biaaa
22.12.10,18:39
[QUOTE=Katy a R;1597231]Nuž - treba lepšie plánovať;) (a hlavne skôr)
ešte dodám, že sú aj mamičky, ktorým nevychádza ani taká materská ... majú oveľa nižší VZ - a detičky sú krásne a spokojné.;)

To je sice pravda, ale v povodnom mieste je bydliska, ma SP otvorene 1x do tyzdna, aj to len doobeda, a kedze je zamestnana sef ju len tak nepustil.
Takze sme sa prehlasovali do mojho bydliska, no ale kto by bol ratal, ze vydanie obcianskeho bude trvat dlhsie ako tyzden?

Aj tak dakujeme.
zeneta
26.12.10,11:03
Dobry den,

rada by som sa len uistila vo vypocte materskeho podla noveho zakona.
Tak ako mi tu bolo poradene som /ale uz v novembri, prozretelne :) / v 10/2010 ukoncila PP a od 11/2010 mam novy s vysim platom. Na MD nastupujem asi tak v polovici 2/2011 , termin porodu mam 30.3.2011.
Podla toho usudujem, ze 90 dni do nastupu na MD splnam a vypocet materskeho bude z noveho PP za 11 a 12/2010. Je to spravne?
Dakujem pekne za odpoved
aviator
28.12.10,08:11
Manželka dala žiadosť o materskú, podľa pravidiel z roku 2010, výpočet bude zo mzdy od 8. do 29. 12. a zo Soc. poisť. chcú vidieť starú /pred 8. / aj novú pracovnú zmluvu.
Toto je štandartný postup, alebo je im niečo podozrivé?
Ďakujem.
veronikasad
28.12.10,09:45
Manželka dala žiadosť o materskú, podľa pravidiel z roku 2010, výpočet bude zo mzdy od 8. do 29. 12. a zo Soc. poisť. chcú vidieť starú /pred 8. / aj novú pracovnú zmluvu.
Toto je štandartný postup, alebo je im niečo podozrivé?
Ďakujem.
pýtaš sa ako zamestnávatel manželky ?
aviator
28.12.10,09:52
Ano :)
mení sa tým niečo?
veronikasad
28.12.10,09:55
Ano :)
mení sa tým niečo?
mení. Ak si robil "optimalizáciu" VZ zrušením a znovuzaložením prac.pomeru, SP robí kontroly u zamestnávatela. Je to štandartný postup. Mala som tiež kontrolu v jednej firme, všetko bolo OK.

VZ si "navyšoval" v základnej mzde, alebo cez odmeny ?
aviator
28.12.10,10:01
mení. Ak si robil "optimalizáciu" VZ zrušením a znovuzaložením prac.pomeru, SP robí kontroly u zamestnávatela. Je to štandartný postup. Mala som tiež kontrolu v jednej firme, všetko bolo OK.

VZ si "navyšoval" v základnej mzde, alebo cez odmeny ?

Presne takú optimalizáciu sme urobili, zvýšili sme základnú mzdu. Ako vyzerala tá kontrola? Na čo sa zamerali?
veronikasad
28.12.10,10:07
Presne takú optimalizáciu sme urobili, zvýšili sme základnú mzdu. Ako vyzerala tá kontrola? Na čo sa zamerali?
Ja som navyšovala cez odmeny, základná mzda zostala nezmenená. (nový prac.pomer začal 5 prac.dní pred nástupom na MD, odmena 100€ - nemali voči tomu výhradu). Kontrolovali pracovné zmluvy, výplatné listiny za celý rok 2010. Pre istotu pýtali za všetkých zamestnancov, až po kontrole "prezradili" že to bola cielená kontrola.

Keď si to robil cez základnú mzdu, neviem či nebudú mať výhrady voči zaradeniu do stupňa náročnosti (príloha Zák.práce).
aviator
28.12.10,10:30
Ja som navyšovala cez odmeny, základná mzda zostala nezmenená. (nový prac.pomer začal 5 prac.dní pred nástupom na MD, odmena 100€ - nemali voči tomu výhradu). Kontrolovali pracovné zmluvy, výplatné listiny za celý rok 2010. Pre istotu pýtali za všetkých zamestnancov, až po kontrole "prezradili" že to bola cielená kontrola.

Keď si to robil cez základnú mzdu, neviem či nebudú mať výhrady voči zaradeniu do stupňa náročnosti (príloha Zák.práce).

Ďakujem.
Zmluva do 8. bola na marketingový pracovník, po 8. na account manager. /dá sa to ešte doladiť, ak treba/.
Výplatné listiny máme, ale niekoľko výplat z pracovného pomeru do 8. nebolo odoslaných /cca 3 za pol roka/. Môže to byť problém?
Len pre istotu, zamestnávateľ je s.r.o. , kde sme konatelia a vlastníci manželka a ja.
kajark
28.12.10,19:30
Dobry den, chcem sa spytat. Planujem buduci rok rodit, moja otazka je, ci si mam ist este tento rok, tj. tento tyzden uzavriet DNP, koli tomu aby som mala rozhodujuce obdobie rok 2010 (este som tento rok nebola DNP) podotazka: mozem v januari toto DNP zrusit a uzavriet nove s minimalnym VZ, nebude to mat vplyv na vysku materskej?
Dakujem velmi pekne za odpoved. Katarina
Katy a R
28.12.10,19:47
Dobry den, chcem sa spytat. Planujem buduci rok rodit, moja otazka je, ci si mam ist este tento rok, tj. tento tyzden uzavriet DNP, koli tomu aby som mala rozhodujuce obdobie rok 2010 (este som tento rok nebola DNP) podotazka: mozem v januari toto DNP zrusit a uzavriet nove s minimalnym VZ, nebude to mat vplyv na vysku materskej?
Dakujem velmi pekne za odpoved. Katarina

môžeš sa ísť aj teraz prihlásiť ... RO v tom prípade bude tento december - ale aby sa dávka počítala zo skutočného VZ, poistenie musí trvať aspoň 26 týždňov. Ak nebude trvať toľko - tak by sa použil pravdepodobný VZ.
Znížiť VZ budeš potom môcť najskôr koncom júna s účinnosťou od 1.7.

