alušik
19.02.10,08:29
Ahojte poraďáci, chcela by som si overiť info ohľadne môjho DNP. Z predchádzajúcim príspevkov si myslím, že uvažujem správne ja, ale pre istotu:)
Mám platené DNP z maxima od 17.8.09, teraz 15.2 uplynulo 26 týždňov a zároveň 17.2 mám už aj platené za obdobie 6 mesiacov. Dnes som chcela zažiadať o zmenu na platenie z minima, pani na pobočke mi vravela, nech si ešte overím ako sa ráta tých 26 týždňov, či je to od začiatku poistenia alebo sa to ráta od konca - dátum nástupu na MD a 26 týždňov predtým.
Termín pôrodu mám 21.6, 270 dní platenia mi uplynie 21.5. 2010.
Mám si teda zmeniť platenie na minimum a budem mať nárok na max. materskú alebo sa mýlim?
Ďakujem vopred za odpoveď,
Neviem, ale mám pocit, že p. zo SP sa Vás snažila asi zneistiť, aby ste platila "pre istotu" naďalej z maximálnej sumy. 26 týždňov sa počíta jednoznačne od vzniku poistenia. Ak by ste mali nárok na výplatu nemocenských dávok v tomto období, tak Vám ju bez ohľadu na Vami určený VZ budú rátať z minima (tak totiž stanovia pravdepodobný VZ). Kľudne môžete znížiť VZ na minimum, Vaším rozhodujúcim obdobím bude totiž r.2009, v ktorom ste platili z maxima. Preto nevidím dôvod platiť naďalej z maximálnej sumy.;)
brčko
19.02.10,07:34
Ahojte poraďáci, chcela by som si overiť info ohľadne môjho DNP. Z predchádzajúcim príspevkov si myslím, že uvažujem správne ja, ale pre istotu:)
Mám platené DNP z maxima od 17.8.09, teraz 15.2 uplynulo 26 týždňov a zároveň 17.2 mám už aj platené za obdobie 6 mesiacov. Dnes som chcela zažiadať o zmenu na platenie z minima, pani na pobočke mi vravela, nech si ešte overím ako sa ráta tých 26 týždňov, či je to od začiatku poistenia alebo sa to ráta od konca - dátum nástupu na MD a 26 týždňov predtým.
Termín pôrodu mám 21.6, 270 dní platenia mi uplynie 21.5. 2010.
Mám si teda zmeniť platenie na minimum a budem mať nárok na max. materskú alebo sa mýlim?
Ďakujem vopred za odpoveď,

Do konca februára môžeš požiadať o zmenu VZ s účinnosťou od 1.3.2010, lebo zmena je účinná vždy až od 1vého dna kalend. mesiaca nasledujúceho po kalend. mesiaci podania zmeny, nedá sa uprostred kalend. mesiaca.

26týž. sa ráta od posledného prihlásenia do nástupu na MD, u teba to bude ok, lebo sa nejdeš odhlasovať. Je podstatné splniť tých 270dní.

Tvoje RO pre výpočet materského bude 17.8.-31.12.09.
Aj ked sa mi zdá, že už som ti niekde odpovedala ;):)
mimaemma
19.02.10,07:40
Alenka, veľmi pekne ďakujem, práveže to bola veľmi milá pani, prvýkrát čo som sa s niekým takým stretla na SP:), bola veľmi príjemná, preto som bola na pochybách.
Ešte by som sa chcela pre istotu spýtať - lekár ma vypíše na MD 6 týždňov pred dátumom pôrodu to znamená 21.6. -6 týždňov to je 10.5, ale podmienku 270 dní budem spĺňať až k 21.5 čo s tými 11 dňami?
Momentálne som na rodičovskej s dcérkou do 22.6. takže neviem presne ako mám vyriešiť toto " medziobodobie".
mimaemma
19.02.10,07:41
Ďakujem za ďalšie odobrenie.
alušik
19.02.10,08:18
Ak nárok na materské nevznikne ku dňu vypísania na MD - t.j. tých 6 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu, tak sa Ti materské vyplácať bude, pretože sa to potom posúdi ku dňu pôrodu, čo samozrejme potom už splníš. Priznajú Ti ho potom až na základe predloženého rodného listu dieťatka. Neviem, z akého pohľadu uvažuješ na tým "medziobdobím"?
mimaemma
19.02.10,08:57
Myslím na obdobie od nástupu na MD do pôrodu - čo budem mať medzi nástupom na MD a pôrodom - rodičovské, ktoré poberám na dcérku? Ďakujem
brčko
19.02.10,09:33
Alenka, veľmi pekne ďakujem, práveže to bola veľmi milá pani, prvýkrát čo som sa s niekým takým stretla na SP:), bola veľmi príjemná, preto som bola na pochybách.
Ešte by som sa chcela pre istotu spýtať - lekár ma vypíše na MD 6 týždňov pred dátumom pôrodu to znamená 21.6. -6 týždňov to je 10.5, ale podmienku 270 dní budem spĺňať až k 21.5 čo s tými 11 dňami?
Momentálne som na rodičovskej s dcérkou do 22.6. takže neviem presne ako mám vyriešiť toto " medziobodobie".

Ja som sa stretla tiež s ochotnými ženami, aj ked mi neradili správne. :mee:

Tvoj nástup na MD bude 10.5.2010 a staršie dieťa bude mať 3roky 22.6.2010.

Na upsvar nahlásiš nástup na MD (poberanie materského, asi budú neskôr žiadať doložiť rozhodnutie zo SP) a od 1.6.2010 ti odnímu nárok na RP. Za 5/2010 ho dostaneš vyplatený ešte v 6/2010v plnej výške.

A za jun 2010, resp. obdobie 1.-22.6.2010 si môžeš po pôrode a priznaní materského uplatniť na staršiu dceru nárok na príspevok na starostlivost o dieťa, aj ked to bude len 41eur. Lebo počas poberania materského (do 6-teho týždna od narodenia najmladšieho dieťaťa) si považovaná za zárobkovo činnú a do 3-och rokov staršieho dieťaťa máš na tento príspevok nárok, nie však za obdobie kedy poberáš RP. Predpokladám budeš však potrebovať RL mladšieho dieťaťa (resp. oboch) a doklad o poberaní materského k žiadosti.

Čo sa týka platenia poistného od nástupu na MD do 270dna, donedávna som radila mamičkám (na základe starších info od mamičiek), aby si platili DNP až do dovršenia 270dna. Ak mali 270den dosť natesno, tak som radila, aby si platili pre istotu aj celý mesiac. Ak im vznikne nárok na materské môžu si písomne požiadať o vrátenie tohto preplatku. Ak by si totiž porodila skôr a nárok na materké by ti nevznikol, tak by si od 271-ého dna DNP mohla čerpať aspon PN.
V tvojom prípade však ide len o pár dní a nie je velké riziko, že by si porodila do tohto termínu. A tiež nástup na MD a 271den DNP je v tom istom kalend.mesiaci. Ale nevieš na koho narazíš. Treba sa spýtať priamo tej osoby, kto ti bude rátať materské, či platiť do 270teho dna, alebo stačí do dna pred nástupom na MD. No podla najnovšej odpovede zo SP ich bude zaujímať zaplatenie poistného len do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nátupu na MD, t.j. v súlade so zákonom.
mimaemma
19.02.10,10:49
Veľká vďaka za objasnenie!
Ciskova
19.02.10,11:10
Dobrý deň, platim si DNP už 2 roky zo sumy 15 000, čaka ma operacia a chcem si zvýšíť vymeriavaci základ na maximum. Ako to spraviť?
1. Nahlasiť iba zmenu na formulári
2. Podať odhlášku a prihlášku?

Neviem si poradiť? a operácia bude v novembri. Keď preruším poistenie, jasne že tam budem platiť 26 týždňov, bude sa mi počitať PN iba z toho maxima???

Ďakujem;)
alušik
19.02.10,11:27
Dobrý deň, platim si DNP už 2 roky zo sumy 15 000, čaka ma operacia a chcem si zvýšíť vymeriavaci základ na maximum. Ako to spraviť?
1. Nahlasiť iba zmenu na formulári
2. Podať odhlášku a prihlášku?

Neviem si poradiť? a operácia bude v novembri. Keď preruším poistenie, jasne že tam budem platiť 26 týždňov, bude sa mi počitať PN iba z toho maxima???

Ďakujem;)
Urobíte to cez odhlášku a novú prihlášku. PN sa Vám po tých 26 týždňoch bude rátať iba z tohto nového VZ.;)
Ciskova
19.02.10,12:02
Ďakujem, potvrdili ste mi to čo som si myslela........ešte raz vďaka
Jašterka
19.02.10,12:36
Dobrý deň,
prosím o vysvetlenie pojmu rozodujúce obdobie pre výpočet materskej v mojom prípade. Som zamestnaná od roku 2002, v roku 2004 som išla na predĺženú materskú dovolenku z dôvodu, že sa mi narodilo postihnuté dieťa - rodičovská mi teda mala trvať do septembra 2010. V januári 2010 som nastúpila späť do zamestnania. V prípade, že by som otehotnela a dátum pôrodu by bol december 2010 - teda do konca roka. Z akého rozhodujúceho obdobia pre určenie vymeriavacieho základu by sa vychádzalo? Ak som správne pochopila zákon, tak § 54 (2) sa na mňa nevzťahuje, ale nerozumiem ani § 54 (6) - to by sa vychádzalo z môjho hrubého prímu v roku 2004? Alebo sa tu požije § 138, 139 a teda by sa vychádzalo z môjho terajšieho hrubého prímu. Veľmi pekne ďakujem za ochotu a radu. Prajem krásny deň.:)
brčko
20.02.10,11:24
ciskova,
ešte predpokladám, že nemáš iné nem.poistnie, napr. zamestanie.
brčko
20.02.10,11:29
Dobrý deň,
prosím o vysvetlenie pojmu rozodujúce obdobie pre výpočet materskej v mojom prípade. Som zamestnaná od roku 2002, v roku 2004 som išla na predĺženú materskú dovolenku z dôvodu, že sa mi narodilo postihnuté dieťa - rodičovská mi teda mala trvať do septembra 2010. V januári 2010 som nastúpila späť do zamestnania. V prípade, že by som otehotnela a dátum pôrodu by bol december 2010 - teda do konca roka. Z akého rozhodujúceho obdobia pre určenie vymeriavacieho základu by sa vychádzalo? Ak som správne pochopila zákon, tak § 54 (2) sa na mňa nevzťahuje, ale nerozumiem ani § 54 (6) - to by sa vychádzalo z môjho hrubého prímu v roku 2004? Alebo sa tu požije § 138, 139 a teda by sa vychádzalo z môjho terajšieho hrubého prímu. Veľmi pekne ďakujem za ochotu a radu. Prajem krásny deň.:)

samozrejme, že sa na teba zo Zákona o sociálnom poistení § 54 vzťahuje, konkrétne ods.1. Tvoje nem.poistenie vzniklo v r.2002, t.j. tvoje RO je pri nástupe na MD v r.2010 rok 2009 (pri nástupe na MD v r.2011, rok 2010).

Ak však v RO nemáš žiadny vymeriavací základ (počas RD bolo poistenie prerušené a ak si napr. v r.2009 nečerpala ani den riadnej dovolenky alebo ani 1den neodpracovala), tak sa postupuje podla § 57 ods.1 písm. a) a ods.2,

tj. tvoja materská na 1kalend.den bude 55% z jednej tridsatiny vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo nem.poistnie v mesiaci nástupu na MD a ktorý ti mzdárka uvedie do potvrdenia pre SP. Doporučujem sa s nou predtým o tomto porozprávať. Lebo pozor táto suma sa vždy delí číslom 30, aj keby uviedla len mzdu=VZ za časť mesiaca (ak by si napr. predtým bola PN a nastupovala na MD v polovici tohto mesiaca).
krater
20.02.10,19:03
Dobry vecer. Nedavno som sa pytala ohladom materskej. Moja znama dostala list od socialky ze je jej priznana materska 4,5€ na den ked si to tak zratam jej materska je mensia ako rodicovsky prispevok docitala som sa na porade ze v takom pripade moze dostat dorovnanie materskej na vysku rodicovskeho. Musi o to poziadat socialnu poistovnu ale dorovnaju automaticky? Aky je postup.
Za rady vopred dakujem!
brčko
20.02.10,19:19
Dobry vecer. Nedavno som sa pytala ohladom materskej. Moja znama dostala list od socialky ze je jej priznana materska 4,5€ na den ked si to tak zratam jej materska je mensia ako rodicovsky prispevok docitala som sa na porade ze v takom pripade moze dostat dorovnanie materskej na vysku rodicovskeho. Musi o to poziadat socialnu poistovnu ale dorovnaju automaticky? Aky je postup.
Za rady vopred dakujem!

musí požiadať o dorovnanie materského do výšky rodič.príspevku t.j. o rodič.príspevok na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny. Ale až potom, ked sa dieťa narodí. Z UPSVaR nech si zoberie aj predtým jedno tlačivo (volá sa cca potvrdenie o materskom pre nárok na rodičovský príspevok, presne si teraz nespomeniem), toto tlačivo vyplní, podpíše a nechá si na SP potvrdiť výšku materského a asi aj obdobie, v ktorom má na materské nárok. To priloží k žiadosti o RP. UPSVaR jej od mesiaca narodenia dieťaťa dorovná sumu materského vyplateného zo soc.poisťovne do výšky zvýšeného RP t.j. do 256eur (t.j. ešte záleží či sa dieťa narodí/narodilo v r.2010 alebo ešte v r.2009, lebo ak by skôr, tak bude musieť vypisovať ešte nejaké papiere navyše).

Ale musí požiadať o RP do 6mesiacov od mesiaca, kedy sa dieťa narodí, lebo jej RP priznajú najviac 6mesiacov spätne nie viac.
krater
20.02.10,19:29
musí požiadať o dorovnanie materského do výšky rodič.príspevku t.j. o rodič.príspevok na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny. Ale až potom, ked sa dieťa narodí. Z UPSVaR nech si zoberie aj predtým jedno tlačivo (volá sa cca potvrdenie o materskom pre nárok na rodičovský príspevok, presne si teraz nespomeniem), toto tlačivo vyplní, podpíše a nechá si na SP potvrdiť výšku materského a asi aj obdobie, v ktorom má na materské nárok. To priloží k žiadosti o RP. UPSVaR jej od mesiaca narodenia dieťaťa dorovná sumu materského vyplateného zo soc.poisťovne do výšky zvýšeného RP t.j. do 256eur (t.j. ešte záleží či sa dieťa narodí/narodilo v r.2010 alebo ešte v r.2009, lebo ak by skôr, tak bude musieť vypisovať ešte nejaké papiere navyše).

Ale musí požiadať o RP do 6mesiacov od mesiaca, kedy sa dieťa narodí, lebo jej RP priznajú najviac 6mesiacov spätne nie viac.
Dakujem za radu! Babatko sa narodilo pred 6 tyzdnami a len teraz jej prislo vyrozumenie od socialky aku matersku jej vypocitali.
Myslela som ze sa to vybavuje na socialke velmi ste mi pomohli.
brčko
20.02.10,19:36
nech potom nezabudne na prihlášku na dôch.poistenie v SP. Ak je zamestnaná a zamestnanie trvá, tak stačí najneskôr prvý den RD, ale vybavujú to niekedy aj skôr. Ak zamestnanie netrvá, tak do 45dní od pôrodu, aby bola dôch.poistená od pôrodu.

Ak je v II.piliery, tak ešte treba viac toho, záleží či je zamestnaná.
mondes
20.02.10,21:46
nech potom nezabudne na prihlášku na dôch.poistenie v SP. Ak je zamestnaná a zamestnanie trvá, tak stačí najneskôr prvý den RD, ale vybavujú to niekedy aj skôr. Ak zamestnanie netrvá, tak do 45dní od pôrodu, aby bola dôch.poistená od pôrodu.

Ak je v II.piliery, tak ešte treba viac toho, záleží či je zamestnaná.

Prečo ak je zamestnaná tak až v prvý deň rodičovskej dovolenky? A do toho dňa kto platí za ňu nemocenské poistenie? Vďaka.

Mám ešte otázku:
Žena je asi 5 rokov zamestnaná. Od cca.16.7.2009 ide na PN z dôvodu rizikového tehotenstva. Porodí 9.2.2010. Aké je jej rozhodujúce obdobie pre výpočet vymeriavaceho základu? Ak by bolo možné uviesť aj nejaký príklad pre výpočet denného vymeriavacieho základu. Príjem zo zamestnania mala cca. 400 eur. Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
ljuba1
20.02.10,21:58
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať aký dôsledok môžu mať vyplatené dividendy zo sro, kde som konateľ /v sro nepoberám žiadny príjem/ ak som na materskej dovolenke, príp.už na rod. príspevku?
brčko
20.02.10,21:59
Prečo ak je zamestnaná tak až v prvý deň rodičovskej dovolenky? A do toho dňa kto platí za ňu nemocenské poistenie? Vďaka. nemocenské neplatí nikto, lebo počas poberania materksého zamestnávatel nemusí odvádzať nem.poistné, aj ked nem.poistenie trvá. Tak isto trvá aj dôch.poistenie zamestnanca a aj poistenie v nezam. zamestnanca (samozrejme ak trvá aj prac.pomer).
Ale v zákone o soc.poistení je od 1.1.2009 zmena v tom, že štát automaticky platí za osobu povinne nem./dôchodkovo poistenú (tj. zamestnanca alebo povinne poistnú szčo) počas trvania poistenia a poberania materského vid § 128 ods.5 zákona o soc.poistení.

Ale prax je taká, že si aj takéto maminy podávajú prihlášky do 45dní po pôrode (a nečudujem sa, lebo napr. aj mzdárky robia chyby). Aspon čo sa ja medzi maminami pýtam. A prihláška by sa nemala dávať, ak trvá povinné poistenie zamestnanca a to končí až poseldným dnom materskej dovolenky, resp. správnejšie nástupom na rodič.dovolenku.

Mám ešte otázku:
Žena je asi 5 rokov zamestnaná. Od cca.16.7.2009 ide na PN z dôvodu rizikového tehotenstva. Porodí 9.2.2010. Aké je jej rozhodujúce obdobie pre výpočet vymeriavaceho základu? Nezáleží od dátumu skutočného pôrodu. Záleží kedy nastúpila na MD. Ak v r.2009, tak RO je rok 2008, ak nástup na MD je v r. 2010, tak RO je rok 2009. Nástup by mal byť predpokladám najneskôr 6týž. pred pravdep.termínom pôrodu (PTP), čo napísal lekár do žiadosti o materské. Ak nastúpi neskôr, tak neviem, či sa určuje RO podla skutočného nástupu na MD alebo podla dna, kedy pripadá 6týž. pred PTP. Ak by bolo možné uviesť aj nejaký príklad pre výpočet denného vymeriavacieho základu. Príjem zo zamestnania mala cca. 400 eur. Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

ak jej vymer. základ pre nem.poistenie bol celý rok, každý mesiac presne 400eur, nebola PN, očr, nemala nepl. volno, tak ak je RO rok 2009 cca

(12mesiacov x 400eur) : 365dní v RO x 55% = denné materské

mesačná materská vyplácaná mesiac pozadu:
za mesiac s 31dnami = denné materské x31
............ s 30dnami = denné materské x 30

poberá sa obvykle 28týždnov t.j. 28x7dní
mondes
20.02.10,22:08
ak jej vymer. základ pre nem.poistenie bol celý rok, každý mesiac presne 400eur, nebola PN, očr, nemala nepl. volno, tak ak je RO rok 2009 cca

(12mesiacov x 400) "365dní v RO x 55% = denné materské

mesačná materská vyplácaná mesiac pozadu:
za mesiac s 31dnami = denné materské x31
............ s 30dnami = denné materské x 30

poberá sa obvykle 28týždnov t.j. 28x7dní

Na MD nastúpila 12.1.2010, čiže RO je rok 2009? Ale čo keď od júla 2009 bola na PN až do nástupu na MD? ČO je potom RO? Dik.
Katy a R
20.02.10,22:22
Na MD nastúpila 12.1.2010, čiže RO je rok 2009? Ale čo keď od júla 2009 bola na PN až do nástupu na MD? ČO je potom RO? Dik.

RO - viď § 54
... doba PNky sa vylučuje .. takže v podstate sa bude počítať od januára do nástupu na PN..
zaketa
21.02.10,10:39
Dobry den poradaci,
uz som pisala aj ste mi poradili,ale moja situacia sa troska neplanovane zmenila,preto vas prosim o pomoc:
zhrniem: 2.1.08 nastup na MD,momentalne som na RD,prac.pomer stale trva,dieta malo 18.2.10 2 roky.Planovali sme 2 dieta a chcela som si prilepsit matersku,tak som sa 10.2 prihlasila na DNP sumou 30€.Ale v piatok som zistila,ze som tehotna v 4-5 tyz.
Moja otazka je-270 dni nesplnim,tk chcem sa spytat,mam zrusit DNP,ale mozem mat z neho este nejaku vyhodu pocas druhej MD?Alebo,co by ste mi poradili na zvysenie materskej????
Maleho chcem dat od sept.do skolky,takze RD by mi zanikla.Mam moznost sa prezamestat u manzela,je zivnostnik.Ale moze trvat prac.pomer,ktory teraz mam a zamestnat sa v druhom a kedy by to bolo najlepsie??? Alebo,co robit v mojej situacii????Mam v tom strasny chaos.

Dakujem velmi pekne za pomoc
Jana
zaketa
21.02.10,10:52
a este jedna otazocka budem mat narok na zvyseny RP pri 2 dietatku????

este raz vdaka za pomoc a odpoved!
Jana
Xanti
21.02.10,10:56
Dobry den poradaci,
uz som pisala aj ste mi poradili,ale moja situacia sa troska neplanovane zmenila,preto vas prosim o pomoc:
zhrniem: 2.1.08 nastup na MD,momentalne som na RD,prac.pomer stale trva,dieta malo 18.2.10 2 roky.Planovali sme 2 dieta a chcela som si prilepsit matersku,tak som sa 10.2 prihlasila na DNP sumou 30€.Ale v piatok som zistila,ze som tehotna v 4-5 tyz.
Moja otazka je-270 dni nesplnim,tk chcem sa spytat,mam zrusit DNP,ale mozem mat z neho este nejaku vyhodu pocas druhej MD?Alebo,co by ste mi poradili na zvysenie materskej????
Maleho chcem dat od sept.do skolky,takze RD by mi zanikla.Mam moznost sa prezamestat u manzela,je zivnostnik.Ale moze trvat prac.pomer,ktory teraz mam a zamestnat sa v druhom a kedy by to bolo najlepsie??? Alebo,co robit v mojej situacii????Mam v tom strasny chaos.

