Xanti
07.06.10,09:04
Dobrý deň potrebovala by som poradiť kamarátka má odpracované 7 rokov ako zamestnanec. V minulom roku ale robila prevažnú časť na dobu určitu prerušovane 3 mesiace odrobila 2 mesiace bola doma, potom 2 mesiace odrobila a 2 mesiace bola doma. Vždy bola hlásená na UPSVAR ale nemala nárok na dávky. Tento rok v máji nastupila na nové pracovné miesto ako zamestnenec. Je v 4tt a v práci jej za to dali výpoveď. Chcela by vedieť či bude mať nárok na meteskú a potom aj na RP a v akej výške?
AK si uzavrie okamžite najneskôr od 1.7.2010 dobrovolné poistenie z maxima teda zo sumy 1116,70 eura mesačne bude platiť odvody vo výške cca 49,10 eur, tak bude mať maximálnu materskú cca 615 eur. Ak neurobí nič nebude mať nárok na materskú, nakoľko ochranná doba je pol roka. A dovtedy to nestihne.
evi.li
07.06.10,07:14
Ešte sa chce opýtať keby sa stalo, že pôjde na rizikové tehotenstvo čiže PN ako je to potom z platením odvodov 49,10 eura a poberaním materskej v jej prípade?
Xanti
07.06.10,07:17
Ešte sa chce opýtať keby sa stalo, že pôjde na rizikové tehotenstvo čiže PN ako je to potom z platením odvodov 49,10 eura a poberaním materskej v jej prípade?
Musí si založiť to DNP, ináč nebude mať nárok na materskú, a ani na zvýšený rodičovský príspevok.
Ak pôjde teraz na PN, tak nebude musieť platiť DNP aj ked bude prihlásená .
brčko
07.06.10,07:19
Ešte sa chce opýtať keby sa stalo, že pôjde na rizikové tehotenstvo čiže PN ako je to potom z platením odvodov 49,10 eura a poberaním materskej v jej prípade?

záleží, či bude mať splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posedných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom. Ak robila len 2+3+1mesiac, tak to je málo. Ak viac nerobila/nebola nem.poistená v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak ozaj len cez dobrovolné nem.poistenie (resp. cez nové nem.poistenie) a bacha, DNP je výhodné len v prípade, ak sa prihlási do 8tt a tehotenstvo sa ráta od PM!!!

A tiež bacha na to!!! Na jej mieste, po ukončení PP sa zaevidujem na UP, zájdem na SP najlepšie hned "den po ukončení PP" a prihlásim sa na DNP (prihlásiť sa najskôr!!!! odo dna po ukončení PP, nie skôr) na DNP z maxima a až potom "najskôr den po vzniku DNP" ísť na PN!!!!!!! nie opačne! Toto všetko je velmi podstatné!!! To za predpokladu, že je tehotná do 8tt!!! A potom nástup na MD až po uplynutí 26týždnov od vzniku DNP (no najneskôr 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské), nie skôr!!!
evi.li
07.06.10,07:34
Ešte sa chcem opýtať či nestačí ísť len do SP a nie aj na UP?
Xanti
07.06.10,07:39
Ešte sa chcem opýtať či nestačí ísť len do SP a nie aj na UP?
Chce si dobrovolne platiť odvody do ZP vo výške 28,92 eur mesačne? Ak áno tak nemusí ísť na UP.
brčko
07.06.10,07:42
Ešte sa chcem opýtať či nestačí ísť len do SP a nie aj na UP?

nemusí. Ale ak napr. skončí jej PP v skúšobnej dobe 10.6.2010 a PN= poberanie nemocenského bude od 12.6.2010, tak za 11.6.2010 si sama musí zaplatiť zdrav.poistenie. (nadväzujem na prípad, že po ukončení PP bude PN až do nástupu na MD)

Ale mám trochu divný pocit. Chcelo by to konkrétne údaje, lebo ozaj tam záleží na dnoch. Lahko spraviť chybu a materské bude rátané z minima!

Ešte ak má splnenú podmienku 270dní NP pred pôrodom a bola by PN až do obdobia 6týždnov pred pravdepodobným pôrodom (nie kratšie!), tak by jej pravdepodobne nárok na materské vznikol z toho poslendého zamestnania, ak je v čase ukončenia PP (predpokladám skončil jej PP v skúšobnej dobe, nedostala výpoved pre nadbytočnosť) preukázatelne tehotná. T.j. možno by DNP nepotrebovala. Poznám jeden taký prípad, no len jeden, preto trochu váham, s takouto radou, aj ked v zákone o soc.poistení je takýto prípad uvedený(§ 50 písm. b). Ale nie je uvedené z akého VZ sa materské ráta, aj ked to asi bude ako v prípade uplatnenia v ochrannej lehote.
evi.li
07.06.10,07:45
Sta užasný
Ďakujeme :-)
brčko
07.06.10,07:59
evi,
pozor, opakujem, v tých príspevkoch je podstatné pochopenie každého slovíčka!
tibor1000
07.06.10,16:01
Dobry den,prosim Vas,
ked je buduca mamicka-momentalne v 6 tyzdni tehotenstva, zamestnana,nepretzite,uz dost dlho,cca 5 rokov,nepretrzite [obcasna PN}
porod je planovany na zaciatok februara 2011
ked napr. v decembri 2010,alebo v novembri,zmeni pracu,a bude mat vyssi plat,bude sa jej materska prosim pocitat z noveho predpokladaneho platu ? (aj keby šla možno už po pár dňoch,resp. týždňoch buď na PN,alebo už možno rovno aj na materskú dovolenku)?
ďakujem
tibor1000
08.06.10,06:25
ďakujem Kejka:)
Andyke
08.06.10,07:38
Dobry den,prosim Vas,
ked je buduca mamicka-momentalne v 6 tyzdni tehotenstva, zamestnana,nepretzite,uz dost dlho,cca 5 rokov,nepretrzite [obcasna PN}
porod je planovany na zaciatok februara 2011
ked napr. v decembri 2010,alebo v novembri,zmeni pracu,a bude mat vyssi plat,bude sa jej materska prosim pocitat z noveho predpokladaneho platu ? (aj keby šla možno už po pár dňoch,resp. týždňoch buď na PN,alebo už možno rovno aj na materskú dovolenku)?
ďakujem
Tibor PN a materské nebudú počítať z pravdepodobného zárobku, ale zo skutočného VZ na nemoc. poistenie z nového zamestnania dosiahnutého v RO.
54 Zák. o soc. poistení
(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,

c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosťje obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

Príklad b – zamestnanec nastúpil do práce: 5.11. a má PN od 15.12. (RO od 5.11. do 30.11.)
Príklad c – zamestnanec nastúpil do práce: 1.12.2010 a PN sa začína 15.12. (tak RO je od 1.12. do 14.12.)
tibor1000
08.06.10,12:32
ok,ďakujem moc
bznka
09.06.10,04:18
Prosim dokedy treba odovzdat papier s OCR na socialku v pripade DNP?
usiko
09.06.10,09:37
zdravim,

chcela by som sa opytat na tuto variantu. Som SZCO uz par rokov, cely cas si platim nepretrzite odvody z minim. vymer. zakladu. AK: mesiac pred nastupom na matersku dovolenku ppozastavim zivnost a nastupim do prace na TPP, z coho sa mi bude vyratavat materska?
V soc. poistovni mi povedali, ze je uplne jedno, ci sa este zamestnam alebo nie, materska sa vyrata z minim., vymer. zakladu, moje zamestnanie na to nema vplyv. A teraz som sa rozpravala s jednou pani, ktora sa zamestnala na mesiac pred MD a vyratali jej materske okolo 550 Eur, a viac, podla poctu dni v mesiaci. S tym, ze ten zamestanavatel ju stale vedie ako zamestnanu na MD, a odvody za nu odvazda stat.

dakujem za odpopved.
Katy a R
09.06.10,09:46
zdravim,

chcela by som sa opytat na tuto variantu. Som SZCO uz par rokov, cely cas si platim nepretrzite odvody z minim. vymer. zakladu. AK: mesiac pred nastupom na matersku dovolenku ppozastavim zivnost a nastupim do prace na TPP, z coho sa mi bude vyratavat materska?
V soc. poistovni mi povedali, ze je uplne jedno, ci sa este zamestnam alebo nie, materska sa vyrata z minim., vymer. zakladu, moje zamestnanie na to nema vplyv. A teraz som sa rozpravala s jednou pani, ktora sa zamestnala na mesiac pred MD a vyratali jej materske okolo 550 Eur, a viac, podla poctu dni v mesiaci. S tym, ze ten zamestanavatel ju stale vedie ako zamestnanu na MD, a odvody za nu odvazda stat.

dakujem za odpopved.
... ak ukončíš poistenie szčo a zamestnáš sa... tak sa materská bude počítať z VZ zo zamestnania.;)
doplním.... netreba veriť všetkému, čo ti v SP "tety" povedia:D
usiko
09.06.10,10:27
dakujem,

no ale potom ako to, ze tety v poistovni klamu? to je akoze v poriadku? ved tam maju aj kamery aj co, aj som tam bola s mamou, takze som mala svedka a ony proste jednoducho klamu? ci ako to mam chapat? ja viem, ze povedat mi pravdu znamena ist proti sebe...ale aj tak...a chapem aj to, ze ak som si platila z minim, vymer. zakladu, tak som riadna "svina" ze chcem vacsiu matersku, ale na druhej strane, ak to vyuzili ini, tak preco ja nie, a dalsia vec, ja na rozdiel od nasich spoluobcanov budem vychovavat slusne dieta, ktore bude pre tento stat neskor robit.....tak preco nie? som z toho zmatena....
usiko
09.06.10,10:30
zdravim,

chcela by som sa opytat na tuto variantu. Som SZCO uz par rokov, cely cas si platim nepretrzite odvody z minim. vymer. zakladu. AK: mesiac pred nastupom na matersku dovolenku ppozastavim zivnost a nastupim do prace na TPP, z coho sa mi bude vyratavat materska?
V soc. poistovni mi povedali, ze je uplne jedno, ci sa este zamestnam alebo nie, materska sa vyrata z minim., vymer. zakladu, moje zamestnanie na to nema vplyv. A teraz som sa rozpravala s jednou pani, ktora sa zamestnala na mesiac pred MD a vyratali jej materske okolo 550 Eur, a viac, podla poctu dni v mesiaci. S tym, ze ten zamestanavatel ju stale vedie ako zamestnanu na MD, a odvody za nu odvazda stat.

dakujem za odpopved.
Katy a R
09.06.10,11:18
zdravim,

chcela by som sa opytat na tuto variantu. Som SZCO uz par rokov, cely cas si platim nepretrzite odvody z minim. vymer. zakladu. AK: mesiac pred nastupom na matersku dovolenku ppozastavim zivnost a nastupim do prace na TPP, z coho sa mi bude vyratavat materska?
V soc. poistovni mi povedali, ze je uplne jedno, ci sa este zamestnam alebo nie, materska sa vyrata z minim., vymer. zakladu, moje zamestnanie na to nema vplyv. A teraz som sa rozpravala s jednou pani, ktora sa zamestnala na mesiac pred MD a vyratali jej materske okolo 550 Eur, a viac, podla poctu dni v mesiaci. S tym, ze ten zamestanavatel ju stale vedie ako zamestnanu na MD, a odvody za nu odvazda stat.

dakujem za odpopved.

.... stačí pozrieť do zákona o SP .. všetko tam je (a to ani nehovorím, koľkokrát aj v tejto téme;))
Samozrejme, predchádzajúci príspevok platí..
usiko
09.06.10,11:59
Dakujem a mohla by som dostat nejaky link na ten zakon? nasla som iba nejaky stary...dakujem pekne
Andyke
09.06.10,12:05
usiko zákon aj s § máš v prísp.1262. Treba prečítať.
usiko
09.06.10,12:06
dakujem...prepacte, fakt sa vo veciach nevyznam a obtelefonovala som uz kopec znamych, bola 2x na socialke, tak som teraz tu. dakujem este raz.
mirkao
09.06.10,12:51
Dobrý deň
platím si DNP popri zamestnaní už 3 roky.
Volala som z prevenice na sociálku či mi platby chodia spávne a či tam nemám nejaké nedoplatky.
Pani na sociálke mi povedala, že mi tam chýba 5 € a že si to mám jednorázovo doplatiť. Platím si to kôli tomu ak by som bola na PN-ke alebo ak by som zostala tehotná. Preto sa chcem spýtať či tento nedoplatok nejak ovplyvní vyplácanie v spomínaných prípadoch. Lebo sa stáva, že ak ste niekde niečo správne neplatili nevyplatia vám to čo vám patrí ak kôli jednému centu.
Samozrejme rozdiel idem doplatiť
Andyke
09.06.10,13:02
DNP - pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie v úhrne nižšia ako 5 eur.
usiko
09.06.10,14:00
mohla by som sa este opytat
Teda sa zamestnam 1 mesiac pred MD, a bude sa mi materska vyratavat z vymer. zakladu zo zamestnania noveho. To mi je jasne.

1. ...teraz som SZCO, takze pred nastupom do spominaneho zamestnania mam zivnost zrusit alebo len prerusit na urcity cas, alebo je to jedno?

2. Pocas trvania MD budem cely cas /6 mes. /ako zamestnankyna, zamestnavatel bude socialnej poistovni posielat nejaky vykaz a vsetky odvody za mna bude pocas MD platit stat? zamestnavatel nebude platit nic?

3. A co po ukonceni MD? Je mi jasne, ze budem poberat rodicovsky prispevok vo vyske asi 259 Eur, alebo tak nejako, ALE: mozem byt stale zamestanana u toho zamestnavatela a odvody bude platit za mna stat, alebo uz zamestnavatel?Alebo mam riesit situaciu po MD inak, napriklad ze dam v praci vypoved a vratim sa k zivnosti?

4. Moze ma sef po MD prepustit? myslim, ci je to zakonne?

Dakujem
Andyke
09.06.10,15:26
mohla by som sa este opytat
Teda sa zamestnam 1 mesiac pred MD, a bude sa mi materska vyratavat z vymer. zakladu zo zamestnania noveho. To mi je jasne.

1. ...teraz som SZCO, takze pred nastupom do spominaneho zamestnania mam zivnost zrusit alebo len prerusit na urcity cas, alebo je to jedno? Živnosť stačí prerušiť.
2. Pocas trvania MD budem cely cas /6 mes. /ako zamestnankyna, zamestnavatel bude socialnej poistovni posielat nejaky vykaz a vsetky odvody za mna bude pocas MD platit stat? Áno zamestnavatel nebude platit nic? Nebude nič platiť

3. A co po ukonceni MD? Je mi jasne, ze budem poberat rodicovsky prispevok vo vyske asi 259 Eur, alebo tak nejako, ALE: mozem byt stale zamestanana u toho zamestnavatela a odvody bude platit za mna stat, alebo uz zamestnavatel? Štát Alebo mam riesit situaciu po MD inak, napriklad ze dam v praci vypoved a vratim sa k zivnosti?
Keď počas čerpania rodič. dovolenky budeš SZČO a budeš vykonávať živnosť, tak nárok na rodičovský príspevok nevzniká iba príspevok na starostlivosť o dieťa mesačne vo výške 41,06 €
4. Moze ma sef po MD prepustit? myslim, ci je to zakonne?
Zákaz výpovede
§ 64 Zák.práce
(2) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,
Dakujem


Odpovede v texte.
usiko
09.06.10,15:59
Odpovede v texte.

dakujem velmi pekne,

a este som sa chcela opytat na postup po uplynuti materskej dovolenky. Budem poberat Rodicovsky prispevok vo vyske 256 Eur, to mi je jasne.

Ale aka je najlepsia varianta pre mna?

1. Rozviazat prac. pomer dnom ukoncenia MD a ostat doma, s tym, ze od 1.9. 2011 /na matersku odchadzam 17. 9. 2010/ si obnovim zivnost a stat bude za mna toto obdobie platiti poistenie atd.

2. Alebo ostat zamestnana v tejto praci a dna 1. 9. 2011 si obnovit zivnost a zacat pracovat znova ako SZCO?

Dakujem
mamina h.
09.06.10,16:45
pre usiko : skus si precitat toto (blog p. mihala):
http://jozefmihal.blogspot.com/2009/09/materske-v-roku-2009-6-cast.html
VI. ČASŤ: AKO ZÍSKA ČO NAJVYŠŠIE MATERSKÉ POVINNE POISTENÁ SZČO

uplne na konci sa pise, citujem :
"2. Druhá (v praxi zrejme ťažko aplikovateľná) možnosť je pred nástupom na materskú zrušiť, prípadne pozastaviť živnosť a zamestnať sa.
Zamestnať sa v zamestnaní pokiaľ možno s platom na úrovni maximálneho možného vymeriavacieho základu - aktuálne okolo 30219 Sk. Ďalší postup je rovnaký, ako v prípade zamestnankyne, pozrite príklad pani Ľuby z piatej časti seriálu."
mamina h.
09.06.10,17:18
Som szoc, idem sa (podobne ako usiko) pred nastupom na matersku "dovolenku" zamestnat s max vymeriavacim zakladom (samozrejme prerusim szoc), moja otazka je :

Zamestnanie pred nastupom na MD uvazujem dat cca na 3 tyzdne, zaujimalo by ma, ci ak dam do toho 3 vikendy alebo 2 vikendy, ci to nejako ovplyvni denny vymeriavaci zaklad, tym padom aj vysku materskej, alebo je to uplne jedno a pocita sa to na kalendarne dni ?!

Neviem ci som to dobre vysvetlila, v skratke ide o to, ze vaham medzi :
1. kombinacia : 21 kalendarnych dni, v nom 6 volnych dni
2. kombinacia: 19 kalendarnych dni, v nom 4 volne dni

Velmi pekne vopred dakujem, pekny vecer :)
usiko
09.06.10,17:26
mamina,

No ved prave toto som si pozrela, stiahla, vytlacila, a chapem to tak ze teda ak sa zamestnam mesiac pred MD, tak sa mi bude vyratavat materska z VZ z tohto zamestnania....tomu rozumiem,, len po tej MD co je lepsie, ci ostat zamestnana, alebo rozviazat prac. pomer a byt doma s dietatkom....
Xanti
09.06.10,17:29
mamina,

No ved prave toto som si pozrela, stiahla, vytlacila, a chapem to tak ze teda ak sa zamestnam mesiac pred MD, tak sa mi bude vyratavat materska z VZ z tohto zamestnania....tomu rozumiem,, len po tej MD co je lepsie, ci ostat zamestnana, alebo rozviazat prac. pomer a byt doma s dietatkom....
Ostať zamestnaná je lepšie, za zamestnanca na rodičovskej dovolenke za teba platí štát odvody. Za živnostníka na rodičovskej dovolenke nie.
Určite je lepšie byť zamestnaná.
Xanti
09.06.10,17:31
Neviem ci som to dobre vysvetlila, v skratke ide o to, ze vaham medzi :
1. kombinacia : 21 kalendarnych dni, v nom 6 volnych dni
2. kombinacia: 19 kalendarnych dni, v nom 4 volne dni

Velmi pekne vopred dakujem, pekny vecer :)
Ak dáš vyšší vymeriavací základ ako je maximum, tak potom táto dilema bude bezpredmetná a dostaneš maximum. Ale lepšia je podľa mňa možnosť 2.
usiko
09.06.10,17:36
xanti,

dakujem pekne a ...ina moznost ako byt zamestnana aj po MD alebo szco po MD nie je?

...a ked si po MD obnovim zivnost a nebudem na nu vykazovat cinnost, teda nebudem pracovat, aj tak budem musiet platit za seba poistne?
Xanti
09.06.10,17:40
xanti,

dakujem pekne a ...ina moznost ako byt zamestnana aj po MD alebo szco po MD nie je?

...a ked si po MD obnovim zivnost a nebudem na nu vykazovat cinnost, teda nebudem pracovat, aj tak budem musiet platit za seba poistne?Ak si znovu otvoríš živnosť od 1.9.2011 ako si písala v predošlých príspevkoch, tak stratíš nárok na rodičovský príspevok v hodnote 256 eur, a budeš dostávať len 25% z klasického 164,44 eurového rodičovského príspevku. A budeš za seba odvádzať poistné.

Tak aký má zmysel mať živnosť, nevykazovať na ňu žiadnu činnosť. Ostaň pekne zamestnaná do skončenia rodičovskej dovolenky do 3 rokov dieťaťa. Potom môžeš dať výpoveď.
Alebo pokiaľ počas rodičovskej dovolenky sa naskytne skvelá možnosť pracovať, tak vtedy obnoviť živnosť ale prídeš o rodičovský.
usiko
09.06.10,17:49
ok,

velmi pekne dakujem.
mamina h.
09.06.10,17:55
xanti, dakujem pekne a ...ina moznost ako byt zamestnana aj po MD alebo szco po MD nie je?
mam jednu znamu, ktora pred MD pozastavila zivnost a urcite sa nikde nezamestnala, rozmyslam bud to plati ako samoplatca alebo nato zabudla a neplati to vobec ?! :eek:
musim sa jej spytat, xanti prosim ta mozes mi napisat, ake konkretne odvody by mala platit pocas rodicovskej, dakujem
Xanti
09.06.10,17:59
mam jednu znamu, ktora pred MD pozastavila zivnost a urcite sa nikde nezamestnala, rozmyslam bud to plati ako samoplatca alebo nato zabudla a neplati to vobec ?! :eek:
musim sa jej spytat, xanti prosim ta mozes mi napisat, ake konkretne odvody by mala platit pocas rodicovskej, dakujem
Známa má pozastavenú živnosť, takže nikde nič neplatí. A ked jej skončí rodičovská dovolenka tak obnoví živnosť a pokračuje.

Ale pozor, ak náhodou tá známa plánuje dalšie dieťa, tak SP ju ako živnostníčku považuje za poistenú štátom len počas poberania materskej teda do 28 týždňa po pôrode. Takže určite by mala si platiť aspoň dobrovolne nemocenské poistenie. Lebo ak by otehotnela tak pri druhom by nemala nárok na materskú.
V tomto majú výhodu zamestnanci, SP ich považuje za poistencov štátu aj počas rodičovskej dovolenky.