inak - toto platí stále.
http://www.porada.sk/1468426-post1485.html
kajark
28.12.10,20:06
dakujem za odpoved, poistenie musi trvat aspon 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, cize napr. ked chcem nastupit na matersku v auguste az septembri 2011 tak musi trvat poistenie 26 tyzdnov pred tymto datumom bez odhlasenia. Ty pises ze znizit VZ mozem az koncom juna, ale co keby som v januari zrusila DNP a na druhy den uzatvorila nove, ktore uz bude plynut az do nastupu na matersku. Zmeni sa vypocet vysky VZ ked to takto spravim? Ja si myslim, ze RO bude tento december a budem splnat aj tych 26 tyzdnov. Mylim sa? Dakujem
Katy a R
28.12.10,20:27
dakujem za odpoved, poistenie musi trvat aspon 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, cize napr. ked chcem nastupit na matersku v auguste az septembri 2011 tak musi trvat poistenie 26 tyzdnov pred tymto datumom bez odhlasenia. Ty pises ze znizit VZ mozem az koncom juna, ale co keby som v januari zrusila DNP a na druhy den uzatvorila nove, ktore uz bude plynut az do nastupu na matersku. Zmeni sa vypocet vysky VZ ked to takto spravim? Ja si myslim, ze RO bude tento december a budem splnat aj tych 26 tyzdnov. Mylim sa? Dakujem

....:confused::confused: .. ak ho zrušíš, určite nebude RO december!! ... veď si aj trošku prečítaj tému ;)
Ak ti nestčí minimimálny VZ (resp pravdepodobný) .. tak musíš aspoň do konca júna platiť z VZ aký si stanovíš.
kajark
29.12.10,07:12
Dakujem za ochotu odpisat a radu, aj ked neovladam do detailov tematiku...treba mat na mysli vela detailov..
Vseto dobre v novom roku :)
monikago
19.01.11,08:18
ahojte, chcem sa spýtať, ked mam hrubu mzdu 600 eur a teraz za 12/2010 dostanem odmenu + 100 %, cize budem mat hrubu mzdu 1200 eur, budem mi to stacit na max. matersku v r2011.?

vdaka za odpoved
Xanti
19.01.11,08:25
ahojte, chcem sa spýtať, ked mam hrubu mzdu 600 eur a teraz za 12/2010 dostanem odmenu + 100 %, cize budem mat hrubu mzdu 1200 eur, budem mi to stacit na max. matersku v r2011.?

vdaka za odpoved
Nie nebude to stačiť, lebo sa urobí priemer za rok 2010 zo všetkých VZ. A nepíšeš či máš nový pracovný pomer.
monikago
19.01.11,09:05
Nie nebude to stačiť, lebo sa urobí priemer za rok 2010 zo všetkých VZ. A nepíšeš či máš nový pracovný pomer.


som v pracovnom pomere od 1.3.2010 a sucet hrubych miezd mam 6609,- Eur

prosim, mam dohodu so sefkou, ze mi vide v tomto v ustrety, tak by som potrebovala radu, ze kolko mi ma dat rocnu premiu.

vdaka
Xanti
19.01.11,09:10
som v pracovnom pomere od 1.3.2010 a sucet hrubych miezd mam 6609,- Eur

prosim, mam dohodu so sefkou, ze mi vide v tomto v ustrety, tak by som potrebovala radu, ze kolko mi ma dat rocnu premiu.

vdaka
Ročná prémia TI nepomôže, trošku TI zvýši VZ ale zbytočne je ti dať prémiu 3000 eur ked odvody pôjdu len zo sumy 1116,75 €.
Ak máš súčet miezd 6609 a dá ti prémiu ( 1116,75-600 = ) 516,75 € tak máš VZ zo sumy 6609+516,75 = 7125,75 a z toho sa TI bude rátať denný VZ a z toho dostaneš potom vyplatenú materskú.
Od marca do decembra bolo 306 kalendárnych dní, takže denný VZ mi vychádza na sumu cca 23,28 eur a materská bude cca 419 eur
monikago
19.01.11,09:20
Ročná prémia TI nepomôže, trošku TI zvýši VZ ale zbytočne je ti dať prémiu 3000 eur ked odvody pôjdu len zo sumy 1116,75 €.
Ak máš súčet miezd 6609 a dá ti prémiu ( 1116,75-600 = ) 516,75 € tak máš VZ zo sumy 6609+516,75 = 7125,75 a z toho sa TI bude rátať denný VZ a z toho dostaneš potom vyplatenú materskú.
Od marca do decembra bolo 306 kalendárnych dní, takže denný VZ mi vychádza na sumu cca 23,28 eur a materská bude cca 419 eur


velmi pekne dakujem za radu

a este sa spytam, v takomto pripade by sa mi oplatilo, kebyze sa s veducou dohodnem, ze napr. v maji alebo v juni (aby sme dodrzali tych 90 dni poistenia) /termin porodu mam 13.8.2011/ by sme prerusili prac. pomer resp. by ma odhlasila a prihlasila na iny a dala by mi hrubu mzdu napr. 1500 Eur, tak by to mohlo byt?
- alebo pomohlo by mi keby som sa v tomto roku prihlasila na DNP?

vdaka
Xanti
19.01.11,09:35
velmi pekne dakujem za radu

a este sa spytam, v takomto pripade by sa mi oplatilo, kebyze sa s veducou dohodnem, ze napr. v maji alebo v juni (aby sme dodrzali tych 90 dni poistenia) /termin porodu mam 13.8.2011/ by sme prerusili prac. pomer resp. by ma odhlasila a prihlasila na iny a dala by mi hrubu mzdu napr. 1500 Eur, tak by to mohlo byt?
- alebo pomohlo by mi keby som sa v tomto roku prihlasila na DNP?

vdaka
Pracovala si predtým niekde?
Ak nie tak sa TI DNP neoplatí ak áno tak treba založiť DNP.

A zbytočne TI vedúca dá mzdu 1500 eur ked maximálny odvod pre výpočet materskej a nemocenskej je 1116,75 eur.

A navyše na materskú nastupuješ 6 týždňov pred pôrodom, takže ak by ťa vyhodila a znovu prijala v máji v júny tak n estíhaš 90 dní poistenia. A si na tom tak isto ako teraz.
monikago
19.01.11,09:46
Pracovala si predtým niekde?
Ak nie tak sa TI DNP neoplatí ak áno tak treba založiť DNP. v roku 2009 som bola na rodičovskom do 23.11/2009 - potom až do 1.3.2010 nezamestnana

A zbytočne TI vedúca dá mzdu 1500 eur ked maximálny odvod pre výpočet materskej a nemocenskej je 1116,75 eur.

