Xanti
18.04.10,18:37
Veľmi pekne dakujem za odpoveď. Ešte by som sa chcela spýtať za aké obdobie pred nástupom na materskú alebo PN sa tých 270 dní počíta.
24 mesiacov do zadu hladá SP potrebné dni poistenia.
ivka70
18.04.10,16:38
Veľmi pekne dakujem za odpoveď. Ešte by som sa chcela spýtať za aké obdobie pred nástupom na materskú alebo PN sa tých 270 dní počíta.

270 dni z poslednych 2 rokov pred PN alebo nastupom na MD.
Sariana
18.04.10,16:39
keďže v tehotenstve bude asi problém vykonávať moju prácu, chcela by som nastúpiť na PN. DNP platené od 4.12.09 - 31.3.10 mi vychádza 117 dní. Čiže keď si budem doplácať ešte 153 dní, môžem nastúpiť pokojne na PN s tým, že si budem môcť uplatniť dávky z DNP?
VZ z DNP sa bude počítať za obdobie 12/2009?
Katy a R
18.04.10,16:42
270 dni z poslednych 2 rokov pred PN alebo nastupom na MD pred pôrodom .

.. malá oprava;) (do pôrodu sa zisťuje)
Sariana
18.04.10,16:55
.. malá oprava;)
naozaj z posledných dvoch rokov?
Takže keď som si platila DNP z minima za obdobia:
1.11.2008-4.3.2009 a potom
4.12.2009-31.3.2010 = spolu 277 dní
a chcela by som napríklad v máji alebo v júni nastúpiť na PN s tým, že sa teraz znovu prihlásim na DNP, určite budem mať nárok na dávku aj z dobrovoľného poistenia?
Xanti
18.04.10,16:57
naozaj z posledných dvoch rokov?
Takže keď som si platila DNP z minima za obdobia:
1.11.2008-4.3.2009 a potom
4.12.2009-31.3.2010 = spolu 277 dní
a chcela by som napríklad v máji alebo v júni nastúpiť na PN s tým, že sa teraz znovu prihlásim na DNP, určite budem mať nárok na dávku aj z dobrovoľného poistenia?
Naozaj z posledných dvoch rokoch,
a budeš mať aj z DNP nárok na PN ale len z minimálneho VZ teda zo sumy 319,58 € čiže bajočko 170 eur mesačne bude tvoja PN.

Po uplynutí 26 týždňov nonstop platenia z vyššieho VZ budeš mať nárok na PN zo skutočného VZ.
Katy a R
18.04.10,16:58
naozaj z posledných dvoch rokov?
Takže keď som si platila DNP z minima za obdobia:
1.11.2008-4.3.2009 a potom
4.12.2009-31.3.2010 = spolu 277 dní
a chcela by som napríklad v máji alebo v júni nastúpiť na PN s tým, že sa teraz znovu prihlásim na DNP, určite budem mať nárok na dávku aj z dobrovoľného poistenia?
... aj hneď ako sa prihlásiš...:)
veronikasad
18.04.10,16:59
naozaj z posledných dvoch rokov?
Takže keď som si platila DNP z minima za obdobia:
1.11.2008-4.3.2009 a potom
4.12.2009-31.3.2010 = spolu 277 dní
a chcela by som napríklad v máji alebo v júni nastúpiť na PN s tým, že sa teraz znovu prihlásim na DNP, určite budem mať nárok na dávku aj z dobrovoľného poistenia?
ano, z VZ roku 2009. Ak však do začiatku PN-ky neuplynie 26 týždňov, nemocenské bude vyplácané len z min. vymer. základu.
Katy a R
18.04.10,17:05
ano, z VZ roku 2009. Ak však do začiatku PN-ky neuplynie 26 týždňov, nemocenské bude vyplácané len z min. vymer. základu.
Veronika, ona ešte nie je ani prihlásená ... z pravdepodobného VZ sa je bude počítať (minulé poistenia sú len do počtu dní):);)
veronikasad
18.04.10,17:08
Veronika, ona ešte nie je ani prihlásená ... z pravdepodobného VZ sa je bude počítať (minulé poistenia sú len do počtu dní):);)
to z príspevku celkom nie je jasne, predpokladala som, že DNP trvá - k 31.3. spočítala dni.

Ak je poistenie prerušené, súhlasím - nemocenské bude z pravdepodobného VZ = z minima
Sariana
18.04.10,17:15
čiže zo sumy 295,50 Eur? potvrďte mi prosím, či správne počítam, že nemocenská dávka by potom bola okolo 160 Eur mesačne...
Xanti
18.04.10,17:16
čiže zo sumy 295,50 Eur? potvrďte mi prosím, či správne počítam, že nemocenská dávka by potom bola okolo 160 Eur mesačne...
Nie zo sumy 319,58 čo je minimálny VZ pre rok 2010
veronikasad
18.04.10,17:18
čiže zo sumy 295,50 Eur? potvrďte mi prosím, či správne počítam, že nemocenská dávka by potom bola okolo 160 Eur mesačne...
Trvá v súčasnosti tvoje DNP ? Nemocenské sa počíta z aktuálneho min. vymer. základu. (295,50 platil v roku 2009)
Sariana
18.04.10,17:20
k 31.3.2010 som sa odhlásila, pretože som sa už vzdala nádeje, že otehotniem. A o dva týždne som zistila, že sa podarilo:)
Takže sa prihlásim znovu k zajtrajšiemu dátumu.
veronikasad
18.04.10,17:24
k 31.3.2010 som sa odhlásila, pretože som sa už vzdala nádeje, že otehotniem. A o dva týždne som zistila, že sa podarilo:)
Takže sa prihlásim znovu k zajtrajšiemu dátumu.
platí odpoveď od Xanti

http://www.porada.sk/1376410-post1012.html
Sariana
18.04.10,17:27
Ďakujem Vám všetkým za odpovede, veľmi ste mi pomohli;)
veronikasad
18.04.10,17:31
k 31.3.2010 som sa odhlásila, pretože som sa už vzdala nádeje, že otehotniem. A o dva týždne som zistila, že sa podarilo:)
Takže sa prihlásim znovu k zajtrajšiemu dátumu.
Urči si vyšší vymer. základ. Nemocenské sice budeš mať z minima, ale nástup na materskú bude po 26 týždňoch od začiatku poistenia, preto materská sa ti bude počítať zo súčasneho skutočného vymer. základu. Počas PN-ky DNP neplatíš.
filipa1
19.04.10,04:31
Dobrý deň, veľmi vás prosím o radu. O materských som už toho prečítala veľa, ale pre každý prípad to je iné a už sa z toho neviem vysomáriť.
Ide o to, že plánujem tehotenstvo a chcem materskú z najvyššieho vymeriavacieho základu. Chcem si začať doplácať - DNP. Chaos mám v tom, že niekde čítam, že je treba spĺňať podmienku 270dní nemocenského poistenia a okrem toho si DNP platiť ďalších 270dní a niekde čítam, že len 26týždňov. Takže buď musím začať doplácať si DNP ešte pred tým než otehotniem, alebo v tom druhom prípade najneskôr do ôsmeho týždňa - ktoré je však pravdivé ?

pracovala som od roku 09/2002 -12/2007 v prvom zamestnaní a následne na to 01/2008-07/2009 v druhom zamestnaní, od 08/2009 - 03/2010 -evidovaná na úrade práce. A teraz od 04/2010 znova pracujem. Neviem či si mám už teraz začať platiť DNP keď plánujem tehotenstvo alebo stačí až keď otehotniem?? prosím Vás poraďte mi budem vám veľmi vďačná.
biosenka
21.04.10,14:09
Brčko ďakujem za odpoveď aj keď tomu druhému odstavcu som nerozumela. Čiže ochranná lehota trvá do nástupu na MD nie do pôrodu. To som pochopila. Teraz čo by bolo lepšie, aby som bola od júna do pôrodu nezamestnaná alebo na rizikovom. Pre mňa by bolo lepšie nezamestnaná lebo by som dostávala podporu a keby som bola PN- na rizikovom tak keď nie som zamestnaná asi by mi neplatili nič. Malo by to vplyv na materskú keby som bola nezamestnaná? Alebo len proste potom 6 týždňov pred pôrodm nastúpim na materskú?
A prečo nemôžem nastúpiť 8 týždňov pred pôrodom na MD ak by som bola nezamestnaná a v ochrannej lehote? Ďakujem.
Tinika
22.04.10,05:53
[QUOTE=Tinika;1372725]no PP bol na dobu určitu takze uz netrva, ale na socialke jej povedali ze akoby bola zamestnana ked plynule presla na MD čo ja nechapem.

v jednom materialy zo SP som čítala: od 1.8.2006 sa obdobie prerušenie PNP z dôvodu čerpania RSD do obdobia 270 dni započítava. Len to asi plati pri trvajucom PP.
Keby sa teraz zamestnala mala by ešte šancu na MD? A ako dlho by mala byť zamestnana? Ak zoberiem ze na RD je od 4/2008. Ochranna lehota davno presla, tak asi jedina sanca este teraz nejaky PP uzatvorit.

Vie niekto poradiť? Vdaka
taylorr
22.04.10,09:02
Dobry den,

prosim o pomoc, priatelka je zamestnana 4 roky, DNP plati od 5.10.2009 z max. VZ, na dobu určitu zamestnana do 30.6.2010, predbežne na materskú nastup k 30. 8. 10.

Chcem vediet či dostane marodku a kolko (kedže platila DNP) od 1.7.2010 do 30.8.2010 ked pojde marodit (rizikove tehotenstvo) a od 1.7.2010 by sa prihlasila na urade prace.

Ako by ste riesili priatelkinu situaciu vy ?

Dakujem za odpovede.
bz5
22.04.10,09:13
Rozmýšľam správne?

Od roku 2005 som zamestnaná na TPP. Predpokladám, že už budem zamestnaná len do konca roku 2010. S priateľom plánujeme bábätko, ktoré by sa malo narodiť v roku 2011 (ak sa aj ono bude držať nasich plánov :) ). Stačí potom, ked sa prihlásim na DNP najneskôr do 8. týždňa tehotenstva a budem si platiť 4,4 % z max. VZ, ktorý bude platný od 1. 7. 2010?
veeaa
22.04.10,10:57
Dobrý deň. Prosím o radu. V máji 2008 som nastúpila na MD s nárokom na materské. V práci som ukončila pracovný pomer, ktorý trval na dobu určitú. Teraz som na rodičovskom príspevku. Čakáme druhé bábätko. Mám nárok na materské??? Ak nie, pomohlo by mi zamestnať sa pred nástupom na druhú MD? Ďakujem....
zuzanna
25.04.10,04:53
prosim Vás o radu som na rodicovskom prispevku do 26.04.2010 som stale zamestnana len problem je v tom ze zamestnavatel uz nema pre mna pracu kedze som bola 3 roky doma pri dietati teraz v praci mi ostalo 26 dni dovolenky chcem sa spytat ze ked sa zaregistrujem na urade prace budem mat narok na podporu? a aky VZ sa mi bude brat ked vlastne som bola 3 roky doma mozem ho nejako zvysit ze by som napr. odrobila do 30.04.2010 a potom by mi preplatili tych 26 dni dovolenky kvoli ukonceniu PP aky VZ by som musela mat za tych par dni v praci neviete mi poradit vdaka
any18
27.04.10,19:13
Ahojte potrebovala by som poradit. Kamoska planuje babo. Je zamestnana, hr. mzdu ma 543,11 eur. Kedze by chcela dostavat max. matersku aku sumu by mala platit ako dobrovolne nemoc. poistenie ked otehotnie? Velmi pekne dakujem za skoru odpoved.
Prajem pekny vecer.
Xanti
27.04.10,19:23
Ahojte potrebovala by som poradit. Kamoska planuje babo. Je zamestnana, hr. mzdu ma 543,11 eur. Kedze by chcela dostavat max. matersku aku sumu by mala platit ako dobrovolne nemoc. poistenie ked otehotnie? Velmi pekne dakujem za skoru odpoved.
Prajem pekny vecer.
No ked otehotnie tak to bude už neskoro začať niečo platiť. Treba začať platiť skôr.

A maximum je 1084,55 € takže kamarátka môže platiť z rozdielu maxima a hrubej mzdy.
Výška odvodov bude 4,4%
majka k.
27.04.10,20:04
prosim Vas skutocne je mozne sa odhlasit, a znovu prihlasit na DNP? a pritom splnit podmienku 270 dni?
ak by som zacala platit najnizsiu sumu, a potom zvysila na maximalnu (keby som zistila, ze som tehotna), materska by sa mi pocitala z noveho prihlasenia - cize z toho s najvyssim VZ?

a tych 270 dni moze byt aj prerusovane?
majka k.
27.04.10,23:04
Este ma zaujima, kedze nepracujem - a ani som posledne 2 roky nepracovala, aka by bola vyska mojej materskej, ak by som si zacala platit DNP z minima, a keby som zistila, ze som tehotna, tak z maxima. A keby som sa medzitym zamestnala, materska by sa pocitala zo mzdy u toho zamestnavatela? Ci spolu s DNP?
Nechcem si zacat platit DNP, a potom sa zamestnam, a nieco pokaslem. neviem co robit :-(

Asi to pisem dost zlozite, ale neviem ako to lepsie napisat :-(
Xanti
28.04.10,05:25
prosim Vas skutocne je mozne sa odhlasit, a znovu prihlasit na DNP? Áno je to možné.
a pritom splnit podmienku 270 dni? Ano, 270 dní nemusí byť nepretržité poistenie.
ak by som zacala platit najnizsiu sumu, a potom zvysila na maximalnu (keby som zistila, ze som tehotna), materska by sa mi pocitala z noveho prihlasenia - cize z toho s najvyssim VZ? áno presne tak by sa Ti materská rátala.

a tych 270 dni moze byt aj prerusovane? áno, nakoľko SP hľadá dni poistenia a tých 270 dní v posledných dvoch rokoch.


Este ma zaujima, kedze nepracujem - a ani som posledne 2 roky nepracovala, aka by bola vyska mojej materskej, ak by som si zacala platit DNP z minima, ak by si nestihla tých 270 dní platenia tak tvoja materská by bola nulová, ak by si stihla platiť 270 dní ale nestihla by si zrušiť a znovu založiť DNP z maxima do cca 8 týždňa tehotenstva, tak tvoja materská by bola z minima teda cca 170 eur mesačne ale mala by si nárok na zvýšený rodičovský príspevok vo výške 256 eur. a keby som zistila, ze som tehotna, tak z maxima. A keby som sa medzitym zamestnala, materska by sa pocitala zo mzdy u toho zamestnavatela? z čoho požiadaš, ale ak by si chcela materskú aj z DNP aj zo zamestnania musela by si v oboch splniť podmienku 270 dní . Ci spolu s DNP?
Nechcem si zacat platit DNP, a potom sa zamestnam, a nieco pokaslem. neviem co robit :-( na tvojom mieste začnem platiť DNP, lebo budeš dovtedy čakať až otehotnieš a nebudeš mať vôbec nárok na materskú. Lebo aj zo zamestnania treba splniť podmienku 270 dní platenia, aby bol nárok na materskú.

Asi to pisem dost zlozite, ale neviem ako to lepsie napisat :-(Hádam moje vsuvky pochopíš.
any18
28.04.10,08:08
No ked otehotnie tak to bude už neskoro začať niečo platiť. Treba začať platiť skôr.

A maximum je 1084,55 € takže kamarátka môže platiť z rozdielu maxima a hrubej mzdy.
Výška odvodov bude 4,4%

Ako to myslis, ze neskoro? Nerozumiem... Ja ked som tu pisala ohladne mojho tehu, mi poradili platit do 6 tt. tak som aj urobila, uvidim v sept. kolko dostanem..ale tu mi este stale poradili dobre tak preto sa pytam... Tak nestaci jej to platit tak ako mne max. do 6 tt... ?
Takze este k tej platbe vypocitam si rozdiel jej mzdy a maxima a z toho 4,4 % jej staci platit? Dobre som pochopila? Dakujem pekne za pomoc.
Xanti
28.04.10,08:19
Ako to myslis, ze neskoro? No neskoro, ak je niekto dva roky doma, a začne platiť odvody až po otehotnení tak nestihne splniť podmienku 270 dní.
Nerozumiem... Ja ked som tu pisala ohladne mojho tehu, mi poradili platit do 6 tt. to ako si platila a prestala si platiť a si tehotná a nemala si predtým ukončené žiadne poistenie? Kto Ti kde Ti poradil prosím pohľadaj a napíš
tak som aj urobila, uvidim v sept. kolko dostanem..ale tu mi este stale poradili dobre tak preto sa pytam... Tak nestaci jej to platit tak ako mne max. do 6 tt... ? Teraz som úplne mimo, napíš ešte raz o kom píšeš. Prelínaš dva prípady a ma to mätie ...
Takze este k tej platbe vypocitam si rozdiel jej mzdy a maxima a z toho 4,4 % jej staci platit? áno ak chce mať maximálnu materskú Dobre som pochopila? to si dobre pochopila Dakujem pekne za pomoc.
v texte.
any18
28.04.10,08:32
Xanti prepac mi ano ide o 2 pripady.
Moj:
Ja som bola zamestnana do konca januara 2009. V januari 2009 sa mi narodil syn. V januari 2010 som otehotnela a kedze som uz nebola zamestnana, zacala som si platit asi v 5 tt teda koncom januara max. DNP. Je to tak v poriadku.
Kamaratka pracuje a chcela by otehotniet. Preto som jej poradila to DNP len neviem odkedy by to mala platit. Suma mi je uz teraz jasna, dakujem.
Xanti
28.04.10,08:35
Xanti prepac mi ano ide o 2 pripady.
Moj:
Ja som bola zamestnana do konca januara 2009. V januari 2009 sa mi narodil syn. V januari 2010 som otehotnela a kedze som uz nebola zamestnana, zacala som si platit asi v 5 tt teda koncom januara max. DNP. Je to tak v poriadku.
Kamaratka pracuje a chcela by otehotniet. Preto som jej poradila to DNP len neviem odkedy by to mala platit. Suma mi je uz teraz jasna, dakujem.
Ty si iný prípad. Ty máš ukončené poistenie ( tú robotu a materskú dovolenku ). Takže u teba stačí platiť od toho 6 týždňa teda od zistenia tehotnosti.

Tvoja kamarátka má prácu, takže ona musí si začať platiť skôr DNP ak chce využiť ho na materskú, ak by začala platiť DNP až po otehotnení tak by nezískala 270 dní ( čo je povinnosť ) a tým pádom by materskú dostávala len zo zamestnania. A peniaze na DNP by boli zbytočne vyhodené.

Takže kamoška šupom vypísať prihlášku do SP a začať platiť. Zatial z minima môže 319,58 € suma 14 €/mesačne. A ked otehotnie tak toto zruší, o dva dni urobí nové poistenie v SP z rozdielu maxima a hrubej mzdy a bude mať maximálnu materskú. :)
any18
28.04.10,08:39
Xanti velmi pekne Ti dakujem!!! Naozaj si vazim, ze tu takto super poradis! Prajem pekny den.
majka k.
28.04.10,08:46
Dakujem Xanti za odpoved.

Aj ked som citala, ze 270 dni moze byt prerusovane, chcela som sa uistit, lebo moji znami mi tvrdia, ze to tak nie je. Ale vy sa tu skor vyznate :-) A tiez hovoria, ze sa mi nebude mat z coho pocitat materska, kedze som nepracovala, ale ved predsa z DNP, ktore si budem platit, nie?

Takze zacnem si platit z minima cim skor, aby mi plynulo tych 270 dni. A ak si najdem pracu, popripade casom otehnotniem, budem to potom riesit inak.
Xanti
28.04.10,08:48
Dakujem Xanti za odpoved.

Aj ked som citala, ze 270 dni moze byt prerusovane, chcela som sa uistit, lebo moji znami mi tvrdia, ze to tak nie je. Ale vy sa tu skor vyznate :-) A tiez hovoria, ze sa mi nebude mat z coho pocitat materska, kedze som nepracovala, ale ved predsa z DNP, ktore si budem platit, nie?

Takze zacnem si platit z minima cim skor, aby mi plynulo tych 270 dni. A ak si najdem pracu, popripade casom otehnotniem, budem to potom riesit inak.
No známi si to asi mýlia s neprerušovanou dobou platenia 26 týždňov čo je podmienka platiť takto neprerušovane aby sa materská a PN rátala zo skutočného VZ a nie z minimálneho.

A áno ak začneš platiť tak budeš mať nárok na materskú, ak budeš mať zaplatených tých 270 dní, takže šup šup na SP prihlásiť sa. A naozaj to zamestnanie budeš riešiť až to bude aktuálne.
;)
majka k.
28.04.10,08:52
ak by som aj dnes isla na socialku, musim zaplatit v maji do osmeho (ako som sa tiez niekde docitala) tie 3 dni - 28.4,29.4,30.4? ci staci az v juni spolu za maj plus tie 3 dni za april?
ci mam pockat a prihlasit sa v pondelok 3.5?
Xanti
28.04.10,08:54
ak by som aj dnes isla na socialku, musim zaplatit v maji do osmeho (ako som sa tiez niekde docitala) tie 3 dni - 28.4,29.4,30.4? ci staci az v juni spolu za maj plus tie 3 dni za april?
ci mam pockat a prihlasit sa v pondelok 3.5?
Mala by si zaplatiť do 8.5. ale myslím, že nebude tragedia ak to zaplatíš v júny. Ak samozrejme nemáš dieťa a nebudeš chcieť využiť DNP na platenú OCR, vtedy treba zaplatiť do mája.
majka k.
28.04.10,09:02
nie, este nemam deti. tak asi pockam do pondelka, dufam, ze mi tych 5 dni nebude chybat.

dik za okamzite odpovede.
bz5
29.04.10,05:21
Rozmýšľam správne?

Od roku 2005 som zamestnaná na TPP. Predpokladám, že už budem zamestnaná len do konca roku 2010. S priateľom plánujeme bábätko, ktoré by sa malo narodiť v roku 2011 (ak sa aj ono bude držať nasich plánov :) ). Stačí potom, ked sa prihlásim na DNP najneskôr do 8. týždňa tehotenstva a budem si platiť 4,4 % z max. VZ, ktorý bude platný od 1. 7. 2010?

NIkto? :(
Ivet17
29.04.10,15:21
Ahojte poradaci. Už ste mi tu vela pomohli, ale este raz by som vas poprosila o moje utvrdenie. poctivo sledujem vase temy, aj ci sa ziadne zakony nezmenili. ale nikoho nevidim riesit ako to je už ked idete s DNP na materske.
Ja by som mala nan nastupit o tri tyzdne. 23.5. 26týždnov povinneho platenia mi uplynie 18.5.
Dalej platit neplanujem-na OCR a pod. lebo tie zákony su take nestale.
Takže zaplatím si este cely máj? a papier na materske donesiem po tom 23.máji? a od juna už neplatím-už počas MD. A po ukončení materskeho sa prídem odhlasit zo SP? A rozhodnutie o výške materskeho-respektivne rozhodnutie či som splnila všetky podmienky a mam nan nárok mi pride asi kedy?
dakujem vám velmi pekne -za odpoved či uvažejem dobre...
zaketa
02.05.10,06:03
Dobry den mili poradaci,
poprosim vas o pomoc:
-od 2.1.08 som na MD,narok na materske aj RP som mala
-25.10.10 mam termin 2porodu,cize okolo polovice septembra nastupujem na 2matersku
-1dieta od septembra nastupuje do skolky,zatial na 4hod.
Moja otazka:
chcem sa utvrdit -narok na matersku budem mat????(stale som zamestnana,momentalne MD)
-mozem poberat v jeden mesiac aj RP aj matersku?

