ZuzanaA
29.10.10,12:40
Ďakujem Veronika, aj som si myslela, ale chytila som sa len stebielka :) Pri mojej materskej v roku 2007 som si pekne vďaka radám p. Mihála prilepšila, teraz to už asi možné nebude...
veronikasad
29.10.10,10:44
Ďakujem Veronika, aj som si myslela, ale chytila som sa len stebielka :) Pri mojej materskej v roku 2007 som si pekne vďaka radám p. Mihála prilepšila, teraz to už asi možné nebude...
Záleží na tom, v akom znení prejde novela zákona. Píše sa v nej o min. 31 dňoch nem. poistenia. Môžno by stálo za to zmenu urobiť už v polovici novembra.
ZuzanaA
29.10.10,11:01
Záleží na tom, v akom znení prejde novela zákona. Píše sa v nej o min. 31 dňoch nem. poistenia. Môžno by stálo za to zmenu urobiť už v polovici novembra.

Áno? Uzatvoriť nový prac. pomer s max. vym. základom napr. k 15.11.2010 a čakať čo sa udeje v novom roku?
alušik
29.10.10,11:10
... ale firma môže čakať kontrolu zo SP (osobná skúsenosť): Nedoporučujem navyšovať základnú mzdu oproti iným zamestnancom, ale riešiť zvýšenie cez mimoriadnu odmenu.
Veronika, ja som tiež mala následnú kontrolu, no nakoniec po uzavretí kontroly sme sa dozvedeli, že bola otvorená z úplne iného dôvodu, ako to zrušenie a znovuzaloženie PP.
veronikasad
29.10.10,11:27
Áno? Uzatvoriť nový prac. pomer s max. vym. základom napr. k 15.11.2010 a čakať čo sa udeje v novom roku?
chcela si meniť zamestnanie v decembri. Vtedy nedodržíš, alebo veľmi natesno tých navrhovaných 31 dní. Či ti tento trik vyjde - nezaručujem ...
saskia26
29.10.10,11:46
... ale firma môže čakať kontrolu zo SP (osobná skúsenosť): Nedoporučujem navyšovať základnú mzdu oproti iným zamestnancom, ale riešiť zvýšenie cez mimoriadnu odmenu.

Veronika, veď keď je vo firme všetko v poriadku, tak s tým aj tak nič neurobia, nie?
veronikasad
29.10.10,12:11
Nič nezistili, ponúkla som im knižku Odvodové triky Jozefa Mihála ...
aknelh
03.11.10,07:00
Keď je tehotná SZČO, resp. finančná agentka OVB (viac-menej bez príjmu - neplatí odovody ako fin.ag.) zároveň zamestnaná (16 rokov vkuse), bude mať materskú zo zamestnania? Platí si DNP asi 3 roky nepretržite, počíta sa materská aj z toho? Ďakujem.
jana32
03.11.10,11:46
Dobrý deň prajem, prečítala som si príspevky, ale mám z toho chaos, hlavne kvôli avízovaným zmenám od januára 2010. Môžete mi prosím odkontrolovať či uvažujem správne :
zamestnankyŇa má u nás pracovný pomer od 2004 roku, 28.3.2011 pôjde na materskú dovolenku. Už nemá význam pre ňu si platiť dobrovoľné poistenie - lebo ejdnak nestihne platiť tých 26týždňov a okrem toho vyzerá to tak, že nová vláda zarazí "priplácanie si " cez dobrovoľné poistenie, áno? Takže mohli by sme jej pomôcť len tak, že jej v decembri ukončíme pracovný pomer a následne o týždeń uzatvoríme nový s tým, že dáme jej odmenu, aby dosiahla max.vymeriavací základ. Prosím , rada by som jej pomôcť.
Andyke
03.11.10,13:46
Keď je tehotná SZČO, resp. finančná agentka OVB (viac-menej bez príjmu - neplatí odovody ako fin.ag.) zároveň zamestnaná (16 rokov vkuse), bude mať materskú zo zamestnania? Platí si DNP asi 3 roky nepretržite, počíta sa materská aj z toho? Ďakujem.

Áno nárok na materské bude aj zo zamestnania aj z DNP. Treba vypýtať
od lekára 2 tlačivá , aby si mohla uplatniť nárok z oboch poistení.
Kvaka
03.11.10,14:03
Dobrý deň prajem, prečítala som si príspevky, ale mám z toho chaos, hlavne kvôli avízovaným zmenám od januára 2010. Môžete mi prosím odkontrolovať či uvažujem správne :
zamestnankyŇa má u nás pracovný pomer od 2004 roku, 28.3.2011 pôjde na materskú dovolenku. Už nemá význam pre ňu si platiť dobrovoľné poistenie - lebo ejdnak nestihne platiť tých 26týždňov a okrem toho vyzerá to tak, že nová vláda zarazí "priplácanie si " cez dobrovoľné poistenie, áno? Takže mohli by sme jej pomôcť len tak, že jej v decembri ukončíme pracovný pomer a následne o týždeń uzatvoríme nový s tým, že dáme jej odmenu, aby dosiahla max.vymeriavací základ. Prosím , rada by som jej pomôcť.
Podľa návrhu novely zákona však musí byť aspoň 31 dní poistená, aby mala výpočet z nového príjmu.
jana32
03.11.10,15:45
Aha, dobre, tak to ešte stále máme čas, urobili by sme to v novembri. Už len jedna otázka, čiže ak bude mať za november a december max.vymeriavací základ, tak od januára už môže mať svoj "normálny " plat, áno? Lebo rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej bude rok 2010 a nie 2011.
Kvaka
03.11.10,16:16
Aha, dobre, tak to ešte stále máme čas, urobili by sme to v novembri. Už len jedna otázka, čiže ak bude mať za november a december max.vymeriavací základ, tak od januára už môže mať svoj "normálny " plat, áno? Lebo rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej bude rok 2010 a nie 2011.
Nerozumieme sa. Pozri si ten návrh, novela je červeným
§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 31 dní, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 31 dní, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,

(3) Ak poistenec pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti, potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreby starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), alebo pred vznikom nároku na materské bol nemocensky poistený menej ako 31 dní, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) alebo vznikol nárok na materské. Z rozhodujúceho obdobia podľa prvej vety sa vylučujú obdobia, počas ktorých poistenec nebol nemocensky poistený.

(4) Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnankyne, ktorá bola preradená na inú prácu v období kratšom ako 31 dní od vzniku nemocenského poistenia, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu.“.
Kvaka
03.11.10,16:42
Aha, dobre, tak to ešte stále máme čas, urobili by sme to v novembri. Už len jedna otázka, čiže ak bude mať za november a december max.vymeriavací základ, tak od januára už môže mať svoj "normálny " plat, áno? Lebo rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej bude rok 2010 a nie 2011.
Rok 2010 bude rozhodujúci, ak v novom pracovnom pomere v roku 2011 nebude trvať poistenie pred vznikom nároku na materské aspoň 31 dní, alebo ak ostane v doterajšom pracovnom pomere.
Ak ukončí pracovný pomer v decembri 2010, a uzatvoríte s ňou nový pracovný pomer v roku 2011, a poistenie pred materskou bude aspoň 31 dní, tak bude mať rozhodujúce obdobie od vzniku nového poistenia do konca mesiaca februára 2011, ak nastúpi na MD tak, ako píšeš.
jana32
04.11.10,03:44
Kvaka, veľmi pekne ďakujem, až po tvojom poslednom dodatku som aspoň dúfam pochopila o čo vlastne ide. Pracovný pomer s ňou teda ukončíme v decembri a nový otvoríme od januára 2011, jej poistenie bude trvať viac ako 31 dní do nástupu na materskú dovolenku a keďže je za tie dva mesiace január a február dáme plat aj s odmenou, bude sa jej materská počítať z vymeriavacieho základu z týchto dvoch mesiacov.
Kvaka
04.11.10,08:30
Kvaka, veľmi pekne ďakujem, až po tvojom poslednom dodatku som aspoň dúfam pochopila o čo vlastne ide. Pracovný pomer s ňou teda ukončíme v decembri a nový otvoríme od januára 2011, jej poistenie bude trvať viac ako 31 dní do nástupu na materskú dovolenku a keďže je za tie dva mesiace január a február dáme plat aj s odmenou, bude sa jej materská počítať z vymeriavacieho základu z týchto dvoch mesiacov.
Nezabudni ale sledovať, ako sa schváli novela zákona, môže to byť aj zmenené, toto je zatiaľ iba návrh. Začiatkom decembra budeme vedieť viac.
sobica
04.11.10,16:20
Ahojte baby, chcela by som Vás poprosiť o odsúhlasenie nasledovného postupu.
Zamestnankyna nastupuje na materskú dovolenku 31.1.2011. Chcela by dosiahnuť max. materskú. Keďže dobrovoľné poistenie nestihla prichádza do úvahy len nový pracovný pomer. V polovici decembra by uzatvorila nový pracovný pomer. Za obdobie od polovice decembra do konca decembra by za ňu nový zamestnávateľ odviedol odvody z max. VZ. V januári by odvádzal už len z minima.
V tomto prípade by sa jej materská vyrátavala z rozhodného obdobia od polovice decembra do konca decembra. Je tento náš postup správny? Ďakuuujeeem
sobica
05.11.10,06:27
Prosím, poradíte nám niekto?
AnnaK1953
05.11.10,06:48
Ak pracovníčka pracovala nepretržite posledných 10 rokov a od 15.11.2010 nastupuje na materskú, jej vymeriavacím základom pre výpočet materskej je rok 2009???
Tweety
05.11.10,06:58
Ak pracovníčka pracovala nepretržite posledných 10 rokov a od 15.11.2010 nastupuje na materskú, jej vymeriavacím základom pre výpočet materskej je rok 2009???
Áno, je.
sobica
05.11.10,07:03
Ahojte baby, chcela by som Vás poprosiť o odsúhlasenie nasledovného postupu.
Zamestnankyna nastupuje na materskú dovolenku 31.1.2011. Chcela by dosiahnuť max. materskú. Keďže dobrovoľné poistenie nestihla prichádza do úvahy len nový pracovný pomer. V polovici decembra by uzatvorila nový pracovný pomer. Za obdobie od polovice decembra do konca decembra by za ňu nový zamestnávateľ odviedol odvody z max. VZ. V januári by odvádzal už len z minima.
V tomto prípade by sa jej materská vyrátavala z rozhodného obdobia od polovice decembra do konca decembra. Je tento náš postup správny? Ďakuuujeeem

Prosím poradíte nám niekto?
AnnaK1953
05.11.10,07:03
Áno, je.
A nie je už žiadna možnosť pre zvýšenie VZ na materskú v tomto prípade? Prosím Vás Tweety o odpoveď,čas tlačí,je to súrne. Vopred ďakujem
Kvaka
05.11.10,07:48
Prosím poradíte nám niekto?
Skús sa pozrieť na prechodné ustanovenie v novele zákona, od 1.1.2011 by mal platiť § 54 ods. 2 písm. a) v tomto znení:
ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 31 dní, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka.
Pri tvojom návrhu riešenia bude v roku 2010 z nového pracovného pomeru poistená menej ako 31 dní.
Novela ale ešte nie je schválená.
Kvaka
05.11.10,08:06
Takto je navrhnuté prechodné ustanovenie k jednotlivým dávkam:
§ 293bs
Nárok na nemocenskú dávku, nárok na dôchodkovú dávku, nárok na úrazovú dávku a nárok na dávku v nezamestnanosti, ktorý vznikol pred 1. januárom 2011, sa posudzuje a suma tejto dávky sa určuje podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.
sobica
05.11.10,08:16
Kvaka, ďakujem za odpoveď. Vychádza mi teda, že by bolo pre ňu vhodnejšie zamestnať sa už k 1.12.2010 - tým by bola podmienka 31 dní splnená. A bola by krytá keby ten zákon v takomto znení schválili.
Kvaka
05.11.10,08:26
Kvaka, ďakujem za odpoveď. Vychádza mi teda, že by bolo pre ňu vhodnejšie zamestnať sa už k 1.12.2010 - tým by bola podmienka 31 dní splnená. A bola by krytá keby ten zákon v takomto znení schválili.

V novele sa však ustanovuje aj maximálna suma denného vymeriavacieho základu na určenie výšky nemocenských dávok, v § 55 je nový odsek 2:
„(2) Denný vymeriavací základ sa určuje najviac z 1,5 násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.“.
sobica
05.11.10,08:29
No tak teraz som už úplne dopletená, fakt neviem čo jej mám poradiť
Kvaka
05.11.10,10:37
No tak teraz som už úplne dopletená, fakt neviem čo jej mám poradiť
Aký má vymeriavací základ za rok 2010?
Jej vznikne nárok na materské až v roku 2011, (teda ak neporodí predčasne ešte v roku 2010), takže dávka sa jej bude posudzovať už podľa nového zákona.
Ja tomu rozumiem tak, že ak mala vymeriavací základ za celý rok 2010 viac ako 1,5 násobok všeobecného vymeriavacieho základu platného v januári 2011, keď pôjde na materskú, netreba robiť nič.
Podľa novely by mal byť v roku 2011 platný VVZ za rok 2009, čo je 744,50€.

Ak mala nízky VZ a uzatvorí nový pracovný pomer od 1.12.2010, tak vymeriavací základ za december 2010 jej dáte ten 1,5 násobok sumy 744,5.

Treba sledovať aj zmeny v rámci legislatívneho procesu v NRSR, tam sa bude zákon schvaľovať v novembri. Ktovie, aké pozmeňovacie návrhy budú schválené. Takže akékoľvek špekulácie nemusia dobre dopadnúť.
sobica
05.11.10,10:58
Kvaka ešte raz díky za odpovede. Fakt si nám pomohla. Určite to budeme sledovať, aby sme vedeli čo nám naši páni schválili:)
saskia26
05.11.10,12:54
A nie je už žiadna možnosť pre zvýšenie VZ na materskú v tomto prípade? Prosím Vás Tweety o odpoveď,čas tlačí,je to súrne. Vopred ďakujem

Ukončiť súčasný pracovný pomer a uzatvoriť nový ešte pred nástupom na MD s max. vymeriavacím základom.
saskia26
05.11.10,12:57
Skús sa pozrieť na prechodné ustanovenie v novele zákona, od 1.1.2011 by mal platiť § 54 ods. 2 písm. a) v tomto znení:
ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 31 dní, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka.
Pri tvojom návrhu riešenia bude v roku 2010 z nového pracovného pomeru poistená menej ako 31 dní.
Novela ale ešte nie je schválená.

Nemocenské poistenie (DNP) vzniklo v roku 2010 a bude trvať aj v roku 2011, takže pri nástupe na MD v marci 2011 bude materská počítaná z vymeriavacieho základu v roku 2010? Ak to takto schvália?
Kvaka
05.11.10,13:39
Nemocenské poistenie (DNP) vzniklo v roku 2010 a bude trvať aj v roku 2011, takže pri nástupe na MD v marci 2011 bude materská počítaná z vymeriavacieho základu v roku 2010? Ak to takto schvália?
Podľa mňa ak vzniklo NP v roku 2010, bude trvať aj v roku 2011, na materskú pôjde v marci, tak bude materská počítaná z VZ odo dňa vzniku poistenia v roku 2010 do konca roku 2010.
Kvaka
05.11.10,13:56
Skús sa pozrieť na prechodné ustanovenie v novele zákona, od 1.1.2011 by mal platiť § 54 ods. 2 písm. a) v tomto znení:
ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 31 dní, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka.
Pri tvojom návrhu riešenia bude v roku 2010 z nového pracovného pomeru poistená menej ako 31 dní.
Novela ale ešte nie je schválená.
Neviem, čo si o tom myslíte vy, nechcem nikoho popliesť, ale teraz som si uvedomila, že v novele je uvedené len to, že nemocenské poistenie, ktoré vzniklo v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikne nárok na dávku, by malo trvať najmenej 31 dní.
Nie je tam dovetok, že v tom kalendárnom roku.
Potom by sa do tých 31 dní vzniknutého poistenia mohli počítať aj dni poistenia v roku vzniku nároku na dávku. Potom by bolo možné ukončiť pracovný pomer napr. aj v polovici decembra, následne uzatvoriť nový a ak pôjde na materskú po 31 dňoch poistenia, bude sa jej rátať VZ z polovičky decembra.
No ktovie, ako to poslanci schvália.
UBIKA25
05.11.10,14:17
môžem sa opýtať kde najdem takúto novelu?
viem že to ešte nie je chválené zaujíma ma PN a materské, ked sa niekto zamestná v roku 2011 ako sa to bude rátať...
dakujem
Kvaka
05.11.10,14:23
môžem sa opýtať kde najdem takúto novelu?
viem že to ešte nie je chválené zaujíma ma PN a materské, ked sa niekto zamestná v roku 2011 ako sa to bude rátať...
dakujem
Na stránke NRSR, medzi predloženými zákonmi. Ale pozri aj tu, je pripnutá v zadaní témy.
http://www.porada.sk/t148486-navrhovane-zmeny-zakona-o-socialnom-poisteni.html
UBIKA25
05.11.10,14:29
už som našla dakujem moc...
môžem sa opytat ako je to možno sa to stale opakuje ale podľa toho čo čítam ...nástup na materskú mám v máji 2011, a vymeriavaci základ sa mi ráta za rok 2010, ak zmenim zamestnavateľa s vyšším vymeriavacim základom okolo 800 eur cca, na minimálne 31 dní pred nástupom na materskú, bude môj vymeriavaci základ určený z nového zamestnania, ak to bude menej ako 31 dní tak z roku 2010, chápem tomu správne opravte ma...ja mám teraz zmatok
Kvaka
05.11.10,14:31
už som našla dakujem moc...
môžem sa opytat ako je to možno sa to stale opakuje ale podľa toho čo čítam ...nástup na materskú mám v máji 2011, a vymeriavaci základ sa mi ráta za rok 2010, ak zmenim zamestnavateľa s vyšším vymeriavacim základom okolo 800 eur cca, na minimálne 31 dní pred nástupom na materskú, bude môj vymeriavaci základ určený z nového zamestnania, ak to bude menej ako 31 dní tak z roku 2010, chápem tomu správne opravte ma...ja mám teraz zmatok
Áno, chápeš to správne. Dobre si prečítaj § 54, je aj tu http://www.porada.sk/1552851-post1763.html
UBIKA25
05.11.10,14:35
Áno, chápeš to správne. Dobre si prečítaj § 54, je aj tu http://www.porada.sk/1552851-post1763.html

čítam ho stale dookola ...a normalne som si myslela, že to bude horšie ...;), teda čakala som horšiu zmenu, ale potešila som sa, uvidím ako to vlastne dopadne v novom roku...
budeme si musieť počkať na "oficiálnu verziu.."
dakujem ešte raz kvaka
pamara
08.11.10,10:34
Dobrý deň,

môže mi niekto poradiť? som na RD do 16.12.2010 kedy bude mať dcérka 3 roky. Zamestnávateľ, kde som pracovala sa vyjadril, že ma nemôže vziať späť do zamestnania. ako mám postupovať? je tam nejaká ochranná lehota, výpovedná lehota?
mariapol
08.11.10,10:47
Nepoteším Ťa v novele sa chystá oprava 31 dní na 90 dní.
veronikasad
08.11.10,11:12
mariapol, ktorej otázky sa týka tvoja odpoveď ?
mariapol
08.11.10,11:30
Príspevku:1788
Kvaka
08.11.10,11:39
Príspevku:1788
Mariapol, a tých 31 dní bude zmenených na 90 dní v celom § 54? Čiže, keď sa v médiách písalo, že ide len o kozmetickú úpravu doterajšieho stavu, rozhodli sa pre radikálnejšiu úpravu?
mariapol
08.11.10,11:51
Mariapol, a tých 31 dní bude zmenených na 90 dní v celom § 54? Čiže, keď sa v médiách písalo, že ide len o kozmetickú úpravu doterajšieho stavu, rozhodli sa pre radikálnejšiu úpravu?

Zatiaľ to podľa mňa aj tak není až taká radikálna zmena.