A navyše na materskú nastupuješ 6 týždňov pred pôrodom, takže ak by ťa vyhodila a znovu prijala v máji v júny tak n estíhaš 90 dní poistenia. A si na tom tak isto ako teraz.
ospravedlnujem sa, zle som to spocitala, takze kebyze ten prechod z jednej firmy do druhej spravime napr. v marci, tak by sa mi to oplatilo, nie? a ked sa od tohoto obdobia prihlasim ako DNP, tiez by sa mi to do toho zapocitalo? alebo musim byt DNP minimalne tych 270 dni.

vdaka za odpovede
Xanti
19.01.11,09:51
ospravedlnujem sa, zle som to spocitala, takze kebyze ten prechod z jednej firmy do druhej spravime napr. v marci, tak by sa mi to oplatilo, nie? a ked sa od tohoto obdobia prihlasim ako DNP, tiez by sa mi to do toho zapocitalo? alebo musim byt DNP minimalne tych 270 dni.

vdaka za odpovede
Nemusíš kričať.....

A DNP TI nepomôže, jedine mať novú zmluvu, nový pracovný pomer viac ako 90 dní... takže dobre porátať + prihodiť rezervu čo ak sa poberie bábo skôr na tento svet ... a nestresovať. No a mzda naozaj stačí len 1116,75 €.
Potom sa bude rátať z nového PP z nového VZ materská, ak bude trvať viac ako 90 dní.
monikago
19.01.11,10:01
Nemusíš kričať.....

A DNP TI nepomôže, jedine mať novú zmluvu, nový pracovný pomer viac ako 90 dní... takže dobre porátať + prihodiť rezervu čo ak sa poberie bábo skôr na tento svet ... a nestresovať. No a mzda naozaj stačí len 1116,75 €.
Potom sa bude rátať z nového PP z nového VZ materská, ak bude trvať viac ako 90 dní.

nekricim :), som sa aj ja cudovala, ze to mam cervene ;), asi som nedopatrenim stlacila farbu pisma

a velmi pekne dakujem za vycerpavajuce odpovede
monikago
20.01.11,07:18
ahojte, mam jednu otazocku k tejto teme:

momentalne sa bavime s kolegynou o vypocete nemocenskej resp. materskej a nevie pochopit, ze ked je niekto v roku 2010 zamestnaný a napr. k 31.1.2011 dostane vypoved, ale nasledne sa niekde zamestna od 1.2.2011, ze preco by sa mu mala pocitat nemocenska od noveho zamestnavatela a nie z predchadzajuceho roku ... upravuje to nejaky zakon alebo vyhlaska o soc. poisteni, kde sa o tom pise?

budeme Vam vdacne za vysvetlenie. dakujeme
Andyke
20.01.11,07:40
zákon o soc.poistení 461/2003 v znení od 1.1.2011
§54 - pozorne preštudujte
monikago
20.01.11,07:48
zákon o soc.poistení 461/2003 v znení od 1.1.2011
§54 - pozorne preštudujte


vdaka, ideme na to :)
monikago
20.01.11,07:58
a ešte potrebujeme jednu radu, ideme deliminovat zamestnancov, cize prehadzovat z jednej firmy do druhej so vsetkym ako sa patri a tu sa bude brat potom ake obdobie na vypocet nemocenskej, je to rok 2010 alebo ak bude poistenie v inej firme viac ako 90 dni, tak uz rok 2011?

dakujeme
ivka22
25.01.11,09:58
mohla by som sa vas opytat ak napriklad budem teraz robit na dohodu popri poberani rodicovskeho prispevku a napriklad o 1,5 roka pojdem opat na matersku bude sa mi to pocitat z akeho prijmu z toho co prva materska alebo z tej prace na dohodu?
Xanti
25.01.11,18:50
mohla by som sa vas opytat ak napriklad budem teraz robit na dohodu popri poberani rodicovskeho prispevku a napriklad o 1,5 roka pojdem opat na matersku bude sa mi to pocitat z akeho prijmu z toho co prva materska alebo z tej prace na dohodu?
Z dohody o vykonaní práce sa neplatia odvody do SP teda odvody typu nemocenské , dôchodkové poistenie. Takže z dohody sa Ti nič rátať nebude.
ideno
25.01.11,20:42
Ďakujem za užitočné rady..... Niekedy som sa na otázkach aj pobavila....,ale skutočne len preto, že som relatívne skúsená mzdárka. Tie neustále zmeny, komplikovanie už aj tak komplikovaných vecí .... to je niečo neskutočné. Dlhoročná mzdárka má problém sa vyzanať a nie tak človek pracujúci mimo túto oblasť. :(
Aaaa som nezamestnaná skúsená mzdárka, ale študujem, aby som bola stále v obraze a mohla svoje vedomosti rozdávať aspoň po známych a rodine. :D
monikago
21.02.11,11:41
ahojte, prosila by som o radu, naskytla sa mi moznost si privyrobit od 1.3. na novy pracovny pomer resp. este jeden, pretoze jeden pracovny pomer uz mam a moja otazocka znie, ci sa mi to oplati a ked budem splnat 90 dni pri tom druhom pracovnom pomere, tak mi vypocitaju matersku aj z tohto PP alebo len zo stareho.
vdaka za odpoved
monikago
21.02.11,12:31
ahojte, prosila by som o radu, naskytla sa mi moznost si privyrobit od 1.3. na novy pracovny pomer resp. este jeden, pretoze jeden pracovny pomer uz mam a moja otazocka znie, ci sa mi to oplati a ked budem splnat 90 dni pri tom druhom pracovnom pomere, tak mi vypocitaju matersku aj z tohto PP alebo len zo stareho.
vdaka za odpoved


prosim poradte, do konca tyzdna sa musim rozhodnut, ci tu druhu pracu beriem.
Andyke
21.02.11,21:37
Aj z nového PP musíš splniť 270 dní, aby si mala nárok na materské, čo už nestihneš. Každé nemoc.poistenie sa posudzuje samostatne.
monikago
22.02.11,06:33
Aj z nového PP musíš splniť 270 dní, aby si mala nárok na materské, čo už nestihneš. Každé nemoc.poistenie sa posudzuje samostatne.


a neplatí od 1.1.2011, ze staci, ked som nemocensky poistena nepretržite 90 dní?
Andyke
22.02.11,07:55
§ 48 Zák.o soc.poistení