Usiko písala o otvorení živnosti, vtedy by musela platiť za seba odvody a mala by krátený rodičovský príspevok.
mamina h.
09.06.10,18:08
Ak dáš vyšší vymeriavací základ ako je maximum, tak potom táto dilema bude bezpredmetná a dostaneš maximum. Ale lepšia je podľa mňa možnosť 2.
Xanti dakujem ti, este sa spytam ak mozem, pocitam to pocitam, ale nejako mi to nevychadza :

- budem mat napriklad max VZ ---- 1116.75 eur
- ako z toho vypocitam denny VZ ? napriklad na obdobie kombinacie 1, cize 21 kalend. dni, z toho 6 volnych ?

(ja to robim to zle ---- 1116.75/21dni = 53.18 eur --- z toho 55% = 29.25 eur ---- toto by malo byt materske na den, cize na mesiac cca 880 eur --- a to je pekna somarina, no nie ? )
Xanti
09.06.10,18:23
Xanti dakujem ti, este sa spytam ak mozem, pocitam to pocitam, ale nejako mi to nevychadza :

- budem mat napriklad max VZ ---- 1116.75 eur
- ako z toho vypocitam denny VZ ? napriklad na obdobie kombinacie 1, cize 21 kalend. dni, z toho 6 volnych ?

(ja to robim to zle ---- 1116.75/21dni = 53.18 eur --- z toho 55% = 29.25 eur ---- toto by malo byt materske na den, cize na mesiac cca 880 eur --- a to je pekna somarina, no nie ? )
Tých 1116,75 je na celý mesiac. Takže ty to rátaš na mesiac 1116,75/30 = 37,225 na deň tvoj VZ teda mzda za tie dni by mala byť vo výške
21*37,225 = 781,73
19*37,225 = 707,28

A tu som myslela, že ak ti dá zamestnávateľ za tri týždne mzdu 800 eur, a zaplatí z takej sumy odvody, tak potom nemáš problém s max. materskou pri akomkoľvek variante.
Tie varianty sú skôr len o tom, ako zaplatiť menej. :D Lebo sama vidíš, že ten VZ je rozdielny, a aj odvody budú rozdielne.
mamina h.
09.06.10,18:43
Xanti, chcela som ti dat bod, ale nenecha ma to, ani som si nevsimla, kedy sa to zrusilo na porade. Ak by ti to nevadilo, posledna otazka :

Jedna moja znama je zamestnana, nema vysoky prijem, riesila to so zamestnavatelom, lebo prave nastupila na matersku, a on jej povedal, ze aj ked nema vysoky prijem, tak odvody jej plati vysoke, to znamena, ze bude mat tak ci tak maximalnu matersku, je to mozne ?

Ak je to mozne, rada by som to pouzila aj v mojom pripade, zamestnala by som sa s najvyssim moznym VZ a s co najnizsim prijmom.

Srdecna vdaka, ako sa ti odvdacim ?!
Xanti
09.06.10,18:50
Xanti, chcela som ti dat bod, ale nenecha ma to, ani som si nevsimla, kedy sa to zrusilo na porade. Ak by ti to nevadilo, posledna otazka :

Jedna moja znama je zamestnana, nema vysoky prijem, riesila to so zamestnavatelom, lebo prave nastupila na matersku, a on jej povedal, ze aj ked nema vysoky prijem, tak odvody jej plati vysoke, to znamena, ze bude mat tak ci tak maximalnu matersku, je to mozne ? Nemôže jej platiť vysoké odvody, ked má nizku mzdu. Nesedelo by mu to účtovne. Podľa mňa ju oklamal. Ťažko posúdiť.

Ak je to mozne, rada by som to pouzila aj v mojom pripade, zamestnala by som sa s najvyssim moznym VZ a s co najnizsim prijmom. To sa nedá, ale ked sa zamestnáš na 4 dni bez soboty nedele, tak ten plat bude nizky odvody tiež, ale VZ bude vysoký a dostaneš max. materskú.

Ak by namiesto 21 dní bolo 4*37,225 = 148,90 € a z toho je oveľa menší odvod ako z 800 eur :D

Srdecna vdaka, ako sa ti odvdacim ?!Nerob si starosti, hádam som to napísala tak polopate, aby sa dalo pochopiť.
No urobili sa menšie zmeny na porade, a body pridelovať môžu len tí poradáci čo sami majú minimálne 10 bodov.
mamina h.
09.06.10,18:54
Tých 1116,75 je na celý mesiac. Takže ty to rátaš na mesiac 1116,75/30 = 37,225 na deň tvoj VZ teda mzda za tie dni by mala byť vo výške
21*37,225 = 781,73
19*37,225 = 707,28

A tu som myslela, že ak ti dá zamestnávateľ za tri týždne mzdu 800 eur, a zaplatí z takej sumy odvody, tak potom nemáš problém s max. materskou pri akomkoľvek variante.
Tie varianty sú skôr len o tom, ako zaplatiť menej. :D Lebo sama vidíš, že ten VZ je rozdielny, a aj odvody budú rozdielne.
Xanti, ak tomu dobre rozumiem, tak materska bude uplne identicka v obidvoch pripadoch:
21 --- 781.73/21=37.225 --- 55%=20.4 eur denne (materska)
19 --- 707.28/19=37.225 --- 55%=20.4 eur denne (materska)

Jediny rozdiel je v zaplateni odvodov, a toto keby chcel niekto priviest do extremu, tak sa zamestna len na 1 den, dosiahne stale rovnako vysoke materske a jeho zamestnavatel zaplati najmenej odvodov. (ber to samozrejme s rezervou, len sa to snazim pochopit)
Xanti
09.06.10,19:01
Xanti, ak tomu dobre rozumiem, tak materska bude uplne identicka v obidvoch pripadoch:
21 --- 781.73/21=37.225 --- 55%=20.4 eur denne (materska)
19 --- 707.28/19=37.225 --- 55%=20.4 eur denne (materska)

Jediny rozdiel je v zaplateni odvodov, a toto keby chcel niekto priviest do extremu, tak sa zamestna len na 1 den, dosiahne stale rovnako vysoke materske a jeho zamestnavatel zaplati najmenej odvodov. (ber to samozrejme s rezervou, len sa to snazim pochopit)
Vo svojej podstate áno, píšem to o príspevok vyššie. Ale nie každý mesiac má 30 dní, a záleží aj na tom, v ktorom mesiaci sa zamestnáš, a v ktorom pôjdeš na materskú.
Ideálne je v kratší mesiac, je vyšší VZ. A najlepšie je vo februári stihnúť aj zamestn. aj materskú. :D
mamina h.
11.06.10,08:21
Ostať zamestnaná je lepšie, za zamestnanca na rodičovskej dovolenke za teba platí štát odvody. Za živnostníka na rodičovskej dovolenke nie.
Určite je lepšie byť zamestnaná.
Ake odvody bude platit zamestnavatel za zamestnankynu, ktore je na rodicovskej ? Prisla mi odpoved zo SP :
"Po dobu materskej a rodičovskej dovolenky zamestnankyňa a ani zamestnávateľ nerobia odvody ani na nemocenské poistenie, ani dôchodkové poistenie a ani poistenie v nezamestnanosti."

rusim otazku, lebo je absurdna, ospravedlnujem sa !
mamina h.
11.06.10,08:35
Ak mozem, mala by som este jednu otazku :

Na radu jednej odbornicky z porady (tymto ju pozdravujem), zrejme prerusim zivnost skor, zamestnam sa tiez skor ako ten jeden mesiac, co som planovala, lebo nikto nevie, ako sa rozhodne dieta :) .

V pripade, zeby som isla po zamestnani sa na PN, mohol by niekto vysvetlit, ake naklady by s tym mal moj zamestnavatel a aj ja ako zamestnanec ? (moj vymeriavaci zaklad bude maximalny)

Este jedna otazka : V pripade PN je to tak, ze mi to neovplyvni ziadnym sposobom vysku materskej ? neznizi mi to moj denny vymeriavaci zaklad a podobne ? Nerada by som nieco poplietla, uz sa to vratit spat nebude dat.

Srdecna vdaka vopred :)
Katy a R
11.06.10,08:47
Ak mozem, mala by som este jednu otazku :

....
V pripade, zeby som isla po zamestnani sa na PN, mohol by niekto vysvetlit, ake naklady by s tym mal moj zamestnavatel a aj ja ako zamestnanec ? (moj vymeriavaci zaklad bude maximalny)

Este jedna otazka : V pripade PN je to tak, ze mi to neovplyvni ziadnym sposobom vysku materskej ? neznizi mi to moj denny vymeriavaci zaklad a podobne ? Nerada by som nieco poplietla, uz sa to vratit spat nebude dat.

Srdecna vdaka vopred :)

zamestnávateľ platí pri DPN prvých desať dní náhradu mzdy .... no a počas PNky sa neplatia odvody ... ani zamestnanec, ani zam-ľ.
takisto počas materskej sa neplatia odvody ..
Štát platí za mamičky na MD,RD, resp do šiestich rokov len starobné poistenie (prvý a druhý pilier - ak ho máš:confused:)
mamina h.
11.06.10,13:38
zamestnávateľ platí pri DPN prvých desať dní náhradu mzdy .... no a počas PNky sa neplatia odvody ... ani zamestnanec, ani zam-ľ.
takisto počas materskej sa neplatia odvody ..
Štát platí za mamičky na MD,RD, resp do šiestich rokov len starobné poistenie (prvý a druhý pilier - ak ho máš:confused:)
Dakujem, prosim ta mohla by si mi vysvetlit tu cast, kde pises, ze prvych 10 dni zamestnavatel plati nahradu mzdy ?!
Predsavme si, ze niekto ma hrubu mzdu napriklad 1.200 eur, prikladam jeden obrazok, ako to vychadza. Co konretne pocas PN sa plati, ci uz zamestnavatel alebo zamestnanec, srdecna vdaka !
KEJKA
11.06.10,13:48
náhrada mzdy = 25% za prvé 3 dni, a 55% za dalsích 7 kalendárnych dní z vymeriavacieho základu.
mamina h.
11.06.10,13:56
náhrada mzdy = 25% za prvé 3 dni, a 55% za dalsích 7 kalendárnych dní z vymeriavacieho základu.
ospravedlnujem sa, ak su moje otazky hlupe, len si chcem byt 100% ista (ako ste pochopili, nie som uctovnik :) ) :
prve 3 dni zamestnavatel zaplati zamestnancovi 25% z cistej mzdy
dalsich 7 kal. dni zamestnavatel zaplati zamestnancovi 55% z cistej mzdy

a co sa tyka odvodov do SP a VSZP a dane z prijmu:
predpokladam ze dan ide z vyplatenej sumy, ale nie som si ista ake vysoke budu odvody do SP a VSZP ?

vopred srdecna vdaka !
KEJKA
11.06.10,14:06
pri PN sa odvody neplatia.
mamina h.
11.06.10,14:50
pri PN sa odvody neplatia.
srdecna vdaka, myslim ze toto je uz naozaj posledna otazka :

priklad : zamestnankyni pocitame matersku z jedneho mesiaca, ktory mal 30 kalend. dni, tento mesiac mal 22 pracovnych dni, ale ona bola polovicu (11 prac. dni) prace neschopna.

to ze bola na PN nema na vypocet materskej naozaj vobec ziadny vplyv ?
vypocet materskej :
1200/30=40 denny VZ
55% zo 40 = 22eur (materske na den)

(chyba, ktoru tam asi mam, je, ze som asi dala VZ vacsi ako maximalny mozny 1116.75, tym padom mi denne materske vyslo trochu vacsie ako je realne)
KEJKA
11.06.10,15:00
no akoby si ma chcela dopliesť.
Aké materské počítaš? ty si mzdárka, ona je na MD, tak dostáva materské z SP. Ak pred nástupom na MD je PN, tak jej vypočítaš náhradu za 10 dní PN, iné nič.
Alebo je to inak?
mamina h.
11.06.10,15:05
no akoby si ma chcela dopliesť.
Aké materské počítaš? ty si mzdárka, ona je na MD, tak dostáva materské z SP. Ak pred nástupom na MD je PN, tak jej vypočítaš náhradu za 10 dní PN, iné nič.
Alebo je to inak?
nechcem ta dopliest, ja som ta co pojde na MD :)
len si potrebujem overit, ci kvoli PN si zbytocne neznizim vysku mterskeho, to by ma velmi velmi mrzelo, Xanti mi uz potvrdila, ze sa nemusim bat, ale budem rada, ked mi to este niekto potvrdi, ja som taky blbec, co si potrebuje vsetko overit 3x, srdecna vdaka
Katy a R
11.06.10,15:31
nechcem ta dopliest, ja som ta co pojde na MD :)
len si potrebujem overit, ci kvoli PN si zbytocne neznizim vysku mterskeho, to by ma velmi velmi mrzelo, Xanti mi uz potvrdila, ze sa nemusim bat, ale budem rada, ked mi to este niekto potvrdi, ja som taky blbec, co si potrebuje vsetko overit 3x, srdecna vdaka
... ak budeš DPN ... a hne´d pôjdeš na materskú .... tak VZ budeš mať rovnaký pre výpočet nemocenského, aj pre výpočet materskej.

Ale ... keďže sa jedná o dosť (tvoja dobrá materská:D) ... tak by si si mohla dať tú námahu, a kuknúť aj do zákona o SP - ako sa počíta nemocenské, a tiež ako sa počíta náhrada mzdy (každý zamestnávateľ to môže mať ešte rôzne ošetrené v kolektívnej zmluve)
... nemáš ešte jasno, čo sa platí z nem poistenia a čo je náhrada mzdy.

Základná vec ... treba zistiť VZ .. a od toho sa všetko odvíja (nie čistú mzdu!) pozri hlavne § 54, 55
Katy a R
11.06.10,19:31
... a ešte pozor! .. zatiaľ je ešte stále mesačný max VZ 1084..;)
mamina h.
12.06.10,08:18
... ak budeš DPN ... a hne´d pôjdeš na materskú .... tak VZ budeš mať rovnaký pre výpočet nemocenského, aj pre výpočet materskej.

Ale ... keďže sa jedná o dosť (tvoja dobrá materská:D) ... tak by si si mohla dať tú námahu, a kuknúť aj do zákona o SP - ako sa počíta nemocenské, a tiež ako sa počíta náhrada mzdy (každý zamestnávateľ to môže mať ešte rôzne ošetrené v kolektívnej zmluve)
... nemáš ešte jasno, čo sa platí z nem poistenia a čo je náhrada mzdy.

Základná vec ... treba zistiť VZ .. a od toho sa všetko odvíja (nie čistú mzdu!) pozri hlavne § 54, 55
srdecna vdaka, prave pozeram tie paragrafy :)
saskia26
12.06.10,19:00
Viete mi, prosím, poradiť, či si to vysvetľujeme správne: kamarátka si platí DNP už 3 rok, od 1.11.2009 uzatvorila nové DNP s VZ 600 €. Od 15.4.2010 je na PN. Prišlo jej tento týždeň rozhodnutie o priznaní nemocenskej dávky z DNP, kde uvádzajú, že pravd. denný VZ je 10,6527 €. Vychádza mi z toho, že sociálna poisťovňa nepočítala dávku z VZ z roku 2009 (1.11.-31.12.), ale iba z minimálneho VZ 319,58 €. Podľa mňa to vypočítali zle, pretože podmienka 26 týždňov platenia je splnená. Alebo nie?
Xanti
12.06.10,19:03
Viete mi, prosím, poradiť, či si to vysvetľujeme správne: kamarátka si platí DNP už 3 rok, od 1.11.2009 uzatvorila nové DNP s VZ 600 €. Od 15.4.2010 je na PN. Prišlo jej tento týždeň rozhodnutie o priznaní nemocenskej dávky z DNP, kde uvádzajú, že pravd. denný VZ je 10,6527 €. Vychádza mi z toho, že sociálna poisťovňa nepočítala dávku z VZ z roku 2009 (1.11.-31.12.), ale iba z minimálneho VZ 319,58 €. Podľa mňa to vypočítali zle, pretože podmienka 26 týždňov platenia je splnená. Alebo nie?
Nie je splnená, rátaj 1.11.2009-15.4.2010 chýbajú tam 2 týždne. Preto jej vyrátali z minimálneho VZ.
Ak by šla na PN od 1.5.2010 tak by mala nárok na vyššiu PN.
saskia26
12.06.10,19:24
Nie je splnená, rátaj 1.11.2009-15.4.2010 chýbajú tam 2 týždne. Preto jej vyrátali z minimálneho VZ.
Ak by šla na PN od 1.5.2010 tak by mala nárok na vyššiu PN.

Zle som napísala, na PN nastupila 15.5.2010, takže to je splnené. Podáme odvolanie.
Xanti, ďakujem veľmi pekne!
evnka
15.06.10,12:03
Ahojte,
rada by som sa poradila, lebo zrejme nemam vela casu studovat tu vsetky prispevky, tak sa oyptam konkretne.
Som v v TPP od poslednej rodicovskej dov. 7/2006.Menila som sice 3 krat zamestnanie, naposledy som k 30.10.2008 dostala vypoved a k 5.11.2008 som uz bola v TPP s HM 830€.
Nie som DNP, ale planujem sa dobrovolne pripoistit, podla mojho vypoctu staci z minima, aby som dosiahla max.materske.
Otazka je, ci splnam vsetky podmienky, ak je moznost, ze som mozno uz 4 den tehotna?
vdaka
Andyke
15.06.10,12:31
Na DNP sa treba prihlásiť ešte pred otehotnením!!
A to preto, lebo materské Ti priznajú len vtedy, ak DNP trvalo aspoň 270 dní v období posledných dvoch rokov pred pôrodom.

Prečítaj tu : http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/dobrovo%C4%BEn%C3%A9%20nemocensk%C3%A9%20poistenie
časť ako získa čo najvyššie materské zamestnankyňa.
KEJKA
15.06.10,14:13
Ahojte,
rada by som sa poradila, lebo zrejme nemam vela casu studovat tu vsetky prispevky, tak sa oyptam konkretne.
Som v v TPP od poslednej rodicovskej dov. 7/2006.Menila som sice 3 krat zamestnanie, naposledy som k 30.10.2008 dostala vypoved a k 5.11.2008 som uz bola v TPP s HM 830€.
Nie som DNP, ale planujem sa dobrovolne pripoistit, podla mojho vypoctu staci z minima, aby som dosiahla max.materske.
Otazka je, ci splnam vsetky podmienky, ak je moznost, ze som mozno uz 4 den tehotna?
vdaka
mimotemy ja si len myslím /nič v zlom/, ked sa ťa problém osobne dotýka, treba si vedieť nájsť čas študovať aj tu všetky príspevky aj blog p. Mihála aj zákony a nájsť sa v nich. Alebo skutočne sa treba spoliehať na dobrovolníka, ktorý tu zavesí odpoved po 10-ty krát tú istú?
evnka
15.06.10,14:59
Dakujem v kazdom pripade! Moj problem je aj v momentalne obmedzenom pripojeni na internet, ale aj tak dakujem. Len ci sa este oplati pripoistovat. Samozrejme tehotensstvo nie je potvrdene a vobec nie iste /nie kazdy ma to stastie/. Preto by ma mozno zaujimalo, ako sa to riesi v pripade predcasneho porodu /dnes bezny jav/.
Xanti
15.06.10,15:02
Dakujem v kazdom pripade! Moj problem je aj v momentalne obmedzenom pripojeni na internet, ale aj tak dakujem. Len ci sa este oplati pripoistovat. Samozrejme tehotensstvo nie je potvrdene a vobec nie iste /nie kazdy ma to stastie/. Preto by ma mozno zaujimalo, ako sa to riesi v pripade predcasneho porodu /dnes bezny jav/.
No nijako, nesplníš podmienky nemáš nárok na materskú z DNP a tým pádom to boli vyhodené peniaze.
Btw. netušíš či si tehotná, tak si zaplať mesiac dva DNP .. z minima je to 14 eur mesačne, ak tehotná nebudeš tak si trošku nadplatíš a potom po otehotnení získaš dosť dní.
A ak si tehotná tak vieš DNP zrušiť. VIac toho urobiť nemôžeš.

A samozrejme treba sledovať zákony, lebo sa mení politická klíma a možno sa radikálne zmenia zákony tak že dávky v PN už vôbec nebudú.
karlinda
16.06.10,07:52
Ahojte, chcem sa len uistit ci uvazujem spravne.Od 8.1.2010 si platim DNP z min.319,58 cize 14€ mesacne, lebo mi to postacuje.Ja nepotrebujem po 1.7.2010 robit nejake zmeny kedze sa meni max VZ na 1116,75€,lebo stale mi to postacuje , kedze min.VZ sa nemeni?
Dakujem pekne za odpoved :-)
Andyke
16.06.10,09:32
Platíš naďalej z 319,58 € bez zmeny.
karlinda
16.06.10,11:23
Andyke dakujem za odpoved.
Mabel81
16.06.10,17:53
Dobrý deň, chcela by som sa informovať: pracovný pomer mi skončil k 31.3.2010 a od tohto dátumu mám aj uzavreté DNP z minima kôli PN-ke na ktorej som bola od 14.4.2010 do 25.4.2010. DNP z minima mi stále trvá (16.6.2010). Plánujme s manželom babätko a chcem sa poradiť či si mám teraz zrušiť DNP z minima a keď budem vedieť, že som tehotná tak do 8tt sa prihlásiť z maxima, alebo si nechať to DNP z minima až do toho otehotnenia a potom to jeden deň odhlásim a na druhý deň sa hneď prihlásim z toho maxima. Nebudú mi náhodou priemerovať obdobie z minima DNP a zo zamestnania? Ďakujem veľmi pekne za radu.
karlinda
17.06.10,05:38
Este by som chcela jednu radu.Od 8.1.2010 si platim DNP z min VZ, kvoli max. materskej.Kedze som vsak neocakavane potratila a marodovala od 10.5.-10.6.2010....mozem cerpat PN i z DNP ,kedze teraz mi uz nejde o cas splnenia a necerpania kvoli splneniu 270 dni,lebo teraz mam cas a v pohode ,ak sa mi podari otehotniet znova tych 270 dni budem mat urcite.
Len ci je mozne cerpat skor,nemam v tom jasno kedy je mozne ,po akom case cerpat PN.
Dakujem za odpoved.
KEJKA
17.06.10,05:41
kvoli PN dávkam DNP musíš platiť 26 týždňov.
Andyke
17.06.10,05:55
Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalend. dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia.