Dakujem velmi pekne za pomoc
Jana
Mám pocit, že v tvojej situácii sa nedá nič robiť. :(
Nakoľko prezamestnanie u mng. by ti nepomohlo( chýbali by ti taktiež dni ako pri DNP), lebo by si nemala skončené poistenie ( teda zamestnanie ), a zase je hlúposť podľa mna skončiť v práci ak máš tú prácu rada.

Ako škoda, že si sa neprihlásila na DNP už v decembri ked Ti vysvetlovali na porade ako to funguje. Niekedy to treba risknúť a prihlásiť sa skôr, na doraz sa naozaj nedá ísť.

Ale možno babenky čosi napadne.

Premýšlam či sa nedá nastúpiť do pôvodného zamestnania po skončení RD na pár dní , a keby ti zamestnávateľ dal odmenu či by sa to nebralo za VZ. Veľa bude závisieť od mzdárky v práci.
zaketa
21.02.10,11:34
Xanti,
ale pol roka ma matersku nech je uz akakolvek budem mat narok???Bola som na SP v decem. a tam mi poradili pockat,lebo tvrdili,ze DNP mozno od noveho roka zanikne.No nevadi,hlavne,aby bolo babetko zdrave :-)
Dakuejm za odpoved aj tu predchadzajucu.
Jana
Xanti
21.02.10,11:37
Xanti,
ale pol roka ma matersku nech je uz akakolvek budem mat narok???Bola som na SP v decem. a tam mi poradili pockat,lebo tvrdili,ze DNP mozno od noveho roka zanikne.No nevadi,hlavne,aby bolo babetko zdrave :-)
Dakuejm za odpoved aj tu predchadzajucu.
Jana
NO mám pocit, že áno. Ak pôjde o reťazový pôrod. A čo sa týka SP, no mám pocit, že to veľa krát tu bolo spomínané. Majú prikázané povedať čokolvek čo odradí človeka.
Škoda toho, ale ešte počkaj na vyjadrenie iných babeniek.

A dôležité je aby bolo zdravé babenko ...
zaketa
21.02.10,11:42
Xanti,
este pre vysvetlenie,co presne znamena retazovy porod?Ze MD nastupim pocas RD alebo je to jedno?

dakujem!
Xanti
21.02.10,11:44
Xanti,
este pre vysvetlenie,co presne znamena retazovy porod?Ze MD nastupim pocas RD alebo je to jedno?

dakujem!
Ano, že z RD ideš rovno na dalšiu materskú, a si stále zamestnaná. A to ty si. :D
dušinka
21.02.10,19:50
Prosím o Váš názor: pracovníčka je zamestnaná na 1/2 prac. úväzok, s vym. základom 300,-- Eur mesačne. Ak všetko dobre dopadne v júli nastupuje na MD. Čo urobiť?
Ako sa v tomto prípade počíta MD? Jej výška by bola 55 % z tých 300,-- Eur?
Viem že na dobrovoľné pripoistenie je už neskoro.
Pravdepodobne by pomohlo skončenie prac. pomeru u nás a nové zamestnanie s vyšším vym. základom.
Aký význam by mala skutočnosť: 1/2 úväzok u nás + ďalší nový čiastočný úväzok.
alušik
22.02.10,05:38
Prosím o Váš názor: pracovníčka je zamestnaná na 1/2 prac. úväzok, s vym. základom 300,-- Eur mesačne. Ak všetko dobre dopadne v júli nastupuje na MD. Čo urobiť?
Ako sa v tomto prípade počíta MD? Jej výška by bola 55 % z tých 300,-- Eur?
Viem že na dobrovoľné pripoistenie je už neskoro.
Pravdepodobne by pomohlo skončenie prac. pomeru u nás a nové zamestnanie s vyšším vym. základom.
Aký význam by mala skutočnosť: 1/2 úväzok u nás + ďalší nový čiastočný úväzok.
Áno, jednoznačne treba ukončiť existujúci pracovný pomer a uzavrieť nový s vyšším VZ. Ďalší čiastočný úväzok by nepomohol, pretože z tohoto pracovného pomeru by osobitne posudzovali podmienku platenia poistenia 270 dní. Ak teda nemala v období posledných 2 rokov nejaké poistenie skončené, tak to nemá žiadny zmysel. Ak by nejaké poistenie mala ukončené, tak by sa jej tieto dni mohli k novému poisteniu pripočítať a malo by to zmysel.
JanaKOM
23.02.10,19:22
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu, potrebovala by som overit nasledovne:

- Pracovala som ako zamestnanec takmer rok (ukoncenie PP september 2009), max vymer. zaklad. Z toho asi mesiac bola PN. Cize 270 dni poistenia splnenych.
- Otehotnela som v aug. 2009. Na urade prace som bola potom do 09-02-2010. Dobrovolne poistenie som nikdy neplatila.
- Teraz zmluva na dobu urcitu na jeden projekt od 10/2/20010-31/03/2010, (max vym. zaklad).
- Predpokladany nastup na MD je 26/03/2010.

Rada by som sla ale este predtym na PN, nepokazim tym nieco, ak by som sla na PN napr. od zaciatku marca?
Alebo vydrzat, nech mam teraz odrobeny aspon mesiac a ist len na skorsiu MD (8 tyzdnom pred terminom porodu miesto 6 tyzdnov), co by bolo cca 12. marca?
(pre projekt to vobec nevadi, asi to dokoncime skor ako sa planovalo, mozno uz tento tyzden, takze so zamestnavatelom by sme sa dohodli podla potreby aj na skorsom skonceni dohodou).

Je mi lepsie odchadzat na MD zo zamestnaneckeho pomeru (t.j. ponechat zmluvu do 31 marca a ist na PN) alebo je to jedno pre mna aj zamestnavatela a mozem pripadne ukoncit PP dohodou ku dnu nastupu na PN alebo RD?

dakujem velmi pekne za radu

Jana
Katy a R
23.02.10,22:45
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu, potrebovala by som overit nasledovne:

- Pracovala som ako zamestnanec takmer rok (ukoncenie PP september 2009), max vymer. zaklad. Z toho asi mesiac bola PN. Cize 270 dni poistenia splnenych.
- Otehotnela som v aug. 2009. Na urade prace som bola potom do 09-02-2010. Dobrovolne poistenie som nikdy neplatila.
- Teraz zmluva na dobu urcitu na jeden projekt od 10/2/20010-31/03/2010, (max vym. zaklad).
- Predpokladany nastup na MD je 26/03/2010.

Rada by som sla ale este predtym na PN, nepokazim tym nieco, ak by som sla na PN napr. od zaciatku marca?
Alebo vydrzat, nech mam teraz odrobeny aspon mesiac a ist len na skorsiu MD (8 tyzdnom pred terminom porodu miesto 6 tyzdnov), co by bolo cca 12. marca?
(pre projekt to vobec nevadi, asi to dokoncime skor ako sa planovalo, mozno uz tento tyzden, takze so zamestnavatelom by sme sa dohodli podla potreby aj na skorsom skonceni dohodou).

Je mi lepsie odchadzat na MD zo zamestnaneckeho pomeru (t.j. ponechat zmluvu do 31 marca a ist na PN) alebo je to jedno pre mna aj zamestnavatela a mozem pripadne ukoncit PP dohodou ku dnu nastupu na PN alebo RD?

dakujem velmi pekne za radu

Jana
RO bude február aj tak, aj tak ........ ale PNku by ti prvých desať dní platil zamestnávateľ. Materské platí od začiatku SP.
ja by som doporučila len rovno na materskú ..... a v žiadnom prípade by som už nerobila nič s PP.
JanaKOM
24.02.10,17:57
Dakujem velmi pekne.

Jana
wingie
25.02.10,07:12
Dobrý deň, prosím Vás o radu :

od 1.9.2002 do 31.12.2007 som pracovala u prvého zamestnávateľa, dala som výpoveď a od 1.1.2008 nastúpila do druhej firmy, ktorá skrachovala a prac.pomer so mnou ukončili 31.7.2009.
Od vtedy som nezamestnaná - t.j. už siedmy mesiac som evidovaná na úrade práce. Rozmýšľam o materskej, dokedy by som musela otehotnieť aby som spĺňala podmienky na materskú? Mám si začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie či ako?
vopred ĎAKUJEM
fullgas1
26.02.10,17:30
Dobry den. Chcem Vas poprosit o radu a objasnenie naroku na matersku. Priatelka, onedlho manzelka, pracuje ako casnicka v jednej malej restauracii. Cakame babatko s terminom porodu koncom septembra. Nemam sajn o tom kolko, kedy a kto plati matersku. V jej zamestani povedali, ze jej budu platit 10 dni a potom stat bude platit. Bojim sa aby si nevymysleli nejaky paragraf a nevyhodili ju. A prisli by sme o materku...
veronikasad
26.02.10,17:32
Dobry den. Chcem Vas poprosit o radu a objasnenie naroku na matersku. Priatelka, onedlho manzelka, pracuje ako casnicka v jednej malej restauracii. Cakame babatko s terminom porodu koncom septembra. Nemam sajn o tom kolko, kedy a kto plati matersku. V jej zamestani povedali, ze jej budu platit 10 dni a potom stat bude platit. Bojim sa aby si nevymysleli nejaky paragraf a nevyhodili ju. A prisli by sme o materku...
odkedy je zamestnaná u súčasného zamestnávatela ?
fullgas1
26.02.10,17:47
zamestnana je cca 8mesiacov, pred tym bola mesiac na urade prace a platila si aj soc. poistenie a aj zdravotne a pred tym pracovala cca pol roka...
raula23
27.02.10,10:13
Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu.Čítala som si tu články o materskej, na ktorú sa chystám aj ja v lete tohoto roku. Som zamestnaná a mám dosť nízky príjem, takže moja materská bude mizerná. Je možné aby som obišla materskú a začala hneď poberať rodičovský príspevok? Lebo ten by som mala mať vyšší ako materskú, keďže som zamestnaná.Je to možné? Vopred ďakujem za vaše rady.
Xanti
27.02.10,11:17
Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu.Čítala som si tu články o materskej, na ktorú sa chystám aj ja v lete tohoto roku. Som zamestnaná a mám dosť nízky príjem, takže moja materská bude mizerná. Je možné aby som obišla materskú a začala hneď poberať rodičovský príspevok? Lebo ten by som mala mať vyšší ako materskú, keďže som zamestnaná.Je to možné? Vopred ďakujem za vaše rady.
To neobchádzaš materskú. Len časť príjmu ti vyplatí SP to je materská. A o rozdiel rodičovký -materská požiadaš UP.
Xanti
27.02.10,11:25
Dobry den. Chcem Vas poprosit o radu a objasnenie naroku na matersku. Priatelka, onedlho manzelka, pracuje ako casnicka v jednej malej restauracii. Cakame babatko s terminom porodu koncom septembra. Nemam sajn o tom kolko, kedy a kto plati matersku. V jej zamestani povedali, ze jej budu platit 10 dni a potom stat bude platit. Bojim sa aby si nevymysleli nejaky paragraf a nevyhodili ju. A prisli by sme o materku...
Materskú platí SP - sociálna poisťovňa, a materskú platí SP od začiatku nástupu. Zamestnávateľ neplatí 10 dní, toľko platia pri nástupe na PN.

Tvoju priateľku ( nastávajúcu ) už nemôžu prepustiť, lebo je tehotná a tým pádom je chránená. Len nech nič nepodpisuje čo sa začína slovom "dohoda o skončení pracovného pomeru".


zamestnana je cca 8mesiacov, pred tym bola mesiac na urade prace a platila si aj soc. poistenie a aj zdravotne a pred tym pracovala cca pol roka...
Akurát tak premýšlam, tvojej priateľke by sa oplatilo založiť si ešte dobrovolné nemocenské poistenie (DNP) aspon z minimálneho VZ, (vypíše prihlášku na SP, a mesačne bude za to platiť 14 eur ) ak pracovala v pracovnom pomere pred týmto zamestnaním tak, jej bude patriť materská aj z DNP aj zo zamestnania (bude ju mať vyššiu o cca 170 eur mesačne ak toto urobí ale v priebehu pár dní, nech nečaká ), lebo v oboch prípadoch splní podmienku poistenia 270 dní.

A lekár jej potom prípadnú PN a materskú bude vypisovať na dva papiere, jedno ako zamestnancovi a druhé ako dobrovolne poistenej osobe.
zuzule
28.02.10,07:49
Ahojte všetci,
ďakujem, že som si mohla prečítať príspevky, veľmi mi pomohli. Chem Vás ešte poprosiť o potvrdenie mojej mienky.

Od 20.5.2009 pracujem na skrátený pracovný pomer.
V júni 2010 nastupujem na MD. T.z., že moj vymeriavaci základ pre výpočet mat. dávky je rok 2009.
Ak v máji nastúpim do ešte jedného zamestnania na skrátený prac. úväzok, bude sa mi materká dávka vypočítavať z oboch zamestnaní?
Ďakujem za Váš čas a odpoveď.
brčko
28.02.10,11:49
Ahojte všetci,
ďakujem, že som si mohla prečítať príspevky, veľmi mi pomohli. Chem Vás ešte poprosiť o potvrdenie mojej mienky.

Od 20.5.2009 pracujem na skrátený pracovný pomer.
V júni 2010 nastupujem na MD. T.z., že moj vymeriavaci základ pre výpočet mat. dávky je rok 2009.
Ak v máji nastúpim do ešte jedného zamestnania na skrátený prac. úväzok, bude sa mi materká dávka vypočítavať z oboch zamestnaní?
Ďakujem za Váš čas a odpoveď.

S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Jedine v prípade, že by si aj z druhého PP splnila podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom. A to splníš len v prípade, ak máš v dvoch rokoch pred pôrodom nejaké ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa k PPč.2 prirátali. Ak by počet kalend.dní dosiahol aspon 270, tak máš nárok na materské aj z tohto PPč.2.
jennka
28.02.10,11:52
Prajem pekny den vsetkym,
potrebovala by som poradit alebo trochu usmernit ohladne materskej.
Momentalne som na RD a chceli by sme planovat dalsieho potomka.
Pred nastupom na MD v roku 2007 a 2008 som bola DvP a tesne pred materskou som bola zamestnana. Ale neviem ako by to bolo v pripade ze by som isla na MD v r.2011 alebo neskor /to by som este bola na RD do 06/2011/, z coho by sa mi ratalala MD?
Z clankov ktore som si precitala mi vyslo:

1. mala by som sa DvN poistit, aby som splnila podmienku 270 dni??? z akej sumy? staci z minima?

2. potom by som sa zamestnanla a VZ z maxima???

Velmi pekne vam dopredu dakujem za akekolvek rady.
brčko
28.02.10,12:03
Prajem pekny den vsetkym,
potrebovala by som poradit alebo trochu usmernit ohladne materskej.
Momentalne som na RD a chceli by sme planovat dalsieho potomka.
Pred nastupom na MD v roku 2007 a 2008 som bola DvP a tesne pred materskou som bola zamestnana. Ale neviem ako by to bolo v pripade ze by som isla na MD v r.2011 alebo neskor /to by som este bola na RD do 06/2011/, z coho by sa mi ratalala MD?
Z clankov ktore som si precitala mi vyslo:

1. mala by som sa DvN poistit, aby som splnila podmienku 270 dni??? z akej sumy? staci z minima?

2. potom by som sa zamestnanla a VZ z maxima???

Velmi pekne vam dopredu dakujem za akekolvek rady.

Ak si stále zamestnaná, tak budeš mať nárok na materské z tohto zamestnania a rátala by sa ako 55% z jednej tridsatiny vym.základu, z ktorého by sa hradilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD.

Ak zamestnaná nie si už dlhodobo, tak sa treba prihlásiť na DNP (neviem, čo si myslela DvN) a to ešte pred otehotnením. Postupy sú tu viackrát spomínané a napr. pozri blogy od p. MIhála o DNP a materskom v r.2009 (6častí). No myslím, že možno očakávať aj zmeny v dobrov.poistení, takže ťažko radiť do vzdialenejšieho obdobia na istotu.
zuzule
28.02.10,14:09
S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Jedine v prípade, že by si aj z druhého PP splnila podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom. A to splníš len v prípade, ak máš v dvoch rokoch pred pôrodom nejaké ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa k PPč.2 prirátali. Ak by počet kalend.dní dosiahol aspon 270, tak máš nárok na materské aj z tohto PPč.2.

Bolo to takto: Bola som zamestnaná na TPM vo firme ABC,sro, z ktorej som odišla na materské a rodičovské dovolenky, spolu 5 rokov. Potom (od 20.5.2009) som sa vrátila pracovať do spoločnosti ABC, ale len na čiastočný úväzok. Čiže nízky vymeriavaci základ za rok 2009. Keby som sa teraz v roku 2010 zamestnala ešte u nejakého iného zamestnávateľa, počítala by sa mi materská z oboch zamestnaní? Podľa citovanej rady som pochopila, že nie, lebo podľa mňa som nem.poist. počas MD a RD ukončené nemala.
Ďakujem.
zabka83
28.02.10,17:44
Dobry den,
chcela by som zistit informaciu, kamaratka teraz zistila ze je tehotna.. predpokladany termin porodu oktober- november...je na rodicovskej dovolenke, pred nastupom zamestnana, ale ci sa jej oplati si dat este dobrovolne od marca...?
Xanti
28.02.10,17:45
Dobry den,
chcela by som zistit informaciu, kamaratka teraz zistila ze je tehotna.. predpokladany termin porodu oktober- november...je na rodicovskej dovolenke, pred nastupom zamestnana, ale ci sa jej oplati si dat este dobrovolne od marca...?
Ak je zamestnaná tak sa neoplatí lebo nestihne z DNP podmienku 270 dní.
zabka83
28.02.10,17:48
Nie je zamestnana, len bola pred prvym nastupom na MD, teraz je na rodicovskom.... Stiha akurat 244dni a to je malo ze?
Xanti
28.02.10,17:53
Nie je zamestnana, len bola pred prvym nastupom na MD, teraz je na rodicovskom.... Stiha akurat 244dni a to je malo ze?
Ano málo je to, to pred nástupom na prvú materskú jej skončil pracovný pomer?
pajama
02.03.10,06:16
Dobry den,
prosim vas o radu. Od marca 2008 som na MD, pracovny pomer trva. Od 1.3.2010 si platim DNP / z max vymeriavacieho zakladu ponizeneho o moju hrubu mzdu uvedenu v pracovnej zmluve/. Musim si platit z maxima po celych 270 dni platenia, alebo po 6 mesiacoch si to mozem hodit na minimum, a bude mi vychadzat max. materska? a este otazocka: teraz budem platit od 1.3.2010 270 dni DNP a potom to mozem ukoncit hoci nebudem este nastupovat na matersku ale az napr. o 3 mesiace a vyjde mi max materska alebo musi byt DNP platene az do dna nastupu na MD?
Dakujem krasne vopred...
Xanti
02.03.10,06:21
Dobry den,
prosim vas o radu. Od marca 2008 som na MD, pracovny pomer trva. Od 1.3.2010 si platim DNP / z max vymeriavacieho zakladu ponizeneho o moju hrubu mzdu uvedenu v pracovnej zmluve/. Musim si platit z maxima po celych 270 dni platenia, alebo po 6 mesiacoch si to mozem hodit na minimum, a bude mi vychadzat max. materska? a este otazocka: teraz budem platit od 1.3.2010 270 dni DNP a potom to mozem ukoncit hoci nebudem este nastupovat na matersku ale az napr. o 3 mesiace a vyjde mi max materska alebo musi byt DNP platene az do dna nastupu na MD?
Dakujem krasne vopred...
No v čase nástupu na materskú by si mala mať aktívne DNP. A nemôžeš znížiiť po 6 mesiacoch , lebo Ti to spriemeruje rok 2010 a ked pôjdeš na materskú v roku 2011 kedže asi rok 2010 nestihneš, tak by sa bral priemer.

Ja na tvojom mieste by som to urobila presne naopak, prihlásila sa z minima. Platila minimum a akonáhle by som otehotnela. Tak by som zrušila platenie minima. Odhlásila sa a o dva dni nanovo nahlásila na DNP ale z maxima. Po 6 mesiacoch by som mala nárok na maximálnu materskú.