Úplne radikálna zmena by bola vtedy ak:

/ PN, materská a pod.... / , by sa jednoznačne mala doba poistenia posudzovať ako čistý súčet bez vylúčených a prerušených dôb. A pri tomto postupe zvýšiť 31 dní na 90 dní. Pre vysvetlenie tým pádom 90 dní plateného poistného z max. VZ sa rovná zaplateným 28 týždňom materskej dovolenky, PN atď....
imperiz
08.11.10,17:50
Dobrý deň veľmi vás prosím o radu. Zistila som, že som tehotná - určite sa to stalo v mesiaci október... problém je, že som sa koncom októbra prihlásila na DNP -takže v podstate teraz v novembri začínam platiť prvú platbu DNP. Neviem či mi to vyjde - podľa toho čo čítam by mi mal vyjsť nárok na vyššiu materskú - pracovala som od 1.9.2005 do 31.7.2009 a potom teda od 1.8.2009 - do 30.3.2010 som bola na úrade práce. Od 1.4.2010 pracujem. Ak by som teda mala pôrod v mesiaci júl splním podmienky nároku na vyššiu materskú z DNP keďže sa mi tam môže započítať už ukončené nemocenské poistenie z prvého zamestnania? ďakujem
Katy a R
08.11.10,18:17
Dobrý deň veľmi vás prosím o radu. Zistila som, že som tehotná - určite sa to stalo v mesiaci október... problém je, že som sa koncom októbra prihlásila na DNP -takže v podstate teraz v novembri začínam platiť prvú platbu DNP. Neviem či mi to vyjde - podľa toho čo čítam by mi mal vyjsť nárok na vyššiu materskú - pracovala som od 1.9.2005 do 31.7.2009 a potom teda od 1.8.2009 - do 30.3.2010 som bola na úrade práce. Od 1.4.2010 pracujem. Ak by som teda mala pôrod v mesiaci júl splním podmienky nároku na vyššiu materskú z DNP keďže sa mi tam môže započítať už ukončené nemocenské poistenie z prvého zamestnania? ďakujem

áno ... je to OK :):):) ... ak nás poslanci neprekvapia niečím :confused::confused::confused: - treba sledovať;)
UBIKA25
09.11.10,07:07
Nepoteším Ťa v novele sa chystá oprava 31 dní na 90 dní.

no veru si ma nepotešila, uvidíme ako to dopadne celé,
keď som čakala prvé dieťa moja materská bola 3900 Sk, neboli príplatky ani k pôrodnému rok na to to zmenili na prvé dieťa (bolo mi to trošku ľúto) a teraz som počula, že špekulujú aj zrušiť príplatok k druhému a tretiemu dieťaťu (aspoň jedno nech si to zaslúži, veď je to pre deti, nie pre nás) myslela som si, že čim som staršia dokážem trošku už aj v tomto "pošpekulovať" ale asi "plodíme v nesprávnej dobe" :rolleyes: tak hádam to nejak zvládneme, chcela som napísať bolo aj horšie, ale uvažujem asi bude zase reálnejšie - bude aj horšie - :mee::D
sta
10.11.10,08:35
Ahojte poraďáci,
viete mi prosím pomôcť?

Kamarátka je na RD s prvým dieťaťom, RD jej trvá do 24.9.2011. Keďže bola pred nástupom na MD nezamestnaná, prihlásila sa na DNP platila si z maximálneho VZ a vyšla jej max. materská. Po nástupe na RD sa z DNP odhlásila.

Teraz zistila, že čaká druhé dieťa. Je v cca 5 týždni. Ak tomu správne rozumiem, tak keby chcela mať max. materskú musela by sa prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením, aby si ho platila aspoň tých 270 dní.
Keďže toto už nestihne, neviem či sa jej oplatí sa teraz prihlasovať na DNP? Bude dostávať aspoň min. materskú? A ako to bude s rodičovským príspevkom?

Ďakujem vopred za všetky rady :-)
veronikasad
10.11.10,08:37
Ahojte poraďáci,
viete mi prosím pomôcť?

Kamarátka je na RD s prvým dieťaťom, RD jej trvá do 24.9.2011. Keďže bola pred nástupom na MD nezamestnaná, prihlásila sa na DNP platila si z maximálneho VZ a vyšla jej max. materská. Po nástupe na RD sa z DNP odhlásila.

Teraz zistila, že čaká druhé dieťa. Je v cca 5 týždni. Ak tomu správne rozumiem, tak keby chcela mať max. materskú musela by sa prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením, aby si ho platila aspoň tých 270 dní.
Keďže toto už nestihne, neviem či sa jej oplatí sa teraz prihlasovať na DNP? Bude dostávať aspoň min. materskú? A ako to bude s rodičovským príspevkom?

Ďakujem vopred za všetky rady :-)
Potrebuje 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch ku dňu pôrodu. To jej zrejme nevyjde. Doplň termín pôrodu a kedy sa odhlásila z DNP.
sta
10.11.10,08:46
Potrebuje 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch ku dňu pôrodu. To jej zrejme nevyjde. Doplň termín pôrodu a kedy sa odhlásila z DNP.

Dátum pôrodu prvého dieťaťa mala 24.9.2008, z DNP sa odhlásila 10.03.2009.
Predpokladaný dátum pôrodu druhého dieťaťa má 9.7.2011.
karpis
10.11.10,09:18
Aj ja si neviem rady (ide o moju neter)
od 1.1..2008 do 31.8.2010 DNP z minima popritom bola doma s dieťaťom (nie už však na rodič. príspevku,dieťa staršie ako 3 roky)
9.9.2010 nástup do zamestnania a od 30.9.2010 je PN asi dlhodobo. 26.2.2011 nástup na MD. Z ktorého VZ jej bude počítané materské keď v terajšom zamestnaní má kalendárne dni RO 21, a dni vylúčenia povinnosti platiť poistné na NP (zatiaľ) 32
Ka-Be
10.11.10,11:08
Ako to je so SZČO a materskou? Musí počas MD a RD pozastaviť živnosť? Alebo živnosť môže fungovať, mať z nej príjem a zároveň poberať materské? Alebo ako to urobiť, aby poberala materské (má nárok).

ďakujem
karpis
10.11.10,11:13
Aj ja si neviem rady (ide o moju neter)
od 1.1..2008 do 31.8.2010 DNP z minima popritom bola doma s dieťaťom (nie už však na rodič. príspevku,dieťa staršie ako 3 roky)
9.9.2010 nástup do zamestnania a od 30.9.2010 je PN asi dlhodobo. 26.2.2011 nástup na MD. Z ktorého VZ jej bude počítané materské keď v terajšom zamestnaní má kalendárne dni RO 21, a dni vylúčenia povinnosti platiť poistné na NP (zatiaľ) 32Prosím vie mi niekto poradiť
krater
10.11.10,11:17
dobry den. Potrebujem poradit ;) toho casu som od oktobra na MD este v aprily v case ked som bola zamestnana som robila nejake prepisy textov mala to byt mensia praca na dohodu prepis som odovzdala a od vtedy ticho. Teraz sa mi ozvali ze teda konecne spisuju dohody a vyplatia mi tu pracu z aprila. Do dohody som nadiktovala ze som toho casu na materskej. Chcem sa spytat ci je to v poriadku? Byt na materskej a mat pracu na dohodu je to nedoriesene z aprila ziadnu pracu na dohodu teraz nemam ani nebudem mat len sa konecne rozhybali mi to vyplatit mozem si to nechat vyplatit na dohodu aj ked uz poberam matersku? Je to par supov ktore som myslela ze uz ich ani neuvidim a nechcem si teraz kvoli tomu komplikovat situaciu :cool:
VDAKA!!! ;)
Jana Motyčková
10.11.10,11:22
Aj ja si neviem rady (ide o moju neter)
od 1.1..2008 do 31.8.2010 DNP z minima popritom bola doma s dieťaťom (nie už však na rodič. príspevku,dieťa staršie ako 3 roky)
9.9.2010 nástup do zamestnania a od 30.9.2010 je PN asi dlhodobo. 26.2.2011 nástup na MD. Z ktorého VZ jej bude počítané materské keď v terajšom zamestnaní má kalendárne dni RO 21, a dni vylúčenia povinnosti platiť poistné na NP (zatiaľ) 32
Malo by to byť z VZ ktorý získala od 9.9. do 29.9. deleno 21 dní.
Jana Motyčková
10.11.10,11:25
Ako to je so SZČO a materskou? Musí počas MD a RD pozastaviť živnosť? Alebo živnosť môže fungovať, mať z nej príjem a zároveň poberať materské? Alebo ako to urobiť, aby poberala materské (má nárok).

ďakujem
Materské môže poberať, aj keď má príjem zo živnosti. Momentálne ak by chela poberať RP, musela by živnosť prerušiť/zrušiť. Po novom roku by ale mohla mať príjem aj zo živnosti počas poberania RP.
Jana Motyčková
10.11.10,11:26
dobry den. Potrebujem poradit ;) toho casu som od oktobra na MD este v aprily v case ked som bola zamestnana som robila nejake prepisy textov mala to byt mensia praca na dohodu prepis som odovzdala a od vtedy ticho. Teraz sa mi ozvali ze teda konecne spisuju dohody a vyplatia mi tu pracu z aprila. Do dohody som nadiktovala ze som toho casu na materskej. Chcem sa spytat ci je to v poriadku? Byt na materskej a mat pracu na dohodu je to nedoriesene z aprila ziadnu pracu na dohodu teraz nemam ani nebudem mat len sa konecne rozhybali mi to vyplatit mozem si to nechat vyplatit na dohodu aj ked uz poberam matersku? Je to par supov ktore som myslela ze uz ich ani neuvidim a nechcem si teraz kvoli tomu komplikovat situaciu :cool:
VDAKA!!! ;)
Ešte tento rok môžeš mať počas materskej príjem na dohodu.
krater
10.11.10,11:27
dakujem! takze to mozem nechat tak vyplatit si to na seba nechcem mat neskor z toho nejake komplikacie.
sta
10.11.10,11:36
Ahojte poraďáci,
viete mi prosím pomôcť?

Kamarátka je na RD s prvým dieťaťom, RD jej trvá do 24.9.2011. Keďže bola pred nástupom na MD nezamestnaná, prihlásila sa na DNP platila si z maximálneho VZ a vyšla jej max. materská. Po nástupe na RD sa z DNP odhlásila.

Teraz zistila, že čaká druhé dieťa. Je v cca 5 týždni. Ak tomu správne rozumiem, tak keby chcela mať max. materskú musela by sa prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením, aby si ho platila aspoň tých 270 dní.
Keďže toto už nestihne, neviem či sa jej oplatí sa teraz prihlasovať na DNP? Bude dostávať aspoň min. materskú? A ako to bude s rodičovským príspevkom?

Ďakujem vopred za všetky rady :-)

Prosím viete mi poradiť, či bude mať nárok aspoň na min. materskú? :confused:
karpis
10.11.10,17:25
Malo by to byť z VZ ktorý získala od 9.9. do 29.9. deleno 21 dní.
Janka veľmi pekne dakujem dufam že to tak bude v novom zákone o soc. poistení. Veľmi by ma to mrzelo keby to tak nebolo. Ešte raz ďakujem
Andyke
10.11.10,18:29
Prosím viete mi poradiť, či bude mať nárok aspoň na min. materskú? :confused:
DNP zbytočne uzavrie - nárok na materskú nevzniká, nesplní zákonom požadovaných 270 dní nemoc.poistenia do pôrodu.
Takže bude mať nárok na rodičovský príspevok.(od pôrodu)
saskia26
10.11.10,21:14
Nástup na materskú bude v 07/2011, DNP trvá od roku 2008, od 1.8.2010 bola nová prihláška s max. VZ. Podľa návrhu, by sa mala materská počítať z RO 1.8.-31.12.2010 ? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
11.11.10,07:05
Nástup na materskú bude v 07/2011, DNP trvá od roku 2008, od 1.8.2010 bola nová prihláška s max. VZ. Podľa návrhu, by sa mala materská počítať z RO 1.8.-31.12.2010 ? Ďakujem za odpoveď.
Áno .
karpis
11.11.10,07:39
Aj ja si neviem rady (ide o moju neter)
od 1.1..2008 do 31.8.2010 DNP z minima popritom bola doma s dieťaťom (nie už však na rodič. príspevku,dieťa staršie ako 3 roky)
9.9.2010 nástup do zamestnania a od 30.9.2010 je PN asi dlhodobo. 26.2.2011 nástup na MD. Z ktorého VZ jej bude počítané materské keď v terajšom zamestnaní má kalendárne dni RO 21, a dni vylúčenia povinnosti platiť poistné na NP (zatiaľ) 32
Janka ona tam potom nebude musieť mať RO tých 31 dní?
Jana Motyčková
11.11.10,08:04
Poistenie trvá aj počas poberania nemocenského, teda má tam 31 (90) dní.
karpis
11.11.10,08:15
Janka ďakujem si ma zas potešila ja som neni nejaký odborník na mzdové zaležitosti preto som si neni istá.
karpis
11.11.10,09:21
Poistenie trvá aj počas poberania nemocenského, teda má tam 31 (90) dní.
V podstate tých 90 dní kalend. bude mať, horšie bude ak to budú brať ako 90 dní bez vylúčených dôb čo potom?
veronikasad
11.11.10,09:25
V podstate tých 90 dní kalend. bude mať, horšie bude ak to budú brať ako 90 dní bez vylúčených dôb čo potom?
Taký návrh v novele zákona určite nebude (cielom novely je zamedziť "manipulácii" s VZ rušením poistenia (zmenou zamestnania, VZ u DNPO)
Dračica
12.11.10,19:02
dobrý večer,

chcela by som vedieť. ak ukončím živnosť k 31.12.2010, a v roku 2011 pôjdem na PN a materskú, ako sa mi bude počítať PN a materské.
od roku 2008 si platím DNP nepretržite a aj povinné nemocenské poistenie. Ak ukončím tento rok živnosť a tým aj povinné nemocenské poistenie, zostane mi len DNP, bude sa mi Pn a materská počítať len z DNP, alebo aj z povinného poistenia,. ktoré však už bude ukončené? prosím poradte mi niekto.
Ďakujem
nela07
12.11.10,22:45
Dobrý večer, chcela by som sa poradiť:
- pracovný pomer od r. 2007 - 26.4.2010
- čerpanie RD do 8.4.2010
- od 27.4.2010 úrad práce - 30.11.2010
- plánovaný nástup do novej práce 1.12.2010 s max. vymeriavacím základom 1116 eur
- plánovaný pôrod najskôr v 08/2011
Materská - bude splnená podmienka 270 dní v posledných 2 rokoch od pôrodu
- materská sa bude rátať z vymeriavacieho základu z obdobia 12/2010.
Uvažujem správne? Ďakujem za odpovede.
Katy a R
13.11.10,09:30
dobrý večer,

chcela by som vedieť. ak ukončím živnosť k 31.12.2010, a v roku 2011 pôjdem na PN a materskú, ako sa mi bude počítať PN a materské.
od roku 2008 si platím DNP nepretržite a aj povinné nemocenské poistenie. Ak ukončím tento rok živnosť a tým aj povinné nemocenské poistenie, zostane mi len DNP, bude sa mi Pn a materská počítať len z DNP, alebo aj z povinného poistenia,. ktoré však už bude ukončené? prosím poradte mi niekto.
Ďakujem

.. z aktuálneho trvajúceho pistenia ..
doplním: ... treba počkať na konečné znenie novely zákona
valca11
13.11.10,09:42
dobry den,
som zamestnana u sucast.zamestn. od maja 2009
moje dnp trvalo 16 mes., ukoncene bolo 02/10, platila som ho z min.
na novo som sa prihlasila zac. oktobra/10 z max., lebo som otehotnela
bohuzial, som potratila, a teraz by som sa chcela dat vypisat na pnku
lenze teraz neviem, ci mi bude pnka ratana aj z dnp, ak som nebola od februara poistena.. je tam nejaka lehota... prosim napiste mi ako to je.. velmi dakujemm
Katy a R
13.11.10,09:54
dobry den,
som zamestnana u sucast.zamestn. od maja 2009
moje dnp trvalo 16 mes., ukoncene bolo 02/10, platila som ho z min.
na novo som sa prihlasila zac. oktobra/10 z max., lebo som otehotnela
bohuzial, som potratila, a teraz by som sa chcela dat vypisat na pnku
lenze teraz neviem, ci mi bude pnka ratana aj z dnp, ak som nebola od februara poistena.. je tam nejaka lehota... prosim napiste mi ako to je.. velmi dakujemm
.. budeš mať nárok na nemocenské z DNP ... ale z pravdepodobného VZ
Daj si vypísať dve PNky (jednu ako zamestnanec, jednu ako DNPO)
valca11
13.11.10,09:58
velmi pekne dakujem, to mi dost odlahlo,,,
brčko
13.11.10,13:34
dobrý večer,

chcela by som vedieť. ak ukončím živnosť k 31.12.2010, a v roku 2011 pôjdem na PN a materskú, ako sa mi bude počítať PN a materské.
od roku 2008 si platím DNP nepretržite a aj povinné nemocenské poistenie. Ak ukončím tento rok živnosť a tým aj povinné nemocenské poistenie, zostane mi len DNP, bude sa mi Pn a materská počítať len z DNP, alebo aj z povinného poistenia,. ktoré však už bude ukončené? prosím poradte mi niekto.
Ďakujem

toto by som tiež bola zvedavá. Skúsim napísať môj názor. čo som čítala pôvodný návrh, tak ak by po ukončení NP vzniklo dalšie nem.poistenie, tak ochranná lehota z tohto ukončeného NP neplynie. Ak ale trvá druhé nem.poistenie, ktoré trvalo aj pred ukončením toho prvého povinného NP szoč, tak predpokladám ochranná lehota z tohto ukončeného povinného NP szčo plynie.

a ak by NP skončilo 31.12.2010, tak začína OL plynúť od 1.1.2011 a teda podla návrhu predpokladám bude trvať OL 7dní /ak tých 7dní schávalia/.
ak by ale skončilo NP 30.12.2010, tak začína OL plynúť od 31.12.2010, t.j. ochranná lehota by trvala 42dní.

ak počas trvania tejto OL ti vznikne očr, pn /MD už asi nestihneš/, tak nárok na nem.dávku by predpokladám mal vzniknúť aj z ukončeného NP szčo a aj z trvajúceho dnp.

prosím opravte ma, ak máte iný názor.
Katy a R
13.11.10,14:26
gabi .. len problém s ochrannou dobou v podobných prípadoch je už aj teraz - za súčasného znenia zákona (... ale nie vždy je to rovnako posúdené :confused::eek:)
ja by som to asi na mieste Dračice urobila tak, že by som živnosť neukončovala kým nenastúpim na materskú (PNku) - hlavne ak ide o krátke obdobie ... aby som sa vyhla komplikáciám. (myslím, že budúcej mamičke neprospievajú odvolávačky na SP a pod :mee:...). A poistné sa počas poberania nemocenského aj tak neplatí...
No a ako to nakoniec bude - to ešte len uvidíme ;):confused:
krcmer
13.11.10,16:14
Ahojte, snazim sa tu najst odpoved, ale zatial sa mi nepodarilo.. Takze prosim vas o radu.. Som na MD od jula 2006, nasledne na rodicovskej dovolenke, opat na materskej a v sucasnosti na rodicovskej.. Teraz som tehotna a na dalsiu MD mam nastup od aprila 2011. Stale som evidovana ako zamestnana. Takze narok na matersku mam. Je vsak mozne este sa pripoistit ako DNP este v tomto roku na najvyssiu sumu a tym si zvysit matersku? Alebo je to uz zbytocne a i tak by bolo treba byt doborvolne nemocensky poistena tych 270dni pred nastupom na dalsiu MD? Ak to ma vyznam, z coho sa potom pocita vyska materskej? Dakujem !!
veronikasad
13.11.10,16:18
Ahojte, snazim sa tu najst odpoved, ale zatial sa mi nepodarilo.. Takze prosim vas o radu.. Som na MD od jula 2006, nasledne na rodicovskej dovolenke, opat na materskej a v sucasnosti na rodicovskej.. Teraz som tehotna a na dalsiu MD mam nastup od aprila 2011. Stale som evidovana ako zamestnana. Takze narok na matersku mam. Je vsak mozne este sa pripoistit ako DNP este v tomto roku na najvyssiu sumu a tym si zvysit matersku? Alebo je to uz zbytocne a i tak by bolo treba byt doborvolne nemocensky poistena tych 270dni pred nastupom na dalsiu MD? Ak to ma vyznam, z coho sa potom pocita vyska materskej? Dakujem !!
Aby si získala nárok na materskú aj z DNP musíš splniť podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, čo už do pôrodu nestihneš.
krcmer
13.11.10,16:58
Skoda, bol to pokus, ci sa este nieco da robit.. Dakujem, Veronika.
nela07
14.11.10,21:05
Dobrý večer, chcela by som sa poradiť:
- pracovný pomer od r. 2007 - 26.4.2010
- čerpanie RD do 8.4.2010
- od 27.4.2010 úrad práce - 30.11.2010
- plánovaný nástup do novej práce 1.12.2010 s max. vymeriavacím základom 1116 eur
- plánovaný pôrod najskôr v 08/2011
Materská - bude splnená podmienka 270 dní v posledných 2 rokoch od pôrodu
- materská sa bude rátať z vymeriavacieho základu z obdobia 12/2010.
Uvažujem správne? Ďakujem za odpovede.

skúsim sa posunúť
Katy a R
14.11.10,22:07
skúsim sa posunúť

.. neli - akurát v tomto asi bude zmena - takže ťažko teraz radiť (návrh je jedna vec, ale aká bude skutočnosť :confused::confused::confused:..).
Podľa súčasného znenia by to bolo tak.
Ka-Be
15.11.10,08:42
Prosím Vás o radu:

1. pracovný pomer od 1.5.-31.12.2010
2. pracovný pomer od 1.2.2011

Nástup na MD od 1.5.20111

Podmienka 270 dní splnená bude.
Rozh.obdobím na výpočet materského bude príjem zo zamestnania z r. 2011?
Do počtu 270 dní sa zahrňajú aj vylúčené dni, t.j. PN?
ďakujem
Kvaka
15.11.10,08:51
Prosím Vás o radu:

1. pracovný pomer od 1.5.-31.12.2010
2. pracovný pomer od 1.2.2011

Nástup na MD od 1.5.20111

Podmienka 270 dní splnená bude.
Rozh.obdobím na výpočet materského bude príjem zo zamestnania z r. 2011?
Do počtu 270 dní sa zahrňajú aj vylúčené dni, t.j. PN?
ďakujem
Ak v novom pracovnom pomere nedosiahneš aspoň 31 (90) dní poistenia, tak RO bude rok 2010. Zatiaľ je v návrhu novely podmienka minimálne 31 dní poistenia v novom zamestnaní, schvaľovať sa bude možno 90, nikto nevie, ako to bude.
Ale počítaj, ak by schválili 90 dní:
február 28 dní
marec 31 dní
apríl 30 dní
spolu: 89 dní (ak schvália 90 dní, je to málo)
Sleduj zmeny v návrhu novely.
Ka-Be
15.11.10,08:54
Vďaka za odpoveď
A do tých 270, 31, resp. 90 dní sa zahrňajú aj prípadné PN
nela07
15.11.10,09:18
.. neli - akurát v tomto asi bude zmena - takže ťažko teraz radiť (návrh je jedna vec, ale aká bude skutočnosť :confused::confused::confused:..).
Podľa súčasného znenia by to bolo tak.