Pokiaľ DNP máš iba od 8.1.2010 a predtým si nemala a stále si zamestnaná, tak z DNP zatiaľ nárok na nemoc.dávky nevzniká. (iba zo zamestnania).
karlinda
17.06.10,06:00
Dakujem Andyke.
karlinda
17.06.10,06:35
Kejka....to plati tych 26 tyzdnov i ked som predtym poistenie nemala z DNP....moje prve DNP je vlastne teraz nejakych 18 tyzdnov....ja som myslela ze tych 26 tyzdnov ,/co som teraz citala clanky/ak sa jedna o vyplatu DNP napr. z navysenej sumy,ze az po 26 tyzdnoch dostane DNP zo sumy ktoru si plati,inak je to z minima...neviem ci som to zrozumitelne napisala...napr. sestra si plati uz vyse 2 rokov DNP z minima, chce si zvysit na max. ale cerpat z max. moze az po 26 tyzdnov.

Ale ja kedze som predtym nemala DNP tak mam len tych 19 tyzdnov ,tak ja musim splnit tych 270 dni ako pise Andyke a az potom mozem cerpat....26 tyzdnov sa tyka tych ktore uz DNP mali i v minulosti resp. v priebu 2 rokoch spetne

Rozumiem tomu dobre???.....to som vycitala a takto pochopila
Xanti
17.06.10,06:39
Kejka....to plati tych 26 tyzdnov i ked som predtym poistenie nemala z DNP. Nie neplatí, musíš mať splnenú podmienku 270 dní....moje prve DNP je vlastne teraz nejakych 18 tyzdnov....ja som myslela ze tych 26 tyzdnov ,/co som teraz citala clanky/ak sa jedna o vyplatu DNP napr. z navysenej sumy,ze az po 26 tyzdnoch dostane DNP zo sumy ktoru si plati,inak je to z minima áno je to tak, ak je splnená podmienka 270 dní v posledných 2 rokoch...neviem ci som to zrozumitelne napisala...napr. sestra si plati uz vyse 2 rokov DNP z minima, chce si zvysit na max. ale cerpat z max. moze az po 26 tyzdnov. áno presne tak to je.

Ale ja kedze som predtym nemala DNP tak mam len tych 19 tyzdnov ,tak ja musim splnit tych 270 dni ako pise Andyke a az potom mozem cerpat.áno je to presne tak ako píše Andyke...26 tyzdnov sa tyka tych ktore uz DNP mali i v minulosti resp. v priebu 2 rokoch spetne

Rozumiem tomu dobre???.dobre tomu rozumieš....to som vycitala a takto pochopila
v texte
karlinda
17.06.10,06:48
super ...dakujem za odobrenie mojich vedomosti, ktore som TU na porade nadobudla :-)
Ľubica G.
17.06.10,08:40
Dobrý deň,
prosím Vás o radu.
Zamestnankyňa je na materskej dovolenke od 04/2010 a v mzdách za 05/2010 jej potrebujeme vyplatiť dodatočnú odmenu ešte za 1Q.
A ja potrebujem vedieť, či sa z tejto odmeny odvádzajú odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne?
Vopred ďakujem.
karlinda
17.06.10,11:52
Vy ste tu taki mudri ludkovia po hromade tak verim ze mi zodpoviete este na jednu moju zvedavu otazku.
Stale sa v textoch spomina zmena VZ po 6 mesiacoch a odhlasenie a nasledne prihlasenie ze je mozne hocikedy.
Ale nerozumiem ake zmeny sa robia po tych 6 mesiacoch???
Ked väcsinou treba zvysit na max VZ a tym padom je potrebne aby bolo zacate nove poistenie.
Ak by niekto robil zmenu po 6 mesiacoch tak aku????....zmenu na max VZ ak spravi tak sa nezohladni pri poberani ,alebo ano????
Nie je mi to jasne, co za zmeny sa robia, ak ide len o zmenu?
Dakujem.
Xanti
17.06.10,12:10
Ak by niekto robil zmenu po 6 mesiacoch tak aku????....zmenu na max VZ ak spravi tak sa nezohladni pri poberani ,alebo ano????
Nie je mi to jasne, co za zmeny sa robia, ak ide len o zmenu?
Dakujem.
Príkladom zmeny je :
platím si DNP z maxima od 1.7.2010 do 31.12.2010 , potom k 1.1.2011 urobím ZMENU na minimum. Tým že urobím zmenu, tak počas celého roka 2011 mám nárok na maximálnu dávku PN alebo materskú aj ked platím už len minimálne odvody, pretože mojím rozhodujúcim obdobím je rok 2010 a teda obdobie od 1.7.2010 do 31.12.2010.

Ak by som zrušila to max. DNP a založila nové s minima , tak by som mala zase nárok len na minimum a to počas celého roka 2011. A zbytočne by som platila vyššie odvody.
any18
17.06.10,12:25
Ahojte mala by som zase prosbu. Chcela by som poradit kamoske, chcela by otehotniet a pyta sa aku sumu ma platit na DNP, aby mala max. matersku. A kedy? Resp. skor odkedy... Co tipujem, ze najskor, ale v tej sume by som chcela poradit.
Velmi pekne dakujem.
Preposielam jej udaje:
Zacala som pracovat od 7.12.2009.Plat mam kazdy mesiac rozny,podla poctu zmien v mesiaci.Popisem Ti tu kazdy mesiac.
december-hruby plat.......399,60 EUR
januar........................ 621,60 EUR
februar...........................627,14 EUR
april...............................666,00 EUR
maj................................632,70 EUR

Velmi pekne dakujem za skoru odpoved a prajem pekny dnik.
karlinda
17.06.10,12:26
Príkladom zmeny je :
platím si DNP z maxima od 1.7.2010 do 31.12.2010 , potom k 1.1.2011 urobím ZMENU na minimum. Tým že urobím zmenu, tak počas celého roka 2011 mám nárok na maximálnu dávku PN alebo materskú aj ked platím už len minimálne odvody, pretože mojím rozhodujúcim obdobím je rok 2010 a teda obdobie od 1.7.2010 do 31.12.2010.

Ak by som zrušila to max. DNP a založila nové s minima , tak by som mala zase nárok len na minimum a to počas celého roka 2011. A zbytočne by som platila vyššie odvody.


Cize zmeny sa väcsinou tykaju hlavne znizenia VZ, vtedy je to vyhodne pouzit zmenu a pri max VZ zasa radsej odhlaska a prihlaska, samozrejme je to individualne a ak je splnenych 26 tyzdnov od poberania.
Dakujem za info :)
hanka kralova
17.06.10,14:09
Dobry den, mohla by som vas poprosit o potvrdenie jednej mojej pochybnosti ?

Nastupujem na matersku koncom jula a kvoli navyseniu materskej sa chcem nanovo zamestnat od tohto pondelka (21.6.). Budem mat maximalny vymeriavaci zaklad, asi to zaokruhlim na 1.200 eur. Moja otazka je, kedze z juna odpracujem len 8 pracovnych dni (10 kalendarnych), ci moja hruba mzda za toto obdobie musi byt celych 1.200 alebo len alikvotna cast na toto obdobie. Ak by stacila len alikvotna cast, pocitam spravne by to malo byt takto ?
30 dni = 1.200 eur
10 dni = 400 eur

Velmi pekne dakujem.
hanka kralova
17.06.10,14:11
... A samozrejme treba sledovať zákony, lebo sa mení politická klíma a možno sa radikálne zmenia zákony tak že dávky v PN už vôbec nebudú.
Ahoj Xanti, myslis ze sa zmeni aj nieco ohladom pocitania materskej ? Nastupujem na matersku koncom jula, idem si dat nove zamestnanie s max VZ, myslim ze sa mi moze este nieco zamotat ?
Xanti
17.06.10,14:14
Ahoj Xanti, myslis ze sa zmeni aj nieco ohladom pocitania materskej ? Nastupujem na matersku koncom jula, idem si dat nove zamestnanie s max VZ, myslim ze sa mi moze este nieco zamotat ?
Tak rýchlo hádam ešte nie. Ty by si mohla všetko stihnúť.
hanka kralova
17.06.10,15:05
Tak rýchlo hádam ešte nie. Ty by si mohla všetko stihnúť. Dakujem velmi pekne, a prosim ta nekuknes mi aj na tu predchadzajucu otazku ?
silvia.nemcova@seznam.cz
17.06.10,21:05
Dobry den,moje meno je Silvia a zaregistrovala som sa k vam pred par dnami. Som vydata 1 rok, zijeme s manzelom v Irsku uz niekolko rokov ale planujeme navrat domov. Obaja sme riadne zamestnani. A tu by som zacala hned s mojou otazkou. Radi by sme mali deti a ak by som teoreticky v kratkej dobe otehotnela nas plan je takyto. Chceme sa vratit koncom roka 2010 uz na trvalo na Slovensko. K oktobru 2010 som uz podala u mojho zamestnavatela vypoved, takze pri navrate na SK budem nezamestnana. Ako to je teraz s nemocenskym poistenim? Viem ze v ramci EU mam narok ale neviem ako to je s vyskou poistenia, ci zodpoveda vyske poistenia na SK? Teda neviem ci vyska nemocenskeho poistenia ktore tu za mna odvadza zamestnavatel je dostatocna na max.matersku alebo si mam zacat doplacat dobrovolne,ak ano, kolko? Nebude problem ked budem na SK v priebehu tehotenstva nezamestnana alebo sa mam zamestnat? Mam na Sk pracu prislubenu ale neviem ako to bude ak ostanem tehotna. Viete mi s tymto pomoct. Dakujem Silvia
usiko
18.06.10,14:03
dobry den,

Mam na vas jednu velku prosbu.Mohli by ste mi prosim toto odkontrolovat?


Som SZCO od roku 2002, platim si odvtedy pravidelne povinne odvody z minim. vymer. zakladu. Som tehotna, a kedze som to zistila kvoli zdrav. problemom neskoro, nestihla som sa pripoistit na tych 270 dni. Takze som hladala ine moznosti ako zvysit matersku a
prestudovala som si informacie na jednom blogu , tiez prispevky o materskej 2010 tuto a vase rady tu na porade a mam postup, ktory by som, ak mozem, poprosila skontrolovat.

Takze termin porodu je 29.10. 2010, na matersku ma lekar vypise 17. 9. 2010.

Ku dnu 31. augusta 2010 pozastavim zivnost a sucasne sa v ten isty den, alebo na druhy den /1.september 2010/ zamestnam v jednej firme. Doklady o odhlaseni a potrebne papiere o novom zamestnani odnesiem na Soc. poistovnu v ten isty den.

V novom zamestnani budem mat vymer. zaklad 1000 Eur, zaplatia sa dane, poplatky do poistovni a vsade kde treba /cca 560 Eur na mesiac/. 17. septembra ma lekar vypise na matersku, teda materska sa mi vyrata za vymer. zakladu 1000 Eur /co bude 560 Eur mesacne/

Pocas celej doby Materskej dovolenky, aj rodicovskej dovolenky nasledne, budem zamestnana v tejto firme, firma za mna nebude platit odvody, pretoze vsetky tieto zavazky prevezme za nu stat a na soc. poistovnu sa bude posielat kazdomesacny vykaz.

Ak som spravne pochopila, je zbytocne chodit na soc. poistovnu predom, treba na nich ist uz s hotovou vecou, teda s papiermi , ze som zamestanana...to uz si pozistujem.

Je toto prosim vas spravny postup?

Mohli by ste mi prosim napisat, na co si mam davat pozor, aby som niekde neurobila "osudnu" chybu?

A dalsia vec, kedze budem zamestnana len 17 dni pred materskou, mam platit /teda moj zamestnavatel ma platit / cele mesacne sumy odvodov a dani a oni mu potom zvysok vratia?

Dakujem velmi pekne za odpoved.
Katy a R
18.06.10,14:38
Dobry den, mohla by som vas poprosit o potvrdenie jednej mojej pochybnosti ?

Nastupujem na matersku koncom jula a kvoli navyseniu materskej sa chcem nanovo zamestnat od tohto pondelka (21.6.). Budem mat maximalny vymeriavaci zaklad, asi to zaokruhlim na 1.200 eur. Moja otazka je, kedze z juna odpracujem len 8 pracovnych dni (10 kalendarnych), ci moja hruba mzda za toto obdobie musi byt celych 1.200 alebo len alikvotna cast na toto obdobie. Ak by stacila len alikvotna cast, pocitam spravne by to malo byt takto ?
30 dni = 1.200 eur
10 dni = 400 eur

Velmi pekne dakujem.
... v takomto prípade podľa mňa stačí mesačný plat 1000 evri...:)
hanka kralova
18.06.10,15:00
ahoj usiko, osobne ti to neviem skontrolovat, ale urcite nezabudni pri pozastaveni zivnosti o oznamenie pozastavenia :
1. SP (tu si skontoluj, ci tam nemas nejake nedoplatky, najlepsie nech ti to daju pisomne)
2. DU
3. Zdrav. poistovna (aj ked ta by to mala dostat priamo zo zivnost. uradu, ale istota je istota).
hanka kralova
18.06.10,15:02
Dobry den, mohla by som vas poprosit o potvrdenie jednej mojej pochybnosti ?

Nastupujem na matersku koncom jula a kvoli navyseniu materskej sa chcem nanovo zamestnat od tohto pondelka (21.6.). Budem mat maximalny vymeriavaci zaklad, asi to zaokruhlim na 1.200 eur. Moja otazka je, kedze z juna odpracujem len 8 pracovnych dni (10 kalendarnych), ci moja hruba mzda za toto obdobie musi byt celych 1.200 alebo len alikvotna cast na toto obdobie. Ak by stacila len alikvotna cast, pocitam spravne by to malo byt takto ?
30 kalend. dni = 1.200 eur
10 kalend. dni = 400 eur ?

Velmi pekne dakujem.
Prosim pekne, nikto si nenajde chvilku poradit mi ? Dakujem.
usiko
18.06.10,15:49
podla mna ked toto pozries, tak niekde v prikladoch o tych ludoch tam uvedenych tam nasjdes odpoved....

http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/matersk%C3%A9
usiko
18.06.10,15:50
dakujem, napisala som si to....do zaznamnika, aby som nezabudla...
mon.hudy
18.06.10,17:51
zdravíčko... ak by ste si našli chvíľu odpovedať na moju otázočku bola by som rada... tak riadne tomu nechápem... ale možno sa niekto nájde... plánujeme dieťatko okolo augusta... chcem sa opýtať či je možné začať si platiť DNP už teraz.. teoreticky či to nie je zbytočné.... ak by sa nám to náhodou nepodarilo? môžem si to platiť aj pol roka dopredu? a ako by som si vyrátala výšku maximálnej MD ked moja hrubá mzda je už vyše 15 mesiacov 480 € v hrubom? koľko musím platiť na DNP? pracujem stále bez pn a prerušenia....
ak sa niekto nájde na odpoved... tak vopred krááááááásne dakujem
Katy a R
19.06.10,09:22
zdravíčko... ak by ste si našli chvíľu odpovedať na moju otázočku bola by som rada... tak riadne tomu nechápem... ale možno sa niekto nájde... plánujeme dieťatko okolo augusta... chcem sa opýtať či je možné začať si platiť DNP už teraz.. teoreticky či to nie je zbytočné.... ak by sa nám to náhodou nepodarilo? môžem si to platiť aj pol roka dopredu? a ako by som si vyrátala výšku maximálnej MD ked moja hrubá mzda je už vyše 15 mesiacov 480 € v hrubom? koľko musím platiť na DNP? pracujem stále bez pn a prerušenia....
ak sa niekto nájde na odpoved... tak vopred krááááááásne dakujem

... keď už budeš tehotná, tak bude neskoro na prihlásenie (ak samozrejme si chceš udržať zamestnanie);)
DNP sa dá kedykoľvek zrušiť. VZ na DNP by som doporučila okolo 600 eur (rozdiel max a VZ v PP) platí sa 4,4% z VZ.
Toto samozrejme platí teraz.... treba sledovať zmeny v legislatíve;):)
usiko
21.06.10,03:38
Dobry den,

Teda pozastavim zivnost a v ten isty den, alebo na druhy den sa zamestnam. Kde by som nasla zoznam tlaciv, ktorymi to mam pooznamovat na urady? aj so zoznamom uradov, na ktore mam ist?...aby som nieco nevynechala a neurobila chybu.....

dakujem
KEJKA
21.06.10,04:10
pozastavenie živnosti nebude stačiť, aspoň ja tomu tak chápem.
mamina h.
21.06.10,07:08
pozastavenie živnosti nebude stačiť, aspoň ja tomu tak chápem.
podla mna pozastavenie postacuje, vid tento text p. Mihala :
http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/matersk%C3%A9

2. Druhá (v praxi zrejme ťažko aplikovateľná) možnosť je pred nástupom na materskú zrušiť, prípadne pozastaviť živnosť a zamestnať sa

Zamestnať sa v zamestnaní pokiaľ možno s platom na úrovni maximálneho možného vymeriavacieho základu - aktuálne okolo 30219 Sk. Ďalší postup je rovnaký, ako v prípade zamestnankyne, pozrite príklad pani Ľuby z piatej časti seriálu.
mamina h.
21.06.10,07:26
Dobry den,

Teda pozastavim zivnost a v ten isty den, alebo na druhy den sa zamestnam. Kde by som nasla zoznam tlaciv, ktorymi to mam pooznamovat na urady? aj so zoznamom uradov, na ktore mam ist?...aby som nieco nevynechala a neurobila chybu.....

dakujem
pochybujem, ze najdes niekde presny zoznam institucii, ja som zakladne informacie nasla na porade (tymto vsetkym dakujem :) ), nejake informacie napriklad z : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=982 ... a dalsie som si obtelefonovala priamo s uradmi.

momentalne zistujem presne to co aj ty, mozme dat hlavy dokopy, viac hlac viac rozumu :) .
(podla mna je lepsie v jeden den zivnost prerusit a na druhy den sa az zamestnat, nech sa to neprekryva)
mamina h.
22.06.10,14:22
Príkladom zmeny je :
platím si DNP z maxima od 1.7.2010 do 31.12.2010 , potom k 1.1.2011 urobím ZMENU na minimum. Tým že urobím zmenu, tak počas celého roka 2011 mám nárok na maximálnu dávku PN alebo materskú aj ked platím už len minimálne odvody, pretože mojím rozhodujúcim obdobím je rok 2010 a teda obdobie od 1.7.2010 do 31.12.2010.

Ak by som zrušila to max. DNP a založila nové s minima , tak by som mala zase nárok len na minimum a to počas celého roka 2011. A zbytočne by som platila vyššie odvody.
pozri si tieto informacie :
http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/matersk%C3%A9
(pochopis preco sa to musi zacat platit pred otehotnenim este)
usiko
22.06.10,18:13
Ahoj mamina h.....dakujem za link, ulozila som si ho do mailu...postudujem o mesiac....

...kedz vravis, ze riesime to iste, tak pozri moj prispevok :1336, mam ho odobreny jednym skvelym panom zaoberajucim sa presne takymito vecami a poskytujucim prednasky......takze ten postup dodrzim a budem sa modlit, aby ma lekar nevypisal este predtym na roizikove...to by som bola v keli.....
usiko
22.06.10,18:15
pochybujem, ze najdes niekde presny zoznam institucii, ja som zakladne informacie nasla na porade (tymto vsetkym dakujem :) ), nejake informacie napriklad z : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=982 ... a dalsie som si obtelefonovala priamo s uradmi.

momentalne zistujem presne to co aj ty, mozme dat hlavy dokopy, viac hlac viac rozumu :) .
(podla mna je lepsie v jeden den zivnost prerusit a na druhy den sa az zamestnat, nech sa to neprekryva)
mamina h.

no a este mala si dobru pripomienku, asi pozastavim jeden den a druhy sa zamestnam....
Micinka
23.06.10,17:30
Dobrý večer, preštudovala som veľa o tejto téme ale ešte ma trápi jedná otázka, ale začnem po poriadku:
Od 11/2009 som DNP z max. vymeriavaceho základu
Termín pôrodu mám na 1/2011
Nástup na MD mam na 20.12.2010
Ak tomu dobre rozumiem tak výška materskej sa mi počíta za rok 2009?
A ta hlavná otázka: keby som náhodou musela ísť na PN tak to bude mať nejaký vplyv na výšku materskej? (myslím keby som musela byť PN do nástupu na materskú)
Vopred ďakujem za akúkoľvek radu
Andyke
23.06.10,17:54
Áno rozhod. obdobím je rok 2009. Tvoja prípadná PN nebude mať žiadny vplyv na výšku materského.
AdrianaA
24.06.10,05:26
Materská 2011- február .
Moja situácia je nasledovná:
Po 10 rokoch v práci som dala výpoveď dohodou k 30.6.2010. Výpoveď som dala pred mesiacom, kedy som ešte ani len netušila, že som tehotná.
Od roku 2008 mám živnosť, ale moje príjmy boli malé a nedosahovali hranicu na povinné poistenie v soc.poisťovni a nakoľko som mala TPP, tak som neplatila ani dobrovoľné poistenie. Po skončení môjho TPP k 30.6.2010 mám ( mala ) plán rozvýjať svoju živnosť a taktiež sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie do SP a samozrejme platiť ZP. Teraz však neviem, čo by bolo lepšie? Neprihlásiť sa do SP na dobrovoľné poistenie alebo prihlásiť. Ak áno, z akého vymeriavacieho základu platiť ? Nie je lepšie sa zamestnať na tie 2 mesiace ( pravdepodobne budem PN z dôvodu rizikového tehotenstva ) ?
Budem musieť ukončiť resp. pozastaviť živnosť ?
any18
24.06.10,17:11
Ahojte, poprosim o radu. Dakujeeeeeeeeeem.
Chcela by som poradit kamoske, chcela by otehotniet a pyta sa aku sumu ma platit na DNP, aby mala max. matersku. A kedy? Resp. skor odkedy... Co tipujem, ze najskor, ale v tej sume by som chcela poradit.
Velmi pekne dakujem.
Preposielam jej udaje:
Zacala som pracovat od 7.12.2009.Plat mam kazdy mesiac rozny,podla poctu zmien v mesiaci.Popisem Ti tu kazdy mesiac.
december-hruby plat.......399,60 EUR
januar........................ 621,60 EUR
februar...........................627,14 EUR
april...............................666,00 EUR
maj................................632,70 EUR

Velmi pekne dakujem za skoru odpoved a prajem pekny vecer.
patulik
24.06.10,19:09
Ahoj,
1)
som na MD, malý ma 2, na rodičovský mám nárok do 3 rokov, ale....
Malý je šikovný a určite by mu prospelo, keby som ho dala do škôlky (jasle), skôr ako od 3 rokov.
Ja sa však ešte nechcem riadne zamestnať, lebo študujem .... a samozrejme nechcem prísť o rodičovský.
Je nejaká možnosť.
2)
pomáham mame vo firme, tak 3x do týždňa, samozrejme, že mi zato niečo prihodí :) 2 vajíčka do koláča atď....
ale vraj môžem pracovať pre rodinného príslušníka bezplatne ?!
je také niečo v zákone
jednoducho, som bez zmluvy a keby prišla kontrola tak .... ?
a keby pracujem ako brigádnik, je to možné, bez toho aby som prišla o materskú ?