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

- - -
Tých 90 dní je úplne o inom.
pepone1
22.02.11,20:26
Dobry den, chcela by som sa opytat na konkretny pripad:
Kamaratka je toho casu na rodicovskej dovolenke (dieta ma 12 mesiacov) a zistila, ze je opat tehotna. Pred rodicovskou dovolenkou poberala materske. Na MD pred terajsou RD nastupila ako zamestnanec a toho casu ma stale statut zamestnanca u povodneho zamestnavatela. Ako ma postupovat, aby ziskala max. materske? Ma sa ist prihlasit (do 8 tyzdna tehotenstva) do socialnej poistovne ako DNPO a zacat platit nemocenské poistenie z max. vymeriavacieho zakladu alebo jej staci platit DNP iba z urcitej sumy (z akej)? Co vsetko sa jej bude zaratavat do potrebnych 270 dni nemocenskeho poistenia (doba MD, RD alebo co vsetko)?
Dakujem Katarina
monikago
23.02.11,08:12
§ 48 Zák.o soc.poistení

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

- - -
Tých 90 dní je úplne o inom.

asi sme sa nepochopili, ale ja nie som na materskej ani nepoberam RP, ja som normalne zamestana, len som tehotna a predpokladany termin nastupu na matersku mam 9.7.2011 a zamestnana som po prvej materskej od 1.3.2010, takze 270 dní poistenia splnam, len mi ide o to, že či sa mi oplatí si privyrobit a stresovat sa v dalsej praci, sice v dnesnej dobe sa peniazky zidu, ale ak mi to nic neovplyvni, tak sa mi do toho nechce.
tak preto ma zaujimala otazka, ze ak budem mat teraz od 1.3. dalsi hlavny PP, tak ci mi z toho budu pocitat aj tu matersku.
dakujem za trpezlivost
monika
Kvaka
23.02.11,08:26
asi sme sa nepochopili, ale ja nie som na materskej ani nepoberam RP, ja som normalne zamestana, len som tehotna a predpokladany termin nastupu na matersku mam 9.7.2011 a zamestnana som po prvej materskej od 1.3.2010, takze 270 dní poistenia splnam, len mi ide o to, že či sa mi oplatí si privyrobit a stresovat sa v dalsej praci, sice v dnesnej dobe sa peniazky zidu, ale ak mi to nic neovplyvni, tak sa mi do toho nechce.
tak preto ma zaujimala otazka, ze ak budem mat teraz od 1.3. dalsi hlavny PP, tak ci mi z toho budu pocitat aj tu matersku.
dakujem za trpezlivost
monika
Musela by si terajší pracovný pomer ukončiť, a začať nový s maximálnym VZ. Samozrejme aspoň 90 dní pred nástupom na materskú. Vtedy by si mala rozhodujúce obdobie na určenie materskej odo dňa nového zamestnania. Ak by si mala súbežné pracovné pomery, pričom jeden pokračuje z minulého roku, materské sa ti bude počítať z príjmu v roku 2010 dosiahnutého od 1.3.2010 do 31.12.2010, kedy si sa zamestnala po materskej.
monikago
23.02.11,08:50
Musela by si terajší pracovný pomer ukončiť, a začať nový s maximálnym VZ. Samozrejme aspoň 90 dní pred nástupom na materskú. Vtedy by si mala rozhodujúce obdobie na určenie materskej odo dňa nového zamestnania. Ak by si mala súbežné pracovné pomery, pričom jeden pokračuje z minulého roku, materské sa ti bude počítať z príjmu v roku 2010 dosiahnutého od 1.3.2010 do 31.12.2010, kedy si sa zamestnala po materskej.


dakujem velmi pekne za odpoved
Kvaka
23.02.11,08:53
Dobry den, chcela by som sa opytat na konkretny pripad:
Kamaratka je toho casu na rodicovskej dovolenke (dieta ma 12 mesiacov) a zistila, ze je opat tehotna. Pred rodicovskou dovolenkou poberala materske. Na MD pred terajsou RD nastupila ako zamestnanec a toho casu ma stale statut zamestnanca u povodneho zamestnavatela. Ako ma postupovat, aby ziskala max. materske? Ma sa ist prihlasit (do 8 tyzdna tehotenstva) do socialnej poistovne ako DNPO a zacat platit nemocenské poistenie z max. vymeriavacieho zakladu alebo jej staci platit DNP iba z urcitej sumy (z akej)? Co vsetko sa jej bude zaratavat do potrebnych 270 dni nemocenskeho poistenia (doba MD, RD alebo co vsetko)?
Dakujem Katarina
Ak bude ku dňu nástupu na druhú materskú stále zamestnancom, tak materské jej určia z vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie v mesiaci nástupu na materskú. Údaje o predpokladanom príjme zamestnankyne potvrdí zamestnávateľ.
Jej sa započítava do obdobia 270 dní poistenia aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
DPN by už nestihla, posudzuje sa samostatne, musí trvať 270 dní. Ibaže by mala v posledných dvoch rokoch pred plánovanou materskou nejaké ukončené nemocenské poistenie, ktoré by s novým DPN trvalo aspoň 270 dní.
slezka456
24.02.11,14:05
Dobry den vsetkym poradakom. Mam jednu otazocku ohladom materskej. Dna 07.03.2011 mi konci rodicovska dovolenka. Momentalne v tomto case som tehotna asi tak 1 mesiac ( predpokladany termin porodu zac. novembra ). Od 07.04.2010 som DNP poistena a platim si sumu 22 eur. A chcela by som vediet co mam urobit aby som mala max. matersku? A tiez este jedna otazocka - ked ma lekar vypise na rizikove ma to vplyv na vypocet materskej ? Za vsetky odpovede vam veeelmi pekne dakujem.
Kvaka
24.02.11,14:42
Dobry den vsetkym poradakom. Mam jednu otazocku ohladom materskej. Dna 07.03.2011 mi konci rodicovska dovolenka. Momentalne v tomto case som tehotna asi tak 1 mesiac ( predpokladany termin porodu zac. novembra ). Od 07.04.2010 som DNP poistena a platim si sumu 22 eur. A chcela by som vediet co mam urobit aby som mala max. matersku? A tiez este jedna otazocka - ked ma lekar vypise na rizikove ma to vplyv na vypocet materskej ? Za vsetky odpovede vam veeelmi pekne dakujem.
Musíš sa odhlásiť z DNP a opäť prihlásiť s vyšším VZ tak, aby to nové poistenie trvalo aspoň 26 týždňov pred nástupom na materskú. PN ti výpočet materskej neovplyvní, DNP budeš stále platiť, aj keď budeš na PN. Musí byť aktívne ku dňu nástupu na materskú.
Doplním, ak budeš poberať nemocenské aj z DNP, nielen od zamestnávateľa, tak DNP nemusíš platiť. Xanti má pravdu.
lillian
25.02.11,11:11
Dobry den, chcem sa spytat, ci dobre chapem princip materskej z predchadzajucich otazok a odpovedi. tu je moj pripad.
od roku 2004-2009/6 zamestanec,potom pol roka materska
od 2010/1 som na rodicovskej dovolenke
planujeme dalsie dieta,cize aby som znovu dostavala max.matersku mam si platit DNP zatial z min.vymer.zakladu.ked zistim,ze som tehotna,odhlasim sa zo Soc.poist.,nasledne sa opat prihlasim a DNP budem platit z max.vym.zakladu.stale som vsak evidovana ako zamestnanec.
ak tieto podmienky splnim,budem dostavat max.matersku-,
Xanti
25.02.11,12:54
Dobry den, chcem sa spytat, ci dobre chapem princip materskej z predchadzajucich otazok a odpovedi. tu je moj pripad.
od roku 2004-2009/6 zamestanec,potom pol roka materska
od 2010/1 som na rodicovskej dovolenke
planujeme dalsie dieta,cize aby som znovu dostavala max.matersku mam si platit DNP zatial z min.vymer.zakladu. áno presne tak
ked zistim,ze som tehotna,odhlasim sa zo Soc.poist.,nasledne sa opat prihlasim a DNP budem platit z max.vym.zakladu. toto nie, nakoľko píšeš že si stále zamestnanec. Takže platiť budeš len z rozdielu hrubej mzdy v zamestnaní a max. vymeriavacieho základu DNP potom dostaneš maximálnu materskú lebo sa Ti zráta zamestnanie a aj DNP. stale som vsak evidovana ako zamestnanec.
ak tieto podmienky splnim,budem dostavat max.matersku-,
odpoved v texte.
Xanti
25.02.11,13:01
Dobry den vsetkym poradakom. Mam jednu otazocku ohladom materskej. Dna 07.03.2011 mi konci rodicovska dovolenka. Momentalne v tomto case som tehotna asi tak 1 mesiac ( predpokladany termin porodu zac. novembra ). Od 07.04.2010 som DNP poistena a platim si sumu 22 eur. A chcela by som vediet co mam urobit aby som mala max. matersku? A tiez este jedna otazocka - ked ma lekar vypise na rizikove ma to vplyv na vypocet materskej ? Za vsetky odpovede vam veeelmi pekne dakujem.


Musíš sa odhlásiť z DNP a opäť prihlásiť s vyšším VZ tak, aby to nové poistenie trvalo aspoň 26 týždňov pred nástupom na materskú. PN ti výpočet materskej neovplyvní, DNP budeš stále platiť určite? , aj keď budeš na PN. Musí byť aktívne ku dňu nástupu na materskú.
Kvaka, zadávateľka píše že si platí DNP od 7.4.2010 tj. má splnenú podmienku 270 dní, a ked pôjde na rizikové PN z DNP tak odvody platiť nemusí.
Zadávateľka pre max. materskú musí zrušiť DNP, založiť nové z maxima ( resp. nové z rozdielu maxima a hrubej mzdy zo zamestnania ak je zamestnaná ) a ked pôjde na PN tak síce bude dostávať len minimum ale materská bude maximálna.
lillian
25.02.11,13:08
dakujem a plati to aj vtedy ak som sice evidovana ako zamestnanec,ale nepracujem skoro 2roky,kedsom som na MD,potom RD
Xanti
25.02.11,18:17
dakujem a plati to aj vtedy ak som sice evidovana ako zamestnanec,ale nepracujem skoro 2roky,kedsom som na MD,potom RD
Ano lebo stále si zamestnanec aj ked si na RD. Ak by si šla z RD na novú materskú tak je to reťazový pôrod a materské je ti vyplácané aj zo zamestnania, a aj z DNP. Treba sa ale včas prihlásiť.
edu21
26.02.11,07:35
Dobrý deň. Platím si DNP od 09/2010 a predtým som platila od 05/2009 - 04/2010 ...od 04/2010-08/2010 som bola na marodke. Stále som si platila z max.vymer.základu.Momentálne som v 8. týždni tehotenstva a lekár mi odporuča marodku. Som zamestnaná na TPP.
Budem dostávať nemocenské a následne materskú aj DNP , ak to druhé DNP netrvá v kuse 270 dní? Započítavá sa mi aj to predošlé platenie.Ďakujem
veronikasad
26.02.11,07:36
DNP si mala počas predch. PN-ky prerušené (zrušené), alebo si "len" neplatila poistné ?
lillian
26.02.11,14:42
Ano lebo stále si zamestnanec aj ked si na RD. Ak by si šla z RD na novú materskú tak je to reťazový pôrod a materské je ti vyplácané aj zo zamestnania, a aj z DNP. Treba sa ale včas prihlásiť.

mam este jednu podotazku, pre DNP sa mam prihlasit do SP pobocka v mieste trvaleho bydliska,alebo SP pobocka zamestnavatel,kedze su to odlisne kraje.dakuejem
Katy a R
26.02.11,15:35
mam este jednu podotazku, pre DNP sa mam prihlasit do SP pobocka v mieste trvaleho bydliska,alebo SP pobocka zamestnavatel,kedze su to odlisne kraje.dakuejem

v mieste bydliska..
edu21
27.02.11,06:53
veronikasaad - DNP som zrušila, odhlásila som sa normálne na soc.pois., pretože som mala urgentnú operáciu a do 08/2010 som bola PN. Od 09/2010 som sa znovu prihlásina na DNP a popri zamestnaní platím doteraz z max.vym.základu.
JanaT.
27.02.11,13:01
Mohli by ste mi prosím poradiť? Od 28.12.2007 som si platila DNP popri rodičovskom príspevku, v apríli 2010 som ho zrušila , teraz som zamestnaná ale čaká ma operácia a keď by som sa teraz opäť prihlásila na DNP a v apríli išla na PN dostala by som PN z DNP? 270 dní za posledné dva roky spĺňam a z minima by som mala mať nárok na PN , nie? Ďakujem pekne za cennú radu. Jana
Katy a R
27.02.11,13:06
Mohli by ste mi prosím poradiť? Od 28.12.2007 som si platila DNP popri rodičovskom príspevku, v apríli 2010 som ho zrušila , teraz som zamestnaná ale čaká ma operácia a keď by som sa teraz opäť prihlásila na DNP a v apríli išla na PN dostala by som PN z DNP? 270 dní za posledné dva roky spĺňam a z minima by som mala mať nárok na PN , nie? Ďakujem pekne za cennú radu. Jana