Ešte ma napadlo - čo sa tejto situácie dotkne, ak bude zmena. Podmienka 31 (90) dní nového zamestnania bude splnená. Alebo je tam aj nejaká iná zmena, čo by to mohla ovplyvniť a nepostrehla som to? Ďakujem. za odpoveď.
Kvaka
15.11.10,09:27
Ešte ma napadlo - čo sa tejto situácie dotkne, ak bude zmena. Podmienka 31 (90) dní nového zamestnania bude splnená. Alebo je tam aj nejaká iná zmena, čo by to mohla ovplyvniť a nepostrehla som to? Ďakujem. za odpoveď.
Tá podmienka 31 (90) sa môže vzťahovať napr. na rok 2010.
nela07
15.11.10,09:46
Tá podmienka 31 (90) sa môže vzťahovať napr. na rok 2010.

Kebyže sa vzťahovala na rok 2010, tak je lepšie nezamestnať sa v roku 2010 ale až v roku 2011 na 31(90) dní s max. vymeriavacím základom, samozrejme tak, aby bola splnená podmienka poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch?
nela07
15.11.10,09:58
[
Ďakujem za súhlas Kvaka
Kvaka
15.11.10,10:18
[
Ďakujem za súhlas Kvaka
Do konca novembra by to mohlo byť známe, ako to schvália, ale tiež si myslím, že toto stresovanie mamičiek je nevhodné. Mohlo by to zostať v doterajšej podobe, a schváliť zmenu najlepšie v polovici budúceho roka, len aby teraz nestrašilo tých 90 dní.
nela07
15.11.10,10:45
Do konca novembra by to mohlo byť známe, ako to schvália, ale tiež si myslím, že toto stresovanie mamičiek je nevhodné. Mohlo by to zostať v doterajšej podobe, a schváliť zmenu najlepšie v polovici budúceho roka, len aby teraz nestrašilo tých 90 dní.

Prepáč, možno som otravná, len sa chcem ešte uistiť. Ak by začalo zamestnanie 1.12.2010 a schválili by 90 dní bude sa brať rozhodujúce obdobie na materskú v roku 2011 kalendárny rok 2010, t.j. vymeriavacie základy z roku 2010 a počet dní RO (2 zamestnania a medzitým ÚP, t.j. mzdy z oboch zamestnaní v roku 2010 a počet dní v zamestnaní)? Ďakujem za trpezlivosť.
Iveta Matlovičová
15.11.10,11:03
Ak by sa zamestnankyňa zamestnala od 1.12.2010 s maximálnym VZ, od 31.12. je na pN-ke, dňa 25.2.2011 nastupuje na materskú dovolenku, akéí bude jej rozhodujúce obdobie ? Podmienku 270 dní má splnenú ?
Kvaka
15.11.10,11:25
Prepáč, možno som otravná, len sa chcem ešte uistiť. Ak by začalo zamestnanie 1.12.2010 a schválili by 90 dní bude sa brať rozhodujúce obdobie na materskú v roku 2011 kalendárny rok 2010, t.j. vymeriavacie základy z roku 2010 a počet dní RO (2 zamestnania a medzitým ÚP, t.j. mzdy z oboch zamestnaní v roku 2010 a počet dní v zamestnaní)? Ďakujem za trpezlivosť.
To ti nikto teraz nepovie, lebo tých 30 (90) dní sa nemusí viazať na ten ktorý rok. Zatiaľ nie je v novele napísané, či celé nové poistenie má trvať 31 (90) dní, alebo v roku 2010. Možno to schvália aj tak, že to bude musieť byť splnené až ku dňu čerpania dávky, aj keď poistenie začalo v roku 2010. A potom RO bude len z nového posledného VZ z roku 2010. Naozaj treba počkať na schválenú novelu. Ale tých 270 dní v posledných dvoch rokoch sa nemení.
Katy a R
15.11.10,17:35
ak som dobre čítala, tak v návrhu sa hovorí o "trvaní poistenia" ... RO sa nespomína .. :confused:;)
V tom prípade by RO mohlo byť aj dva dni .. ak by šlo o prelom rokov..
Ale radšej nepredbiehajme !!!
Kvaka
15.11.10,18:07
ak som dobre čítala, tak v návrhu sa hovorí o "trvaní poistenia" ... RO sa nespomína .. :confused:;)
V tom prípade by RO mohlo byť aj dva dni .. ak by šlo o prelom rokov..
Ale radšej nepredbiehajme !!!
Máš pravdu, ak by to trvanie poistenia bolo chápané tak, že trvá 31 (90) dní od začiatku poistenia v roku 2010 až ku dňu nároku na dávku v roku 2011. No a čo ak sa to bude vykladať tak, že ak začalo nové poistenie v roku 2010 tak musí trvať minimálne 31 (90) dní v roku 2010? Veď ak by to bolo inak, zase by sa na konci roku dalo špekulovať s VZ. Tak, ako píšeš, stačilo by aj na konci decembra zmeniť zamestnanie, dať nový VZ na maximum. Radšej počkajme, ako to schvália.
harleydavidson
16.11.10,12:33
Ahojte poradaci,
ako citam a pocujem, chysta sa zmena okolo DNP.
Chystame sa s manzelkou otehotniet :D, preto prosim, platia este tieto predpoklady pre ziskanie max. rodicovskej a materskej?

- manzelka bola pred nastupom na rodicovsku bez prace, bez naroku na matersky prispevok - DNP neplatila
- od 02/2009 je na rodicovskej dovolenke, pobera rodicovsky prispevok
- od januara 2011 sa chce prihlasit do socky ako DNP z min. VZ
- februar/marec... planujeme otehotniet :---
- min. 26 t pred porodom zrusit DNP z min VZ a prihlasit na max. VZ (tak, aby DNP z maxVZ bolo platene min. 26 t pred porodom)
....a porod koncom roka 2011

Teda ak bude splnena podmienka 270 dni platenia DNP pred porodom, z toho min 26 t pred porodom platit DNP z max VZ, budu splnene predpoklady pre priznanie max. materskej?
Dakujeme
Kvaka
16.11.10,13:39
Ahojte poradaci,
ako citam a pocujem, chysta sa zmena okolo DNP.
Chystame sa s manzelkou otehotniet :D, preto prosim, platia este tieto predpoklady pre ziskanie max. rodicovskej a materskej?

- manzelka bola pred nastupom na rodicovsku bez prace, bez naroku na matersky prispevok - DNP neplatila
- od 02/2009 je na rodicovskej dovolenke, pobera rodicovsky prispevok
- od januara 2011 sa chce prihlasit do socky ako DNP z min. VZ
- februar/marec... planujeme otehotniet :---
- min. 26 t pred porodom zrusit DNP z min VZ a prihlasit na max. VZ (tak, aby DNP z maxVZ bolo platene min. 26 t pred porodom)
....a porod koncom roka 2011

Teda ak bude splnena podmienka 270 dni platenia DNP pred porodom, z toho min 26 t pred porodom platit DNP z max VZ, budu splnene predpoklady pre priznanie max. materskej?
Dakujeme
Mení sa to od roku 2011. Pozri na navrhovaný § 54 tu: http://www.porada.sk/1552851-post1763.html

Podľa navrhovaného ods. 2 písm. b) ak manželke vznikne nemocenské poistenie v roku 2011 a v tomto roku jej vznikne aj nárok na materské , rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom jej vznikne nárok na materské, za podmienky, že toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 31 dní.
Podľa informácií tu na porade, sa trvanie poistenia najmenej 31 dní možno zmení na najmenej 90 dní.
harleydavidson
16.11.10,14:10
Mení sa to od roku 2011. Pozri na navrhovaný § 54 tu: http://www.porada.sk/1552851-post1763.html

Podľa navrhovaného ods. 2 písm. b) ak manželke vznikne nemocenské poistenie v roku 2011 a v tomto roku jej vznikne aj nárok na materské , rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom jej vznikne nárok na materské, za podmienky, že toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 31 dní.
Podľa informácií tu na porade, sa trvanie poistenia najmenej 31 dní možno zmení na najmenej 90 dní.

ak mam napisat pravdu, vobec tomu nerozumiem :confused:
nemocenske poistenie vznikne 01/2011, no ak ak manzelke vznikne narok na matersku povedzme v 11/2011, tak RO bude za obdobie od 01-10/2011 ? Teda poistenie bude trvat viac ako 31 dni...viac ako 90 dni...viac ako 270 dni, teda predpoklad na max matersku je splneny? nie? alebo...?
Kvaka
16.11.10,15:11
ak mam napisat pravdu, vobec tomu nerozumiem :confused:
nemocenske poistenie vznikne 01/2011, no ak ak manzelke vznikne narok na matersku povedzme v 11/2011, tak RO bude za obdobie od 01-10/2011 ? áno, presne takTeda poistenie bude trvat viac ako 31 dni...viac ako 90 dni...viac ako 270 dni, teda predpoklad na max matersku je splneny? to závisí od toho, aký VZ bude v tom RO mať nie? alebo...?
Dobre tomu rozumieš.
Jana Motyčková
16.11.10,16:37
Ahojte poradaci,
ako citam a pocujem, chysta sa zmena okolo DNP.
Chystame sa s manzelkou otehotniet :D, preto prosim, platia este tieto predpoklady pre ziskanie max. rodicovskej a materskej?

- manzelka bola pred nastupom na rodicovsku bez prace, bez naroku na matersky prispevok - DNP neplatila
- od 02/2009 je na rodicovskej dovolenke, pobera rodicovsky prispevok
- od januara 2011 sa chce prihlasit do socky ako DNP z min. VZ
- februar/marec... planujeme otehotniet :---
- min. 26 t pred porodom zrusit DNP z min VZ a prihlasit na max. VZ (tak, aby DNP z maxVZ bolo platene min. 26 t pred porodom)
....a porod koncom roka 2011

Teda ak bude splnena podmienka 270 dni platenia DNP pred porodom, z toho min 26 t pred porodom platit DNP z max VZ, budu splnene predpoklady pre priznanie max. materskej?
Dakujeme
Dá sa to tak urobiť, ale odhlásiť sa a znovu sa prihlásiť na DNP treba stihnúť aspoň 26 týždňov pre nástupom na materskú, nie pred pôrodom.
harleydavidson
16.11.10,18:25
Dá sa to tak urobiť, ale odhlásiť sa a znovu sa prihlásiť na DNP treba stihnúť aspoň 26 týždňov pre nástupom na materskú, nie pred pôrodom.

tak si to zrekapitulujme:
- DNP z min. VZ musi byt platene min 270 dni pred porodom
- z toho DNP z max. VZ musi byt platene minimalne 26 t pred nastupom na matersku - (co je 6 t pred porodom).
Ak su splnene tieto podmienky, materska sa pocita z max. VZ, a po skonceni materskej bude priznany rodicovsky prispevok (ten vyssí, ci uz to zjednotili?)
Katy a R
17.11.10,08:50
tak si to zrekapitulujme:
- DNP z min. VZ musi byt platene min 270 dni pred porodom
- z toho DNP z max. VZ musi byt platene minimalne 26 t pred nastupom na matersku - (co je 6 t pred porodom).
Ak su splnene tieto podmienky, materska sa pocita z max. VZ, a po skonceni materskej bude priznany rodicovsky prispevok (ten vyssí, ci uz to zjednotili?)

harley ... ja by som to zbytočne nekomplikovala s odhlasovaním - to už ste mohli urobiť skôr - lebo už dlhšie tu píšeš, že plánujete ....(mohla mať aspoň tri mesiace zaplatené;)). Lebo ľahko sa môže stať, že potom nestihnete 26 týždňov pred nástupom na MD.!
Počkaj ešte na nové znenie zákona - ak teda to nesúri:confused: (uvidíme, či tam nebude nejaký zádrheľ) ... a potom - ešte v tomto roku nech sa prihlási z maxima.
V prípade nástupu na materskú v budúcom roku bude RO tento rok - a po šiestich mesiacoch môže VZ znížiť na minimum - vplyv na dávku to nebude mať.
harleydavidson
17.11.10,15:44
harley ... ja by som to zbytočne nekomplikovala s odhlasovaním - to už ste mohli urobiť skôr - lebo už dlhšie tu píšeš, že plánujete ....(mohla mať aspoň tri mesiace zaplatené;)). Lebo ľahko sa môže stať, že potom nestihnete 26 týždňov pred nástupom na MD.!
Počkaj ešte na nové znenie zákona - ak teda to nesúri:confused: (uvidíme, či tam nebude nejaký zádrheľ) ... a potom - ešte v tomto roku nech sa prihlási z maxima.
V prípade nástupu na materskú v budúcom roku bude RO tento rok - a po šiestich mesiacoch môže VZ znížiť na minimum - vplyv na dávku to nebude mať.

Katy a R,
ano planovali sme skor, este si mi s Xanti tu na porade pisala ohladom tychto vypoctov, ale odlozili sme to na neskor....

Aha, pomaly zacinam tomu chapat. Ak sa prihlasim na DNP este tento rok, a narok na davku mi vznikne v nasledujuci rok, RO bude predchadzajuci rok roku, kedy vznikne narok na davku (aj ked bude poistenie platene iba za december?). Ale ak sa prihlasim az na novy rok a v tom istom roku vznikne narok na davku, rozhodujucim RO bude prave tych 26 t pred nastupom na matersku. TAK?
A kedy by mala byt novela tohoto zakona v platnosti?
A este jedna otazocka pre istotu. Tych 270 dni DNP sa rata do porodu, alebo do dna kedy vznikne narok na davku - teda matersku?
Dakujem

ako po sebe citam, napisal som ze - AK SA PRIHLASIM NA DNP... :D. Uz sa tymto tolko zaoberam, ze sa pomaly stotoznujem s manzelkou.... len dufam, ze rodit uz nebudem....:)
Greta TX
17.11.10,23:17
Prosim o radu pri vypocte vymeriavacieho zakladu na matersku:

nastup do noveho zamestnania: 1.10.2010, hruba mzda: 1200 EUR, (podmienka naroku na materske 270 dni poistenia samozrejme splnena z predch. zamestnania)

nastup na MD 22.10.2010

vypocet VZ: max. mes. VZ 1116,75/31dni=36,0242*21odprac. dni= VZ 756,51 (materska=19,8133)

je tejto vypocet spravny?

Na vyplatnej paske od zamestnavatela mam uvedeny VZ 720,60, z tohto evidentne vychadzala aj SP pri vypocte mojej materskej t.j podla rozhodnueia18,8728.

VZ v takejto vyske 720,60 ale vyjde ak vynasobime poctom odprac. dni 20, namiesto 21 ale preco potom ten jeden chybajuci den???

Je moj vypocet spravny a nastala chyba u zamestnavatela, alebo sa niekde mylim? Ako mam postupovat v pripade ked mi bola materska vyratana na zaklade nespravneho udaju od zamestnavatela?

Vopred vdaka za fundovanu odpoved.
veronikasad
18.11.10,08:02
Greta TX, SP bude vychádzať z VZ, ktorý máš na výplatnej páske. Výšku materskej ovplyvnil "víkend" pred nástupom na materskú.
brčko
18.11.10,08:42
Prosim o radu pri vypocte vymeriavacieho zakladu na matersku:

nastup do noveho zamestnania: 1.10.2010, hruba mzda: 1200 EUR, (podmienka naroku na materske 270 dni poistenia samozrejme splnena z predch. zamestnania)

nastup na MD 22.10.2010

vypocet VZ: max. mes. VZ 1116,75/31dni=36,0242*21odprac. dni= VZ 756,51 (materska=19,8133)

je tejto vypocet spravny? ANO JE

Na vyplatnej paske od zamestnavatela mam uvedeny VZ 720,60, z tohto evidentne vychadzala aj SP pri vypocte mojej materskej t.j podla rozhodnueia18,8728.

AKO PíšE VERONIKA, SP BUDE VYCHáDZAť Z úDAJOV OD ZAMESTNáVATELA.

VZ v takejto vyske 720,60 ale vyjde ak vynasobime poctom odprac. dni 20, namiesto 21 ale preco potom ten jeden chybajuci den???

Je moj vypocet spravny a nastala chyba u zamestnavatela, alebo sa niekde mylim? Ako mam postupovat v pripade ked mi bola materska vyratana na zaklade nespravneho udaju od zamestnavatela?

Vopred vdaka za fundovanu odpoved.
tvoja hrubá mzda mala byť 1200:21x15= 857,14eur čo je viac ako ten max. vZ.

aj mne sa bohužial stalo, že mi vyrátali v zametnaní zle vym.základ. Ale tam to bol opačný prípad, vyrátali viac, čo vtedy nastalo tým, že som mala neplatené volno aj cez víkend a tieto dni mzdárka mala pravdepodobne niekde zadať a nezadala. Ale neviem, kde by mohol byť u teba zádrhel vo výpočte. To je vec softwaru a nahodenia mzdárky. Ak si odpracovala celý ten čas bez pn, očr, atd. tak veru nič ma nenapadá. Jedine, ak si mala 1den neplatený= bez povinnosti odvádzať nem.poistenie, tak by sa to dalo vysvetliť.
Katy a R
18.11.10,09:07
... Ako mam postupovat v pripade ked mi bola materska vyratana na zaklade nespravneho udaju od zamestnavatela?



Ak zamestnávateľ urobil chybu, žiadaj o opravu..:)
ady23
18.11.10,16:52
ahojte, keď tu tak čítam info o novom návrhu DNP, tak neviem čo mám teraz urobiť. Som SZČO, od 1.7.2010 si platím povinné odvody z VZ 420 eur a zároveň platím DNP z minima od 7.7.2010. Plánujem materskú a rozmýšľala som odhlásiť a prihlasiť na vyšší VZ z DNP od 1.12.2010. Ak by som bola náhodou už tehotná (ešte síce o tom neviem:)) čo by ste urobili? Keď tu stále spomínate tých 31(90) dní, tak neviem či to mám urobiť, alebo radšej počkať ešte? Kedy sa plánujú tieto zmeny schváliť neviete? Tak som si to pekne všetko naplánovala a teraz takýto chaos;). Ďakujem pekne.
Greta TX
18.11.10,18:12
Dakujem za odpovede, brcku za potvrdenie mojich vypoctov, den neplateneho volna som nemala, len dva dni navstevu lekara, ale to VZ neovplyvni... budem teda ziadat opravu :).
Veronika, vikend vysku ovplyvnit nemohol, nastupovala som v piatok a ako uviedla brcko, mzda mi vysla viac ako to maximum.