Ďakujem Patulik
mimaemma
29.06.10,19:05
Ahojte poraďáci, chcela by som info pre kamošku.
Bude na predĺženej neplatenej materskej, doteraz bola na platenej ( zlý zdravotný stav dieťaťa) momentálne to vyzerá že jej to nepredĺžia.
Ako treba riešiť zamestnanie? PP trvá, ale povedali jej, že ak nenastúpi po ukončení predĺženej materskej musí ona sama dať výpoveď. Je to pravda? Príde m i nelogické dávať výpoveď v tomto prípade- ona by chcela nastúpiť, ale asi až o rok.
Vopred ďakujem.
didia26
30.06.10,07:42
Od 5.10.2009 som si zacala platit DNP, 4.07.2010 budem mat vyplatene 270 dni je pravda ze ak chcem zvysenu matersku musim porodit do 2 rokov od platenia, lebo ak porodím po 2 rokov nemam na zvysenu matersku narok.dakujem
Andyke
30.06.10,08:30
Až tak limitované to nie je, že musíš porodiť do 2 rokov.
Pokiaľ už za chvíľu máš splnených 270 dní poistenia, tak pokiaľ nie si chorá, že by si využila nemoc.dávky z tohto poistenia, tak môžeš kľudne zrušiť DNP. Ale v prípade, že otehotnieš, tak najneskôr v 8. týždni tehotenstva sa znovu prihlás na DNP, aby si mala 26 týždňov zaplatené od nového prihlásenia do nástupu na materskú.
Neviem či si aj zamestnaná, keď nie a chceš mať materské z maxim. VZ, tak podmienka platenia tých 26 týždňov musí byť dodržaná z maxim. VZ, lebo keď budeš platiť menej ako 26 týždňov, tak Ti budú počítať z minimálneho VZ.
m.kalivodova
30.06.10,08:45
Dobry den, prosim o radu:
od roku 2000 som zamestnana, v maji 2008 som nastupila na matersku, v sucasnosti som na rodicovskej. Vyzera to, ze bude druhe babo, oplati sa mi zacat si rychlo platit dobrovolne poistenie kvoli max. materskej?
Lebo ako amaterovi mi to vychadza takto:
zamestnavatel urci predpokladany vymeriavaci zaklad(cca. 730€). Ja sa od 1.7. pripoistim, tym si tento zaklad zvysim na maximum, to znamena, ze pol roka mam taky ako urci zamestnavatel a pol roka zamestnavatel+ dobrovolne. Na matersku je nastup v januari 2011, takze materska sa mi pocita z roku 2010, 6x730€ + 6x 1116,75 = 11 080,5€/365 = 30 cele volačo a z toho 55%. Mylim sa?
Xanti
30.06.10,12:42
Dobry den, prosim o radu:
od roku 2000 som zamestnana, v maji 2008 som nastupila na matersku, v sucasnosti som na rodicovskej. Vyzera to, ze bude druhe babo, oplati sa mi zacat si rychlo platit dobrovolne poistenie kvoli max. materskej?
Lebo ako amaterovi mi to vychadza takto:
zamestnavatel urci predpokladany vymeriavaci zaklad(cca. 730€). Ja sa od 1.7. pripoistim, tym si tento zaklad zvysim na maximum, to znamena, ze pol roka mam taky ako urci zamestnavatel a pol roka zamestnavatel+ dobrovolne. Na matersku je nastup v januari 2011, takze materska sa mi pocita z roku 2010, 6x730€ + 6x 1116,75 = 11 080,5€/365 = 30 cele volačo a z toho 55%. Mylim sa?
Mýliš sa.

Tebe DNP už nepomôže, nakoľko potrebuješ mať ho platené 270 dní, čo už nestíhaš.
Máš možnosti :
a) dohodnúť sa zo zamestnávateľom, že Ti napíše do predpokladaného VZ maximálnu hodnotu ... materská bude maximálna
b) ukončiť pracovný pomer a založiť DNP z maxima ( tu stačí platiť 26 týždňov z maxima ) a budeš mať maximálnu materskú - toto nedoporučujem, škoda prísť o prácu.
AdrianaA
01.07.10,11:29
Materská 2011- február .
Moja situácia je nasledovná:
Po 10 rokoch v práci som dala výpoveď dohodou k 30.6.2010. Výpoveď som dala pred mesiacom, kedy som ešte ani len netušila, že som tehotná.
Od roku 2008 mám živnosť, ale moje príjmy boli malé a nedosahovali hranicu na povinné poistenie v soc.poisťovni a nakoľko som mala TPP, tak som neplatila ani dobrovoľné poistenie. Po skončení môjho TPP k 30.6.2010 mám ( mala ) plán rozvýjať svoju živnosť a taktiež sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie do SP a samozrejme platiť ZP. Teraz však neviem, čo by bolo lepšie? Neprihlásiť sa do SP na dobrovoľné poistenie alebo prihlásiť. Ak áno, z akého vymeriavacieho základu platiť ? Nie je lepšie sa zamestnať na tie 2 mesiace ( pravdepodobne budem PN z dôvodu rizikového tehotenstva ) ?
Budem musieť ukončiť resp. pozastaviť živnosť ?
Nikto mi neporadí :mee:
saskia26
01.07.10,19:30
Kedy máš termín pôrodu? A kedy plánuješ ísť na PN?
Takže momentálne si neplatíš žiadne poistenie v SP?

Podľa tohto mi to vychádza, že pozastaviť živnosť a zamestnať sa pred nástupom na PN. Doplň informácie a ešte to posúdime, hlavne niekto skúsenejší.
veronikasad
01.07.10,21:44
Materská 2011- február .
Moja situácia je nasledovná:
Po 10 rokoch v práci som dala výpoveď dohodou k 30.6.2010. Výpoveď som dala pred mesiacom, kedy som ešte ani len netušila, že som tehotná.
Od roku 2008 mám živnosť, ale moje príjmy boli malé a nedosahovali hranicu na povinné poistenie v soc.poisťovni a nakoľko som mala TPP, tak som neplatila ani dobrovoľné poistenie. Po skončení môjho TPP k 30.6.2010 mám ( mala ) plán rozvýjať svoju živnosť a taktiež sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie do SP a samozrejme platiť ZP. Teraz však neviem, čo by bolo lepšie? Neprihlásiť sa do SP na dobrovoľné poistenie alebo prihlásiť. Ak áno, z akého vymeriavacieho základu platiť ? Nie je lepšie sa zamestnať na tie 2 mesiace ( pravdepodobne budem PN z dôvodu rizikového tehotenstva ) ?
Budem musieť ukončiť resp. pozastaviť živnosť ?
Do 42 kal. dní od skončenia prac. pomeru môžeš mať začiatok PN-ky, ktorá môže trvať až do nástupu na materskú. Nárok na materské z prac. pomeru ti však nevznikne.
Môžeš sa prihlásiť na dobrovolné nem. poistenie (do začiatku nástupu na materskú je viac ako 26 týždňov, materská bude vypočítaná z VZ, ktorý si určíš). Poistenie však musí trvať viac ako 26 týždňov, inak bude z minima. Alebo ak máš možnosť zamestnania s vyšším VZ pred nástupom na materskú, aj to je riešenie. V oboch prípadoch budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch.
Andyke
02.07.10,07:45
Do 42 kal. dní od skončenia prac. pomeru môžeš mať začiatok PN-ky, ktorá môže trvať až do nástupu na materskú. Nárok na materské z prac. pomeru ti však nevznikne.
Môžeš sa prihlásiť na dobrovolné nem. poistenie (do začiatku nástupu na materskú je viac ako 26 týždňov, materská bude vypočítaná z VZ, ktorý si určíš). Poistenie však musí trvať viac ako 26 týždňov, inak bude z minima. Alebo ak máš možnosť zamestnania s vyšším VZ pred nástupom na materskú, aj to je riešenie. V oboch prípadoch budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch.

Nárok na materské jej vznikne, ak bude PN až do nástupu na materskú- viď § 50 ods.b
§ 50 Zák. o soc.poistení

Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak

a) jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu alebo
b) ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu poberala nemocenské alebo ošetrovné.
- - -
Takže pokiaľ si mala dobrý plat v zamestnaní, tak PN do 42 dní a následne plynulý nástup na materskú .

Keď príliš nízky plat si mala, tak súhlasím s riešeniami od Veroniky.
Buď prihlásiť sa na DNP z maxim. VZ alebo nájsť nové zamestnanie s vysokým platom.
pepone1
06.07.10,08:54
Dobrý deň......chcem sa súrne opýtať:
Pravdepodobne som tehotná (opakovane domáci test) ale lekár to ma potvrdiť až za dva týždne (to už budem asi v 6-7 týždni).......nechcela by som ale niečo premeškať.......platím si dlhodobo DNP z min. VZ (čiže podmienku 270 dní do MD budem mať v pohode).....chcem sa isť odhlásiť z platenia DNP z min. VZ a znovu prihlásiť z max. VZ aby som to stihla do 8 týždňa tehotenstva aj keď to nemám na 100 percent potvrdené.......ale čo v prípade, že by tehotenstvo nejako nevyšlo, je možnosť potom opakovane sa odhlásiť z min. VZ a znovu prihlásiť na min. VZ DNP, aby som nemusela toľko platiť?........platí aj tu podmienka 6 mesiacov ako pri zmene VZ? .....aj keď ide vlastne o zrušenie DNP, resp. o nové prihlásenie?......alebo je možné rušiť DNP a prihlasovať sa nanovo aj opakovane za sebou? Čo mi poradíte. Ďakujem
ada159
06.07.10,09:20
Pekný deň, potrebovala by som poradiť v tomto prípade. Môj nástup na materskú je stanovený na 29.1.2011. Splňam podmienku 270 dní poistenia, ktoré mi vzniklo ešte za obdobie, kedy som bola zamestnaná. V súčasnej dobe mám pozastavenú živnosť a som evidovaná na UP. V prípade že sa k 01.01.2011 zamestnám s výškou mzdy 1200, bude pre výpočet materskej použitý VZ z tejto sumy?
Andyke
06.07.10,09:30
Áno, VZ budú počítať z nového zamestnania.
standa82
06.07.10,09:39
Od 10/2009 som DNP z rozdielu max.VZ a minim.mzdy (som na RD do 28.8.), chcela by som nastúpiť na PN na mesiac od 29.8.-28.9. (termín nástupu na MD). Chcem sa opýtať, či mi bude PN počítaná tak ako materská, teda z maxima. Ďakujem
ada159
06.07.10,09:40
A nevadí ak, nový pracovný pomer vznikne až k 01.01.2011, ked rozhodujúcim obdobím je spravidla predchádzajúci rok? Nie je nutné sa zamestnať už v decembri 2010?
Lubka25nz
06.07.10,09:50
ahojte. no ja mam z toho poriadny chaoz. dnes som bola v Soc. poistovni sa informovat ohladom materskej. som SZCO od r. 2007. som na zaciatku tehotenstva, takze este nemam od dr. predpokladany datum porodu. podla poslednej M. mi to vychadza cca 23.2.2011. kedze sa v tomto vobec nevyznam, prosim, pomozte mi, co mam urobit, aby som dostala max. matersku, t. j. 600€. v soc. poistovni mi neodporucali si priplacat, kedze uz tehotna som a podla mojho vymeriavacieho zakladu z minuleho roka mi vypoctiala cca 200€, ale tento rok platim len minimum, takze by to bolo ovela menej. zivnost by som rusit nechcela, radsej pozastavit. dakujem velmi pekne za vase nazory a pomoc.
Andyke
06.07.10,10:09
A nevadí ak, nový pracovný pomer vznikne až k 01.01.2011, ked rozhodujúcim obdobím je spravidla predchádzajúci rok? Nie je nutné sa zamestnať už v decembri 2010?

Stačí Ti PP v januári 2011.
§ 54 ods.2
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosťje obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.
Andyke
06.07.10,10:13
Od 10/2009 som DNP z rozdielu max.VZ a minim.mzdy (som na RD do 28.8.), chcela by som nastúpiť na PN na mesiac od 29.8.-28.9. (termín nástupu na MD). Chcem sa opýtať, či mi bude PN počítaná tak ako materská, teda z maxima. Ďakujem

PN Ti budú počítať iba z DNP z VZ čo si vlani platila, zo zamestnania na PN máš tiež nárok.
PS: opravila som svoj príspevok, lebo som prehliadla, že vlastne končíš RD a nastupuješ do práce a hneď v prvý deň ideš na PN.
ada159
06.07.10,10:16
Andyke, dakujem veľmi pekne za odpoved. A ešte by som sa rada uistila v jednej veci. Pokial sa teraz dobrovolne pripoistím na max.VZ, splním aj podmienku poistenia viac ako 26 týždnov, bude moj Vz pre výpočet materskej počítaný z maxima. Už sa nebude brať do úvahy, že som bola PN zo zamestnania v mesiaci 01 a 02/2010 a od následne do tohto dňa na úrade práce?
Andyke
06.07.10,10:18
ahojte. no ja mam z toho poriadny chaoz. dnes som bola v Soc. poistovni sa informovat ohladom materskej. som SZCO od r. 2007. som na zaciatku tehotenstva, takze este nemam od dr. predpokladany datum porodu. podla poslednej M. mi to vychadza cca 23.2.2011. kedze sa v tomto vobec nevyznam, prosim, pomozte mi, co mam urobit, aby som dostala max. matersku, t. j. 600€. v soc. poistovni mi neodporucali si priplacat, kedze uz tehotna som a podla mojho vymeriavacieho zakladu z minuleho roka mi vypoctiala cca 200€, ale tento rok platim len minimum, takze by to bolo ovela menej. zivnost by som rusit nechcela, radsej pozastavit. dakujem velmi pekne za vase nazory a pomoc.

Na DNP sa treba prihlásiť ešte pred otehotnením!!
A to preto, lebo materské Ti priznajú len vtedy, ak DNP trvalo aspoň 270 dní v období posledných dvoch rokov pred pôrodom. (čo už nezískaš, lebo si tehotná)
Lubka25nz
06.07.10,10:41
tomu rozumiem, dakujem. ale chcela by som zistit, ci viem tu max. matersku dostat aj inym sposobom. neviem, ci si to lahko prestavujem, ale napr. je velka pravdepodobnost, ze pojdem na matersku niekedy v januari 2011. keby som napr. k 1.12. 2010 pozastavila zivnost a napr. otec by ma prijal do zamestnania a dal by mi v hrubom prijem 1000€, za mesiac december by za mna zaplatil odvody do soc. poistovne do 8. 1. 2011 ale zaroven by mi dal od 1.1. 2011 vypoved v skusobnej dobe a ja by som zatial, kym ma dr. vypise na matersku bola napr. na UPSVaR (nieviem, ci je to mozne, ked budem mat pozasatvanu zivnost). je toto mozne? mala by som potom matersku 600€? alebo ako to docielit? dakujem pekne
Lubka25nz
06.07.10,10:48
a uz vobec nerozumiem, preco sa zamestnancom pocita materska z hrubeho prijmu a szco z vymeriavacieho zakladu. ked som si pocitala kolko by som mala matersku, keby sa to pocitalo ako u zamestnancov, ale pocitala som to z cisteho prijmu, tak by mi vysla okolo 400€. a to je sakra rozdiel. nechapem, na co platim dane a nie male a odvody, ked ho.no z toho. pred dvomi rokmi som platila do socialky 5000sk mesacne a teraz co z toho, ked sa mi konecne podarilo platit minimum. ach jaaaj
Andyke
06.07.10,10:59
Materské dávky sa počítajú rovnako u poistencov (či je zamestnanec alebo SZČO) t.j. z denného vymeriavacieho základu na nemoc.poistenie dosiahnutého v rozhod. období.
Pozri §54 tu :
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#55
Lubka25nz
06.07.10,11:11
aha, tak to som sa zasa zbytocne rozculila. neznalost zakona neospravedlnuje, ci tak nejak :) dakujem pekne.
a na tu predchadzajucu otazku by si mi vedela odpovedat?
Andyke
06.07.10,11:16
Príliš si to prekombinovala, pozastaviť živnosť, zamestnať sa, potom chceš byť uchádzačom o zamestnanie. A to už prečo?
Koncom decembra pozastaviť živnosť, zamestnaj sa v januári a odtiaľ na materskú. (a zo zamestnania Ti budú počítať materské)
Lubka25nz
06.07.10,11:24
no nechcela by som rodicom komplikovat uctovnictvo. nech rok 2011 zacnu bezo mna.
DominikaDominika
06.07.10,12:36
PN Ti budú počítať iba z DNP z VZ čo si vlani platila, zo zamestnania na PN nemáš nárok.


Andyke, prečo nemá "standa 82" zo zamestnania nárok na nemocenské? Preto, že jej vznikol nárok na nemocenské z DNP?
Ak by jej nevznikol nárok na nemocenské z DNP, tak by mala nárok zo zamestnania?

Zaujíma ma to preto, lebo môj prípad je taký, že som ukončila RD (pár dní pred 3. narodeninami dieťaťa), lekár ma vypísal na PN (ďalšie tehotenstvo). Keď som papiere odniesla do zamestnania, tak mi nič nehovorili o tom, že by som nemala nárok na nemocenské zo zamestania, práve naopak. Mala som uzatvorené aj DNP - ale iba vyše mesiaca. Dnes (8. deň PN) som DNP zrušila - bolo pre mňa nevýhodné. Dúfam, že som nič nepokašľala a že mám nárok na nemocenské zo zamestnania... alebo sa mylím :confused:
AdrianaA
06.07.10,12:57
Do 42 kal. dní od skončenia prac. pomeru môžeš mať začiatok PN-ky, ktorá môže trvať až do nástupu na materskú. Nárok na materské z prac. pomeru ti však nevznikne.
Môžeš sa prihlásiť na dobrovolné nem. poistenie (do začiatku nástupu na materskú je viac ako 26 týždňov, materská bude vypočítaná z VZ, ktorý si určíš). Poistenie však musí trvať viac ako 26 týždňov, inak bude z minima. Alebo ak máš možnosť zamestnania s vyšším VZ pred nástupom na materskú, aj to je riešenie. V oboch prípadoch budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch.
Aj mne to tak vychádza. Zatiaľ som sa dobrovolne poistila z max. VZ od 01.07.2010 a budem tam mať tých 26.týždňov. Čo sa ale stane, ak počas platenia DNP pôjdem na PNku. Z akého vymeriavacieho základu sa mi bude rátať ? Bude sa to považovať za ochrannú dobu alebo už z nového DNP ?
Ak by som napr. po mesiaci platenia DNP z max. vymer.základu išla na PN a bola PN až do nástupu na materskú, tak by som DPN neplatila alebo ho mám radšej platiť ?
Andyke
06.07.10,19:45
Andyke, prečo nemá "standa 82" zo zamestnania nárok na nemocenské? Preto, že jej vznikol nárok na nemocenské z DNP?
Ak by jej nevznikol nárok na nemocenské z DNP, tak by mala nárok zo zamestnania?

Zaujíma ma to preto, lebo môj prípad je taký, že som ukončila RD (pár dní pred 3. narodeninami dieťaťa), lekár ma vypísal na PN (ďalšie tehotenstvo). Keď som papiere odniesla do zamestnania, tak mi nič nehovorili o tom, že by som nemala nárok na nemocenské zo zamestania, práve naopak. Mala som uzatvorené aj DNP - ale iba vyše mesiaca. Dnes (8. deň PN) som DNP zrušila - bolo pre mňa nevýhodné. Dúfam, že som nič nepokašľala a že mám nárok na nemocenské zo zamestnania... alebo sa mylím :confused:

Odpoveď pre Standu82 som opravila. Má nárok na PN aj zo zamestnania.
Aj Tebe vzniká nárok na nemoc.dávky zo zamestnania, buď kľudná.
DominikaDominika
06.07.10,19:58
Odpoveď pre Standu82 som opravila. Má nárok na PN aj zo zamestnania.
Aj Tebe vzniká nárok na nemoc.dávky zo zamestnania, buď kľudná.


Dík, budem kľudne spať :D ......... aspoň kým znova nenatrafím na nejaký zaujímavý § v zákone :cool:

Ešte sa spýtam, ak som od 29.6. na PN (nemocenské len zo zamestnania) a DNP som dnes zrušila. Mám povinnosť zaplatiť DNP iba do 28.6. a od 29.6. dodnes nemusím, je to tak, však? Alebo musím zaplatiť príspevok na DNP až do dnešného dňa zrušenia, keďže nemocenské z neho nečerpem? :confused: Bola by som sa spýtala na pobočke, ale keďže som PN, tak odhlášku mi podávala moja sestra...
Andyke
06.07.10,20:01
Andyke, dakujem veľmi pekne za odpoved. A ešte by som sa rada uistila v jednej veci. Pokial sa teraz dobrovolne pripoistím na max.VZ, splním aj podmienku poistenia viac ako 26 týždnov, bude moj Vz pre výpočet materskej počítaný z maxima. Už sa nebude brať do úvahy, že som bola PN zo zamestnania v mesiaci 01 a 02/2010 a od následne do tohto dňa na úrade práce?

Keď uzavrieš DNP teraz z max.VZ, tak keď nastúpiš na MD 29.1.2011 , tak Ti budú počítať materské z maxim.VZ. (nepísala si, kedy si bola zamestnaná, takže sa spolieham, že si to sama dobre vypočítala, že do nástupu na MD v posledných 2 rokoch 270 dní si mala nemoc.poistenie)
Andyke
06.07.10,20:05
Dominika poistné na DNP Ti zaniklo dňom zrušenia t.j. dnešným dňom. Takže poistné treba uhradiť za celé obdobie trvania t.j.jún a za júl ( 6 dní.)
Xanti
06.07.10,20:06
Zaplatíš do dňa zrušenia, teda do dnešného dňa.
Tak ako sa na DNP nedá spätne prihlásiť, tak sa nedá spätne odhlásiť.
DominikaDominika
06.07.10,20:10
Dominika poistné na DNP Ti zaniklo dňom zrušenia t.j. dnešným dňom. Takže poistné treba uhradiť za celé obdobie trvania t.j.jún a za júl ( 6 dní.)