áno :) .. skontroluj si prípadné nedoplatky, keď sa pôjdeš prihlásiť;)
miluvak
27.02.11,20:49
Prosim o radu...
som DNP od aug. 2009, vo febr. 2010 som nastupila na PN - rizikove, v maji na matersku. Po skonceni materskej som si zacala znovu platit nemocenske od novembra do januara maximum, ktore som v januari tohto roku bola znizit, takze od februara platim minimum...uff. Teraz som zistila, ze som tehotna, som v 9tt, no a nie som si ista, ako sa mi bude vyratavat materska. Kedze som bola poistena uz v predchadzajucom kalendarnom roku, bude sa ratat rok 2010, tie mesiace, ktore som platila? alebo budem mat matersku znizenu, kedze som bola PN a na materskej?
Vopred dakujem.
spruzinova
28.02.11,13:20
Prosim o radu:
Znama bola zamestnana u jedneho zamestnavatela od roku 2008 do 28.2.2011. Od 1.3.2011 ma uzavrety novy pracovny pomer. V prvom tyzdni tehotenstva v roku 2010 uzavrela DNP z minima. Teda podmienky 270dni splna aj v povinnom aj dobrovolnom poisteni. Na matersku odchadza 30.6.2011. Bude sa jej materska pocitat z noveho pracovneho pomeru-teda VZ z noveho zamestnania za tie 4mesiace, co tam odpracuje plus z toho DNP? Dakujem
grafikafotky
28.02.11,14:20
Prosim o radu:
Znama bola zamestnana u jedneho zamestnavatela od roku 2008 do 28.2.2011. Od 1.3.2011 ma uzavrety novy pracovny pomer. V prvom tyzdni tehotenstva v roku 2010 uzavrela DNP z minima. Teda podmienky 270dni splna aj v povinnom aj dobrovolnom poisteni. Na matersku odchadza 30.6.2011. Bude sa jej materska pocitat z noveho pracovneho pomeru-teda VZ z noveho zamestnania za tie 4mesiace, co tam odpracuje plus z toho DNP? Dakujem
Ano, bude sa jej pocitat materska zo subehu DNP+z noveho zamestnania.Predpokladam, ze DNP nadalej trva.
Katy a R
28.02.11,15:53
Prosim o radu:
Znama bola zamestnana u jedneho zamestnavatela od roku 2008 do 28.2.2011. Od 1.3.2011 ma uzavrety novy pracovny pomer. V prvom tyzdni tehotenstva v roku 2010 uzavrela DNP z minima. Teda podmienky 270dni splna aj v povinnom aj dobrovolnom poisteni. Na matersku odchadza 30.6.2011. Bude sa jej materska pocitat z noveho pracovneho pomeru-teda VZ z noveho zamestnania za tie 4mesiace, co tam odpracuje plus z toho DNP? Dakujem

.. len upozorním (aby nebola sklamaná), keďže to DNP uzatvorila už počas tehotenstva, tak to aj nemusí vyjsť (tých 270 dní) :mee: .. dúfajme, že výjde, ale bude to o chlp.... :confused:
spruzinova
28.02.11,18:16
Velmi pekne dakujem za odpovede. Ano DNP stale trva. Ak by vsak mala v novom zamestnani prijem viac ako 1100, tak jej to DNP nie je treba, vsak?
grafikafotky
28.02.11,18:38
Velmi pekne dakujem za odpovede. Ano DNP stale trva. Ak by vsak mala v novom zamestnani prijem viac ako 1100, tak jej to DNP nie je treba, vsak?
Teraz po novom sa pocita 60 % z VZ, berie sa v prvom rade zamestnanie a az potom DNP. Ak dosiahne maximum zo zamestnania, nepotrebuje uz DNP. Vyplaca sa len jedna materska.
miluvak
02.03.11,08:00
:confused:
Prosim o radu...
som DNP od aug. 2009, vo febr. 2010 som nastupila na PN - rizikove, v maji na matersku. Po skonceni materskej som si zacala znovu platit nemocenske od novembra do januara maximum, ktore som v januari tohto roku bola znizit, takze od februara platim minimum...uff. Teraz som zistila, ze som tehotna, som v 9tt, no a nie som si ista, ako sa mi bude vyratavat materska. Kedze som bola poistena uz v predchadzajucom kalendarnom roku, bude sa ratat rok 2010, tie mesiace, ktore som platila? alebo budem mat matersku znizenu, kedze som bola PN a na materskej?
Vopred dakujem.
scame
02.03.11,08:31
Prosim o radu...
som DNP od aug. 2009, vo febr. 2010 som nastupila na PN - rizikove, v maji na matersku. Po skonceni materskej som si zacala znovu platit nemocenske od novembra do januara maximum, ktore som v januari tohto roku bola znizit, takze od februara platim minimum...uff. Teraz som zistila, ze som tehotna, som v 9tt, no a nie som si ista, ako sa mi bude vyratavat materska. Kedze som bola poistena uz v predchadzajucom kalendarnom roku, bude sa ratat rok 2010, tie mesiace, ktore som platila? alebo budem mat matersku znizenu, kedze som bola PN a na materskej?
Vopred dakujem.
Materské sa bude vyratávať z obdobia počas ktorého sa naozaj poistné platilo. Obdobie PN a poberania materského sa z r.2010 vylučujú.;)
miluvak
02.03.11,12:08
Dakujeeeem :)
oriesok
03.03.11,13:29
Ako? Kedy? naplánovať MD (týka sa to dcéry). V aug.2009 ukončila TPP, v ktorom bola tri roky. V okt.2009 si založila s.r.o., kde je konateľom aj spoločníkom.Od vtedy až doteraz febr.2011 nebola NP.Nemala povinnosť, keďže nemala žiaden príjem, ani odmenu a dobrovoľnou nebola.Firmu rozbiehala. Od marca 2011 si urobila prac.zmluvu ako spoločník .Ako konateľ je bez odmeny.Začala uvažovať o založení rodiny.Moja otázka v jej mene znie, kedy si naplánovať rodičovstvo tak, aby mala nárok na MD a je má význam sa na NP aj dobrovoľne poistiť ? Alebo si dať mesačnú odmenu konateľa a v tom mať NP . Aj odmena konateľa by sa počítala do VZ pre výpočet MD? Obšírne som to opísala, ale aby bolo jasné, o čo ide a z akých skutočností vychádzať.Vopred ďakujem.
oriesok
08.03.11,11:58
asi niet času ,zamýšľať sa nad týmto.
Xanti
08.03.11,15:37
Ako? Kedy? naplánovať MD (týka sa to dcéry). V aug.2009 ukončila TPP, v ktorom bola tri roky. V okt.2009 si založila s.r.o., kde je konateľom aj spoločníkom.Od vtedy až doteraz febr.2011 nebola NP.Nemala povinnosť, keďže nemala žiaden príjem, ani odmenu a dobrovoľnou nebola.Firmu rozbiehala. Od marca 2011 si urobila prac.zmluvu ako spoločník .Ako konateľ je bez odmeny.Začala uvažovať o založení rodiny.Moja otázka v jej mene znie, kedy si naplánovať rodičovstvo tak, aby mala nárok na MD a je má význam sa na NP aj dobrovoľne poistiť ? Alebo si dať mesačnú odmenu konateľa a v tom mať NP . Aj odmena konateľa by sa počítala do VZ pre výpočet MD? Obšírne som to opísala, ale aby bolo jasné, o čo ide a z akých skutočností vychádzať.Vopred ďakujem.
Ak nesplní podmienku 270 dní poistenia tak všetko čo urobí vo svojej SRO bude zbytočné. Ak chce ostať nadalej ako konateľ bez odmeny, tak je pre ňu vhodné založiť si DNP aspoň z minima aby v prípade tehotenstva vedela aj čosi vyriešiť nielen zalomiť rukami a zistiť, že ups je neskoro čosi robiť.
Ak otehotnie a bude mať DNP tak sa poradí čo ako ďalej, teraz je to bezpredmetné.