U teba v tejto situácii odporúčam už platiť z maxima do konca roka 2010 od januára 2011 by som znižila na minimum ale VZ by sa mi bral za rok 2010 takže moja materská a PN v roku 2011 by boli maximálne.
aglv
02.03.10,10:44
Prosím ak má niekto skúsenosť poradte mi.
Zamestnankyňa je poberateľkou invalidného dôchodku /priznaných 50%/.
Ako to je ak otehotnie bude mať nárok aj na materskú a rodičovský alebo jej dôchodok stopnú?
Môže poberať obe dávky súčasne? Nemocenské poistenie si platí keďže je zamestnaná.
Uvažuje, že sa dobrovoľne pripoistí na nemocenské aby jej vyšla vyššia materská. Má v jej prípade zmysel platiť pripoistenie?
Ak by do nástupu na materskú prišla o prácu ale platila by si stále dobrovolné nemocenské počítala by sa jej materská z toho dobrovoľného poistenia?
pajama
02.03.10,10:53
ahaaa...dakujem krasne :).
a este som teraz troska dopletena z jednej veci: vymeriavaci zaklad mi znizili o hrubu mzdu uvedenu na pracovnej zmluve /z roku 2007/, tak rozmyslam, ze vlastne moja druha materska, ktora by nasledovala hned po prvej by bola v tej vyske ako prva, alebo iba minimalna / kedze 3 rok na MD/...? ci mi to vlastne dobre v socke pocitala....lebo ta pani bola uplne "nadsena" ze som dosla a ze cosi vymyslam vobec.....
Katy a R
02.03.10,14:07
ahaaa...dakujem krasne :).
a este som teraz troska dopletena z jednej veci: vymeriavaci zaklad mi znizili o hrubu mzdu uvedenu na pracovnej zmluve /z roku 2007/, tak rozmyslam, ze vlastne moja druha materska, ktora by nasledovala hned po prvej by bola v tej vyske ako prva, alebo iba minimalna / kedze 3 rok na MD/...? ci mi to vlastne dobre v socke pocitala....lebo ta pani bola uplne "nadsena" ze som dosla a ze cosi vymyslam vobec.....
.. máš to dobre .. za predpokladu, že PP bude stále trvať a na MD nastúpiš v čase - od decembra tohto roku do konca budúceho roku . V decembri môžeš ísť znížiť VZ na minimum - s platnosťou od januára. V prípade, že by ti robilo veľmi veľké problémy platiť :confused:... tak môžeš aj o mesiac, dva skôr ... až tak veľmi to VZ nezníži.;)
materská bude zo súčtu VZ v zamestnaní a z VZ DNP. :)

... ešte poopravím, že na materskú môžeš nastúpiť aj skôr ako v decembri tohto roku ... len pôrod aby bol najskôr v decembri;)

.. a sledovať treba aj prípadné zmeny v zákone
Katy a R
02.03.10,14:12
Prosím ak má niekto skúsenosť poradte mi.
Zamestnankyňa je poberateľkou invalidného dôchodku /priznaných 50%/.
Ako to je ak otehotnie bude mať nárok aj na materskú a rodičovský alebo jej dôchodok stopnú?
Môže poberať obe dávky súčasne? Nemocenské poistenie si platí keďže je zamestnaná.
Uvažuje, že sa dobrovoľne pripoistí na nemocenské aby jej vyšla vyššia materská. Má v jej prípade zmysel platiť pripoistenie?
Ak by do nástupu na materskú prišla o prácu ale platila by si stále dobrovolné nemocenské počítala by sa jej materská z toho dobrovoľného poistenia?
ID jej bude vyplácaný stále ... ak ju teda náhodou nebudú znova prehodnocovať.
Ak splní podmienky v obidvoch poisteniach, bude mať nárok na materskú v súčte z obidvoch poistení. Ak bude mať len jedno poistenie ... tak z toho trvajúceho poistenia bude materská.
babulka25
02.03.10,15:58
Dobrý deň.Mám otázočku a vždy mi veľmi dobre poradíte.Momentálne som na RD s prvým dieťaťom a od 24.marca by som mala nastúpiť na druhú materskú.Volala som zamestnávateľovi kvoli potvrdeniu a vraj nevie či ešte budem mať nárok na MD zo zamestnania.Vraj len do dvoch rokov po prvej MD.Na prvú MD som nastúpila 26.01.2008.Ďakujem
pajama
02.03.10,17:53
dakujem velmi pekne :)
wingie
02.03.10,18:27
Dobrý deň, prosím Vás o radu :

od 1.9.2002 do 31.12.2007som pracovala u prvého zamestnávateľa, dala som výpoveď a od 1.1.2008 nastúpila do druhej firmy, ktorá skrachovala a prac.pomer so mnou ukončili 31.7.2009.
Od vtedy som nezamestnaná - t.j. už siedmy mesiac som evidovaná na úrade práce. Rozmýšľam o materskej, dokedy by som musela otehotnieť aby som spĺňala podmienky na materskú? Mám si začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie či ako?
vopred ĎAKUJEM
Katy a R
02.03.10,18:43
Dobrý deň, prosím Vás o radu :

od 1.9.2002 do 31.12.2007som pracovala u prvého zamestnávateľa, dala som výpoveď a od 1.1.2008 nastúpila do druhej firmy, ktorá skrachovala a prac.pomer so mnou ukončili 31.7.2009.
Od vtedy som nezamestnaná - t.j. už siedmy mesiac som evidovaná na úrade práce. Rozmýšľam o materskej, dokedy by som musela otehotnieť aby som spĺňala podmienky na materskú? Mám si začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie či ako?
vopred ĎAKUJEM
prečítaj pozorne (v tejto téme - aj hore na lište klikni na zákony- zák o SP), kedy je nárok na materské .... aj tu máš odpoveď na tvoj príspevok http://www.porada.sk/t132951-materska.html#nr-who-rated
keďže nie si poistená, momentálne by ti nárok na materské nevznikol.
brčko
02.03.10,20:48
Dobrý deň.Mám otázočku a vždy mi veľmi dobre poradíte.Momentálne som na RD s prvým dieťaťom a od 24.marca by som mala nastúpiť na druhú materskú.Volala som zamestnávateľovi kvoli potvrdeniu a vraj nevie či ešte budem mať nárok na MD zo zamestnania.Vraj len do dvoch rokov po prvej MD.Na prvú MD som nastúpila 26.01.2008.Ďakujem

Budeš. Aj dni RD počas trvania prac.pomeru sa rátajú do potrebných 270dní nem.poistenia. Je len dôležité aby ti trval prac.pomer.
babulka25
02.03.10,21:51
Ďakujem krásne za odpoveď. To som rada lebo možem dostávať matersku z MVZ a i keď je to len pol roka veeeeľmi poteší.:-))))
Lusia
03.03.10,10:57
som v podobnej situacii, a nemam jasno. tych 26 tyzdnov sa pocita do terminu porodu alebo nastupu na matersku? poculi ste uz o tom ze vraj mozu aj spatne odobrat matersku ak sa nahodou dieta narodi pred terminom stanovenym lekarom a zena tak nesplna tych 26 tyzdnov?dakujem
brčko
03.03.10,12:02
Ďakujem krásne za odpoveď. To som rada lebo možem dostávať matersku z MVZ a i keď je to len pol roka veeeeľmi poteší.:-))))

ak máš v prac.zmluve minimálnu mzdu, tak to bude z minima. Mzdárka by mala uviesť pravdepodobnú mzdu, z ktorej by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Ak máš v PZ napr. 700eur, tak materské na 1kalend.den je 700:30x55%

Ak bude materské menej ako 256eur na mesiac, tak od mesiaca narodenia dieťaťa treba požiadať na UPSVaR o dorovnanie do výšky vyššieho rodič.príspovku.
brčko
03.03.10,12:04
som v podobnej situacii, a nemam jasno. tych 26 tyzdnov sa pocita do terminu porodu alebo nastupu na matersku? od posledného prihlásenia do dna pred nástupom na MD!!! Ale do dna pred pôrodom treba mať bezpodmienečne aspon 270dní NP za posledné dva roky pred pôrodom, inak žiadny nárok na materské nevznikne. poculi ste uz o tom ze vraj mozu aj spatne odobrat matersku ak sa nahodou dieta narodi pred terminom stanovenym lekarom a zena tak nesplna tych 26 tyzdnov? nie, ak nie je jasné, či bude podmienka 270dní splnená už pri nástupe na MD, tak sa materské nevypláca a čaká sa na doručenie rodného listu dieťaťa a podla toho bud uznajú alebo neuznajú nárok. Ak uznajú, vyplatia spätne od nátupu na MD.dakujem

.
babulka25
03.03.10,12:27
Ďakujem brčko za odpovede. Práveže nemám minimálnu mzdu lebo pred prvým porodom moj suprový šef mi dal výpoveď a potom novú zmluvu s vyšším príjmom.Takže pri prvom synovi som pred 2 rokmi poberala 15.000,.Sk a teraz mi určite zase napíše maximum predpokladaného zárobku len nevedel mi povedať či ešte budem mať na to nárok.
bambino87
04.03.10,09:15
Dobry den, prosim iba o upresnenie. vyplnam si registracny list FO, chcem platit maximalne NP kvoli materskej. bolo mi povedane ze do oddielu 11, pokial chcem maximum mam napisat rozdiel sumy 1084,55 - moja hruba mzda, co je minimalna mzda. takze tam uvediem sumu 776,85 a SP budem doplacat 4,4% zo sumy 776,85 co je 34,18 EUR? dobre tomu rozumiem?
Katy a R
04.03.10,09:26
pre bambino:
.. ešte upozorním, že prednostne sa platí poistné zo zamestnania ... čiže v prípade, že budeš mať nejakú odmenu ... tak na DNP pôjde menej (a budeš mať preplatok na poistnom)
... ja by som tam dala okrúhlu sumu;) (nemám rada desatinné čísla - napr. 780, alebo 800)
bambino87
04.03.10,09:57
dakujem velmi pekne
s_c
04.03.10,10:23
dobry den, zamestnana som nepretrzite od roku 2000, babatko planujeme zaciatkom roka 2011, materska bude pocitana z VZ roka 2010. Zamestnanie nechcem prerusit. Odkedy by bolo dobre zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som si zvysila matersku na maximum?
petko31
04.03.10,10:24
Dobrý .Chcel by som sa opýtať ako sa rata výška denného vymeriavacieho základu teda ako sa počíta počet dní rozhodujúceho obdobia ? je to 365 dni za rok ? A ak by sa to rátalo napr za pol novembra a cely december bolo by to 46 dni ? dik za info
Katy a R
04.03.10,10:29
dobry den, zamestnana som nepretrzite od roku 2000, babatko planujeme zaciatkom roka 2011, materska bude pocitana z VZ roka 2010. Zamestnanie nechcem prerusit. Odkedy by bolo dobre zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som si zvysila matersku na maximum?
... už to tu je x-krát;)
Základná podmienka pre nárok na materské je 270 dní poistenia do pôrodu za posledné dva roky
s_c
04.03.10,10:46
mam zacat platit rozdiel medzi mzdou a max VZ na DNP odkedy zistim, ze som tehotna?
Katy a R
04.03.10,10:49
mam zacat platit rozdiel medzi mzdou a max VZ na DNP odkedy zistim, ze som tehotna?
.. no to už by bolo neskoro ..;)
ivka22
04.03.10,13:58
chcela by som sa spytat kolko dni mam narok na dovolenku ked nastup na matersku by mal byt okolo 20.jula? je to len alikvotna ciastka alebo mam narok na celych 20 dni? dakujem
ivka70
04.03.10,18:36
mam zacat platit rozdiel medzi mzdou a max VZ na DNP odkedy zistim, ze som tehotna?


.. no to už by bolo neskoro ..;)

Ak zamestnanie stale trva a podmienka 270 dni poistenia je splnena z neho ,staci si DPN k rozdielu platit aspon 26 tyzdnov pred odchodom na matersku, takze nie je neskoro po zisteni tehotenstva, 26 tyzdnov je cca . 6,5 mesiaca a odchod na MD 6 tyzdnov = 1,5 mesiaca je dokopy cca. 8 mesiacov, teda da sa to stihnut po otehotneni.
ivka70
04.03.10,18:38
chcela by som sa spytat kolko dni mam narok na dovolenku ked nastup na matersku by mal byt okolo 20.jula? je to len alikvotna ciastka alebo mam narok na celych 20 dni? dakujem

Kedze MD sa pre vypocet dovolenky rata ako odpracovana doba, mas narok na celu rocnu dovolenku, pokial do odchodu na MD nebudes viac ako 100 dni na PN.
ivka22
05.03.10,05:29
dakujem velmi pekne za odpoved
bambino87
05.03.10,05:35
Ahojte, prepacte mam este jednu otazku. Vcera mi kamaratka dala do hlavy chrobaka, povedala mi, ze aj ked si teraz zacnem platit 270 dni z maxima NP a po 270 - 280 dnoch si to prehodim na minimum a napr. porodim pol roka po tom, ako si uz platim minimum, tak materska sa mi bude pocitac aj z toho minima. ja to tak?
Katy a R
05.03.10,08:26
Ak zamestnanie stale trva a podmienka 270 dni poistenia je splnena z neho ,staci si DPN k rozdielu platit aspon 26 tyzdnov pred odchodom na matersku, takze nie je neskoro po zisteni tehotenstva, 26 tyzdnov je cca . 6,5 mesiaca a odchod na MD 6 tyzdnov = 1,5 mesiaca je dokopy cca. 8 mesiacov, teda da sa to stihnut po otehotneni.

... tak to určite nie! nemýľ ju.
podmienka 270 tich dní musí byť splnená z obidvoch poistení!!!!
brčko
05.03.10,10:50
chcela by som sa spytat kolko dni mam narok na dovolenku ked nastup na matersku by mal byt okolo 20.jula? je to len alikvotna ciastka alebo mam narok na celych 20 dni? dakujem

Ak nastupuješ na MD presne 20.7.2010 a v r.2010 si mala neodpracovaných dní menej ako 100 (MD sa považuje za odpracované, ale napr. dni PN sa považujú za neodpracované), tak máš nárok na celoročnú dovolenku za r.2010, t.j. 20dní.

Dokonca ak začína MD 20.7.2010 a máš nárok na 28týždnov MD, tak končí 31.1.2011, t.j. máš nárok na dovolenku za rok 2011 za odpracované dni a to na 1/12-tinu celoročného nároku, lebo 1.-31.1.2011 je to 20+1dni t.j. presne 21dní odpracovaných vid § 105 Zákonník práce.
katuskapd
05.03.10,11:26
Dobrý deň, práve som na rodičovskej dovolenke, chcem ísť znova na materskú,bez nástupu do práce, platím si aj DNP. Pri prvom som platila minimum a dostávala som okolo 11000sk, teraz si platím 30 eur mesačne, a výška materskej zo zamestnania bola 238 eur. Dosiahnem tu najvyššiu keď sa to spočíta aj zo zamestnania aj z DNP? Pretože som čítala v časopise, že nárok na druhú materskú nemám. Ako to vlastne je? Ďakujem pekne za odpoveď.
brčko
05.03.10,11:40
ak ti trvá PP, tak nárok na materské zo zamestnania, na ktorú nastúpiš počas čerpania RD v zamestnaní máš.

a z DNP máš nárok ak splníš podmienky 270dní ..., trvá ti DNP, nemáš nedoplatok.
katuskapd
05.03.10,19:35
Aha, pracovný pomer trvá,a aj DNP si platím už pol roka, tak aj tu podmienku splním, kedže nie som ešte tehu. Ďakujem veľmi pekne.
harleydavidson
07.03.10,13:10
Manželka je t.č. na materskej dovolenke, poberá rodičovský príspevok. Pred nástupom na materskú bola nezamestnaná, bez nároku na materský príspevok.
V prípade, že by sa dobrovoľne nemocensky poistila a platila by si 270 dní pred pôrodom z toho posledných 26 týždňov z max. vymeriavaceho základu, bude mať nárok po druhom pôrode na materský príspevok v max. výške?
Ďakujem
Xanti
07.03.10,14:45
Manželka je t.č. na materskej dovolenke, poberá rodičovský príspevok. Pred nástupom na materskú bola nezamestnaná, bez nároku na materský príspevok.
V prípade, že by sa dobrovoľne nemocensky poistila a platila by si 270 dní pred pôrodom z toho posledných 26 týždňov z max. vymeriavaceho základu, bude mať nárok po druhom pôrode na materský príspevok v max. výške?
Ďakujem
Ano bude mať nárok na materský príspevok, a na zvýšený rodičovský príspevok.
Ak splní podmienku minimálne 270 dní platenia poistného do SP. Takže nestačí sa pripoistiť ak je už tehotná, treba to riešiť skôr.
harleydavidson
07.03.10,16:36
Xanti ďakujem.
Za predpokladu, že tehotenstvo by malo trvať 280 dní, poistiť sa stačí pár dní pred otehotnením. Poistenie sa začína rátať okamžite od dňa prihlásenia na DNP? Výška materského príspevku sa ráta bezprostredne z obdobia 270 dní pre pôrodom? Odpoveď od Xanti je vyčerpávajúca a jasná, ale pýtam sa preto, lebo tu na tomto vlákne som kdesi čítal príspevok, kde poraďák písal, že výška príspevku sa bude rátať za iné obdobie, čo ma dosť pomýlilo.
Xanti
07.03.10,16:40
Xanti ďakujem.
Za predpokladu, že tehotenstvo by malo trvať 280 dní, poistiť sa stačí pár dní pred otehotnením. Poistenie sa začína rátať okamžite od dňa prihlásenia na DNP?ANO Výška materského príspevku sa ráta bezprostredne z obdobia 270 dní pre pôrodom. Odpoveď od Xanti je vyčerpávajúca a jasná, ale pýtam sa preto, lebo tu na tomto vlákne som kdesi čítal príspevok, kde poraďák písal, že výška príspevku sa bude rátať za iné obdobie, čo ma dosť pomýlilo.
Hm, nerátaš s možnými komplikáciami.
Ako je skorší pôrod dieťaťa, ja by som sa rozhodne pripoistila hned. A až tak by som pokúšala sa o bábo.
Aby ste nezistili po dlhom platení, že je to nanič, lebo vaše bábo sa narodí v 269 deň poistenia. ;)

Navyše čím dlhšie platí tým skôr môže ísť napr. na PN. Ako vieš zaručiť, že tehotenstvo nebude rizikové? Nevieš, takže určite nenechávajte to na posledný deň.
harleydavidson
07.03.10,16:52
OK, ešte raz ďakujem.
Katy a R
07.03.10,17:06
pre harley:
.. pozri si ešte v zákone, ako sa počíta RO.. nie vždy platenie z maxima bezprostredne pred nástupom na materskú vedie k max materskej;). (spravidla - ale nie vždy, je to predch. kalendárny rok)
A pozor.. zmena VZ nie je možná hocikedy!!!
harleydavidson
07.03.10,17:52
:confused: teda nestačí platiť bezprostredne 270 dní pred pôrodom? :confused: Skúsim naštudovať zákon....
Xanti
07.03.10,17:55
:confused: teda nestačí platiť bezprostredne 270 dní pred pôrodom? :confused: Skúsim naštudovať zákon....
Vy chcete platiť minimum.
Ak mng. otehotnie, tak zrušíte minimum a na další deň založíte nové DNP z maxima. Tu sa treba ponáhlať aby ste stihli platiť 26 týždnov. A rozhodujúcim obdobím bude to nové poistenie. To z maxima.
harleydavidson
08.03.10,10:54
Vy chcete platiť minimum.
Ak mng. otehotnie, tak zrušíte minimum a na další deň založíte nové DNP z maxima. Tu sa treba ponáhlať aby ste stihli platiť 26 týždnov. A rozhodujúcim obdobím bude to nové poistenie. To z maxima.

OK, je mi to jasne, len nerozumiem, ake okolnosti mala na mysli Katy a R, ked tvrdi, ze nie vzdy ma vyska platenia DNP vplyv na vysku materskej (predchadzajuci kal. rok????). Tiez, ze VZ sa neda zmenit hocikedy. Tato oblast je pre mna spanielskou dedinou, mozte mi to (Xanti, Katy a R) vysvetlit?
Dakujem
Xanti
08.03.10,12:46
OK, je mi to jasne, len nerozumiem, ake okolnosti mala na mysli Katy a R, ked tvrdi, ze nie vzdy ma vyska platenia DNP vplyv na vysku materskej (predchadzajuci kal. rok????). Tiez, ze VZ sa neda zmenit hocikedy. Tato oblast je pre mna spanielskou dedinou, mozte mi to (Xanti, Katy a R) vysvetlit?
Dakujem
Katy a R myslela to tak, že ak platíš z minima tak nemôžeš robiť zmenu kedy si zmyslíš. Zmena sa dá robiť po 6 mesiacoch.

Ja som písala o zrušení a znovu založení a to urobíš kedykoľvek.
Ak nezmenia medzičasom zákon. :D
marta.st9999
08.03.10,16:15
Ahojte
chcem sa spítať, ako sa dá v mojom prípade zvýšiť materské ak som živnosťníčka od 01.02.2009 a zatiaľ neplatím odvody do SP až do podaní daňového priznania a dostala som aj príspevok.
Plánujem si materstvo a neviem koľko potrebujem zaplatiť dobrovoľné poistenie a od kedy.
Živnosť nechcem zrušiť počas materskej ak sa dá.
Zatiaľ niesom tehotná ale časom ... poradte prosím
harleydavidson
08.03.10,16:17
Aha, cize ja nevykonam zmenu VZ z min. na max., ale ukoncim DNP z min. VZ a na nasledujuci den sa prihlasim na nove DNP s najvyssim VZ. Teda nie ja, ale manzelka.
- minimalne 2-3 mesiace platit z min. VZ, potom ukoncit DNP
- znovu prihlasit a 7 mesiacov platit z max. VZ, potom porod
asi tak?
Xanti
08.03.10,16:18
Aha, cize ja nevykonam zmenu VZ z min. na max., ale ukoncim DNP z min. VZ a na nasledujuci den sa prihlasim na nove DNP s najvyssim VZ. Teda nie ja, ale manzelka.
- minimalne 2-3 mesiace platit z min. VZ, potom ukoncit DNP
- znovu prihlasit a 7 mesiacov platit z max. VZ, potom porod
asi tak?
NO asi tak nejako ako píšeš.
Platiť minimum, po tých 3-4 mesiacoch zrušiť, ak by otehotnela počas toho tak zrušiť a hned prihlásiť na maximum.
Xanti
08.03.10,16:22
Ahojte
chcem sa spítať, ako sa dá v mojom prípade zvýšiť materské ak som živnosťníčka od 01.02.2009 a zatiaľ neplatím odvody do SP až do podaní daňového priznania a dostala som aj príspevok.
Plánujem si materstvo a neviem koľko potrebujem zaplatiť dobrovoľné poistenie a od kedy.
Živnosť nechcem zrušiť počas materskej ak sa dá.
Zatiaľ niesom tehotná ale časom ... poradte prosím
Hm, no prihlásiť sa na SP ako dobrovolne nemocensky poistená. Z VZ 1084,55 € a platiť budeš mesačne 47,70. To je maximálna hranica nateraz. Kedže nemáš platené odvody tak by som na tvojom mieste túto sumu platila do 31.12.2010 a od 1.1.2011 by som znížila na minimum.

Alebo môžeš sa hned prihlásiť z minimalneho VZ 319,58 € mesačne a platiť 14€ mesačne a v prípade otehotnenia, zrušiť a nanovo založiť DNP z maxima.
brčko
08.03.10,16:39
marta.st9999
08.03.10,18:09
dakujem za radu ozaj je tá stránka dobrá už som to všetko prešla a konečne to chápem. vdaka
harleydavidson
08.03.10,20:04
Dakujem vsetkym za rady....ale este jedna otazka - v jednom clanku som sa docital, ze narok na matersku vznikne po min. 270 dnoch nemocenskeho poistenia (to mi je uz jasne), kde sa ale dalej uvadza, ze narok na davku musi vzniknut bud kym je osoba zamestnana, alebo v ochrannej lehote 6 mesiacov po skonceni zamestnania.
Ak toto plati, manzelke nevznikne narok na matersku aj keby si plati 270 dni nemocenske, lebo ona nie je zamestnana (je na materskej a pred tym bola nezamestnana)a tiez nie je v ochr. lehote. Alebo je ten clanok zmätocny?
Xanti
08.03.10,20:07
Dakujem vsetkym za rady....ale este jedna otazka - v jednom clanku som sa docital, ze narok na matersku vznikne po min. 270 dnoch nemocenskeho poistenia (to mi je uz jasne), kde sa ale dalej uvadza, ze narok na davku musi vzniknut bud kym je osoba zamestnana, alebo v ochrannej lehote 6 mesiacov po skonceni zamestnania.
Ak toto plati, manzelke nevznikne narok na matersku, lebo aj keby si plati 270 dni nemocenske, lebo ona nie je zamestnana (je na materskej a pred tym bola nezamestnana)a tiez nie je v ochr. lehote. Alebo je ten clanok zmätocny?
V tom článku zabudli na DPO - dobrovolne poistené osoby.