Ja som si len spomenula, že niekde v príspevkoch bolo, že počas PN sa neplatí nemocenské poistenie
- ale asi sa to týka iba doby počas materskej a nie PN....
Andyke
06.07.10,20:12
Dominika ale Ty si na PN išla zo zamestnania. Z DNP Ti nárok nevznikol na nemoc.dávky počas PN, takže za to treba platiť poistné na DNP.
DominikaDominika
06.07.10,20:21
Dominika ale Ty si na PN išla zo zamestnania. Z DNP Ti nárok nevznikol na nemoc.dávky počas PN, takže za to treba platiť poistné na DNP.

O.K., už mám v tom jasno, ďakujem za vysvetlenie. Hneď zajtra platím ;)
Andyke
06.07.10,20:29
Aj mne to tak vychádza. Zatiaľ som sa dobrovolne poistila z max. VZ od 01.07.2010 a budem tam mať tých 26.týždňov. Čo sa ale stane, ak počas platenia DNP pôjdem na PNku. Z akého vymeriavacieho základu sa mi bude rátať ? Z minim. VZ 319,58 €. Bude sa to považovať za ochrannú dobu alebo už z nového DNP ? Ochrannú dobu Ti neuznajú, lebo máš aktuálne nové nemoc.poistenie, takže z DNP.
Ak by som napr. po mesiaci platenia DNP z max. vymer.základu išla na PN a bola PN až do nástupu na materskú, tak by som DPN neplatila alebo ho mám radšej platiť ? Počas PN nie je povinnosť platiť poistné DNP- vyplýva zo zákona

Odpovede červeným.
ptimka
07.07.10,08:13
Ahojte,
potrebovala by som sa poradiť...kamoška bude rodiť niekedy vo februári 2011...tie 2 roky, počas ktorých by mala byť poistená, môžeme rátať ako február 2009 až február 2011? momentálne robí len na dohodu, ale od februára 2009 bola v riadnom PP 270 dní, čiže tú podmienku by aj splnila...lenže ide nám o to, aby dostala max. materskú...keby sa zametnala pred pôrodom na jeden mesiac, brali by jej ten VZ od posledného zamestnávateľa na výpočet materskej? veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede
kaprik
07.07.10,08:16
Ja som si na môj problém našla jednoznačnú odpoveď - teraz hľadám radu pre kamarátku.
Zo zamestnania nastúpila na MD v 09/2009, teraz poberá RP, plánuje druhé dieťa, otehotniet by mala 02/2011 a druhé dieťa by sa malo narodiť cca 11/2011, teda jej prvé dieta by práve dovŕšilo 2 roky alebo by bolo tesne pred.
Ako postupovať, aby získla maximálnu materskú?
AdrianaA
07.07.10,10:11
Andyke, takže ak by som mala možnosť sa niekde zamestnanať na max.vymer.základ, tak z toho by mi išla PNka a aj materská a bolo by to asi lepšie.
lykos
07.07.10,13:59
ahojte.potrebovala bz som poradit vo veci materskej dovolenkz a dobrovolneho pripoistenia zdravotného....na zaciatku augusta mam ist na MD.som stale zamestnana a este si platim dobrovolne poistne na zvysenie materskej...chcela bz som vediet, ci mi bude treba vybavovat vsetko osobitne.cize matersku v praci budem dostavat osobitne a z platenia DP tiez dostanem dalsie peniazkz?neviem ani výsku MD a DP po narodeni dietatka...DP si teraz platim mesacne cca 39€. mam odpracovanych povinných 270 dní za posledne 2 roky, teda platene poistenie. s priatelom zijeme spolu v 1 domacnosti, ale nie sme manzelia...ako sa toto vsetko bude hodnotit?budem potrebovat od doktorkz 2 potvrdenia o MD?do prace a na socialku koli DP???vdaka za odpoved.lebo netusim ako to ma bzt.na socke tiez kadejako hovoria :-( :(:confused::mad:
Andyke
08.07.10,11:37
Andyke, takže ak by som mala možnosť sa niekde zamestnanať na max.vymer.základ, tak z toho by mi išla PNka a aj materská a bolo by to asi lepšie.
Keby si išla na PN počas DNP keď ešte neuplynulo 26 týždňov, tak PN z minim. VZ bude, ale materské Ti už pôjde z maxima.
Samozrejme keby sa Ti podarilo to zamestnanie s max.VZ , tak aj PN aj materská z maxima .
Andyke
08.07.10,11:39
Ahojte,
potrebovala by som sa poradiť...kamoška bude rodiť niekedy vo februári 2011...tie 2 roky, počas ktorých by mala byť poistená, môžeme rátať ako február 2009 až február 2011? momentálne robí len na dohodu, ale od februára 2009 bola v riadnom PP 270 dní, čiže tú podmienku by aj splnila...lenže ide nám o to, aby dostala max. materskú...keby sa zametnala pred pôrodom na jeden mesiac, brali by jej ten VZ od posledného zamestnávateľa na výpočet materskej? áno veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede
A zamestnať by sa mala ešte pred nástupom na materskú.
petinka
09.07.10,04:47
ahojte prosim o radu.
31.7.2010 bude koncit moj pracovny pomer, dohodou.
zistila som vsak ze som tehotna, pracu si samozrejme hladam, ale nepredpokladam ze ma niekto tehotnu zamestna.
takze zrejme pojdem od 1.8.2010 na UP, som povinna na UP oznamit ze som tehotna? ako je to z poistenim socialne, zdravotne, vsetko za mna odvedie UP, alebo si budem musiet nieco platit sama, mam ist na nejake urady?
270 dni mam odpracovanych, takze narok na MD mi vznikne.
mam narok aj na podporu v nezamestnanosti, takisto mam potrebny pocet dni na poberanie odpracovanych.
dakujem za Vase rady
ptimka
09.07.10,05:16
A zamestnať by sa mala ešte pred nástupom na materskú.

Ďakujem pekne za odpoveď...a mohla by ju firma zamestnať iba na jeden mesiac, prípadne na dobu určitú? napríklad keby ju firma prijala do riadneho pracovného pomeru iba na obdobie august 2010, tak už z toho VZ by jej bola vyrátaná potom výška materskej?
MaxMan
09.07.10,05:36
Dobrý deň,

manželka si platí DNP, aby mala vyššiu materskú. 270 dní poistenia má splnených, teraz jej beží 26 týždňov z maxima. Máme chorého syna, kde si môžeme vypísať OČR. Má OČR vplyv na materskú? Zarátavajú sa jej dni poistenia na materskú (VZ max.) aj počas OČR?
Jedná sa mi o to, či sa započítavajú aj dni počas OČR do tých 26 týždňov, aby mala max. VZ na materskú.

Ďakujem za každú pomoc.
veronikasad
09.07.10,05:42
Dobrý deň,

manželka si platí DNP, aby mala vyššiu materskú. 270 dní poistenia má splnených, teraz jej beží 26 týždňov z maxima. Máme chorého syna, kde si môžeme vypísať OČR. Má OČR vplyv na materskú? Zarátavajú sa jej dni poistenia na materskú (VZ max.) aj počas OČR?
Jedná sa mi o to, či sa započítavajú aj dni počas OČR do tých 26 týždňov, aby mala max. VZ na materskú.

Ďakujem za každú pomoc.
Nie, nemá vplyv. Doba poberania nemocenského a ošetrovného sa považuje za vylučitelnú dobu, počas nej sa nem. poistenie neplatí.(počíta sa do 26 týždňov)
Ak ešte neuplynulo 26 týždňov, ošetrovné bude vyplácané z min. VZ.

Ešte doplním, že ošetrovné by nemalo trvať viac ako 10 kal. dní. Od 11. kal. dňa sa nem. poistenie prerušuje.
MaxMan
09.07.10,05:54
Ďakujem za rýchlu odpoveď. O max. 10 dňoch viem. Taktiež o vyplácaní z min. VZ.
Altrix
09.07.10,06:37
Zamestnankyňa poberala RP celý rok 2009. Počas troch mesiacov (1.4.2009 - 30.6.2009) pracovala u zamestnávateľa na skrátený pracovný uväzok.
V roku 2010 sa vrátila 1.6.2010 do zamestnania, počas ktorého si vyčerpala nevybratú dovolenku.
25.7.2010 nastupuje na materskú dovolenku.
Vymeriavacím základom pre výpočet materskej dovolenky je obdobie 01.06.2010 - 24.7.2010 ?

Ďakujem za odpoveď.
Andyke
09.07.10,07:13
ROzhod.obdobím pre určenie DVZ je rok 2009 v tomto prípade - § 54 ods.1 Zák. o soc.poist.
karlinda
09.07.10,10:24
Potrebujem radu pre sestru. Ake je RO pre vypocet vysky materskej ak je sestra momentalne na RD.Z ktoreho obdobia a aku vysku jej urcia.Chcela by si platit DNP na max VZ a nevie si vyratat v akej vyske to ma platit,teda podla toho kolko jej urcia v praci a platit len ten rozdiel.
Dakujem
veronikasad
09.07.10,15:04
Potrebujem radu pre sestru. Ake je RO pre vypocet vysky materskej ak je sestra momentalne na RD.Z ktoreho obdobia a aku vysku jej urcia.Chcela by si platit DNP na max VZ a nevie si vyratat v akej vyske to ma platit,teda podla toho kolko jej urcia v praci a platit len ten rozdiel.
Dakujem
Uvažuje o ďalšej materskej, alebo chce platiť DNP kvoli nemocenskému a ošetrovnému ?
Katy a R
11.07.10,10:07
Potrebujem radu pre sestru. Ake je RO pre vypocet vysky materskej ak je sestra momentalne na RD.Z ktoreho obdobia a aku vysku jej urcia.Chcela by si platit DNP na max VZ a nevie si vyratat v akej vyske to ma platit,teda podla toho kolko jej urcia v praci a platit len ten rozdiel.
Dakujem
... pozri § 54 a § 55 zák o SP;)
brčko
11.07.10,11:25
Zamestnankyňa poberala RP celý rok 2009. Počas troch mesiacov (1.4.2009 - 30.6.2009) pracovala u zamestnávateľa na skrátený pracovný uväzok.
V roku 2010 sa vrátila 1.6.2010 do zamestnania, počas ktorého si vyčerpala nevybratú dovolenku.
25.7.2010 nastupuje na materskú dovolenku.
Vymeriavacím základom pre výpočet materskej dovolenky je obdobie 01.06.2010 - 24.7.2010 ?

Ďakujem za odpoveď.

podstatné je, či nastupuje na MD
- počas čerpania RD alebo
- už riadne pracuje a v takom prípade, či v r.2009 pracovala na ten istý prac.pomer, ktorý trvá doteraz.

Ak platí to druhé a v r.2009 pracovala na ten istý prac.pomer, ktorý trvá teraz, tak súhlasím s Andyke.

Ak by ale pred nástupom na MD čerpala RD alebo v r.2009 pracovala na iný prac.pomer (t.j. súčasne čerpala RD v starom PP a v novom pracovala na čiastočný úväzok), tak by sa rátalo materské z pravdep. VZ, ktorý by dosiahla v mesiaci nástupu na MD podla Zákona o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm. b) + ods.2
karlinda
12.07.10,06:17
Uvažuje o ďalšej materskej, alebo chce platiť DNP kvoli nemocenskému a ošetrovnému ?


Uvazuje tak kvoli materskej planovanej.Tak nevieme kolko by jej postacilo.Na MD je od 15.6.2008....zatial nie je tehotna,ale planuje.DNP si plati uz vyse dvoch rokov z minima,ale teraz od 1.7. plati z maxima.
henriettka
12.07.10,07:57
Dobry den, potrebovala by som radu. 05.06.2010 som ukoncila RD, 06.06.2010 som nastupila spat do zamestnania, PP som ukoncila 30.06.2010, z toho som bola 9 kal.dni OČR. Momentalne som nezamestnana a chcem sa dnes 12.07.2010 prihlasit na DNP s max VZ. Ak by som teoreticky bola uz tehotna , vznikne mi narok na max. matersku? Pripocita sa mi doba zamestnania k DNP aby mi vyslo 270 dni? Bude mi stacit platit 6 mes z max. vymeriavaku a potom ho znizit? / rozhodne obdobie by malo byt 2010/. Dakujem pekne
any18
12.07.10,08:07
Ahojte mala by som zase prosbu. Chcela by som poradit kamoske, chcela by otehotniet a pyta sa aku sumu ma platit na DNP, aby mala max. matersku. A kedy? Resp. skor odkedy... Co tipujem, ze najskor, ale v tej sume by som chcela poradit.
Velmi pekne dakujem.
Preposielam jej udaje:
Zacala som pracovat od 7.12.2009.Plat mam kazdy mesiac rozny,podla poctu zmien v mesiaci.Popisem Ti tu kazdy mesiac.
december-hruby plat.......399,60 EUR
januar........................ 621,60 EUR
februar...........................627,14 EUR
april...............................666,00 EUR
maj................................632,70 EUR

Velmi pekne dakujem za skoru odpoved a prajem pekny dnik.
Natie
12.07.10,10:34
Ahojte. Som zamestnaná ale na MD. Od júna 2009 poberám rodičovský príspevok, malý bude mať 2 roky vo februári 2011. Momentálne som v 5.týždni tehotenstva, dieťatko by sa malo narodiť v marci 2011. DNP si platím už dlho, momentálne z minima. Podmienku 270 dní mám splnenú určite. Aby som mala čo najvyššiu materskú mám si teraz DNP zrušiť a začať platiť nové DNP z maxima? ďakujem vopred za odpoveď.
Zuzkall
12.07.10,10:40
Dobry den, chcela by som velmi pekne poprosit o odpoved ohladne naroku na materske:

1. situacia

- Rozmyslam spravne, ze pokial som ako zamestnankyna (a stale som zamestnana len teraz som na RD) mala narok na materske pri prvom dietati a este pocas trvania rodicovskej dovolenky s tymto dietatom nastupim na dalsiu matersku dovolenku, vznika mi narok na materske a pocita sa doba rodicovskej dovolenky akoby som bola nemocensky poistena na tieto ucely?
Pokial mi narok na materske za tychto okolnosti vznikne, co bude rozhodujucim obdobim a co bude vymeriavacim zakladom? Resp. budem poberat materske v rovnakej vyske ako pri prvom dietati? (mala som maximalny mozny vymeriavaci zaklad v maji 2008)



2. situacia (asi pravdepodobnejsia)
- zmeni sa nejako moja situacia v pripade, ak medzi konciacou rodicovskou a dalsou materskou dovolenkou budem musiet na urcite obdobie napr. na mesiac ci viac nastupit spat do prace? Budem mat narok na materske, co bude rozhodujucim obdobim a co bude vymeriavacim zakladom? Resp. ako v tejto situacii ziskat aktualnu
maximalnu matersku?


Na nasej pobocke socialnej poistovne som sa nejak nedopatrala odpovede :(
Prosim odpovie mi niekto "zasvateny"? Dakujem.

Zuzka
Andyke
12.07.10,11:31
Ahojte. Som zamestnaná ale na MD. Od júna 2009 poberám rodičovský príspevok, malý bude mať 2 roky vo februári 2011. Momentálne som v 5.týždni tehotenstva, dieťatko by sa malo narodiť v marci 2011. DNP si platím už dlho, momentálne z minima. Podmienku 270 dní mám splnenú určite. Aby som mala čo najvyššiu materskú mám si teraz DNP zrušiť a začať platiť nové DNP z maxima? ďakujem vopred za odpoveď.

Netreba platiť DNP z maxima. Záleží aký plat máš v zamestnaní. Tebe stačí platiť z rozdielu maxim.VZ mínus VZ zo zamestnania, aby materské počítali z maxim.VZ.
Maxim.VZ teraz je: 1116,75 €, pokiaľ máš v zamestnaní napr.600 € plat, tak DNP stačí platiť z toho rozdielu t.j. 1116,75-600= 516,75 €.
Zrušiť DNP a novú prihlášku podať.
Andyke
12.07.10,11:40
Dobry den, chcela by som velmi pekne poprosit o odpoved ohladne naroku na materske:

1. situacia

- Rozmyslam spravne, ze pokial som ako zamestnankyna (a stale som zamestnana len teraz som na RD) mala narok na materske pri prvom dietati a este pocas trvania rodicovskej dovolenky s tymto dietatom nastupim na dalsiu matersku dovolenku, vznika mi narok na materske a pocita sa doba rodicovskej dovolenky akoby som bola nemocensky poistena na tieto ucely? Áno
Pokial mi narok na materske za tychto okolnosti vznikne, co bude rozhodujucim obdobim a co bude vymeriavacim zakladom? Resp. budem poberat materske v rovnakej vyske ako pri prvom dietati? (mala som maximalny mozny vymeriavaci zaklad v maji 2008) Budú počítať z pravdepodobného zárobku t.j. čo Ti napíše mzdárka na to potvrdenie t.j. Tvoj predpokladaný zárobok napíše.



2. situacia (asi pravdepodobnejsia)
- zmeni sa nejako moja situacia v pripade, ak medzi konciacou rodicovskou a dalsou materskou dovolenkou budem musiet na urcite obdobie napr. na mesiac ci viac nastupit spat do prace? Budem mat narok na materske, co bude rozhodujucim obdobim a co bude vymeriavacim zakladom? Resp. ako v tejto situacii ziskat aktualnu
maximalnu matersku?
Nástup do práce r. 2011 a nástup na materskú r. 2011. Stále budú vychádzať z predpokladaného zárobku. Ak bude nástup na materskú v r. 2012, tak RO bude r. 2011 a teda aj VZ budú brať z roku 2011. Prípadný nástup na materskú v r. 2012 dnes vôbec nerieš. Dovtedy môžu zákony pomeniť.

Na nasej pobocke socialnej poistovne som sa nejak nedopatrala odpovede :(
Prosim odpovie mi niekto "zasvateny"? Dakujem.

Zuzka

Odpovede červeným.
brčko
12.07.10,11:48
Zuzkall,
súhlasím s Andyke, len k variantu 2doplním, že ak by si pracovala v r.2011 a tesne pred nástupom na druhú MD v r.2012 by si NEčerpala RD ale by si mala aktívne nem.poistenie, tak by sa bral skutočný VZ z r.2011. Ak ale pred nástupom na MD by si čerpala RD, tak by sa bral pravdepodobný VZ aj v prípade, ak by si mala v r.2011 nejaký vym.základ. Podla vysvetlení soc.poistovne postupujú podla Zákona o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.b) akoby ti vzniklo nem.poistenie v den nástupu na MD a vtedy sa berie pravdep. VZ.
Zuzkall
12.07.10,12:19
Zuzkall,
súhlasím s Andyke, len k variantu 2doplním, že ak by si pracovala v r.2011 a tesne pred nástupom na druhú MD v r.2012 by si NEčerpala RD ale by si mala aktívne nem.poistenie, tak by sa bral skutočný VZ z r.2011. Ak ale pred nástupom na MD by si čerpala RD, tak by sa bral pravdepodobný VZ aj v prípade, ak by si mala v r.2011 nejaký vym.základ. Podla vysvetlení soc.poistovne postupujú podla Zákona o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.b) akoby ti vzniklo nem.poistenie v den nástupu na MD a vtedy sa berie pravdep. VZ.


Dakujem pekne Andyke aj Brckovi. Este otazocka. Ak by som pred nastupom na tuto druhu matersku uz pracovala a chcela by som maximalnu matersku, tak mozem par dni pred nastupom na MD skoncit pracovny pomer a na druhy den zacat druhy, kde by som mala aktualny max. VZ? A potom by sa ako rozhodujuce obdobie bralo tych par dni noveho pracovneho pomeru a materske by mi ratali tiez z tohto max. VZ? Je to spravne? Este raz dakujem.
brčko
12.07.10,12:26
Dakujem pekne Andyke aj Brckovi. Este otazocka. Ak by som pred nastupom na tuto druhu matersku uz pracovala a chcela by som maximalnu matersku, tak mozem par dni pred nastupom na MD skoncit pracovny pomer a na druhy den zacat druhy, kde by som mala aktualny max. VZ? A potom by sa ako rozhodujuce obdobie bralo tych par dni noveho pracovneho pomeru a materske by mi ratali tiez z tohto max. VZ? Je to spravne? Este raz dakujem.

Ak by si pracovala, tak by sa bral vym.základ podla § 54 ods.2 písm. b) alebo c) Zákona o sociálnom poistení (v závislosti od dátúmov začiatku prac.pomeru/nem.poistenia a nástupu na Md.
Ak by si nepracovala, tak by som si dala pozor a začala nový PP od prvého v mesiaci, rozhodne nie počas mesiaca, v ktorom nastupujem na MD.

Ale ak ti zvýšia plat novým mzdovým dekrétom na max. vym.základ pred nástupom na MD, tak ti mzdárka môže bez problémov napísať ako pravdepodobný VZ toto maximum. Materské na 1kal.den bude potom pravdep. VZ deleno 30 x55%.
Zuzkall
12.07.10,13:07
Ak by si pracovala, tak by sa bral vym.základ podla § 54 ods.2 písm. b) alebo c) Zákona o sociálnom poistení (v závislosti od dátúmov začiatku prac.pomeru/nem.poistenia a nástupu na Md.
Ak by si nepracovala, tak by som si dala pozor a začala nový PP od prvého v mesiaci, rozhodne nie počas mesiaca, v ktorom nastupujem na MD.