Moja rada je založiť DNP aspoň z minima.
Katy a R
08.03.11,15:42
gabi .. ona už má pracovnú zmluvu :);) .. takže je poistená ako zamestnanec
Čo bude ešte v roku 2012 .... je vo hviezdach.
Základnou podmienkou na materské je 270 dní nemocenského poistenia do pôrodu - za posledné dva roky.
Xanti
08.03.11,15:50
Tak moja rada možno poslúži iným, ale vid ako sa tu píše http://www.porada.sk/t161172-materska-pri-subehu.html človek sa stratil kdesi medzi tým.
A tomu sa mi moc veriť nechce. Taká veľká diera, a mr.JM na to nedošiel za svojich čias ked tu radil? No toto.
oriesok
09.03.11,06:55
Zatiaľ ( vraj) je to v štádiu plánovania, tak snáď,....uvidíme.Pre mňa bude dôležitejšie, že bude vnúčatko.
Katy a R
09.03.11,09:05
Zatiaľ ( vraj) je to v štádiu plánovania, tak snáď,....uvidíme.Pre mňa bude dôležitejšie, že bude vnúčatko.

.. no veď aspoň staré mamy nech myslia na to, aby bola materská (mladí majú iné starosti);)
Hlavne, aby mala poistenie .. :)
grafikafotky
09.03.11,09:11
.. no veď aspoň staré mamy nech myslia na to, aby bola materská (mladí majú iné starosti);)
Hlavne, aby mala poistenie .. :)
Pekny den, podla mojich skusenosti, tiez by som doporucovala sa hned prihlasit na dobrovolne nemocenske poistenie a to z maxima. Je potrebne, aby splnala podmienku 270 dni poistenia, aby mala narok na matersku vobec. Potom pri dobrovolnom poisteni je dalsia podmienka platenia 26 tyzdnov, aby vysla materska najvyssia. Tych 270 dni je do porodu, cize je potrebne sa poistit este pred otehotnenim, aby to nebola na doraz, pripadne aby nechybali jeden, dva dni. Este sa moze dietatko narodit aj o nieco skor.
Ja ked som prepocitala moj pripad, tak vlozila som do poistenia jednu stvrtinu toho, co som potom dostala. Cize sa to oplati 4-nasobne.
Cize odporucam urobit toto ako davat mimoriadne odmeny, to nepomoze.
qwery551
09.03.11,11:36
Dobry mam taky problem.

Zamestnankyna mala nastupit 11.2.2011 po 3 rokoch materskej do prace ale hned od 11.2.2011 sa hodila na marodku az doteraz.
potrebujem spravit mzdy za februar robim to v pohode ale nejak si neviem rady. ked nahodim do personalistiky chorobu od 11.2 do 28.2 vyhodi mi mzdu O, a nehodi mi ani nahradu mzdy. kde to mam tam ponastavovat ?

dakujem
grafikafotky
09.03.11,12:29
Pekny den, od septembra nastupujem do prace a dieta chcem dat do materskej skolky. Bude mi vyplacany aj rodicovsky prispevok, ked bude umiestnene v skolke? Dakujem
wingie
10.03.11,13:30
Dobrý deň, chcem sa informovať o materskej.

Od 1.11.2010 si platím DNP, momentálne som tehotná a termín pôrodu je 6.7.2011

Ako som čítala na vyplatenie materskej z maximálneho vymeriavacieho základu musím spĺňať 270 dní DNP a 270 dní povinného nemoc. poistenia zo zamestnania. Keďže momentálne pracujem od 1.4.2010 - podmienku 270 dní povinného nem. poistenia mám splnenú.

DNP musím byť poistená 270 dní pred termínom pôrodu - čo mne vychádza od 1.11.2010 do 6.7.2011 242 dní takže mi chýba 28 dní, ale ako som sa dočítala k DNP sa môže pripočítať aj iné už ukončené nemocenské poistenie - môže sa tam započítať povinné nemocenské poistenie, ktoré som platila z predchádzajúceho zamestnania od 1.1.2008 - 31.7.2009 ??? Bude mi to vychádzať na materskú z maximálneho vymeriavacieho základu keď počítam, že od 6.7.do 31.7. je len 25 dní ?
Od 1.8.2009 - 1.4.2010 som bola nezamestnaná.

Vopred ďakujem za odpoveď.
marianelka
27.04.11,18:22
Musela by si terajší pracovný pomer ukončiť, a začať nový s maximálnym VZ. Samozrejme aspoň 90 dní pred nástupom na materskú. Vtedy by si mala rozhodujúce obdobie na určenie materskej odo dňa nového zamestnania. Ak by si mala súbežné pracovné pomery, pričom jeden pokračuje z minulého roku, materské sa ti bude počítať z príjmu v roku 2010 dosiahnutého od 1.3.2010 do 31.12.2010, kedy si sa zamestnala po materskej.