Kto má nárok

* zamestnanec
* povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba
* dobrovoľne nemocensky poistená osoba
o Poskytovanie od:
+ začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom
+ najskôr začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom alebo
+ dňa pôrodu, ak pôrod nastal skôr ako osem týždňov pred týmto dňom
+ dňa prevzatia dieťaťa v prípade iného poistenca, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará


* fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na materské po skončení nemocenského poistenia
o počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky
o v ochrannej lehote
*

fyzická osoba, ktorej skončilo nemocenské poistenie v období tehotenstva a ku dňu šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu alebo skutočným dňom pôrodu poberala nemocenské alebo ošetrovné
zdroj : http://www.socpoist.sk/materske/1293s#kto-ma-narok
brčko
08.03.10,20:12
malo tam byť v ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia alebo počas nem.poistenia. Zamestnanie je len jedným z troch "typov", či ako to nazvať, nem.poistenia.
harleydavidson
08.03.10,20:13
Teda to je rychlost, nestihol som si ani aktualizovat stranku a uz mam hned dve odpovede:)
Dakujem
Xanti
08.03.10,20:15
Teda to je rychlost, nestihol som si ani aktualizovat stranku a uz mam hned dve odpovede:)
Dakujem
mimotemy No len aby ste to poistenie stihli, aby si nezisťoval tak dlho informácie až Ti to bude zbytočné :D:D
harleydavidson
08.03.10,20:21
mimotemypre istotu sa skor do prace nepustim, ako bude manzelka poistena:D
miala
08.03.10,20:22
ahojte, viete poradiť mojej kamarátke.
Je normálne zamestnankyňa, teraz je na rodičovskom. Predtým bola na materskej, to zn. že odrobila viac ako 270 dní pred prvou materskou.
Chcela by 2. dieťa. V prípade, že by išla z RP do 2. materskej má nárok na materskú zo SP a má nárok aj potom na vyšší rodičovský príspevok, alebo sa bude s ňou počítať ako keby nepracovala, keďže počas materskej si neplatí nemocenské?
A musí si žena v tomto prípade platiť zdravotné poistenie? Ak áno, tak ako dlho?
Ďakujem
Xanti
08.03.10,20:23
mimotemypre istotu sa skor do prace nepustim, ako bude manzelka poistena:D
:D:D:D:D žeby to bola práca :---:---:---mimotemy
Xanti
08.03.10,20:31
ahojte, viete poradiť mojej kamarátke.
Je normálne zamestnankyňa, teraz je na rodičovskom. Predtým bola na materskej, to zn. že odrobila viac ako 270 dní pred prvou materskou.
Chcela by 2. dieťa. V prípade, že by išla z RP do 2. materskej má nárok na materskú zo SP Ano. a má nárok aj potom na vyšší rodičovský príspevok Ano, alebo sa bude s ňou počítať ako keby nepracovala, keďže počas materskej si neplatí nemocenské?
A musí si žena v tomto prípade platiť zdravotné poistenie? Nemusí, platí za ňu štát. Ak máš na mysli nemocenské tak to môže, aby mala vyššiu materskú. Ak áno, tak ako dlho? Minimálne 270 dní.
Ďakujem
V texte.
brčko
08.03.10,20:45
mimotemypre istotu sa skor do prace nepustim, ako bude manzelka poistena:D

po prihlásení by to chcelo ešte cca mesiac abstinenciu :D :D
harleydavidson
08.03.10,20:59
pre dobro veci sa obetujem:D:D co clovek nespravi pre vyssie davky...
s_c
09.03.10,07:44
... tak to určite nie! nemýľ ju.
podmienka 270 tich dní musí byť splnená z obidvoch poistení!!!!


tak teraz neviem co plati??

nie je to tak, ze je pri otehotnení sa staci prihlasit na DNP najneskôr v 8. tydzni tehotenstva, aby pri nastupe na matersku v 34. tyzdni bola dodrzana lehota trvania DNP najmenej 26 tyzdnov, teda ak pred aktuálnym DNP bolo nejaké iné nemocenské poistenie, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní????
brčko
09.03.10,07:54
tak teraz neviem co plati??

nie je to tak, ze je pri otehotnení sa staci prihlasit na DNP najneskôr v 8. tydzni tehotenstva, aby pri nastupe na matersku v 34. tyzdni bola dodrzana lehota trvania DNP najmenej 26 tyzdnov, teda ak pred aktuálnym DNP bolo nejaké iné nemocenské poistenie, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní????

áno, ak máš iné "ukončené NP", v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak dni z neho môžeš prirátať k trvajúcemu NP. Treba vždy brať konkrétny prípad. ;)

Ak od posledného prihlásenia do nástupu na MD neuplynie aspon 26týžd, ale 270dní máš splnených, nárok na materské z DNP vznikne z minim. VZ, t.č. 319,58eur.
Ak uplynie, tak zo "skutočného" VZ v rozhodujúcom období.
s_c
09.03.10,08:08
takze:
1. ak mam splnenu podmienku 270 dni zo zamestnania, tak by bolo materske z VZ zamestnanca
2. a ak dam este plus DNP 270 dni (este pred otehotnenim) VZ z rozdielu medzi zamestnancom a najvyssim VZ, tak dosiahnem skoro maximalne materske.
Spravne?
marcelka1210
09.03.10,13:47
Prosím vás vie mi niekto poradiť alebo povedať na čo mám nárok?Po škole som bola SZČO v roku 2005 som nastúpila na materskú dovolenku to som poberala RP celé 3 roky do roku 2008.Po ukončení MD nezamestnaná do 31.12.2009 a teraz od 1.1. 2010 SZČO .Ďakujem
Xanti
09.03.10,17:16
Prosím vás vie mi niekto poradiť alebo povedať na čo mám nárok?Po škole som bola SZČO v roku 2005 som nastúpila na materskú dovolenku to som poberala RP celé 3 roky do roku 2008.Po ukončení MD nezamestnaná do 31.12.2009 a teraz od 1.1. 2010 SZČO .Ďakujem
A aký máš problém? Na čo máš mať nárok? Nepochopila som s tvojho príspevku na čo sa pýtaš.

To si tehotná? Alebo ako čo? Lebo ak si tehotná tak nárok na nič už nemáš. Lebo nič nestihneš.
bambino87
09.03.10,18:20
Ahojte, prepacte mam este jednu otazku. Vcera mi kamaratka dala do hlavy chrobaka, povedala mi, ze aj ked si teraz zacnem platit 270 dni z maxima NP a po 270 - 280 dnoch si to prehodim na minimum a napr. porodim pol roka po tom, ako si uz platim minimum, tak materska sa mi bude pocitac aj z toho minima. ja to tak?
marcelka1210
09.03.10,19:52
Áno som tehotná.No to som si aj myslela že nemám na nič nárok a ešte som sa chcela spýtať či môže namiesto mňa niekto iný okrem mňa alebo manžela brať RP??Myslím moju mamu a ja by som naďalej pokračovala ako SZČO..
adretti
10.03.10,14:54
Ahojte, sesternica je od 20.februára 2010 na MD. Chcela by dostávať max.materské, kôli tomu zrušila pracovný pomere v jednej firme, kde bola zamestnaná asi 2 roky do 31.01.2010 (bola poistená viac ako 270 dní), v mesiaci január už bola vypísaná. Od 1.februára nastúpila do druhej firmy, kde odpracovala 1 deň a potom bola vypísana až do nástupu na MD. Papiere do SP boli zaslané, ale zo soc.poisťovni volali, že nevedia ako majú vypočítať nem.dávku, keď iba odpracovala jeden deň. Hneď sa aj opýtali, či nepôjde náhodou aj na MD. Hovorila mzdová účtovníčka, že ale áno. Firma už dostala list, že bude mať kontrolu zo soc.poisť. Má niekto skúsenosti s takým postupom pri dostávaní max. materského, alebo je to veľmi zriedkavý prípad?
Xanti
10.03.10,15:03
Ahojte, sesternica je od 20.februára 2010 na MD. Chcela by dostávať max.materské, kôli tomu zrušila pracovný pomere v jednej firme, kde bola zamestnaná asi 2 roky do 31.01.2010 (bola poistená viac ako 270 dní), v mesiaci január už bola vypísaná. Od 1.februára nastúpila do druhej firmy, kde odpracovala 1 deň a potom bola vypísana až do nástupu na MD. Papiere do SP boli zaslané, ale zo soc.poisťovni volali, že nevedia ako majú vypočítať nem.dávku, keď iba odpracovala jeden deň. Hneď sa aj opýtali, či nepôjde náhodou aj na MD. Hovorila mzdová účtovníčka, že ale áno. Firma už dostala list, že bude mať kontrolu zo soc.poisť. Má niekto skúsenosti s takým postupom pri dostávaní max. materského, alebo je to veľmi zriedkavý prípad?
Zásadná chyba bola v počte odpracovaných dní. Mali byť minimálne 2, takto jej vyrátajú zdá sa materskú z minimálneho VZ a nie z toho maxima.

A čo sa týka kontroly, no očividne SP ide po krku firmám, ktoré chcú pomôcť budúcim matkám k vyššej MD. :eek:
brčko
10.03.10,15:28
Ahojte, sesternica je od 20.februára 2010 na MD. Chcela by dostávať max.materské, kôli tomu zrušila pracovný pomere v jednej firme, kde bola zamestnaná asi 2 roky do 31.01.2010 (bola poistená viac ako 270 dní), v mesiaci január už bola vypísaná. Od 1.februára nastúpila do druhej firmy, kde odpracovala 1 deň a potom bola vypísana až do nástupu na MD. Papiere do SP boli zaslané, ale zo soc.poisťovni volali, že nevedia ako majú vypočítať nem.dávku, keď iba odpracovala jeden deň. Hneď sa aj opýtali, či nepôjde náhodou aj na MD. Hovorila mzdová účtovníčka, že ale áno. Firma už dostala list, že bude mať kontrolu zo soc.poisť. Má niekto skúsenosti s takým postupom pri dostávaní max. materského, alebo je to veľmi zriedkavý prípad?

Ked jej nový prac.pomer trvá, tak nie je problém, že odpracovala len 1den. nemocesnké a aj materské by sa malo rátať z tohto jedného dna. Problém by mohol byť ak by prac.pomer skončil hned v ten prvý den, čo však nie je jej prípad.

A s tými kontrolami už si druhý prípad. Vraj pracovníčky SP musia nahlasovať takéto prípady a hrozia aj inšpektorátmi práce:mad:
adretti
10.03.10,15:33
Ďakujem za odpoveď, ale prčítala som tu už veľa príspevkov, ale to že musí odpracovať aspoň 2 dni, som ešte nečítala. Keď neodpracuje ani jeden deň, ani vtedy by nedostala z minimálneho VZ, ale z pravdepodobného VZ. :confused:
Xanti
10.03.10,15:38
Ďakujem za odpoveď, ale prčítala som tu už veľa príspevkov, ale to že musí odpracovať aspoň 2 dni, som ešte nečítala. Keď neodpracuje ani jeden deň, ani vtedy by nedostala z minimálneho VZ, ale z pravdepodobného VZ. :confused:
Vieš ono to bolo dosť okaté, asi preto SP hned volala a pýtala sa. Trebalo odpracovať viac dní, bolo by to menej nápadné.
Takto budú kontrolovať firmu či je tam všetko košer, či majú zaplatené riadne všetky odvody za zamestnancov ... ale zase to by možno urobili aj keby odrobila sesternica týžden.
adretti
10.03.10,15:39
Ďakujem brčko, aj ja som to tak čítala, že by to nemal byť problém, že odpracovala iba 1 deň. Všetko bolo spravené podľa zákona, a vo firme je všetko tiež poriadku, takže kontrola môže prísť. Len sa chystám aj ja na MD, takže som chcela vedieť, či je všetko s tým poriadku, ale asi v soc.poisťovni, nemajú veľa takýchto prípadov.:o
Xanti
10.03.10,15:41
Ďakujem brčko, aj ja som to tak čítala, že by to nemal byť problém, že odpracovala iba 1 deň. Všetko bolo spravené podľa zákona, a vo firme je všetko tiež poriadku, takže kontrola môže prísť. Len sa chystám aj ja na MD, takže som chcela vedieť, či je všetko s tým poriadku, ale asi v soc.poisťovni, nemajú veľa takýchto prípadov.:o
No v tomto si dovolím nesúhlasiť,
asi ich majú kopec len ludia o tom nepíšu. Lebo nemajú odvahu písať.
adretti
10.03.10,15:43
No tak ja potom asi odpracujem aspoň týždeň pred nástupom na MD. ;)
Xanti
10.03.10,15:43
No tak ja potom asi odpracujem aspoň týždeň pred nástupom na MD. ;)
No asi sa ani firma, v ktorej pracuješ nevyhne kontrole ak teda zmeníš prácu, resp. pozíciu.
adretti
10.03.10,15:49
Prečo by nemali odvahu, keď všetko je v súlade so zákonom.
Xanti
10.03.10,15:51
Prečo by nemali odvahu, keď všetko je v súlade so zákonom.
No lebo v posledných týždňoch si len druhá čo o tom píše. O kontrole zo SP, ak žene chce pomôcť firma k vyššej materskej.
harleydavidson
10.03.10,18:17
A ako sa potom pozera socialka na taky pripad, ked si osoba bude platit DPN len nieco cez 270 dni z min VZ a posledne tyzdne max VZ, aby dosiahla max matersu? To je tiez okate, sice v sulade so zakonom, ale okate.
Xanti
10.03.10,18:19
A ako sa potom pozera socialka na taky pripad, ked si osoba bude platit DPN len nieco cez 270 dni z min VZ a posledne tyzdne max VZ, aby dosiahla max matersu? To je tiez okate, sice v sulade so zakonom, ale okate.
To je iné, lebo ty platíš celú dobu ale toto zo zamestnaním sa využíva pár dní. A až v období kedy žena vie, že pôjde na materskú.

Ty musíš platiť aby si splnal podmienku (teda tvoja polovička) dlhodobo, a ešte pred začatím tehotenstva, a nevieš či sa zadarí teraz abo o mesiac alebo o pol roka alebo o rok. :D
saskia26
11.03.10,08:53
Ked jej nový prac.pomer trvá, tak nie je problém, že odpracovala len 1den. nemocesnké a aj materské by sa malo rátať z tohto jedného dna. Problém by mohol byť ak by prac.pomer skončil hned v ten prvý den, čo však nie je jej prípad.

A s tými kontrolami už si druhý prípad. Vraj pracovníčky SP musia nahlasovať takéto prípady a hrozia aj inšpektorátmi práce:mad:

Pred dvomi rokmi sme urobili ukončenie a nový pracovný pomer týždeň pred nástupom na MD a volali tiež zo sociálky, pracovník sa zaujímal, prečo sme to tak urobili, ako sme mohli zamestnať tehotnú ženu?!
Na moju otázku, či som urobila niečo zle a porušila nejaký zákon len odpovedal medzi zuby "no nie".
Ešte nezabudol poznamenať, že príde kontrola a všetko si preveria. No do dnešného dňa neboli.

Myslím si, že pokiaľ má firma všetko ohľadne zamestnancov v súlade so zákonom, ani sociálka ani inšpektorát práce nič nemôže namietať.
Bubizzka
11.03.10,22:25
Dobry den prajem, uz dlllho vsetko sledujem, len sa chcem utvrdit v nasledovnom:
1. poberam RP a som v 20tt, posledny PP od 21.9.06 mi skoncil pocas RD dna 20.9.09 (dcera bude mat 3 roky 16.1.11). to, ze som nestihla DNP do 8tt uz viem davno..
ak chcem mat MD z minimalnej mzdy (chcem ju kvoli naslednemu zvysenemu RP do 2 r dietata), staci sa mi pred nastupom (hoci aj 1 den) prihlasit na DNP, aby som mala MD z minimalnej mzdy.
2. existuje pre mna este riesenie zamestnat sa..., nemam sice moznost dostat maximalny VZ, ale len normalne podla tabulky na cca 3 mes (od 15.3. do 15.6.) PP moze byt uzavrety na DU (3mes) a nasledne hned na druhy den mozem nastupit na MD?
a tak by som bola v ochrannej lehote 6mes (TP je 31.7/1.8), cize VZ by bol z tohto noveho zamestnania.
3. nepotrebujem sa ani v ten den hned prihlasit na DNP? asi nie, vyzera to tu, na porade, ze nie..
lenze sa bojim, ze nastane situacia, ako teraz, ze som neplanovane otehotnela a uz postupne nebudem mat 270 dni..cize, ci by nebolo dobre sa pred nastupom na MD, hoci aj v den ukoncenia PP (den pred nastupom na MD) prihlasit na DNP, pretoze pocas MD mi trva, no nemusim ho platit..staci minimalny, kym nie som tehotna, potom by som pripadne zvysila, no hadam uz nebude treba..no clovek nikdy nevie..
4. co v pripade, ze by som pocas tohto PP sla na PN (riz.teh.), vzdy som bola rizikova, teraz nie, lebo nemam PP..bude mi stacit aj ten uzavrety PP na posudenie mojej dalsej MD? akurat bude mat so mnou zamestnavatel problemy, lebo mi bude platit PN do 10 dni (ci ako to je?) nasledne by mi tu PN kto platil, ci nik? predpokladam, ze to by uz bolo az do nastupu na MD.
5.je lepsie ist na MD este kym PP trva, alebo staci, ze bude ukonceny den pred nastupom PP. asi je to jedno, ale pre zamestnavatela jednoduchsie, ak skonci pred nastupom na MD, alebo nie?
6.ked nastupim do prace, vyplati mi UPSVAR 75% zvysneho RP na toto dieta, co mam teraz (do 3 r veku)?, a do 6t od narodenia dalsieho dietata, budem mat narok na tych cca 41eur mes? kedze aj materske sa podla noveho zakona povazuje za „zarobok“..
VELMI PEKNE DAKUJEM ZA AKEKOLVEK USMERNENIE...

to be continued:)
...bola som dnes v tej mojej novej praci, kam mam 15.3. nastupit v 20tt na dobu urcitu na 3 mes. normalne pracovat..preco vsak chcu odo mna podpisat papier, ze im "nezatajujem skutocnost o mojej tehotnosti??!!" - uz zatajit ani nemozem:) ale co tym chcu dosiahnut, resp. v com mi chcu zabranit?? ci to preto, ze ma tehotnu nemozu prepustit? ale to plati, aj ked k nim uz pridem tehotna??nerozumiem..
biosenka
12.03.10,11:49
To je sila. Ale ja keď budem tehotná a na úrade práce, lebo mi skončí zmluva a tehotnú nikde nazamestnajú tak ma budú naháňať jak zdutú kozu, aby som im nosila potvrdenia, že si prácu hľadám.
Tak prečo ma na jednej strane nikde nezamestnajú a na druhej prečo mi nedajú pokoj, keď vedia, že tehotnú nezamestnajú.
pavla.p
12.03.10,16:50
Pred dvomi rokmi sme urobili ukončenie a nový pracovný pomer týždeň pred nástupom na MD a volali tiež zo sociálky, pracovník sa zaujímal, prečo sme to tak urobili, ako sme mohli zamestnať tehotnú ženu?!
Na moju otázku, či som urobila niečo zle a porušila nejaký zákon len odpovedal medzi zuby "no nie".
Ešte nezabudol poznamenať, že príde kontrola a všetko si preveria. No do dnešného dňa neboli.

Myslím si, že pokiaľ má firma všetko ohľadne zamestnancov v súlade so zákonom, ani sociálka ani inšpektorát práce nič nemôže namietať.
Xanti pravdepodobne myslela na mňa, keď hovorila o nepriznanej max.materskej. Kontrola bola, všetko bolo o.k., len materskú nepriznali v max.výške. Možno niekto druhý na našom mieste, to je na mieste pracovníčky by bojoval, ale my sme to vzdali. Našťastie ona nemala min. vymeriavací základ a nemá min. materskú. Možno všetko záleží aj od pobočky soc. poisťovne. Xanti vie, že ma to škrelo.
Suma sumárum maximálna materská nie je.
Presne tak ako si písala, sme to urobili aj my.
Xanti
12.03.10,16:52
Xanti pravdepodobne myslela na mňa, keď hovorila o nepriznanej max.materskej. Kontrola bola, všetko bolo o.k., len materskú nepriznali v max.výške. Možno niekto druhý na našom mieste, to je na mieste pracovníčky by bojoval, ale my sme to vzdali. Našťastie ona nemala min. vymeriavací základ a nemá min. materskú. Možno všetko záleží aj od pobočky soc. poisťovne. Xanti vie, že ma to škrelo.
Suma sumárum maximálna materská nie je.
Kruci špagát,
to mi je lúto, ako kvôli pracovníčke a aj preto, že ste museli cez kopec problémov ako fy prejsť a aj tak neuznali.

No aspoň, že kontrola dopadla dobre. A oceňujem, že si sa o túto nie práve príjemnú skutočnosť podelila s nami ostatnými.
pavla.p
12.03.10,17:11
Kruci špagát,
to mi je lúto, ako kvôli pracovníčke a aj preto, že ste museli cez kopec problémov ako fy prejsť a aj tak neuznali.

No aspoň, že kontrola dopadla dobre. A oceňujem, že si sa o túto nie práve príjemnú skutočnosť podelila s nami ostatnými.