Ale ak ti zvýšia plat novým mzdovým dekrétom na max. vym.základ pred nástupom na MD, tak ti mzdárka môže bez problémov napísať ako pravdepodobný VZ toto maximum. Materské na 1kal.den bude potom pravdep. VZ deleno 30 x55%.

dakujem. dakujem. len nerozumiem, preco nemozem zacat novy pracovny pomer v priebehu mesiaca, kedy nastupujem na matersku? uz som to urobila pri prvej materskej a nebol to ziadny problem, dostala som "maximalku". zmenilo sa nieco? a teda ked skoncim a v zapati zacnem novy pracovny pomer a o par dni nastupim na matersku tak rozhodujuce obdobie bude alebo nebude tych par dni od zaciatku noveho pracovneho pomeru do nastupu na MD? asi som sa tom tom nejak stratila :(
henriettka
12.07.10,13:32
Dobry den, potrebovala by som radu. 05.06.2010 som ukoncila RD, 06.06.2010 som nastupila spat do zamestnania, PP som ukoncila 30.06.2010, z toho som bola 9 kal.dni OČR. Momentalne som nezamestnana a chcem sa dnes 12.07.2010 prihlasit na DNP s max VZ. Ak by som teoreticky bola uz tehotna , vznikne mi narok na max. matersku? Pripocita sa mi doba zamestnania k DNP aby mi vyslo 270 dni? Bude mi stacit platit 6 mes z max. vymeriavaku a potom ho znizit? / rozhodne obdobie by malo byt 2010/. Dakujem pekne

Neporadil by niekto aj mne , prosiiim.
AdrianaA
12.07.10,15:20
Andyke, mám ešte jednu otázku. V prípade, že by som sa teraz zamestnanala s max.VZ a som už v druhom mesiaci. Termín je marec/2011. Môžem ísť hneď po nastúpení do práca ( napr. po dvoch týdňoch ) na PN a bude mi rátana z max.VZ ?
Natie
12.07.10,16:56
Andyke ďakujem veľmi pekne.:)
Altrix
13.07.10,11:45
Prosím o radu pri výpočte vymeriavacieho základu pre výpočet materskej dávky.

Zamestnankyňa je zamestnaná od roku 2004 na trvalý pracovný pomer. V roku 2008 nastupila na materskú dovolenku, neskôr na rodičovskú dovolenku.
V roku 2009 nastúpila na vedľajší pracovný pomer a 5 mesiacov mala malý príjem. 16.5.2010 nastúpila do práce po ukončení RD (vyčerpala starú dovolenku). Dňa 11.7.2010 nastúpila na ďalšiu materskú dovolenku. Prosím Vás čo bude vymeriavací základom ?
1 -príjem od 16.5.2010
2 - pravdepodobný zárobok
3 - príjem z vedľajšieho pomeru, pretože bol v roku 2009, aj ked z hlavného pomeru príjem nemala?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc
aviator
13.07.10,17:59
dakujem. dakujem. len nerozumiem, preco nemozem zacat novy pracovny pomer v priebehu mesiaca, kedy nastupujem na matersku? uz som to urobila pri prvej materskej a nebol to ziadny problem, dostala som "maximalku". zmenilo sa nieco? a teda ked skoncim a v zapati zacnem novy pracovny pomer a o par dni nastupim na matersku tak rozhodujuce obdobie bude alebo nebude tych par dni od zaciatku noveho pracovneho pomeru do nastupu na MD? asi som sa tom tom nejak stratila :(

Toto nás zaujíma viacerých.
Vopred ďakujem.
simonova815
15.07.10,14:33
viete mi prosim niekto napisat aktualny max. VZ pre nemocenske? dakujem
ivka70
16.07.10,05:31
viete mi prosim niekto napisat aktualny max. VZ pre nemocenske? dakujem


http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osoba/1536s?ids=11&prm1=677

Maximálny vymeriavací základ, určený od 1. júla 2010:


maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie je v sume 1116,75 EUR,
maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na starobné poistenie, poistného na invalidné poistenie, poistného na poistenie
v nezamestnanosti a do rezervného fondu solidarity je v sume 2978,00 EUR.
popluharova
16.07.10,07:17
Dobrý deň

Chcela by som sa spýtať
Zamestnankyňa je zamestnaná od 1.9.2008 s hrubým platom 830€, termín pôrodu je 1.12.2010. Doteraz si neplatí DNP. Ak by chcela mať maximálny VZ na materskú stačí jej ak sa v sept.2010 DNP na minimum 319€ ?
-T.J. je jedno kedy sa nemocensky DP lebo Soc. poist. jej aj tak bude vypočítavať DNP z min VZ.
Ďakujem za odpoveď
Andyke
16.07.10,07:24
Na DNP sa treba prihlásiť ešte pred otehotnením!!
A to preto, lebo materské jej priznajú len vtedy, ak DNP trvalo aspoň 270 dní v období posledných dvoch rokov pred pôrodom. (čo už nezíska, lebo je tehotná a pôrod je 1.12.2010)
hopesk
17.07.10,10:58
ahoj draci :)
prosim o pomoc v tomto: manzelka nastupila na MD 24.09.2008, dostavala max. matersku do 8.4.2009 (pracovna zmluva jej koncila 31.1.2009). V sucastnosti je na RD s tou vyssou rodicovskou (256eur), od 1.3.2010 si plati DNP z min. zakladu a na dalsiu MD nastupi 20.10.2010. Ako dostat opat max. matersku?
1.) 31.8.2010 odhlasit min.VZ a 1.9. nahlasit max. VZ DNP
2.) cca 15.10.2010 ukoncit MD a opat sa zamestnat s max. VZ
3.) zalozit zivnost k cca 15.10.2010 s max. VZ (ak je mozne to urobit podla bodu "2" tato moznost je bezpredmetna)
Lehoty DNP za posledne 2 roky: 20.10.2008-08.04.2009 + 01.03-20.10.2010 = viac ako 270 dni za 2 roky a zaroven viac ako 26 tyzdnov pred nastupom na druhu MD.
Dakujem pekne za pomoc.
popluharova
17.07.10,15:21
Dakujem
len na h t t p : // ww w. porada .s k /t117042-materske-v-roku-2009-diel-iv. ht ml pisu
2. Aby bola materská skutočne v zaujímavej výške - teda ideálne vo výške 55% z 1084,55 €, čiže cca 600 € mesačne - treba sa na dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásiť v každom prípade najneskôr vo 8.-mom týždni tehotenstva a určiť si čo najvyšší vymeriavací základ (1084,55 €). Ak by "čerstvé" dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo menej ako 26 týždňov pred nástupom na materskú, SP by priznala materskú len vo výške 55% zo sumy minimálnej mzdy (aktuálne 55% z 295,50 €).

na splnenie max. vymeriavacieho zakladu jej staci platit iba z min. VZ. som si neista lebo vidim tu dve rozne chapania:
1. 270 dni dobrovolneho nemocenskeho poistenia
2. 270 dni hociakeho nemocenskeho poistenia
Ktore je spravne??? Dakujem
Xanti
18.07.10,06:46
ahoj draci :)
prosim o pomoc v tomto: manzelka nastupila na MD 24.09.2008, dostavala max. matersku do 8.4.2009 (pracovna zmluva jej koncila 31.1.2009). V sucastnosti je na RD s tou vyssou rodicovskou (256eur), od 1.3.2010 si plati DNP z min. zakladu a na dalsiu MD nastupi 20.10.2010. Ako dostat opat max. matersku?
1.) 31.8.2010 odhlasit min.VZ a 1.9. nahlasit max. VZ DNP bezpredmetné, platiť z maxima pri DNP musí 26 týždnov aby mala max. materskú
2.) cca 15.10.2010 ukoncit MD a opat sa zamestnat s max. VZ jediná možnosť.
3.) zalozit zivnost k cca 15.10.2010 s max. VZ (ak je mozne to urobit podla bodu "2" tato moznost je bezpredmetna) hlúposť, živnostníkovi sa VZ určuje podla posledného DP, a nie je možné sa prihlásiť povinne predtým.
Lehoty DNP za posledne 2 roky: 20.10.2008-08.04.2009 + 01.03-20.10.2010 = viac ako 270 dni za 2 roky a zaroven viac ako 26 tyzdnov pred nastupom na druhu MD.
Dakujem pekne za pomoc. v texte
Xanti
18.07.10,06:50
Dakujem
len na h t t p : // ww w. porada .s k /t117042-materske-v-roku-2009-diel-iv. ht ml pisu
2. Aby bola materská skutočne v zaujímavej výške - teda ideálne vo výške 55% z 1084,55 €, čiže cca 600 € mesačne - treba sa na dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásiť v každom prípade najneskôr vo 8.-mom týždni tehotenstva a určiť si čo najvyšší vymeriavací základ (1084,55 €). Ak by "čerstvé" dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo menej ako 26 týždňov pred nástupom na materskú, SP by priznala materskú len vo výške 55% zo sumy minimálnej mzdy (aktuálne 55% z 295,50 €).

na splnenie max. vymeriavacieho zakladu jej staci platit iba z min. VZ. som si neista lebo vidim tu dve rozne chapania:
1. 270 dni dobrovolneho nemocenskeho poistenia
2. 270 dni hociakeho nemocenskeho poistenia
Ktore je spravne??? Dakujem
Obe sú správne,
ale zamestnankyňa v tvojom prípade potrebuje 2x270 dní. A má splnenú podmienku len 270 dní zo zamestnania. Iné poistenie ukončené nemá, takže preto je pre ňu už zbytočné robiť si DNP a platiť čo i len z m inima nakoľko nemá to druhé poistenie 270 dní.

Pr.1 : pracujem ale zmenila som min. rok zamestnanie.
Pri nástupe na materskú mám splnenú podmienku 270 dní z nového zamestnania a 270 dní zo starého, ktoré si nechám prirátať k DNP. Vtedy dostane materskú aj z DNP.

Pr.2 : dlhodobo pracujem, viac ako 2 roky v jednej firme. Mám splnenú podmienku 270 dní zo zamestnania. Ale iné poistenie ukončené nemám, takže DNP mi je zbytočné.
ptimka
19.07.10,06:52
Ahojte,
prosím vás pekne, ak kamošku, ktorá bude rodiť 2/2011, teraz v r. 2010 zamestnáme na jeden mesiac na riadny prac. pomer, potom z toho VZ bude mať vyrátanú materskú? /potom by robila len na dohodu/ podmienku 270 dní nemoc. poistenia v posl. dvoch rokoch pred pôrodom by mala splnenú...ďakujem za odpovede
Ta_tiana
19.07.10,07:42
Ahojte, poprosim Vas o radu:) od aprila 2009 si platim DNP z max VZ. Momentalne som tehotna, odchod na matersku mam v oktobri 2010. Chcela by som vsak ist na PN a preto potrebujem vediet, ci mi bude PN vyplacana maximalna a hned na to mozem pokracovat v oktobri v poberani maximalnej materskej. ovplynuje sa to nejako tym, ze ak uz raz cerpam z DNP napr. PN, tak nemozem cerpat matersku z DNP, alebo to vobec spolu nesuvisi a mozem cerpat PN a ked mi skonci, tak hned na to matersku? Vdaka za radu. Tana
Katy a R
19.07.10,08:20
Ahojte, poprosim Vas o radu:) od aprila 2009 si platim DNP z max VZ. Momentalne som tehotna, odchod na matersku mam v oktobri 2010. Chcela by som vsak ist na PN a preto potrebujem vediet, ci mi bude PN vyplacana maximalna a hned na to mozem pokracovat v oktobri v poberani maximalnej materskej. ovplynuje sa to nejako tym, ze ak uz raz cerpam z DNP napr. PN, tak nemozem cerpat matersku z DNP, alebo to vobec spolu nesuvisi a mozem cerpat PN a ked mi skonci, tak hned na to matersku? Vdaka za radu. Tana

.... môžeš ísť kľudne (aj hneď) na PNku, nemocenské a aj materská bude maximálna :):):)
Ta_tiana
19.07.10,12:08
Dakujem, to som potrebovala potvrdit:)))
mamina h.
21.07.10,10:24
Prosim vas, mohli by ste mi potvrdit, co je povinnostou zamestnavatela pri nastupe zamestnankyne na matersku, aby sa na nieco nahodou nezabudlo? Vopred dakujem!

1 SP - posielame Ziadost o materske potvrdenu lekarom aj zamestnancom aj zamestnavatelom

2 SP - Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely uplatnenia naroku na nemocensku davku ?!
(toto je v podstate to potvrdenie, kde zamestnavatel vypisuje prijem atd, len ma prekvapilo, ze sa tam nikde nespomina materska)

3 ZP - v nasom pripade VSZP, Oznamenie zamestnavatela o poistencoch

A samozrejme do 8-eho v dalsom mesiaci musi byt vsetko uhradene, aby tam nebolo nejake oneskorenie, kedze ide mamicka ziadat materske prave.

Vopred dakujem :)
brčko
21.07.10,10:50
Prosim vas, mohli by ste mi potvrdit, co je povinnostou zamestnavatela pri nastupe zamestnankyne na matersku, aby sa na nieco nahodou nezabudlo? Vopred dakujem!

1 SP - posielame Ziadost o materske potvrdenu lekarom aj zamestnancom aj zamestnavatelom zdá sa mi, že zamestnávatel tam ani nič nepotvrdzuje ani vyplnuje, len zamestnanec nástup na MD, podpis, číslo účtu a či požiadal o nem.dávku aj z iného poistenia.

2 SP - Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely uplatnenia naroku na nemocensku davku ?!
(toto je v podstate to potvrdenie, kde zamestnavatel vypisuje prijem atd, len ma prekvapilo, ze sa tam nikde nespomina materska)
medzi nem.dávky patrí: nemocenské, ošetrovné, materské, vyrovnávacia dávka. T.j. nem.dávka nie je totožné ako nemocenské pri PN. :)

3 ZP - v nasom pripade VSZP, Oznamenie zamestnavatela o poistencoch
v ZP sa nejako zvlášť nevyznám, tak aké tlačivo neviem, ale treba nahlásiť poberanie materského, neskôr rodič.príspevku.

A samozrejme do 8-eho v dalsom mesiaci musi byt vsetko uhradene, aby tam nebolo nejake oneskorenie, kedze ide mamicka ziadat materske prave.

Vopred dakujem :)

je pre mamičku nepodstatné, kedy uhradí zamestnávatel poistné.

4 SP
treba nahlásiť na RLFO zmenu, nástup na MD (neskôr ukončenie MD, nástup na RD + prerušenie poistenia z dôvodu čerpania RD)

len pre info, doba čerpania MD sa považuje za dobu odpracovanú, t.j. za tieto dni sa nekráti nárok na riadnu dovolenku, len za dni rodič.dovolenky.

Zamestnankyna nech potom najlepšie písomne požiada o čerpanie rodič.dovolenky a priloží rodný list dieťaťa (dokedy nan má právo). Možno bude potrebovať od vás potvrdenie o tom, kedy nastupuje na rodič.dovolenku (som teraz zopár takých info zaznamenala, že ak napr. čerpali dovolenku medzi MD a RD, tak mali od mzdárky v jednom liste napísané obdobie čerpania riadnej dovolenky a začiatok čerpania rodičovskej dovolenky, pre UPSVaR k žiadosti o rodič.príspevok.
micus
21.07.10,12:45
Dobrý deň,

prosím o radu. Ako sa vypočítava výška materskej? Na materskú by som mala nastúpiť koncom roku 2010 (december). U toho istého zamestnávateľa pracujem od roku 2008, ale na mesiac pred materskou by som sa chcela zamestnať u iného zamestnávateľa s vyšším platom (vo výške maximálneho vymeriavacieho základu pre výpočet materskej). Ktoré obdobie berie sociálna poisťovňa ako rozhodujúce pri výpočte výšky materskej? Obdobie 2009, 2010, alebo iba z posledného zamestnania? Čím viac to hľadám a zisťujem, tým sa to viac zamotáva, a na stránke soc. poisťovne to tiež nie je jednoznačne vysvetlené :confused:. Počula som, že je možné mať týmto spôsobom (zmenou zamestnávateľa) vyššiu materskú, ale neviem, či to ešte platí a teda, či má vôbec význam meniť zamestnávateľa.

Ďakujem za odpoveď
mamina h.
21.07.10,15:31
Dobrý deň,
prosím o radu. Ako sa vypočítava výška materskej? Na materskú by som mala nastúpiť koncom roku 2010 (december).........
odporucam ti nastudovat tieto texty od p. mihala (sucasneho ministra :) ):
http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/matersk%C3%A9
inac je dost pravdepodobne, ze sa to bude menit, kedze on tam v podstate tymto sposobom kritizuje diery v sucasnych zakonoch ...
mamina h.
21.07.10,15:46
Velmi pekne dakujem Brcko, pokusim sa to zrekapitulovat:

1 Ziadost o materske, cast D
Mam ju pred sebou, podpisuje/razitkuje zamestnavatel a napise kedy bol posledny pracovny den mamicky.
2 Cize to tlacivo mame spravne podla teba?
Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely uplatnenia naroku na "nemocensku davku"
3 Volala som ta, je to tak :)
4 Zmena RLFO, na to je nejake tlacivo ?

Dakujem, pekny vecer !
mamina h.
21.07.10,16:00
este jedna otazka, soc. poistivni musime tuto zmenu nahlasit do 8 dni od zmeny, ale kedze este nie je ukonceny mesiac, tak jej tam nevieme potvrdit vyplatu za jul (posledny odpracovany mesiac), nakolko nebola zamestnana v minulom roku, len v tomto, cize poslem to na dvakrat: najprv len ziadost a nasledne zaciatkom dalsieho mesiaca potvrdenie o prijme ?
dakujem za nazor :)
vieraaaa
21.07.10,16:23
Dobrý deň,

prosím o radu. Ako sa vypočítava výška materskej? Na materskú by som mala nastúpiť koncom roku 2010 (december). U toho istého zamestnávateľa pracujem od roku 2008, ale na mesiac pred materskou by som sa chcela zamestnať u iného zamestnávateľa s vyšším platom (vo výške maximálneho vymeriavacieho základu pre výpočet materskej). Ktoré obdobie berie sociálna poisťovňa ako rozhodujúce pri výpočte výšky materskej? Obdobie 2009, 2010, alebo iba z posledného zamestnania? Čím viac to hľadám a zisťujem, tým sa to viac zamotáva, a na stránke soc. poisťovne to tiež nie je jednoznačne vysvetlené :confused:. Počula som, že je možné mať týmto spôsobom (zmenou zamestnávateľa) vyššiu materskú, ale neviem, či to ešte platí a teda, či má vôbec význam meniť zamestnávateľa.

Ďakujem za odpoveď
Pokiaľ zmeníš zamestnávateľa, bude sa vymeriavací základ pre výpočet materskej dovolenky počítať z tohto nového zamestnania.
Ingrid G.
21.07.10,17:00
este jedna otazka, soc. poistivni musime tuto zmenu nahlasit do 8 dni od zmeny, ale kedze este nie je ukonceny mesiac, tak jej tam nevieme potvrdit vyplatu za jul (posledny odpracovany mesiac), nakolko nebola zamestnana v minulom roku, len v tomto, cize poslem to na dvakrat: najprv len ziadost a nasledne zaciatkom dalsieho mesiaca potvrdenie o prijme ?
dakujem za nazor :)
Zmenu nahlasuješ SP na registračnom liste fyzickej osoby - konkrétne zmenu - začiatok materskej dovolenky. K vykonaniu tejto zmeny nepotrebuješ vedieť výšku výplaty za júl.

Pravdepodobne nemáš jasno v určení rozhodného obdobia, z Tvojej otázky som pochopila, že zamestnankyňa do vašej firmy nastúpila v priebehu tohto roka- vtedy je rozhodné obdobie od vzniku PP do 30.6.2010.
K žiadosti o materské priložíš potvrdenie zamestnávateľa v ktorom uvedieš vymeriavacie základy od vzniku PP do 30.6. Samozrejme toto platí len v prípade ak vznikol PP v období január až jún 2010.

Možno by bolo dobré, keby si upresnila dátum vzniku PP zamestnankyne.
mamina h.
22.07.10,06:56
Zmenu nahlasuješ SP na registračnom liste fyzickej osoby - konkrétne zmenu - začiatok materskej dovolenky. K vykonaniu tejto zmeny nepotrebuješ vedieť výšku výplaty za júl.

Pravdepodobne nemáš jasno v určení rozhodného obdobia, z Tvojej otázky som pochopila, že zamestnankyňa do vašej firmy nastúpila v priebehu tohto roka- vtedy je rozhodné obdobie od vzniku PP do 30.6.2010.
K žiadosti o materské priložíš potvrdenie zamestnávateľa v ktorom uvedieš vymeriavacie základy od vzniku PP do 30.6. Samozrejme toto platí len v prípade ak vznikol PP v období január až jún 2010.

Možno by bolo dobré, keby si upresnila dátum vzniku PP zamestnankyne.
Dakujem Ingrid, volala som medzitym na SP, povedali mi, ze potrebuju len 2 veci:
1. Ziadost o materske
2. Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely platenia naroku na nemoc. davku
Je mozne, ze by mi zabudli povedat o tom registracnom liste? :(

Plat ma mamicka do 16.7. a povedali mi, ze ano (tak ako hovoris), ze tam napiseme len plat za jun, a ze jul ich nezaujima, tym padom splnime oznamovaciu podmienku 8-ich dni. ale nehovorila mi to 2x presvedcivo :)
Ingrid G.
22.07.10,10:14
Dakujem Ingrid, volala som medzitym na SP, povedali mi, ze potrebuju len 2 veci:
1. Ziadost o materske
2. Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely platenia naroku na nemoc. davku
Je mozne, ze by mi zabudli povedat o tom registracnom liste? :(

Plat ma mamicka do 16.7. a povedali mi, ze ano (tak ako hovoris), ze tam napiseme len plat za jun, a ze jul ich nezaujima, tym padom splnime oznamovaciu podmienku 8-ich dni. ale nehovorila mi to 2x presvedcivo :)
Možno si volala s pracovníčkou na odd. nemocenských dávok a tá naozaj potrebuje len žiadosť o materské a potvrdenie zamestnávateľa ...