Dakujem za odpoved
Jana
ivka70
02.05.10,06:21
Dobry den mili poradaci,
poprosim vas o pomoc:
-od 2.1.08 som na MD,narok na materske aj RP som mala
-25.10.10 mam termin 2porodu,cize okolo polovice septembra nastupujem na 2matersku
-1dieta od septembra nastupuje do skolky,zatial na 4hod.
Moja otazka:
chcem sa utvrdit -narok na matersku budem mat????(stale som zamestnana,momentalne MD)
-mozem poberat v jeden mesiac aj RP aj matersku?

Dakujem za odpoved
Jana

Moja otazka:
chcem sa utvrdit -narok na matersku budem mat????(stale som zamestnana,momentalne MD)

ANO (predpokladam, ze momentalne RD, uz nie MD :) )

-mozem poberat v jeden mesiac aj RP aj matersku?

ANO, na RRP staci podmienka splnena aspon 1 den v mesiaci, cize ak dieta nebude prijate do skolky od 1.9., ale napr. az od 2.9., mas este za september narok na RP kvoli starsiemu dietatu. Matersku ti vypocitaju za pomerny pocet dni na nej v septembri.
zaketa
02.05.10,11:24
Dakujem za rychlu odpoved.
Samozrejme RD :-D

Potesili ste ma,pekny den
Jana
brčko
02.05.10,18:37
zaketa,
dokonca za mesiac 10+11/2010 (možno aj 12/2010) budeš mať nárok na príspevok na starostlivost o staršie dieťa vo výške preukázaných nákladov na škôlku. Za mesiac 9/2010 nie, lebo budeš ešte poberať rod.príspevok (nastupuješ na MD niekedy v strede septembra, predpokladám. A či za 12/2010 záleží od toho,či porodíš najskôr 20.10.2010 alebo skôr (ak skôr, tak len za 10+11mesiac, lebo 6týždnov od pôrodu potom nespadá už do 12/2010). Ale treba skontrolovať moje dátumové výpočty. O tento príspevok treba požiadať po narodení druhého dieťaťa.
petko31
02.05.10,18:50
dobrý večer vedeli by ste mi prosím napísať výšku minimálnej sumy platnej od júla 2010,manželka si chce znížiť na minimum vieme teraz sa plati14€ a tak by sme chceli vedieť ako to bude od júla.dakujem
Xanti
02.05.10,18:58
dobrý večer vedeli by ste mi prosím napísať výšku minimálnej sumy platnej od júla 2010,manželka si chce znížiť na minimum vieme teraz sa plati14€ a tak by sme chceli vedieť ako to bude od júla.dakujem
319,58 € je minimum, to sa zmení až od januára.
Od júla sa mení maximum.
zaketa
03.05.10,11:42
Dobry den Brcko,
dakujem za dalsiu informaciu.Chcem sa spytat,co je potrebne na vybavenie tohto prispevku?Je vobec nan narok,ked budem doma s druhym dietatkom na MD?
Ivet17
03.05.10,18:35
Ahojte poradaci. Už ste mi tu vela pomohli, ale este raz by som vas poprosila o moje utvrdenie. poctivo sledujem vase temy, aj ci sa ziadne zakony nezmenili. ale nikoho nevidim riesit ako to je už ked idete s DNP na materske.
Ja by som mala nan nastupit o tri tyzdne. 23.5. 26týždnov povinneho platenia mi uplynie 18.5.
Dalej platit neplanujem-na OCR a pod. lebo tie zákony su take nestale.
Takže zaplatím si este cely máj? a papier na materske donesiem po tom 23.máji? a od juna už neplatím-už počas MD. A po ukončení materskeho sa prídem odhlasit zo SP? A rozhodnutie o výške materskeho-respektivne rozhodnutie či som splnila všetky podmienky a mam nan nárok mi pride asi kedy?
dakujem vám velmi pekne -za odpoved či uvažejem dobre...

Prosím- poradíte či sa takto postupuje? Ešte som zabudla dosať že som momentaálne na rodičovskom do septembra- od juna chcem dat malu do skolky, aj ja budem mat narok na preplatenie skolneho?
Sone
05.05.10,10:36
Dobry den, chcela by som poziadat o radu..
V lete sa mi narodi druhe dieta. Som zamestnana uz vela rokov v jednej spolocnosti, v socialnej mam vsetko riadne zaplatene. Chcela by som si overit, ci spravne ratam matersku. Hrubá ročná 16500,-/365=45,33 z toho 55% 24,90Eur/den - je to takto spravne? Mesacna vyplata materskej sa odvija od poctu kal.dni, teda v auguste 24,90x31 = 771,90Eur?
dakujem
Hanuli
05.05.10,12:18
Zdravím, prosím o radu:
Od 2002 som v PP na dobu neurčitú - PP trvá. Najmladšie dieťa sa narodilo v 08/2008, mala som nárok na materskú a teraz aj na zvýšený RP.
1.8.2010 mám termín pôrodu, t.j. nástup na materskú 20.6.2010. Pri súčasnom stave by materská vypočítala z pravdepodobného vymeriavacieho základu (v r.2009) - potvrdí zamestnávateľ.

Pred nástupom na materskú chcem ešte nastúpiť do zamestnania –
- ak nastúpim do terajšieho PP – vymeriavací základ sa určí z r.2009 – pravdepodobný,
- ak nastúpim do nového zamestnania – VZ sa bude rátať z tohto nového zamestnania?

V prípade, že nastúpim do nového zamestnania s vyšším VZ - bude sa rátať VZ nový + pravdepodobný z pôvodného PP?

Ďakujem za odpoveď.
Hanuli
05.05.10,12:27
Dobry den, chcela by som poziadat o radu..
V lete sa mi narodi druhe dieta. Som zamestnana uz vela rokov v jednej spolocnosti, v socialnej mam vsetko riadne zaplatene. Chcela by som si overit, ci spravne ratam matersku. Hrubá ročná 16500,-/365=45,33 z toho 55% 24,90Eur/den - je to takto spravne? Mesacna vyplata materskej sa odvija od poctu kal.dni, teda v auguste 24,90x31 = 771,90Eur?
dakujem

Pri výpočte treba zohľadniť stanovenú maximálnu hranicu vymeriavacieho základu t.j. do 30.6.2010 suma 1084,55 Eur/mesiac.
Vodicka
05.05.10,13:00
Vedeli by ste mi prosim poradit s platenim DNP, ked: do 11/2009 zamestnana /NP platil zamestnavatel/, od 02/2010 oficialne na UPSVaR nezamestnana, 11/2009 - 01/2010 platene DNP.
Spominate tu 270 dni, ktore SP posudzuje pred porodom, ci bolo platene NP alebo nie. Ak sa dietatko narodi napr. v marci 2011, SP posudzuje tych 270 dni spatne /t.j. do februara 2009/.
Od zamestnavatela tych 270 dni nie je splnenych, zn. to, ze z toho sa nic nebude ani posudzovat /?/, cize jedina mozna materska je len z platenia DNP aspon 270 dni?
Alebo inak, tych 270 dni platenia NP sa neposudzuje aj z pracovneho pomeru, aj z DNP spolu, ale samostatne?
Zopar mesiacov platenia DNP mam /11/09 - 1/10/, ak mam zaujem o co najvyssiu MD, tak je potrebne uz pri prihlaseni sa na SP platit max. VZ?
Dakujem za rady :)
JanaKOM
06.05.10,10:23
Dobry den,
chcela by som, prosim, overit nasl.:
- mala som uzatvoreny PP na dobu urcitu do konca minuleho mesiaca.
- na MD som odisla uz v polovici mesiaca.
Chcela som sa nasledne prihlasit do zdravotnej poistovne k 1.5. s predpokladom, ze zamestnavatel ma odhlasil ku koncu mesiaca. Zistila som vsak, ze ma vobec neodhlasil. Ten mi na moj dotaz povedal, ze moj status sa vraj zmenil tym, ze som odisla na MD skor ako mi skoncil pracovny pomer a ze on voci mne, ked som na MD, nemoze nic robit, lebo by to mohlo byt napadnutelne, ale mi musi drzat miesto pol roka a bude za mna posielat prazdne vykazy a PP ukoncime potom dohodou. Ze sa nemam prihlasovat do zdravotky.
- To sa mi nezda podlozene (hoci mozno pre mna ako zamestnanca by to bolo vyhodnejsie, ale ide mi o spravnost). Podla mna stale plati nasa pracovna zmluva na dobu urcitu, a teda on ma mal ku koncu mesiaca odhlasit a ja sa mam teraz prihlasit ako osoba na MD, za ktoru plati stat. A to, ze nemoze robit urcite ukony voci osobe na MD plati pre nove ukony v case, ked uz je zamestnankyna na MD (alebo tehotna atd.) , ale nema vplyv na pracovnu zmluvu, ktora je navyse dohodou oboch zmluvnych stran a nie nejaky jednostranny akt. Zbytocne si tak sam vytvara nejake dalsie rizika (narok na dovolenku, ze mu dohodu zamestnanec po tom pol roku nepodpise...)
dakujem za nazor

Jana
Dvojičky
06.05.10,19:22
Dobrý večer. Chcela by som sa spýtať. Sestre končí RD 06.06.2010. Bola zamestnaná 11 rokov v jednej firme na dobu neurčitú odkiaľ išla na MD. Teraz pre ňu zamestnávateľ nemá robotu, zrušilo sa jej miesto tak jej dáva výpoveď. Po materskej dovolenke si zobrala 1 mesiac dovolenky, mala prerušenie v SP a potom nastúpila na RD. Ide jej o to či bude mať vôbec nárok na podporu v nezamestnanosti, keď tam medzi MD a RD mala kvôli dovolenke prerušenie. Ak náhodou bude mať nárok na podporu, z čoho sa jej bude rátať VZ.
Ďakujem
lesfre
07.05.10,15:27
DOBRY DEN,CHCEM POPROSIT O RADU,SOM SZCO,PLATIM SI OD 6 APRILA 2010 DNP V MAX.VYSKE.OTEHOTNELA SOM-SKOR NEZ BOLO V PLANE- A PREDPOKLADANY TERMIN PORODU JE 15.1.2011.BUDEM MAT NAROK NA MATERSKE A VYSSI RODICOVSKY?ALEBO PRE MNA NEMA ZMYSEL PLATIT NAJVYSSIE DNP?DAKUJEM VELMI PEKNE ZA ODPOVED A RADU AKO TO VYRIESIT CO NAJLEPSIE.
25252
11.05.10,03:59
som sa odhlásila. Pravdepodobne som v 5. alebo 6. týždni tehotenstva. Chcela by som sa znova prihlásiť na dobrovoľ. nem. poistenie, ale neviem kedy....
Čitala som 1 článok, že ak mám poistenie už 270 dní, stačí sa prihlásiť iba 1 deň pred pôrodom. Je to možné?
Nie je tam podmienka 26 týždňov poistenia pred pôrodom.
Ďakujem za každú dobrú radu a prajem pekný deň.
Xanti
11.05.10,04:46
som sa odhlásila. Pravdepodobne som v 5. alebo 6. týždni tehotenstva. Chcela by som sa znova prihlásiť na dobrovoľ. nem. poistenie, ale neviem kedy....
Čitala som 1 článok, že ak mám poistenie už 270 dní, stačí sa prihlásiť iba 1 deň pred pôrodom. Je to možné?
Nie je tam podmienka 26 týždňov poistenia pred pôrodom.
Ďakujem za každú dobrú radu a prajem pekný deň.
Ak sa prihlásiš 1 deň pred nástupom na materskú, tak dostaneš z DNP materskú z VZ 319,58 €.

26týždňov je potrebných ak chceš mať maximálnu materskú. Vtedy sa materská ráta z VZ reálnych nie len z minima.
25252
11.05.10,04:52
Ďakujem Xanti za radu.
Tak mi úpne stačí iba 26 týždňov pred pôrodom. Ešte raz vďaka.
Xanti
11.05.10,04:56
Ďakujem Xanti za radu.
Tak mi úpne stačí iba 26 týždňov pred pôrodom. Ešte raz vďaka.
Ano 26 týždnov pred nástupom na materskú, prihlás sa radšej hned, môže sa stať že budeš nútená nastúpiť skôr na materskú a tým pádom by Ti vyšla z DNP z minima.
Hanuli
11.05.10,05:18
Zdravím, prosím o radu:
Od 2002 som v PP na dobu neurčitú - PP trvá. Najmladšie dieťa sa narodilo v 08/2008, mala som nárok na materskú a teraz aj na zvýšený RP.
1.8.2010 mám termín pôrodu, t.j. nástup na materskú 20.6.2010. Pri súčasnom stave by materská vypočítala z pravdepodobného vymeriavacieho základu (v r.2009) - potvrdí zamestnávateľ.

Pred nástupom na materskú chcem ešte nastúpiť do zamestnania –
- ak nastúpim do terajšieho PP – vymeriavací základ sa určí z r.2009 – pravdepodobný,
- ak nastúpim do nového zamestnania – VZ sa bude rátať z tohto nového zamestnania?

V prípade, že nastúpim do nového zamestnania s vyšším VZ - bude sa rátať VZ nový + pravdepodobný z pôvodného PP?

Ďakujem za odpoveď.

Prosím o reakciu.
25252
11.05.10,05:29
Ano 26 týždnov pred nástupom na materskú, prihlás sa radšej hned, môže sa stať že budeš nútená nastúpiť skôr na materskú a tým pádom by Ti vyšla z DNP z minima.
Xanti 26 týždňov pred nástupom na materskú alebo pred pôrodom...
Xanti
11.05.10,05:34
Xanti 26 týždňov pred nástupom na materskú alebo pred pôrodom...
Ked to bude pred pôrodom budeš musieť neskôr nastúpiť na materskú, a navyše SP nebude čakať kým ty splníš podmienku 26 týždnov, lebo podmienku 270 dní mať splnenú budeš tak ti dajú materskú z minimálneho DNP.
Prihlás sa teraz aj dnes na DNP.
Xanti
11.05.10,05:39
Zdravím, prosím o radu:
Od 2002 som v PP na dobu neurčitú - PP trvá. Najmladšie dieťa sa narodilo v 08/2008, mala som nárok na materskú a teraz aj na zvýšený RP.
1.8.2010 mám termín pôrodu, t.j. nástup na materskú 20.6.2010. Pri súčasnom stave by materská vypočítala z pravdepodobného vymeriavacieho základu (v r.2009) - potvrdí zamestnávateľ.

Pred nástupom na materskú chcem ešte nastúpiť do zamestnania –
- ak nastúpim do terajšieho PP – vymeriavací základ sa určí z r.2009 – pravdepodobný,
- ak nastúpim do nového zamestnania – VZ sa bude rátať z tohto nového zamestnania?

V prípade, že nastúpim do nového zamestnania s vyšším VZ - bude sa rátať VZ nový + pravdepodobný z pôvodného PP?

Ďakujem za odpoveď.
Môj názor. Nepomôže Ti nastúpiť do nového zamestnania s vyšším VZ nakoľko nemáš ukončené predošlé poistenie.
A predpokladám, že nechceš prísť o zamestnanie.
TomkaD
11.05.10,18:11
Pekný večer prajem! Potrebujem poradiť, resp. odsúhlasiť, či som to pochopila správne.
Mňa zamestnávateľ tlačí do živnosti, takže už od 1.6. 2010 by som mala byť živnostníčka. Budem si teda platiť nemocenské z minima.
Ak ale všetko dobre pôjde, tak od novembra by som mohla byť tehotná a pravdepodobne pôjdem hneď na rizikové. Ak chcem potom dostávať maximálnu materskú, stačí ak ma mesiac pred nástupom na materskú, teda ak preruším PN opať zamestná a dostanem max. výplatu, aby som dostávala max. materskú?
Vďaka za odpoveď.
Vodicka
11.05.10,19:08
Na stránke Sociálnej poisťovne je uvedené:
...poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká spravidla uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské.

Je to info. z r. 2009, platí to aj teraz, však?
alekna
12.05.10,08:05
Ahojte,
chcem sa len uistiť v takejto veci: tehotná SZČO ukončila živnosť a nastúpila 1.4.2010 do PP, od 21.4. je na PN z ktorej pôjde rovno na materskú dovolenku. Materská sa jej teda bude rátať len z vymeriavaceho základu od 1.4. do 20.4? Chápem to dobre? ak chce najvyššiu materskú, tento VZ musí byť tých cca. 1085,- EUR?
alekna
12.05.10,08:09
Pekný večer prajem! Potrebujem poradiť, resp. odsúhlasiť, či som to pochopila správne.
Mňa zamestnávateľ tlačí do živnosti, takže už od 1.6. 2010 by som mala byť živnostníčka. Budem si teda platiť nemocenské z minima.
Ak ale všetko dobre pôjde, tak od novembra by som mohla byť tehotná a pravdepodobne pôjdem hneď na rizikové. Ak chcem potom dostávať maximálnu materskú, stačí ak ma mesiac pred nástupom na materskú, teda ak preruším PN opať zamestná a dostanem max. výplatu, aby som dostávala max. materskú?
Vďaka za odpoveď.
Ja si myslím, že dobre. Tiež sa potrebujem v tomto uistiť. Volala som na SP Banská Bystrica a pani mi povedala, že po ukončení živnosti a následnom zamestnaní sa bude materská rátať z VZ z prac.pomeru. Len dúfam, že ma informovala správne.
Jozef Mihál
12.05.10,08:10
Pekný večer prajem! Potrebujem poradiť, resp. odsúhlasiť, či som to pochopila správne.
Mňa zamestnávateľ tlačí do živnosti, takže už od 1.6. 2010 by som mala byť živnostníčka. Budem si teda platiť nemocenské z minima.
Ak ale všetko dobre pôjde, tak od novembra by som mohla byť tehotná a pravdepodobne pôjdem hneď na rizikové. Ak chcem potom dostávať maximálnu materskú, stačí ak ma mesiac pred nástupom na materskú, teda ak preruším PN opať zamestná a dostanem max. výplatu, aby som dostávala max. materskú?
Vďaka za odpoveď.
Odporúčam prihlásiť sa na DNP s max. VZ a to preto, aby ste na RT mali nemocenskú z max. VZ. Ak sa na DNP prihlásite tak, že od priohlásenia sa na DNP do nástup na RT ubehne 26 týždňov, budete mať cca 600 eur mesačne nemocenské počas RT.
Jozef Mihál
12.05.10,08:13
Ahojte,
chcem sa len uistiť v takejto veci: tehotná SZČO ukončila živnosť a nastúpila 1.4.2010 do PP, od 21.4. je na PN z ktorej pôjde rovno na materskú dovolenku. Materská sa jej teda bude rátať len z vymeriavaceho základu od 1.4. do 20.4? Chápem to dobre? ak chce najvyššiu materskú, tento VZ musí byť tých cca. 1085,- EUR?
Áno, materské a aj nemocenské pri PN sa počíta fakticky z VZ dosiahnutého od 1.4. do 20.4.

Ak majú byť dávky čo najvyššie, tak tento VZ by mal byť v prepočte na celý mesiac 1084,55 eur, teda suma 1084,55/30 x 20 za 20 dní od 1. do 20.
alekna
12.05.10,09:56
Ďakujem pekne.
TomkaD
12.05.10,17:24
Vďaka za radu! Už len dúfať, že všetko dobre dopadne :)
Ste super!
miska30
13.05.10,11:47
Dobry den!Chcela by som poprosit o radu.Od 20.03.2008som bola vypisana na matersku a k31.03.2008 som dostala vypoved od zamestnavatela.Tam som pracovala 3 roky.Mala sa mi narodila 12.05.2008.Matersku mi vyplacal zamestnavatel.Teraz od 28.04.2010 som si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie.Lenze sa nam podarilo predbehnut planovanie :) a teraz som asi 3-4t. tehotna.moj problem spociva v tom ze neviem ci sa mi do tych 270 dni dnp zapocitava aj nieco z toho predosleho obdobia,lebo ak nie tak tych podmienenych 270 dni dnp urcite nestihneme.A ci mame nejaku inu sancu.Dakujem.
Katy a R
13.05.10,12:11
Dobry den!Chcela by som poprosit o radu.Od 20.03.2008som bola vypisana na matersku a k31.03.2008 som dostala vypoved od zamestnavatela.Tam som pracovala 3 roky.Mala sa mi narodila 12.05.2008.Matersku mi vyplacal zamestnavatel.Teraz od 28.04.2010 som si zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie.Lenze sa nam podarilo predbehnut planovanie :) a teraz som asi 3-4t. tehotna.moj problem spociva v tom ze neviem ci sa mi do tych 270 dni dnp zapocitava aj nieco z toho predosleho obdobia,lebo ak nie tak tych podmienenych 270 dni dnp urcite nestihneme.A ci mame nejaku inu sancu.Dakujem.

270 dní poistenia musí byť do pôrodu - ale za dva roky dozadu .... asi už nestíhaš :mee::mee::mee::mee::mee:
miska30
13.05.10,13:49
ale teraz do septembra budu akurat 2 roky od poberania materskej od zamestnanca,to sa k tomu nezapocitava? dakujem
Xanti
13.05.10,13:53
ale teraz do septembra budu akurat 2 roky od poberania materskej od zamestnanca,to sa k tomu nezapocitava? dakujem
Nie nezapočítava,
lebo si nebola zamestnancom počas poberania materskej a rodičovského príspevku. K 31.3.2008 si mala výpoved, takže od toho dňa sa Ti neráta žiadne poistenie.
miska30
13.05.10,13:58
to znamena ze to dnp mame radsej zrusit,alebo je aj ine riesenie?My sme sa boli v januari informovat na soc.poist. ze keby sme cheli mat druhe dieta ci nam bude tiez platit zvyseny rp.Ta dotycna pani sa ma spytala ci som tehotna a ze ked nie nemam co riesit.Ohladom dnp nepadlo ani slovo to som sa dozvedela z internetu no ako vidim uz teraz je neskoro.
Xanti
13.05.10,14:14
to znamena ze to dnp mame radsej zrusit,alebo je aj ine riesenie?My sme sa boli v januari informovat na soc.poist. ze keby sme cheli mat druhe dieta ci nam bude tiez platit zvyseny rp.Ta dotycna pani sa ma spytala ci som tehotna a ze ked nie nemam co riesit.Ohladom dnp nepadlo ani slovo to som sa dozvedela z internetu no ako vidim uz teraz je neskoro.Nemusíš, môžeš ho využiť na OCR s dieťaťom.
No na túto možnosť určite v SP neupozornujú. Skôr ludí odrádzajú od uzavretia DNP.
miska30
14.05.10,07:30
OCR na dieta mozem vyuzit aj na materskej?Pretoze ako ste spomenuli na SP mi povedali ze ak to nestihnem do porodu nemam to ako vyuzit a prave to ma odradza.Na buduci tyzden idem k lekarovi a ten uz mozno bude lepsie vediet upresnit ten tyzden tehotnosti.Pretoze ked som tam bola to bolo este velmi skoro a v tedy hovoril ze asi 2tt,no to moze byt aj + -.Tak uvidime.Vraj ked som na materskej nemozem poberat aj pnku.
Xanti
14.05.10,07:34
OCR na dieta mozem vyuzit aj na materskej?Pretoze ako ste spomenuli na SP mi povedali ze ak to nestihnem do porodu nemam to ako vyuzit a prave to ma odradza.Na buduci tyzden idem k lekarovi a ten uz mozno bude lepsie vediet upresnit ten tyzden tehotnosti.Pretoze ked som tam bola to bolo este velmi skoro a v tedy hovoril ze asi 2tt,no to moze byt aj + -.Tak uvidime.Vraj ked som na materskej nemozem poberat aj pnku.
Počas poberania materskej nie, OCR môžeš využiť počas obdobia poberania rodičovského príspevku tj. od 0,5 do 3 rokov dieťaťa.