Existuje este nejaky iny sposov vypoctu VZ?? lebo podla tohto mesacneho nikdy nevyjde uplne denne maximum tych 36,7151 EUR, iba v mesiacoch s 30timi a menej dnami..
Andyke
18.11.10,18:34
A tie 2 dni §-u máš zaplatené? Pozri sa na pásku.
Greta TX
19.11.10,11:31
Andyke - ano mam ich zaplatene.
Kvaka
19.11.10,12:00
Katy a R,
ano planovali sme skor, este si mi s Xanti tu na porade pisala ohladom tychto vypoctov, ale odlozili sme to na neskor....

Aha, pomaly zacinam tomu chapat. Ak sa prihlasim na DNP este tento rok, a narok na davku mi vznikne v nasledujuci rok, RO bude predchadzajuci rok roku, kedy vznikne narok na davku (aj ked bude poistenie platene iba za december?). Ale ak sa prihlasim az na novy rok a v tom istom roku vznikne narok na davku, rozhodujucim RO bude prave tych 26 t pred nastupom na matersku. TAK?
A kedy by mala byt novela tohoto zakona v platnosti?
A este jedna otazocka pre istotu. Tych 270 dni DNP sa rata do porodu, alebo do dna kedy vznikne narok na davku - teda matersku?
Dakujem

ako po sebe citam, napisal som ze - AK SA PRIHLASIM NA DNP... :D. Uz sa tymto tolko zaoberam, ze sa pomaly stotoznujem s manzelkou.... len dufam, ze rodit uz nebudem....:)
Ja si myslím, že to bude tak, ako som ti už napísala v predchádzajúcom príspevku. Ak sa prihlási tento rok, a doba poistenia bude minimálne tých 31 alebo 90 dní (podľa toho, čo schvália), tak RO bude od začiatku poistenia do konca roka, ale ak sa prihlási v roku 2011, a doba poistenia bude minimálne tých 31 alebo 90 dní, RO bude od začiatku poistenia v roku 2011 do konca kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom začne čerpať dávku. Tých 26 týždňov sa novelou vypúšťa.
harleydavidson
19.11.10,16:44
Ja si myslím, že to bude tak, ako som ti už napísala v predchádzajúcom príspevku. Ak sa prihlási tento rok, a doba poistenia bude minimálne tých 31 alebo 90 dní (podľa toho, čo schvália), tak RO bude od začiatku poistenia do konca roka, ale ak sa prihlási v roku 2011, a doba poistenia bude minimálne tých 31 alebo 90 dní, RO bude od začiatku poistenia v roku 2011 do konca kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom začne čerpať dávku. Tých 26 týždňov sa novelou vypúšťa.

ak teda schvalia 90 dni, nema vyznam sa prihlasovat uz tento rok. Len nerozumiem, na co je podmienka 31 alebo 90 dni poistenia v priebehu buduceho roka, ked prvotna podmienka na vznik naroku na davku je min 270 dni poistenia DNP, teda logicky poistenie bude trvat dlhsie ako 31 alebo 90 dni.
tak budem sledovat, aka novela prejde...dik
Kvaka
19.11.10,17:47
ak teda schvalia 90 dni, nema vyznam sa prihlasovat uz tento rok. Len nerozumiem, na co je podmienka 31 alebo 90 dni poistenia v priebehu buduceho roka, ked prvotna podmienka na vznik naroku na davku je min 270 dni poistenia DNP, teda logicky poistenie bude trvat dlhsie ako 31 alebo 90 dni.
tak budem sledovat, aka novela prejde...dik
Počkajme si naozaj na novelu.
270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch je podmienka nároku na dávku.
minimálne 90 dní nového poistenia je podmienka na určenie RO na výpočet dávky.
ady23
21.11.10,12:07
ahojte, keď tu tak čítam info o novom návrhu DNP, tak neviem čo mám teraz urobiť. Som SZČO, od 1.7.2010 si platím povinné odvody z VZ 420 eur a zároveň platím DNP z minima od 7.7.2010. Plánujem materskú a rozmýšľala som odhlásiť a prihlasiť na vyšší VZ z DNP od 1.12.2010. Ak by som bola náhodou už tehotná (ešte síce o tom neviem:)) čo by ste urobili? Keď tu stále spomínate tých 31(90) dní, tak neviem či to mám urobiť, alebo radšej počkať ešte? Kedy sa plánujú tieto zmeny schváliť neviete? Tak som si to pekne všetko naplánovala a teraz takýto chaos;). Ďakujem pekne.

pre info http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/televizne-noviny/49740 (http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/televizne-noviny/49740) v teme vyššie materské je len tak okrajovo spomenuté, že DNP sa meniť nebude...
ady23
21.11.10,12:09
Ja si myslím, že to bude tak, ako som ti už napísala v predchádzajúcom príspevku. Ak sa prihlási tento rok, a doba poistenia bude minimálne tých 31 alebo 90 dní (podľa toho, čo schvália), tak RO bude od začiatku poistenia do konca roka, ale ak sa prihlási v roku 2011, a doba poistenia bude minimálne tých 31 alebo 90 dní, RO bude od začiatku poistenia v roku 2011 do konca kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom začne čerpať dávku. Tých 26 týždňov sa novelou vypúšťa.
pochopím zmenu tých 31(90) dní pre tých čo sa zamestnajú na pár dní, aby mali vyššiu materskú, ale inak som to nepochopila.
Kvaka
21.11.10,12:54
ahojte, keď tu tak čítam info o novom návrhu DNP, tak neviem čo mám teraz urobiť. Som SZČO, od 1.7.2010 si platím povinné odvody z VZ 420 eur a zároveň platím DNP z minima od 7.7.2010. Plánujem materskú a rozmýšľala som odhlásiť a prihlasiť na vyšší VZ z DNP od 1.12.2010. Ak by som bola náhodou už tehotná (ešte síce o tom neviem:)) čo by ste urobili? Keď tu stále spomínate tých 31(90) dní, tak neviem či to mám urobiť, alebo radšej počkať ešte? Kedy sa plánujú tieto zmeny schváliť neviete? Tak som si to pekne všetko naplánovala a teraz takýto chaos;). Ďakujem pekne.
Ady, počkala by som do konca novembra, vtedy by už mali byť známe výsledky prerokovania novely príslušnými výbormi NRSR. Vždy budeš mať čas ten VZ od 1.12. zmeniť, ak to bude mať pre teba zmysel.
Award
22.11.10,11:30
Dobrý den, chcem poprosiť o radu ohľadom materskej. Som v 22.tyždni tehotenstva a plánovaný nástup na materskú dovolenku je 16.2.2011. Som zamestnaná a popri zamestnaní mám otvorenú živnosť. Do sociálky mi zatial nevznikla povinnosť odvodov na základe živnosti, plati za mna len zamestnávateľ
Chcem sa opýtať či musím prerušiť živnosť, a k akému dátumu, keď chcem mať nárok na materské, alebo ju stačí prerušiť až ked bude vznikať nárok na rodičovský príspevok?
Ďalej sa chcem poradiť, či je možné v mojom prípade zvýšiť VZ zmenou zamestnávateľa (čo som pôvodne plánovala), len viem, že teraz nastávajú nejaké zmeny.Ak by bolo možné zvýšiť VZ na maximum, kedy a akým spôsobom to mám urobiť? Ďakujem za radu.
Kvaka
23.11.10,11:10
Len pripájem v tejto téme odkaz na legislatívny proces novely,
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3422
Je tam uznesenie výboru pre sociálne veci, kde je už všetko upresnené, aj § 54, aj § 57, pozrite si to v poslednom priloženom dokumente. Nové poistenie musí trvať aspoň 90 dní pred nárokom na dávku, aby ovplyvnilo RO, ale podmienka 26 týždňov ostáva. Aspoň tak som to pochopila ja. Ale výška materskej sa zvyšuje na 60% VZ a doba jej poberania sa zvyšuje o 6 týždňov na 34 týždňov.
Award
23.11.10,16:26
Ďakujem "Kvaka" za odpoveď - takže v mojom prípade nie je splnená základná podmienka 90 dní, ak som to dobre pochopila. A do vymeriavacieho základu sa zahŕňajú aj odmeny? A čo sa týka prerušenia živnosti, vie mi niekto poradiť kedy je potrebné ju prerušiť- či pri nástupe na materskú, alebo môžem poberať materskú a prevádzkovať živnosť?
ady23
25.11.10,08:50
takže kwaka čítam ten priložený návrh dokola a už som z toho blb:
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, čiže ak teraz od 1.12. zruším a nanovo sa prihlásim z maxima je to zbytočne? Nesplním nárok 90 dní na dávku, ktoru by som dostala v 2011.
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. a keby som urobila horeuvedenú zmenu od 1.1.2011 tak je to ok, podľa tohto bodu.
Správne to chápem? Čiže ak som náhodou už tehotná nič iné mi neostáva, len sa zamestnať 90 dní pred nástupm na MD, ale v tomto roku aspoň na 90 dní a potom PN do nástupu na MD? Ďakujem za odpoveď.
Kvaka
25.11.10,09:48
takže kwaka čítam ten priložený návrh dokola a už som z toho blb:

Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, čiže ak teraz od 1.12. zruším a nanovo sa prihlásim z maxima je to zbytočne? Nesplním nárok 90 dní na dávku, ktoru by som dostala v 2011.toto sa týka zamestnancov, ak by si bola zamestnanec, tak tých 90 dní splníš do vzniku materskej, ale musíš byť v posledných dvoch rokoch 270 dní poistená
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. a keby som urobila horeuvedenú zmenu od 1.1.2011 tak je to ok, podľa tohto bodu.
Správne to chápem? Čiže ak som náhodou už tehotná nič iné mi neostáva, len sa zamestnať 90 dní pred nástupm na MD, ale v tomto roku aspoň na 90 dní nie v tomto roku, ale pred vznikom materskej a potom PN do nástupu na MD? Ďakujem za odpoveď.
Ady, doplnila som ti v texte predvetie odseku 2, ktorý si z 54 citovala. Ak by si bola zamestancom, tak tých 90 dní poistenia musíš splniť do nástupu na materskú, ale pre vznik nároku na materské musíš byť poistená 270 dní v posledných dvoch rokoch,čiže keď sa zamestnáš od 1.12.2010 a napr. na materskú pôjdeš o tri mesiace, tak splníš?? Ty si však SZČO a máš aj DNP, pozri si nasledujúce odseky, tie sa týkajú teba.
§ 54
(6) Ak nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(7) Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roka, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka, predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(8) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.

(9) Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa § 26 ods. 5 nepoužije.

(10) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.“.
mimotemy prepáč, nemám teraz čas, možno ti ešte niekto iný poradí.
karpis
25.11.10,10:15
Ja zas nemám v tom jasno :
DNP od 1/2008 do 31.8.2010
Nástup do zamestnania 9.9.2010
PN od 30.9.2010 - až do nástupu na MD
Nástup na MD 8.2.2011
Bude mať nárok na materské z VZ 9.9.2010-29.9.2010. Niekde som čítala, že RO na zistenie denného VZ sa vylučujú obdobia, za ktoré poistnenc nie je povinný platiť poistné na NP a obdobia prerušenia povinnéh NP - a v tomo prípade by nesplňala 90 dní
veronikasad
25.11.10,10:17
Ja zas nemám v tom jasno :
DNP od 1/2008 do 31.8.2010
Nástup do zamestnania 9.9.2010
PN od 30.9.2010 - až do nástupu na MD
Nástup na MD 8.2.2011
Bude mať nárok na materské z VZ 9.9.2010-29.9.2010. Niekde som čítala, že RO na zistenie denného VZ sa vylučujú obdobia, za ktoré poistnenc nie je povinný platiť poistné na NP a obdobia prerušenia povinnéh NP - a v tomo prípade by nesplňala 90 dní
Zuzka, podmienku 90 dní splňa, nem. poistenie sa poberaním nemocenského neprerušuje (prerušuje sa len počas RD). Obdobie PN je pri výpočte VZ vylučitelná doba.
ady23
25.11.10,10:19
kvaka aj tak ďakujem za rýchlu odpoveď :) ja sa v týchto zákonoch vôbec nevyznám. Ale podľa všetkého to teda zruším a prihlásim sa nanovo s vyššieho VZ.
ZuzanaA
25.11.10,10:58
Poprosím aj ja o radu. Som zamestnaná od 09/2009 (čiže 270 dní spĺňam), termín pôrodu 16.5.2011, predpokladaný nástup na MD 4.4.2011. Ak by som chcela maximálnu materskú, uzatvorila by som nový prac. pomer od 1.1.2011 s max. VZ. Rozhodné obdobie pre výpočet MD by bolo od 1.1.2011 do 4.4.2011? Tých 90 dní mi natesno výjde. Je to tak prosím? Ďakujem.
grafikafotky
25.11.10,11:03
pochopím zmenu tých 31(90) dní pre tých čo sa zamestnajú na pár dní, aby mali vyššiu materskú, ale inak som to nepochopila.

Dobry den, ja by som na vasom mieste zvysila VZ na maximum, islo by o zmenu, ale neodlhlasujte sa a nanovo neprihlasujte. Cize len zmente vymeriavaci zaklad. Ja som bola tiez DNP a da sa pisomne poziadat o vratenie preplatku, ak vam vznikne. Ale musite si o to naozaj pisomne poziadat, inak vam nic nevratia. Mnohi ludia o tom nevedia a boja sa platit, aby neprisli o zbytocne peniaze. Treba po nastupeni na MD poziadat o prepocitanie a vratenie preplatku, ak vznikol.
S tymi 31 alebo 90 dnami to chapem aj ja len pre tych, ktori sa zamestnaju na novu zmluvu pred nastupom na MD, a tak ziskaju novy vyssi vymeriavaci zaklad. V minulosti to totiz stacilo urobit na jeden den pred nastupom na MD. Teraz to chcu ale zrusit, aby sa takymto manipulaciam predislo. V minulosti stacilo zene nepripoistit sa, ale sa dohodla so svojim zamestnavatelom, ze jej den pred nastupom na MD da vypoved alebo tuto vypoved dala ona, aby sa nemuselo platit pripadne odstupene, ak bola zmluva na dobu neurcitu a potom ju hned od dalsieho dna zamestnavatel prijal znova do prace na novu pracovnu zmluvu a stacilo dat tejto zene odmenu. Jej sa potom materska ratala prave z tejto novej zmluvy, kde sa zapocitala aj odmena. Umelo bola vytvorena nova situacia, cize to pre poistovnu vychadzalo, akoby tato zena mala vysku mzdy vysoku.
To je moj poznatok, ale skuste si napisat priamo do socialnej poistovne, ale opat neviem, na koho narazite. Na stranke socialnej poistovne je v kategorii nemocenske poistenie podkategoria poradna, tam prejdite na koniec strany dole a najdete tam cela poradna. Kliknite na to, presunie vas to na taky formular, kde mozete napisat svoj problem. Uvedte tam aj svoje rodne cislo, napiste presne datumy vsetkeho a oni na zaklade rodneho cisla maju vo svojom systeme prehlad vsetkych vasich odvodov. Vo formulari je potrebne uviest samozrejme aj vase meno, tel. cislo a mailovu adresu, kde vam odpisu. Trosku maju problem aj oni, pretoze nemozu vediet ako bude novy zakon schvaleny, ale DNP by sa podla pana Mihala nemalo menit, takze tam by mali mat uplne jasno. Ja som zastihla strasne zlatu pani, ktora mi dokonca volala, pretoze som zabudla uviest jeden datum a matersku som mala najvyssiu aka bola mozna.
Pekny den a snad som trosku pomohla
grafikafotky
25.11.10,11:12
Poprosím aj ja o radu. Som zamestnaná od 09/2009 (čiže 270 dní spĺňam), termín pôrodu 16.5.2011, predpokladaný nástup na MD 4.4.2011. Ak by som chcela maximálnu materskú, uzatvorila by som nový prac. pomer od 1.1.2011 s max. VZ. Rozhodné obdobie pre výpočet MD by bolo od 1.1.2011 do 4.4.2011? Tých 90 dní mi natesno výjde. Je to tak prosím? Ďakujem.
Dobry den, myslim si, ze ano. Vy sa chcete poistit a ratate s tou druhou moznostou 90 dni, ale mozno odsuhlasia len 31 dni. Davajte pozor, uvidite, co schvalia do konca decembra, urcite to bude schvalene v prvych dvoch tyzdnoch decembra a potom uvidite presne, ci staci 31 dni alebo 90. Predtym stacilo jeden den, ale tomu chcu teraz zabranit.
ajobs
25.11.10,21:51
Poprosím aj ja o radu. Som zamestnaná od 09/2009 (čiže 270 dní spĺňam), termín pôrodu 16.5.2011, predpokladaný nástup na MD 4.4.2011. Ak by som chcela maximálnu materskú, uzatvorila by som nový prac. pomer od 1.1.2011 s max. VZ. Rozhodné obdobie pre výpočet MD by bolo od 1.1.2011 do 4.4.2011? Tých 90 dní mi natesno výjde. Je to tak prosím? Ďakujem.

Nie, uzatvor nový PP od 1.12.2010, a ak pôjdeš na MD 4.4.2011, v pohode ti vyjde maximálne materské. Naviac, zamestnávateľ môže od 1.1.2011 zmeniť tvoj VZ na reálny, takže nebude musieť platiť vysoké odvody. RO bude 1.12.2010-31.12.2010.
ZuzanaA
26.11.10,06:55
Nie, uzatvor nový PP od 1.12.2010, a ak pôjdeš na MD 4.4.2011, v pohode ti vyjde maximálne materské. Naviac, zamestnávateľ môže od 1.1.2011 zmeniť tvoj VZ na reálny, takže nebude musieť platiť vysoké odvody. RO bude 1.12.2010-31.12.2010.
Naozaj? Je to už takto isté? RO bude len ten december 2010? To by bolo naozaj úlpne super :). Veľmi pekne ďakujem za odobrenie.
nela07
26.11.10,09:50
Naozaj? Je to už takto isté? RO bude len ten december 2010? To by bolo naozaj úlpne super :). Veľmi pekne ďakujem za odobrenie.

Ahojte, len by som chcela doplňujúcu otázku. Môže byť pracovný pomer aj od 15.12.2010? Nikde som nenašla obmedzenie RO ak PP vznikol predchádzajúci rok. Ďakujem.
hotová
26.11.10,11:18
Potrebujem poradit pri vypocte naroku na dovolenku.Od 12.3.3007 som bola PN do 2.11.2007.Potom mi zamestnávatel dal 5 dni zostatkovej dovolenky.Datum narodenia dietata 09.11.2007.Po ukonceni rodicovskej dovolenky som dna 10.11.2010 nastupila do zamestnania.Narok na dovolenku za kalendarny rok mam 20 dni.Viem,ze materska dovolenka sa povazuje ako odpracovany cas.Zamestnavatel mi vsak vypocital narok na dovolenku1,5 dna za rok 2010 a ziadnu za matersku dovolenku.Ako mam postupovat.Poradte mi prosim kolko dni na dovolenku mi naozaj prislucha.Dakujem
veronikasad
26.11.10,11:40
Potrebujem poradit pri vypocte naroku na dovolenku.Od 12.3.3007 som bola PN do 2.11.2007.Potom mi zamestnávatel dal 5 dni zostatkovej dovolenky.Datum narodenia dietata 09.11.2007.Po ukonceni rodicovskej dovolenky som dna 10.11.2010 nastupila do zamestnania.Narok na dovolenku za kalendarny rok mam 20 dni.Viem,ze materska dovolenka sa povazuje ako odpracovany cas.Zamestnavatel mi vsak vypocital narok na dovolenku1,5 dna za rok 2010 a ziadnu za matersku dovolenku.Ako mam postupovat.Poradte mi prosim kolko dni na dovolenku mi naozaj prislucha.Dakujem
Uveď presný dátum čerpania materskej dovolenky.

Za rok 2010 ti vznikne len nárok na dovolenku za odpracované dni, lebo nesplníš podmienku 60 dní.

Za každých 21 prac.dní - 1/12 ročného nároku. Výpočet zamestnávatela je správny. (ak by si bola do konca roka PN a neodpracuješ ani tých 21 dní, vrátane sviatkov, nevznikne ti v roku 2010 žiadny nárok na dovolenku). Za odpracovanú dobu sa považuje materská dovolenka (prvých 28 týždňov), nie rodičovská dovolenka.
brčko
26.11.10,12:25
Len pripájem v tejto téme odkaz na legislatívny proces novely,
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3422
Je tam uznesenie výboru pre sociálne veci, kde je už všetko upresnené, aj § 54, aj § 57, pozrite si to v poslednom priloženom dokumente. Nové poistenie musí trvať aspoň 90 dní pred nárokom na dávku, aby ovplyvnilo RO, ale podmienka 26 týždňov ostáva. Aspoň tak som to pochopila ja. Ale výška materskej sa zvyšuje na 60% VZ a doba jej poberania sa zvyšuje o 6 týždňov na 34 týždňov.

díky za túto info.
Ale čo som podla toho pochopila, lebo navrhujú zmeniť § 57 ods.2, tak mamičkám,
-ktorým vznikne nárok na materské počas čerpania RD, t.j. vznikne im nem.poistenie v den vzniku nároku na nem.dávku podla § 57 ods.1 písm. b) a
-čo už robia po RD, ale celý predchádzajúci kalend.rok čerpali RD, tj. v RO nemajú žiadny VZ podla § 57 ods.1 písm. a)

== teda tým, ktoré majú nárok na materské z pravdepodobného vym.základu, tak tým sa bude rátať materské Z MINIMáLNEHO vyzm.základu podla § 138 ods.5 ZoSP!!!!!

alebo to zle čítam??

no som zvedavá, v akom znení to schvália

a aj to, že tým, čo poberajú materské pred 1.1.2011 a pokračujú aj po 31.12.2010 sa bude suma určovať podla nového zákona nie je pre mna zrozumitelné. To znamená % (miesto 55 bude 60%) a obdobie nároku (miesto 28 bude 34 a miesto 22 bude 28), ale ak napr. išlo o krátkodobý prac.pomer, tak sa rozhod.obdobie bude/nebude? zistovať podla nového zákona a teda tiež nanovo rátať DVZ resp. nanovo pravdepodný vym.základ zamestnanca (kde nastala už vyššie spomínaná zmena pre mamičky, ktoré išli z RD na MD?)
hotová
26.11.10,13:07
Matersku dovolenku som čerpala od 9.11.2007 do 11.5.2008
veronikasad
26.11.10,13:10
Matersku dovolenku som čerpala od 9.11.2007 do 11.5.2008
Rok 2007 máš vyriešený

rok 2008 - vznikne ti nárok na dovolenku za kal. rok lebo MD trvala viac ako 60 dní. Spočítaj si prac. dni rod. dovolenky (vrátane sviatkov). Za prvých 100 dní uplatníš krátenie 1/12 ročného nároku, za každých celých 21 dní ďalšiu 1/12 ročného nároku.

rok 2009 - nárok na dovolenku ti nevznikol

rok 2010 - sme už riešili
franco24
26.11.10,19:46
Zdravym Vas Vsetkych prosim Vas. Som SZCO a platim si povinne nemocenske z minima kolko si mam platit dobrovolne nemocenske aby som dostala maximalnu matersku? Este niesom tehotna. Dakujem. Ivka
karpis
26.11.10,21:29
Musíš platiť 4,4% z rozdielu minimálneho a maximalneho VZ minimálny VZ 319,58EUR a maximálny je 1 116,75 EUR,. Tvoj VZ na DNP bude 797,17 a budeš platiť 35,10 €.
franco24
27.11.10,07:46
velmi pekne ti dakujem
nela07
27.11.10,19:21
Ahojte, len by som chcela doplňujúcu otázku. Môže byť pracovný pomer aj od 15.12.2010? Nikde som nenašla obmedzenie RO ak PP vznikol predchádzajúci rok. Ďakujem.

Pokúsim sa posunúť. Ak vznikne PP napr. 15.12.2010 /predtým nezamestnaná/ a na materskú sa nastúpi v r. 2011 bude RO od 15.12.2010-31.12.2010? Nezmenilo sa to? Ďakujem.
nela07
27.11.10,20:36
Pokúsim sa posunúť. Ak vznikne PP napr. 15.12.2010 /predtým nezamestnaná/ a na materskú sa nastúpi v r. 2011 bude RO od 15.12.2010-31.12.2010? Nezmenilo sa to? Ďakujem.

.........
Katy a R
27.11.10,20:53
Pokúsim sa posunúť. Ak vznikne PP napr. 15.12.2010 /predtým nezamestnaná/ a na materskú sa nastúpi v r. 2011 bude RO od 15.12.2010-31.12.2010? Nezmenilo sa to? Ďakujem.

.. neli, v utorok začína schôdza :confused::confused:... sleduj program ;):)
v každom prípade podmienku 270 dní poistenia treba splniť.
nela07
27.11.10,21:02
.. neli, v utorok začína schôdza :confused::confused:... sleduj program ;):)
v každom prípade podmienku 270 dní poistenia treba splniť.

Áno, ale je tu možnosť zamestnať sa, treba len dohodnúť od kedy, či od 1.12. alebo neskôr s max. VZ, alebo riešiť DNP. Ďakujem za všetky rady.:)
aviator
29.11.10,17:50
Manželka má termín pôrodu 15.2. 2010, 30.12. nastupuje na MD. Od začiatku decembra nastupuje na nový pracovný pomer s vyššou mzdou /cca 1100,-/ než mala doteraz. Z čoho sa jej vypočíta materská?
Ďakujem.
Andyke
29.11.10,18:15
Kedy nastupuje ? Od 1.12.? Ak áno, tak RO bude od 1.až 29.12., teda zo mzdy, ktorú dosiahne v tomto období.
aviator
29.11.10,18:36
Ďakujem za promptnú reakciu.
Na nové miesto nastupuje 1.12. alebo 15.12. , ešte nevie. Máme možnosť to ovplyvniť, čo je pre nás lepšie?
harleydavidson
01.12.10,10:30
prihlasit sa na DNP je mozne ktorykolvek den v mesiaci, alebo vzdy len na zaciatku mesiaca?
karpis
01.12.10,10:58
Na Dnp sa možeš prihlásiť v ktorýkoľvek deň, nie len 1 deň v mesiaci.
ZuzanaA
01.12.10,11:03
Pôvodca textu príspevku: ZuzanaA Pozri príspevok
Poprosím aj ja o radu. Som zamestnaná od 09/2009 (čiže 270 dní spĺňam), termín pôrodu 16.5.2011, predpokladaný nástup na MD 4.4.2011. Ak by som chcela maximálnu materskú, uzatvorila by som nový prac. pomer od 1.1.2011 s max. VZ. Rozhodné obdobie pre výpočet MD by bolo od 1.1.2011 do 4.4.2011? Tých 90 dní mi natesno výjde. Je to tak prosím? Ďakujem.

Nie, uzatvor nový PP od 1.12.2010, a ak pôjdeš na MD 4.4.2011, v pohode ti vyjde maximálne materské. Naviac, zamestnávateľ môže od 1.1.2011 zmeniť tvoj VZ na reálny, takže nebude musieť platiť vysoké odvody. RO bude 1.12.2010-31.12.2010.


Chcem sa opýtať Vás dievčatá, čo ste v tejto oblasti doma, je niečo nové? Je to isté, že keď uzatvorím nový PP v 12/2010 bude sa mi rátať materské z tohto? Musím uzatvoriť na celý mesiac alebo stačí aj v priebehu? Či to musím stíhať dnes? Ďakujem pekne za rady.
veronikasad
01.12.10,13:51
Pôvodca textu príspevku: ZuzanaA Pozri príspevok
Poprosím aj ja o radu. Som zamestnaná od 09/2009 (čiže 270 dní spĺňam), termín pôrodu 16.5.2011, predpokladaný nástup na MD 4.4.2011. Ak by som chcela maximálnu materskú, uzatvorila by som nový prac. pomer od 1.1.2011 s max. VZ. Rozhodné obdobie pre výpočet MD by bolo od 1.1.2011 do 4.4.2011? Tých 90 dní mi natesno výjde. Je to tak prosím? Ďakujem.



Chcem sa opýtať Vás dievčatá, čo ste v tejto oblasti doma, je niečo nové? Je to isté, že keď uzatvorím nový PP v 12/2010 bude sa mi rátať materské z tohto? Musím uzatvoriť na celý mesiac alebo stačí aj v priebehu? Či to musím stíhať dnes? Ďakujem pekne za rady.
Zákon nie je ešte schválený, preto nič nie je isté. "Oficialne" informácie by sme mali dostať od p. ministra 14.12. na bezplatnom seminári v Bratislave.
Katy a R
01.12.10,14:10
.. prebieha .. Aktuálna schôdza http://www.porada.sk/img/layout/print_icon.gif (http://www.porada.sk/#)

Aktuálne dianie na 9. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky 1. 12. 2010

Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 109) - druhé čítanie.
Dátum 1. 12. 2010 Číslo schôdze 9 Bod programu: 11 (http://www.porada.sk/Default.aspx?sid=schodze/schodza&ID=245#current)Číslo tlače: 109 (http://www.porada.sk/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=5&ID=109)
Uviedol: Jozef Mihál (podpredseda vlády a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR)
Spravodajca: Zoltán Horváth
Rečníci: Zoltán Horváth (poslanec NR SR), Natália Blahová (poslankyňa NR SR), Dušan Jarjabek (poslanec NR SR), Július Brocka (poslanec NR SR), Dušan Muňko (poslanec NR SR), Zoltán Horváth (poslanec NR SR), Igor Matovič (poslanec NR SR), Viera Tomanová (poslankyňa NR SR), Branislav Ondruš (poslanec NR SR)






veronikasad
01.12.10,14:12
Koľko tých čítaní v schvalovacom procese býva ?
NovaSib
01.12.10,18:36
Prosím aj ja o radu.
Prečítala som veľa príspevkov, ale stále nie som si istá... :(
Som SZČO, od r. 2006 si platím povinne NP z min. VZ. Plánujeme bábätko, predpokladaný termín pôrodu je 11/2011. Ako mám postupovať aby som dosiahla max. materskú?
Mám sa prihlásiť ešte tento rok na DNP s rozdielom min. a max. VZ? Vtedy by rozhodujúce obdobie bolo napr. od 03.12.2010 do 31.12.2010?
Alebo stačí v jan.2011 sa prihlásiť na DNP?
Ďakujem.
ZuzanaA
02.12.10,06:55
Zákon nie je ešte schválený, preto nič nie je isté. "Oficialne" informácie by sme mali dostať od p. ministra 14.12. na bezplatnom seminári v Bratislave.
Ďakujem Veronika, počkám teda dovtedy, dúfam že mi pomôžete potom a že hlavne ešte nebude pre mňa neskoro. :confused:
Andyke
02.12.10,08:49
Prosím aj ja o radu.
Prečítala som veľa príspevkov, ale stále nie som si istá... :(
Som SZČO, od r. 2006 si platím povinne NP z min. VZ. Plánujeme bábätko, predpokladaný termín pôrodu je 11/2011. Ako mám postupovať aby som dosiahla max. materskú?
Mám sa prihlásiť ešte tento rok na DNP s rozdielom min. a max. VZ? Vtedy by rozhodujúce obdobie bolo napr. od 03.12.2010 do 31.12.2010?
Alebo stačí v jan.2011 sa prihlásiť na DNP?
Ďakujem.

Na DNP sa prihlás ešte tento rok. VZ: rozdiel medzi min. a max VZ.
Na prihláške RLFO to musíš uviesť.
NovaSib
02.12.10,10:13
Andyke ďakujem. :)
Zajtra idem a prihlásim sa.
UBIKA25
04.12.10,06:36
Dobrý deň,
chcem sa ešte opýtať, ako je to s PN alebo s materským v rámci ochrannej doby, ráta sa RO z VZ z posledného poistenia?...zmení sa to aj v novom roku? Tiež si bude musieť žena platiť nem.poistenie min. 90 dní, až potom jej vznikne nárok na to "posledné poistenie" v rámci ochrannej doby? Alebo môže mať pracovnú zmluvu napríklad na jeden mesiac?
Ďakujem, prosím aj o Váš názor.
ubka
veronikasad
04.12.10,07:16
Dobrý deň,
chcem sa ešte opýtať, ako je to s PN alebo s materským v rámci ochrannej doby, ráta sa RO z VZ z posledného poistenia?...zmení sa to aj v novom roku? Tiež si bude musieť žena platiť nem.poistenie min. 90 dní, až potom jej vznikne nárok na to "posledné poistenie" v rámci ochrannej doby? Alebo môže mať pracovnú zmluvu napríklad na jeden mesiac?
Ďakujem, prosím aj o Váš názor.
ubka
Môžeš byť prosím konkrétnejšia. Uveď dátum skončenia prac.pomeru, dátum začiatku PN, dátum pôrodu.
UBIKA25
05.12.10,06:18
Môžeš byť prosím konkrétnejšia. Uveď dátum skončenia prac.pomeru, dátum začiatku PN, dátum pôrodu.

Nová pracovná zmluva od 1.1.2011 do 28.02.2011 termín nástupu na materskú je 21.5.2011, a ešte niečo ešte stále pracujem od 1.10.2010 zmluva končí do 31.3.2011 - len momentálne som na PN (asi ma prepustia:(, teda rátam s tým kôli PN som v skúšobnej dobe) od 16.12.2010 by mi mala PN skončiť, ak bude všetko v poriadku. Neviem, čo mám robiť ako sa zariadiť, aby som vôbec nejaké to materské mala (a samozrejme vyššie DNP už nestihnem, a nik ma nezamestná, keď som tehotná). 270 dní pred nástupom na materskú mám splnených od mája 2005 som do augusta 2010 bola SZČO a platila nemocenské poistenie z minima.
Ďakujem
hajni
06.12.10,07:48
Prosím, vedel by niekto pomôcť? Poberám opatrovateľský príspevok na ZŤP dieťa a v máji je termín pôrodu. Neviem ako je to s opatrovateľským a materskou súbežne. Dá sa poberať naraz tieto dve dávky? Alebo mi jednu prerušia? Ak áno, mohla by som dať rodičovský príspevok na manžela? ( je zamestnaný) Ďakujem
grafikafotky
06.12.10,10:05
Podla mojich informacii by ste mali dostavat aj rodicovsky prispevok aj opatrovatelske na dieta. Teda aspon ja poznam pripad materskej dovolenky, kde pani opatrovala zaroven aj svojho manzela. Neviem, ale ci sa to uz nezmenilo. Dufam, ze vam niekto odpovie na 100 percent.Inak viem, ze ak by bol vas manzel zamestnany, tak by urcite nemohol poberat aj rodicovsky prispevok. Vylucuje sa to. Neviem opat co prinesie novy zakon.
Pekny den a ak niekto vie, poradte tej pani
grafikafotky
06.12.10,10:09
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci niekto nahodou nevie, ako to bude s rodicovskym prispevkom od noveho roku pre tych, co momentalne poberaju 256 Eur, cize ten vyssi rodicovsky prispevok. Budeme ho poberat do 24 mesiacov alebo 20 mesiacov veku dietata? A potom nastupujeme na aku davku? Bude to tych 164 Eur alebo 190 Eur? Budeme moct taktiez popri poberani rodicovskeho prispevku aj my pracovat alebo len ti, ktori nastupia na rodicovsky prispevok v novom roku?
Dakujem
veronikasad
06.12.10,12:31
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci niekto nahodou nevie, ako to bude s rodicovskym prispevkom od noveho roku pre tych, co momentalne poberaju 256 Eur, cize ten vyssi rodicovsky prispevok. Budeme ho poberat do 24 mesiacov alebo 20 mesiacov veku dietata? A potom nastupujeme na aku davku? Bude to tych 164 Eur alebo 190 Eur? Budeme moct taktiez popri poberani rodicovskeho prispevku aj my pracovat alebo len ti, ktori nastupia na rodicovsky prispevok v novom roku?
Dakujem


§ 12b
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011


(1) O žiadostiach o rodičovský príspevok podaných do 31. decembra 2010, o ktorých sa právoplatne nerozhodlo do 31. decembra 2010, sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vyplatí za obdobie do 31. decembra 2010 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.
(2) Ak oprávnená osoba uplatňuje nárok na rodičovský príspevok po 31. decembri 2010 za obdobie pred 1. januárom 2011, o nároku na tento rodičovský príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vyplatí za obdobie do 31. decembra 2010 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.
(3) Ak rodičovský príspevok bol priznaný podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 v sume 164,22 eura a nárok na tento rodičovský príspevok by trval podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 aj po tomto dni, považuje sa od 1. januára 2011 za rodičovský príspevok priznaný podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a vypláca sa v sume podľa zákona účinného od 1. januára 2011.
(4) Ak rodičovský príspevok bol priznaný podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, vyplácal sa v sume 256 eur a nárok na tento rodičovský príspevok by trval podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 aj po tomto dni, považuje sa od 1. januára 2011 za rodičovský príspevok priznaný podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a vypláca sa v sume 256 eur aj počas výkonu zárobkovej činnosti oprávnenou osobou do zániku nároku na rodičovský príspevok, najdlhšie do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši vek 20 mesiacov.
(5) Ak rodičovský príspevok bol priznaný podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, vyplácal sa v sume rozdielu medzi sumou rodičovského príspevku 256 eur a sumou materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte a nárok na tento rodičovský príspevok by trval podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 aj po tomto dni, považuje sa od 1. januára 2011 za rodičovský príspevok priznaný podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a vypláca sa v sume tohto rozdielu; po skončení vyplácania materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte sa rodičovský príspevok vypláca v sume 256 eur aj počas výkonu zárobkovej činnosti oprávnenou osobou do zániku nároku na rodičovský príspevok, najdlhšie do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši vek 20 mesiacov.
(6) Rodičovský príspevok priznaný podľa § 4 ods. 4 zákona účinného do 31. decembra 2010, na ktorý by trval nárok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, považuje sa od 1. januára 2011 za rodičovský príspevok priznaný podľa tohto zákona a vypláca sa v sume 75 % rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 aj počas výkonu zárobkovej činnosti oprávnenou osobou.
(7) Ak oprávnená osoba uplatňuje nárok na rodičovský príspevok podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a jednej z oprávnených osôb sa vyplatil príspevok rodičovi podľa osobitného predpisu29) účinného do 31. decembra 2010, o nároku na tento rodičovský príspevok pri starostlivosti o to isté dieťa sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca za obdobie, za ktoré sa poskytol príspevok rodičovi, v sume 75 % rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 zákona účinného od 1. januára 2011.“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 29 znie:
29) § 5 ods. 2 až 4 zákona č. 561/2008 Z. z. o príspevku na starostlivosť o dieťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 571/2009 Z. z.“.


Celý zákon schválený NR SR nájdeš tu

http://www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx?DocID=349097
Andyke
06.12.10,21:19
Nová pracovná zmluva od 1.1.2011 do 28.02.2011 termín nástupu na materskú je 21.5.2011, a ešte niečo ešte stále pracujem od 1.10.2010 zmluva končí do 31.3.2011 - len momentálne som na PN (asi ma prepustia:(, teda rátam s tým kôli PN som v skúšobnej dobe) od 16.12.2010 by mi mala PN skončiť, ak bude všetko v poriadku. Neviem, čo mám robiť ako sa zariadiť, aby som vôbec nejaké to materské mala (a samozrejme vyššie DNP už nestihnem, a nik ma nezamestná, keď som tehotná). 270 dní pred nástupom na materskú mám splnených od mája 2005 som do augusta 2010 bola SZČO a platila nemocenské poistenie z minima.
Ďakujem

Podľa nového zákona ochranná lehota poistenkyne, ktoré nemoc.poistenie zaniklo v období tehotenstva je 8 mesiacov. Takže ukľudni sa, materské dostaneš (nárok máš)
Ako vidím v období od 1.1.2011 do 28.2.2011 budeš mať 2 PP.
Jeden - ten súčasný a potom nový. Vzhľadom na to, že ten nový Ti skončí skôr ako terajší a ten terajší PP bude trvať do 31.3.2011, tak nárok na materské bude v ochrannej lehote zo súčasného zamestnania. Rozhod.obdobím pre výpočet materského je od 1.10. do 31.12.2010.
1kaco1
06.12.10,23:36
Chcem poprosit o radu. S priatelkou cakame dietatko a momentalne pracuje v zamestnani cca 4 roky ale zialbohu s velmi malym primom. Keby teraz v decembri 2010 nastupila do noveho zamestnania s max. vymeriavacim zakladom ako by sa jej podla tohto noveho zakona ratala materska na ktoru ma nastupit v april 2011. A keby sa teraz zamestnala v tom novom zamestnani a nasledne nastupila na PN este v tomto roku, na PN by bola az do nastupu na matersku april 2011. S akeho vymeriavacieho zakladu by sa jej ratala PN a potom materska ? ...viem ze boli schvalene teraz zmeny ale moc sa v tom neorientujem tak za akekolvek rady velmi pekne dakujem.
UBIKA25
07.12.10,09:37
[QUOTE=Andyke;1583528]Podľa nového zákona ochranná lehota poistenkyne, ktoré nemoc.poistenie zaniklo v období tehotenstva je 8 mesiacov. Takže ukľudni sa, materské dostaneš (nárok máš)ffice:office" />
Ďakujem :) veľmi pekne.Len som nevedela, či mi to vinde tých 90 dní aj keď som teraz na PN.
saskia26
07.12.10,13:26
Ako je, prosím vás, v takomto prípade:
1. mamička požiadala o príspevok rodičovi na základe zamestnania sa, teda ukončila poberanie RP a dala si doplatiť 25% zostávajúcich súm RP, na ktoré by mala nárok ešte do 3 rokov veku dieťaťa. Doplatia 25% zo 164,22 € alebo z novej sumy 190,10 € ?
2. zrušilo sa poberanie príspevku na starostlivosť o dieťa v súčasnosti vo výške 41,02 € od nového roku?
Ďakujem za odpovede!
Katy a R
07.12.10,15:59
Prosím, vedel by niekto pomôcť? Poberám opatrovateľský príspevok na ZŤP dieťa a v máji je termín pôrodu. Neviem ako je to s opatrovateľským a materskou súbežne. Dá sa poberať naraz tieto dve dávky? Alebo mi jednu prerušia? Ak áno, mohla by som dať rodičovský príspevok na manžela? ( je zamestnaný) Ďakujem

... keby si to upresnila... pri poberaní opatrovateľ. príspevku nie si nemocensky poistená - iba ak máš dobrovoľné poistenie:confused:
Ak nie - nárok na materské nie je vôbec .. (iba RP)
Ale za určitých podmienok (neskoršie) by mohol nastúpiť na materskú aj manžel - predpokladám, že on spĺňa podmienky... neuvažovali ste o tom:confused: (pri postihnutí prevého dieťaťa by to hádam aj pomohlo.. )
ajobs
08.12.10,19:11
Chcem poprosit o radu. S priatelkou cakame dietatko a momentalne pracuje v zamestnani cca 4 roky ale zialbohu s velmi malym primom. Keby teraz v decembri 2010 nastupila do noveho zamestnania s max. vymeriavacim zakladom ako by sa jej podla tohto noveho zakona ratala materska na ktoru ma nastupit v april 2011. A keby sa teraz zamestnala v tom novom zamestnani a nasledne nastupila na PN este v tomto roku, na PN by bola az do nastupu na matersku april 2011. S akeho vymeriavacieho zakladu by sa jej ratala PN a potom materska ? ...viem ze boli schvalene teraz zmeny ale moc sa v tom neorientujem tak za akekolvek rady velmi pekne dakujem.

Áno, môže ukončiť pôvodné zamestnanie a čo najskôr nastúpiť do nového zamestnania s maximálnym VZ 1116,75 EUR. Ak po pár dňoch nastúpi na PN, tak tá sa jej bude počítať z nového VZ a bude maximálna až do nástupu na MD. V novom roku ak nastúpi na MD a stihne do apríla 2011 viac ako 90 dní súvislého poistenia ako zamestnanec z nového VZ (samozrejme doba PN sa jej počíta do tohto obdobia), tak materské sa jej bude počítať z VZ v decembri 2010,
ajobs
08.12.10,19:14
Prosím, vedel by niekto pomôcť? Poberám opatrovateľský príspevok na ZŤP dieťa a v máji je termín pôrodu. Neviem ako je to s opatrovateľským a materskou súbežne. Dá sa poberať naraz tieto dve dávky? Alebo mi jednu prerušia? Ak áno, mohla by som dať rodičovský príspevok na manžela? ( je zamestnaný) Ďakujem

Opatrovateľský príspevok (správny legislatívny pojem je príspevok na opatrovanie) a materské je možné poberať súbežne, samozrejme materské môžeš poberať len ak splníš podmienky priznania tejto dávky z dobrovoľného nemocenského poistenia.
grafikafotky
09.12.10,06:37
Dobry den, chcem poprosit o radu. Ak uz niekto vie, ako to bude so zakonmi v novom roku, bola by som velmi vdacna.Momentalne poberam rodicovsky prispevok 256 Eur, cize ten vyssi. Pracovala som na dobu urcitu, ale pracovna zmluva mi skoncila 31.12.2009, cize teraz nie som v trvalom pracovnom pomere. Ak by sme chceli druhe dietatko, a mali by sme toto dietatko tak, ze by som isla z materskej do materskej ako sa mam DNP? Rozmyslali sme o otehotneni tak koncom roka 2011, ked bude mat maly dva roky. Dietatko by sa narodilo v roku 2012. Pisem radsej presnejsie, lebo neviem, ako boli schvalene zakony. Stacilo by sa mi DNP z maxima este pred otehotnenim, aby mi pekne vyslo este do porodu tych 270 dni a zaroven aj 26 tyzdnov, ktore su potrebne pri DNP? Z coho by som mala ten VZ? Totiz mne nemocenske poistenie
vlastne skoncenim pracovnej zmluvy uplne zaniklo. Okrem toho, co by sa stalo, keby som platila prvych 6 mesiacov DNP len z minima a az potom by som poziadala o zmenu /neodhlasovala by som sa a neprihlasovala nanovo/ na maximum? Mala by som tak isto narok na najvyssiu matersku?
Vdaka za kazdu radu
ZuzanaA
09.12.10,08:39
Áno, môže ukončiť pôvodné zamestnanie a čo najskôr nastúpiť do nového zamestnania s maximálnym VZ 1116,75 EUR. Ak po pár dňoch nastúpi na PN, tak tá sa jej bude počítať z nového VZ a bude maximálna až do nástupu na MD. V novom roku ak nastúpi na MD a stihne do apríla 2011 viac ako 90 dní súvislého poistenia ako zamestnanec z nového VZ (samozrejme doba PN sa jej počíta do tohto obdobia), tak materské sa jej bude počítať z VZ v decembri 2010,
Toto je už isté? Som zamestnaná od 09/2009, termín nástupu na MD je 4.4.2011, stačí mi teraz v 12/10 uzatvoriť na pár dní nový prac. pomer s max. vym. základom a materské sa mi bude počítať len z toho? (teda RO bude len od začiatku nového PP do konca roka 2010?) Je to už schválené, viem, že ste čakali na stretko s pánom Mihálom, myslím toho 14.12.... Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
veronikasad
09.12.10,10:12
Toto je už isté? Som zamestnaná od 09/2009, termín nástupu na MD je 4.4.2011, stačí mi teraz v 12/10 uzatvoriť na pár dní nový prac. pomer s max. vym. základom a materské sa mi bude počítať len z toho? (teda RO bude len od začiatku nového PP do konca roka 2010?) Je to už schválené, viem, že ste čakali na stretko s pánom Mihálom, myslím toho 14.12.... Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
nestačí prac.pomer na pár dní. Poistenie u nového zamestnávatela musí trvať min. 90 dní. Môžeš byť na PN-ke, toto obdobie sa považuje za vylučitelnú dobu, ale započítava sa do doby poistenia.

Ak uzatvoríš nový prac.pomer v 12/2010, materské sa ti bude počítať z VZ za mesiac december.
ZuzanaA
09.12.10,10:50
nestačí prac.pomer na pár dní. Poistenie u nového zamestnávatela musí trvať min. 90 dní. Môžeš byť na PN-ke, toto obdobie sa považuje za vylučitelnú dobu, ale započítava sa do doby poistenia.

Ak uzatvoríš nový prac.pomer v 12/2010, materské sa ti bude počítať z VZ za mesiac december.
Ďakujem Veronika, nemyslím to tak, že budem mať prac. pomer pár dní, len na "pár dní" decembra by som mala max. VZ, v roku 2011 by som ho znížila na obvyklú výšku, budem samozrejme ďalej zamestnaná,tých 90 dní by mi malo v pohode výjsť.
potocka
09.12.10,15:06
Ahojte,

chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc. Kolegyňa bola dobrovolne nemocensky poistena od 1.1.2010 do 19.11.2010 a doplacala si do max.VZ 19,-eur. Pracovny pomer jej zacal od 9/2006, zatial este nie je tehotna, ale uz sa začala snazit :). Kebyze v janurari otehotnie, musi sa nanovo pripoistit? Ochranna lehota jej konci v aprily,cize od maja by sa mala znova poistit? Chapem to dobre? :confused:

Dakujem velmi pekne za pomoc. ;)
UBIKA25
09.12.10,15:30
Podľa nového zákona ochranná lehota poistenkyne, ktoré nemoc.poistenie zaniklo v období tehotenstva je 8 mesiacov. Takže ukľudni sa, materské dostaneš (nárok máš)ffice:office" />
Ako vidím v období od 1.1.2011 do 28.2.2011 budeš mať 2 PP.
Jeden - ten súčasný a potom nový. Vzhľadom na to, že ten nový Ti skončí skôr ako terajší a ten terajší PP bude trvať do 31.3.2011, tak nárok na materské bude v ochrannej lehote zo súčasného zamestnania. Rozhod.obdobím pre výpočet materského je od 1.10. do 31.12.2010.

Ďakujem Andyke, akurat mi prišla domov od zamestnavateľa výpoveď, tak môj pracovný pomer je od 1.10.2010 do 8.12.2010 - Môže ma počas teraz som stále na PN vyhodiť? - Prišlo mi doporučene - rozviazanie pracovného pomeru k 8.12.2010. Keby som toho budúceho zamestnavateľa ukecala neviem či sa podarí, keby ma zamestnal už v polke decembra. Ako by sa mi potom rátalo to materské. Ďakujem.
Rátolo by sa z príjmu od 15.12.2010 do 31.12.2010 s veľkým VZ a od nového roku stačí menší VZ. - tak to čítam v predchadzajúceho príspevku. A obdobie PN sa ráta do nemocenského poistenia, a nerozumiem slovám čo je vylúčitelné doby? Ďakujem viem je toho veľa naraz.
ajobs
09.12.10,19:34
Ďakujem Veronika, nemyslím to tak, že budem mať prac. pomer pár dní, len na "pár dní" decembra by som mala max. VZ, v roku 2011 by som ho znížila na obvyklú výšku, budem samozrejme ďalej zamestnaná,tých 90 dní by mi malo v pohode výjsť.

Áno, dá sa to takto urobiť, maximálny VZ v decembri 2010, a od 1.1.2011 nižší VZ, materské sa bude počítať po 90 dňoch trvania tohto poistenia z maxima v decembri 2010.
ajobs
09.12.10,19:36
Ahojte,

chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc. Kolegyňa bola dobrovolne nemocensky poistena od 1.1.2010 do 19.11.2010 a doplacala si do max.VZ 19,-eur. Pracovny pomer jej zacal od 9/2006, zatial este nie je tehotna, ale uz sa začala snazit :). Kebyze v janurari otehotnie, musi sa nanovo pripoistit? Ochranna lehota jej konci v aprily,cize od maja by sa mala znova poistit? Chapem to dobre? :confused:

Dakujem velmi pekne za pomoc. ;)

A tá kolegyňa stále pracuje ? Nerozumiem, prečo tam píšeš o ochrannej lehote ? A prečo bola DNP iba do 19.11.2010, prečo to prestala platiť ?Napíš viac info, aby mohla byť rada komplexná.
ajobs
09.12.10,19:43
Ďakujem Andyke, akurat mi prišla domov od zamestnavateľa výpoveď, tak môj pracovný pomer je od 1.10.2010 do 8.12.2010 - Môže ma počas teraz som stále na PN vyhodiť? - Prišlo mi doporučene - rozviazanie pracovného pomeru k 8.12.2010. Nerozumiem ako ukončuješ pracovný pomer k 8.12.2010 ? To ti dal zamestnávateľ výpoveď ? Ale ho končí v skúšobnej lehote ? Keby som toho budúceho zamestnavateľa ukecala neviem či sa podarí, keby ma zamestnal už v polke decembra. Ako by sa mi potom rátalo to materské. Ďakujem.
Rátolo by sa z príjmu od 15.12.2010 do 31.12.2010 s veľkým VZ a od nového roku stačí menší VZ. - tak to čítam v predchadzajúceho príspevku. Áno, presne tak by sa to počítalo. A obdobie PN sa ráta do nemocenského poistenia, a nerozumiem slovám čo je vylúčitelné doby? Obdobie PN sa samozrejme započítava do celkovej doby nemocenského poistenia, aj keď zamestnávateľ ani zamestnanec neplatia počas tohto obdobia odvody. Práve toto obdobie sa nazýva vylúčiteľná doba podľa § 140 zákona o sociálnom poistení. Ďakujem viem je toho veľa naraz.

Odpovede sú v texte.
Kvaka
09.12.10,21:02
Odpovede sú v texte.
Ubika 25 písala, že ten nový pracovný pomer jej skončí 28.2.2011. To znamená, že nebude z posledného poistenia 90 dní poistená. Trvá jej povinné poistenie aj v prípade poberania PN, ak už nebude zamestnaná?
potocka
09.12.10,21:19
dobry vecer,ano kolegyna je zamestnana, cize pracovny pomer jej zacal v roku 2006 a trva stale. DNP zrusila k 19.11.2010 kvoli tomu,ze uz platila dlhsie ako 270 dni a zakon pochopila tak,ze jej narok na tu zvysenu matersku vznika ak si za posledne dva roky platila 270 dni DNP. Ja si myslim, ze by sa mala po otehotneti znova zaregistrovat aby splnila aj podmienku platenie 26 tyzdnov vkuse alebo ako to je, aj ked mam pocit, ze od noveho roka sa tu ma cosi menit .... proste ona chce vediet ci po otehotneni sa musi znova prihlasit na DNP alebo ci jej vyjde zvysena materska aj z DNP,ktore si platila od januara do novembra 2010 za podmienky,ze by porodila do novembra 2012...fuuuha som z toho jelen .... dufam,ze ma chapete :) dakujem za pomoc
UBIKA25
10.12.10,06:31
Odpovede sú v texte.

Ďakujem Andyke, akurat mi prišla domov od zamestnavateľa výpoveď, tak môj pracovný pomer je od 1.10.2010 do 8.12.2010 - Môže ma počas teraz som stále na PN vyhodiť? - Prišlo mi doporučene - rozviazanie pracovného pomeru k 8.12.2010. Nerozumiem ako ukončuješ pracovný pomer k 8.12.2010 ? To ti dal zamestnávateľ výpoveď ? Ale ho končí v skúšobnej lehote ? Dali mi rozviazanie pracovného pomeru v skúšobnej dobe, pozerala som to to sa dá nie je to výpoveď, tak nejak som to pochopila.Keby som toho budúceho zamestnavateľa ukecala neviem či sa podarí, keby ma zamestnal už v polke decembra. Ako by sa mi potom rátalo to materské. Ďakujem.
Rátolo by sa z príjmu od 15.12.2010 do 31.12.2010 s veľkým VZ a od nového roku stačí menší VZ. - tak to čítam v predchadzajúceho príspevku. Áno, presne tak by sa to počítalo. Ale musím mať nový pracovný pomer dlhší ako 90 dní od 15.12.2010 do 15.3.2010? tak sa mi bude rátať s VZ za december?.. inak nie čítala som príspevok Kvaky - pretože sa mi núka pracovný pomer na 2 mesiace jan,feb., aby som mala vačšiu materskú musím mať pracovný pomer na 90 dní, a nevadí, že sa mi tam prelínajú roky?...A obdobie PN sa ráta do nemocenského poistenia, a nerozumiem slovám čo je vylúčitelné doby? Obdobie PN sa samozrejme započítava do celkovej doby nemocenského poistenia, aj keď zamestnávateľ ani zamestnanec neplatia počas tohto obdobia odvody. Práve toto obdobie sa nazýva vylúčiteľná doba podľa § 140 zákona o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2010-a.html) poistení. Ďakujem, Ďakujem viem je toho veľa naraz.
Som Vám taká vďačná za pomoc.:)
UBIKA25
10.12.10,06:34
Ubika 25 písala, že ten nový pracovný pomer jej skončí 28.2.2011. To znamená, že nebude z posledného poistenia 90 dní poistená. Trvá jej povinné poistenie aj v prípade poberania PN, ak už nebude zamestnaná?
Som zvedavá na túto odpoveď, len som si nevedela vyložiť - VZ z ochranej doby..tam sa iba píše, že sa nemocenské vyráta z posledného poistenia, ale nikde sa nepíše, že musí trvať 90 dní, aj SZČO povinne musí byť poistená 90 dní, až potom ma nárok na dávky?
Kvaka
10.12.10,08:10
Dali mi rozviazanie pracovného pomeru v skúšobnej dobe, pozerala som to to sa dá nie je to výpoveď, tak nejak som to pochopila. Keby som toho budúceho zamestnavateľa ukecala neviem či sa podarí, keby ma zamestnal už v polke decembra. Ako by sa mi potom rátalo to materské. Ďakujem.
Rátolo by sa z príjmu od 15.12.2010 do 31.12.2010 s veľkým VZ a od nového roku stačí menší VZ. - tak to čítam v predchadzajúceho príspevku. Áno, presne tak by sa to počítalo. Ale musím mať nový pracovný pomer dlhší ako 90 dní od 15.12.2010 do 15.3.2010? ÁNO, TAK, aspoň 90 dní tak sa mi bude rátať s VZ za december?.. inak nie čítala som príspevok Kvaky - pretože sa mi núka pracovný pomer na 2 mesiace jan,feb., aby som mala vačšiu materskú musím mať pracovný pomer na 90 dní, a nevadí, že sa mi tam prelínajú roky?...
A obdobie PN sa ráta do nemocenského poistenia, a nerozumiem slovám čo je vylúčitelné doby? Obdobie PN sa samozrejme započítava do celkovej doby nemocenského poistenia, aj keď zamestnávateľ ani zamestnanec neplatia počas tohto obdobia odvody. Práve toto obdobie sa nazýva vylúčiteľná doba podľa § 140 zákona o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2010-a.html) poistení.
Ubika, pozri si ustanovenia § 54, lebo ak by si v novom pracovnom pomere začatom v decembri 2010 nebola poistená aspoň 90 dní, tak by RO bol rok 2010 ale VZ by bol iba od doterajšieho zamestnávateľa, obdobie NP u nového zamestnávateľa sa podľa odseku 3 nebude počítať, ak je kratšie ako 90 dní, to je jedno, či by začalo ešte v roku 2010, lebo sa počíta 90 dní od začiatku vzniku poistenia do vzniku nároku na dávku.

§ 54 ods. 2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
(3) Ak nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky trvalo menej ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Katy a R
10.12.10,08:21
Ubika, nedal by sa ten nový PP na dlhšiu dobu ... ideálne už teraz, koncom decembra .. aspoň do konca marca:confused: prípadne aj dlhšie:)
(a dobrý VZ by stačil v decembri;))
UBIKA25
10.12.10,09:00
Ubika, nedal by sa ten nový PP na dlhšiu dobu ... ideálne už teraz, koncom decembra .. aspoň do konca marca:confused: prípadne aj dlhšie:)
(a dobrý VZ by stačil v decembri;))
Ďakujem, poraďačky moje, tak už som to pochopila..takže nastúpim v polke decembra s velkým VZ môžem byť aj na PN, PN sa mi bude rátať po starom, musím byť ale zamestnaná do konca marca splniť si 90 dní..a materské budem mať z VZ za december 2010. Je to tak správne?...nástup na materská je máji v ochrannej dobe.
Kvaka
10.12.10,09:19
Ďakujem, poraďačky moje, tak ...v skratke a keby som sa zamestnala v polke decembra s velkým VZ...do marca s malým VZ ..bola by materská z VZ december ?...a keby som bola na PN napr už v decembri do jan. a potom by som pokračovala v práci do marca s tym malym VZ...ako sa to bude rátať, totiž ja som stále na PN a ja stále dúfam, že pojdem robiť aspon na tie dva mesiace. Len to zistim až v stredu idem na kontrolu.
Ubika, veď trochu čítaj aj zákon. Ak budeš v decembri na PN, tak sa skús zamestnať v januári 2011, nech ti to poistenie trvá aspoň 90 dní, napr. od. 1.1.2001 do konca marca 2011, ale najmenej 90 dní poistenia ak splníš, tak VZ bude z nového zamestnania od 1.1. do 31.3.. Ak by si sa zamestnala ešte v decembri 2010, a toto poistenie by trvalo 90 dní, tak RO bude len ten december 2010. Ale musíš v ňom mať aspoň nejaký VZ.
Szuzana
10.12.10,09:41
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, možno to tu už aj bolo...

Momentálne som na rodičovskom príspevku, a chcela by som plynule prejsť opäť na materskú. Z čoho sa bude počítať výška materskej, ak som bola pred prvou materskou riadne zamestnaná? Bude v tej istej výške? Môže byť nižšia? Pýtam sa preto, lebo keď som sa informovala u našej mzdárky povedala mi, že výška materskej sa bude rátať podľa pravdepodobného zárobku, čiže podľa toho aký plat má pani čo pracuje namiesto mňa. Mne sa to ale nezdá, veď keby to tak bolo a moja nástupkyňa má nižší plat tak mne by to uškodilo, nie?

Vopred ďakujem za odpoveď, lebo som už z toho pekne zmätená :)
ajobs
10.12.10,10:02
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, možno to tu už aj bolo...

Momentálne som na rodičovskom príspevku, a chcela by som plynule prejsť opäť na materskú. Z čoho sa bude počítať výška materskej, ak som bola pred prvou materskou riadne zamestnaná? Bude v tej istej výške? Môže byť nižšia? Pýtam sa preto, lebo keď som sa informovala u našej mzdárky povedala mi, že výška materskej sa bude rátať podľa pravdepodobného zárobku, čiže podľa toho aký plat má pani čo pracuje namiesto mňa. Mne sa to ale nezdá, veď keby to tak bolo a moja nástupkyňa má nižší plat tak mne by to uškodilo, nie?

Vopred ďakujem za odpoveď, lebo som už z toho pekne zmätená :)

V zásade by to tak mohlo byť, ale skús presvedčiť zamestnávateľa aby ti uviedol ako pravdepodobný vymeriavací základ čo najvyššiu sumu. Jeho to nebude nič stáť, a ty budeš mať pekné materské.;)
ajobs
10.12.10,10:04
Ubika 25 písala, že ten nový pracovný pomer jej skončí 28.2.2011. To znamená, že nebude z posledného poistenia 90 dní poistená. Trvá jej povinné poistenie aj v prípade poberania PN, ak už nebude zamestnaná?


Nie samozrejme, že poistenie jej netrvá. Ja som prehliadol ten dátum 28.2.2011. Pre splnenie tohto musí byť poistená aspoň 90 dní.
ajobs
10.12.10,10:07
dobry vecer,ano kolegyna je zamestnana, cize pracovny pomer jej zacal v roku 2006 a trva stale. DNP zrusila k 19.11.2010 kvoli tomu,ze uz platila dlhsie ako 270 dni a zakon pochopila tak,ze jej narok na tu zvysenu matersku vznika ak si za posledne dva roky platila 270 dni DNP. Ja si myslim, ze by sa mala po otehotneti znova zaregistrovat aby splnila aj podmienku platenie 26 tyzdnov vkuse alebo ako to je, aj ked mam pocit, ze od noveho roka sa tu ma cosi menit .... proste ona chce vediet ci po otehotneni sa musi znova prihlasit na DNP alebo ci jej vyjde zvysena materska aj z DNP,ktore si platila od januara do novembra 2010 za podmienky,ze by porodila do novembra 2012...fuuuha som z toho jelen .... dufam,ze ma chapete :) dakujem za pomoc


To platenie DNP jej bolo nanič, pretože dávku môže poberať len vtedy, ak je aktuálne poistená. Ak uvažuje o tehotenstve, nech sa znova poistí ako DNP a to zo sumy, ktorá je rozdielom maximálneho VZ 1116,75 EUR a jej súčasnej hrubej mzdy, najmenej však z minima 319,58 EUR.
Szuzana
10.12.10,13:31
V zásade by to tak mohlo byť, ale skús presvedčiť zamestnávateľa aby ti uviedol ako pravdepodobný vymeriavací základ čo najvyššiu sumu. Jeho to nebude nič stáť, a ty budeš mať pekné materské.;)

dakujem :) a este jedna otazka, mohli by ste poradit v ktorom zakone by som to nasla? ked budem zamestnavatela presviedcat, ze moze pouzit aj moj vymeriavaci zaklad a nic tym neporusi ;)
bznka
10.12.10,13:38
Potrebujem poradit..alebo si nieco uistit...a vopred dakujem za odpoved
Znama je momentalne na urade prace ale uz od novembra 2009 si plati DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu.....teraz je v 12 tyzdni tehotenstva....predpokladany porod je jun 2010 ....ma este moznost nejako urobit aby mala matersku vyssi ako z toho minima?...dakujem
Katy a R
10.12.10,14:06
Potrebujem poradit..alebo si nieco uistit...a vopred dakujem za odpoved
Znama je momentalne na urade prace ale uz od novembra 2009 si plati DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu.....teraz je v 12 tyzdni tehotenstva....predpokladany porod je jun 2010 ....ma este moznost nejako urobit aby mala matersku vyssi ako z toho minima?...dakujem

... zamestnať sa s dobrým platom :)
JanaT.
11.12.10,18:17
Prosím Vás o radu, kamarátka je SZČO dva roky si platí ND z minima, ale má nástup na MD v máji 2011, chcela by sa zamestnať a zrušiť živnosť. Zamestnať by sa chcela od 27.12 2010 a aby mala vymeriavací základ maximálny - stačí jej za tých 5 dní v tomto roku mať hrubú mzdu 200 eur? A keby náhodou musela ísť na PN napríklad v januári alebo februári, mala by nárok na PN z tohoto vymeriavacieho základu? Ďakujem pekne za odpoveď. Nemajú byť nejaké zmeny ohľadne doby platenia poistného???
ajobs
12.12.10,20:14
Prosím Vás o radu, kamarátka je SZČO dva roky si platí ND z minima, ale má nástup na MD v máji 2011, chcela by sa zamestnať a zrušiť živnosť. Zamestnať by sa chcela od 27.12 2010 a aby mala vymeriavací základ maximálny - stačí jej za tých 5 dní v tomto roku mať hrubú mzdu 200 eur? A keby náhodou musela ísť na PN napríklad v januári alebo februári, mala by nárok na PN z tohoto vymeriavacieho základu? Ďakujem pekne za odpoveď. Nemajú byť nejaké zmeny ohľadne doby platenia poistného???

No zmeny nielenže majú byť, ale aj budú. Ak prezident popíše novelu zákona o sociálnom poistení, tak táto vstúpi do platnosti 1.1.2011. Ak ukončí kamarátka SZČO, a potom sa zamestná od 27.12.2010, tak VZ za 5 dní na dosiahnutie maxima musí byť 242,78 EUR. Tento VZ sa jej uplatní síce pri priznaní a výpočte materského v máji 2011, ak bude kontinuálne pracovať u tohto zamestnávateľa, ale ak by chcela ísť na PN napr. v januári 2011, tak nemocenské sa jej vypočíta z roku 2010 ako SZČO. Takže ak chce ísť na PN, nech do stihne ešte do 31.12.2010.
saskak
13.12.10,10:22
Dobrý deň. V januári 2009 som nastúpila na MD, v októbri som prešla na RD. V lete 2011 mám termín ďalšieho pôrodu. Ak nastúpim do zamestnania napr. 15.12.2010, bude sa mi materská vypočítavať z obdobia 15.-31.2010? Ďakujem za odpoveď
nikulik
13.12.10,11:52
Dobrý deň. V januári 2009 som nastúpila na MD, v októbri som prešla na RD. V lete 2011 mám termín ďalšieho pôrodu. Ak nastúpim do zamestnania napr. 15.12.2010, bude sa mi materská vypočítavať z obdobia 15.-31.2010? Ďakujem za odpoveď

Ak budete pracovat az do 31.12.tak ano, od 15. do 31.12.
mkcomputers
13.12.10,14:12
Dobrý deň, som zamestnaná od 05/2008 do súčasnosti, čiže viac ako 270 dní. Termín pôrodu je 22.6.2010. Neplatím si DNP. Viem sa dohodnúť s novým zamestnávateľom na hocijakom kroku s cieľom získať maximálnu materskú. Z predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že stačí mi zamestnať sa u nového zamestnávateľa od 20.12.2010 s maximálnym vymeriavacím základom (t. j. 396 € za 11 dní), 30.12.2010 nastúpiť na PN, potom by mi zamestnávateľ zaplatil odvody len z 396 € + prvých 10 dní PN, ďalšia PN by mi plynula zo SP, t. j. 55 % denne (približne 613,80 € mesačne) a potom by som dostávala materskú v maximálnej výške? Spĺňalo by to potom podmienku 90 dní pred nástupom na materskú, aj keby som bola na PN, ale stále zamestnaná u jedného zamestnávateľa? Takže PN by sa mala posudzovať podľa starého zákona, keď sa naň nastúpi ešte v tomto roku, ale keďže na materskú sa nastupuje v novom roku tak sa podmienky ohľadom materskej určuje podľa novej novely. Kľudne pritom môžem byt na pn a bude sa mi to do toho ratat? Veľmi pekne ďakujem za všetky príspevky.
vierakajo
13.12.10,18:26
Prosim o radu:
14.12.2010 mi končí RD
15.12.2010 ma zamestnávateľ zamestná do 26.12.2010 s max. VZ
27.12.2010 dostanem výpoveď

súbežne si budem od 15.12.2010 do 26.12.2010 platiť dobrovoľné poistenie v nezam. z max. VZ
27.12.2010 sa zaevidujem na úrade práce - mám nárok na podporu?

ďakujem za odpovede
ajobs
13.12.10,18:27
dakujem :) a este jedna otazka, mohli by ste poradit v ktorom zakone by som to nasla? ked budem zamestnavatela presviedcat, ze moze pouzit aj moj vymeriavaci zaklad a nic tym neporusi ;)


To nie je v žiadnom zákone, to je právo zamestnávateľa, aby použil pravdepodobný VZ, aký uzná za vhodný.
ajobs
13.12.10,18:32
Prosim o radu:
14.12.2010 mi končí RD
15.12.2010 ma zamestnávateľ zamestná do 26.12.2010 s max. VZ
27.12.2010 dostanem výpoveď

súbežne si budem od 15.12.2010 do 26.12.2010 platiť dobrovoľné poistenie v nezam. z max. VZ
27.12.2010 sa zaevidujem na úrade práce - mám nárok na podporu?

ďakujem za odpovede

Áno, ale nie je potrebné zamestnať sa z maxima, a súčasne platiť DPvN z maxima, stačí jedno z toho. Ak zamestnanie trvalo aspoň 2 roky (predpokladám, že áno, lebo sa do toho započítava MD aj RD), a evidencia na ÚP prebehne do konca roka 2010, potom máš nárok na podporu.
aviator
13.12.10,18:42
Ak budete pracovat az do 31.12.tak ano, od 15. do 31.12.
Toto platí, aj keď bude platiť nový zákon? Nebudú výšku materskej prehodnocovať?
ajobs
13.12.10,18:45
Dobrý deň, som zamestnaná od 05/2008 do súčasnosti, čiže viac ako 270 dní. Termín pôrodu je 22.6.2010. Neplatím si DNP. Viem sa dohodnúť s novým zamestnávateľom na hocijakom kroku s cieľom získať maximálnu materskú. Z predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že stačí mi zamestnať sa u nového zamestnávateľa od 20.12.2010 s maximálnym vymeriavacím základom (t. j. 396 € za 11 dní), 30.12.2010 nastúpiť na PN, potom by mi zamestnávateľ zaplatil odvody len z 396 € + prvých 10 dní PN, ďalšia PN by mi plynula zo SP, t. j. 55 % denne (približne 613,80 € mesačne) a potom by som dostávala materskú v maximálnej výške? Spĺňalo by to potom podmienku 90 dní pred nástupom na materskú, aj keby som bola na PN, ale stále zamestnaná u jedného zamestnávateľa? Takže PN by sa mala posudzovať podľa starého zákona, keď sa naň nastúpi ešte v tomto roku, ale keďže na materskú sa nastupuje v novom roku tak sa podmienky ohľadom materskej určuje podľa novej novely. Kľudne pritom môžem byt na pn a bude sa mi to do toho ratat? Veľmi pekne ďakujem za všetky príspevky.


No v zásade by to tak mohlo byť, len VZ stačí 360,242 EUR za obdobie od 20.12. do 29.12.2010. Deň 30.12.2010 je nástup na PN.
ajobs
13.12.10,19:47
Toto platí, aj keď bude platiť nový zákon? Nebudú výšku materskej prehodnocovať?

Výška materského bude 60% z vymeriavacieho základu od 1.1.2011. A dĺžka MD bude 34 týždňov.
saskak
13.12.10,20:54
Takze ak nastupim po RD do zamestnania 15.12.2010, z coho sa mi bude pocitat materska? Plati, co pisala nikulik?
vierakajo
13.12.10,21:05
ďakujem
a ešte z akého VZ sa mi bude počítať podpora?
ak mi zamestnávateľ dá max. za tých pár dní tak z max.?
mkcomputers
14.12.10,11:38
No v zásade by to tak mohlo byť, len VZ stačí 360,242 EUR za obdobie od 20.12. do 29.12.2010. Deň 30.12.2010 je nástup na PN.


A ak by som nešla na PN, potom by mi stačilo dostávať od 1.1.2011 minimálnu mzdu a výška materskej by sa rátala od toho 20.12.2010 - 31.12.2010, čiže z to maximálneho výmeru? Dobre tomu rozumiem?
hajni
14.12.10,11:41
Ďakujem všetkým za odpoveď
JanaT.
14.12.10,16:45
No zmeny nielenže majú byť, ale aj budú. Ak prezident popíše novelu zákona o sociálnom poistení, tak táto vstúpi do platnosti 1.1.2011. Ak ukončí kamarátka SZČO, a potom sa zamestná od 27.12.2010, tak VZ za 5 dní na dosiahnutie maxima musí byť 242,78 EUR. Tento VZ sa jej uplatní síce pri priznaní a výpočte materského v máji 2011, ak bude kontinuálne pracovať u tohto zamestnávateľa, ale ak by chcela ísť na PN napr. v januári 2011, tak nemocenské sa jej vypočíta z roku 2010 ako SZČO. Takže ak chce ísť na PN, nech do stihne ešte do 31.12.2010.

Takže materská sa bude vypočítavať z predchádzajúceho roka od najnovšieho zamestnávateľa - pokiaľ trvá pracovný pomer, a PN sa bude vypočítavať z predchádzajúceho roka z najdlhšie plateného vymeriavacieho základu? a keby sa zamestnala od januára 2011 tak materskú by stratila a PN by sa jej vypočítavala z akého vymeriavacieho základu? Ď.
a dokedy musí prezident podpísať novelu??? a môže ju vrátiť??? ale vyzerá to že ju asi podpíše....
aviator
14.12.10,17:57
Výška materského bude 60% z vymeriavacieho základu od 1.1.2011. A dĺžka MD bude 34 týždňov.

Čiže sa bude prehodnocovať materská priznaná v tomto roku?
veronikasad
14.12.10,18:17
Čiže sa bude prehodnocovať materská priznaná v tomto roku?
ak pokračuje aj v roku 2011, dá sa to nazvať prehodnotením - výška materského aj doba poberania.
aviator
14.12.10,20:07
§ 12b
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011


(1) O žiadostiach o rodičovský príspevok podaných do 31. decembra 2010, o ktorých sa právoplatne nerozhodlo do 31. decembra 2010, sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vyplatí za obdobie do 31. decembra 2010 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.
(2) Ak oprávnená osoba uplatňuje nárok na rodičovský príspevok po 31. decembri 2010 za obdobie pred 1. januárom 2011, o nároku na tento rodičovský príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vyplatí za obdobie do 31. decembra 2010 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.
(3) Ak rodičovský príspevok bol priznaný podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 v sume 164,22 eura a nárok na tento rodičovský príspevok by trval podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 aj po tomto dni, považuje sa od 1. januára 2011 za rodičovský príspevok priznaný podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a vypláca sa v sume podľa zákona účinného od 1. januára 2011.
(4) Ak rodičovský príspevok bol priznaný podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, vyplácal sa v sume 256 eur a nárok na tento rodičovský príspevok by trval podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 aj po tomto dni, považuje sa od 1. januára 2011 za rodičovský príspevok priznaný podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a vypláca sa v sume 256 eur aj počas výkonu zárobkovej činnosti oprávnenou osobou do zániku nároku na rodičovský príspevok, najdlhšie do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši vek 20 mesiacov.
(5) Ak rodičovský príspevok bol priznaný podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, vyplácal sa v sume rozdielu medzi sumou rodičovského príspevku 256 eur a sumou materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte a nárok na tento rodičovský príspevok by trval podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 aj po tomto dni, považuje sa od 1. januára 2011 za rodičovský príspevok priznaný podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a vypláca sa v sume tohto rozdielu; po skončení vyplácania materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte sa rodičovský príspevok vypláca v sume 256 eur aj počas výkonu zárobkovej činnosti oprávnenou osobou do zániku nároku na rodičovský príspevok, najdlhšie do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši vek 20 mesiacov.
(6) Rodičovský príspevok priznaný podľa § 4 ods. 4 zákona účinného do 31. decembra 2010, na ktorý by trval nárok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, považuje sa od 1. januára 2011 za rodičovský príspevok priznaný podľa tohto zákona a vypláca sa v sume 75 % rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 aj počas výkonu zárobkovej činnosti oprávnenou osobou.
(7) Ak oprávnená osoba uplatňuje nárok na rodičovský príspevok podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a jednej z oprávnených osôb sa vyplatil príspevok rodičovi podľa osobitného predpisu29) účinného do 31. decembra 2010, o nároku na tento rodičovský príspevok pri starostlivosti o to isté dieťa sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca za obdobie, za ktoré sa poskytol príspevok rodičovi, v sume 75 % rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 zákona účinného od 1. januára 2011.“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 29 znie:
29) § 5 ods. 2 až 4 zákona č. 561/2008 Z. z. o príspevku na starostlivosť o dieťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 571/2009 Z. z.“.


Celý zákon schválený NR SR nájdeš tu

http://www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx?DocID=349097


Čiže RP sa bude prehodnocovať. Neviete prosím, ako je to z materskou? Tiež budú vyplácať materskú ,priznanú v tomto roku, v novom roku podľa nového zákona?
Ďakujem.
veronikasad
14.12.10,20:11
Ak materská priznaná v roku 2010, bude pokračovať v roku 2011, bude vyplácaná od 1.1.2011 vo výške 60 % - celková doba 34 týždňov.
mkcomputers
15.12.10,08:29
Termín pôrodu je 22.6.2011. Stále pracujem, takže podmienku 270 dní spĺňam. Keby som sa zamestnala u nového zamestnávateľa, trebárs vo februári, dal by mi mesačnú mzdu 1150,-- Eur, pár dní by som robila a mohla by som maródovať až do materskej a vtedy by sa mi PN aj materská počítala z tých 1150,-- Eur ( príklad odrobila by som od 1.do 8.2.2011, t.j.6 pracovných dní = 1150:23x6=300hrubá mzda : 8 (kalendárne dni) = 37,50(denný vymeriavací základ) A keďže by som nemala základ z minulého roka, takže z tohto denného základu sa vypočíta mesačný 37,50 x 30,4167 = 1140,62 (1116). Vyšlo by mi aj tých 90 dní. Uvažujem správne?
Kvaka
15.12.10,08:45
Termín pôrodu je 22.6.2011. Stále pracujem, takže podmienku 270 dní spĺňam. Keby som sa zamestnala u nového zamestnávateľa, trebárs vo februári, dal by mi mesačnú mzdu 1150,-- Eur, pár dní by som robila a mohla by som maródovať až do materskej a vtedy by sa mi PN aj materská počítala z tých 1150,-- Eur ( príklad odrobila by som od 1.do 8.2.2011, t.j.6 pracovných dní = 1150:23x6=300hrubá mzda : 8 (kalendárne dni) = 37,50(denný vymeriavací základ) A keďže by som nemala základ z minulého roka, takže z tohto denného základu sa vypočíta mesačný 37,50 x 30,4167 = 1140,62 (1116). Vyšlo by mi aj tých 90 dní. Uvažujem správne?
Ak stihneš byť poistená u nového zamestnávateľa do vzniku materskej najmenej 90 dní, tak materská bude z VZ od posledného zamestnávateľa. Ale pre PN budeš mať rozhodujúce obdobie predchádzajúci rok, teda 2010. Aj tam sa vyžaduje najmenej 90 dní poistenia.
mkcomputers
15.12.10,08:57
Takže ak dobre chápem: teraz mám hrubú mzdu nejakých 330 €, takže PN budem mať tuším 55%, takže 181 € a keď sa zamestnám od 1.1.2011 u nového s maximálnym vymeriavacím základom, ako som písala, tak budem mať maximálnu materskú od neho. PN od starého zamestnávateľa z roku 2010 a materskú od nového zamestnávateľa 2011, pričom nerozhoduje, že budem na PN.
Kvaka
15.12.10,09:08
Takže ak dobre chápem: teraz mám hrubú mzdu nejakých 330 €, takže PN budem mať tuším 55%, takže 181 € a keď sa zamestnám od 1.1.2011 u nového s maximálnym vymeriavacím základom, ako som písala, tak budem mať maximálnu materskú od neho. PN od starého zamestnávateľa z roku 2010 a materskú od nového zamestnávateľa 2011, pričom nerozhoduje, že budem na PN.
Materské budeš mať maximálne, s VZ z nového poistenia.
Ale náhradu príjmu pri PN budeš mať 10 dní z VZ od nového zamestnávateľa, potom od 11 dňa budeš mať nemocenské zo SP, kde rozhodujúce obdobie bude rok 2010.
Materské budeš mať 60% z VZ a MD bude trvať 34 týždňov.
aviator
15.12.10,10:33
Ak materská priznaná v roku 2010, bude pokračovať v roku 2011, bude vyplácaná od 1.1.2011 vo výške 60 % - celková doba 34 týždňov.

60% z VZ podla pravidiel z roku 2010, alebo vypočítajú VZ podľa novelizovaného zákona?
JanaT.
15.12.10,12:22
Dobrý deň
chcela by som sa spýtať, monentálne som SZČO /platím z min. VZ/ ale chcem sa zamestnať, pretože mám dosť zložitú operáciu plánovanú v roku 2011, čo je pre mňa najvýhodnejšie spraviť podľa nového zákona?
je lepšie zamestnať sa v decembri na pár dní s max. vym. základom, alebo radšej zamestnať sa v januári 2011 a ísť na PN až po 90 dňoch??? Podľa starého by nebol problém.... ale teraz neviem čo mám spraviť ... PROSíM O RADU. ďakujem
veronikasad
15.12.10,12:24
Dobrý deň
chcela by som sa spýtať, monentálne som SZČO /platím z min. VZ/ ale chcem sa zamestnať, pretože mám dosť zložitú operáciu plánovanú v roku 2011, čo je pre mňa najvýhodnejšie spraviť podľa nového zákona?
je lepšie zamestnať sa v decembri na pár dní s max. vym. základom, alebo radšej zamestnať sa v januári 2011 a ísť na PN až po 90 dňoch??? Podľa starého by nebol problém.... ale teraz neviem čo mám spraviť ... PROSíM O RADU. ďakujem
zamestnať sa v decembri a isť na PN v decembri ... Ale začiatok PN musí byť minimálne 10 dní pred koncom roka, aby SP začala vyplácať aj nemocenské.
JanaT.
15.12.10,13:07
zamestnať sa v decembri a isť na PN v decembri ... Ale začiatok PN musí byť minimálne 10 dní pred koncom roka, aby SP začala vyplácať aj nemocenské.

no dobre , ale to nestíham a v novom roku nie je nejaké prijatelné riešenie??
Ked pôjdem hocikedy v roku 2011 na PN tak sa mi bude počítať z minuloročného VZ čo som si platila ako SZČO? Ten VZ ked sa zamestnám napr. 27.12.2010 sa vôbec nebude brať do úvahy??
veronikasad
15.12.10,13:17
no dobre , ale to nestíham a v novom roku nie je nejaké prijatelné riešenie??
Ked pôjdem hocikedy v roku 2011 na PN tak sa mi bude počítať z minuloročného VZ čo som si platila ako SZČO? Ten VZ ked sa zamestnám napr. 27.12.2010 sa vôbec nebude brať do úvahy??
Ak začiatok PN-ky bude do 90 dní od vzniku poistenia zamestnanca - ano.
JanaT.
15.12.10,13:30
Ak začiatok PN-ky bude do 90 dní od vzniku poistenia zamestnanca - ano.
a ked sa zamestnám k 27.12.2010 a na PN nastúpim až po 90 dňoch tak by sa mi to malo vypočítavať z čoho? z VZ za rok 2010 od tohoto nového zamestnávateľa alebo kumulovane za tú dobu cca 90 dní? tam už nezáleží za aký je to rok??
Kat Ka
15.12.10,14:09
Ahojte. Sledujem tuto temu uz davno, a tak by som si chcela overit poznatky tu ziskane :-) Prosim pozrite sa na toto :
Prac. pomer trval 8r. a konci 31.12.2010.
DNP splna 270 dni, platene z rozdielu Max.VZ - mzda v zamestnani.
Nastup na planovanu operaciu 20.1.2011.
PNka bude ratana len z VZ uvedenom na RL pri uzatvoreni DNP, z ktoreho sa platili dobrovolne odvody, ze? Dotycny nestiha 7-dnovu ochrannu dobu, aby mal PNku aj zo zamestnania.
Ak by chcel mat max. nemocensku davku, musel by nastupit na PNku najneskor 6.1.2011, ze?
Dakujem za odpovede.
veronikasad
15.12.10,14:14
Ideálne by bolo nastúpiť na PN koncom roku 2010. Pracovný pomer končí výpoveďou alebo dohodou ?
Kat Ka
16.12.10,08:00
Ahoj Veronika. Prac. pomer konci vypovedou zo strany zam.-teľa, 31.12.2010 skonci vypovedna doba, 1.1.2011 sa hlasi na UPSVaR.
Preco myslis, ze je najvhodnejsie nastupit na PNku este v dec.2010?
Ja som mu poradila ist napr. 4.1.2011 - bola to zla rada?
veronikasad
16.12.10,08:07
Ahoj Veronika. Prac. pomer konci vypovedou zo strany zam.-teľa, 31.12.2010 skonci vypovedna doba, 1.1.2011 sa hlasi na UPSVaR.
Preco myslis, ze je najvhodnejsie nastupit na PNku este v dec.2010?
Ja som mu poradila ist napr. 4.1.2011 - bola to zla rada?
Lebo ak je výpoveď zo strany zamestnávatela a vo výpovednej dobe začne PN-ka, pracovný pomer nekončí uplynutím výpovednej doby, ale skončením PN. A táto doba sa započítava do nem. aj dôchodkového poistenia zamestnanca.

Ak pôjde na PN 4.1. - počas evidencie na UP - už dôchodkovo poistená nebude.
Kat Ka
16.12.10,08:25
Aha! Dakujem, uz som zas o nieco mudrejsia .-) Si zlata, dakujem pekne, info odovzdam. Dakujem este raz aj zanho. ahoj
JanaT.
16.12.10,09:08
a ked sa zamestnám k 27.12.2010 a na PN nastúpim až po 90 dňoch tak by sa mi to malo vypočítavať z čoho? z VZ za rok 2010 od tohoto nového zamestnávateľa alebo kumulovane za tú dobu cca 90 dní? tam už nezáleží za aký je to rok??

Prosím poraďte mi, konec roka sa blíži a neviem čo mám spraviť.
Ďakujem;)
Jozef Mihál
16.12.10,14:20
a ked sa zamestnám k 27.12.2010 a na PN nastúpim až po 90 dňoch tak by sa mi to malo vypočítavať z čoho? z VZ za rok 2010 od tohoto nového zamestnávateľa alebo kumulovane za tú dobu cca 90 dní? tam už nezáleží za aký je to rok??
Z VZ za obdobie od 27.12.2010 do 31.12.2010 v novom zamestnaní.
Natie
17.12.10,10:49
Dobrý deň. Chcela by som vedieť ako je to so zmenami v DNP. Už sa niečo od 1.1. mení, či ešte nie? Ja som zamestnaná (plat zhruba 500€) ale momentálne doma, poberám rodičovský príspevok (syn bude mať vo februári 2 roky). Zároveň si platím DNP (30€ mesačne). 270 dní platenia mám splnených určite a 26 týždňov platenia uplynie teraz v januári. Na prelome januára-februára by som mala ísť na materskú dovolenku. Okrem toho, že materská sa zvýšila a predĺžila, mení sa ešte niečo? Ak mám DNP, dostanem niečo aj zo sociálky, alebo to bude tak ako to chceli urobiť, že sa to nebude sčítavať?
Kvaka
17.12.10,12:13
Dobrý deň. Chcela by som vedieť ako je to so zmenami v DNP. Už sa niečo od 1.1. mení, či ešte nie? Ja som zamestnaná (plat zhruba 500€) ale momentálne doma, poberám rodičovský príspevok (syn bude mať vo februári 2 roky). Zároveň si platím DNP (30€ mesačne). 270 dní platenia mám splnených určite a 26 týždňov platenia uplynie teraz v januári. Na prelome januára-februára by som mala ísť na materskú dovolenku. Okrem toho, že materská sa zvýšila a predĺžila, mení sa ešte niečo? Ak mám DNP, dostanem niečo aj zo sociálky, alebo to bude tak ako to chceli urobiť, že sa to nebude sčítavať?
Dostaneš materské aj z DNP, ak spĺňaš podmienku 270 dní poistenia a platenia 26 týždňov.
Natie
17.12.10,12:29
Tak to som rada, že som si neplatila zbytočne.:) Ďakujem.
25252
18.12.10,21:01
na materskú som nastúpila 28.11.2010. za tieto 3 dni priznali 57,40 €. je to maximum za tieto dni, čo som mohla získať? Aký max. VZ mi priznali na materskú? zamestnaná som 8 rokov + DPN od 7. 1.2009 do 8. 1. 2010 a od 11. 5. 2010 DPN naďalej trvá. Ako to počítali na SP?
Greta V
19.12.10,19:19
60% z VZ podla pravidiel z roku 2010, alebo vypočítajú VZ podľa novelizovaného zákona?

Citát:Pôvodca textu príspevku: veronikasad
Ak materská priznaná v roku 2010, bude pokračovať v roku 2011, bude vyplácaná od 1.1.2011 vo výške 60 % - celková doba 34 týždňov.

60% z VZ podla pravidiel z roku 2010, alebo vypočítajú VZ podľa novelizovaného zákona?

Toto aj mna velmi zaujima, viete niekto odpoved?
ajobs
19.12.10,20:31
Citát:Pôvodca textu príspevku: veronikasad
Ak materská priznaná v roku 2010, bude pokračovať v roku 2011, bude vyplácaná od 1.1.2011 vo výške 60 % - celková doba 34 týždňov.

60% z VZ podla pravidiel z roku 2010, alebo vypočítajú VZ podľa novelizovaného zákona?

Toto aj mna velmi zaujima, viete niekto odpoved?

Ak začalo vyplácanie materského v roku 2010, tak samozrejme zostane VZ z roku 2010, iba sa z tohto VZ bude vyplácať 60%, nie 55% ako doteraz. Samozrejme sa predĺži poberanie materského na 34 týždňov.
pepone1
20.12.10,07:31
Dobrý deň,

Momentálne som na RD (predtým nezamestnaná). Nástup na ďalšiu MD mám 24.1.2011. Ak sa nič neudeje pri nástupe na MD budem spĺňať s rezervou 270 dní zdravotného poistenia aj 26 týždňov DNP. Moja otázka je, či si môžem od januára 2011 znížiť vymeriavací základ DNP na minimálny (momentálne platím z maxima) bez toho aby mi to ovplyvnilo výšku materskej (každé ušetrené € je pre mňa dobré)?

Ďakujem Katka
veronikasad
20.12.10,07:33
Dobrý deň,

Momentálne som na RD (predtým nezamestnaná). Nástup na ďalšiu MD mám 24.1.2011. Ak sa nič neudeje pri nástupe na MD budem spĺňať s rezervou 270 dní zdravotného poistenia aj 26 týždňov DNP. Moja otázka je, či si môžem od januára 2011 znížiť vymeriavací základ DNP na minimálny (momentálne platím z maxima) bez toho aby mi to ovplyvnilo výšku materskej (každé ušetrené € je pre mňa dobré)?

Ďakujem Katka
Ak splňaš podmienku 270 dní poistenia, choď radšej na PN. Počas PN DNP neplatíš a výšku materského ti to neovplyvní.
pepone1
20.12.10,07:41
Ak splňaš podmienku 270 dní poistenia, choď radšej na PN. Počas PN DNP neplatíš a výšku materského ti to neovplyvní.

Viem aj o tejto možnosti, ale nechcem ísť na PN. Keď nepôjdem na PN môžem si DNP znížiť na min.
brčko
20.12.10,10:50
Viem aj o tejto možnosti, ale nechcem ísť na PN. Keď nepôjdem na PN môžem si DNP znížiť na min.

môžeš. Z dnp ti aj tak bude rozhodujúce obdobie predchádz. kal. rok, resp. obdobie od posledného prihlásenia na dNP do 31.12.2010, ak nastupuješ na md v r.2011, po 26týž. od posledného prihlásenia na dNP a splnení 270dní.
marcelle11
20.12.10,20:09
Dobry den. Ja mam taku jednoduchsiu otazku. Napriek tomu, moze mi prosim niekto odpovedat?
Momentalne som neprerusene na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom (ma 14. mesiacov) a zistila som, ze som opat tehotna. Trocha ma to zaskocilo a teraz sa obavam ci budem mat vobec narok na matersku a v akej vyske. Malo by u mna platit pravidlo retazovych porodov za normalnych okolnosti, ale mam obavu z toho, ze po nastupe na 1. MD sa mi skoncil pracovny pomer, ktory bol na dobu urcitu, takze mozno na mna to pravidlo neplati???
Zhodou okolnosti bol moj nastup na prvu matersku 30.8.2009 a bola som zamestnana na zmluvu na dobu urcitu do 31.8.2009.
veronikasad
20.12.10,20:14
Dobry den. Ja mam taku jednoduchsiu otazku. Napriek tomu, moze mi prosim niekto odpovedat?
Momentalne som neprerusene na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom (ma 14. mesiacov) a zistila som, ze som opat tehotna. Trocha ma to zaskocilo a teraz sa obavam ci budem mat vobec narok na matersku a v akej vyske. Malo by u mna platit pravidlo retazovych porodov za normalnych okolnosti, ale mam obavu z toho, ze po nastupe na 1. MD sa mi skoncil pracovny pomer, ktory bol na dobu urcitu, takze mozno na mna to pravidlo neplati???
Zhodou okolnosti bol moj nastup na prvu matersku 30.8.2009 a bola som zamestnana na zmluvu na dobu urcitu do 31.8.2009.
Z pracovného pomeru ti nárok na materské pri druhom dieťaťi nevznikne. Kedy máš termín pôrodu ? Ak sa prihlásiš v SP ako dobrovolne nem. poistená osoba a do pôrodu splníš podmienku 270 dní nem. poistenia v posl. dvoch rokoch (započítava sa do toho aj doba zamestnania), budeš mať nárok na materské z DNP.

Ak túto podmienku nesplniš, vznikne ti nárok len na rod. príspevok odo dňa narodenia dieťaťa (vyplatený za celý mesiac, v ktorom sa dieťa narodí).
marcelle11
20.12.10,22:32
Dakujem ozaj velmi pekne za odpoved. Termin este nemam urceny, ale mohlo by to byt tak na konci augusta 2011. Takze ak by mi zapocitali nejake dni z augusta 2009 a nacvalala by som do SP hned zajtra mohlo by mi to este tak-tak nejako vyjst. Ale vidim to skor skepticky. Som z toho velmi sklamana, co je toto za stat? Bolo to nove zamestnanie, preto ta doba urcita na zaciatok a ani by sa mi nesnivalo, ze sa stat takto dokaze otocit niektorym ludom chrbtom...Celu dobu co som na MD a RD som si myslela, ze za mna stat vsetko potrebne plati a ziadne info, zeby to tak nemalo byt...to by sa aspon clovek o seba sam nejako postaral aby si neposkodil.
biaaa
21.12.10,12:14
Ahojte,

chcem Vas pozadat o radu. (mozno sa to tu uz aj spomina, ale asi slabo hladam). Cital som uz vela prispevkov, ale stale v tom nemam uplne jasno.

Chcem preto poprosit o odpoved co najjednosuchsiu.

Moja otazka znie, ako dosiahnut najvyssiu matersku, ak:

Zena je zamestnana v kuse asi 3 roky (to znamena ze zamestnavatel za nu plati povinne nemocenske).
Je vsak uz asi v 8 tyzdni tehotenstva a z roznych dovodov sme ju nestihli pred otehotnenim prihlasit na DNP.

Vie mi prosim niekto poradit mozno este nejaky dobry tip???

Dakujem
ninka62
21.12.10,13:47
Prosím o vás o radu. Momentálne som na MD /pred nástupom som pracovala 4roky a platila poistné/a poberám rodičovský príspevok 256 eur. Koncom februára sa mi narodí druhé dieta. prvé má 1,5 roka. Moje otázky?
1.Z čoho sa mi vypočíta materská pri druhom dietati?
2.Aký bude rodičovský príspevok na moje prvé dieta po narodení druhého?
3.Aký bude môj "príjem" po pôrode koncom februára?
Dakujem
Katy a R
21.12.10,18:12
Ahojte,

chcem Vas pozadat o radu. (mozno sa to tu uz aj spomina, ale asi slabo hladam). Cital som uz vela prispevkov, ale stale v tom nemam uplne jasno.

Chcem preto poprosit o odpoved co najjednosuchsiu.

Moja otazka znie, ako dosiahnut najvyssiu matersku, ak:

Zena je zamestnana v kuse asi 3 roky (to znamena ze zamestnavatel za nu plati povinne nemocenske).
Je vsak uz asi v 8 tyzdni tehotenstva a z roznych dovodov sme ju nestihli pred otehotnenim prihlasit na DNP.

Vie mi prosim niekto poradit mozno este nejaky dobry tip???

Dakujem

.. nový PP s max VZ pre platenie nemocenského poistenia - ale aspoň tri mesiace pred nástupom na materskú;)
nepíšeš ale, aký má teraz - a možno aj bude stačiť na max materskú -či :confused:;)
biaaa
22.12.10,10:51
.. nový PP s max VZ pre platenie nemocenského poistenia - ale aspoň tri mesiace pred nástupom na materskú;)
nepíšeš ale, aký má teraz - a možno aj bude stačiť na max materskú -či :confused:;)

ahoj,
dakujem za odpoved, teraz asi nebude stacit, hruba mzda je ca 600 EUR.
Pochybujem vsak, ze zamestnavatel pristupi na novy PP s max. VZ.

Je to popripade mozne spravit tak, ze by mala 3 mesiace este jedno dalsie zamestnanie, aby sa dostala na max VZ, a z tohoto zamestnania by dala po nastupe na matersku vypoved?

Scitaju sa mzdy a vyrata sa VZ z toho?

Dakujem
klaudia
22.12.10,15:07
Dobrý den, prosim o radu.. Nasa pracovnicka nastupuje na druhu matersku, bola doteraz na RD s prvým dietatom. Zo SP mi prisiel list aby som im poslala potvrdenie o prime za rok 2009, to bola na RD takze VZ ma 0, tak potom musim vypisat v potvrdení bod 7. VZ z ktoreho by sa platilo poistne. To bude suma, ktorú ma pracovnícka v PZ? Mozem tam dať túto sumu? Táto firma je zrušená k 15.9.2010, riadne sme ju odhlásili a potom ona po tomto dátume nastupuje na MD. Dakujem
Katy a R
22.12.10,15:26
ahoj,
dakujem za odpoved, teraz asi nebude stacit, hruba mzda je ca 600 EUR.
Pochybujem vsak, ze zamestnavatel pristupi na novy PP s max. VZ.

Je to popripade mozne spravit tak, ze by mala 3 mesiace este jedno dalsie zamestnanie, aby sa dostala na max VZ, a z tohoto zamestnania by dala po nastupe na matersku vypoved?

Scitaju sa mzdy a vyrata sa VZ z toho?

Dakujem

Nuž - treba lepšie plánovať;) (a hlavne skôr)
ešte dodám, že sú aj mamičky, ktorým nevychádza ani taká materská ... majú oveľa nižší VZ - a detičky sú krásne a spokojné.;)

http://www.porada.sk/1596973-post95.html

ešte doplním: trošku by pomohla slušná odmena za december;)
bznka
22.12.10,17:12
Dobry ..prosim o radu....ak som toho roku bola niekolkokrat na Pnke...a platim si DNP z max. Vz..ako to bude s PNkeou teda je vypoctom na druhy rok?...budu mat tie pnky vplyv na vysku Pnky na druhy rok?


a este ak neplatim pocas PN to dobrovolne...teda aspon takto som to pochopila...ale ja somplatila tak mam narok na vratenie ci nie?

Viem ze toto tu nepatri ale pisala som do inych tem a tam este nemam odpoved....a kamaratka sa vzdy pyta ci som jej to zistila. Dakujem pekne