Oznamovacia povinnosť o začiatku materskej sa robí na registračnom liste FO (ako zmena) a toto sa rieši na odd. register fyzických osôb. Po skončení materskej dovolenky máš ako zamestnávateľ ďalšiu oznamovaciu povinnosť a to - zmena - koniec materskej dovolenky. Zároveň urobíš prerušenie poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

Pozri si informáciu SP, konkrétne povinnosti zam-teľa písm. d/ a nájdeš tam aj info, že sa tak robí na registračnom liste FO.
http://www.socpoist.sk/zamestnavatel/1384s
mamina h.
22.07.10,16:24
Možno si volala s pracovníčkou na odd. nemocenských dávok a tá naozaj potrebuje len žiadosť o materské a potvrdenie zamestnávateľa ...
presne tak ako hovoris, mala si pravdu, velmi pekne ti dakujem, poslala by som ti bod, ale neda sa mi :)
uz som to uspesne vybavila :cool:
mimaemma
22.07.10,19:20
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať z akého VZ sa mi bude počítať prípadná PN, OĆR v roku 2011.
Momentálne som na MD, mám max. materskú ( vďaka poraďákom:)) tento rok som mala do 1.3 platby z maxima, od 1.3 mám platby z minima, do 22.11. som oslobodená od platenia.
Rozmýšľam nad tým, že by som si dobrovoľné poistenie ponechala a využila ho na bud. rok, len neviem ako by sa rátal VZ. Poradí niekto skúsený?
Katy a R
22.07.10,19:41
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať z akého VZ sa mi bude počítať prípadná PN, OĆR v roku 2011.
Momentálne som na MD, mám max. materskú ( vďaka poraďákom:)) tento rok som mala do 1.3 platby z maxima, od 1.3 mám platby z minima, do 22.11. som oslobodená od platenia.
Rozmýšľam nad tým, že by som si dobrovoľné poistenie ponechala a využila ho na bud. rok, len neviem ako by sa rátal VZ. Poradí niekto skúsený?

výpočet nájdeš v § 54 a 55 ... tu sú - http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#54

Ale treba sledovať zmeny v zákone ... predpokladám, že od nového roku nejaké budú ... (hádam niektoré diery, na ktoré JM roky upozorňoval, budú zaplátané ;);))
weiby
23.07.10,03:36
Dobrý deň, veľmi pekne by som poprosila o radu. Na budúci týždeň nastupujem na materskú (z titilu rizikového tehotenstva po ukončení 32TT, čiže 8 týždňov pred termínom pôrodu). Materskú si chcem uplatniť:
- z titulu predchádzajúceho zamestnania (toho času som PN v ochrannej lehote po ukončení zamestnania) a súčasne aj
- z titulu dobrovoľného poistenia (vďaka poradákom!!!)
materskú by som teda mala mať vypočítavanú z maxima...
ak som správne pochopila DNP by som si odo dňa nástupu na materskú nemala platiť (ale súčasne ju ani neodhlasovať).
Moja otázka znie:
Ak by mi prvý syn zostal chorý, mala by som z titulu DNP súčasne pri poberaní materskej nárok aj na ošetrovné? Ak nie ako by to bolo po ukončení materského, t.j. po tých zákonom stanovených 28 týždňoch - teda počas RP (to by sa potom DNP muselo pokračovať v platení, neviem či som to správne pochopila, alebo nepochopila vôbec :))) ) ?????
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede, weiby
mimaemma
23.07.10,05:59
výpočet nájdeš v § 54 a 55 ... tu sú - http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#54

Ale treba sledovať zmeny v zákone ... predpokladám, že od nového roku nejaké budú ... (hádam niektoré diery, na ktoré JM roky upozorňoval, budú zaplátané ;);))

Ďakujem za odpoveď, z par. mi ale nie je jasné, či sa má započítavať aj obdobie kedy poistné neplatím (teraz na MD 28 týždňov) poradíš ešte?
Ta_tiana
23.07.10,08:49
Ahojte, prave idem zo socialnej poistovne, kde opat nebol nikto ochotny. menila som trvaly pobyt a chcela som to nahlasit kvoli plateniu DNP. pani za okienkom mi povedala, ze to staci ustne a ze ona to zmeni v PC. to mi vsak nestacilo, tak som si na internete vyplnila tlacivo Registracny list FO, zaskrtla policko "zmena" a tam som vypisala novu adresu. doniesla som to uz ofucanej pani na potvrdenie, ktora sa rozculovala, ze ci jej neverim. verim-neverim, chcem doklad o hlaseni zmeny. ani to neskontrolovala, tak neviem ci je to dobre a ci som to vyplnila spravne, ked som zaskrtla "zmenu". poradi mi niekto? Vdaka, Tana
Katy a R
23.07.10,09:04
Ďakujem za odpoveď, z par. mi ale nie je jasné, či sa má započítavať aj obdobie kedy poistné neplatím (teraz na MD 28 týždňov) poradíš ešte?


cit..
(6) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.

... takže vypočítaj si priemer z tohto roku ... samozrejme treba vylúčiť dobu poberania materského ..;)
Jozef Mihál
23.07.10,20:16
Pre vašu informáciu: DNP sa nechystáme meniť.
saskia26
23.07.10,20:37
Pre vašu informáciu: DNP sa nechystáme meniť.

Pán Mihál, potešujúca správa, hlavne pre nás, čo plánujeme ďalšie bábo a platíme už niekoľko rokov DNP.
ady23
26.07.10,10:55
Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o radu. Od roku 1993 do 10.12.2008 som bola nepretržite zamestaná, od 11.12.2008-31.10.2009 evidovaná na úrade práce a od 1.11.2009 som SZČO. Teraz od 1.7.2010 si platím povinné odvody z VZ 412 eur a zároveň od 7.7.som sa prihlásila na DNP z min.VZ. Keďže plánujeme materskú, chcem sa opýtať:
1. Predpokladám, že, keby som otehotnela a termín pôrodu by bol v priebehu roku 2011 rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej by bolo od 1.7.-31.12.2010. Preto sa chcem opýtať, aby som mala max. materskú, asi som spravila chybu s tým min.VZ, a preto by som chcela odobriť či urobím správne. Ak zrušim napr. k 31.7. DNP a od 1.8. sa nanovo prihlásim s rozdielom povinného VZ a max. VZ čo je 704,75eur? A po polroku zmením na min.VZ? 2. Ak by som som náhodou už teraz bola tehotná, možno 1týž., tiež by ste volili tento postup? Mýli ma tých 270 dní, lebo v uvedenom prípade by to bolo natesno, aby mi náhodou niečo nechýbalo keď zruším a nanovo sa prihlásim. Mám možnosť sa aj zamestnať pre max.materskú, ak by to bolo potrebné. 3. Ako je to v prípade, keď sa mi od 1.7.2011 budú meniť povinné odvody (predpokladám, že povinnosť platiť ich budem mať) a trebárs termín nástupu na materskú bude niekedy07,08...., ako to ovlyvní rozhod. obdobie, či bude stále platiť to v bode 1 ? Ďakujem veľmi pekne za radu. Možno je aj iná možnosť o akej neviem.
Xanti
26.07.10,10:58
Pre vašu informáciu: DNP sa nechystáme meniť.
Skvelá novinka,
a ako zapadá do plánov o odvodovom bonuse? Mám pocit, že to sa vylučuje, kedže pri OB sa neráta ani len s nemocenským poistením.
:eek:
brčko
26.07.10,11:20
Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o radu. Od roku 1993 do 10.12.2008 som bola nepretržite zamestaná, od 11.12.2008-31.10.2009 evidovaná na úrade práce a od 1.11.2009 som SZČO. Teraz od 1.7.2010 si platím povinné odvody z VZ 412 eur a zároveň od 7.7.som sa prihlásila na DNP z min.VZ. Keďže plánujeme materskú, chcem sa opýtať:
1. Predpokladám, že, keby som otehotnela a termín pôrodu by bol v priebehu roku 2011 rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej by bolo od 1.7.-31.12.2010. áno, ale len z povinného NP, z DNP podla toho, kedy sa poslednýkrát prihlásiš a či stihne uplynut 26týžd. do nástupu na MD. Ak by si sa už neodhlásila, tak z DNP bude RO 7.7.-31.12.2010. Preto sa chcem opýtať, aby som mala max. materskú, asi som spravila chybu s tým min.VZ, a preto by som chcela odobriť či urobím správne. Môže sa postupovať aj takto, začať platiť z minima, len potom treba po zistení tehotenstva sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z rozdielu najneskôr do 8tt, lepšie do 6tt, ak by si na mD nastupovala skôr ako 6týž.pred PTP. Ak zrušim napr. k 31.7. DNP a od 1.8. sa nanovo prihlásim s rozdielom povinného VZ a max. VZ čo je 704,75eur? A po polroku zmením na min.VZ? aj tak sa dá 2. Ak by som som náhodou už teraz bola tehotná, možno 1týž., tiež by ste volili tento postup? tehotná v 1tt s najväčšou pravdepodobnosťou byť nemôžeš, lebo sa tehotenstvo ráta od prvého dna poslednej menštr.!!!!!(pozor na to), t.j. ked dôjde k skutočnému otehotnenniu napr. 14dní od prvého dna poslednej menštr. tak si vlastne už v 2tt, ked otehotnieš a ani netušíš, že sa to podarilo. Ak by si bola tehotná už teraz (napr. v 4-5tt), nestihneš pravedpodobne ani 270dní, bolo by to natesno. Mýli ma tých 270 dní, lebo v uvedenom prípade by to bolo natesno, aby mi náhodou niečo nechýbalo keď zruším a nanovo sa prihlásim. Rátajú sa aj dni už ukončeného DNP do tých 270. Mám možnosť sa aj zamestnať pre max.materskú, ak by to bolo potrebné. 3. Ako je to v prípade, keď sa mi od 1.7.2011 budú meniť povinné odvody (predpokladám, že povinnosť platiť ich budem mať) a trebárs termín nástupu na materskú bude niekedy07,08...., ako to ovlyvní rozhod. obdobie, nijako či bude stále platiť to v bode 1 ? Ďakujem veľmi pekne za radu. Možno je aj iná možnosť o akej neviem.
to zamestnanie budeš mať ako istotu, ak by sa s dNP predsalen niečo zmenilo (aj ked p. Mihál píše, že sa neplánuje), len tých 270dní treba stihnúť.
ady23
26.07.10,11:41
to zamestnanie budeš mať ako istotu, ak by sa s dNP predsalen niečo zmenilo (aj ked p. Mihál píše, že sa neplánuje), len tých 270dní treba stihnúť.
ďakujem brčko za odpoveď, takže ak som správne pochopila, zmením DNP k tomu 1.8.2010 a moje RO z DNP bude od 1.8.2010-31.12.2010, po polroku zmením na najnižší VZ. Ale nechápem, prečo ho mám potom zase rušiť a obnoviť na vyšši VZ, keď zistím, že som tehotná, keď by bolo mojo RO rok 2010? Trošku mám teraz v tom chaos.
ady23
26.07.10,11:45
ďakujem brčko za odpoveď, takže ak som správne pochopila, zmením DNP k tomu 1.8.2010 a moje RO z DNP bude od 1.8.2010-31.12.2010, po polroku zmením na najnižší VZ. Ale nechápem, prečo ho mám potom zase rušiť a obnoviť na vyšši VZ, keď zistím, že som tehotná, keď by bolo mojo RO rok 2010? Trošku mám teraz v tom chaos. pardon za otázku, ešte raz som si to prečítala a pochopila :)
Katy a R
26.07.10,12:19
Skvelá novinka,
a ako zapadá do plánov o odvodovom bonuse? Mám pocit, že to sa vylučuje, kedže pri OB sa neráta ani len s nemocenským poistením.
:eek:

... veď neplaš.....;) Odvodový bonus neprichádza tak rýchlo do úvahy. Určite nie od nového roku..
alus.tom
26.07.10,19:40
Ahojte, potrebujem poradiť: Som živnostníčka mám svadobný salón a o dva týždne idem na materskú. Neviem čo mám urobiť zo salónom, čo by bolo najlepšie. Či zrušiť alebo prerušiť živnosť, už som počula aj o takej možnosti že ho napísať na niekoho ineho, napr. mamu. Nikde mi nevedia poradiť. Na živnostenskom úrade nevedia vobec nič, a na úpsvar tak tak na mna iba pozerali.
Na socialnej poisťovni som bola a tam je to ok, Tam stačí napísať čestne prehlasenie že nebudem mať iný príjem ale čo po pol roku?
A ešte by som chcela vedieť či mám nárok na rodičovský príspevok od pol roka dietaťa a na aký. Pladím si už dva roky dobrovolné nemocenské v sume 44,10eur mesačne.
Xanti
26.07.10,19:42
... veď neplaš.....;) Odvodový bonus neprichádza tak rýchlo do úvahy. Určite nie od nového roku..
Katy,
ja súhlasím :D
určite nie od tohto nového roka. A som písala, že je to skvelá novinka :D
weiby
27.07.10,07:40
Pomôže a odpovie prosím niekto?:
"Dobrý deň, veľmi pekne by som poprosila o radu. Na budúci (už tento)týždeň nastupujem na materskú (z titilu rizikového tehotenstva po ukončení 32TT, čiže 8 týždňov pred termínom pôrodu). Materskú si chcem uplatniť:
- z titulu predchádzajúceho zamestnania (toho času som PN v ochrannej lehote po ukončení zamestnania) a súčasne aj
- z titulu dobrovoľného poistenia (vďaka poradákom!!!)
materskú by som teda mala mať vypočítavanú z maxima...
ak som správne pochopila DNP by som si odo dňa nástupu na materskú nemala platiť (ale súčasne ju ani neodhlasovať).
Moja otázka znie:
Ak by mi prvý syn zostal chorý, mala by som z titulu DNP súčasne pri poberaní materskej nárok aj na ošetrovné? Ak nie ako by to bolo po ukončení materského, t.j. po tých zákonom stanovených 28 týždňoch - teda počas RP (to by sa potom DNP muselo pokračovať v platení, neviem či som to správne pochopila, alebo nepochopila vôbec :) ) ?????
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede, weiby
ešte raz vopred veľmi pekne ĎAKUJEM za pomoc!!!
brčko
27.07.10,11:48
Pomôže a odpovie prosím niekto?:
"Dobrý deň, veľmi pekne by som poprosila o radu. Na budúci (už tento)týždeň nastupujem na materskú (z titilu rizikového tehotenstva po ukončení 32TT, čiže 8 týždňov pred termínom pôrodu záleží od mamičky kedy nastúpi na MD v rozmedzí 6-8týž. pred PTP, aj ja som bola na rizikovom u obvodného a išla som na MD 6týž. pred, aj ked ma chceli velmi poslať už 8týž. pred). Materskú si chcem uplatniť:
- z titulu predchádzajúceho zamestnania (toho času som PN v ochrannej lehote po ukončení zamestnania pozor v ochrannej lehote vzniká nárok na materské presne 6týžd. pred PTP, nie skôr vid § 50 Zákon o sociálnom poistení) a súčasne aj
- z titulu dobrovoľného poistenia (vďaka poradákom!!!)
materskú by som teda mala mať vypočítavanú z maxima...
ak som správne pochopila DNP by som si odo dňa nástupu na materskú nemala platiť (ale súčasne ju ani neodhlasovať).áno, počas poberania materského sa DNP neplatí, po ukončení poberania materského sa treba rozhodnúť, či budeš platiť dalej (môžeš podať cca mesiac pred ukončením poberania materského zmenu na minim. VZ a platiť potom už len z minim. VZ) alebo DNP zrušíš napr. posledným dnom poberania materského, skôr sa odhlasovať neoplatí.
Moja otázka znie:
Ak by mi prvý syn zostal chorý, mala by som z titulu DNP súčasne pri poberaní materskej nárok aj na ošetrovné? nie Ak nie ako by to bolo po ukončení materského, t.j. po tých zákonom stanovených 28 týždňoch - teda počas RP ak vznikne očr po ukončení poberania materského a splníš ostatné podmienky (trvanie, resp. ochr. lehota + bez dlhu v SP), tak áno(to by sa potom DNP muselo pokračovať v platení odpoved vid vyššie, neviem či som to správne pochopila, alebo nepochopila vôbec :) ) ?????
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede, weiby
ešte raz vopred veľmi pekne ĎAKUJEM za pomoc!!!
:)
bola by som velmi zvedavá, či sa dá požiadať o materské na jednej žiadosti 6tž. pred a na druhej 8týž. pred. Resp. ako by toto riešili v SP.
Ak to zistíš, tak daj prosím vedieť.
brčko
27.07.10,11:52
Ahojte, potrebujem poradiť: Som živnostníčka mám svadobný salón a o dva týždne idem na materskú. Neviem čo mám urobiť zo salónom, čo by bolo najlepšie. Či zrušiť alebo prerušiť živnosť, už som počula aj o takej možnosti že ho napísať na niekoho ineho, napr. mamu. Nikde mi nevedia poradiť. Na živnostenskom úrade nevedia vobec nič, a na úpsvar tak tak na mna iba pozerali.
Na socialnej poisťovni som bola a tam je to ok, Tam stačí napísať čestne prehlasenie že nebudem mať iný príjem ale čo po pol roku?
A ešte by som chcela vedieť či mám nárok na rodičovský príspevok od pol roka dietaťa a na aký. Pladím si už dva roky dobrovolné nemocenské v sume 44,10eur mesačne.

asi by som počkala, aký bude nový zákon o rodič.príspevku, účinný od 1.1.2011 (p. Mihál avizoval, že ho pripravujú) a či bude umožnovať poberať RP aj popri vykonávaní práce na živnosť. Medzitým by som zberala info o prípadnom založení živnosti niekym iným z rodiny a vybavenie salonu na neho.
Podla teraz účinného zákona o RP nemôžeš súčasne byť zárobkovo činná a súčasne poberať RP. Ale poberať príspevok na starostlivosť o dieťa by si mohla. Ten je maxim. 164,22eur mesačne (t.j. nie 256eur), ak by sa napr. o dieťa starala babka živnostníčka a túto sumu by ti fakturovala.
alus.tom
27.07.10,13:10
Tak presne nad týmto som dnes celý deň uvažovala. Ďakujem za radu a asi to tak aj urobím.
weiby
27.07.10,15:13
Brčko, veľmi pekne ďakujem za odpoveď!!!
To s tými titulmi 6tt a 8tt pred termínom pôrodu zistím trošku ťahšie nakoľko na radu lekára sme termín nástupu na materskú posunuli na 01.08.2010 pre oba tituli (ochranná lehota 6 mesiacov z predchádzajúceho zamestnania mi končí práve v tento deň, vrátane) to budem presne 33+ 6tt, tak je tam sklz len 1deň, ale dám určite vedieť, či im to prekážalo (ale v princípe si myslím, že by mali akceptovať aj rôzne dátumi nástupu na materskú, nakoľko sú to 2 odlišné tituli platenia poistného a zákon to asi nevylučuje, že?! je však možné, že na to majú nejaké vnútorné smernice, o čom však osobne pochybujem....)
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za odpoveď :), snáď sme pomohli alebo inšpirovali aj iných, w.
mimaemma
27.07.10,16:44
cit..
(6) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.

... takže vypočítaj si priemer z tohto roku ... samozrejme treba vylúčiť dobu poberania materského ..;)
Ďakujem moc, ešte posledná otázka - môžem si aj počas MD meniť VZ? Vychádzalo by mi to k 1.9 to budem stále na MD. Momentálne som platca z minima a kvôli budúcemu roku by sa mi oplatilo VZ zvýšiť.
weiby
28.07.10,03:48
Ešte jedna otázka najmä pre Brčka:- Ak by ochranná lehota (§ 50, na kt.si ma naviedla) skončila pár dní (napr 2-3 dni) pred nástupom na MD a trval by už iba DNP, predchádzajúce zamestnanie trvalo približne od 20.12.2009-01.02.2010, aký by bol pri tomto prípade VZ???? ... predsa mi tam chýba ten 1 deň a nedalo mi to spať :(:confused:...
- Malo by zmysel sa na tých pár chýbajúcich dní (ako som vyššie písala 2-3 dni) opätovne zamestnať z maxima???? Aká situácia by nastala s VZ v tomto prípade????
vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď (ak sa dá ešte dnes!!!), prajem pekný deň, weiby
caucico
28.07.10,04:55
Ahojte poraďáci, je ešte možnosť platiť si dobrovolne nemocenské poistenie, aby som mala vyssiu matersku, keď som v 8 tyzdni a na matersku by som mala ist v polovici janauara 2011? dakujem za odpoved
Xanti
28.07.10,05:00
Ahojte poraďáci, je ešte možnosť platiť si dobrovolne nemocenské poistenie, aby som mala vyssiu matersku, keď som v 8 tyzdni a na matersku by som mala ist v polovici janauara 2011? dakujem za odpovedNie,
pokial nemáš nejaké iné ukončené poistenie v posledných 2 rokoch tak nesplníš počet dní poistenia 270 .
caucico
28.07.10,05:04
Nie,
pokial nemáš nejaké iné ukončené poistenie v posledných 2 rokoch tak nesplníš počet dní poistenia 270 .
neplatila som si v poslednych 2 rokoch dobrovolne nemocenske poistenie. iba co platim pravidelne nemocenske poistenie zo mzdy.. tak teda nemam moznost si zvysit matersku?
Xanti
28.07.10,05:06
neplatila som si v poslednych 2 rokoch dobrovolne nemocenske poistenie. iba co platim pravidelne nemocenske poistenie zo mzdy.. tak teda nemam moznost si zvysit matersku?
Nie nemáš,
jedine ukončením prac. pomeru a uzatvorením nového s vyšším VZ.
caucico
28.07.10,05:13
Nie nemáš,
jedine ukončením prac. pomeru a uzatvorením nového s vyšším VZ.
Ďakujem krasne.. Pekný deň
weiby
28.07.10,05:58
Xanti, prosím, obrátial som sa o odpoveď síce na Brčko (nakoľko mi predtým odpovedala ona), ale poteší rovnako aj Tvoja, vidím, že si tu už dnes odpovedala... ĎAKUJEM!!!
Ešte jedna otázka najmä pre Brčka:- Ak by ochranná lehota (§ 50, na kt.si ma naviedla) skončila pár dní (napr 2-3 dni) pred nástupom na MD a trval by už iba DNP, predchádzajúce zamestnanie trvalo približne od 20.12.2009-01.02.2010, aký by bol pri tomto prípade VZ???? ... predsa mi tam chýba ten 1 deň a nedalo mi to spať ...- Malo by zmysel sa na tých pár chýbajúcich dní (ako som vyššie písala 2-3 dni) opätovne zamestnať z maxima???? Aká situácia by nastala s VZ v tomto prípade????
vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď (ak sa dá ešte dnes!!!), prajem pekný deň, weiby
Xanti
28.07.10,06:00
Weiby
radšej si počkaj na odpoved od Gabiky - Brčko , aby som nezavádzala náhodou.
brčko
28.07.10,07:05
Xanti, prosím, obrátial som sa o odpoveď síce na Brčko (nakoľko mi predtým odpovedala ona), ale poteší rovnako aj Tvoja, vidím, že si tu už dnes odpovedala... ĎAKUJEM!!!
Ešte jedna otázka najmä pre Brčka:- Ak by ochranná lehota (§ 50, na kt.si ma naviedla) skončila pár dní (napr 2-3 dni) pred nástupom na MD a trval by už iba DNP, predchádzajúce zamestnanie trvalo približne od 20.12.2009-01.02.2010, aký by bol pri tomto prípade VZ???? ... predsa mi tam chýba ten 1 deň a nedalo mi to spať ...- Malo by zmysel sa na tých pár chýbajúcich dní (ako som vyššie písala 2-3 dni) opätovne zamestnať z maxima???? Aká situácia by nastala s VZ v tomto prípade????
vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď (ak sa dá ešte dnes!!!), prajem pekný deň, weiby

predpokladám, že si pred PP čo uvádzaš mala aj iný PP dva roky pred pôrodom, aby si splnila 270dní (pre úplnosť).
Ak posledný den tvojho posledného prac.pomeru bol 1.2.2010 (t.j. nie 31.1.2010), tak tvoja ochranná lehota končí dnom 1.8.2010 vrátane. Ak nastúpiš na MD v tento den a bude to presne 6týž. pred PTP, tak je to OK, si v OL (nezáleží na tom presne v kolkom si týždni tehotenstva ale kolko je to od PTP, čo napíše lekár do žiadosť o materské. Lebo nemusí platiť, že ked si presne v 34tt., že je to presne 6týž. pred PTP. Záleží od dlžky cyklu a lekár nemusí dať termín pôrodu podla posled.menšt., môže podla prvého sona, príp. inak ). Ak by vychádzalo, že nastupuješ na MD 6týž. mínus 1den pred PTP a išlo by len o 1den, tak by som sa spýtala, či dátum pravdep. pôrodu nemôžete posunúť o 1den skôr.