Kontroly som sa až tak nebála, hoci človek nikdy nevie. Trochu mám pocit že je to aj vec náhody, "okatosti" prípadu, Argumentovali tým, že v prípade skončenia prac.pomeru na dobu určitú v iných prípadoch predlžujeme pracovný pomer a neuzatvárame nový, tak prečo akurát teraz. Naozaj netvrdili že sme porušili zákon. Len by posunuli prípad na ústredie, ktoré by zrejme tiež nepriznalo max.materskú a pracovníčka ak chce môže sa súdiť. To je celé.
Xanti
12.03.10,17:14
Kontroly som sa až tak nebála, hoci človek nikdy nevie. Trochu mám pocit že je to aj vec náhody, "okatosti" prípadu, Argumentovali tým, že v prípade skončenia prac.pomeru na dobu určitú v iných prípadoch predlžujeme pracovný pomer a neuzatvárame nový, tak prečo akurát teraz. Naozaj netvrdili že sme porušili zákon. Len by posunuli prípad na ústredie, ktoré by zrejme tiež nepriznalo max.materskú a pracovníčka ak chce môže sa súdiť. To je celé.
No myslím, a vlastne teraz vidím, že ty si nebola jediný prípad. Asi fakt začnú po okatých prípadoch viac pátrať.
harleydavidson
12.03.10,20:40
Ako je vobec nieco taketo mozne, ked bol splneny predpoklad na priznanie max materskej a napriek tomu nebola v max vyske priznana.
dušinka
13.03.10,13:07
Nemám jasno v nasledujúcom:
Pracovníčka pracuje na polovičný pracovný úväzok už celý rok 2009, t.j. 270 dní poistenia je v poriadku. Ak teraz uzatvorí ďalší pracovný pomer na polovičný prac. úväzok, v inej firme, bude to mať nejaký dopad na výpočet výšky materskej? Pôvodne sme chceli skončiť tento pracovný pomer a po nejakom čase uzatvoriť nový na plný úväzok. Ale teraz, keď čítam reakcie poisťovne, neviem.
Prosím o Váš názor.
Musím doplniť: predpokladaný nástup na MD je júl 2010.
dušinka
13.03.10,13:11
Ďalšia možnosť ako zachrániť výšku materskej je, skončiť v našej firme pracovný pomer, zaevidovať sa na úrad práce a potom o mesiac uzatvoriť nový prac. pomer v inej firme. To si aj odpovedám aj sa pýtam. Ďakujem za názor.
Xanti
13.03.10,13:15
Ďalšia možnosť ako zachrániť výšku materskej je, skončiť v našej firme pracovný pomer, zaevidovať sa na úrad práce a potom o mesiac uzatvoriť nový prac. pomer v inej firme. To si aj odpovedám aj sa pýtam. Ďakujem za názor.
No nejako tak, ukončiť PP, pár dní byť napr. na PN... alebo na UP a tak prijať pracovníčku na celý úväzok nazad. A materská sa jej bude rátať z celého úväzku a nie z polovičného.
A ako píšeš v prvom príspevku vôbec by nepomohlo uzavrieť další polovičný úväzok, lebo by na ten druhý chýbalo 270 dní poistenia.
b...arbora
14.03.10,08:02
dobry den,
prosim o radu.
od 16.10.2009 som bola dobrovolne nemocensky poistena z minimalneho vymeriavacieho zakladu 295,50.
13.1.2010 som sa odhlasila a 19.1.2010 som sa opat prihlasila z vymeriavacim zakladom 455 eur.
nastup na matersku mam 4.8.2010.
Ako ovplyvni vysku mojej materskej ak sa od 1.6.2010 zamestnam s hrubym mesacnym prijmom 500 eur a zaroven si nadalej budem platit aj dobrovolne nemocenske poistenie?
dakujem
Xanti
14.03.10,11:07
dobry den,
prosim o radu.
od 16.10.2009 som bola dobrovolne nemocensky poistena z minimalneho vymeriavacieho zakladu 295,50.
13.1.2010 som sa odhlasila a 19.1.2010 som sa opat prihlasila z vymeriavacim zakladom 455 eur.
nastup na matersku mam 4.8.2010.
Ako ovplyvni vysku mojej materskej ak sa od 1.6.2010 zamestnam s hrubym mesacnym prijmom 500 eur a zaroven si nadalej budem platit aj dobrovolne nemocenske poistenie?
dakujem
Si teraz zamestnaná? Alebo tvoje jediné poistenie je DNP?
barborka7
15.03.10,05:46
Dobrý deň, poprosím o radu, 17.6.2010 nastupujem na materskú dovolenku, ale neplatila som si DNP. Som zamestnaná už niekoľko rokov v jednej firme ale nie s maximálnym VZ. Chcela by som vedieť, ak nedám v tejto práci výpoveď /nakoľko po návrate z MD a RD tu chcem naďalej pracovať/ ale uzavrela by som ešte jeden pracovný pomer napr. od 01.06.2010 s VZ, ktorý by bol rozdielom medzi max. VZ a VZ z môjho súčasného príjmu, či by mi to zdvihlo materskú, či by som dostávala maximálnu materskú.

Ďakujem.
Xanti
15.03.10,06:10
Dobrý deň, poprosím o radu, 17.6.2010 nastupujem na materskú dovolenku, ale neplatila som si DNP. Som zamestnaná už niekoľko rokov v jednej firme ale nie s maximálnym VZ. Chcela by som vedieť, ak nedám v tejto práci výpoveď /nakoľko po návrate z MD a RD tu chcem naďalej pracovať/ ale uzavrela by som ešte jeden pracovný pomer napr. od 01.06.2010 s VZ, ktorý by bol rozdielom medzi max. VZ a VZ z môjho súčasného príjmu, či by mi to zdvihlo materskú, či by som dostávala maximálnu materskú.

Ďakujem.
Nie,
takýto ťah by bol zbytočný, nakoľko druhé zamestnanie by netrvalo 270 dní. A pokiaľ nemáš v období 24 mes. spätne ukončené iné poistenie tak sa tento nový prac. pomer nemá k čomu prirátať.
b...arbora
15.03.10,08:40
Momentalne som nezamestnana. moje jedine poistenie je DNP.
Xanti
15.03.10,08:45
Momentalne som nezamestnana. moje jedine poistenie je DNP.
A predtým si pracovala?
Ak áno napíš dátumy.
b...arbora
15.03.10,09:02
pracovala som 7 rokov v jednej firme, do 31.7.2008. odvtedy som nezamestnana.
Xanti
15.03.10,09:08
Tá práca Ti nijako neovplyvní výšku materskej, nebudeš mať 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.

Ak by ťa ale zamestnali s VZ 500 eur, tak potom treba zrušiť DNP pred nástupom na materskú( nie skôr, lebo by si nemala dni poistenia ) a požiadať o materskú z ochrannej lehoty zo zamestnania.
Bola by vyššia trošku.

Otázka, ked si rušila a novo zakladala DNP v januári prečo si si nedala max. VZ 1084,55 €, ak by si bola toto urobila máš maximálnu materskú. Takto, ju budeš mať z VZ ktorý si si zvolila teda zo 455 €.
b...arbora
15.03.10,09:23
a keby ma zamestnali s maximalnym vymeriavacim zakladom?
Xanti
15.03.10,09:26
a keby ma zamestnali s maximalnym vymeriavacim zakladom?
Tak potom by bola šanca mať maximálnu materskú. Ale si ustriehni počet dní poistenia aby ich bolo minimálne 270 do nástupu na materskú. A samozrejme ak sa zamestnáš a ak by si bola zamestnaná až do nástupu na materskú , tak DNP treba zrušiť( po zamestnaní sa ).
Len sa nezamestnaj teraz, lebo nebudeš mať dosť dní poistenia. A ked nezrušíš DNP tak Ti budú vyplácať materskú z DNP.
b...arbora
15.03.10,09:36
kedy najskor sa mozem zamestnat? 270 dni poistenia mam aj teraz ak ratam to zamestnanie z 2008 roku. a z DNP budem mat dovrsenych 270 dni 20.7.2010.

a nemozem sa napriklad zamestnat od 1.7.2010, potom ku 20.7.2010 zrusim DNP a 2.8.2010 nastupim na matersku?
odvody bude za mna zamestnavatel platit len za jul? v auguste uz nie?
Xanti
15.03.10,09:40
kedy najskor sa mozem zamestnat? 270 dni poistenia mam aj teraz ak ratam to zamestnanie z 2008 roku. a z DNP budem mat dovrsenych 270 dni 20.7.2010.
Hm, zamestnala by som sa tak, aby som počas zamestnania mohla zrušiť DNP. Takže až niekedy okolo 20.7. ... alebo ak by som reálne chcela pracovať tak odteraz až do pôrodu.

Musíš ty zvážiť. Ale pri žiadosti o materskú musíš mať zrušené DNP. Aby bolo ukončené poistenie.
AdelkaS
16.03.10,15:36
Dobry den poradaci, chcem vas poprosit o radu.
Momentalne (od 24.9.2007) som na RD po prvom dietati, ale pracovny pomer mi stale trva.
Prva meterska zo zamestnania (ak dobre pocitam) bola z VZ=14.850 Sk.
Od 11/2009 si platim DNP s vymerivacim zakladom asi 582€ (poistne platim 25,6€).
Dcerka bude mat 2.5.2010 3 roky, konci mi RD a mala by som nastupit do prace a moj plat by sa mal pohybovat okolo 500€.
Nedavno som drhy krat otehotnela a lekar stanovil datum porodu na 26.10.2010, ak bude vsetko v poriadku.
Teraz rozmyslam (nakolko je strasne komlikovana, dlha, rozbita a roztrasena cesta do zamestnania a praca s mentalne postihnutymi), ze by som do prace pre istotu ani nenastupila, resp. len na velmi kratku dobu a potom sa nechala vypisat na marodku az do nastupu na MD.
Nebude mat takyto postup nejaky negativny dopad na materske? Mala by som aj potom narok na matersku aj zo zamestania aj z DPN?
Ak by som isla na PN-ku, mala by som 2x narok na nemocenske, aj ako zamestnana aj ako DNP?

Dakujem, Adela
Džipák
18.03.10,11:53
Kamarátka bola 4 roky v Anglicku so svojim priateľom. Otehotnela, prišla na Slovensko ale materská jej chodí z Anglicka. Teraz v apríli bude mať malý 1/2 roka a chcela by sa spýtať , či teraz bude mať nárok u nás na rodičovký príspevok a či si môže a ona sama oň požiadať.
Ďakujem
adry
19.03.10,07:59
Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu. 30.04.2010 (musím najneskôr) nasupujem na materskú. Dozvedela som sa, že je možnosť získať vyššiu materskú, ak by so mnou súčastný zamestnávateľ ukončil pracovný pomer k 31.03.2010 (pracujem už viac ako 6 rokov) Ku tomuto dátumu ma aj odhlási zo sociálnej poisťovne. K 01.04.2010 so mnou ten istý zamestnávateľ uzavrie nový pracovný pomer na inú funkciu ako pred tým, s vyšším základom (a zároveň ma od 01.04. prihlási do soc. poisťovne). Mala by byť splnená podmienka - byť poistená 280 dní pred nástupom na materskú. Zároveň by sa mi však nemala materská počítať z priemerného platu za rok 2009, ale zo zárobku za mesiac apríl. Je to naozaj tak? Naozaj to môže byť aj ten istý zamestnávateľ? Keď by mi za apríl vyplatil napr. 1000 EUR, bude materská 55% z tejto sumy? Ďakujem
Xanti
19.03.10,08:06
Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu. 30.04.2010 (musím najneskôr) nasupujem na materskú. Dozvedela som sa, že je možnosť získať vyššiu materskú, ak by so mnou súčastný zamestnávateľ ukončil pracovný pomer k 31.03.2010 (pracujem už viac ako 6 rokov) Ku tomuto dátumu ma aj odhlási zo sociálnej poisťovne. K 01.04.2010 so mnou ten istý zamestnávateľ uzavrie nový pracovný pomer na inú funkciu ako pred tým, s vyšším základom (a zároveň ma od 01.04. prihlási do soc. poisťovne). Mala by byť splnená podmienka - byť poistená 280 270 dní pred nástupom na materskú. Zároveň by sa mi však nemala materská počítať z priemerného platu za rok 2009, ale zo zárobku za mesiac apríl. Ano. Je to naozaj tak? Naozaj to môže byť aj ten istý zamestnávateľ? Ano, ak si vie obhájiť tento krok, nakoľko sa vyskytli už aj kontroly zo SP vo firmách kto to urobili. Keď by mi za apríl vyplatil napr. 1000 EUR, bude materská 55% z tejto sumy?Ano Ďakujemv texte.
zuzule
19.03.10,08:52
Ahojte poraďáci, potvrdíte alebo vyvrátite aj môj názor?

20.05.2009 som sa po rodičovkej dovolenke vrátila k tomu istému zamestnávateľovi. pracujem u neho na skrátený prac. úväzok. V auguste nastupujem na materskú dovolenku. Materská sa mi vypočíta z vymeriavacieho z roku 2009. Ak si ju chcem zvýšiť, mám nasledujúce možnosti?
1. Ak by som sa od 1.5. zamestnala ešte aj u iného zamestnávateľa, počítala by sa mi materská z dvoch vymeriavacích základov?
2. Je možné sa prihlásiť ešte na dobrovolné poistenie, aby sa mi počítala materská aj zo súčastného zamestnania a aj z dobrovoľného poistenia?
3. Alebo mám jednoducho dať výpoveď v súčastnej firme a zamestnať sa v tej druhej s vyšším platom?

Ďakujem
Xanti
19.03.10,08:55
Ahojte poraďáci, potvrdíte alebo vyvrátite aj môj názor?

20.05.2009 som sa po rodičovkej dovolenke vrátila k tomu istému zamestnávateľovi. pracujem u neho na skrátený prac. úväzok. V auguste nastupujem na materskú dovolenku. Materská sa mi vypočíta z vymeriavacieho z roku 2009. Ak si ju chcem zvýšiť, mám nasledujúce možnosti?
1. Ak by som sa od 1.5. zamestnala ešte aj u iného zamestnávateľa, počítala by sa mi materská z dvoch vymeriavacích základov? NIE, len z toho trvajúceho zamestnania.
2. Je možné sa prihlásiť ešte na dobrovolné poistenie, aby sa mi počítala materská aj zo súčastného zamestnania a aj z dobrovoľného poistenia? NIE, len zo zamestnania
3. Alebo mám jednoducho dať výpoveď v súčastnej firme a zamestnať sa v tej druhej s vyšším platom? Ano, jedine tak si môžeš zvýšiť materskú.

Ďakujemv texte.
dendoz
19.03.10,12:16
Zamestnankyna nastupuje na MD 05.5.2010. Je u nas zamestnana 10 rokov, takze 270 dni NP splna. Od 1.4.10 prechadzaju vsetci nasi zamestnanci na novu firmu, ktora bude porkacovat v urcitych cinnostiach nasej firmy. Uvazujem spravne, ze rozhodujucim obdobim pre vypocet DVZ pre nastavajucu mamicku bude obdobie od 01.04.2010 do 30.04.2010 a prijem dosiahnuty v tomto obdobi?
Xanti
19.03.10,12:17
Zamestnankyna nastupuje na MD 05.5.2010. Je u nas zamestnana 10 rokov, takze 270 dni NP splna. Od 1.4.10 prechadzaju vsetci nasi zamestnanci na novu firmu, ktora bude porkacovat v urcitych cinnostiach nasej firmy. Uvazujem spravne, ze rozhodujucim obdobim pre vypocet DVZ pre nastavajucu mamicku bude obdobie od 01.04.2010 do 30.04.2010 a prijem dosiahnuty v tomto obdobi?
Ano správne uvažuješ. Naozaj rozhodujúcim obdobím bude nová práca, nový platobný výmer poprípade aj odmeny.
dendoz
19.03.10,12:51
A co v pripade, ak okrem noveho zamestnania, v ktorom bude mat hlavny pracovny pomer, sa v predchadzajucom zamestnani s nou dohodneme na skrateny prac. uvazok? Rozhodujucim obdobim pre vypocet DVZ zostane rok 2009 ?
Xanti
19.03.10,13:46
A co v pripade, ak okrem noveho zamestnania, v ktorom bude mat hlavny pracovny pomer, sa v predchadzajucom zamestnani s nou dohodneme na skrateny prac. uvazok? Rozhodujucim obdobim pre vypocet DVZ zostane rok 2009 ?
No môžeš mať v tomto prípade len jednu materskú. A to by bola tá, kde máš 270 dní poistenia.
Sú dve varianty.
1. ukončíš PP v starom zamestnaní, uzavrieš nový PP v novej práci a nový PP v starej práci. A požiadaš o materskú z tej práce kde budeš mať vyšší VZ
2. neukončíš PP v starom zamestnaní, len to zmeníš na polovičný. Uzavrieš nový PP v novej práci a materská sa Ti bude rátať z RO z roku 2009 nakoľko nedošlo k ukončeniu poistenia. A nový PP nezaváži nič.
leozka
19.03.10,17:20
Ahojte. Potrebovala by so zistiť, ako si môže sestra zvýšiť materskú na maximum.Pracovala na HPP za MM.Otehotnela a zostala na PN- je na rizikovom, PP stále trvá. Bohužiaľ nestihla sa prihlásiť na DNP do SP, pretože dieťatko neplánovali.Dátum pôrodu je 8.9.2010.Mohla by to riešiť tak, že by ukončila PP u terajšieho zamestnávateľa?Potom by to mohla spraviť tak, že by uzavrela nový PP u toho istého zamestnávateľa, lebo je to rodinný priateľ s tým, že by jej vyplatil os. prémie v hodnote / Max. VZ na platenie DNP - MM/ a z toho by sa potom zrazili odvody a tak by dosiahla max. mat. Je to tak možné, al. aké riešenie by ste navrhovali. Ak je to možné takto spraviť, kedy by mala ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový, aby sa jej to rátalo, tesne pred nástupom na materskú? Aký je vôbec max. VZ nemocenského za rok 2010? Prosím, poraďte nám. Ďakujem
Katy a R
19.03.10,17:26
Ahojte. Potrebovala by so zistiť, ako si môže sestra zvýšiť materskú na maximum.Pracovala na HPP za MM.Otehotnela a zostala na PN- je na rizikovom, PP stále trvá. Bohužiaľ nestihla sa prihlásiť na DNP do SP, pretože dieťatko neplánovali.Dátum pôrodu je 8.9.2010.Mohla by to riešiť tak, že by ukončila PP u terajšieho zamestnávateľa?Potom by to mohla spraviť tak, že by uzavrela nový PP u toho istého zamestnávateľa, lebo je to rodinný priateľ s tým, že by jej vyplatil os. prémie v hodnote / Max. VZ na platenie DNP - MM/ a z toho by sa potom zrazili odvody a tak by dosiahla max. mat. Je to tak možné, al. aké riešenie by ste navrhovali. Ak je to možné takto spraviť, kedy by mala ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový, aby sa jej to rátalo, tesne pred nástupom na materskú? Aký je vôbec max. VZ nemocenského za rok 2010? Prosím, poraďte nám. Ďakujem
.. urobiť to môže ;) ... samozrejme, treba to mať riadne ošetrené, lebo SP sa určite nasáčkuje na kontrolu. Tak aby nemala zbytočne stresy pred pôrodom:cool:
leozka
19.03.10,17:53
Ďakujem za odpoveď Katy a R. A mohla by si mi ešte napísať, kedy môže ukončit terajší PP a uzavreť nový? Nejak tesne pred nástupom na materskú, potom sa berú za rozh. obdobie odvody z tej prvej výplaty v novomPP/musí teda ísť ešte do práce, aby jej zamestnávateľ vyplatil mzdu aj z tou prémiou, al. môže hneď zostať po uzavretí PP na maródke./Skrátka, neviem ako to mám napísať, ale potrebujem sa s jej zamestnávateľom spojiť a vybaviť to. Len neviem, ako mu to vysvetlím. Mohol by mi niekto zhrnúť , respektíve napísať ako by som mala postupovať? Chcela by som, aby to spravil len akože-myslím vyplatenie tej prémie, lebo určite by jej to v tej sume nevyplatil. Katy, ty si spomínala, že zo soc. chodí kontrola na tieto prípady, no zbohom, to by som jej nechcela zavariť.Čakájú jej zamestnávateľa nejaké nástrahy zo SP, ako by to mali spraviť? Mám z toho strach, ale chcem jej pomôcť, poraďte prosím, ako mu to mám odborne vysvetliť, príp. kde si o tom môže prečítať ......
Katy, prosím, ako si to myslela, že to musí byť riedne ošetrené, poraďte prosím....................................
Katy a R
19.03.10,17:58
.... príp. kde si o tom môže prečítať ......

v tejto téme nájdeš aj konkrétne prípady ;)... alebo napr materská 2009
leozka
19.03.10,18:12
Ďakujem
leozka
19.03.10,19:09
A môžem sa ešte spýtať, pochopila som to správne, že max. materská sa vypočíta :
MVZ - 1084,55* 55% = 596,5e

Alebo sa mýlim?
Mirka.V
19.03.10,19:19
ahojte
v auguste 2007 som nastupila na matersku(vtedy som mala maximum). pokračujem v rodičovskej.
a v máji nastúpim opäť na materskú. som zamestnankyňa. nebola som medzitým v práci - som stále doma na tej rodičovskej.
z čoho sa mi teraz bude počítať materská? bude taká ako predchádzajúca?
Ďakujem pekne
KajaŠeb
20.03.10,15:23
ahoj,
zaujima ma tema lepsej materskej. s manzelom planujeme babatko v r. 2011, tento rok by som si chcela zacat platit vyssie odvody aby som mala lepsiu matersku. Staci, ak si zacnem platit z maximalne ciastky cca. 11 mesiacov pred porodom, alebo skor?
neviem ci sa lepsia materska pocita z tychto odvodov, alebo z celeho predchadzajuceho roka. Som zivnostnik a od jula budem platit povinne odvody zo zakona, ako sa mi najlepsie oplati to vyriesit?
dakujem.
K.
Xanti
20.03.10,17:34
ahoj,
zaujima ma tema lepsej materskej. s manzelom planujeme babatko v r. 2011, tento rok by som si chcela zacat platit vyssie odvody aby som mala lepsiu matersku. Staci, ak si zacnem platit z maximalne ciastky cca. 11 mesiacov pred porodom, alebo skor?
neviem ci sa lepsia materska pocita z tychto odvodov, alebo z celeho predchadzajuceho roka. Som zivnostnik a od jula budem platit povinne odvody zo zakona, ako sa mi najlepsie oplati to vyriesit?
dakujem.
K.
Nikdy nevieš kedy sa zadarí otehotnieť. Na tvojom mieste sa prihlásim z minima už teraz. Minimálny VZ je 319,58 € a platí sa 14 € mesačne. Ak by si otehotnela po 1.7. kedy začneš povinne platiť odvody do SP kvôli tomu, že si SZCO. Tak by si toto minimálne zrušila, a založila nové z rozdielu maxima a povinných odvodov do SP.
Tým pádom by tvoja materská bola maximálna.
Bubizzka
22.03.10,09:28
Pekny jarny den prajem,
som v 22tt, posledny PP na DU mi skoncil 20.9.09, RP som mala poberat do 16.1.2011.
15.3.2010 som nastupila do prace na dobu urcitu, tj 3 mes. do 14.6.2010 este neviem s akym VZ (od maxima ma daleko).
270 dni splnam z predosleho PP, kedze PTP je 31.7./1.8.10.
1. Zaujimalo by ma, ci staci nastupit na MD den po ukonceni PP, alebo den pred, atd..ochranna lehota trva do 6mes aj po ukonceni, cize mozem nastupit aj 15.6.2010.
2. Nebolo by dobre sa v ten isty den (?da sa to?) prihlasit aj na DNP z minimalneho zakladu, aby som sa raz neocitla v podobnej situacii ako teraz, s tym, ze pocas MD mi DNP trva, no nemusim ho platit..no aj vtedy, ak ho uzatvorim v den nastupu na MD? ci treba aspon den pockat?a nastupit az 16.6.10?
3. mozno by bolo dobre prihlasit sa aj na DPvN s min.VZ, ak by bol problem sa po dalsom dietati so zamestnanim? tiez sa pocas MD neplati, ale trva?
4. je mozne po ukonceni PP na DU prejst na DN (dobu neurcitu-viem, ze by som potom "zbytocne" teraz pracovala, mne ide skor o zaratanie mojich rokov pocas dalsej MD a RD, kedze, ak nemam PP, sa mi roky praxe nerataju (neposuvam sa v tabulke?! co ma ale vazne stve, ak ja, ako matka, kt prisla o PP pocas RD nadalej vyvijam svoju cinnost na zaklade DPC, alebo sa vzdelavam, sa dalej "neposuvam", no inej matke, kt nerobi nic (myslim vo svojom odbore), ale ma "v pozadi PP", sa roky "praxe" rataju?!, hoci je na MD/RD..
a podobne to bude s dalsim dietatom, t.j. s dalsim mojim poberanim MP/RP, ze sa mi roky nebudu ratat, ak aj napr. budem dalej pracovat, no uz znova nie na PP, ale inym sposobom??!!
5. Vyriesila by tieto moje "prazdne roky" v zapoctovych listoch zmluva na DN po ukonceni PP na DU? ci sa na to znova bude pozerat ako na spekulaciu? ja plat vyssi nedostanem, okrem toho, aj tak je 3mes v statnom sektore doba skusobna, cize teraz som zacala PP na DU na 3mes a v den skoncenia mi moj PP neukoncia, ale predlzia na DN? bolo by to mozne? neviem, ci by mi takto vysli v ustrety, hlavne, ak chcem hned nastupit na MD, na druhej strane vsak aj pre nich pracujem na dohodu pocas poberanie MP/RP..
len sa bojim, ci aj kvoli takemuto niecomu moze prist kontrola zo SP, ked tu vobec nejde o nejake max VZ??? /obavam sa, ze som tymto mojim PP nic s mojou dalsou MD neporiesila, ledva bude taka, aku by som mala aj bez tohto PP, kedze z MM som mohla mat aj tak - bez PP, plus by mi do 259E doplatil UPSVAR, takto budem mat podobnu sumu, o kt usetrim UPSVAR:(, kedze kamosov podnikatelov, kt by mi s radostou vysli v ustrety, nemam:(..len nech je dieta zdrave:)
Dakujem za radu.
adry
22.03.10,10:24
v texte.

Dobrý deň.
Ďakujem za odpoveď, rady. Aby sme sa vyhli "podozrievaniu" od 01.04. budem zamestnancom inej spoločnosti. Je fajn, že sa píše o tom, že sa množia kontroly. Možno toto pomôže.
Chcela by som sa ale ešte spýtať: niekde tu bolo spomínané, že stačí odpracovať 2 dni a z toho sa potom bude počítať základ pre materskú. Mne ale mzdárka tvrdí, že musím odpracovať celý mesiac, keď chcem, aby mi materskú počítali z maxima (taký budem mať priznaný plat). Neplánujem ísť na PN, ale človek, hlavne v týchto posledných mesiacoch nikdy nevie, čo príde. Počíta sa to z odpracovaných dní? Alebo, ak by som odpracovala napr. 10 dní, a potom bola 10 dní PN, tak sa urobí priemer z toho, čo za ten mesiac dostanem a z toho sa počíta materská? Ďakujem za odpoveď.
Katy a R
22.03.10,10:31
Dobrý deň.
Ďakujem za odpoveď, rady. Aby sme sa vyhli "podozrievaniu" od 01.04. budem zamestnancom inej spoločnosti. Je fajn, že sa píše o tom, že sa množia kontroly. Možno toto pomôže.
Chcela by som sa ale ešte spýtať: niekde tu bolo spomínané, že stačí odpracovať 2 dni a z toho sa potom bude počítať základ pre materskú. Mne ale mzdárka tvrdí, že musím odpracovať celý mesiac, keď chcem, aby mi materskú počítali z maxima (taký budem mať priznaný plat). Neplánujem ísť na PN, ale človek, hlavne v týchto posledných mesiacoch nikdy nevie, čo príde. Počíta sa to z odpracovaných dní? Alebo, ak by som odpracovala napr. 10 dní, a potom bola 10 dní PN, tak sa urobí priemer z toho, čo za ten mesiac dostanem a z toho sa počíta materská? Ďakujem za odpoveď.

... stačili by aj tie dva dni ;).... ale naozaj to treba zvážiť ... a "nedráždiť zbytočne štrkáča bosou nohou":D

Mzdárka bude mať kontrolu - ja by som dala na jej radu (a hlavne, aby všetko bolo v poriadku;))
lefa
22.03.10,11:16
ahojte
v auguste 2007 som nastupila na matersku(vtedy som mala maximum). pokračujem v rodičovskej.
a v máji nastúpim opäť na materskú. som zamestnankyňa. nebola som medzitým v práci - som stále doma na tej rodičovskej.
z čoho sa mi teraz bude počítať materská? bude taká ako predchádzajúca?
Ďakujem pekne


Mam podobny pripad, nevie niekto poradit? Myslim si, ze z pravdepodobneho denného VZ, ktory by dosiahla v tom mesiaci, keby pracovala. Teda denny VZ by bol 1/30 z pravdepodobneho.
Ale neviem na 100 %.
adry
22.03.10,14:57
To určite áno, rada by som odrobila celý mesiac. Ale človek nikdy nevie a preto by som rada vedieť, ako sa robí výpočet v takom prípade (PN). Aby som vedela, na čo mám nárok. Naša teta mzdárka nie je zlá, ale je to stará škola, ktorá nevie o niektorých veciach. Keď si ich zistím, vyhádam sa s ňou, až potom si to ide preveriť a zistí, že to tak naozaj je a ide to. Nič v zlom, je to zlatá pani, len aby som si bola na istom, že to čo vyrátala je naozaj tak a inak to nejde. Ako sa to teda počíta?
adry
22.03.10,14:58
... stačili by aj tie dva dni ;).... ale naozaj to treba zvážiť ... a "nedráždiť zbytočne štrkáča bosou nohou":D

Mzdárka bude mať kontrolu - ja by som dala na jej radu (a hlavne, aby všetko bolo v poriadku;))


To určite áno, rada by som odrobila celý mesiac. Ale človek nikdy nevie a preto by som rada vedieť, ako sa robí výpočet v takom prípade (PN). Aby som vedela, na čo mám nárok. Naša teta mzdárka nie je zlá, ale je to stará škola, ktorá nevie o niektorých veciach. Keď si ich zistím, vyhádam sa s ňou, až potom si to ide preveriť a zistí, že to tak naozaj je a ide to. Nič v zlom, je to zlatá pani, len aby som si bola na istom, že to čo vyrátala je naozaj tak a inak to nejde. Ako sa to teda počíta?
plavčík
23.03.10,17:05
Prosím viete mi poradiť...? Jedná sa o známu. Je študentkou denného štúdia na VŠ / v 2 ročníku/ a ostala tehotná - je v 2 mesiaci/ temín má v 11/2010/.Je slobodná a nevieme či je výhodnejšie sa vydať alebo ostať ako slobodná maminka...ani ona v tom nemá jasno.
Podľa terajších zákonov sú študenti nepoistení a môžu sa dobrovoľne poistiť a platiť z minimálnej mzdy sumu 112€/ mesačne minimálne 270 dní pred pôrodom t.j 9mesiacov.
Premýšľam či by sa nedalo ju spätne rýchlo nepoistiť - keďže sa platí dozadu za uplynulý mesiac, aby dostávala minimálnu materskú počas 28 týždnov - no neviem akú sumu... alebo keby bola osamelá matka , tak 37 týždňov.
Pracuje popri štúdiu v jednej maličkej firme na dohodu o vykonaní práce, kde neodvádza za ňu poistné.Má však veľmi dobré vzťahy a možno by bol ochotný výjsť v ústreti a nejako to poriešiť aspoň na začiatku a potom byť ako nezamestnaná.


Poradíte čo by bolo pre ňu lepšie?

Ja sa v tomto vôbec nevyznám.


Vopred ĎAKUJEM
Xanti
23.03.10,17:06
Prosím viete mi poradiť...? Jedná sa o známu. Je študentkou denného štúdia na VŠ / v 2 ročníku/ a ostala tehotná - je v 2 mesiaci/ temín má v 11/2010/.Je slobodná a nevieme či je výhodnejšie sa vydať alebo ostať ako slobodná maminka...ani ona v tom nemá jasno.
Podľa terajších zákonov sú študenti nepoistení a môžu sa dobrovoľne poistiť a platiť z minimálnej mzdy sumu 112€/ mesačne minimálne 270 dní pred pôrodom t.j 9mesiacov.
Premýšľam či by sa nedalo ju spätne rýchlo nepoistiť - keďže sa platí dozadu za uplynulý mesiac, aby dostávala minimálnu materskú počas 28 týždnov - no neviem akú sumu... alebo keby bola osamelá matka , tak 37 týždňov.
Pracuje popri štúdiu v jednej maličkej firme na dohodu o vykonaní práce, kde neodvádza za ňu poistné.Má však veľmi dobré vzťahy a možno by bol ochotný výjsť v ústreti a nejako to poriešiť aspoň na začiatku a potom byť ako nezamestnaná.


Poradíte čo by bolo pre ňu lepšie?

Ja sa v tomto vôbec nevyznám.


Vopred ĎAKUJEM
Už neporieši nič.
Spätne sa dopoistiť nedá, takže od narodenia dieťaťa bude dostávať rodičovský príspevok v sume 164,22 € ak nezmenia jeho výšku.
plavčík
23.03.10,17:16
VĎAKA za odpoveď...ALE!!!
Keďže poistné platíme pozadu, tak by mohla v marci /2010 zaplatiť poistné za 2/2010 - tým mal zaplatené od 2 do konca 10/2010 čo je 9 mesiacov...no nie som si istá...sú to len úvahy. lebo jej chcem pomôcť
Ak by ste niekto na niečo ešte došiel - prosím napíšte.
Xanti
23.03.10,17:31
VĎAKA za odpoveď...ALE!!!
Keďže poistné platíme pozadu, tak by mohla v marci /2010 zaplatiť poistné za 2/2010 - tým mal zaplatené od 2 do konca 10/2010 čo je 9 mesiacov...no nie som si istá...sú to len úvahy. lebo jej chcem pomôcť
Ak by ste niekto na niečo ešte došiel - prosím napíšte.
Na to ti poviem jedno,
na SP musíš pracovníka prihlásiť najneskôr k dňu začatia pracovnej činnosti. Takže asi ťažko teraz na konci marca prihlásiš ju, že pracuje od 1.2. u Vás. To by bola čierna práca.

Možno niekoho niečo napadne. Mňa len , ak bude v PP tak môže ísť na PN pred narodením bábätka.
plavčík
24.03.10,04:14
ešte raz vďaka za snahu.
Ona nechce ísť na PN....veď študuje a dúfame, že bude všetko OK a bude ďalej chodiť do školy až k pôrodu.
Myslela som či by nemohla platiť spätne ako dobrovoľne poistená.

Jej finančná situácia nie je moc dobrá a také bábo toho potrebuje určite dosť no a keď by popri dieťati chodila aj naďalej do školy tak peňazí nebude mať. To by musela aj na materskej chodiť na brigády a kto by bol s bábom? Viem- poviete si na to mala myslieť skôr - no ale čo už stalo sa. Inak je to veľmi milé a skromné dievča a vybrala si ťažšiu cestu - dieťatko porodiť a postarať sa ako najlepšie vie. Tak v tom jej chcem pomôcť. Poznám ju od malinka a preto sa na mňa obrátila.

pááááá
Xanti
24.03.10,07:39
ešte raz vďaka za snahu.
Ona nechce ísť na PN....veď študuje a dúfame, že bude všetko OK a bude ďalej chodiť do školy až k pôrodu.
Myslela som či by nemohla platiť spätne ako dobrovoľne poistená.

Jej finančná situácia nie je moc dobrá a také bábo toho potrebuje určite dosť no a keď by popri dieťati chodila aj naďalej do školy tak peňazí nebude mať. To by musela aj na materskej chodiť na brigády a kto by bol s bábom? Viem- poviete si na to mala myslieť skôr - no ale čo už stalo sa. Inak je to veľmi milé a skromné dievča a vybrala si ťažšiu cestu - dieťatko porodiť a postarať sa ako najlepšie vie. Tak v tom jej chcem pomôcť. Poznám ju od malinka a preto sa na mňa obrátila.

páááááNejde o to chce nechce ísť na PN. Stať sa môže hocičo a nikto nemá zaručené, že jeho tehotenstvo bude bezproblémové. A navyše PN by mohla dostávať aj ku koncu tehotenstva kedy už pracovať nebude vládať.

Toto je jediná cesta, naozaj spätne sa to zaplatiť nedá.
Katy a R
24.03.10,09:57
pre plavčík:
Čo sa týka DNP ... zbytočne by sme "špiritizovali o nesmrteľnosti chrústov":D
viď § 23 zák o SP ;)
sara3
24.03.10,10:05
Dobrý deň,
prosím o radu. Pozerala som aj zákon, aj jednotlivé situácie a riešenia, ale mám v tom aj tak zmätok.
Som zamestnaná od r. 2004. Rozmýšľam o DNP (maximum mínus hrubý plat: 4,4 %). Tehotná nie som.
1./ Ak sa prihlásim od 04/2010 na DNP, a napr. v máji otehotniem a pôjdem na rizikovú PN, v tom čase treba pokračovať v platení DNP alebo nie? Pretože v niektorých odpovediach sa píše, že treba platiť a v niektorých nie. Bude sa ten čas započítavať do 270 dní poistenia? Môžem žiadať materskú aj z DNP?
2./ Čo v prípade, že neotehotniem, čo odporúčate? Dá sa to urobiť tak, že teraz sa prihlásim na DNP (maximum mínus hrubý plat: 4,4%), budem to platiť nejaký čas (?)(akú výšku - maximum?), potom sa odhlásim a znova sa prihlásim až keď budem vedieť, že som tehotná? Samozrejme, aby bola splnená tá podmienka 270 dní a 26 týždňov. Totiž s manželom sa nám nedarí otehotnieť "na povel".
3./ Ak sa prihlásim od 04/2010 a hneď otehotniem a nesplním tú podmienku 270 dní, teda materskú budem dostavať len z poistenia zo zamestnania. Odporúčate platiť to aj tak? Dá sa to potom využiť nejako pri PN alebo inak?
Čo robiť s výškou odvodu DNP, ak v jednom mesiaci v práci dostanem odmenu? Teda je zo zamestnania iný vymeriavací základ.
Viem, že je toho veľa. Ak si niekto nájde čas, budem vďačná.
JanaT.
29.03.10,07:39
Dobrý deň, poprosím Vás o názor,
Bola som prihlásená na DNP a aj na DDP z minima od 1.4.2008 /pretože som bola SZČo ale nemala som povinnosť platenia ako SZČO/ v decembri 2008 som to zrušila a znova sa prihlásila z maxima a od januára 2009 som dala zmenu na platby z minima. K 30.6.2009 mi vznikla povinnosť platiť si ako SZČO, tak som sa prihlásila z minima ako SZČO nemocenské a dôchodkové a Zrušila som k tomu dátumu dobrovoľné dôchodkové poistenie ale DNP som nechala kôli možnému čerpaníu PN a OČR z maxima za predchádzajúci rok. Lenže spravili si chybu v systéme a odhlásili ma na sociálke aj z DNP k dátumu 30.6.2009. Vždy ked som tam priniesla dve PN a OČR tak sa so mnou hádali že som odhlásená ale nakoniec mi to vždy priznali . Platila som si stále DNP aj SZČO, no teraz som sa odhlásila naozaj k 31.1.2010 a požiadala o vrátenie preplatku z DNP, a oni mi vrátili zrejme celé platby od toho 30.6.2009. Nebudú to odomňa pýtať naspäť, ked som mala za to obdobie čerpané PN aj OČR? alebo nebudú chcieť naspäť PN a OČR ktorú mi vyplatili z DNP ked mi ho vrátili?? no majú tam neskutočný chaos.
Díky za názor Jana
b...arbora
04.04.10,22:30
Dobry den, uz som sa tu raz na tuto temu radila, ale predsa, chcem sa uistit. Nie vsetkemu som porozumela.

4.8.2010 by som mala nastupit na matersku dovolenku (6 tyzdnov pred vyratanym datumom porodu).
Som uz dlhsiu dobu nezamestnana, ale DNP si platim dost dlho, takze 270 dni mam splnenych - aj ku dnesnemu dnu.
Kedze som vsak mala tento rok DNP v januari odhlasene a znovu prihlasene, tak 26 tyzdnov nepretrzite DNP budem mat az 20.7.2010. Nemam vsak maximalny vymeriavaci zaklad, prosim nepytajte sa preco, proste stalo sa.

Chcela by som si maximalnu matersku zabezpecit teda tak, ze sa tesne pred nastupom na matersku dovolenku zamestnam, tak aby bol vymer. zaklad maximalny.

otazka 1.) neviem ci je to mozne, a ako presne mam postupovat. Myslim hlavne, ci staci napriklad sa zamestnat od 19.7.2010, potom 21.7.2010 zrusim DNP a potom uz hocikedy sup na matersku?
otazka 2.) firma, ktora ma takto zamestna mi vyplati mzdu za tych par dni, co tam budem robit a zaplati za dane obdobie vsetky odvody a potom uz nic? Nebude mat so mnou ziadne dalsie naklady po nastupe na matersku?

dakujem
Xanti
05.04.10,05:50
Dobrý deň,
prosím o radu. Pozerala som aj zákon, aj jednotlivé situácie a riešenia, ale mám v tom aj tak zmätok.
Som zamestnaná od r. 2004. Rozmýšľam o DNP (maximum mínus hrubý plat: 4,4 %). Tehotná nie som.
1./ Ak sa prihlásim od 04/2010 na DNP, a napr. v máji otehotniem a pôjdem na rizikovú PN, v tom čase treba pokračovať v platení DNP alebo nie? Pretože v niektorých odpovediach sa píše, že treba platiť a v niektorých nie. Bude sa ten čas započítavať do 270 dní poistenia? Môžem žiadať materskú aj z DNP? Ja som by som platila nakoľko nebudeš čerpať PN z DNP, takže podľa mňa platiť treba. Iné by to bolo v prípade, ak čerpeš z DNP nemocenské dávky.
2./ Čo v prípade, že neotehotniem, čo odporúčate? Dá sa to urobiť tak, že teraz sa prihlásim na DNP (maximum mínus hrubý plat: 4,4%), budem to platiť nejaký čas (?)(akú výšku - maximum?), potom sa odhlásim a znova sa prihlásim až keď budem vedieť, že som tehotná? Samozrejme, aby bola splnená tá podmienka 270 dní a 26 týždňov. Totiž s manželom sa nám nedarí otehotnieť "na povel".No ak nevieš či otehotnieš na povel ( myslím ani u iných to tak nejde :D ), osobne by som sa prihlásila na DNP z minima a platila si to až do otehotnenia. Potom by som zrušila, a o dva dni sa prihlásila z rozdielu ( maximum - hrubá mzda )
3./ Ak sa prihlásim od 04/2010 a hneď otehotniem a nesplním tú podmienku 270 dní, teda materskú budem dostavať len z poistenia zo zamestnania. Odporúčate platiť to aj tak? Dá sa to potom využiť nejako pri PN alebo inak? Ak otehotnieš skôr ako sa poistíš nemá podľa mňa žiaden zmysel platiť si DNP, lebo aj pri PN z DNP potrebuješ mať splnenú podmienku 270 dní. A platiť si cca 15 mesiacov kým to môžem prvý krát využiť na rodičáku na PN a na OCR sa mi vidí priveľký luxus.
Čo robiť s výškou odvodu DNP, ak v jednom mesiaci v práci dostanem odmenu? Teda je zo zamestnania iný vymeriavací základ. Vznikne Ti preplatok, zmenu vo VZ nemôžeš urobiť skôr ako po 6 mesiacoch. Takže ak tam budeš mať odmeny tak môže Ti vzniknúť preplatok na poistnom.
Viem, že je toho veľa. Ak si niekto nájde čas, budem vďačná.
v texte.
Xanti
05.04.10,05:55
Dobry den, uz som sa tu raz na tuto temu radila, ale predsa, chcem sa uistit. Nie vsetkemu som porozumela.

4.8.2010 by som mala nastupit na matersku dovolenku (6 tyzdnov pred vyratanym datumom porodu).
Som uz dlhsiu dobu nezamestnana, ale DNP si platim dost dlho, takze 270 dni mam splnenych - aj ku dnesnemu dnu.
Kedze som vsak mala tento rok DNP v januari odhlasene a znovu prihlasene, tak 26 tyzdnov nepretrzite DNP budem mat az 20.7.2010. Nemam vsak maximalny vymeriavaci zaklad, prosim nepytajte sa preco, proste stalo sa.

Chcela by som si maximalnu matersku zabezpecit teda tak, ze sa tesne pred nastupom na matersku dovolenku zamestnam, tak aby bol vymer. zaklad maximalny.

otazka 1.) neviem ci je to mozne, a ako presne mam postupovat. Myslim hlavne, ci staci napriklad sa zamestnat od 19.7.2010, potom 21.7.2010 zrusim DNP a potom uz hocikedy sup na matersku? No DNP môžeš zrušiť aj skôr, nakoľko z DNP môžeš ísť na PN kedykoľvek počas ochrannej doby po zrušení 42 dní. Takže DNP môžeš kludne zrušiť 30.6. napr., zamestnať sa môžeš tiež kedykoľvek ale musí to byť až po zrušení DNP aby sa Ti materská rátala zo zamestnania a nie z DNP. Môžeš sa zamestnať, dať výpoveď po pár dňoch a potom ako opäť nezamestnaná môžeš ísť na materskú.
otazka 2.) firma, ktora ma takto zamestna mi vyplati mzdu za tych par dni, co tam budem robit a zaplati za dane obdobie vsetky odvody a potom uz nic? ano presne tak nič už potom Nebude mat so mnou ziadne dalsie naklady po nastupe na matersku? Nie nebude len ťa bude mať v evidencii, pokiaľ ostaneš u nich zamestnaná.

dakujem
v texte.
b...arbora
05.04.10,08:23
Xanti, dakujem velmi pekne.
sara3
06.04.10,06:32
Dakujem pekne, Xanti.
karlinda
06.04.10,07:42
Chcem sa vas spytat o radu.Od januara 2010 si platim DNP kvoli materskej.Lenze v marci 2010 som sa vydala a mam zmenene priezvisko, chcela by som ho nahlasit do socialnej poistovne na DNP, len neviem ci sa to dá,ked zmeny su mozne po polroku a ci si tym nieco nepokazim,aby som mala tych 270 dni do porodu bez nejakych komplokovanch zmien.Termin porodu mam na 6.12.2010. Z prace mi do socialky zmenu ohlasoval zamestnavatel, len neviem ci to je prepojene a budu to brat do uvahy aj na DNP.
Poradte ako postupovat.Vopred dakujem.
Xanti
06.04.10,07:46
Chcem sa vas spytat o radu.Od januara 2010 si platim DNP kvoli materskej.Lenze v marci 2010 som sa vydala a mam zmenene priezvisko, chcela by som ho nahlasit do socialnej poistovne na DNP, len neviem ci sa to dá,ked zmeny su mozne po polroku a ci si tym nieco nepokazim,aby som mala tych 270 dni do porodu bez nejakych komplokovanch zmien.Termin porodu mam na 6.12.2010. Z prace mi do socialky zmenu ohlasoval zamestnavatel, len neviem ci to je prepojene a budu to brat do uvahy aj na DNP.
Poradte ako postupovat.Vopred dakujem.
Karlinda,
myslím že zmeny sa týkajú len VZ. A navyše SP ťa eviduje pod rodným číslom a to sa nezmenilo. Šla by som normálne na SP a odniesla sobášny list, s tým že som zmenila priezvisko.
Môj názor.
karlinda
06.04.10,07:49
Dobry den,
chcem vas poprosit o radu ako postupovat.
Od januara 2010 si platim DNP kvoli materskej.V marci 2010 som a vydala a zmenila priezvisko.Chcela by som nahlasit tuto zmenu na soc. poistovnu,len neviem ci si tym nejako neposkodim a teda ako postupovat , kedze zmeny su mozne vykonavat po 6 mesiacoch a ak chcem dodrzat tych 270 dni do porodu aby som nieco nepokazila.Lebo myslim, ze zmenu priezviska treba nahlasit ,aby som nemala potom problemy.Zmenu do soc.poistovne zo zamestnania ohlasil zamestnavatel, len neviem ci je to prepojene i na DNP.Termin porodu mam 6.12.2010.
Poradte ako postupovat.
karlinda
06.04.10,07:57
Dobry den,
prosim poradte mi ako postupovat.
Od januara 2010 si platim DNP kvoli materskej.Termin porodu mam 6.12.2010.Vsetko mi vychadza v poriadku,len v marci som sa vydavala a mam zmenene priezvisko.Tak chcem im to na socialke ohlasit len neviem ako a ci sa to da, kedze zmeny su mozne po 6 mesiacoch a ci si tym nejako neporusim platenie a dodrzanie tych 270 dni.
Zamestnavatel do socialky zmenu nahlasoval,len neviem ci to maju prepojene i na DNP.
Dakujem za odpoved.
karlinda
06.04.10,08:01
Prepacte ze je to viackrat napisane, nechcelo mi to nacitat a vyhadzovalo chybu a tak som to znova pisala.
karlinda
06.04.10,08:07
Karlinda,
myslím že zmeny sa týkajú len VZ. A navyše SP ťa eviduje pod rodným číslom a to sa nezmenilo. Šla by som normálne na SP a odniesla sobášny list, s tým že som zmenila priezvisko.
Môj názor.

Ok dakujem za radu, tiez som si tak myslela, len som si nebola ista.
Katka0208
07.04.10,07:57
Pekny den, kedze som v tejto oblasti uuplne neznala, tak by som bola rada, ak by ste mi poradili. Planujem otehotniet a rada by som poberala co najvyssiu matersku, ak by to samozrejme bolo mozne. Ale... som zamestnana na pracovnu zmluvy s tym, ze moj VZ je 350 eur. Co by som mala urobit, ak by som teda chcela poberat co najvyssiu matersku. Este podotykam ze som zamestnana v rodinnej firme, takze so zvysovanim VZ nebude problem. Len neviem ci ked si zvysim VZ, tak ci sa to bude tykat kazdeho poistenia alebo iba NP. A ak by som planovala otehotniet napr. v polovici juna, do akeho datumu je potrebne nahlasit tieto zmeny a pod. Vdaka
velerybka
07.04.10,19:27
Dobry den, chcem poprosit veci znalych o radu, nakolko v SP su maximalne ochotne panie :) Ale k veci, manzelka od 3.septembra 2007 poberala matersku do 15. 3.2008, pricom pred tym pracovala nepretrzite niekolko rokov a posledne 2 roky pred odchodom nemarodovala vobec. Potom do 30.6.2009 poberala rodicovsky prispevok, od 1.7.2009 znova zacala pracovat na skrateny uvazok az do dnes pricom pobera RP. Je znova tehotna, termin priblizne zaciatok 12-2010 a 6.11.2010 jej konci RP tak chceme sa dopracovat k lepsej materskej. Kedze na vypocet materskej za normalnych podmienok by sa ratal DVZ za rok 2009, pri prijme cca 280€, nic moc. Chcem sa spytat, ak momentalne pripoistim manzelku DNP, dosiahnem ciel maximalnu hranicu materskej ??? Po telefonate na ustredie SP mi pani povedala, ze ano, kedze prvych 6 mesiacov v roku 2009 manzelka poberala iba RP a nemala iny prijem, tak aj toto obdobie sa jej rata do 270 dni ako keby bola poistena, cize ak ju teraz poistim tak tych 270 dni dosiahneme. Po dnesnej navsteve regionalnej pobocky mi ale pani pri okienku povedala, ze nie. Kde je pravda???
brčko
08.04.10,07:04
Dobry den, chcem poprosit veci znalych o radu, nakolko v SP su maximalne ochotne panie :) Ale k veci, manzelka od 3.septembra 2007 poberala matersku do 15. 3.2008, pricom pred tym pracovala nepretrzite niekolko rokov a posledne 2 roky pred odchodom nemarodovala vobec. Potom do 30.6.2009 poberala rodicovsky prispevok, od 1.7.2009 znova zacala pracovat na skrateny uvazok az do dnes pricom pobera RP. Je znova tehotna, termin priblizne zaciatok 12-2010 a 6.11.2010 jej konci RP tak chceme sa dopracovat k lepsej materskej. Kedze na vypocet materskej za normalnych podmienok by sa ratal DVZ za rok 2009, pri prijme cca 280€, nic moc. Chcem sa spytat, ak momentalne pripoistim manzelku DNP, dosiahnem ciel maximalnu hranicu materskej ??? Po telefonate na ustredie SP mi pani povedala, ze ano, kedze prvych 6 mesiacov v roku 2009 manzelka poberala iba RP a nemala iny prijem, tak aj toto obdobie sa jej rata do 270 dni ako keby bola poistena, cize ak ju teraz poistim tak tych 270 dni dosiahneme. Po dnesnej navsteve regionalnej pobocky mi ale pani pri okienku povedala, ze nie. Kde je pravda???

Je podstatné, či pracuje
1) na ten istý prac.pomer, ktorý je skrátený alebo
2) pracuje na nový pracovný pomer a z pôvodného čerpá rodič.dovolenku. V druhom prípade by nárok na materské z DNP mohla získať, lebo má dve nem.poistenia od 1.7.2009 a teda ak by jeden PP ukočila, tieto dni by sa mohli prirátať k dnom DNP. Ale podla toho čo píšeš, predpokladám ide ten istý PP, t.j. prvý variant.

ak bude platiť terajšie znenie zákona, tak v prípade, že nemá iné "ukončené" nem.poistenie, tak jej nárok nevzniká, lebo nesplní podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z DNP. LEbo podla výkladu SP len dni "ukončeného" nem.poistenia sa môžu prirátať k nem.poisteniu trvajúcemu k nástupu na MD.

Aj keby tesne pred násupom na MD "čerpala RD"!!! v zamestnaní, kedy má nem.poistenie prerušené= v zmysle zákona ukončené, tak podla postupom SP jej dnom nástupu na MD jej vzniká nem.poistenie. Pochybujem, že by tieto dni prerušeného/ukončeného NP prirátali ku dnom trvajúceho nem.poistenia.

V prípade, ak nastupuje na MD počas čerpania RD v zamestnaní (t.j. pred nástupom na MD nepracuje, nečerpe riadnu dovolenku, ani PN t.j. nemá trvajúce nem.poistnie ale prerušené NP z dôvodu čerpania RD) sa jej materská zo zamestnania vyráta z pravdepodobného VZ (aj keby mala v r.2009 nejaký vymeriavací základ), z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. T.j. ak by v čase nástupu na MD (vlastne od prvého v mesiaci) už nemala skrátený uväzok (treba upraviť dodatkom, takým istým, ako bolo pri skrátení prac.uväzku) a napr. od prvého v mesiaci, v ktorom nastupuje na MD čerpala RD, tak by materskú mali rátať z pravdepodobného VZ (dôležíté celomesačného!), ale treba na to upozorniť mzdárku, lebo s týmto sa predpokladám nestretla. S týmto prípadom som sa stretla/čítala od jednej mamičky z jej rozhodnutia) , že postupovali v SP. A aj na ich stránkach je uvedené, že v takomto prípade sa berie pravdep. VZ podla § 57 ods.1 písm.b) + ods.2 Zákona o sociálnom poistení.

doplnam zo stránok sociálnej poistovne takýto prípad:
http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/1369s?prm2=4988

Jedine ak je tehotná max. do 8tt, tak by sa dalo uvažovať o materskej z DNP. Ale len v prípade, ak by ukončila pred nástupom na MD zamestnanie. Materské by sa rátalo zo skutočného VZ z DNP v prípade, ak by od prihlásenia na DNP do nástupu na MD (najneskôr 6týž.pred pravdep. termínom pôrodu, čo stanoví lekár na žiadost o materské) uplynulo viac ako 26týždnov. Dni ukončeného NP zamestnca by sa mohli prirátať ku dnom trvajúceho DNP.
molly83
08.04.10,10:45
Dobry den, prosim Vas o radu v mojom pripade.
Som studentka (doktorandka) a cely rok 2008 a v roku 2009 do 19.11 som si platila DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Platenie som 19.11.09 zrusila lebo planujem otehotniet, po zisteni ze som tehotna som si chcela znovu zacat platit DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu. To by mi ale platilo ak by som isla na matersku este v roku 2010. Mne sa vsak nepodarilo otehotniet, o babo sa stale snazime a doktorandka budem do septembra 2010. Ak otehotniem tak na leto potom nastupim na matersku v roku 2011. Moja otazka je: Mam si znovu zacat platit DNP ale uz z maxima? Mam si tento mesiac uzavriet poistenie? Alebo mozem pockat az na mesiac kedy sa mi podari otehotniet? Ako sa mi vypocita materska na rok 2011? Dakujem pekne
slezka456
08.04.10,11:14
Zdravím všetkých skúsených poraďakov! ;) Potrebovala by som od vás odsúhlasenie či môžem takto postupovat vo veci materskej. Na matersku by som mala nastúpiť 07.06.2010 mám TPP vo vlastnej sročke s minimálnou mzdou. A teraz: ak ku dňu 31.05.2010 ukončím TPP vo firme s tým že sa odhlasím aj v SP a od dňa 01.06.2010 sa opatovne nahlásim v SP a nastúpim na inú pozíciu v tej istej firme tiež s minimálnou mzdou s tým že mi bude v mesiaci 06 - jún vyplatená odmena alebo prémie 1000 eur. Potrebujem od vás odsúhlasenie či to môžem takto urobiť a či mi z toho vyrátajú max. materskú. Všetkým vám za odpovede ďakujem. :):):)
Xanti
08.04.10,11:19
Zdravím všetkých skúsených poraďakov! ;) Potrebovala by som od vás odsúhlasenie či môžem takto postupovat vo veci materskej. Na matersku by som mala nastúpiť 07.06.2010 mám TPP vo vlastnej sročke s minimálnou mzdou. A teraz: ak ku dňu 31.05.2010 ukončím TPP vo firme s tým že sa odhlasím aj v SP a od dňa 01.06.2010 sa opatovne nahlásim v SP a nastúpim na inú pozíciu v tej istej firme tiež s minimálnou mzdou s tým že mi bude v mesiaci 06 - jún vyplatená odmena alebo prémie 1000 eur. Potrebujem od vás odsúhlasenie či to môžem takto urobiť a či mi z toho vyrátajú max. materskú. Všetkým vám za odpovede ďakujem. :):):)
Môžeš tak urobiť,
ale ja by som asi pár dní medzi tým nechala priestor. Tj. bola by som dobrovolne nezamestnaná alebo na UP.
Čítaj trošku vyššie príspevky, o kontrolách zo SP pri takýchto machináciach. Prevetrajú pekne celú s.r.o. Ak máš všetko OK nemusíš sa báť.
slezka456
08.04.10,11:39
:eek: Ďakujem za bleskovu odpoveď. Takže by bolo najlepšie, aby som už teraz zobrala výstup a niekedy začiatkom mája by som sa zase zamestnala?
Xanti
08.04.10,11:41
:eek: Ďakujem za bleskovu odpoveď. Takže by bolo najlepšie, aby som už teraz zobrala výstup a niekedy začiatkom mája by som sa zase zamestnala?
Výstup môžeš urobiť aj 20.5. a zamestnať sa 1.6. :D ako ťažko predpokladať ako sa zachovajú v SP.

Ale tie kontroly prešli, ak je všetko ok, nie je sa čoho báť.
velerybka
08.04.10,18:14
Je podstatné, či pracuje
1) na ten istý prac.pomer, ktorý je skrátený alebo
2) pracuje na nový pracovný pomer a z pôvodného čerpá rodič.dovolenku. V druhom prípade by nárok na materské z DNP mohla získať, lebo má dve nem.poistenia od 1.7.2009 a teda ak by jeden PP ukočila, tieto dni by sa mohli prirátať k dnom DNP. Ale podla toho čo píšeš, predpokladám ide ten istý PP, t.j. prvý variant.


pracuje na ten istý pomer, ktory je skrateny


V prípade, ak nastupuje na MD počas čerpania RD v zamestnaní (t.j. pred nástupom na MD nepracuje, nečerpe riadnu dovolenku, ani PN t.j. nemá trvajúce nem.poistnie ale prerušené NP z dôvodu čerpania RD) sa jej materská zo zamestnania vyráta z pravdepodobného VZ (aj keby mala v r.2009 nejaký vymeriavací základ), z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. T.j. ak by v čase nástupu na MD (vlastne od prvého v mesiaci) už nemala skrátený uväzok (treba upraviť dodatkom, takým istým, ako bolo pri skrátení prac.uväzku) a napr. od prvého v mesiaci, v ktorom nastupuje na MD čerpala RD, tak by materskú mali rátať z pravdepodobného VZ (dôležíté celomesačného!), ale treba na to upozorniť mzdárku, lebo s týmto sa predpokladám nestretla. S týmto prípadom som sa stretla/čítala od jednej mamičky z jej rozhodnutia) , že postupovali v SP. A aj na ich stránkach je uvedené, že v takomto prípade sa berie pravdep. VZ podla § 57 ods.1 písm.b) + ods.2 Zákona o sociálnom poistení.


Ak tomu dobre rozmiem, jediny normalny sposob je, ze ak pojde manzelka na druhu matersku v 11-2010, do 6.11. ma RD s prvym dietatom, tak od 1.11. prestane pracovat (ostane zamestnana, zamestnavatel upravi dodatkom zmenu na cely pracovny pomer) bude do 4.11. na RD a potom 5.11. na MD, a ratat sa jej bude PVZ ako keby mala VZ celomesacny a plny.

Dakujem za odpoved. Zacinam sa v tom nejako orientovat. Chyba bola hlavne u nas mali sme sa pripoistit, ale najako nam to vypadlo.

Doplnim, lebo az teraz som cital poriadne tvojju odpoved dokonca.


Jedine ak je tehotná max. do 8tt, tak by sa dalo uvažovať o materskej z DNP. Ale len v prípade, ak by ukončila pred nástupom na MD zamestnanie. Materské by sa rátalo zo skutočného VZ z DNP v prípade, ak by od prihlásenia na DNP do nástupu na MD (najneskôr 6týž.pred pravdep. termínom pôrodu, čo stanoví lekár na žiadost o materské) uplynulo viac ako 26týždnov. Dni ukončeného NP zamestnca by sa mohli prirátať ku dnom trvajúceho DNP.

Manželka je cca v 7TT, co to pre nas znamena ??? Tym padom sa oplati DNP, ak termin je cca zaciatok 12-2010 ???
AdelkaS
10.04.10,08:03
Dobry den poradaci, chcem vas poprosit o radu, lebo už celé dni tu čítam všetko možné, ale neviem sama prísť na jednoznačnú odpoveď.
Momentalne (od 24.9.2007) som na RD po prvom dietati, pracovny pomer mi stale trva. Prva meterska zo zamestnania bola z VZ=14.850 Sk.
Od 11/2009 si platim DNP s vymerivacim zakladom asi 582€ (poistne platim 25,6€).
Dcerka bude mat 2.5.2010 3 roky, konci mi RD a mala by som nastupit do prace a moj plat by sa mal pohybovat okolo 500€.
Nedavno som druhy krat otehotnela a lekar stanovil datum porodu na 26.10.2010.
Mám zamestnanie v DSS s mentalne postihnutymi a pre bezpecnost dietatka by som pre istotu nechcela nastupit do prace. Zamestnavatel mi bude aj napriek tomu miesto stale drzat. Od 3.5.2010 by som cerpala 18 dni starej dovolenku a po nej sa nechala vypisat na PN-ku az do nastupu na MD. Mozem to takto urobit a neovplyvni to nejako negativne narok na materske zo zamestnania aj z DNP?

Dakujem, Adela
Katy a R
10.04.10,08:12
Dobry den poradaci, chcem vas poprosit o radu, lebo už celé dni tu čítam všetko možné, ale neviem sama prísť na jednoznačnú odpoveď.
Momentalne (od 24.9.2007) som na RD po prvom dietati, pracovny pomer mi stale trva. Prva meterska zo zamestnania bola z VZ=14.850 Sk.
Od 11/2009 si platim DNP s vymerivacim zakladom asi 582€ (poistne platim 25,6€).
Dcerka bude mat 2.5.2010 3 roky, konci mi RD a mala by som nastupit do prace a moj plat by sa mal pohybovat okolo 500€.
Nedavno som druhy krat otehotnela a lekar stanovil datum porodu na 26.10.2010.
Mám zamestnanie v DSS s mentalne postihnutymi a pre bezpecnost dietatka by som pre istotu nechcela nastupit do prace. Zamestnavatel mi bude aj napriek tomu miesto stale drzat. Od 3.5.2010 by som cerpala 18 dni starej dovolenku a po nej sa nechala vypisat na PN-ku az do nastupu na MD. Mozem to takto urobit a neovplyvni to nejako negativne narok na materske zo zamestnania aj z DNP?

Dakujem, Adela
čiže nastúpiš do zamestnania a potom RD a PN .. ak tak urobíš, nárok na nemocenské dávky budeš mať iba zo zamestnania _ z DNP nie, ale nárok na materské už bude aj zo zamestnania aj z DNP;)
AdelkaS
11.04.10,10:50
čiže nastúpiš do zamestnania a potom RD a PN .. ak tak urobíš, nárok na nemocenské dávky budeš mať iba zo zamestnania _ z DNP nie, ale nárok na materské už bude aj zo zamestnania aj z DNP;)

Takže PN iba zo zamestnania a z DNP nie, lebo nemám splnenú podmienku 270 dní DNP poistenia. Ďakujem ;)
veronikasad
11.04.10,10:54
Adelka S, prečo zadávaš rovnaké otázky v dvoch témach ?

Odpoveď máš aj tu

http://www.porada.sk/1369042-post30.html
monik111
11.04.10,11:18
Dobrý deň!
Potrebovla by som radu pre švagrinú. Je zamestnaná na TPP monentálne je v 5týž. pomôže jej keď sa DNP?? má to zmysel alebo je už neskoro?? a čo ak by sa zamestnala ešte v druhej firme??
Ďakujem za odpoveď
monik111
12.04.10,06:27
Dobrý deň!
Potrebovla by som radu pre švagrinú. Je zamestnaná na TPP monentálne je v 5týž. pomôže jej keď sa DNP?? má to zmysel alebo je už neskoro?? a čo ak by sa zamestnala ešte v druhej firme??
Ďakujem za odpoveď
Nikto sa mi neozve???:mee:
brčko
12.04.10,06:30
Dobrý deň!
Potrebovla by som radu pre švagrinú. Je zamestnaná na TPP monentálne je v 5týž. pomôže jej keď sa DNP?? má to zmysel alebo je už neskoro?? a čo ak by sa zamestnala ešte v druhej firme??
Ďakujem za odpoveď

ak nemá nejaké "ukončené" nem.poistenie v období dvoch rokov pred budúcim skutočným pôrodom, tak z DNP alebo druhého PP nesplní podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ku dnom tohto PP sa totiž podla výkladu SP môžu prirátať len dni "ukončeného" nem.poistenia a nie dni trvajúceho NP, z ktorého si už nárok na materské uplatnuje.
Ančika
12.04.10,08:37
Prosím, poraďte mi niekto. Ja už nestíham vôbec súvislosti v rýchlo sa meniacich zákonoch v tejto oblasti. Dcéra porodila prýv krát v apríli 2006. Materskú nedostávala, lebo nebola NP 270 dní. (Malo to svoje blbé dôvody a stalo sa.) Poberala od narodenia dieťaťa RP. Druhé dieťatko sa narodilo v auguste 2009. Samozrejme, že stále poberá iba RP a nemá nárok ani na ten vyšší. Čo sa dá robiť v tejto situácii vzhľadom k priháseniu sa na ÚP po skončení rodičovskej dovolenky v auguste 2011? Oplatí sa jej napr. začať dobrovoľne platiť poistné v nezamestnanosti a odkedy? Bude lepšie ak sa po skončení RD na krátky čas niekde zamestná a následne skončí PP? Z čoho a za aké, resp. ktoré obdobie sa jej podpora vypočíta? Je vôbec treba už teraz si nad tým lámať hlavu, keď sa zákony menia ako listy v kalendári? Už sa síce zvolebnieva a tie zmeny asi na čas ustanú, ale aj tak? Vie niekto z tejto situácie vykorčuľovať nejaký pozitívny výsledok? Som veľmi zvedavá na odpovede a rady a vopred všetkým, čo sa mi na túto moju otázku ozvete srrrrrdečná vďaka:):):).
molly83
12.04.10,09:38
Dobry den, uz som sa pytala, ale asi som to zle napisala. Tak skusim znovu.
DNP som si platila cely rok 2008 a v roku 2009 od januara do oktobra. Planujem otehotniet a nastup na matersku bude uz v roku 2011. Chcem postupovat nasledovne :
1. V mesiaci kedy zistim ze som tehotna si zalozim DNP z maxima.
2. V škole končím v auguste 2010, tak chcem ist potom (ako tehotná) na PN.
Je tento postup spravny, budem mat narok na matersku aj PN z DNP?
Katy a R
12.04.10,09:43
Prosím, poraďte mi niekto. Ja už nestíham vôbec súvislosti v rýchlo sa meniacich zákonoch v tejto oblasti. Dcéra porodila prýv krát v apríli 2006. Materskú nedostávala, lebo nebola NP 270 dní. (Malo to svoje blbé dôvody a stalo sa.) Poberala od narodenia dieťaťa RP. Druhé dieťatko sa narodilo v auguste 2009. Samozrejme, že stále poberá iba RP a nemá nárok ani na ten vyšší. Čo sa dá robiť v tejto situácii vzhľadom k priháseniu sa na ÚP po skončení rodičovskej dovolenky v auguste 2011? Oplatí sa jej napr. začať dobrovoľne platiť poistné v nezamestnanosti a odkedy? Bude lepšie ak sa po skončení RD na krátky čas niekde zamestná a následne skončí PP? Z čoho a za aké, resp. ktoré obdobie sa jej podpora vypočíta? Je vôbec treba už teraz si nad tým lámať hlavu, keď sa zákony menia ako listy v kalendári? Už sa síce zvolebnieva a tie zmeny asi na čas ustanú, ale aj tak? Vie niekto z tejto situácie vykorčuľovať nejaký pozitívny výsledok? Som veľmi zvedavá na odpovede a rady a vopred všetkým, čo sa mi na túto moju otázku ozvete srrrrrdečná vďaka:):):).
... no najlepšie .. nájsť si riadne a dlhodobejšie zamestnanie :)
Keďže nie je poistená, tak nejaké krátkodobé PP ani platenie dobrovoľného poistenia nárok na dávky nerieši. viď http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#104
.. a ak sa aj zmiernia podmienky, určite nebude stačiť "krátky čas"
brčko
12.04.10,11:47
anička,
súhlasím s katy. Krátkodobé poistenie a ani krátkodobý PP jej nepomôže. Musí byť poistená v nezam. aspon dva roky v posledných troch (to platí od 1.9.2010) alebo aspon 3roky v posledných štyroch (to platí teraz). A ak je nezamestnaná, tak poistná v nezam. nie je.
brčko
12.04.10,11:50
Dobry den, uz som sa pytala, ale asi som to zle napisala. Tak skusim znovu.
DNP som si platila cely rok 2008 a v roku 2009 od januara do oktobra. Planujem otehotniet a nastup na matersku bude uz v roku 2011. Chcem postupovat nasledovne :
1. V mesiaci kedy zistim ze som tehotna si zalozim DNP z maxima. ak to bude do 8tt alebo lepšie skôr a na MD nastúpiš po uplynutí 26tž. od tohto posledného prihlásenia a nové prihlásenie bude najneskôr 1.1.2011 (ked skončilo NP v 10/2009)
2. V škole končím v auguste 2010, tak chcem ist potom (ako tehotná) na PN.
Je tento postup spravny, budem mat narok na matersku aj PN z DNP?

ak sa nezmenia zákony a bude dôvod na PN, tak áno.
Dračica
13.04.10,05:37
Dobrý deň,

milí poraďáci, potrebovala by som poradiť v tejto mojej situácii.
S manželom plánujeme dieťatko,(po určitej liečbe lekár povolil, lebo som také plány mala už pred dvomi rokmi a nedalo sa). Na materskú by som išla až v roku 2011, tehotná by som chcela zostať až v lete. No a teraz:
- povinné nemocenské poistenie SZČO trvá od 07/2007
-DNP si platím od 11/2008 - 07/2009 z rozdielu maximum-minimum,
od 08/2009 -01/2010 z minima,
od 02/2010 zase z rozdielu maxima -minimum.
DNP som neukončovala, robila som vždy len zmenu vym.základu. Takže teraz platím vlastne , keď sa to spočíta z maximálneho vym.základu.
Mám živnosť, v ktorej ale nebudem môcť pokračovať ak zostanem tehotná a aby som niekoho zamestnala miesto seba, to sa vôbec finančne neoplatí, teda obchod predám k 1.8.2010
Otázka znie:
- keď budem tehotná, budem mať rizikové tehotenstvo, ak zruším živnosť,
skončím aj povinné odvody do SP, treba urobiť zase zmenu k 1.8.2010 a dať si DNP Z maxima, aby som mala na budúci rok čo najvyššiu materskú?
- ak by som mala rizikové tehotenstvo , teda PN by som čerpala až do konca tehotenstva, bude mať toto čerpanie Pn vplyv na maximálnu materskú?
- ak ukončím živnosť mám ísť na ÚP, lebo poistenie v nezamestnanosti si vôbec neplatím.
Prosím poraďte mi ako to čo najlepšie spraviť v mojom prípade.
biosenka
13.04.10,14:26
Ahojte poraďáci,
mám pracovnú zmluvu do júna. Ak mi zamestnávateľ zmluvu predĺži až v septembri (teda bola by som 2 mesiace nezamestnaná) a v septembri by som nastúpila ako tehotná, po odpracovaní 2, 3 mesiacov by som mohla ísť na rizikové? Keby som musela, inak by som chcela zostať normálne. Ale či by som potom dostávala materskú zo zamestnania. Ďakujeéém.
Dračica
13.04.10,16:32
prosím, pozrite si niekto môj príspevok č.972 a usmernite ma správne,
Ďakujem
Tinika
13.04.10,17:41
Dobrý večer, prosím o radu. Svagrina je od 10/2007 na MD a RD. Teraz je tehotná. Bude mať nárok na MD ak mala nárok aj pri prvom dieťati? Z čoho sa bude MD počítať? vďaka
Katy a R
13.04.10,20:39
Dobrý večer, prosím o radu. Svagrina je od 10/2007 na MD a RD. Teraz je tehotná. Bude mať nárok na MD ak mala nárok aj pri prvom dieťati? Z čoho sa bude MD počítať? vďaka

... Tinika, čo takto aj nejaké údaje:confused: ... len hádať môžme;)
Katy a R
13.04.10,20:53
Dobrý deň,

milí poraďáci, potrebovala by som poradiť v tejto mojej situácii.
S manželom plánujeme dieťatko,(po určitej liečbe lekár povolil, lebo som také plány mala už pred dvomi rokmi a nedalo sa). Na materskú by som išla až v roku 2011, tehotná by som chcela zostať až v lete. No a teraz:
- povinné nemocenské poistenie SZČO trvá od 07/2007
-DNP si platím od 11/2008 - 07/2009 z rozdielu maximum-minimum,
od 08/2009 -01/2010 z minima,
od 02/2010 zase z rozdielu maxima -minimum.
DNP som neukončovala, robila som vždy len zmenu vym.základu. Takže teraz platím vlastne , keď sa to spočíta z maximálneho vym.základu.
Mám živnosť, v ktorej ale nebudem môcť pokračovať ak zostanem tehotná a aby som niekoho zamestnala miesto seba, to sa vôbec finančne neoplatí, teda obchod predám k 1.8.2010
Otázka znie:
- keď budem tehotná, budem mať rizikové tehotenstvo, ak zruším živnosť,
skončím aj povinné odvody do SP, treba urobiť zase zmenu k 1.8.2010 a dať si DNP Z maxima, aby som mala na budúci rok čo najvyššiu materskú?
- ak by som mala rizikové tehotenstvo , teda PN by som čerpala až do konca tehotenstva, bude mať toto čerpanie Pn vplyv na maximálnu materskú?
- ak ukončím živnosť mám ísť na ÚP, lebo poistenie v nezamestnanosti si vôbec neplatím.
Prosím poraďte mi ako to čo najlepšie spraviť v mojom prípade.

... no je tu viac riešení..:confused: .. nie je to až také jednoznačné, čo by bolo naj..
V tomto momente sa ti dávky počítajú z minulého roku..
No ja by som asi ukončila živnosť aj DNP .. a potom by som sa prihlásila z maxima znova ako DNPO .... nemusíš hneď ... môžeš mať aj pauzu.
najideálnejšie by bolo, keby od nového prihlásenia do nástupu na PN uplynulo 26 týždňov. bola by aj PNka z maxima aj materská. Ak by sa to nestihlo, tak PNka bude z minima - ale materská už potom z maxima
.. samozrejme, ak sa dovtedy nič neudeje;)
Ak ukončíš živnosť ... nemusíš sa prihlásiť na UP ... ale je to lepšie z toho dôvodu, že štát za teba platí ZP - inak by si musela sama
Katy a R
13.04.10,20:57
Ahojte poraďáci,
mám pracovnú zmluvu do júna. Ak mi zamestnávateľ zmluvu predĺži až v septembri (teda bola by som 2 mesiace nezamestnaná) a v septembri by som nastúpila ako tehotná, po odpracovaní 2, 3 mesiacov by som mohla ísť na rizikové? Keby som musela, inak by som chcela zostať normálne. Ale či by som potom dostávala materskú zo zamestnania. Ďakujeéém.
.. na nemocenské je nárok hneď ako začne PP .. na materské treba mať v súčte 270 dní poistenia do pôrodu ... hádam to bude;):confused:
biosenka
14.04.10,07:01
No keby som minimálne dva mesiace odpracovala od septembra a predtým som bola 10 mesiacov zamestnaná tak to bude nie? Bola som zamestnaná aj predtým, posledné 4 roky, len zakaždým mám dobu určitú a keďže som učiteľka tak tie 2 mesiace som bola nezamestnaná aj predtým rok. Takže bolo by to ok? Lebo tie dva mesiace sa mi tam asi odrátajú.
Tinika
14.04.10,07:58
... Tinika, čo takto aj nejaké údaje:confused: ... len hádať môžme;)

Je v 10tt to som včera ešte nevedela. Pred MD pracovala rok v ČR a potom cca 5 mesiacov v SR, platy neviem, teraz mi ide o to či bude mať vobec narok na MD pri druhom dieťati a ked ano tak potom že ako ovplyvniť výšku MD. Ďakujem

V SR mala prac. zmluvu na dobu určitu ale ked sa bola pýtať na SP tak jej povedali, že stale ma statu zamestnanca lebo plynule presla zo zamestnania na MD.
Dračica
14.04.10,09:39
Ďakujem za odpoveď,

ešte sa spýtam takto:

ak by som zostala naďalej SZČO, išla už napr. v auguste- septembri na rizikové PN, ale na materskú až v marci 2011, ak by som teda mala naďalej súbeh povinného a dobrovolného nemocenského poistenia, čo je teda z maxima, dostávala by som PN aj materskú z maxima?
- keď budem vlastne celú dobu PN, treba v tejto dobe platiť do SP povinné odvody a DNP?
-no jednoducho mi ide o to, ako dostávať maximálnu PN, aj maximálnu materskú?
za dobrú radu vopred ďakujem.
zuzlik14
14.04.10,12:15
Dobrý deň,
moja situácia je trochu zložitejšia ako predošlé. Som DNPO od októbra 2008, keď som bola ešte študentkou piateho ročníka na vysokej škole. Po ukončení štúdia v júni 2009 som sa nahlásila na úrad práce. Následne som od septembra 2009 šla na PN. Otehotnela som v novembri 2009 a termín pôrodu by mal byť 10.7.2010. Keďže som už vyčerpala osem mesiacov práceneschopnosti ako DNPO, nevedela som ako si navýšiť materské. Vyskytla sa možnosť a od 22.4.2010 budem zamestnaná s platom 1100 eur. Na materské chcem nastúpiť 1.6.2010. Bude to postačovať na to, aby som dostala najvyššie materské? V zmluve mám trojmesačnú skúšobnú dobu, môže to tam byť alebo by sme to mali zmeniť bez skúšobnej doby?
Prosím, skúste mi niekto poradiť.
Už vopred vám veľmi pekne ďakujem.:)
Katy a R
14.04.10,14:48
Ďakujem za odpoveď,

ešte sa spýtam takto:

ak by som zostala naďalej SZČO, išla už napr. v auguste- septembri na rizikové PN, ale na materskú až v marci 2011, ak by som teda mala naďalej súbeh povinného a dobrovolného nemocenského poistenia, čo je teda z maxima, dostávala by som PN aj materskú z maxima?
- keď budem vlastne celú dobu PN, treba v tejto dobe platiť do SP povinné odvody a DNP?
-no jednoducho mi ide o to, ako dostávať maximálnu PN, aj maximálnu materskú?
za dobrú radu vopred ďakujem.
.. v takomto prípade by nebola PNka z maxima (priemer z min roku), ani materská by nebola celkom z maxima - ale vyššia ako PNka (priemer z tohto roku):)
Katy a R
14.04.10,14:56
Je v 10tt to som včera ešte nevedela. Pred MD pracovala rok v ČR a potom cca 5 mesiacov v SR, platy neviem, teraz mi ide o to či bude mať vobec narok na MD pri druhom dieťati a ked ano tak potom že ako ovplyvniť výšku MD. Ďakujem

V SR mala prac. zmluvu na dobu určitu ale ked sa bola pýtať na SP tak jej povedali, že stale ma statu zamestnanca lebo plynule presla zo zamestnania na MD.

Tinika, podstatná info je ... že či PP trvá :confused: ak áno - tak je nárok na materské zo zamestnania. Ale píšeš, že PP bol na dobu určitú ... tak naozaj ťažko hádať... http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#48
Dračica
14.04.10,14:59
ďakujem Katy a R, ešte by som chcela vedieť, či musím platiť počas tej PN odvody do SP - zaujíma ma, či to, že by som ich počas PN neplatila ovplyvní výpočet výšky materskej, na ktorú sa teda bude brať priemer tohto roku. A ako je to vlastne s odvodami do ZP počas PN. Tie platím aj keď som PN a vrátia sa mi potom na budúci rok, keď podám RZZP ako preplatok? Uvažujem správne?
Katy a R
14.04.10,15:03
ďakujem Katy a R, ešte by som chcela vedieť, či musím platiť počas tej PN odvody do SP - zaujíma ma, či to, že by som ich počas PN neplatila ovplyvní výpočet výšky materskej, na ktorú sa teda bude brať priemer tohto roku. A ako je to vlastne s odvodami do ZP počas PN. Tie platím aj keď som PN a vrátia sa mi potom na budúci rok, keď podám RZZP ako preplatok? Uvažujem správne?

počas poberania dávok z NP sa poistné neplatí (žiadne) .. a nemusíš ani do ZP - len to treba doložiť potvrdením zo SP, že tie dávky naozaj poberáš;)
Dračica
14.04.10,15:11
prepáč Katy a R, ešte jedna nechápavá otázka.
Z čoho mi vypočítajú tú skoro maximálnu materskú ( ten priemer za tento rok, keď budem PN celé tehotenstvo a nebudem teda platiť do SP poistné? Ďakujem
Tinika
14.04.10,15:12
Tinika, podstatná info je ... že či PP trvá :confused: ak áno - tak je nárok na materské zo zamestnania. Ale píšeš, že PP bol na dobu určitú ... tak naozaj ťažko hádať... http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#48

no PP bol na dobu určitu takze uz netrva, ale na socialke jej povedali ze akoby bola zamestnana ked plynule presla na MD čo ja nechapem.

v jednom materialy zo SP som čítala: od 1.8.2006 sa obdobie prerušenie PNP z dôvodu čerpania RSD do obdobia 270 dni započítava. Len to asi plati pri trvajucom PP.
Keby sa teraz zamestnala mala by ešte šancu na MD? A ako dlho by mala byť zamestnana? Ak zoberiem ze na RD je od 4/2008. Ochranna lehota davno presla, tak asi jedina sanca este teraz nejaky PP uzatvorit.

VIE mi niekto poradit?Vdaka
Katy a R
14.04.10,15:19
prepáč Katy a R, ešte jedna nechápavá otázka.
Z čoho mi vypočítajú tú skoro maximálnu materskú ( ten priemer za tento rok, keď budem PN celé tehotenstvo a nebudem teda platiť do SP poistné? Ďakujem
.. no z toho, čo si platila a platíš (do nástupu na Pnku);) ... veď kukni v zákone, ako sa stanovuje VZ. http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#54
... tento rok máš slabý január, tak ten ti zníži priemer
zuzlik14
14.04.10,15:32
Tak teraz neviem, ak som napísala môj predošlý príspevok mimo témy upozornite ma prosím. Vie mi niekto poradiť?
Katy a R
14.04.10,15:49
Dobrý deň,
moja situácia je trochu zložitejšia ako predošlé. Som DNPO od októbra 2008, keď som bola ešte študentkou piateho ročníka na vysokej škole. Po ukončení štúdia v júni 2009 som sa nahlásila na úrad práce. Následne som od septembra 2009 šla na PN. Otehotnela som v novembri 2009 a termín pôrodu by mal byť 10.7.2010. Keďže som už vyčerpala osem mesiacov práceneschopnosti ako DNPO, nevedela som ako si navýšiť materské. Vyskytla sa možnosť a od 22.4.2010 budem zamestnaná s platom 1100 eur. Na materské chcem nastúpiť 1.6.2010. Bude to postačovať na to, aby som dostala najvyššie materské? V zmluve mám trojmesačnú skúšobnú dobu, môže to tam byť alebo by sme to mali zmeniť bez skúšobnej doby?
Prosím, skúste mi niekto poradiť.
Už vopred vám veľmi pekne ďakujem.:)
.. však aký problém :confused: VZ na materské sa bude brať z minulého roka a do nástupu na materskú môžeš byť PN... či máš malý VZ :confused::confused:
Dračica
14.04.10,16:24
Teda ak možem príklad vypočtu materskej:
povinné nemocenské poistenie: 01 - 07/2010 VZ: 319,58
DNP: 01 -VZ: 319,58
02 - 07/2010 VZ: 764,97
od 08/2010 by som bola na PN, čiže neplatím žiadne odvody až do konca tohto roka. Keďže rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej bude rok 2010.
Výpočet dávky na deň bude aký?
Povinné nem.poistenie: 7x 319,58/počet dní do PN
DNP: 1x319,58/ počet dní do PN
6x 764,97/ počet dní do PN
a z toho 55%, alebo ako sa to bude počítat?
filipa1
15.04.10,11:47
Dobrý deň, veľmi vás prosím o radu. O materských som už toho prečítala veľa, ale pre každý prípad to je iné a už sa z toho neviem vysomáriť.
Ide o to, že plánujem tehotenstvo a chcem materskú z najvyššieho vymeriavacieho základu. Chcem si začať doplácať - DNP. Chaos mám v tom, že niekde čítam, že je treba spĺňať podmienku 270dní nemocenského poistenia a okrem toho si DNP platiť ďalších 270dní a niekde čítam, že len 26týždňov. Takže buď musím začať doplácať si DNP ešte pred tým než otehotniem, alebo v tom druhom prípade najneskôr do ôsmeho týždňa - ktoré je však pravdivé ?

pracovala som od roku 09/2002 -12/2007 v prvom zamestnaní a následne na to 01/2008-07/2009 v druhom zamestnaní, od 08/2009 - 03/2010 -evidovaná na úrade práce. A teraz od 04/2010 znova pracujem. Neviem či si mám už teraz začať platiť DNP keď plánujem tehotenstvo alebo stačí až keď otehotniem?? prosím Vás poraďte mi budem vám veľmi vďačná.
Dračica
15.04.10,17:14
Prečítala som si ten zákon o soc.poistení, ale som velmi nechápavá, lebo z toho aj tak neviem, či budem mať skoro max.materskú, keď budem asi od 8/20010 na PN a nebudem vtedy platit žiadne odvody do SP. Aj som skúšala vo vyššom príspevku výpočet, ale neviem ako presne postupovať. Poradí mi niekto?
Tinika
15.04.10,19:53
no PP bol na dobu určitu takze uz netrva, ale na socialke jej povedali ze akoby bola zamestnana ked plynule presla na MD čo ja nechapem.

v jednom materialy zo SP som čítala: od 1.8.2006 sa obdobie prerušenie PNP z dôvodu čerpania RSD do obdobia 270 dni započítava. Len to asi plati pri trvajucom PP.
Keby sa teraz zamestnala mala by ešte šancu na MD? A ako dlho by mala byť zamestnana? Ak zoberiem ze na RD je od 4/2008. Ochranna lehota davno presla, tak asi jedina sanca este teraz nejaky PP uzatvorit

Nevie niekto poradiť s tými 270 dňami?
biosenka
18.04.10,15:06
Prosím Vás ochranná lehota pre tehotne sa vzťahuje do nástupu na materskú t. j. 6-8 týždňov pre d pôrodom alebo do pôrodu? Totižto, keď sa mi skončí PP v júni a teraz by som bola tehotná tak neviem či by mi to vyšlo. A mohlo by sa mi stať, že hoci som pracovala predtým 4 roky tak by som potom materskú nedostávala :-(
brčko
18.04.10,15:31
Prosím Vás ochranná lehota pre tehotne sa vzťahuje do nástupu na materskú t. j. 6-8 týždňov pre d pôrodom alebo do pôrodu? Totižto, keď sa mi skončí PP v júni a teraz by som bola tehotná tak neviem či by mi to vyšlo. A mohlo by sa mi stať, že hoci som pracovala predtým 4 roky tak by som potom materskú nedostávala :-(

aby vznikol nárok na materské, tak okrem podmiekny "aspon 270dní NP v poledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom musí trvať nem.poistenie k nástupu na MD. Ak netrvá, tak aby vznikol nárok na materské, ku dnu nástupu na MD ti musí trvať ochranná lehota. Nárok na materské v OL vzniká presne 6týž. pred pravdepodobným term.pôrodu, ktorý napíše lekár do žiadosti o materské (t.j. nie už 8týž. pred, tak pozor na to!!!! hlavne ak máte PN pred nástupom na MD. A ochranná lehota v prípade, ked nem.poistenie "skončí počas tehotenstva" je 6mesiacov od ukončenia nem.poistenia.

Je ešte nejaká možnosť, ak nástup je neskôr ako 6týž. pred nástupom na MD 6tžý. pred PTP a nem.poistenie skončilo počas tehotenstva, ale tá velmi poriešená v zákone nie je. Je to prípad, ak poberanie nemoc.dávok trvá k nástupu na MD 6týž. pred PTP.
Sariana
18.04.10,16:30
Chcem poprosiť o radu.
DNP som si platila:
1.11.2008 - 4.3.2009 a potom
4.12.2009 - 31.3.2010 a zároveň som sústavne zamestnaná na TPP.
Teraz som zistila, že som tehotná:))), čiže termín pôrodu budem mať okolo polky decembra. Teraz sa znovu prihlásim na DNP a chcela by som vedieť:
1. či v prípade, že by som musela ísť na rizikovú PN je možnosť požiadať o dávky z DNP
2. ak áno, či je potom možnosť ďalej čerpať dávku z DNP aj po prechode na materskú.
Ďakujem.
Xanti
18.04.10,16:33
Chcem poprosiť o radu.
DNP som si platila:
1.11.2008 - 4.3.2009 a potom
4.12.2009 - 31.3.2010 a zároveň som sústavne zamestnaná na TPP.
Teraz som zistila, že som tehotná:))), čiže termín pôrodu budem mať okolo polky decembra. Teraz sa znovu prihlásim na DNP a chcela by som vedieť:
1. či v prípade, že by som musela ísť na rizikovú PN je možnosť požiadať o dávky z DNP áno ale len z minimálneho VZ, nakoľko zo skutočného by si PN dostala až po platení 26 týždňov.
2. ak áno, či je potom možnosť ďalej čerpať dávku z DNP aj po prechode na materskú. A áno ak budeš prihlásená na DNP tak aj z DNP dostaneš materský príspevok.
Ďakujem.
v texte.
Na tvojom mieste sa prihlásim z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania ... aby si mala čo najvyššiu materskú. ;)
Sariana
18.04.10,16:36
Veľmi pekne dakujem za odpoveď. Ešte by som sa chcela spýtať za aké obdobie pred nástupom na materskú alebo PN sa tých 270 dní počíta.