Treba rozlišovať čo je materská a čo rodičovský príspevok. Kedže rodičovský príspevok vypláca UP tak môžeš počas poberania rodičovského príspevku ísť na OCR s dieťaťom. Platených je 10 dní.A nemôžeš ísť na PN, lebo nemáš splnenú podmienku 270 dní platenia. ALe na OCR ísť môžeš tam nei je potrebné splniť podmienku 270 dní.
otázka
14.05.10,11:58
Ak som mimo témy ospravedlňujem sa, niečo som poštudovala, ale aj tak by som prosila skúsenejších o rady:
Žena na rodičovskej dovolenke s druhým dieťaťom ( končí sa 12/2010 ), skončí pravdepodobne na ÚP ( nie je kam sa vrátiť ), v krátkej budúcnosti by chceli ešte tretie dieťa a:
- môže sa momentálne nemocensky pripoistiť, aby sa jej to
v budúcnosti vyplatilo a zohľadnilo?
- mňa samú zaujíma, aký je VZ pri platení do SP osôb, za
za ktorých platí štát
- či sa tiež postupuje pri dobr.NP ako u SZČO = max. VZ -
momentálny VZ = VZ dobr.pripostenia na NP
Zamýšľame podať prihlášku na dobrovoľné pripoistenie, neviem sa vymotať kedy, aký VZ. Ďakujem za odpovede.

Zuzana
Xanti
14.05.10,14:38
Ak som mimo témy ospravedlňujem sa, niečo som poštudovala, ale aj tak by som prosila skúsenejších o rady:
Žena na rodičovskej dovolenke s druhým dieťaťom ( končí sa 12/2010 ), skončí pravdepodobne na ÚP ( nie je kam sa vrátiť ), v krátkej budúcnosti by chceli ešte tretie dieťa a:
- môže sa momentálne nemocensky pripoistiť, aby sa jej to
v budúcnosti vyplatilo a zohľadnilo? áno môže, ak sa nezmení zákon tak sa nemocenské pripoistenie zohľadní pri výpočte materskej, tiež aj okamžite pri možnosti byť s dieťaťom na OČR alebo pri náhodnej PN.
- mňa samú zaujíma, aký je VZ pri platení do SP osôb, za
za ktorých platí štát
- či sa tiež postupuje pri dobr.NP ako u SZČO = max. VZ -
momentálny VZ = VZ dobr.pripostenia na NP áno
Zamýšľame podať prihlášku na dobrovoľné pripoistenie, neviem sa vymotať kedy, aký VZ. no ja by som povedala aj teraz, nech nie je neskoro. môže z minimálneho VZ, a v prípade otehotnenia, toto DNP zrušiť a založiť nové z maxima tak aby doba platenie nového VZ bola min. 26 týždňov do nástupu na materskú. Ďakujem za odpovede.

ZuzanaAk si založí DNP teraz, môže ho využiť na OČR pri terajšom dieťaťku, a v prípade otehotnenia nebude stresovať či bude mať dostatok dní poistenia.
otázka
14.05.10,15:03
Milá Xanti, ďakujem Ti za odpovede, ale koniec koncov neviem určiť ten VZ dobrovoľného pripoistenia na NP, nakoľko neviem VZ pri momentálnom platení ( platí štát ) u mamičky na RD. A treba pri dobrovoľbon pripoistení brať ohľad na čo? Treba na registračnom liste ohľadom VZ vziať do úvahy rozdiel medzi max.VZ a VZ, ktorý platí za dotyčnú osobu štát? Ospravedlňujem sa, ale neviem aké sú kritériá v tomto prípade, nakoľko nejde o SZČO a v tom sa snažím orientovať.
Xanti
14.05.10,15:10
Milá Xanti, ďakujem Ti za odpovede, ale koniec koncov neviem určiť ten VZ dobrovoľného pripoistenia na NP, nakoľko neviem VZ pri momentálnom platení ( platí štát ) u mamičky na RD. A treba pri dobrovoľbon pripoistení brať ohľad na čo? Treba na registračnom liste ohľadom VZ vziať do úvahy rozdiel medzi max.VZ a VZ, ktorý platí za dotyčnú osobu štát? štát neplatí nemocenské poistenie. Ospravedlňujem sa, ale neviem aké sú kritériá v tomto prípade, nakoľko nejde o SZČO a v tom sa snažím orientovať.
Prihlás sa z minima tj. 319,58 € a budeš platiť bajočko 14 € mesačne. Ak otehotnieš v auguste tak DNP zrušíš, a založíš si nové DNP z maxima. To nové DNP treba platiť 26týždňov a budeš mať nárok na maximálnu materskú.

Resp. prihlás sa teraz z minima, v júny zruš. Od júla sa prihlás z maxima 1116,70 € tuším. A k 1.1.2011 si znížiš DNP na minimum no počas celého roka 2011 budeš mať nárok na maximálne dávky :)
mimaemma
15.05.10,13:46
Poprosím o radu skúsených - platila som si DNP z max. VZ od 17.8.09 ( predtým som bola na RD bez zamestnávateľa), od 13.3 platím z min VZ, teraz od pondelka som na MD, papier na materskú som zaniesla do poisťovne, a v utorok mi volala pani Z SP, že mi chýba zaplatený december - neverila som, ale výpis z IB to potvrdil, obratom som platbu uhradila, čiže mohla na SP nabehnúť v stredu/ štvrtok t.j.12 al. 13.5.
Podmienku 270 dní spĺňam k dnešnému dňu ( 15.5).
Pani na SP mi povedal, že ak to obratom uhradím bude to v poho, ale ak to bude neskôr nebudem mať nárok na materskú.
Nestretol sa niekto s tým ako sa to rieši v tomto prípade, či z toho náhodou nebude problém? Bol by to fakt prúser - nedostať prašule.
Ďakujem vopred.;)
otázka
15.05.10,14:09
Prihlás sa z minima tj. 319,58 € a budeš platiť bajočko 14 € mesačne. Ak otehotnieš v auguste tak DNP zrušíš, a založíš si nové DNP z maxima. To nové DNP treba platiť 26týždňov a budeš mať nárok na maximálnu materskú.

Resp. prihlás sa teraz z minima, v júny zruš. Od júla sa prihlás z maxima 1116,70 € tuším. A k 1.1.2011 si znížiš DNP na minimum no počas celého roka 2011 budeš mať nárok na maximálne dávky :)

Ďakujem Ti veľmi pekne za ochotu, rady a odpovede.
brčko
16.05.10,11:47
Poprosím o radu skúsených - platila som si DNP z max. VZ od 17.8.09 ( predtým som bola na RD bez zamestnávateľa), od 13.3 platím z min VZ, teraz od pondelka som na MD, papier na materskú som zaniesla do poisťovne, a v utorok mi volala pani Z SP, že mi chýba zaplatený december - neverila som, ale výpis z IB to potvrdil, obratom som platbu uhradila, čiže mohla na SP nabehnúť v stredu/ štvrtok t.j.12 al. 13.5.
Podmienku 270 dní spĺňam k dnešnému dňu ( 15.5).
Pani na SP mi povedal, že ak to obratom uhradím bude to v poho, ale ak to bude neskôr nebudem mať nárok na materskú.
Nestretol sa niekto s tým ako sa to rieši v tomto prípade, či z toho náhodou nebude problém? Bol by to fakt prúser - nedostať prašule.
Ďakujem vopred.;)

ak si nastupovala na MD v 5/2010, tak v pohode môžeš zaplatiť do konca maja a nárok na materské vznikne, ak splníš ostatné podmienky a preukážaš ich. Ale nenechávala by som platenie na neskôr, treba radšej hned, tak ako si spravila. Len ak by išlo o prvé obdobie poistenia, treba zaplatiť v splatnosti (t.j. do 8-meho nasledujúceho mesiaca).

ale nerozumiem, ako môžeš mať zmenený VZ od 13.3. na minimálny (nepredpokladám, že si si podávala odhlášku a novú prihlášku!!!), ked VZ sa "mení" vždy len od prvého v mesiaci!!! po mesiaci podania zmeny. Tak na toto si daj bacha!!! Ak si si 13.3.2010 podala na RLFO zmenu VZ na 319,58eur, tak za obdobie 3/2010 do 8.4.2010 si mala zaplatiť ešte zo starého VZ-du. Až za obdobie od 1.4. platí nový=znížený VZ!! Tak ak si platila inak, treba doplatiť aj za apríl čo najskôr!!!

NO a ešte ak si na MD od 10.5.2010 a 270dní splnaš až 15.5.2010, tak ak nemáš iné ukončené nem.poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom, tak podla mna ti začnú vyplácať materské až po doručení rodného listu dieťaťa. Lebo až potom zistia dátum skutočného pôrodu a teda či si podmienku splnila. Materské vyplatia potom za obdobie od nástupu na MD.

Ale ak by ti vyplatili skôr, tak daj vedieť. ;)
mimaemma
16.05.10,17:35
Brčko, v prvom rade Ti veľmi pekne ďakujem za odpovede- 13.3. je preklep, menila som k 1.3. na minimum uplynulo viac ako 6 mesiacov. V marci som zaplatila ešte za február 47,7 €, v apríli osm platila už znížené poistné za marec vo výške 14 €.
Platba za december je už uhradená, musia to už mať aj nabehnuté, zľakla som sa a platila hneď :-)
Iné ako toto poistenie za posledné 2 roky nemám.
Pani na SP vravela, aby som prišla s potvrdením od lekára potom ako ubehne 270 dní. Teraz idem vo štvrtok na poradňu a vypýtam si takéto potvrdenie, ak mi materské vyplatia ešte pred pôrodom, určite dám vedieť. Potešilo by mať peniažky skôr - kočík je už síce kúpený ale aj tak, bude ešte treba dokúpiť nejaké tie vecičky...
Každopádne veľmi si ma potešila, ďakujem ešte raz.
Prajem všetko dobré!:)
miska30
17.05.10,05:59
Este otazocka,neda sa tych par tyzdnov spatne doplatit?Su to nejake 2 tyzdne co nas delia od splnenych 270tych dni.Alebo sa na par dni zamestnat?Dakujem!
Xanti
17.05.10,05:59
Este otazocka,neda sa tych par tyzdnov spatne doplatit?Su to nejake 2 tyzdne co nas delia od splnenych 270tych dni.Alebo sa na par dni zamestnat?Dakujem!
Nie nedá sa spätne doplatiť, a pri súbehu zamestnania sa ráta len jeden raz. Takže sa nedá už nič robiť.
ALEXOLIVER
17.05.10,09:14
ahojte chcela by som sa spýtať z akého vymeriavacieho základu sa bude počítať nemocenské. Známa uzatvorila dobrovoľné nemocenské poistenie v 6/09 a do 30.12.09 platila z minimálneho vymeriavacieho základu. 31.12.09 to zmenila na na odvody z maximálneho vymeriavacieho základu. Teraz je v 15 t.t. a jej lekárka ju pre zdravotné problémy vypísala na marodku od 7.5. Z akého vymeriavacieho základu sa jej bude platiť nemocenské(marodka)? Materská by jej už mala vyjsť z toho maximálneho základu.
Xanti
17.05.10,09:27
ahojte chcela by som sa spýtať z akého vymeriavacieho základu sa bude počítať nemocenské. Známa uzatvorila dobrovoľné nemocenské poistenie v 6/09 a do 30.12.09 platila z minimálneho vymeriavacieho základu. 31.12.09 to zmenila na na odvody z maximálneho vymeriavacieho základu. Teraz je v 15 t.t. a jej lekárka ju pre zdravotné problémy vypísala na marodku od 7.5. Z akého vymeriavacieho základu sa jej bude platiť nemocenské(marodka)? Materská by jej už mala vyjsť z toho maximálneho základu.
Ako zmenila? Zrušila a novo uzatvorila DNP? Ako zmenila? Meniť sa dá k začiatku mesiaca a najskôr po 6 mesiacoch platenia.
Takže jej materská a aj nemocenská bude vyrátana z RO tj. VZ z roku 2009 zo sumy 295,50 €.
ALEXOLIVER
17.05.10,09:48
myslím tak že ukončila v 12/09 z minimálneho a od 1/10 uzatvorila z maximálneho VZ aj tak sa jej bude platiť z minimálneho?
Xanti
17.05.10,09:50
myslím tak že ukončila v 12/09 z minimálneho a od 1/10 uzatvorila z maximálneho VZ aj tak sa jej bude platiť z minimálneho?
Prvých 26 týždňov sa vypláca PN z predpokladaného VZ teda ak uzavrela nový od 1.1.2010 tak jej Pn bude zo sumy 319,58 € a jej materská, ak nastúpi na materskú 1.7.2010 tak bude z VZ z akého platí odvody, dovtedy ak nastúpi tak bude z minima bezohľadu na to koľko platí.
brčko
17.05.10,10:13
Pre presnosť: ak bolo posledné prihlásenie 1.1.2010, tak 26týž. uplynie 1.7.2010 a teda ak PN vznikne/ naMD nastúpi najskôr 2.7.2010, tak dávka bude rátaná zo "skutočného" vym.základu v rozhodujúcom období, t.j. z ktorého plati teraz. Ak sa prihlásila nanovo 31.12.2009, tak už pri vzniku 1.7.2010.

Podla toho, kedy posledné DNP vzniklo (a odkedy požiada o dávku)bude aj rozhod.obdobie.
Inak súhlasím s Xanti.
ALEXOLIVER
17.05.10,10:21
ďakujem Vám za odpovede.
miska30
17.05.10,14:00
Viem ze vas zatazujem asi hlupimi otazkami,no cloveku je to luto ze je to par dni ktore mozno aj stihame,no je tu moznost aj velkeho rizika.V jednom clanku ohladom materskej som sa docitala ze ak zena pred porodom bola nemocensky poistena aspon 2-3mesiace,staci sa prihlasit do 8tt.Stacia aj 2 mesiace?Neviem ci by tu bola ta moznost no este jeden pokus 28.04.2010 som si zacala patit dnp keby som ho platila 2mesiace a potom na 1 den prerusila a od 1.07.2010 sa znovu prihlasila tych podla zakona 26 tyzdnov by som pekne aj s nejakou rezervou stihala:confused:.Je nieco taketo vobec mozne?:(
Xanti
17.05.10,14:04
Viem ze vas zatazujem asi hlupimi otazkami,no cloveku je to luto ze je to par dni ktore mozno aj stihame,no je tu moznost aj velkeho rizika.V jednom clanku ohladom materskej som sa docitala ze ak zena pred porodom bola nemocensky poistena aspon 2-3mesiace,staci sa prihlasit do 8tt.Stacia aj 2 mesiace?Neviem ci by tu bola ta moznost no este jeden pokus 28.04.2010 som si zacala patit dnp keby som ho platila 2mesiace a potom na 1 den prerusila a od 1.07.2010 sa znovu prihlasila tych podla zakona 26 tyzdnov by som pekne aj s nejakou rezervou stihala:confused:.Je nieco taketo vobec mozne?:(
Tie dva tri mesiace musia spolu z DNP dať 270 dní. Ty kedže si už tehotná, a poistila si sa neskoro, tak tých 270 dní nestíhaš. Keby si pred rokom bola platila 2-3 mesiace DNP alebo bola 2-3 mesiace zamestnaná, tak vtedy by Ti naozaj stačilo sa prihlásiť na DNP do 6-8 týždňa tehotenstva. Vtedy by TI SP našla v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia.
Takto nenájde, naozaj mi je to lúto, trebalo sa skôr poistiť .
miska30
17.05.10,15:08
Dakujem za odpoved.A stym znizenim na minimum je fakt mozne az po pol roku?Ak by to uz nevyslo clovek aspon nestrati taku sumu.
Xanti
17.05.10,15:10
Dakujem za odpoved.A stym znizenim na minimum je fakt mozne az po pol roku?Ak by to uz nevyslo clovek aspon nestrati taku sumu.
Ano je to možné až po pol roku. Nič Ti nebráni zrušiť DNP a založiť nové z minima na druhý deň. Aspoň DNP môžeš použiť na prípadné OCR s prvými dieťaťkom.
miska30
18.05.10,09:19
Velmi pekne dakujem,za odpovede a za rady!No velmi ma mrzy ze som si vas nevyhladala skor.:mee:Je to od vas velmi krasne ze radite ludom,co sa od zamestnancov na Sp neda povedat.Nechcem tym niekoho urazit pretoze su aj tam vynimki,no bohuzial my sme mali v januari smolu ked sme sa boli informovat ako to bude ked planujeme druhe babo,a mne uz netrva pp.Vdaka tej arogantnej pani,ktora ma hned vo dverach zvrtla ze ked nie som tehotna nemam co riesit,nebudeme mat narok ani na matersku o ktoru nam v podstate ani tak neslo,skor o ten zvyseny rp.No potom som sa dozvedela o tom dnp,no to je uz teraz neskoro.Je to smutne ze mamicky na toto niekto neupozornuje.Nie kazda ma moznost dostupnosti internetu.A zas povedzme si uprimne platit si z rp este aj dnp je myslim si dost,ak zoberieme do uvahy ze nie kazdemu sa podari otehotnit prave vtedy ked si to naplanuje a kazda druha rodina zije s uverom na krku.
Takze opat maju vyhodu ti co su na tom finacne lepsie.:(
Xanti
18.05.10,09:32
Miska30
ono v niečom máš pravdu, ale mesačna platba DNP z minima je tento rok 14 eur mesačne čo nie je tak veľa. A dá sa to platiť aj dlhodobo, kým sa nepodarí to bábätko, potom stačí zrušiť a založiť nové DNP z maxima a platiť pol roka a hned je to veselšie a tá materská maximálna.

Naozaj veľká škoda, že si nečítala skôr o DNP a aj že si mala takú nemilú skúsenosť na SP. Aj moje kamošky takto odbili na SP, ani mi veriť nechceli, že si to DNP majú urobiť a nemajú počúvať čo im tie "ochotné panie" rozprávajú.
Vodicka
18.05.10,11:05
Chcela som sa opytat, ci som spravne pochopila vyklad zakona o socialnom poisteni, ci tych 270 dni platenia NP pred porodom SP hlada v poslednych 2 rokoch bez ohladu na to, ci od zamestnavatela alebo dobrovolne poistenie (t.j. spolu) a ktore obdobie sa povazuje za rozhodujuce v pripade porodu az v roku 2011, ak nie som v r. 2010 zamestnana (bola som v r. 2009) - to dlhsie obdobie (ci od zamestnavatela alebo DNP) alebo z r. 2010?
Vdaka za vysvetelnie, ak niekto ma v tom jasnejsie ako ja.
Andyke
18.05.10,12:22
DNP platíš ? Lebo keď nie, tak nebude nárok ani na materské. Pokiaľ teraz platíš DNP a na materské ideš v r.2011, tak rozh.obdobie bude r. 2010.
Vodicka
18.05.10,13:03
Teraz si neplatim nic. Platila som si DNP dec.09 a januar 10 z minima. Mam si zacat platit DNP z maxima, alebo staci este z minima a tych 26 tyzdnov pred odchodom na matersku zmenit na maximum? Alebo je dolezite platit cely rok 2010 co najvyssie??
Xanti
18.05.10,15:05
Teraz si neplatim nic. Platila som si DNP dec.09 a januar 10 z minima. Mam si zacat platit DNP z maxima, alebo staci este z minima a tych 26 tyzdnov pred odchodom na matersku zmenit na maximum? Alebo je dolezite platit cely rok 2010 co najvyssie??
Na tvojom mieste sa prihlásim od 1.7.2010 na platenie DNP z maxima tj. 1116,70 € , to budeš platiť do 31.12.2010 a od 1.1.2011 podaš zmenu na minimum, a v roku 2011 budeš platiť minimum.
No a PN a materská ak pôjdeš v roku 2011 tak bude rátaná z maxima.
miska30
18.05.10,16:11
Hm,no to je ozaj velka skoda,teraz sa normalne hnevam sama naseba ze fakt keby bolo keby mohlo to byt ruzovejsie.:)Ide ma roztrhnut prave to ze u nas od tych 270 dni mozno fakt bude len tyzden max dva od porodu a mozno by sme to aj stihli,ale to by uz bol akurat 42t.Skoda ze na mna uz nepati ani to zamestnat sa na nejaky cas.Ako sa beru tie pripady ktore si ten dany mesiac kedy vychadza 270 dni vyplatia a zena porodi dajme tomu len o den skor.Pretoze ja si myslim,mozno sa mylim mne by sa aj tak pocital len den porodu na nastup na matersku,kedze este do 12.05.2011budem poberat rp.
Xanti
18.05.10,16:14
Hm,no to je ozaj velka skoda,teraz sa normalne hnevam sama naseba ze fakt keby bolo keby mohlo to byt ruzovejsie.:)Ide ma roztrhnut prave to ze u nas od tych 270 dni mozno fakt bude len tyzden max dva od porodu a mozno by sme to aj stihli,ale to by uz bol akurat 42t.Skoda ze na mna uz nepati ani to zamestnat sa na nejaky cas.Ako sa beru tie pripady ktore si ten dany mesiac kedy vychadza 270 dni vyplatia a zena porodi dajme tomu len o den skor.Pretoze ja si myslim,mozno sa mylim mne by sa aj tak pocital len den porodu na nastup na matersku,kedze este do 12.05.2011budem poberat rp.
Sociálna poisťovňa nevyplatí materskú, kým nie je splnená podmienka 270 dní, takže ak by žena porodila v 269 deň poistenia, tak dokladuje pôrod na SP a SP jej nič nevyplatí, lebo nesplní podmienku.

A SP čaká naozaj do pôrodu, kým žene vyplatí materskú po splnení podmienok. Takže nestane sa čosi také, že by vyplatila SP materskú, a nebola by splnená podmienka poistenia.
MaxMan
18.05.10,17:39
Dobry vecer,

znama by potrebovala poradit s materskou, ale ja som jej nevedel presne povedat ako to je.

Tu je jej pripad:
Zo zivnosti si plati odvody do SP z minima - podmienku 270 dni ma splnenu
V polovici decembra 2009 (nevedela presne den) sa dala na DNP taktiez z minima. K 31.1.2010 zrusila DNP a od 1.2.2010 ho znovu zriadila s VZ okolo 700€.
Momentalne je v 16 tyzdni tehotenstva.

Vyjde jej materska aj z DNP?

Za vsetky rady dakujeme
Xanti
18.05.10,17:51
Dobry vecer,

znama by potrebovala poradit s materskou, ale ja som jej nevedel presne povedat ako to je.

Tu je jej pripad:
Zo zivnosti si plati odvody do SP z minima - podmienku 270 dni ma splnenu
V polovici decembra 2009 (nevedela presne den) sa dala na DNP taktiez z minima. K 31.1.2010 zrusila DNP a od 1.2.2010 ho znovu zriadila s VZ okolo 700€.
Momentalne je v 16 tyzdni tehotenstva.

Vyjde jej materska aj z DNP?

Za vsetky rady dakujeme
Ano mala by jej výjsť aj materská z DNP, nakoľko bola poistená skôr ako otehotnela. A tým zrušením a novo založením DNP si len pomohla k vyššiemu VZ.
kebaba
18.05.10,19:57
Dobry vecer, tiez neviem poradit kolegyni, poradite niekto?

Je zivnostnicka, momentalne tehotna s 2.dietatom, termin porodu je koncom jula. Prve dieta bude mat 7.8.2010 dva roky, rodicovsky prispevok pobera partner (otec dietata, nie su zosobaseni) od 1.1.2009, kedy sa po materskej vratila do prace. Partner robil pred porodom na zmluvu asi 3 roky. Nie je zivnostnik. Po porode, kym bude ona poberat matersku s 2.dietatom, pojde asi na urad prace, kedze su z Rim. Soboty (hladova dolina ...).
Otazky:
- ked pojde pred porodom na matersku, budu jej partnerovi este vyplacat rodicovsky na 1.dieta? Ak ano, dokedy? Do 2. rokov veku dietata?
- ak nie, a budu mat len materske davky, existuju este nejake davky na prilepsie? Kedze on bude nezamestnany...
- a posledna: kedze si ako zivnostnicka platila len minimalnu sumu na nemocenske poistenie, nie je este nejaka sanca na vyssiu matersku? (sposob = prerusit zivnost a zamestnat sa s najvyssim zakladom sa jej neda...). DNP si neplatila.

Dakujem v jej mene za vsetky rady.
Xanti
18.05.10,20:13
Dobry vecer, tiez neviem poradit kolegyni, poradite niekto?

Je zivnostnicka, momentalne tehotna s 2.dietatom, termin porodu je koncom jula. Prve dieta bude mat 7.8.2010 dva roky, rodicovsky prispevok pobera partner (otec dietata, nie su zosobaseni) od 1.1.2009, kedy sa po materskej vratila do prace. Partner robil pred porodom na zmluvu asi 3 roky. Nie je zivnostnik. Po porode, kym bude ona poberat matersku s 2.dietatom, pojde asi na urad prace, kedze su z Rim. Soboty (hladova dolina ...).
Otazky:
- ked pojde pred porodom na matersku, budu jej partnerovi este vyplacat rodicovsky na 1.dieta? Ak ano, dokedy? Do 2. rokov veku dietata?
- ak nie, a budu mat len materske davky, existuju este nejake davky na prilepsie? Kedze on bude nezamestnany...
- a posledna: kedze si ako zivnostnicka platila len minimalnu sumu na nemocenske poistenie, nie je este nejaka sanca na vyssiu matersku? (sposob = prerusit zivnost a zamestnat sa s najvyssim zakladom sa jej neda...). DNP si neplatila.

Dakujem v jej mene za vsetky rady.
Môj nezáväzný názor a dumka - ale môžem sa mýliť.

Podľa mňa materská a rodičovský príspevok spolu nesúvisia. Teda materskú vypláca SP a rodičovský UP.
Ak je otec na rodičovskom s dieťaťom, tak to dieťa má celodennú starostlivosť a splňa podmienky na vyplácanie rodičovského príspevku.
Matka ak splňa podmienky na vyplatenie materskej dávky tak po pôrode druhého dieťaťa, môže byť podľa mňa matka na materskej dovolenke s ddruhým dieťaťom a otec na rodičovskej do 3 rokov veku prvého dieťaťa - súbežne.

A čo sa týka materskej tak iná možnosť zvýšenia ako zamestnanie nie je.
kebaba
18.05.10,20:19
Môj nezáväzný názor a dumka - ale môžem sa mýliť.

Podľa mňa materská a rodičovský príspevok spolu nesúvisia. Teda materskú vypláca SP a rodičovský UP.
Ak je otec na rodičovskom s dieťaťom, tak to dieťa má celodennú starostlivosť a splňa podmienky na vyplácanie rodičovského príspevku.
Matka ak splňa podmienky na vyplatenie materskej dávky tak po pôrode druhého dieťaťa, môže byť podľa mňa matka na materskej dovolenke s ddruhým dieťaťom a otec na rodičovskej do 3 rokov veku prvého dieťaťa - súbežne.

A čo sa týka materskej tak iná možnosť zvýšenia ako zamestnanie nie je.
To znamena, co sa tyka penazi:
- matka bude poberat najnizsiu matersku (kedze si platila z minima)
- partner bude do 2 rokov veku 1.dietata poberat rodicovsky (zvyseny, kedze nema ziadny iny prijem) a od 8.8. po dovrseni 2 rokov veku zakladny do 3 rokov.
Hmmm, dost bieda.... Nemaju narok este na nejake davky z uradu prace, soc.v.a rodiny?
kebaba
18.05.10,20:21
plus este:
- ak sa po pol roku vrati opat do prace, a o obe deti sa bude doma starat partner, bude mu vyplacany len 1 rodicovsky?
Xanti
18.05.10,20:22
To znamena, co sa tyka penazi:
- matka bude poberat najnizsiu matersku (kedze si platila z minima)
- partner bude do 2 rokov veku 1.dietata poberat rodicovsky (zvyseny, kedze nema ziadny iny prijem) a od 8.8. po dovrseni 2 rokov veku zakladny do 3 rokov.
Hmmm, dost bieda.... Nemaju narok este na nejake davky z uradu prace, soc.v.a rodiny?
No matka bude mať síce materskú z minima ale UP by jej mal doplácať do vyššieho rodičovského príspevku teda do 256 eur.

A ked to tak vezmem tak nie z UP im nevýjde nič, nakoľko budú mať príjem vyšší ako je dávka v hmotnej núdzi. Pozri link http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

A áno ak sa vráti do práce matka tak bude vyplácaný len jeden rodičovský príspevok.


ALE POZOR to čo som napísala je moja dumka, takže by som sa šla opýtať na UP či by vyplácali rodičovský nadalej otcovi pokiaľ by matka bola s dalším dieťaťom na materskej. Lebo logicky by to tak mohlo byť. Treba overiť na UP.
biosenka
19.05.10,11:41
Ahojte,
platím si DPO od 8. februára z minima. Tehotná zatiaľ nie som, ale nechcem zbytočne DPO platiť. Chcem zaplatiť ešte teraz za máj, potom sa odhlásiť a prihlásiť sa až keď otehotniem. T. z., že potom podmienka 270 dní splnená bude, len sa chcem uistiť, že nevadí ak medzitým nejaký čas DPO nebudem platiť. Poisťovňa skúma poistenie 2 roky dozadu, čiže zaráta aj tieto 4 mesiace. Je to správne? Môžem to tak urobiť? Ďakujem za odpoveď.
brčko
19.05.10,13:30
Môj nezáväzný názor a dumka - ale môžem sa mýliť.

Podľa mňa materská a rodičovský príspevok spolu nesúvisia. Teda materskú vypláca SP a rodičovský UP.
Ak je otec na rodičovskom s dieťaťom, tak to dieťa má celodennú starostlivosť a splňa podmienky na vyplácanie rodičovského príspevku.
Matka ak splňa podmienky na vyplatenie materskej dávky tak po pôrode druhého dieťaťa, môže byť podľa mňa matka na materskej dovolenke s ddruhým dieťaťom a otec na rodičovskej do 3 rokov veku prvého dieťaťa - súbežne.

A čo sa týka materskej tak iná možnosť zvýšenia ako zamestnanie nie je.

KEBABA:

Ak bude poberať matka celý mesiac materské, tak druhý z rodičov nemá nárok na RP. vid zákon o RP § 3a. Ak ale nastúpi na MD v priebehu napr. júla (nie 1.7.), tak otec bude mať nárok na RP ešte vo výške 256eur za júl, lebo nepoberá materské celý mesiac.

Materské jej od mesiaca narodenia dieťaťa dorovnajú rodič.príspevkom do výšky 256eur (ak má nárok na materské). T.j. ak nastúpi na MD/požiada o materské v júni a dieťa sa narodí v júli, tak za júl jej materské nedorovnajú do výšky 256eur, až od júla. Materské sa neráta na kalend.mesiac ako RP, ale na kalend.dni. Ak platila povinné NP v r.2009 z VZ 295,5eur, tak jej materské bude cca 295,5x12:365 x 55% = cca 5,34eur na 1kalend.den. Nástup na MD je 6-8týž. pred pôrodom, ale najneskôr dnom pôrodu. Ak nastúpi na MD neskôr ako 6týž. pred pôrodom z iného dôvodu ako predčasný pôrod, tak sa doba poberania materského kráti a poberá najviac 22týž. po pôrode, resp. max. 28týž. (neriešim, či nie je považovaná náhodou za osamelú)

Možno by matka mala krátkodobo nárok na príspevok na starostlivosť o staršie dieťa popri poberaní materského a to do 6týždonov mladšieho dieťaťa (t.j. u nej možno 3mesiace) v sume 41eur na mesiac. Ale to neviem potvrdiť nakolko bude poberať dorovnanie materského do výšky RP= poberá vlastne aj RP a vylučuje sa poberanie príspevku na starostlivosť o dieťa a RP. Ale nie je to celkom jednoznačne napísané v § 3a a § sú klukaté.

Ešte šanca u neho, odkedy dokedy bol zamestnaný???=trval mu prac.pomer a či mal neplatené volno/čerpal rodič.dovolenku v zamestnaní.

Podla konkrétnych a presných dátumov a podla dátumu narodenia dieťaťa by možno mohol získať nárok na zvýšený RP (ak bol nem.poistený dva roky pred narodením dieťaťa aspon 270dní, resp. poberal materské) alebo dokonca by mohol najskôr od 6týždna po pôrode/resp. poberaní materského aspon 14týžd. mamičkou, požiadať o materské on, ak by sa krátkodobo zamestnal alebo dobrov.poistil (ak by mu to vychádzalo na 270dní nem.poistenia dva roky pred požiadaním o materské/prevzatím starostlivosti o dieťa, tam sa neberie pôrod, vid § 49 zákon o sociálnom poistení)
Lebo ak bol dlhodobo nezamestnaný, t.j. nebol nem.poistený, tak by poberal len rodič.príspevok 164,22eur na seba (je jedno s kolkými detmi do 3och rokov), resp. od 1/2011 snád ho zvalorizujú o nejakú stovku + samozrejme rodinn.prídavky + dan.bonus na deti. Ozaj inak nič.

V dávkach v hmot. nudzi sa nevyznám.
brčko
19.05.10,13:43
Ahojte,
platím si DPO od 8. februára z minima. Tehotná zatiaľ nie som, ale nechcem zbytočne DPO platiť. Chcem zaplatiť ešte teraz za máj, potom sa odhlásiť a prihlásiť sa až keď otehotniem. T. z., že potom podmienka 270 dní splnená bude, len sa chcem uistiť, že nevadí ak medzitým nejaký čas DPO nebudem platiť. Poisťovňa skúma poistenie 2 roky dozadu, čiže zaráta aj tieto 4 mesiace. Je to správne? Môžem to tak urobiť? Ďakujem za odpoveď.

môžeš. Podla teraz platných zákonov ti toto ukončené poistnie prirátajú k trvajúcemu, ak bude spadať do dvoch rokov pred pôrodom.
maskaroza
19.05.10,13:50
Dobrý deň,ja by som sa chcela opýtať, či sa mi nejako dá zvýšiť budúca materská.Som v 11 týždni tehotenstva, som už skoro 3 roky zamestnaná, poberám minimálnu mzdu. Dnes som sa bola pýtať na SP ohľadom DNP a pani mi povedala, že už je neskoro, že to nestíham do tých 270 dní.Čítala som tu niečo ohľadom novej pracovnej zmluvy so zamestnávateľom s vyšším platom, ako dlho by to muselo trvať alebo či by mi to tak vôbec vyšlo?Za pomoc vopred ďakujem! :confused:
KEJKA
19.05.10,14:42
aspon si si preverila, že zam-eľ je ochotný ukončiť a znova uzavrieť HPP? je to možné.
Xanti
19.05.10,15:01
KEBABA:

Ak bude poberať matka celý mesiac materské, tak druhý z rodičov nemá nárok na RP. vid zákon o RP § 3a. Ak ale nastúpi na MD v priebehu napr. júla (nie 1.7.), tak otec bude mať nárok na RP ešte vo výške 256eur za júl, lebo nepoberá materské celý mesiac.

Materské jej od mesiaca narodenia dieťaťa dorovnajú rodič.príspevkom do výšky 256eur (ak má nárok na materské). T.j. ak nastúpi na MD/požiada o materské v júni a dieťa sa narodí v júli, tak za júl jej materské nedorovnajú do výšky 256eur, až od júla. Materské sa neráta na kalend.mesiac ako RP, ale na kalend.dni. Ak platila povinné NP v r.2009 z VZ 295,5eur, tak jej materské bude cca 295,5x12:365 x 55% = cca 5,34eur na 1kalend.den. Nástup na MD je 6-8týž. pred pôrodom, ale najneskôr dnom pôrodu. Ak nastúpi na MD neskôr ako 6týž. pred pôrodom z iného dôvodu ako predčasný pôrod, tak sa doba poberania materského kráti a poberá najviac 22týž. po pôrode, resp. max. 28týž. (neriešim, či nie je považovaná náhodou za osamelú)

Možno by matka mala krátkodobo nárok na príspevok na starostlivosť o staršie dieťa popri poberaní materského a to do 6týždonov mladšieho dieťaťa (t.j. u nej možno 3mesiace) v sume 41eur na mesiac. Ale to neviem potvrdiť nakolko bude poberať dorovnanie materského do výšky RP= poberá vlastne aj RP a vylučuje sa poberanie príspevku na starostlivosť o dieťa a RP. Ale nie je to celkom jednoznačne napísané v § 3a a § sú klukaté.

Ešte šanca u neho, odkedy dokedy bol zamestnaný???=trval mu prac.pomer a či mal neplatené volno/čerpal rodič.dovolenku v zamestnaní.

Podla konkrétnych a presných dátumov a podla dátumu narodenia dieťaťa by možno mohol získať nárok na zvýšený RP (ak bol nem.poistený dva roky pred narodením dieťaťa aspon 270dní, resp. poberal materské) alebo dokonca by mohol najskôr od 6týždna po pôrode/resp. poberaní materského aspon 14týžd. mamičkou, požiadať o materské on, ak by sa krátkodobo zamestnal alebo dobrov.poistil (ak by mu to vychádzalo na 270dní nem.poistenia dva roky pred požiadaním o materské/prevzatím starostlivosti o dieťa, tam sa neberie pôrod, vid § 49 zákon o sociálnom poistení)
Lebo ak bol dlhodobo nezamestnaný, t.j. nebol nem.poistený, tak by poberal len rodič.príspevok 164,22eur na seba (je jedno s kolkými detmi do 3och rokov), resp. od 1/2011 snád ho zvalorizujú o nejakú stovku + samozrejme rodinn.prídavky + dan.bonus na deti. Ozaj inak nič.

V dávkach v hmot. nudzi sa nevyznám.Brčko ďakujem za vysvetlenie, aj ked trošku je to nelogické možno by mali nárok aj na materskú aj na rodičovský pokiaľ by bolo dieťa oficiálne zverené do starostlivosti otca a nebýval by spolu s matkou - či aj tak sa mýlim?

Nárok na dávku v hmotnej núdzi pre 2 dospelých , 2 deti s príspevkom na bývanie. http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% z materského,

Materské výjde bajočko 5,34x31 dní = 165,54 €
z toho 75% sa považuje za príjem teda 124,16 €

Výška dávky:
157,60 € pre dvojicu s 1 až 4 deťmi,

Dávkou je aj 13,50 € mesačne pre občana alebo fyzickú osobu, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, ak je rodičom dieťaťa do jedného roku veku a preukáže sa potvrdením príslušného pediatra, že sa s týmto dieťaťom zúčastňuje na preventívnych prehliadkach u pediatra.

Príspevok na zdravotnú starostlivosť výška príspevku je 2 € mesačne / osoba

Príspevok na bývanie 89,20 € mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb, ak vlastnia alebo majú v nájme nehnuteľnosť.

Spolu dávky v hmotnej núdzi
157,6 + 13,5 + 2x4 + 89,2 = 268,3 €

Pokiaľ 75% materského je príjmom tak 268,30 - 124,16 = 144,14 € je suma, ktorú by mohli získať ako dávku v hmotnej núdzi.
Nerátala som zo zvýšeným rodičovským príspevkom, nakoľko on nie je materskou dávkou ten doplatok. Takže o to by sa asi znížilo.
evi.li
19.05.10,16:02
Dobrý deň, chcem sa opýtať kedy sa musí nastúpiť na materskú dovolenku je to v 34tt? Dá sa tento nástup oddialiť ak mi do 34 týždňa tehotenstva nevychádza odplatiť 270 do soc.poisťovne?
Katy a R
19.05.10,18:37
Dobrý deň, chcem sa opýtať kedy sa musí nastúpiť na materskú dovolenku je to v 34tt? Dá sa tento nástup oddialiť ak mi do 34 týždňa tehotenstva nevychádza odplatiť 270 do soc.poisťovne?
podmienka 270 tich dní poistenia .. je do pôrodu ;) nastúpiť na MD môžeš skor (normálne šesť týždňov pred pôrodom)
evi.li
20.05.10,06:45
Ďakujem za odpoveď. Môžem nastúpiť 6 týždnou pred porodom alebo musím?
brčko
20.05.10,10:24
Ďakujem za odpoveď. Môžem nastúpiť 6 týždnou pred porodom alebo musím?

aj ked nemusíš, neskorším nástupom sa môžeš ukrátiť o dobu poberania materského, lebo budeš poberať materské len 22týž. po pôrode, čo ti nemusí vychádzať 28týž. A podla info od mamičiek aj tak SP sleduje, či sú podmienky splnené k 6temu týždnu pred PTP. Ale už som aj iný postup čítala, záleží či ovláda oficiálny postup tá pani, čo bude rátať materskú teba. Ale nenastupovala by som neskôr ako 6týž. pred PTP, čo uvedie lekár do žiadosti o materské. Ak nemáš min.materskú, tak sa môžeš ukrátiť na peniazoch.
ruzi23
20.05.10,13:54
Dobry den, rada by som sa informovala o moznosti cerpat riadnu dovolenku medzi materskou a rodicovskou dovolenkou a narokom na rodicovsky prispevok.
Na MD som nastupovala 16.12.2009. Z roku 2009 mi zostalo 10 dni dovolenky a za rok 2010 budem mat pomerny narok cca 8 dni. Materska dovolenka mi konci 29.6.2010 a uvazujem o cerpani riadnej dovolenky po tomto obdobi.To by znamenalo, ze by som v juni cerpala 1 den dovolenky a zvysok v juli. Rada by som vedela, ci plynutie RD moze zacat subezne uz od 30.6. alebo az po vycerpani riadnej dovolenky a ako je to s vyplatenim rodicovskeho prispevku. Viem, ze v minulosti mohla bezat dovolenka a RD subezne, ale vraj od tohto roku je tam zmena. Ak by RD zacinala az po vycerpani dovolenky, budem mat v juli narok na mzdu aj na rodicovsky prispevok? Mam zistene, ze mam narok na zvyseny rodicovsky prispevok avsak cista mzda za dany mesiac je vyssia. Dakujem za radu.
KEJKA
20.05.10,14:07
radila by som ti ponechať si dovolenku až po ukončení RD. Ver, že sa ti zíde.
Na RP máš nárok, ak si aspon jeden deň v mesiaci na RP. Takže v júni nemôžeš inak, iba nastúpiť na RD a nestratiť tak nárok na RP.
Potom nasleduje prerušenie/ukončenie RD a nastup dovolenky zo zamestnania, po vyčerpaní dovolenky opätovný nástup na RD - čo v júli ti zrejme zasa vyjde nárok na RP, kedže aspon 1 deň budeš na RD.
/Dúfam, že rozlišuješ RD a RP........ /
Samozrejme s tým sú spojené hlásenia-oznamy o zmenách, ktoré zamestnávateľ posiela do SP aj ZP.
bznka
21.05.10,12:24
Tolko sa to uz popisalo no hokej mam poriadny. Na jednej strane sa pise ze sa materska vypocitava z VZ predchadzajuceho roku...na druhej strane tu sa pise ze staci mat maximalny VZ 26 tyzdnov pred porodom ak cheme dobru matersku.
Teraz konkretne.....platim si dobrovolne nemocenske poistenie tohto roku z minima....na druhy rok planujem babo ale az niekedy druhy polrok.....ako ziskat tu najlepsiu matersku?...neviem ci mam si zvysit VZ na maximum teraz alebo potom zrusit DNP ci zmenit ten zaklad na maximum na druhy rok a platit si tych 26 tyzdnov z maxima. Kedy sa berie ktore obdobie teda kedy predchadzajuci rok a kedy staci tych 26 tydznov aj v danom roku?

rovnako sa to pisla aj so zamestnavatelom ze staci ak zrusi pracovny pomer s minimalnou mzdou a zalozi s maximalnou....neberie sa obdobie predchadzjuceho roku ked tam clovek mal prijem?..Dakujem.
Xanti
21.05.10,12:30
Tolko sa to uz popisalo no hokej mam poriadny. Na jednej strane sa pise ze sa materska vypocitava z VZ predchadzajuceho roku...na druhej strane tu sa pise ze staci mat maximalny VZ 26 tyzdnov pred porodom ak cheme dobru matersku.
Teraz konkretne.....platim si dobrovolne nemocenske poistenie tohto roku z minima....na druhy rok planujem babo ale az niekedy druhy polrok.....ako ziskat tu najlepsiu matersku? Jednoducho, zruš DNP 25.6.2010 a založ nové od 1.7.2010 z maxima 1116,70 eura.
Od 1.1.2011 dáš žiadosť o zmenu VZ na SP pri DNP na minimum. A kedže od 1.7.2010 do 31.12.2010 uplynie 26 týždňov, tak budeš mať splnenú podmienku, a celý rok 2011 ked pôjdeš na PN alebo materskú tak bude rátaná z VZ roku 2010 a to z rozhodujúceho obdobia 1.7. až 31.12. čiže z maxima.
Aj ked ty už rok 2011 budeš platiť z min. VZ. Len treba v decembri požiadať o zmenu, a v žiadnom prípade v roku 2011 nezrušiť DNP.
...neviem ci mam si zvysit VZ na maximum teraz alebo potom zrusit DNP ci zmenit ten zaklad na maximum na druhy rok a platit si tych 26 tyzdnov z maxima. Kedy sa berie ktore obdobie teda kedy predchadzajuci rok a kedy staci tych 26 tydznov aj v danom roku?

rovnako sa to pisla aj so zamestnavatelom ze staci ak zrusi pracovny pomer s minimalnou mzdou a zalozi s maximalnou....neberie sa obdobie predchadzjuceho roku ked tam clovek mal prijem? Nie neberie, predošlý rok sa berie v úvahu pri dlhotrvajúcom PP, ak má človek krátkodobí:eek: PP tak sa berie posledné poistenie do úvahy...Dakujem.
V texte.
bznka
21.05.10,15:59
Dakujem pekne za odpoved....takze pre mna by sa ratal rok 2010..lebo vlastne by som mala platenych 26 tyzdnov....a brali by len to obodobie od 1.7.2010.....do konca roka....ak by som mala nieco platene predtym skor ale z mensieho VZ to by sa nebralo do uvahy ak by som predtym to poistenie zrusila a urobila nove? preco je potrebne poisteni zrusit a nie len zmenit VZ?

..ja mam chaos vtom z akeho obdobia sa ta materska vypocitava...preco je to tych 26 tyzdnov a nie rok.

..ak by sami vsak nepodarilo otehotniet tak ako planujem tak co potom/to by sa to maximum mohlo vyuzit na priklad pri Pn ktora by sa rovnako pocitala, s tym zeby osm bola nadalej positena/....ak by sa dieta narodila az v roku 2012...co urobit vtomto ...platit nadalej z maxima..alebo len zmenit na minimum....a ked zistim ze som tehu tak odznova sa prihlasit do toho 8 tt...a potom platit z maxima../aj ked viem ze dovtedy bude mozno uz zase vsetko uplne inak pri tom ako sa zakony furt menia.

Ide mi najma o to ze sa chcem poistit aby som splnila tych 270 dni....len zase nechem cely cas platit maximum a tiez tehu nemusi byt tak ako si ho planujem....planujeme ho az v druhej polke roku 2011 ale mozno sa stane ze to bude az v roku 2012 na zaciatku roka.
Xanti
21.05.10,16:14
Dakujem pekne za odpoved....takze pre mna by sa ratal rok 2010..lebo vlastne by som mala platenych 26 tyzdnov....a brali by len to obodobie od 1.7.2010.....do konca roka....ak by som mala nieco platene predtym skor ale z mensieho VZ to by sa nebralo do uvahy ak by som predtym to poistenie zrusila a urobila nove? Presne tak, bralo by sa v úvahu to posledné poistenie.
preco je potrebne poisteni zrusit a nie len zmenit VZ? Lebo, ak by si len zmenila počas roka VZ tak sa Ti len spriemeruje. VZ je výhodné zmeniť pri prechode rokov.

..ja mam chaos vtom z akeho obdobia sa ta materska vypocitava...preco je to tych 26 tyzdnov a nie rok. ráta sa z posledného poistenia v danom roku, ak ale ideš na materskú alebo PN až budúci rok a máš nepretržité poistenie tak sa ako rozhodujúce obdobie berie poistenie z toho predošlého roka.

..ak by sami vsak nepodarilo otehotniet tak ako planujem tak co potom/to by sa to maximum mohlo vyuzit na priklad pri Pn ktora by sa rovnako pocitala, s tym zeby osm bola nadalej positena/ano aj na PN by si mohla ísť. ....ak by sa dieta narodila az v roku 2012...co urobit vtomto ...platit nadalej z maxima..alebo len zmenit na minimum....a ked zistim ze som tehu tak odznova sa prihlasit do toho 8 tt...a potom platit z maxima../aj ked viem ze dovtedy bude mozno uz zase vsetko uplne inak pri tom ako sa zakony furt menia. Presne zákony sa menia, teraz vieš čo máš urobiť a ked sa Ti nepodarí porodiť v roku 2011 tak sa potom ozvi a iste niečo vymyslíme, ak nám to zákony dovolia.

Ide mi najma o to ze sa chcem poistit aby som splnila tych 270 dni....len zase nechem cely cas platit maximum a tiez tehu nemusi byt tak ako si ho planujem....planujeme ho az v druhej polke roku 2011 ale mozno sa stane ze to bude az v roku 2012 na zaciatku roka. tak si začni platiť minimum. Alebo urob tak ako som Ti napísala v predošlom príspevku hádam 6 mesiacov zvládneš platiť maximum .
ruzi23
21.05.10,16:22
radila by som ti ponechať si dovolenku až po ukončení RD. Ver, že sa ti zíde.
Na RP máš nárok, ak si aspon jeden deň v mesiaci na RP. Takže v júni nemôžeš inak, iba nastúpiť na RD a nestratiť tak nárok na RP.
Potom nasleduje prerušenie/ukončenie RD a nastup dovolenky zo zamestnania, po vyčerpaní dovolenky opätovný nástup na RD - čo v júli ti zrejme zasa vyjde nárok na RP, kedže aspon 1 deň budeš na RD.
/Dúfam, že rozlišuješ RD a RP........ /
Samozrejme s tým sú spojené hlásenia-oznamy o zmenách, ktoré zamestnávateľ posiela do SP aj ZP.
Dakujem pekne za odpoved Kejka. Este jeden dotaz, ak by som v juni mala jeden den RD, tak by som RP dostala len v pripade ak materske zo socialnej poistovne je nizsie ako RP, aj to len do maximalnej vysky RP, spravne ze? Cize ak mam matersku vyssiu, tak by som RP v juni nedostala a mozem rovno cerpat dovolenku.
Takze je mozne mat subezne v jednom mesiaci mzdu a ak nastupim na RD tak aj RP. Neexistuju tam tiez nejake limity, ze ak je mzda vyssia tak RP nedostanem?
bznka
21.05.10,17:15
takze vlastne je najlepsie poistenie prerusit v takom pripade aspon na par dni a potom zacat nove s VZ aky potrebujem...ako mat cely rok nepretrzite, a plati cely rok zbytocne najvyssie.
Clovek by sa az cudoval ako sa so vsetkym da vybabrat...len keby sa to vedelo verejne...a nie az teraz objavujem take zazraky.

Uz len jedna otazocka dufam....ja asi budem riesit rozne pripady...ak som teraz na rodicovskej dovolenke/bola som zamestnana takze nemocenske mi ide dalej/...ma zmysel sa poistit kedy a ako kedze urcite doprace uz tam nenastupim z firemnych dovodov/rodicovska trva do septembra/...a chcem to riesit tym dobrovolnym poistenim...ktore este nemam a keby som to babatko na stopro naplanovala na rok 2011...najlepsie by asi bolo sa poistit uz teraz z dovodu aby som mala tych 270 dni....ako to urobit aby materske bolo co najvyssie. Kedze neviem ci to DPN a kedze som este na rodicovskej by sa bralo ako nepretrzite poistenie.

No a dufam ze to je uz posledny pripad ktory ma napadol. Dakujem pekne.
veronikasad
21.05.10,17:19
takze vlastne je najlrpsie poistenie prerusit v takom pripade aspon na par dni a potom zacatnove s VZ aky potrebujem...ako mat cely rok nepretrzite.
Clovek by sa az cudoval ako sa so vsetkym da vybabrat...len keby sa to vedelo verejne...a nie az teraz objavujem take zazraky.
Ak máš nástup na materskú neskôr ako 26 týždňov od prerušenia, je výhodnejšie DNP prerušiť a platiť z vyššieho vymer.základu.
Ak by si však na MD nastúpila skôr ako 26 týždňov od prerušenia, materskú budeš mať vyplácanú z minima, aj keď budeš platiť max.
Xanti
21.05.10,17:28
Uz len jedna otazocka dufam....ja asi budem riesit rozne pripady...ak som teraz na rodicovskej dovolenke/bola som zamestnana takze nemocenske mi ide dalej/...ma zmysel sa poistit kedy a ako kedze urcite doprace uz tam nenastupim z firemnych dovodov/rodicovska trva do septembra/...a chcem to riesit tym dobrovolnym poistenim...ktore este nemam a keby som to babatko na stopro naplanovala na rok 2011...najlepsie by asi bolo sa poistit uz teraz z dovodu aby som mala tych 270 dni....ako to urobit aby materske bolo co najvyssie. Kedze neviem ci to DPN a kedze som este na rodicovskej by sa bralo ako nepretrzite poistenie.

No a dufam ze to je uz posledny pripad ktory ma napadol. Dakujem pekne.Poisti sa z najvyššieho VZ, ty môžeš lebo si na rodičovskej, žiadny preplatok Ti tam nevznikne. Resp. poisti sa tak ako som Ti napísala v tvojom prvom príspevku.
bznka
21.05.10,19:15
Ak máš nástup na materskú neskôr ako 26 týždňov od prerušenia, je výhodnejšie DNP prerušiť a platiť z vyššieho vymer.základu.
Ak by si však na MD nastúpila skôr ako 26 týždňov od prerušenia, materskú budeš mať vyplácanú z minima, aj keď budeš platiť max.

tak tomu nechapem..co je skor a co je neskor v tomto pripade.
Xanti
21.05.10,19:21
Ak máš nástup na materskú neskôr ako 26 týždňov od prerušenia, je výhodnejšie DNP prerušiť a platiť z vyššieho vymer.základu.
Ak by si však na MD nastúpila skôr ako 26 týždňov od prerušenia, materskú budeš mať vyplácanú z minima, aj keď budeš platiť max.


tak tomu nechapem..co je skor a co je neskor v tomto pripade.
Ak otehotnieš, a stihneš sa poistiť z vyššieho VZ ( po zrušení a znovuzaložení ) do cca 8 týždna tehotenstva, tak ak budeš platiť 26 týždňov odvody z maxima, tak tvoja materská bude maximálna.
Ale pokiaľ budeš platiť odvody len napr. 24 týždnov, alebo 25 týždňov z maxima tak potom tvoja materská bude len minimálna aj napriek tomu, že budeš platiť maximálne odvody.
Preto je najideálnejšie to čo som ti písala poistiť sa od 1.7.2010 z maxima a na prelome rokov znížiť na minimum. A nasledujúci rok budeš mať nárok na maximálne PN a tiež aj na materskú, po platení 270 dní.

Čiže ak sa prihlásiš na DNP 1.7.2010 zo sumy 1116,70 € a od 1.1.2011 znížiš ten VZ na minimum , tak už 1.4.2011 môžeš ísť na materskú, na PN a budeš dostávať maximálne dávky.
bznka
21.05.10,19:51
dakujem....tak som to porozumela spravne...tak pojdem sa poistit aby som splnila tych 270 dni lebo viem ze kym toto nesplnim tak si mozem piskat....nebudem mat narok na nic...len nebudem cakat do jula hoci vtedy sa meni VZ ale pojdem od juna..a ziskam jeden mesiac skor keby som ochorela ci ochoreli moje deti ...zase uplne maximum mat nemusim :D
bznka
22.05.10,03:36
Este ma zaujima ako to je s Pnkou pocas tehotenstva...platili by ju kedze by som splnila vsetky podmienky z DNP....ale nema potom tato PNka vplyv na vysku materskeho?...materska sa pocita potom rovnako pri Pnke alebo inak?

..teda vyjde rovnako vysoka materska ako Pnka...alebo je tam uz iny vypocet kedze som bola pracensechopna aj ked pri DNP /a nezamestnanosti/...sa to neda tak povedat. Pnka a tehu by vysli v jeden rok. Lebo pr iprelome rokov asi by to uz bolo ine.

..plati sa DNP aj pocas pnky..musim ci nemusim..alebo nemusim a mozem?

priklad...1)v jeden rok mi vyjde pnka z maxima vyjde mi aj nastup na matersku tiez bude z maxima?
ako to je v pripade 2)jeden rok vychadza pnka a dieta sa narodi az v dalsi rok...ako sa tam bude pocitat materska..ak by sa DNP platilo sustavne z maxima.

No to uz teraz je spekulanstvo...lebo ak clovek vie ze chce mat babetko....a ze moze ist aj na Pnku/aj ked je sice nazamestnany/...ale vie ze tomo ze vyuzit z DNP...tak hladam sposoby.kedze pracu si tazk najst a najma ked clovek vie ze to babatko chce. vlatne by bol prijem aj pocas tehotenstva.
Katy a R
22.05.10,09:11
pre bznka.
... malý nákuk do zák. o SP http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#33.
.. keď budeš postupovať podľa neho - a spníš podmienky... je to OK
brčko
22.05.10,16:19
Dakujem pekne za odpoved Kejka. Este jeden dotaz, ak by som v juni mala jeden den RD, tak by som RP dostala len v pripade ak materske zo socialnej poistovne je nizsie ako RP, aj to len do maximalnej vysky RP, spravne ze? nie, výška materského v tomto prípade neovplyvnuje nárok na RP. Ak nastúpiš na RD v zamestnaní 30.6., tak máš nárok za 6/2010 na rodič.príspevok vo výške 256eur bez ohladu na výšku materského. Ak na RD nastúpiš až v júli (je jedno ktorý den), tak budeš mať nárok na RP od 7/2010. Cize ak mam matersku vyssiu, tak by som RP v juni nedostala a mozem rovno cerpat dovolenku.
Takze je mozne mat subezne v jednom mesiaci mzdu a ak nastupim na RD tak aj RP. Neexistuju tam tiez nejake limity, ze ak je mzda vyssia tak RP nedostanem?

nie, neexistujú tam limity, len musíš aspon 1den čerpať RD.

v zamestnaní bud pracuješ, alebo čerpeš riadnu dovolenku, alebo čerpeš rodičovskú dovolenku. Neexistuje, aby si čerpala riadnu dovolenku a rodičovskú dovolenku naraz v jednom prac.pomere. A nebolo to tak ani v r.2007-2008. Bolo ale možné poberať rodičovský príspevok aj počas čerpania riadnej dovolenky medzi MD a RD, lebo aj počas nej si sa riadne starala o dieťa. A v podmienkach na nárok na RP nebolo vtedy uvedené, že nemáš nárok na rodič.príspevok počas poberania príjmu zo závislej činnosti (počas čerpania riadnej dovolenky máš príjem zo závislej činnosti). Pri požiadaní o RP od r.2009 to už možné nie je. Teda presnejšie ak v kalend. mesiaci, v ktorom končí MD nie je ani 1 den čerpaná rodič.dovolenka, ale len riadna dovolenka, tak nárok na RP za daný mesiac nie je.
bznka
22.05.10,16:41
pre bznka.
... malý nákuk do zák. o SP .. keď budeš postupovať podľa neho - a spníš podmienky... je to OK

toto som si precitala skor...ale mam chaos takze asi preto tolko otazok.

..skor ja riesim pripady ktore su ci nastanu...nielen moje mozno ale inych znamych ludi.

..takze verim ze sa niekto este najde kto mi odpovie na tu moju ohladom PN pocas tehotenstva a potom nasledje materskej....aby pre socialku to nebolo podozrive ze aha nezmestanan a cely cas ja na PNke.:cool:..
pojanko
25.05.10,05:57
Dobry den,
prosim o radu. Platila som si dobrovolne nemoc. poistenie od 12/2008 s minimalneho vymeiavacieho zakladu. Ked som zistila, ze som tehotna, bolo uz neskoro na zmenu VZ a tak som sa na zaklade rad z porady, zamestnala pred porodom na tyzden u manzela s hrubou mzdou 1100 eur (1.3-15.3.2010). Na matersku som nastupila 14.3.2010. Teraz mi prislo vyrozumenie zo socialky kde mi priznavaju matersku, avsak len vo vyske 5.343305 eur za den??? Ked som tam volala povedali mi, ze mam narok na materske iba z DNP a ako zamestnanec nesplnam podmienku poistenia min.270 dni a tak mi z tohoto NP materske nepriznaju. Som z toho teraz zmatena, nakolko RO na zistenie VZ by malo byt podla mna prave obdobie od 1.3 -15.3...ale na to mi povedali, ze mi mozu priznat materske iba z DNP. Prosim poradte, mam sa odvolat, alebo maju pravdu? Vopred dakujem za pomoc.
Xanti
25.05.10,05:59
Dobry den,
prosim o radu. Platila som si dobrovolne nemoc. poistenie od 12/2008 s minimalneho vymeiavacieho zakladu. Ked som zistila, ze som tehotna, bolo uz neskoro na zmenu VZ a tak som sa na zaklade rad z porady, zamestnala pred porodom na tyzden u manzela s hrubou mzdou 1100 eur (1.3-15.3.2010). Na matersku som nastupila 14.3.2010. Teraz mi prislo vyrozumenie zo socialky kde mi priznavaju matersku, avsak len vo vyske 5.343305 eur za den??? Ked som tam volala povedali mi, ze mam narok na materske iba z DNP a ako zamestnanec nesplnam podmienku poistenia min.270 dni a tak mi z tohoto NP materske nepriznaju. Som z toho teraz zmatena, nakolko RO na zistenie VZ by malo byt podla mna prave obdobie od 1.3 -15.3...ale na to mi povedali, ze mi mozu priznat materske iba z DNP. Prosim poradte, mam sa odvolat, alebo maju pravdu? Vopred dakujem za pomoc.A zrušila si DNP ked si sa zamestnala u mng.? Ak nie tak majú pravdu, vyrátali TI materskú z minima a to zamestnanie bolo zbytočné.
bznka
25.05.10,11:02
Čiže ak sa prihlásiš na DNP 1.7.2010 zo sumy 1116,70 € a od 1.1.2011 znížiš ten VZ na minimum , tak už 1.4.2011 môžeš ísť na materskú, na PN a budeš dostávať maximálne dávky.

...Pani co robi na socialke/inak dost neochotna/ a ona mi toto potvrdila odpovedou ze maximane nebude lebo sa vZ od jula do konca roka zrataju a vydelia poctom 365 a nie poctom dni ktore som bola poistena. tak kto ma teraz pravdu?...leboj a viac verim tu co hovorite ako na socialke ..

..nechcem popliest niekoho teraz pre koho to zistujem
Xanti
25.05.10,11:04
...Pani co robi na socialke/inak dost neochotna/ a ona mi toto potvrdila odpovedou ze maximane nebude lebo sa vZ od jula do konca roka zrataju a vydelia poctom 365 a nie poctom dni ktore som bola poistena. tak kto ma teraz pravdu?...leboj a viac verim tu co hovorite ako na socialke ..

..nechcem popliest niekoho teraz pre koho to zistujem
Pani na SP si vymýšľa.

Vždy sa ráta posledné poistenie. Fakt už nevedia čo si vymýšľať. :D A ked som poistená 200 dní tak mi nemôžu poistenie rozpočítať na 365 dní. To ti povedala kravinu ako delo. :D

Lebo keby to platilo, tak stačí den pred materskou sa poistiť a zaplatiť 9xmaximálny odvod a ono sa to preráta spätne. Čo je samozrejme volovina.
Xanti
25.05.10,11:09
zdroj : http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osoba/1536s

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je:


kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania člena rodiny, potreba starostlivosti o dieťa alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, ak nemocenské poistenie vzniklo v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania člena rodiny, potreba starostlivosti o dieťa alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania člena rodiny, potreba starostlivosti o dieťa alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak nemocenské poistenie vzniklo v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania člena rodiny, potreba starostlivosti o dieťa, alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu,v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania člena rodiny, potreba starostlivosti o dieťa, alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak nemocenské poistenie vzniklo v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania člena rodiny, potreba starostlivosti o dieťa, alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

Ak vznikol nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=3), rozhodujúce obdobie sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.
Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie.
infoziadatel
25.05.10,11:31
PRosím o info, ak mi lekárska dá papier, že ma vypisuje na materskú, tak to tlačivo dám zamestnávateľovi? AK si platím dobr. soc.poistenie, tak si musím pýtať u lekárky dve takéto potvrdenia alebo na jednom sa vypisuje, že si žiadam aj z iného titulu ako zo zamestnania o materskú? ďakujem zuzula
brčko
25.05.10,11:50
...Pani co robi na socialke/inak dost neochotna/ a ona mi toto potvrdila odpovedou ze maximane nebude lebo sa vZ od jula do konca roka zrataju a vydelia poctom 365 a nie poctom dni ktore som bola poistena. tak kto ma teraz pravdu?...leboj a viac verim tu co hovorite ako na socialke ..

..nechcem popliest niekoho teraz pre koho to zistujem

toto je ozaj blbosť. každé nem.poistenie sa berie samostatne. Ked sa odhlásiš a prihlásiš nanovo, ide o nové poistenie.
brčko
25.05.10,11:52
PRosím o info, ak mi lekárska dá papier, že ma vypisuje na materskú, tak to tlačivo dám zamestnávateľovi? AK si platím dobr. soc.poistenie, tak si musím pýtať u lekárky dve takéto potvrdenia alebo na jednom sa vypisuje, že si žiadam aj z iného titulu ako zo zamestnania o materskú? ďakujem zuzula

od lekárky potrebuješ 2x žiadosť o materské. Na každé vyznačíš, z ktorého poistnia si nárok uplatnuješ a na obe uvedieš, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistnia (ja som nap. uviedla aj z ktorého, aj ked tam na to kolonka nie je, len som to k tomu dopísala a aj pobočku SP)
bz5
25.05.10,12:29
Prosím o usmernenie...

Od roku 2005 som zamestnaná na TPP. Predpokladám, že už budem zamestnaná len do konca roku 2010. S priateľom plánujeme bábätko, ktoré by sa malo narodiť máj - jún 2011 (ak sa aj ono bude držať nasich plánov ). Stačí potom, ked sa prihlásim na DNP najneskôr do 8. týždňa tehotenstva a budem si platiť 4,4 % z max. VZ, ktorý bude platný od 1. 7. 2010? Alebo som niečo prehliadla? Alebo sa mam prihlasit od 1. 7. 2010 a platiť 4,4 % z rozdielu maxima a hrubej mzdy a potom od. 1. 1. 2011 sa odhlasit z DNP a znova prihlasit a platit si z maxima? Potom sa materská bude počítať z toho posledného prihlásenia teda z toho maxima?
pojanko
25.05.10,12:32
A zrušila si DNP ked si sa zamestnala u mng.? Ak nie tak majú pravdu, vyrátali TI materskú z minima a to zamestnanie bolo zbytočné.

Xanti nechapem. Preco som si ju mala zrusit pred tym ako som nastupila na MD? Zrusila som ju ale asi cca 2 dni neskor... A ako si mam potom vysvetlit toto:
"V zmysle parag. 54 ods.2 pismc) zakona, ak poistencovi vzniklo nem. poistenie v kalendarnom mesiaci, v ktorom vznikol narok na materske, RO na zistenie denneho VZ je obdobie od vzniku NP do dna predchadzajuceho dnu, v ktorom vznikol narok na materske"
No a mne vzniklo NP ako zamestnankyni 1.3 a trvalo do 15.3 pricom nastup na matersku som mala 14.3. Tak podla toho ako to chapem ja, je RO na denny VZ od 1.3-15.3

Ak to tak nie je, tak to som sa uplne zbytocne nie len zamestnala ale aj platila vyse roka DNP....a pritom som postupovala podla rad na porade....
KEJKA
25.05.10,12:45
nepostupovala, teda nie presne.
tebe nevzniklo poistenie v kal.mesiaci.... ako píšeš (to ti vzniklo DRUHÉ nemoc. poistenie).
Tebe vzniklo nemocenské poistenie v 12/2008, a nebolo ukončené.
netreba vytrhávať veci z kontextu.
Xanti
25.05.10,17:16
Xanti nechapem. Preco som si ju mala zrusit pred tym ako som nastupila na MD? Zrusila som ju ale asi cca 2 dni neskor... A ako si mam potom vysvetlit toto:
"V zmysle parag. 54 ods.2 pismc) zakona, ak poistencovi vzniklo nem. poistenie v kalendarnom mesiaci, v ktorom vznikol narok na materske, RO na zistenie denneho VZ je obdobie od vzniku NP do dna predchadzajuceho dnu, v ktorom vznikol narok na materske"
No a mne vzniklo NP ako zamestnankyni 1.3 a trvalo do 15.3 pricom nastup na matersku som mala 14.3. Tak podla toho ako to chapem ja, je RO na denny VZ od 1.3-15.3

Ak to tak nie je, tak to som sa uplne zbytocne nie len zamestnala ale aj platila vyse roka DNP....a pritom som postupovala podla rad na porade....
Nesplnila si podmienku,
tým že si mala aktívne DNP pri žiadosti o materské, tak sa TI tých pár dní poistenia zo zamestnania nemali k čomu prirátať ( nemala si ukončené žiadne poistenie ) . Ak by si bola 28.2.2010 skončila DNP tak naozaj by TI vyrátali materskú z VZ zo zamestnania a rozhodujúcim obdobím by bol dátum od 1.3.-14.3.2010

Urobila si chybu, obrovskú chybu a SP Ti správne vyrátala výšku materskej :(
Škoda, že si sa neopýtala na porade, hned by Ti minimálne 5 poradáčok bolo zakričalo, zruš DNP.
bznka
25.05.10,17:35
Ste anjeli, dakujem za radu..sak pani na socialke su tak ochtone ze az...hlavna vec ze oni si vedia poradit a vam povedia naozaj bludy len aby zavadzali...neviem preco cloveku nevysvetlia a nepovedia pravdu..nechcu alebo nevedia?:D

...no radsej si vseto preriesim s vami a ako sa poznam budem riesit pripady rozne od roznych ludi
Xanti
25.05.10,20:50
Prosím o usmernenie...

Od roku 2005 som zamestnaná na TPP. Predpokladám, že už budem zamestnaná len do konca roku 2010. S priateľom plánujeme bábätko, ktoré by sa malo narodiť máj - jún 2011 Pekné plány. :)
(ak sa aj ono bude držať nasich plánov ).
Stačí potom, ked sa prihlásim na DNP najneskôr do 8. týždňa tehotenstva a budem si platiť 4,4 % z max. VZ, ktorý bude platný od 1. 7. 2010? Nie nebude to stačiť, lebo to budeš ešte zamestnaná ak sa budeme držať Vašich plánov tak tehotná budeš od septembra oktobra... tj. prihlasovala by si sa len v novembri resp. decembri. A to budeš zamestnaná, takže by si mohla platiť len z rozdielu maxima a hrubej mzdy. A tým pádom ak by si požiadala o materskú z DNP tak by sa ti prirátalo zamestnanie ale len počet dní ale materskú by si mala z toho rozdielu maxima a hrubej mzdy. Lebo rozhodujúcim obdobím by bolo DNP z konca roka 2010.
Alebo som niečo prehliadla? Alebo sa mam prihlasit od 1. 7. 2010 a platiť 4,4 % z rozdielu maxima a hrubej mzdy a potom od. 1. 1. 2011 sa odhlasit z DNP a znova prihlasit a platit si z maxima? Potom sa materská bude počítať z toho posledného prihlásenia teda z toho maxima?
Ja by som sa na tvojom mieste prihlásila už teraz z minimálneho VZ tj. z 319,58 eur.

V prípade otehotnenia by som DNP z minima zrušila, a založila nové z maxima do toho 8 týždňa tehotenstva ( resp. čo najskôr ). Ale toto platí až by si otehotnela niekedy v novembri alebo decembri. Alebo ak by Ti neukončili pracovný pomer.

V prípade tehotenstva v septembri resp. oktobri by som mala už od teraz pár mesiacov platené DNP z minima, tak to by som zrušila a prihlásila sa na DNP z rozdielu maxima a hrubej mzdy. AK by skončil pracovný pomer v decembri, tak by si bola v ochrannej lehote zo zamestnania - tým pádom by sa Ti materská rátala aj z ochrannej lehoty. A aj z DNP lebo by si v oboch prípadoch splnila podmienku 270 dní poistenia.

zdroj : http://www.socpoist.sk/materske/1293s?&lang=sk#kto-ma-narok

Kto má nárok


zamestnanec (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=605)
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=665)
dobrovoľne nemocensky poistená osoba (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=666)


Poskytovanie od:


začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom
najskôr začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom alebo
dňa pôrodu, ak pôrod nastal skôr ako osem týždňov pred týmto dňom
dňaprevzatia dieťaťa v prípade iného poistenca, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará




fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na materské po skončení nemocenského poistenia


počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky
v ochrannej lehote (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=3)


fyzická osoba, ktorej skončilo nemocenské poistenie v období tehotenstva a ku dňu šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu alebo skutočným dňom pôrodu poberala nemocenské (http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk) alebo ošetrovné (http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s?&lang=sk)
Xanti
25.05.10,21:15
Ak to tak nie je, tak to som sa uplne zbytocne nie len zamestnala ale aj platila vyse roka DNP....a pritom som postupovala podla rad na porade....
Podľa mňa si DNP neplatila zbytočne. Kedže som vydedukovala z tvojho príspevku, že si nebola zamestnaná. Tak teraz budeš mať nárok kvôli tomu DNP na zvýšený rodičovský príspevok vo výške 256 eur do 2 rokov veku dieťaťa.
Ak by si si to DNP neplatila, tak by si dostávala len rodičovský príspevok vo výške 164,44 € takže až tak zbytočne platené to DNP nebolo.

Požiadaj na UP o doplatok k materskej, doplatia Ti do výšky 256 eur od pôrodu dieťatka.
pojanko
26.05.10,04:05
Podľa mňa si DNP neplatila zbytočne. Kedže som vydedukovala z tvojho príspevku, že si nebola zamestnaná. Tak teraz budeš mať nárok kvôli tomu DNP na zvýšený rodičovský príspevok vo výške 256 eur do 2 rokov veku dieťaťa.
Ak by si si to DNP neplatila, tak by si dostávala len rodičovský príspevok vo výške 164,44 € takže až tak zbytočne platené to DNP nebolo.

Požiadaj na UP o doplatok k materskej, doplatia Ti do výšky 256 eur od pôrodu dieťatka.

Xanti, dakujem. Aspon nejaka utecha :( A inak na porade som sa informovala o tom ako postupovat ale bolo mi povedane A (teda zamestnat sa pred porodom s vyssim VZ) ale uz nie B (ze mam pred tym ukoncit DNP) :( No nevadi aspon ten rodicovsky bude o nieco lepsi :). Este raz dakujem.
Xanti
26.05.10,04:57
Xanti, dakujem. Aspon nejaka utecha :( A inak na porade som sa informovala o tom ako postupovat ale bolo mi povedane A (teda zamestnat sa pred porodom s vyssim VZ) ale uz nie B (ze mam pred tym ukoncit DNP) :( No nevadi aspon ten rodicovsky bude o nieco lepsi :). Este raz dakujem.
Hm, našla som si tvoj príspevok aj odpoved http://www.porada.sk/1189033-post202.html a na čo si sa opýtala na to Ti bolo odpovedané. Viac menej potvrdené Tvoje úvahy, poraďáčka čo Ti odpovedala nemohla tušiť, že nevieš že treba ukončiť DNP.
Veľa krát len v tejto téme je spomínané ukončiť DNP. Naozaj škoda toho.
bz5
26.05.10,05:27
[QUOTE=Xanti;1412189]Ja by som sa na tvojom mieste prihlásila už teraz z minimálneho VZ tj. z 319,58 eur.

V prípade otehotnenia by som DNP z minima zrušila, a založila nové z maxima do toho 8 týždňa tehotenstva ( resp. čo najskôr ). Ale toto platí až by si otehotnela niekedy v novembri alebo decembri. Alebo ak by Ti neukončili pracovný pomer.

V prípade tehotenstva v septembri resp. oktobri by som mala už od teraz pár mesiacov platené DNP z minima, tak to by som zrušila a prihlásila sa na DNP z rozdielu maxima a hrubej mzdy. AK by skončil pracovný pomer v decembri, tak by si bola v ochrannej lehote zo zamestnania - tým pádom by sa Ti materská rátala aj z ochrannej lehoty. A aj z DNP lebo by si v oboch prípadoch splnila podmienku 270 dní poistenia.

Ďakujem Xanti za odpoveď, ešteže som sa spytala :). Len nerozumiem tomu, že ak by som si teraz DNP platila z minima a ak by som otehotnela v septembri, tak by som zrusila DNP z minima a prihlasila by som sa z rozdielu maxima a hrubej mzdy a ked by som bola od 1.1.2011 nezamestnana, tak by som si to DNP platila dalej z toho rozdielu? To by potom platilo aj keby ma nahodou neprepustili?
Xanti
26.05.10,05:30
Ďakujem Xanti za odpoveď, ešteže som sa spytala :). Len nerozumiem tomu, že ak by som si teraz platila minimum. ak by som otehotnela v septembri, tak by som zrusila DNP z minima a prihlasila by som sa z rozdielu maxima a hrubej mzdy a ked by som bola od 1.1.2011 nezamestnana, tak by som si to DNP platila dalej z toho rozdielu? To by potom platilo aj keby ma nahodou neprepustili?
Ano presne, DNP by si platila aj nadalej z toho rozdielu.
Nakoľko by Ti vznikol nárok na materskú z DNP a aj z ochrannej lehoty, zo zamestnania, kt. je 6 mesiacov pre nástup na materskú.

Práve preto ja si myslím, že je hlúposť plánovať dieťa na máj alebo jún. Lebo je riziko,že tá max. materská nevýjde. Ale pokiaľ naplánuješ dieťa na leto, júl august. A skončíš prac. pomer 31.12.2010 tak od 1.1.2011 sa prihlásiš z maxima a stačí Ti platiť 26 týždňov aby si mala nárok na maximálnu materskú.

Zváž to plánovanie. :D
mimaemma
26.05.10,06:46
ak si nastupovala na MD v 5/2010, tak v pohode môžeš zaplatiť do konca maja a nárok na materské vznikne, ak splníš ostatné podmienky a preukážaš ich. Ale nenechávala by som platenie na neskôr, treba radšej hned, tak ako si spravila. Len ak by išlo o prvé obdobie poistenia, treba zaplatiť v splatnosti (t.j. do 8-meho nasledujúceho mesiaca).

ale nerozumiem, ako môžeš mať zmenený VZ od 13.3. na minimálny (nepredpokladám, že si si podávala odhlášku a novú prihlášku!!!), ked VZ sa "mení" vždy len od prvého v mesiaci!!! po mesiaci podania zmeny. Tak na toto si daj bacha!!! Ak si si 13.3.2010 podala na RLFO zmenu VZ na 319,58eur, tak za obdobie 3/2010 do 8.4.2010 si mala zaplatiť ešte zo starého VZ-du. Až za obdobie od 1.4. platí nový=znížený VZ!! Tak ak si platila inak, treba doplatiť aj za apríl čo najskôr!!!

NO a ešte ak si na MD od 10.5.2010 a 270dní splnaš až 15.5.2010, tak ak nemáš iné ukončené nem.poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom, tak podla mna ti začnú vyplácať materské až po doručení rodného listu dieťaťa. Lebo až potom zistia dátum skutočného pôrodu a teda či si podmienku splnila. Materské vyplatia potom za obdobie od nástupu na MD.

Ale ak by ti vyplatili skôr, tak daj vedieť. ;)

Ahoj brčko,
len Ti chcem ešte raz poďakovať za Tvoje super rady, včera mi prišlo z SP rozhodnutie o materskej, neviem kedy mi materské aj skutočne vyplatia, ale nechala som u nich potvrdenie od lekára že som k dátumu 20.5 bola stále tehotná, takže materské mám priznané od začiatku nástupu na MD t.j. 10.5.
Ešte raz vrelá vďaka i ostatným ktorí sa mi tu vyjadrili!!!!!!:)
bz5
26.05.10,06:57
Ano presne, DNP by si platila aj nadalej z toho rozdielu.
Nakoľko by Ti vznikol nárok na materskú z DNP a aj z ochrannej lehoty, zo zamestnania, kt. je 6 mesiacov pre nástup na materskú.

Práve preto ja si myslím, že je hlúposť plánovať dieťa na máj alebo jún. Lebo je riziko,že tá max. materská nevýjde. Ale pokiaľ naplánuješ dieťa na leto, júl august. A skončíš prac. pomer 31.12.2010 tak od 1.1.2011 sa prihlásiš z maxima a stačí Ti platiť 26 týždňov aby si mala nárok na maximálnu materskú.

Zváž to plánovanie. :D
Tak Xanti, zhrniem, dufam, ze som to pochopila :)...len najhorsie v tomto planovani je, že neviem na 100 % či budem skoncime cinnosť ku koncu roka a ostanem nezamestnana...

1. ak budem k 1. 1. 2010 nezamestnaná - začať si platiť DNP už teraz z minima a od 1. 1. 2010 sa prihlásiť nanovo a platiť z maxima minimálne 26 týždňov do pôrodu... teda dieťatko by mohlo prisť najskôr na svet v mesiaci júl...

2. Nebudem prepustená - platiť si teraz z minima a ked zistím, že som tehotná prihlásiť sa z rozdielu max a hrubej mzdy...

3. kedze neviem ci budem prepustená vychádza mi z toho, že si zacnem teraz platiť z minima a bud otehotniem teraz júl - august a prihlásim sa z rozdielu max a mzdy a porodim apríl - máj, aby som stihla ochrannú lehotu (v prípade prepustenia).... alebo potom ostáva až ten november - december...

4. budem prepustená k inému mesiacu roku 2011 a je po planoch ...
Xanti
26.05.10,07:01
Tak Xanti, zhrniem, dufam, ze som to pochopila :)...len najhorsie v tomto planovani je, že neviem na 100 % či budem skoncime cinnosť ku koncu roka a ostanem nezamestnana...

1. ak budem k 1. 1. 20101 nezamestnaná - začať si platiť DNP už teraz z minima a od 1. 1. 20101 sa prihlásiť nanovo a platiť z maxima minimálne 26 týždňov do pôrodu... teda dieťatko by mohlo prisť najskôr na svet v mesiaci júl... tak nejako, najskôr v júly môže prísť na svet bábo.

2. Nebudem prepustená - platiť si teraz z minima a ked zistím, že som tehotná prihlásiť sa z rozdielu max a hrubej mzdy... áno presne tak ale tak aby si stihla platiť 26 týždňov.

3. kedze neviem ci budem prepustená vychádza mi z toho, že si zacnem teraz platiť z minima a bud otehotniem teraz júl - august a prihlásim sa z rozdielu max a mzdy a porodim apríl - máj, aby som stihla ochrannú lehotu (v prípade prepustenia).... alebo potom ostáva až ten november - december... ano tak, ako píšeš.

4. budem prepustená k inému mesiacu roku 2011 a je po planoch ...a toto si vystihla, a pobavila som sa ... ako asi radšej by som začala platiť hned DNP a pokúšala sa tak cca po mesiaci o bábo ... čím skôr tým lepšie ... v texte
bz5
26.05.10,07:04
Ďakujem Xanti :).
bznka
26.05.10,13:55
Preco keby ju prepustili az niekedy iny mesiac v roku 2011 bolo by po planoch?...ak by platila tak DNP ako si jej radil sak by narok z DNP by mala ci nie?

Ako aj nechapem dalsiu vec...ta pani co jej priznali to minimum..ved ked nemala zamestnanecke poistenie len DNP tak tam nemusi splnat podmienku 270 dni..aj zo zamestnania ked je stacilo len DNP ukoncit a zamestnat sa potom s maximalnym VZ.

..ved tych 270 dni sa rata aj pre jedno aj pre druhe ..teda pre DNP aj pre nemocneske zo zamestnania jednotlivo.Ide o priklad tej pani Pojanko
Xanti
26.05.10,14:31
Preco keby ju prepustili az niekedy iny mesiac v roku 2011 bolo by po planoch?...ak by platila tak DNP ako si jej radil sak by narok z DNP by mala ci nie? radila som žena,
a prečo by bolo po plánoch? Lebo by jej nemusela výjsť maximálna materská, nakoľko DNP musí byť platené minimálne 26 týždňov aby bolo vyplácané zo skutočného VZ.

Ako aj nechapem dalsiu vec...ta pani co jej priznali to minimum..ved ked nemala zamestnanecke poistenie len DNP tak tam nemusi splnat podmienku 270 dni..aj zo zamestnania ked je stacilo len DNP ukoncit a zamestnat sa potom s maximalnym VZ. Ano presne to píšeš, stačilo jej ukončiť DNP a zamestnať sa. A ona sa zamestnala a neukončila DNP, preto jej priznali minimum.
Ak by bola ukončila DNP a zamestnala sa na dva týždne s maximálnym VZ, tak by sa to zamestnanie prirátalo k DNP bola by splnená podmienka 270 dní poistenia ( DNP+zamestnanie ) a dostala by maximálnu materskú.

..ved tych 270 dni sa rata aj pre jedno aj pre druhe ..teda pre DNP aj pre nemocneske zo zamestnania jednotlivo.áno ráta sa, ak chceš poberať materskú z oboch poistení tak musíš mať aj z DNP 270 dní, aj zo zamestnania 270 dní platené poistné.
tá pani nemala 270 dní zo zamestnania, a tých pár dní nemali k čomu prirátať, lebo neukončila DNP.
v texte.
bznka
26.05.10,14:48
Xanti dakujem.

ale funguje to aj opacne?..teda som zamestnana z minima...ze ukoncit pracovny pomer/co by bol blud/ a prihlasit sa na DNP...a prirataju mi tie dni k tomu. Mylsim ze takto to uz nie je. A ze som tehu zistim az po 8 tyzdni.zamestnavatel neche ze mi ukonci pracovny pomer a uzatvori s najvysim VZ.
Xanti
26.05.10,14:56
Xanti dakujem.

ale funguje to aj opacne?áno funguje to aj opačne, ale len ak stihneš sa poistiť na DNP do cca 8 týždňa tehotenstva ..teda som zamestnana z minima...ze ukoncit pracovny pomer/co by bol blud/ a prihlasit sa na DNP...a prirataju mi tie dni k tomu.áno
Mylsim ze takto to uz nie je. A ze som tehu zistim az po 8 tyzdni. tak to je zbytočne riešiť DNP ak zistíš že si tehotná po 8 týždni, lebo nestihneš po výpovedi platiť DNP 26 týždňov aby bola materská vyrátaná zo skutočného VZ. zamestnavatel neche ze mi ukonci pracovny pomer a uzatvori s najvysim VZ.
v texte.
bznka
26.05.10,15:16
Mna stale totiz pletu tie 270 dni...ze narok mam z DNP az po 270 dnoch platenia....a vidim ze ak som predtym mala zamestanecke tak to len prirataju len treba splnit kvoli VZ /maximu materskej ci PN/tych 26 tyzdnov a musi byt vtedy len jedno poistenie ci moze trvat aj jedno aj druhe teda zamestnanencke...ci vtedy ak to zamestnanecke nezrusim tak mi 26 tyzdnov pre DNP neplati
...ale ak by som skoncila zametnanie padla by ochranna lehota a zistila som ze potrebujem PN tak staci sa mi dopoistit DNP a mala by som narok na PN hoci len z minima? samozrejem splnam spolocne 270 dni
Xanti
26.05.10,15:19
Mna stale totiz pletu tie 270 dni...ze narok mam z DNP az po 270 dnoch platenia je to pravda, resp. ak SP nenájde v posledných dvoch rokoch nejaké ukončené poistenie, ktoré spolu s DNP dá 270 dní ....a vidim ze ak som predtym mala zamestanecke tak to len prirataju len treba splnit kvoli VZ tych 26 tyzdnov áno
a musi byt vtedy len jedno poistenie ale ak by trvalo zo zamestnania a aj z DNP tak vtedy DNP musi byt 270 dni. ano

..ale ak by som skoncila zametnanie padla by ochranna lehota a zistila som ze potrebujem PN tak staci sa mi dopoistit DNP a mala by som narok na PN hoci len z minima? áno ak splňaš tú podmienku 270 dní. samozrejem splnam spolocne 270 dni
v texte.
bznka
26.05.10,15:39
Moja znama je teraz na Rodicovskej dovolenke....s jej pracou je to komplikovne pracovala tam od polovice roku 2006 ...firma jej dodnes nedala vypoved ale ona nema kde sa vratit kedze firma exituje len papierovo ale konatel je prec, a chod firmy je mrtvy. takze ona zatial vypoved nedavala ale k dnu ukoncenia rodicovskej to uroi aj ked nevie ako, kedze jej vypoved tazko niekto prevezme ked postu tam nik neprebera na sidle sidli druha firma.

Zacala si platit teraz v maji dobrovolne poistenie z maxima..dovod pnka s detmi ktore ma alebo mozno nasledujuca materska. Z maxima preto lebo ak by sa zamestnala tak ako predpoklada tak z minima....potom asi by bolo dobre preriesit opat aby zbytocne maximum neplatila

...kedy by uz mohla zacat cerpat uz minimane penazne davky za pnku ci OCR..ak by bola nezamestnana ale DNP poistena...nechem dopliest nieco...maximalne by asi mala az po plateni 26 tyzdnoch alebo az 270 dni?

PS: to iste plati aj ked som na rodicovskej dovolenke a viem ze by sa mi PN zisla a bola som zamestnana tak staci mi sa poistit DNP a mam narok na Pn ci OCR...tiez po akom dlhom case platenia ci hned po prihalseni
Xanti
26.05.10,15:51
Moja znama je teraz na Rodicovskej dovolenke....s jej pracou je to komplikovne pracovala tam od polovice roku 2006 ...firma jej dodnes nedala vypoved ale ona nema kde sa vratit kedze firma exituje len papierovo ale konatel je prec, a chod firmy je mrtvy. takze ona zatial vypoved nedavala ale k dnu ukoncenia rodicovskej to uroi aj ked nevie ako, kedze jej vypoved tazko niekto prevezme ked postu tam nik neprebera na sidle sidli druha firma.

Zacala si platit teraz v maji dobrovolne poistenie z maxima..dovod pnka s detmi ktore ma alebo mozno nasledujuca materska. Z maxima preto lebo ak by sa zamestnala tak ako predpoklada tak z minima....potom asi by bolo dobre preriesit opat aby zbytocne maximum neplatila

...kedy by uz mohla zacat cerpat uz minimane penazne davky za pnku ci OCR na očr hned, nakoľko tu nie je potrebné splniť 270 dňovú podmienku ale maximálnu očr dostane až po 26 týždňoch poistenia.
..ak by bola nezamestnana ale DNP poistena...nechem dopliest nieco...maximalne by asi mala az po plateni 26 tyzdnoch ako nezamestnaná po prepustení zo zamestnania už po 26 týždňoch, alebo az 270 dni? ako zamestnaná na rodičovskej dovolenke až po 270 dňoch. Známa nech platí platí DNP do konca roka od 1.1.2011 môže zmeniť na minim. VZ. Ale po uplynutí 270 dňa cca január až február 2011(netuším kedy v máji založila a kedy presne uplynie 270 dní ) bude mať nárok na maximálnu PN až do konca roka.
KEJKA
26.05.10,15:52
skusim odpoved, nech ma niekto opraví.
OČR je od 1.dňa DNP max. 10 dní, ale z minima, maximum až po 26 týždňoch, tiež max. 10 dní.
Vlastná PN až po splnení 270 dní, pričom VZ bude podľa platieb.

upravujem-pardon, xanti je neviditeľná, myslela som, že je offline.
Xanti
26.05.10,15:57
skusim odpoved, nech ma niekto opraví.
OČR je od 1.dňa DNP max. 10 dní, ale z minima, maximum až po 26 týždňoch, tiež max. 10 dní.
Vlastná PN až po splnení 270 dní, pričom VZ bude podľa platieb.

upravujem-pardon, xanti je neviditeľná, myslela som, že je offline.
Ano Kejka presne tak to je, ako píšeš.
bznka
26.05.10,17:19
takze na OCR uz moze ist aj teraz...ta sa cerpa 10 dni maximalne/VZ asi bude minimalny/..je urcene aj kolko dni sa moze maximalne cerpat pocas roka?
...ak by vsak clovek bol dlhodobo nezamestnany a poisti sa DNP tak tiez moze hned od prveho dna platenia cerpat OCR?

vlastna PN ...tu sa jej rata az po 270 dnoch z DNP...vtedy z maxima z minima by mohla cerpat aj skor ci nie? to ze pracovala predtym amal nemocenske poisteni zo zamestnania na jej pnku teraz vplyv uz nema teda tie dni nie VZ
Xanti
26.05.10,17:26
takze na OCR uz moze ist aj teraz...ta sa cerpa 10 dni maximalne/VZ asi bude minimalny/áno ..je urcene aj kolko dni sa moze maximalne cerpat pocas roka? nie
...ak by vsak clovek bol dlhodobo nezamestnany a poisti sa DNP tak tiez moze hned od prveho dna platenia cerpat OCR? ak má dieťa tak áno, ak nemá dieťa tak nie.

vlastna PN ...tu sa jej rata az po 270 dnoch z DNP...vtedy z maxima z minima by mohla cerpat aj skor ci nie? to ze pracovala predtym kedy predtým, skús písať jasnejšie amal nemocenske poisteni zo zamestnania na jej pnku teraz vplyv uz nema teda tie dni nie VZ
Ak známa má ukončené poistné v posledných dvoch rokoch, a prihlási sa na DNP tak nemusí platiť 270 dní ak za posledných 24 mesiacov jej tam SP nájde 270 dní poistenia.

Pravidla:
čerpanie OCR :
hned po uzavretí DNP
10 dní maximálne
do 26 týždňov sa OCR ráta z minimálneho VZ
od 26 týždňa a 1 dňa sa OCR ráta zo skutočného VZ

platená PN
po uzavretí DNP ak SP nájde v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia
do 26 týždňov sa PN ráta z minimálneho VZ
od 26 týždňa a 1dňa sa PN ráta zo skutočného VZ

platená PN ak poistenec nemá ukončené poistenie v posledných 2 rokoch
tak bude platená PN až po 270 dňoch platenia zo skutočného VZ
bznka
26.05.10,17:54
cize v jej pripade kedze sa jej zamestnanie skonci az v septembri /pracovala od jula 2006, potom ad augusta nastupila na maersku a teraz je este na rodicovskej/ a uz teraz plati DNP tak narok na PN bude mat ale len na minimum po ukonceni pracovneho pomeru.
Xanti
26.05.10,18:02
cize v jej pripade kedze sa jej zamestnanie skonci az v septembri /pracovala od jula 2006, potom ad augusta nastupila na maersku a teraz je este na rodicovskej/ a uz teraz plati DNP tak narok na PN bude mat ale len na minimum po ukonceni pracovneho pomeru.
ANO.
a po 26 týždňoch na PN zo skutočného VZ, z toho z akého platí teraz odvody.
bznka
26.05.10,18:48
Dakujem vam.

...takze pre nu je uz jedno kedze ma DNP ci teraz ukonci pracovny pomer alebo potom, ved aj tak je na rodicovskej, kvoli jej Pn by bolo najlepsie aj teraz to uz skoncit kedze tam aj tak sa nevrati.

Pri OCR by normalne brala pocas rodicovskej aj celu rodicovsku alebo by sa jej rodicovska nejako upravila.
Xanti
26.05.10,18:49
Dakujem vam.

...takze pre nu je uz jedno kedze ma DNP ci teraz ukonci pracovny pomer alebo potom, ved aj tak je na rodicovskej, kvoli jej Pn by bolo najlepsie aj teraz to uz skoncit kedze tam aj tak sa nevrati.

Pri OCR by normalne brala pocas rodicovskej aj celu rodicovsku alebo by sa jej rodicovska nejako upravila.
bznka prepáč nerozumiem Ti čo píšeš...
som len blondína :D:D:D

Ako domotala si ma celkom, a z toho sa asi nevymotám :D
bznka
26.05.10,19:31
Xanti prepac ty tak super radis a ja tak blbo pisem..takze vlatne kedze je teraz na rodicovskej tak uz aj moze skoncit pracovny pomer kedze aj tak z neho nic nema..ci ho skonci teraz alebo v septembri /tu aspon moze skor brat Pnku / ked uz je DNP poistena

..a len ze ci sa pocas bratia OCR nezmeni vyska poberanie rodicovskeho..ale nezmeni to som uz zistila, citam temy o stosest. OCR nema vplyv nanic.
Xanti
26.05.10,19:32
Xanti prepac ty tak super radis a ja tak blbo pisem..takze vlatne kedze je teraz na rodicovskej tak uz aj moze skoncit pracovny pomer kedze aj tak z neho nic nema..ci ho skonci teraz alebo v septembri /tu aspon moze skor brat Pnku / ked uz je DNP poistena Hm, ved bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti, tak prečo hned PN? Či má také vážne zdravotné problémy?

..a len ze ci sa pocas bratia OCR nezmeni vyska poberanie rodicovskeho..ale nezmeni to som uz zistila, citam temy o stosest. OCR nema vplyv nanic.
v texte
bznka
26.05.10,19:46
to je pravda rovnako ale ona nebude mat narok na podporu v nezamestnanosti....lebo je spolocnickov v jednej firme/sice uz nefunguje nic z toho nema ale co uz/ a tak nemoze sa zaregistrovat na urade :( ..tak preto uvazuje o PNke. aspon nejake peniaze kedze zdravotne si bude musiet platit sama...kym nenajde novu pracu.

Inak ak by clovek bral podporu v nezamestnanosti a je dobrovolne poisteny a je na PNke tak mu vyplycaju aj Pnku aj podporu ci len jedno?..to uz je mimo temy materska:D
evka-janekova
27.05.10,10:40
Teraz som v 22tt tehotenstva. Som zamestnaná od 03/2008, VZ nemám veľký. Ako by som si mohla ešte vylepšiť materské? Mohla by som si začať viac platiť nemocenského?

Dakujem
Xanti
27.05.10,10:43
Teraz som v 22tt tehotenstva. Som zamestnaná od 03/2008, VZ nemám veľký. Ako by som si mohla ešte vylepšiť materské? Mohla by som si začať viac platiť nemocenského?

Dakujem
Je neskoro na platenie dobrovolného nemocenského. Nesplníš podmienku 270 dní z DNP.
Materská Ti bude vyrátaná zo zamestnania.

Existuje možnosť ukončiť PP a začať nový z vyšším VZ . ALe tam treba ochotného a ústretového zamestnávateľa.
Katy a R
27.05.10,10:43
Teraz som v 22tt tehotenstva. Som zamestnaná od 03/2008, VZ nemám veľký. Ako by som si mohla ešte vylepšiť materské? Mohla by som si začať viac platiť nemocenského?

Dakujem
na DNP je neskoro:mee:
... jedine ak by si uzavtela nový PP so zamestnávateľom... postup nájdeš v tejto téme.
evka-janekova
27.05.10,11:04
Je neskoro na platenie dobrovolného nemocenského. Nesplníš podmienku 270 dní z DNP.
Materská Ti bude vyrátaná zo zamestnania.

Existuje možnosť ukončiť PP a začať nový z vyšším VZ . ALe tam treba ochotného a ústretového zamestnávateľa.
a môžem u toho istého zamestnávateľa? Myslím, že s mojim šéfom sa dohodnem, teraz mám VZ necelých 450 €, mohla by som napr. k 01.06. rozviazat pracovný pomer a od 02.06. nový u toho istého zamestnávateľa s vyšším VZ???
Xanti
27.05.10,11:06
a môžem u toho istého zamestnávateľa? Myslím, že s mojim šéfom sa dohodnem, teraz mám VZ necelých 450 €, mohla by som napr. k 01.06. rozviazat pracovný pomer a od 02.06. nový u toho istého zamestnávateľa s vyšším VZ???
Ano, no tú medzeru medzi zamestnaniami by som dala trošku dlhšiu ja osobne a na inú pozíciu napr. prečítaj si túto tému je tu o tom písané aj o tom, že občas zo SP prídu na kontrolu k zamestnávateľovi, ak takto pomôže zamestnankyni.
usiko
27.05.10,11:19
Dobry den,

nenasla som odpoved na moju otazku,tak som zalozila novu temu, ale pochopila som, ze je to asi lepsie dat sem, tak som to tu skopcila.....

Od 1.1.2002 so nepretrzite SZCO, celu tuto dobu platim odvody z minimalneho vymeriavacieho zakladu. /Pred touto dobou som bola rok a pol zamestnana na TPP./ Som tehotna, termin porodu mam 31. oktober 2010. Kvoli charakteru mojej prace by som chcela zivnost prerusit ku 30. junu 2010, pretoze od tej doby do 31. augusta 2011 nepredpokladam ziadne zdanitelne prijmy.

Moje otazky zneju teda:

1. ak pozastavim zivnost ku 30. junu 2010, ako je to s odvodmi a z coho sa mi vyrata materska /kolko peniazkov to bude?

2. Niekde som citala, ze slobodne matky /co som aj ja/ poberaju matersku 9 mesiacov, namiesto 6, je to tak?

3. Ak si zivnost nepozastavim, vyrata sa mi vyssia materska?

4. A co rodicovsky prispevok? Podla coho sa vypocita v mojom pripade?

5. Viete mi poradit co mozno najlepsie riesenie tejto situacie? Viem, ze nemam narok na vela penazi, ale aby som mohla dostat z pochopitelnych praktickych dovodov co mozno najviac z toho mala, co na co narok mam a aby som neurobila niekde chybu..

P.S. Na materskej planujem ostat len do 31. augusta 2011.

Dakujem velmi pekne za odpoved.
Xanti
27.05.10,11:26
Moje otazky zneju teda:

1. ak pozastavim zivnost ku 30. junu 2010, ako je to s odvodmi a z coho sa mi vyrata materska /kolko peniazkov to bude? 55% z 295,50 eur je materská, neviem ako ovplyvní pozastavenie živnosti. Ty ju pozastavovať nemusíš. Počas materskej neplatíš odvody, a po materskej by som pozastavila živnosť v čase poberaniea rodičovského príspevku.

2. Niekde som citala, ze slobodne matky /co som aj ja/ poberaju matersku 9 mesiacov, namiesto 6, je to tak? Osamelé matky poberajú dlhšiu materskú nie slobodné. Slobodná sa nerovná automaticky osamelá.

3. Ak si zivnost nepozastavim, vyrata sa mi vyssia materska? Nie nevyráta sa. Rozhodujúcim obdobím pre materskú bude rok 2009

4. A co rodicovsky prispevok? budeš ho dostávať Podla coho sa vypocita v mojom pripade? je len v dvoch výškach, ty kedže budeš poberať materskú tak budeš mať rodičovský vo výške 256 eur mesačne. Do veku 2 rokov dieťaťa.

5. Viete mi poradit co mozno najlepsie riesenie tejto situacie? Nie je čo radiť, jedine ak zrušíš živnosť a zamestnáš sa pár dní pred nástupom na materskú z maximálneho VZ aby si ju mala maximálnu Viem, ze nemam narok na vela penazi, ale aby som mohla dostat z pochopitelnych praktickych dovodov co mozno najviac z toho mala, co na co narok mam a aby som neurobila niekde chybu..

P.S. Na materskej planujem ostat len do 31. augusta 2011.

Dakujem velmi pekne za odpoved.v texte.
s_c
28.05.10,05:18
a môžem u toho istého zamestnávateľa? Myslím, že s mojim šéfom sa dohodnem, teraz mám VZ necelých 450 €, mohla by som napr. k 01.06. rozviazat pracovný pomer a od 02.06. nový u toho istého zamestnávateľa s vyšším VZ???

ak by bol termin porodu rok 2011, mohla by tehulka uzavriet novy PP s vyssim VZ u ineho zamestnavatela (aby to nebolo u toho isteho podozrive) kedykolvek pocas roka 2010?? netlaci ju ziadny termin, len aby to bolo v roku 2010?? tak?
bz5
28.05.10,09:16
Prosím vas ako je to v prípade, ked si chcem platiť DNP, ale rozdiel max VZ a HM je nižší ako minimum... platim potom z minima, alebo skutočného rozdielu?
Andyke
28.05.10,09:43
Iba z rozdielu budeš platiť - to bude Tvojím vymer.základom.
Zaciatocnicka
28.05.10,11:43
Dobrý deň,
mala by som takúto otázku. Ide o materskú, resp. jej maximalizáciu.
Zamestnanie - TPP od 1.6.2009, odhadovaný termín pôrodu 20.1.2011. Je možné zvýšiť materskú DNP alebo už nie? Nástup na MD by mal byť v decembri 2010. Rozhodujúce obdobie bude rok 2009?
Veľmi pekne ďakujem.
Xanti
28.05.10,11:44
Dobrý deň,
mala by som takúto otázku. Ide o materskú, resp. jej maximalizáciu.
Zamestnanie - TPP od 1.6.2009, odhadovaný termín pôrodu 20.1.2011. Je možné zvýšiť materskú DNP alebo už nie? Nástup na MD by mal byť v decembri 2010. Rozhodujúce obdobie bude rok 2009?
Veľmi pekne ďakujem.
Čo bolo pred 1.6.2009 ?
Zaciatocnicka
28.05.10,12:11
Iný TPP, plynulý prechod z jedného zamestnania do druhého.
Xanti
28.05.10,12:16
Iný TPP, plynulý prechod z jedného zamestnania do druhého.
Oplatí sa Ti uzavrieť DNP z rozdielu maxima 1084,55 € a hrubej mzdy v terajšom zamestnaní.
Lebo tým, že si pred 1.6.2009 mala TPP iný, tak ak si založíš DNP tak SP nazbiera 270 dní ( DNP + bývalé zamestnanie. ) A materskú budeš mať zo zamestnania aj z DNP.

Otázka je, ak nestihneš si platiť DNP 26 týždňov do nástupu na materskú tak z DNP bude potom materská len minimálna. Prerátaj si to. Ak by si sa poistila od pondelka, či do predpokladaného nástupu na materskú nazbieraš 26 týždňov.
Zaciatocnicka
28.05.10,12:26
Veľká vďaka za odpoveď, ešte sa uistím, pri DNP neprekáža prelom rokov? malo by mi výjsť, ale s tým, že nástup na MD bude ešte v tomto roku.
Xanti
28.05.10,12:31
Veľká vďaka za odpoveď, ešte sa uistím, pri DNP neprekáža prelom rokov? malo by mi výjsť, ale s tým, že nástup na MD bude ešte v tomto roku.
Ako myslíš prelom rokov?
SP pri DNP bude skúmať posledné dva roky, či je tam 270 dní , takže tie tri mesiace ti zaráta bajočko z predošlého zamestnania.

A materskú budeš mať zo zamestnania kde RO bude rok 2009 a z DNP ( prihlás sa už v pondelok ) kde budeš mať materskú :
a) ak sa stihne platiť 26 týždnov .. tak zo skutočného VZ čo budeš platiť
b) ak sa nestihne platiť 26 týždňov .. tak materskú vyrátajú z 319,58 eur.
Zaciatocnicka
28.05.10,12:56
Veľmi pekne ďakujem za podrobné vysvetlenie. Vychádza nástup na MD v decembri 2010, preto som myslela, či náhodou nebolo potrebné platiť DNP už v roku 2009.
Ešte som niekde zaregistrovala poznámku, že je možné do 26 týždňov DNP doplatiť a potom až požiadať o materské z DNP a bude to zo skutočného VZ.
Xanti
28.05.10,13:04
Veľmi pekne ďakujem za podrobné vysvetlenie. Vychádza nástup na MD v decembri 2010, preto som myslela, či náhodou nebolo potrebné platiť DNP už v roku 2009. Nie netrebalo, lebo v roku 2009 ste mali iné poistenie ( zo zamestnania ukončené ) takže sa to priráta k tomu. Iné by bolo keby ste mali dlhotrvajúce zamestnanie, vtedy by žiadne DNP nepomohlo.
Ešte som niekde zaregistrovala poznámku, že je možné do 26 týždňov DNP doplatiť a potom až požiadať o materské z DNP a bude to zo skutočného VZ.
v texte. Určite by som sa poistila už v pondelok, a neodkladala na neskôr.
usiko
29.05.10,04:19
dakujem vam velmi pekne, mam v tom omnoho jasnejsie...
bznka
30.05.10,13:53
No a som tu s dalsou otazkou:confused:...kamoska si plati DNP od oktobra 2009 s maxima...predtym nepracovala bola na rodicovskej dovolenke. Tohto roku ide opat na MD....z coho je budu materske pocitat? Dakujem.
Xanti
30.05.10,17:45
No a som tu s dalsou otazkou:confused:...kamoska si plati DNP od oktobra 2009 s maxima...predtym nepracovala bola na rodicovskej dovolenke. Tohto roku ide opat na MD....z coho je budu materske pocitat? Dakujem.
Kamoška stihne platiť 270 dní do SP poistenie? Ak áno, tak materská sa jej bude rátať z rozhodujúceho obdobia teda z roku 2009 konkretne 10,11 a 12 mesiac. Zo sumy, kt. si dala ako vymeriavací základ.
tkt
31.05.10,09:12
Dobry den, kamaratka ma termin porodu 02/2011, je nepretrzite zamestnana u rovnakeho zamestnavatela od roku 2000, pokial si chce zvysit matersku na maximum jedina moznost je zmenit zamestnavatela v roku 2010?
Xanti
31.05.10,09:17
Dobry den, kamaratka ma termin porodu 02/2011, je nepretrzite zamestnana u rovnakeho zamestnavatela od roku 2000, pokial si chce zvysit matersku na maximum jedina moznost je zmenit zamestnavatela v roku 2010?
Ano,
jediná možnosť je zmena zamestnávateľa, tak aby mala u nového vyšší VZ ako má u súčastného.
Zamestnávateľa môže zmeniť aj v 2011 roku, vždy sa berie do úvahy posledné poistenie, ak nie je dlhodobé.
Ciskova
31.05.10,09:46
Prosím o radu, sestra dnes odcestovala do Švajčiarska a bude tam pracovať na zmluvu, bude tam aj poistena. Na Slovensku si už 2 roky platila DNPO. Mám to zrušiť alebo si to može platiť naďalej? Neviem či spravim dobre keď to zruším.
Xanti
31.05.10,10:10
Prosím o radu, sestra dnes odcestovala do Švajčiarska a bude tam pracovať na zmluvu, bude tam aj poistena. Na Slovensku si už 2 roky platila DNPO. Mám to zrušiť alebo si to može platiť naďalej? Neviem či spravim dobre keď to zruším.
Ked som si dávala prihlášku na DNP, tak u nás vyžadujú na SP čestné prehlásenie, že nepracujem v zahraničí, to isté vyžadujú aj ked sa robia zmeny VZ v dobrovolnom poistení.
Takže ak je to tak, trebalo by zrušiť DNP. Ale podľa mňa zase škoda rušiť. Ťažko odpovedať na túto otázku.
Ciskova
31.05.10,10:16
Ďakujem, ja to zruším. Veď aj tak planuje byť rok preč. Ďakujem za odpoveď.
arcttica
31.05.10,13:50
Dobrý deň!
Mám takisto otázku ohľadom materskej.
Som v 13. týždni tehotenstva, momentálne ma PN až do materskej, predtým som bola normálne zamestnaná s minimálnou mzdou a od februára toho roku som si začala platiť DNP z minimálneho základu.
Je ešte nejaká možnosť získania čo najvyššej materskej???
Ďakujem za rady
Xanti
31.05.10,14:35
Dobrý deň!
Mám takisto otázku ohľadom materskej.
Som v 13. týždni tehotenstva, momentálne ma PN až do materskej, predtým som bola normálne zamestnaná s minimálnou mzdou a od februára toho roku som si začala platiť DNP z minimálneho základu.
Je ešte nejaká možnosť získania čo najvyššej materskej???
Ďakujem za rady
Nie nie je možnosť získať najvyššiu materskú. To sa dalo urobiť do 8 týždňa tehotenstva. Už je neskoro, kedže píšeš že si na PN a budeš až do materskej.

Tvoja materská bude vypočítaná z VZ z roku 2009 zo zamestnania a z VZ z DNP z roku 2010 takže cca vo výške do kopy minimálnej mzdy. Nezabudni platiť DNP a potom požiadať o materskú z DNP aj zo zamestnania.
muphee
31.05.10,14:36
Ahojte! Vedel by mi niekto poradiť? Som tehotná v 14. týždni, momentálne robím v Rakúsku, ale zmluvu mám na dobu určitú. Rada by som zostala tu, ale ešte neviem presne, či zostanem, alebo idem domov na Slovensko. (Ak niekto má podobnú skúsenosť - bez práce žiť v Rakúsku, čo môžem robiť, aby som nemusela platiť všetky poistenia, aj takéto rady potrebujem :) a veľmi ďakujem)
Termín pôrodu mám koncom novembra. Na Slovensku som nerobila od dec. 2008, len v Rakúsku. Ešte som nevypítala ten E-formulár, ale vyzerá to tak, že budem mať tých 270 dní NP. Ak idem naspäť na Slovensko, musím si platiť DNP a koľko materskú môžem dostať? Ďakujem pekne za všetky odpovede a rady!
arcttica
31.05.10,18:58
Takže si mám ďalej platiť to DNP, stačí aj z toho minima a pred nástupom na materskú si mám požiadať aj o materskú z DNP, ak tomu dobre rozumiem??
Xanti
31.05.10,19:02
Takže si mám ďalej platiť to DNP, stačí aj z toho minima a pred nástupom na materskú si mám požiadať aj o materskú z DNP, ak tomu dobre rozumiem??
Ano, lebo pokiaľ si sa pripoistila DNP pred otehotnením tak splníš podmienku 270 dní platenia do pôrodu.
Prerátaj si to, ku termínu pôrodu či stihneš platiť tých 270 dní.
arcttica
01.06.10,09:32
A posledná otázka, mám si tú platbu zvýšiť, alebo sa to neoplatí ???
Xanti
01.06.10,09:36
A posledná otázka, mám si tú platbu zvýšiť, alebo sa to neoplatí ???
Zvýšiť si mohla do 8 týždňa tehotenstva , ty si v 13tom na zvýšenie je neskoro. A navyše zvyšovať sa dá až po 26 týždňoch.
mlaka
01.06.10,12:37
Zdravim Vas vsetkych. Potrebovala by som poradit.

Zistila som, ze som tehotna :). Predpokladany odchod na matersku nie je jasny, ci koniec roka 2010, alebo zaciatok 2011 (este nemam potvrdenie od lekara).

Takze moje otazky:
Ako by som mala postupovat, co by sa dalo este v mojom pripade urobit, pre zvysenie materskej
a) (ak nastup na matersku bude koncom decembra roku 2010). Cely rok 2009 som mala platene poistne ako zamestnanec z VZ 770 €,
b) ak by som nastupila na MD v januari 2011. Za tento rok 2010 predpokladam tiez platenie nemocenskeho z VZ cca 750-770 €.

Moje uvahy:
Kedze som uz tehotna, neoplati sa mi platit DNP lebo nesplnim podmienku 270 dni. Mohla by som este tesne pred nastupom na MD - ci uz by to bolo v roku 2010 alebo 2011, poziadat o den neplateneho volna, tym by sa mi prerusilo poistenie a nasledne od dalsieho dna napr. 1.12.2010 sa dohodnut so zamestnavatelom na max VZ? Stacilo by iba za dany mesiac. Lenze islo by o prerusenie alebo odhlasenie a nove prihlasenie co sa platenia nemocenskeho tyka? Lebo prerusenie pre mna nic neriesi, vsak? Potom by uz ostavala iba vypoved a nastupit do toho isteho zamestnania od dalsieho dna, napr. 1.12.2010 alebo v pripade januara 2011 (1.1.2011)?

DAKUJEM VAM ZA VASE REAKCIE, POPRIPADE NAVRHY. Velmi by ste mi pomohli. Este raz vdaka.
veronikasad
01.06.10,12:43
Už nestačí neplatené volno. Musíš ukončiť pracovný pomer a uzatvoriť nový - s vyšším vymeriavacím základom. Treba "načasovať" tak, aby v novom prac. pomere boli len prac.dni (nemusí trvať celý mesiac).
mlaka
01.06.10,15:30
Už nestačí neplatené volno. Musíš ukončiť pracovný pomer a uzatvoriť nový - s vyšším vymeriavacím základom. Treba "načasovať" tak, aby v novom prac. pomere boli len prac.dni (nemusí trvať celý mesiac).

Prečo iba pracovné dni? (to znamena bez PN, Pg, alebo dovolenky? Ale víkendy tam môžu byť nie?) Vysvetli mi to "načasvanie", prosím.
A ovplyvní nejako nový pracovný pomer moje ďalšie možnosti aj z hľadiska poistení po ukončení MD, napr. pri nástupe na RD, alebo nástupe do zamestnania? Čo sa potom zmení pri nárokoch na RD respektíve pri nástupe do zamestnania? Oberiem sa tým o trojmesačné odstupné (pracovný pomer trvá cca 8 rokov), o tom viem. Viete ešte o niečom? Bude pre mňa aj niečo pozitívne?
b...arbora
01.06.10,15:34
Dobry den,
prosim o radu. Pred nastupon na MD sa planujem na par dni zamestnat kvoli vyssej materskej. Som nezamestnana a DNP si platim dostatocne dlho na splnenie podmienky 270 dni.
Firma, ktora ma zamestna, vsak nema skusenosti s nastupom na matersku a uz vobec nie s pripadom, kedy u nich budem robit len par dni a nastupim na MD.

Aky je postup pri takomto nastupe na MD - Co robi zamestnanec?
a co zamestnavatel?
Viem, ze treba potvrdit Ziadost o materske. Tam sa jedna viac menej o datum nastupu na MD.
Potom viem, ze treba Potvrdenie o prijme. Na stranke soc poist som nasla formular Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. Tam ma zamestnavatel vyplnit VZ, ale kalendarne dni vyplna poistovna. Aky VZ tam zamestnavatel uvedie?