Ale predpokladám poberáš nemocenské z ukončeného zamestnania. Predpokladám, že aj v prípade, ak by poberanie nem.dávky z nem.poistenia zamestnanca trvalo do dna pred nástupom na MD (nástup na MD presne 6týždnom pred PtP, nie skôr) nebol by problém s nárokom na materské, ani pri nástupe na MD po uplynutí ochrannej lehoty, t.j.2.8.2010. TEnto prípad je uvedený tiež v § 50 písm. b). Aj v nových brožúrach SP toto spomínajú. A o jednom takomto prípade som čítala, aj ked myslím, nebol zároven s trvajúcim DNP, ale v tom by nemal byť rozdiel. Ale PN by som si nedala ukončiť skôr ako 6týž. pred PTP.

Ale môj osobný názor je taký, že velmi záleží, na akú pani natrafíš. Niektoré prehliadnu aj podstatnejšie nedostatky a nerobia problém s nárokom a niektoré aj ked nárok je, ale skúsenosť nemajú, tak radšej neuznajú, ako by sa spýtali niekoho napr.na ústredí. Na tvojom mieste by som po nejakom čase zavolala pani na SP a sa radšej priebežne popýtala, či má všetky podklady a či nárok budeš mať.

Tak daj vedieť, ak by si nastupovala na MD v ochrannej lehote skôr ako 6týž. pred PTP čo napíše lekár do žiadosti o materské. Alebo ak by si nastupovala na MD v dvoch rôznych dátumoch. Snád to tu neprehliadnem ;)
Tak hlavne vela zdravíčka všetkym. Hlavne sa nestresuj pre túto materskú. Ak by boli problémy, tak sa ozvi a trvaj si v SP na svojom. Mám už s nimi svoje skúsenosti. Aj ich vedúca tvrdila, nárok nebude a po 60dnoch bol.
weiby
28.07.10,08:01
Brčko, veľmi-veľmi pekne Ti ĎAKUJEM, super, že takých ako ty tu je :)))), pekný deň, weiby
kajark
28.07.10,11:36
Ahojte poradáci... chcem vás poprosit o radu.... Momentálne som na rodičovskej dovolenke s dvojičkami (14.5.2009) , bola som zamestnaná aj som si platila DNP - cize som mala max. matersku (vdaka vasim radam :) DNP som si zrusila v 12/2009. Planujeme dalsie babo v septembri 2011. Podla mojich info by to mohlo byt takto: chcem sa prihlasit na DNP v 10-11/2010 (VZ moja hruba mzda v zamestnani - max VZ???) bolo by rozhodujúce obdobie pre vypocet materskej oktober, novem.,dec. 2010?? mam narok na PN pocas poberania rodič. prispevku? ak ano mohla by som ist na rizikove niekedy v januari, feb. 2011, aby som bola oslobodena od platenia DNP?
Mohlo by to takto byt?? dakujem velmi pekne vsetkym :) Katarina
nika.sum
28.07.10,11:48
Ahojte poradáci... chcem vás poprosit o radu.... Momentálne som na rodičovskej dovolenke s dvojičkami (14.5.2009) , bola som zamestnaná aj som si platila DNP - cize som mala max. matersku (vdaka vasim radam :) DNP som si zrusila v 12/2009. Planujeme dalsie babo v septembri 2011. Podla mojich info by to mohlo byt takto: chcem sa prihlasit na DNP v 10-11/2010 (VZ moja hruba mzda v zamestnani - max VZ???) bolo by rozhodujúce obdobie pre vypocet materskej oktober, novem.,dec. 2010?? mam narok na PN pocas poberania rodič. prispevku? ak ano mohla by som ist na rizikove niekedy v januari, feb. 2011, aby som bola oslobodena od platenia DNP?
Mohlo by to takto byt?? dakujem velmi pekne vsetkym :) Katarina
mimotemyTak ja Vas obdivujem Katka. Pri dvoch takto malickych detoch planujete dalsie babo.:) Ja poznam jednu maminu, co ma cca 2 roc. a teraz cakaju dvojicky a dost zle to znasala. Neviem poradit, to necham na inych ale drzim palce, aby Vam vsetko vyslo.:)
brčko
28.07.10,12:50
Ahojte poradáci... chcem vás poprosit o radu.... Momentálne som na rodičovskej dovolenke s dvojičkami (14.5.2009) , bola som zamestnaná aj som si platila DNP - cize som mala max. matersku (vdaka vasim radam :) DNP som si zrusila v 12/2009. Planujeme dalsie babo v septembri 2011. Podla mojich info by to mohlo byt takto: chcem sa prihlasit na DNP v 10-11/2010 (VZ moja hruba mzda v zamestnani - max VZ???) bolo by rozhodujúce obdobie pre vypocet materskej oktober, novem.,dec. 2010?? mam narok na PN pocas poberania rodič. prispevku? ak ano mohla by som ist na rizikove niekedy v januari, feb. 2011, aby som bola oslobodena od platenia DNP?
Mohlo by to takto byt?? dakujem velmi pekne vsetkym :) Katarina

Dá sa (270dní splnaš). Ale nemocenské bude rátané z minim. VZ, ked vznikne pred uplynutím 26týž. od posledného prihlásenia na DNP.
No a počas poberania nemocenského (ked budeš poberať nemocenské za celý kalen.mesiac, t.j. ani den bez neho) nebudeš mať nárok na rodič.príspevok, ale len na príspevok na starostlivosť o dieťa (teda u teba 2deti, tj. k nemocenskému 2x41eur na mesiac, ak sa o deti budeš starať osobne alebo niekto z rodiny, t.j. nie škôlka, jasle, to by bolo vo výške preukázaných nákladov, max. na 164,22eur na dieťa a mesiac, t.j. max. 2x164,22eur na mesiac.). Ale tie sumy sa budú asi o niečo meniť od 1.1.2011 a zákon o RP a predpokladám aj Zákon o prísp. na straroslt.o dieťa vlastne asi tiež, lebo to p. Mihál spomínal ten zákon o RP (nie ten druhý). Takže bude závisieť, aké bude znenie oboch zákonov (či ešte bude nárok na ten druhý príspevok), aj ked ty budeš poberať RP podla zákona, ktorý bol účinný v čase, odkedy si ho poberala. A aj v zákone o sociálnom poistní budú zmeny, aj ked vraj v DNP by zmeny byť nemali.

A tiež držím palečky.:)
sikovnica
29.07.10,07:36
Ahojte, poradaci, prosim Vas, poradte aj mne... na matersku nastupujem 7.8.2010. Nezamestnana som od 2.9.2009, dovtedy som bola na rodicovskej dovolenke, cize podla mna 270-dnovu podmienku na materske splnam. Neplatila som ziadne dobrovolne. Kamarat ma u seba zamestnal od 26.7.2010 kvoli tomu, aby som mala VZ pre materske, ale chcem sa opytat, aku mi ma dat mzdu? Viem, ze maximum je cca 1 116 EUR, ale to ma byt akoze mesacny zaklad? Alebo to mam mat VZ za tych 5 dni v juli a samozrejme aj 6 dni v auguste? Lebo ked mi da cca 1200 mesacne, tak mi VZ v juli vychadza len okolo 270 EUR, co je teda malo... prosim Vas, vysvetlite mi to niekto, dakujem krasne!
kajark
30.07.10,13:02
Ahojte poradáci... chcem vás poprosit o radu.... Momentálne som na rodičovskej dovolenke s dvojičkami (14.5.2009) , bola som zamestnaná aj som si platila DNP - cize som mala max. matersku (vdaka vasim radam :) DNP som si zrusila v 12/2009. Planujeme dalsie babo v septembri 2011. Podla mojich info by to mohlo byt takto: chcem sa prihlasit na DNP v 10-11/2010 (VZ moja hruba mzda v zamestnani - max VZ???) bolo by rozhodujúce obdobie pre vypocet materskej oktober, novem.,dec. 2010?? mam narok na PN pocas poberania rodič. prispevku? ak ano mohla by som ist na rizikove niekedy v januari, feb. 2011, aby som bola oslobodena od platenia DNP?
Mohlo by to takto byt?? dakujem velmi pekne vsetkym :) Katarina


Ahojte dakujem velmi pekne za vase rady. Aby som sa v tom vyznala spytam sa takto:
1. aku by som mala matersku bez DNP? ak som pred touto rodicovskou bola zamestnana, a stale som zamestnana?
2. ak chcem zvysit matersku mam si zacat platit DNP? a od kedy a z akeho VZ?
(predpokladam spravne ak si myslim, ze budu dva RO- zo zamestnania pred prvou materskou a druhy zvlast pre DNP a to od 10/2010 do 12/2010??)

dufam, ze som sa spravne vyjadrila, a som zrozumitelna... dakujem za odpovede a ochotu. Katarina
Katy a R
31.07.10,14:01
Ahojte dakujem velmi pekne za vase rady. Aby som sa v tom vyznala spytam sa takto:
1. aku by som mala matersku bez DNP? ak som pred touto rodicovskou bola zamestnana, a stale som zamestnana? ... z takého VZ, aký ti napíše zamestnávateľ;)
2. ak chcem zvysit matersku mam si zacat platit DNP? a od kedy a z akeho VZ?
(predpokladam spravne ak si myslim, ze budu dva RO- zo zamestnania pred prvou materskou a druhy zvlast pre DNP a to od 10/2010 do 12/2010??) ... ak máš nízky VZ v zamestnaní, tak treba do nástupu na materskú stihnúť 26 týždňov poistenia, aby bolo maximum v súčte. Ak máš VZ v zamestnaní dosť vysoký a stačí ti aj minimum z DNP, tak nemusíš splniť tých 26 týždňov a stačí sa prihlásiť na DNP niiekedy vo februári, marci (aby nebola veľká pauza)

dufam, ze som sa spravne vyjadrila, a som zrozumitelna... dakujem za odpovede a ochotu. Katarina

odp v texte
... ale ešte pohľadaj rozhodnutie z minulej materskej ... a tam to máš pekne rozpísané ... koľko bolo zo zamestnania a koľko z DNP ... podľa toho sa zariaď;)
zeneta
02.08.10,19:00
Ahojte poraďáci,
chcem sa len uistiť či som pochopila správne - kedže som v 7.týždni tehotenstva a v posledných 2 rokoch platím povinné poistenie zo mzdy, tak by som sa mohla dobrovoľne nemocensky poistiť a tým si zvýšiť materskú. Uvažujem nad tým, nakolľko moja hrubá mzda je 370 Eur. Tu som sa dočítala, že je možné sa prihlásiť najneskôr do 8.tyždňa tehotenstva. Potom by som ešte chcela vedieť aký vymeriavací základ na dobrovoľné poistné si prihlásiť na SP. Ďakujem za odpoveď.
Katy a R
02.08.10,19:04
Ahojte poraďáci,
chcem sa len uistiť či som pochopila správne - kedže som v 7.týždni tehotenstva a v posledných 2 rokoch platím povinné poistenie zo mzdy, tak by som sa mohla dobrovoľne nemocensky poistiť a tým si zvýšiť materskú. Uvažujem nad tým, nakolľko moja hrubá mzda je 370 Eur. Tu som sa dočítala, že je možné sa prihlásiť najneskôr do 8.tyždňa tehotenstva. Potom by som ešte chcela vedieť aký vymeriavací základ na dobrovoľné poistné si prihlásiť na SP. Ďakujem za odpoveď.

... ej veru zle si pochopila... už je neskoro:mee::mee: (predpokladám, že PP nechceš ukončiť)
Xanti
02.08.10,19:05
Ahojte poraďáci,
chcem sa len uistiť či som pochopila správne - kedže som v 7.týždni tehotenstva a v posledných 2 rokoch platím povinné poistenie zo mzdy, tak by som sa mohla dobrovoľne nemocensky poistiť a tým si zvýšiť materskú. Uvažujem nad tým, nakolľko moja hrubá mzda je 370 Eur. Tu som sa dočítala, že je možné sa prihlásiť najneskôr do 8.tyždňa tehotenstva. Potom by som ešte chcela vedieť aký vymeriavací základ na dobrovoľné poistné si prihlásiť na SP. Ďakujem za odpoveď.
Je neskoro sa dobrovolne pripoistiť. Lebo z DNP nezískaš 270 dní poistenia, potrebných na to, aby si mala nárok na materskú.

To do 8 týždňa tehotenstva môžu urobiť ženy, ktoré majú ukončené poistenie, alebo platili si nejaký čas DNP.

Tebe však DNP nepomôže, lebo je neskoro.
zeneta
02.08.10,19:38
Pekny neskory vecer :)
Dakujem za odpoved, teda ako studujem dalej, neostava nic ine len sa dohodnut so zamestanavatelom a urobit zmenu PZ s tym ze ma odhlasi a prihlasi nanovo s inym VZ. Toto je mozne urobit kedykolvek v priebehu tohto roka, ked nastup na MD bude asi v 2/2011? Dakujem za odpoved
zeneta
02.08.10,19:48
Katy a R, nerozumiem teraz preco nie, ked v predchadzajucej tvojej odpovedi pises, citujem:
otazka - 2. ak chcem zvysit matersku mam si zacat platit DNP? a od kedy a z akeho VZ?
(predpokladam spravne ak si myslim, ze budu dva RO- zo zamestnania pred prvou materskou a druhy zvlast pre DNP a to od 10/2010 do 12/2010??)
tvoja odpoved ... ak máš nízky VZ v zamestnaní, tak treba do nástupu na materskú stihnúť 26 týždňov poistenia, aby bolo maximum v súčte. Ak máš VZ v zamestnaní dosť vysoký a stačí ti aj minimum z DNP, tak nemusíš splniť tých 26 týždňov a stačí sa prihlásiť na DNP niiekedy vo februári, marci (aby nebola veľká pauza)

ved podla tejto odpovede, je potrebe to stihnut pri nizkom VZ 26tyzdnov pred nastupom na matersku a to ja stiham.

ci nie? :)

dakujem za odpoved
Xanti
02.08.10,19:53
Zeneta,
ale tých 26 týždnov je potrebných k tomu aby bola materská zo skutočného VZ.
Ak mali predtým iné poistenie tak je dôležité prihlásiť sa na DNP z maxima do 8 týždna, lebo prvých 26 týždnov aj ked budem platiť maximálne odvody tak budem mať minimálnu PN resp. materskú.

O tom píše Katy a R, pre teba neostane nič iné len koncom roka ukončiť PP, a na pár dní v decembri sa zamestnať z vyšším VZ, môže byť normálny VZ a nejaká odmena k tomu. Tým pádom ak budeš dalej pracovať a pôjdeš na materskú v 2/2011 tak rozhodujúcim obdobím bude tých pár decembrových dní.
Katy a R
02.08.10,19:54
Katy a R, nerozumiem teraz preco nie, ked v predchadzajucej tvojej odpovedi pises, citujem:
otazka - 2. ak chcem zvysit matersku mam si zacat platit DNP? a od kedy a z akeho VZ?
(predpokladam spravne ak si myslim, ze budu dva RO- zo zamestnania pred prvou materskou a druhy zvlast pre DNP a to od 10/2010 do 12/2010??)
tvoja odpoved ... ak máš nízky VZ v zamestnaní, tak treba do nástupu na materskú stihnúť 26 týždňov poistenia, aby bolo maximum v súčte. Ak máš VZ v zamestnaní dosť vysoký a stačí ti aj minimum z DNP, tak nemusíš splniť tých 26 týždňov a stačí sa prihlásiť na DNP niiekedy vo februári, marci (aby nebola veľká pauza)

ved podla tejto odpovede, je potrebe to stihnut pri nizkom VZ 26tyzdnov pred nastupom na matersku a to ja stiham.

ci nie? :)

dakujem za odpoved

lenže pre teba neplatí čo pre "kajark")... nemáš predtým žiadne ukončené poistenie (pozri lepšie ten prípad;))
zeneta
03.08.10,04:21
Tak dakujem za vysvetlenie. :))) Pokusim sa o dohodu so zamestnavatelom a dat teda vypoved a potom znovu sa zamestnat. :)
linko1
03.08.10,04:45
prosím vás potrebujem poradiť pre kamarátku,
momentálne nie je poistená v posledných 2 rokoch, momentálnle je SZČO ale má veľmi malý príjem, teraz by chcela bábätko, ako to naplánovať aby mala vyššiu materskú.... ďakujem,
Katy a R
03.08.10,09:10
prosím vás potrebujem poradiť pre kamarátku,
momentálne nie je poistená v posledných 2 rokoch, momentálnle je SZČO ale má veľmi malý príjem, teraz by chcela bábätko, ako to naplánovať aby mala vyššiu materskú.... ďakujem,

... no friškom sa poistiť ... a až potom otehotnieť ;)
lenkapd
03.08.10,09:24
Dobrý deň, chcem sa poradiť ohľadne materskej .... ja som si ju zvyšovala v r. 2008 tak že som si dala výpoveď a znovu sa na druhý deň zamestnala s najvyšším VZ a ďakujem krásne všetkým čo mi tu vtedy radili ako na to, pretože nám to naozaj pomohlo, ten väčší príjem aspoň na pol roka :o) Len by ma zaujímalo či sa to dá stále tak urobiť (či sa niečo medzitým nezmenilo) a konkrétne by som potrebovala jeden prípad: baba bola od 15.3.2009 zamestnaná, k 31.08.2009 bol pracovný pomer skončený, pričom asi týždeň bola nezamestnaná a riadne evidovaná na úrade práce, po tomto týždni sa zamestnala na dohodu, cca 10.9.2009 a tá trvala do 10.11.2009, kde jej dali riadnu pracovnú zmluvu a tá stále trvá .... Ona ide 13.9.2010 na maetrskú a termín pôrodu má stanovaný niekedy okolo 24.10.2010. Zaujíma ma či sa jej oplatí (má možnosť sa dohodnúť so zamestnávateľom) skončiť pracovný pomer a znovu sa zamestnať s najvyšším možným VZ keď to mala kadejaké .. či vôbec spĺňa všetky podmienky ohľadne tých 270 dní, 26 týždňov a tak .... ja už som tieto veci pozabúdala :o(( Ďakujem krásne.
Kája.
03.08.10,09:41
Dobrý deň, chcela by som sa utvrdiť či rozmýšľam správna. Kamarátka je dlhé roky zamestnaná z tohto titulu splňa podmienku 270 dní poistenia. 9.7.2010 sa dala dobrovolne pripoistiť, podmienka 270 dní bude splnená 4.4. 2011. Ale tak ako to býva, teraz zistila, že je tehotná, podľa výpočtov, termín pôrodu by mal byť okolo 6.4.2011. Keď nastúpi na materskú 6 týždňov pred plánovaným pôrodom, materská jej bude vypočítaná iba zo zamestnania. Keď sa dieťatko narodí po 4.4.2011 bude jej dopočítaná materská aj z dobrovoľného poistenia? Ďakujem
ady23
03.08.10,13:49
pre info článok http://peniaze.pravda.sk/stat-chysta-jednotny-rodicovsky-prispevok-na-dieta-fhx-/sk-pstat.asp?c=A100803_122231_sk-pstat_p01, netýka sa to síce materskej, ale zrušenia príplatku na 1,2,3 dieťa a zníženie rodičovského príspevku. Mrzí ma, že vláda zase ide šetriť na rodinách, ktoré naozaj potrebujú každú korunu. Som z toho sklamaná, lebo po 17.tich rokoch som sa rozhodla pre druhé dieťa, samozrejme nemotivovali ma k tomu peniaze, ale veľmi by pomohli. Nehovorím, že netreba šetriť, ale prečo zase na matkách s malými deťmi.
armor1
04.08.10,05:31
No čo vy na tie návrhy Pána Mihála? Som ostal šokovaný!!!!!!!!!!!!!!!! Nielen zrušenie Príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa - 678 Eur, zníženie Rodičovského príspevku - 256 Eur na zhruba 180 -190 Eur, ale ešte sa chce zamerať na zneužívanie dávok nemocenského. Takže žiadna Materská z najvyššieho vymeriavacieho základu. Neuveriteľnééééééééééééééééééé ééééééééééééééééééééééééé é:(:eek::mee:
weiby
04.08.10,06:57
Myslím, že pán Mihál, šokoval asi všetkých a najmä potom, čo on sám bol mnohokrát nápomocný poraďákom... proste nepochopiteľné!!!! :confused::confused::confused:Myslíte, že je to aj z jeho presvedčenia, alebo je k takémuto postoju pritlačený len okoľnosťami vyplývajúcimi z jeho novej funkcie a politického tlaku?! Veľmi by ma zaujímalo ako by s takými peniazmi dokázal na mieste hociktorej maminky vychádzať... Neviem čo k tomu možno ešte dodať... :mad::(:mad::(:mad: