niečo ešte zachrániť????? dakujeme

platí to isté ako v odpovedi č.481
brčko
11.01.10,11:27
ahojte poradaci,
moj pripad je obdobny...v kratkosti.. moj posledny pp trval od 1.1.2008 do 31.5.2009, pricom od 5.11.2008 som nastupila na MD s prvym dietatom, MD som si vycerpala, no zamestnavatel so mnou rozviazal pp 31.5.2009, odvtedy som na RP bez prijmu akehokolvek. Druhe dieta sa ma narodit 15.5.2010 a vieme uz, ze doba 270 dni NP v 2 rokoch pred porodom - tuto podmienku splnam! lebo dni NP mam vyse 380 doteraz, a aby som aj pri druhom babu mala narok na MD, ale teraz... aby som opat mala tu najvyssiu moznu MD, tak by mi stacil aj kratkodoby pp a z neho hned odist na MD, tak mi bolo poradene aj som sa tak docitala vyssie. Dokonca mam moznost sa zamestnat pred MD bez problemov s najvyssim VZ /cim budem mat aj NP aktivne zas/, ale potrebujem sa uistit ci naozaj staci aj par dni pp? Staci mi byt "zamestnana" 3-4 dni a hned nastupit na MD? /zamestnavatel s tym vobec nema problem/ Bude to SP brat ako dostatocne RO ? Alebo kolko dni najmenej musi trvat pp, aby bola MD co najvyssia?
Dakujem za odpoved vopred...

nejde o dlžku trvania PP, ale o denný VZ v rozhodujúcom období. Najmenej daj 2dni, lebo rozhodujúce obdobie pri dvojdnovom PP bude len 1 den = akoby si nastupovala na MD v den ukončenia PP/NP, tj. RO sa bude určovať podla § 54 ods.2 písm. c + ods.3 zákona o sociálnom poistení. Mám to overené s 5dnovým PP od pondelka do piatku (aby víkendy neznižovali denný VZ), aj ked to trvalo SP dva mesiace od podania žiadosti, kým tento nárok uznali.

Nastúpiť na MD treba v ochrannej lehote (nárok na materské v ochrannej lehote vznikne) presne 6týž. pred pravdep. term.pôrodu, čo napíše lekár na žiadosť o materské (t.j. nie skôr).
latka
11.01.10,11:31
dakujem, takže ak sa zamestná s datumom nastupu 15.4.2010 a 17.4.2010 nastupi na PN, rodičovský príspevok na prvé dieťa je ostáva, pretože ho nedá do školky, ale ostane doma. Zamestnávateľ zaplatí odvody za 3 dni. Potom ju môže prepustiť v priebehu PN??????? Odhlási ju zo Socialky a už ju neeviduje. Švagriná ale bude v ochrannej lehote a bude poberať nemocenské v max výške až do porodu???? Potom bude poberať znížený RP?
juzanka
11.01.10,11:39
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu.
Koncom roka 2008 som este ako studentka na VS bola DNP z najnizsieho vymeriavacieho zakladu 3 mesiace. 28.9.2009 som sa zamestnala a zial (po dlhych obstrukciach so soc. poist.) opatovne som sa DNP az od 4.11.2009 a to z najvyssieho vymeriavacieho zakladu. O par tyzdnov na to som zistila, ze som tehotna. Fyziologicky by som mala byt v 11. tyzdni (termin porodu 31.7.2010) avsak lekar podla vysledkov z krvi tvrdi, ze by to mohlo byt aj o 3 tyzdne menej (teda termin porodu by mal byt 21.8.2010).
Chcem sa opytat, ci mi vyjde v takomto pripade najvyssia materska, prip. aka materska by mi vysla ak mam plat 600 €? Ako by som pripadne este mohla postupovat aby mi najvyssia materska mohla vyjst?
Vopred dakujem za odpoved a rady.
brčko
11.01.10,11:42
dakujem, takže ak sa zamestná s datumom nastupu 15.4.2010 a 17.4.2010 nastupi na PN, rodičovský príspevok na prvé dieťa je ostáva, pretože ho nedá do školky, ale ostane doma. Zamestnávateľ zaplatí odvody za 3 dni. Potom ju môže prepustiť v priebehu PN??????? Odhlási ju zo Socialky a už ju neeviduje. Švagriná ale bude v ochrannej lehote a bude poberať nemocenské v max výške až do porodu???? Potom bude poberať znížený RP?

jej pp môže skončiť v skúšobnej dobe aj počas PN: Nemocenské bude poberať až do ukončenia PN, vraj až do 6týž. po pôrode môže, ale to by nemala nárok na RP podla nového zákona.

ak poberá RP podla zákona účinného do 31.12.08!!!!, tak môže poberať zároven RP a aj nemocenské. Ak podla zákona účinného od 1.1.09, tak už nie. Ale potom myslím treba v každom prípade dotiahnuť aj prihlášku na soc.poisťovni, ktorú si sama podávala. Lebo počas dôch.poistenia ako zamesnanec (počas trvania PP) nemôže byť dôch.poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. T.j. odo dna nástupu do zamestnania nesplna podmienky (t.j. odhláška s dátumom ukončenia poistenia den pred nástupom do zamestnania) a nanovo prihláška odo dna po ukončení dôch.poistenia zamestnanca/ukončení PP. V zdrav.poisťovni potom môže byť poistená ako poberatel rodič.príspevku alebo ako poberatel nemocenského.
prockova
11.01.10,12:21
Brcko, DAKUJEM ZA RADY VELMI VELMI !!!
latka
11.01.10,13:05
veľmi pekne dakujem, len neviem či ona na začiatku poberania rodičovského príspevku v r. 2008 bola podať na socialke nejakú prihlášku???? Ak nebola ?
latka
11.01.10,13:07
jej pp môže skončiť v skúšobnej dobe aj počas PN: Nemocenské bude poberať až do ukončenia PN, vraj až do 6týž. po pôrode môže, ale to by nemala nárok na RP podla nového zákona.

ak poberá RP podla zákona účinného do 31.12.08!!!!, tak môže poberať zároven RP a aj nemocenské. Ak podla zákona účinného od 1.1.09, tak už nie. Ale potom myslím treba v každom prípade dotiahnuť aj prihlášku na soc.poisťovni, ktorú si sama podávala. Lebo počas dôch.poistenia ako zamesnanec (počas trvania PP) nemôže byť dôch.poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. T.j. odo dna nástupu do zamestnania nesplna podmienky (t.j. odhláška s dátumom ukončenia poistenia den pred nástupom do zamestnania) a nanovo prihláška odo dna po ukončení dôch.poistenia zamestnanca/ukončení PP. V zdrav.poisťovni potom môže byť poistená ako poberatel rodič.príspevku alebo ako poberatel nemocenského.
veľmi pekne dakujem, len neviem či ona na začiatku poberania rodičovského príspevku v r. 2008 bola podať na socialke nejakú prihlášku???? Ak nebola ?
brčko
11.01.10,13:30
veľmi pekne dakujem, len neviem či ona na začiatku poberania rodičovského príspevku v r. 2008 bola podať na socialke nejakú prihlášku???? Ak nebola ?

to sa spätne vybaviť nedá.
Takže za nu nikto neplatil počas MD ani RD dôch.poistenie. Počas MD však bola dôch.poistená ako zamestnanec, ale bez odvodov (t.j. presne tak ako počas PN) V r.2008 podávali prihlášky mamičky podla inštrukcií SP do 15dní od narodenia dieťaťa.

Ak nie je evidovaná na UP, ani zamestnaná na prac.pomer, dohodu, ani živnostník a osobne sa o dieťa stará (nie škôlka, jasle), tak môže byť dôchodkovo poistená aj teraz, ak podá prihlášku.
zuzanka106
11.01.10,14:56
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať od januára 2008 do januára 2009 som bola zamestnaná. od februára 2009 som bola evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná, od 15.6.2009 som zivnostnícka, od 22.7. si platím DNP...termín pôrodu mám 3.5. 2010 je možné íst na PN od teraz az do pôrodu? aká PN by mi vyšla? a mala by som potom materskú? pracujem totiz s tým,ze trzby nie sú a platiť nájom a odvody ma vyjdu na viac nez zarobim..poradte mi,ci by som mala nárok na PN,tak aby mi potom vysla aj materská. nemocenské si platím len z minim VZ
fem
11.01.10,16:21
Ahojte poraďáci, aj ja sa chcem viac menej uistiť , či rozmýšľam správne, ak si chcem prilepšiť materskú v roku 2010.Momentálne som už niekoľko rokov zamestnanec, teraz od 1.1.2010 som sa dobrovoľne pripoistila na sumu ,aby som dosiahla výšku maximálneho vymeriavajúceho základu pre nemoc.poistenie.Prvé poistné zaplatím do 8.2.2010. Momentálne ešte nie som tehotná, ale rada by som to tento štvrťrok zmenila :).Ako bude sociálna poisťovňa postupovať pri výpočte materskej? ( ktorá by mohla začať v októbri - novembri 2010)? Kedy mám nárok na zvýšené dávky PN,OČR? Koľko dní, mesiacov musí dobrovoľné pripoistenie trvať, aby sa dávky v PN zvýšili? Ak mi niekto poradí, budem veľmi rada!
Opakovanie - matka múdrosti....;)
Xanti
11.01.10,16:26
Ahojte poraďáci, aj ja sa chcem viac menej uistiť , či rozmýšľam správne, ak si chcem prilepšiť materskú v roku 2010.Momentálne som už niekoľko rokov zamestnanec, teraz od 1.1.2010 som sa dobrovoľne pripoistila na sumu ,aby som dosiahla výšku maximálneho vymeriavajúceho základu pre nemoc.poistenie.Prvé poistné zaplatím do 8.2.2010. Momentálne ešte nie som tehotná, ale rada by som to tento štvrťrok zmenila :).Ako bude sociálna poisťovňa postupovať pri výpočte materskej? ( ktorá by mohla začať v októbri - novembri 2010)? Kedy mám nárok na zvýšené dávky PN,OČR? po 270 dňoch DNP máš nárok na PN.
Na OCR máš nárok od prvého dňa ale do 26 týždňa sa OCR ráta z minima. Až potom dostaneš max. OCR.
Koľko dní, mesiacov musí dobrovoľné pripoistenie trvať, aby sa dávky v PN zvýšili? 270 dní
Ak mi niekto poradí, budem veľmi rada!
Opakovanie - matka múdrosti....;)v texte.
Xanti
11.01.10,16:35
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať od januára 2008 do januára 2009 som bola zamestnaná. od februára 2009 som bola evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná, od 15.6.2009 som zivnostnícka, od 22.7. si platím DNP...termín pôrodu mám 3.5. 2010 je možné íst na PN od teraz az do pôrodu? aká PN by mi vyšla? minimálna, teda po treťom dni 55% z 295,50 €
a mala by som potom materskú? áno
pracujem totiz s tým,ze trzby nie sú a platiť nájom a odvody ma vyjdu na viac nez zarobim..poradte mi,ci by som mala nárok na PN,tak aby mi potom vysla aj materská. nemocenské si platím len z minim VZNo kedže si platíš odvody do SP dobrovolne, tak na tvojom mieste zruším nemocenské poistenie.
A založím si nové. A tvoja PN a materská bude v tom prípade rátaná zo sumy 319,58 € .
Teraz ju budú rátať z 295,50 €. Je to trošku rozdiel.
Poprípade ak by si mala niekoho vo svojom okolí, kto by ťa mohol zamestnať na pár dní z max. VZ tak tvoja materská i PN by mohli byť maximálne.
fem
11.01.10,17:20
Ďakujem za info čo sa týka dávok pri DNP v PN a OČR. A ako to bude pre mňa platiť pri materskej? - začiatok oktober -november 2010? je šanca získať ju čo najvyššiu??
mapope
11.01.10,20:22
Dobry vecer,

velmi pekne vas chcem poprosit o radu...

DPN si platim od 1.1.2008 / z minima, odvadzalo sa kazdy mesiac pravidelne, ibaze v nespravnej sume...

teraz som v 10tt tehotenstva, termin porodu cca 16.8., nastup na MD 5.7.2010.

mam este nejaku sancu vylepsit si MD???

dakujem:)