Mozem nastupit na MD aj 8 tyzdnov pred datumom porodu, aj ked budem v novom zamestnani len cca 5 dni?

Dakujem
KEJKA
01.06.10,16:35
Dobry den,
prosim o radu. Pred nastupon na MD sa planujem na par dni zamestnat kvoli vyssej materskej. Som nezamestnana a DNP si platim dostatocne dlho na splnenie podmienky 270 dni.
Firma, ktora ma zamestna, vsak nema skusenosti s nastupom na matersku a uz vobec nie s pripadom, kedy u nich budem robit len par dni a nastupim na MD.

Aky je postup pri takomto nastupe na MD - Co robi zamestnanec?
a co zamestnavatel?
Viem, ze treba potvrdit Ziadost o materske. Tam sa jedna viac menej o datum nastupu na MD.
Potom viem, ze treba Potvrdenie o prijme. Na stranke soc poist som nasla formular Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. Tam ma zamestnavatel vyplnit VZ, ale kalendarne dni vyplna poistovna. Aky VZ tam zamestnavatel uvedie?

Mozem nastupit na MD aj 8 tyzdnov pred datumom porodu, aj ked budem v novom zamestnani len cca 5 dni?

Dakujem
Zam-eľ postupuje tak ako pri riadnom zamestnancovi. Povinnosti týkajúce sa nástupu na MD vyrieši, ked top bude aktuálne, napr. začiatok MD nahlási do SP aj ZP. Ten VZ neviem 100%, ale pravdepodobne tam uvedie zárobok-mzdu za odpracované dni.
Nezabudni najskor zrušiť DNP a potom uzavrieť PP z max.základu.....nech toto potvrdia odborníci na Porade.
semi
02.06.10,12:56
Ako sa teda dá zvýšiť výška materskej ak som tehotná v 11 týždni som zamestnaná tri roky ale VZ nemám vysoký
Jennys
02.06.10,13:46
Ahojte prosím poradiť. Momentálne som na dlhodobej PN od 1.2.2010 takže neplatím si ani odvody ani zdravotné poistenie. Živnosť mi ešte trvá ale keďže som PN tak nepracujem, nefaktúrujem. Po skončení PN v júli (6.7.) nastupujem na materskú. Na materskej by som mala byť 9 mesiacov, potom nasleduje rodičovská. Chcem sa spýtať, živnosť nebudem môcť robiť počas rodičovskej, počas materskej že sa dá, ale pochybujem že budem niečo robiť. Kedy je pre mňa najlepšie prerušiť živnosť? Stačí až keď budem na materskej, alebo to mám urobiť ešte počas PN? Platila som aj odvody aj dobrovoľné nemocenské. Tie za mňa bude platiť štát? Čo by sa stalo keby som prerušila živnosť počas PN? Je v tom nejaký rozdiel či počas PN alebo počas materskej? Ďakujem.
Xanti
02.06.10,14:14
Ako sa teda dá zvýšiť výška materskej ak som tehotná v 11 týždni som zamestnaná tri roky ale VZ nemám vysoký
Ak nevýjde v ústrety zamestnávateľ nedá sa urobiť vôbec nič. Je neskoro.
Xanti
02.06.10,14:16
Ahojte prosím poradiť. Momentálne som na dlhodobej PN od 1.2.2010 takže neplatím si ani odvody ani zdravotné poistenie. Živnosť mi ešte trvá ale keďže som PN tak nepracujem, nefaktúrujem. Po skončení PN v júli (6.7.) nastupujem na materskú. Na materskej by som mala byť 9 mesiacov, potom nasleduje rodičovská. Chcem sa spýtať, živnosť nebudem môcť robiť počas rodičovskej, počas materskej že sa dá, ale pochybujem že budem niečo robiť. Kedy je pre mňa najlepšie prerušiť živnosť? Stačí až keď budem na materskej, alebo to mám urobiť ešte počas PN? Platila som aj odvody aj dobrovoľné nemocenské. Tie za mňa bude platiť štát? Čo by sa stalo keby som prerušila živnosť počas PN? Je v tom nejaký rozdiel či počas PN alebo počas materskej? Ďakujem.
Výhodnejšie je prerušiť alebo ukončiť živnosť až po materskej. Pred nástupom na rodičovskú dovolenku.

Na PN neplatíš odvody, ani počas materskej ale stále si poistená. Ak zrušíš živnosť, tak nebudeš poistená, a môžu ti tie dni chýbať.
Ivet17
02.06.10,14:30
Ahojte poradáci. Prosím vás poradte mi. Mam DNP priplácane na maximum-na materskej som od 23.5. a TP mám4.7. Strašia dcérka má 3roky 21.9. Včera som si volala na sociálku a mala by som mať schválenú tú max. matersku -už len čakať na vyrozumenie.
Dnes som sa išla odhlásiť z rodič. prispevku na UPSVaR a pýtala som sa na 41€ príspevok na staršie dieťa. ja som bola v tom že to sa prepláca školka. Riaditelka mi dala potvrdenie že navstevuje skolku od 2.6.2010 -a na celý den.-panie na urade ma vystrašili že mi niečo odnímu teraz som nechápala čo. zajtra tam mám doložiť ten papier zo školky. ved už som na materskej a tá je na druhe dieta- ja už chodim stale k dr. tak som ju tam s kludom dala.chcem sa ubezpečiť či o nič neprídem... Potom vysvitlo že pochopili že na mater. idem až v juni, ale to je mi jasne že v tom pripade by mi bol odnaty rod.prispevok.
je to všetko v pohode? lebo ma tak drobec kopcuje či som si nezavarila ked poctivo som platila a študovala a nakoniec by som to dokašlala... je to v pohode ked je tento mesiac mala v skolke???
ALEXOLIVER
02.06.10,17:33
Ahojte, chcela by som sa spýtať ohľadom péenky z dobrovoľného nemocenského poistenia. Kamarátka má uzatvorené DNP od 6/09 z minimálneho vymer. základu, od 28.12.2009 to zrušila a uzatvorila nové s maximálnym vymeriavacím základom. Teraz je v štvrtom mesiaci tehotenstva a je mesiac na marodke, marodka jej prišla podľa očakávania z minimálneho vymeriavacieho základu. Vraj po uplynutí 26 týždňov od platenia z maximálneho vymeriavacieho základu by mala mať dávky z tohto maximálneho vymeriavacieho základu. Teraz by som chcela vedieť, ked bude v marodke pokračovať stále, zvýšia jej dávky z minim. vym. základu automaticky po tých 26 týždňoch na dávky z maximálneho vymer. základu? Alebo treba prerušiť marodku a znova ísť na marodku po uplynutí tých 26 týždňov, nakoľko má zdravotné problémy? A ak nastúpi na materskú v auguste alebo septembri 2010 bude ju už mať z maximálneho vym. základu? Ďakujem Vám.
Xanti
02.06.10,17:35
Ahojte, chcela by som sa spýtať ohľadom péenky z dobrovoľného nemocenského poistenia. Kamarátka má uzatvorené DNP od 6/09 z minimálneho vymer. základu, od 28.12.2009 to zrušila a uzatvorila nové s maximálnym vymeriavacím základom. Teraz je v štvrtom mesiaci tehotenstva a je mesiac na marodke, marodka jej prišla podľa očakávania z minimálneho vymeriavacieho základu. Vraj po uplynutí 26 týždňov od platenia z maximálneho vymeriavacieho základu by mala mať dávky z tohto maximálneho vymeriavacieho základu. Teraz by som chcela vedieť, ked bude v marodke pokračovať stále, zvýšia jej dávky z minim. vym. základu automaticky po tých 26 týždňoch na dávky z maximálneho vymer. základu? NIE Alebo treba prerušiť marodku a znova ísť na marodku po uplynutí tých 26 týždňov, nakoľko má zdravotné problémy? ANO A ak nastúpi na materskú v auguste alebo septembri 2010 bude ju už mať z maximálneho vym. základu? ANO Ďakujem Vám.v texte-
ALEXOLIVER
02.06.10,17:58
ďakujem za odpoved takže ked pôjde na novú marodku napríklad v júli bude mať už dávky z maximálneho vym. základu, chápem to správne?
Xanti
02.06.10,18:00
ďakujem za odpoved takže ked pôjde na novú marodku napríklad v júli bude mať už dávky z maximálneho vym. základu, chápem to správne?
Ano ak bude mať splnené podmienky, teda 26 týždnov nepretržitého poistenia. :)
ALEXOLIVER
02.06.10,18:22
podmienku nepretržitého poistenia má, len teraz neplatí lebo je na marodke. Ked ju ukončí samozrejme pokračuje v platení. Takže malo by to byť v poriadku.
ALEXOLIVER
02.06.10,18:27
ďakujem krásne Xanti ste úplne super. Moja úprimná poklona, vyznať sa v týchto veciach je riadne náročné, navyše ste vždy ochotná pomôcť. Ešte raz vďaka!
Xanti
02.06.10,18:30
ďakujem krásne Xanti ste úplne super. Moja úprimná poklona, vyznať sa v týchto veciach je riadne náročné, navyše ste vždy ochotná pomôcť. Ešte raz vďaka!
Nie je začo. :rolleyes:
Ivet17
02.06.10,19:03
Ahojte poradáci. Prosím vás poradte mi. Mam DNP priplácane na maximum-na materskej som od 23.5. a TP mám4.7. Strašia dcérka má 3roky 21.9. Včera som si volala na sociálku a mala by som mať schválenú tú max. matersku -už len čakať na vyrozumenie.
Dnes som sa išla odhlásiť z rodič. prispevku na UPSVaR a pýtala som sa na 41€ príspevok na staršie dieťa. ja som bola v tom že to sa prepláca školka. Riaditelka mi dala potvrdenie že navstevuje skolku od 2.6.2010 -a na celý den.-panie na urade ma vystrašili že mi niečo odnímu teraz som nechápala čo. zajtra tam mám doložiť ten papier zo školky. ved už som na materskej a tá je na druhe dieta- ja už chodim stale k dr. tak som ju tam s kludom dala.chcem sa ubezpečiť či o nič neprídem... Potom vysvitlo že pochopili že na mater. idem až v juni, ale to je mi jasne že v tom pripade by mi bol odnaty rod.prispevok.
je to všetko v pohode? lebo ma tak drobec kopcuje či som si nezavarila ked poctivo som platila a študovala a nakoniec by som to dokašlala... je to v pohode ked je tento mesiac mala v skolke???
Prosím prosím odpoviete mi? Xanti trošku som sa spoliehala že mi odpovieš ty, od teba som dostala už vela super rád, vieš mi prosím aj v tomto či možem kludne spať? velmi pekne dakujem:confused:
Xanti
02.06.10,19:07
Prosím prosím odpoviete mi? Xanti trošku som sa spoliehala že mi odpovieš ty, od teba som dostala už vela super rád, vieš mi prosím aj v tomto či možem kludne spať? velmi pekne dakujem:confused:
Fúha netrúfnem si.
Ale píšeš, že na materskej si od 23.5. takže celý jún a podľa mňa už nesplňaš podmienky na rodičovský príspevok v mesiaci jún.

No hádam sa niekto ozve v tomto zbehlejší.
brčko
02.06.10,19:29
Ahojte poradáci. Prosím vás poradte mi. Mam DNP priplácane na maximum-na materskej som od 23.5. a TP mám4.7. Strašia dcérka má 3roky 21.9. Včera som si volala na sociálku a mala by som mať schválenú tú max. matersku -už len čakať na vyrozumenie.

Dnes som sa išla odhlásiť z rodič. prispevku na UPSVaR a pýtala som sa na 41€ príspevok na staršie dieťa. ja som bola v tom že to sa prepláca školka. áno, ak dieťa chodí do škôlky, tak áno. Ak by bolo doma s tebou, tak len 41eur. No myslím tento príspevok je najlepšie vybavovať po narodení dieťaťa, lebo hned predložíš aj RL novonarodeného dieťaťa a nárok na príspevok na starostlivosť o staršie dieťa máš od 6/2010 do mesiaca, kedy bude mať mladšie dieťa 6týždnov. Doklady o zaplatení doložíš naraz. Ale nemám osobnú skúsenosť. Treba to ale vybaviť najneskôr do konca decembra. Riaditelka mi dala potvrdenie že navstevuje skolku od 2.6.2010 -a na celý den.-panie na urade ma vystrašili že mi niečo odnímu odnali by ti rodičovský príspoevok od 1.7., ak by si ho poberala, ale tebe RP odnímu od 1.6. (ako spomínaš nižšie) z dôvodu začatia poberania materského od 23.5., čo si im ale ešte nedoniesla rozhodnutie zo SP (zatial si dala na UPSVaR len kopiu žiadosti o materské predpokladám, ale robia to rôzne na UPSVaR, niekde žiadosť nechcú)teraz som nechápala čo. zajtra tam mám doložiť ten papier zo školky. ved už som na materskej a tá je na druhe dieta- ja už chodim stale k dr. tak som ju tam s kludom dala.chcem sa ubezpečiť či o nič neprídem... Potom vysvitlo že pochopili že na mater. idem až v juni, ale to je mi jasne že v tom pripade by mi bol odnaty rod.prispevok.

je to všetko v pohode? lebo ma tak drobec kopcuje či som si nezavarila ked poctivo som platila a študovala a nakoniec by som to dokašlala... je to v pohode ked je tento mesiac mala v skolke???

je to v pohode. Len si treba dať do 10.6. (ak začala chodiť do škôlky od 2.6.) odhlášku z dôch.poistenia štátom s dátumom ukončenia poistenia 1.6.2010.

Ak si v II.piliery, tak nezabudni do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského (najlepšie hned po doručení rozhodnutia) doručiť na SP oznámenie o účasti na dôch.sporení, podpísanú časť A. A samozrejme potom novú prihlášku po narodení dieťaťa, resp. najneskôr v den nástupu na RD (predpokladám si a budeš zamestnaná) aj s oznámením o účasti na dôch.sporení časť B. Najlepšie si všetko nechať potvrdiť na kopii a založiť k zápočtovým listom.

A to asi vieš, poslať kopiu RL radšej k obom žiadostiam o materské (predpokladám nevybavuje to tá istá osoba).

(som ešte pozerala poslendnú novelu zákona o príspevku na dieťa, či tam nie je nejaký zádrhel a ma to vyhodilo, tak moje doplnenie tvojho príspevku= bola bez farby)
Ivet17
02.06.10,19:31
Fúha netrúfnem si.
Ale píšeš, že na materskej si od 23.5. takže celý jún a podľa mňa už nesplňaš podmienky na rodičovský príspevok v mesiaci jún.

No hádam sa niekto ozve v tomto zbehlejší.

No dakujem aj tak...
Ved logicky ked si to vezmem-jun nemám nárok tak či tak, len keby mi nepriznali tu matersku-potom by bol problem či nie?A tam som volala že mám...
A za máj ešte mám- do školky som ju dala až v júni...
Len som ostala vyplašená, lebo ja som na toto poctivec a tieto temy som sledovala strasne dlho -aby som mala nárok na tu max.matersku. ide mi o tu- tej sa to netyka, pravda? Ved to som s druhým dietatom na materskej a tam by nemal byt problem že???
Aj tak vdaka...
Ivet17
02.06.10,19:38
je to v pohode. Len si treba dať do 10.6. (ak začala chodiť do škôlky od 2.6.) odhlášku z dôch.poistenia štátom s dátumom ukončenia poistenia 1.6.2010.

Ak si v II.piliery, tak nezabudni do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského (najlepšie hned po doručení rozhodnutia) doručiť na SP oznámenie o účasti na dôch.sporení, podpísanú časť A. A samozrejme potom novú prihlášku po narodení dieťaťa, resp. najneskôr v den nástupu na RD (predpokladám si a budeš zamestnaná) aj s oznámením o účasti na dôch.sporení časť B. Najlepšie si všetko nechať potvrdiť na kopii a založiť k zápočtovým listom.

(som ešte pozerala poslendnú novelu zákona o príspevku na dieťa, či tam nie je nejaký zádrhel a ma to vyhodilo, tak kopia bola bez farby)

jaj Brčkok dakujem-tak hádam budem spinkať lepšie. zamestana nie som, pred prvou materskou som bola v zahraničí a nesplnala som podmienky na matersku tak teraz som sa poistila a vsetko zistovala...
len sa chcem opýtať ako sa mám odhlásiť s toho dochodkoveho čo platí štát? to kde? V II.pilieri nie som...
brčko
02.06.10,19:42
jaj Brčkok dakujem-tak hádam budem spinkať lepšie. zamestana nie som, pred prvou materskou som bola v zahraničí a nesplnala som podmienky na matersku tak teraz som sa poistila a vsetko zistovala...
len sa chcem opýtať ako sa mám odhlásiť s toho dochodkoveho čo platí štát? to kde? V II.pilieri nie som...

na SP v mieste trv.pobytu. Teda predpokladám dávala si si prihlášku?! Lebo od nástupu do škôlky nesplnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa, čo je podmienkou pre dôch.poistenie štátom. Odhlášku vypíšeš na RLFO (registračný list fyzickej osoby).

Ak nie si zamestnaná, tak od 2.6. do dna pred pôrodom nebudeš dôch.poistená. POtom zase od narodenia dieťaťa znovu budeš, ak si podáš prihlášku do 45dní od pôrodu (prihláška zase na RLFO + vyhlásenie o riadnej starostlivosti + kopia RL dieťaťa).
Ivet17
02.06.10,19:51
jaj Brčko-no veru v tomto neviem vôbec chodiť... nie-žiadnu prihlášku som si nedávala-jedine ak sa to týka to pred tromi rokmi ked som isla na matersku???
A to na SP kde som bola na DNP? al. UPSVaR. Viem že som ako tatár, ale ozaj neviem o čom je teraz reč...
Ivet17
02.06.10,19:55
jaj Brčko-no veru v tomto neviem vôbec chodiť... nie-žiadnu prihlášku som si nedávala-jedine ak sa to týka to pred tromi rokmi ked som isla na matersku???
A to na SP kde som bola na DNP? al. UPSVaR. Viem že som ako tatár, ale ozaj neviem o čom je teraz reč...

A ešte- len dôchodkov.poistenia sa to týka? zdravotnú poistovnu mi bude platiť štát? či ako to mám teraz? 4i možem ist po doktoroch...
Asi som ju radsej mala nechat este doma že? ale nemám vela navýber, nemá mi ju kto stražiť a muž na týždnovkách...
brčko
02.06.10,20:03
A ešte- len dôchodkov.poistenia sa to týka? zdravotnú poistovnu mi bude platiť štát? či ako to mám teraz? 4i možem ist po doktoroch...
Asi som ju radsej mala nechat este doma že? ale nemám vela navýber, nemá mi ju kto stražiť a muž na týždnovkách...

nestresuj sa :) v klude

ZP máš v pohode. Ale treba tam potom zájsť s rozhodnutím o odnatí rodič.príspevku a s rozhodnutím o priznaní materského. Ale záleží na konkrétnej ZP, ako to rieši. Tiež sa opýtaj, či zase po ukončení poberania materkského treba doručiť nejaký papier o poberaní RP.
Ppoistencom štátu pre zdrav.poistenie si napr. ako poberatel nemocenského, materského, rodičovského príspevku alebo ako osoba riadne sa starajúca o dieťa (dieťa môže navštevovať škôlku max. 4hod.denne a túto podmienku splnaš, ale len pre ZP). T.j. máš to v pohode, lebo poberáš RP a potom materské.

Zájdi na SP a zisti, či si dôch.poistná štátom.

Ak áno, tak dáš odhlášku na RLFO (zaškrtneš odhláška, ostatné ti povedia). Ked dáš odhlášku, tak si urob kopiu (alebo vypíš 2x) a na jednu nech ti dajú pečiatku, že si odhlášku odovzdala.

Ak nie si poistená štátom, tak s tým už nič nenarobíš. Odhlášku v takom prípade podávať nemusíš.

A hned si zober tlačivá zo SP na prihlásenie po pôrode (aj ked sú na nete, ale v jednej kope s množstvom tlačiv) a oni ti aj povedia, čo a kde vyplniť. A samozrejme aj potom o pár rokov budeš dávať odhlášku.
Ivet17
03.06.10,03:46
Brčko dakujem velmo pekne-len ešte malinky stressss-ja som dala malú hned na cely den. A ty píšeš ak je to na 4hod.je to v pohode. a cely den?
Ináč vrelá vdaka za ochotu pomahat....
Ivet17
03.06.10,03:49
Ci ako to čítam ešte raz-tak ked som už na MD-tak by to malo byt v pohode?Ach však ... človek sa stale učí a tu má aspon kto poradit,za čo som veeelmi vdačná...
bz5
03.06.10,06:25
bz5: Prosím vas ako je to v prípade, ked si chcem platiť DNP, ale rozdiel max VZ a HM je nižší ako minimum... platim potom z minima, alebo skutočného rozdielu?


Iba z rozdielu budeš platiť - to bude Tvojím vymer.základom.

Včera som bola v SP, a pani ma upozornila, ze nemožem platiť z menej ako z minima, takže som musela na prihlaške prepisovať VZ. Vraj , ak "si myslím", že spolu s VZ zo zamestnania a DNP budem mať viac ako maximum, tak si mám potom požiadať o vrátenie preplatku... To moja skúsenosť :(
Xanti
03.06.10,06:34
Včera som bola v SP, a pani ma upozornila, ze nemožem platiť z menej ako z minima, takže som musela na prihlaške prepisovať VZ. Vraj , ak "si myslím", že spolu s VZ zo zamestnania a DNP budem mať viac ako maximum, tak si mám potom požiadať o vrátenie preplatku... To moja skúsenosť :(Dalo sa čakať, v podstate teraz od júla sa maximum zvyšuje, takže je to výhodné aj pre teba, lebo potom VZ by sa dal zvýšiť až po pol roku . ;)
brčko
03.06.10,06:46
bz5: Prosím vas ako je to v prípade, ked si chcem platiť DNP, ale rozdiel max VZ a HM je nižší ako minimum... platim potom z minima, alebo skutočného rozdielu?



Včera som bola v SP, a pani ma upozornila, ze nemožem platiť z menej ako z minima, takže som musela na prihlaške prepisovať VZ. Vraj , ak "si myslím", že spolu s VZ zo zamestnania a DNP budem mať viac ako maximum, tak si mám potom požiadať o vrátenie preplatku... To moja skúsenosť :(

Ja som mala podaný trvalý prev.príkaz a platila z minima, aj ked by som mala platiť menej. V SP mám preplatok, ktorý si musím písomne vyžiadať vrátiť. Podla mna je lepšie platiť z minima, lebo napr. za máj musíš zaplatiť do 8.6. a dovtedy ani nemusíš mať výplatnú pásku s presnou sumou vym.základu zo zamstnania. Lebo VZ zo zamestnania nie su vždy úplne rovnaké a ako píše Xanti, ak sa zvyšuje VZ, nemusíš ani zase rátať a sledovať aktuálne maximum a aktuálnu mzdu/VZ zo zamestnania.
Katy a R
06.06.10,21:29
... nedá sa zvoliť nižší VZ, ako je minimum....
To, že potom bude preplatok ... ;):D:confused: .. treba oň písomne požiadať (§ 145)
evi.li
07.06.10,07:02
Dobrý deň potrebovala by som poradiť kamarátka má odpracované 7 rokov ako zamestnanec. V minulom roku ale robila prevažnú časť na dobu určitu prerušovane 3 mesiace odrobila 2 mesiace bola doma, potom 2 mesiace odrobila a 2 mesiace bola doma. Vždy bola hlásená na UPSVAR ale nemala nárok na dávky. Tento rok v máji nastupila na nové pracovné miesto ako zamestnenec. Je v 4tt a v práci jej za to dali výpoveď. Chcela by vedieť či bude mať nárok na meteskú a potom aj na RP a v akej výške?