K tomuto mam jednu otazocku: ked sa jeden PP ukonci a druhy PP nasledne zacne, pricom druhy bude trvat minimalne 90 dni pred odchodom na MD, ale z toho 85 dni bude tehotna zamestnankyna na PN?
Z coho budu ratat materske? :confused:
Vopred dakujem. Snazim sa pomoct mojej zamestnankyni, ktora sa so mnou neporadila a platila si nizke DNP a uz je neskoro (je v 13tom tyzdni). :o
Katy a R
27.04.11,18:55
K tomuto mam jednu otazocku: ked sa jeden PP ukonci a druhy PP nasledne zacne, pricom druhy bude trvat minimalne 90 dni pred odchodom na MD, ale z toho 85 dni bude tehotna zamestnankyna na PN?
Z coho budu ratat materske? :confused:
Vopred dakujem. Snazim sa pomoct mojej zamestnankyni, ktora sa so mnou neporadila a platila si nizke DNP a uz je neskoro (je v 13tom tyzdni). :o

.. doba PNky sa vylúči ... tak z tých "piatich dní ";) (pozor na víkend!)
marianelka
27.04.11,19:03
Jeeeeeej, dakujem za taku rychlu odpoved :) Takze z posledneho zamestnania, ano? Nevadi, ze pojde na PN?
A ta PN sa bude ratat tiez z posledneho zamestnania? (z tych 5 dni?) Ked tam bude mat plat 1117 eur, dostane max PN a potom aj max materske?
DNP uz v podstate aj moze ukoncit...
Katy a R
27.04.11,19:18
Jeeeeeej, dakujem za taku rychlu odpoved :) Takze z posledneho zamestnania, ano? Nevadi, ze pojde na PN?
A ta PN sa bude ratat tiez z posledneho zamestnania? (z tych 5 dni?) Ked tam bude mat plat 1117 eur, dostane max PN a potom aj max materske?
DNP uz v podstate aj moze ukoncit...

.. keď pôjde na PN .. tak PP ešte nebude trvať tých 90 dní :confused: - takže to bude inak! .. RO nájdeš v §54
marianelka
27.04.11,19:25
.. keď pôjde na PN .. tak PP ešte nebude trvať tých 90 dní :confused: - takže to bude inak! .. RO nájdeš v §54

Jaaaaaj, chapem. Teda PN bude z predposledneho zamestnania. Z DNP nie, lebo nebude este mat 270 dni.
Ale materske bude z posledneho. Tak aspon to. :)
Velmi velmi pekne dakujem za pomoc.
Katy a R
27.04.11,19:28
Dobrý deň, chcem sa informovať o materskej.

Od 1.11.2010 si platím DNP, momentálne som tehotná a termín pôrodu je 6.7.2011

Ako som čítala na vyplatenie materskej z maximálneho vymeriavacieho základu musím spĺňať 270 dní DNP a 270 dní povinného nemoc. poistenia zo zamestnania. Keďže momentálne pracujem od 1.4.2010 - podmienku 270 dní povinného nem. poistenia mám splnenú.

DNP musím byť poistená 270 dní pred termínom pôrodu - čo mne vychádza od 1.11.2010 do 6.7.2011 242 dní takže mi chýba 28 dní, ale ako som sa dočítala k DNP sa môže pripočítať aj iné už ukončené nemocenské poistenie - môže sa tam započítať povinné nemocenské poistenie, ktoré som platila z predchádzajúceho zamestnania od 1.1.2008 - 31.7.2009 ??? Bude mi to vychádzať na materskú z maximálneho vymeriavacieho základu keď počítam, že od 6.7.do 31.7. je len 25 dní ?
Od 1.8.2009 - 1.4.2010 som bola nezamestnaná.

Vopred ďakujem za odpoveď.



... nuž tak toto je smola !!! bolo sa treba prihlásiť pár dní skôr :mee::mee::mee:

Ako varovanie by to mohlo slúžiť ....
Inak aj v tejto téme - prísp 811 ... podmienka 270 dní musí byť splnená. V tomto prípade v obidvoch poisteniach. Ak nebude, tak to vyzerá na materské len zo zamestnania. Dúfam, že aspoň ten VZ je v zamestnaní "slušný" :confused:
Kvaka
27.04.11,19:59
... nuž tak toto je smola !!! bolo sa treba prihlásiť pár dní skôr :mee::mee::mee:

Ako varovanie by to mohlo slúžiť ....
Inak aj v tejto téme - prísp 811 ... podmienka 270 dní musí byť splnená. V tomto prípade v obidvoch poisteniach. Ak nebude, tak to vyzerá na materské len zo zamestnania. Dúfam, že aspoň ten VZ je v zamestnaní "slušný" :confused:
Možno bude o tri dni neskôr rodiť, aj tak sú tie termíny nie celkom presné. :D:D:D
Katy a R
28.04.11,17:02
Možno bude o tri dni neskôr rodiť, aj tak sú tie termíny nie celkom presné. :D:D:D

.. lenže v tomto prípade jej to nepomôže .... potrebuje 28 dní a zo starého má 25 .. a tam - ak aj neskôr porodí ... - o to viac jej odrátajú z toho starého poistenia ..:mee::mee::mee:
.. a ozaj pár dní skôr stačilo :mad:
gabi29
03.05.11,08:16
Dobry den chcela by som vas poprosit o radu, planujem tehotenstvo a chcem sa Vas opytat ci pri dobrovolnom pripoisteni musim byt pripoistena cele obdobie z maxima alebo staci ak zacnem platit v auguste z maxima do decembra a od januara staci platit iba z minima a aj tak budem mat plnu materskú??? A este jedna otazka je rozdiel pri SZCO v rovnakom pripade??
Vopred dakujem za odpoved
Xanti
03.05.11,18:40
No od augusta do decembra nebudeš mať splnenú podmienku 26 týždňov platenia, takže ani VZ si v SP nemôžeš zmeniť. VZ sa mení raz za 26 týždňov.
brikina
04.05.11,07:32
otázka pre zbehlých:

som zamestnanec. som tehotná a na MD nastupim cca 15.9.2011. So zamestnávatelom ukoncím pracovný pomr 25.5.2011, s tým istým zamestnávatelom uzavrem nový pracovný pomer od 1.6.2011. Z akého obdobia sa mi bude rátat materská? Vdaka.
veronikasad
04.05.11,07:34
otázka pre zbehlých:

som zamestnanec. som tehotná a na MD nastupim cca 15.9.2011. So zamestnávatelom ukoncím pracovný pomr 25.5.2011, s tým istým zamestnávatelom uzavrem nový pracovný pomer od 1.6.2011. Z akého obdobia sa mi bude rátat materská? Vdaka.
Potrebuješ 90 dní nem.poistenia u "nového" zamestnávatela.
brikina
04.05.11,07:45
Potrebuješ 90 dní nem.poistenia u "nového" zamestnávatela.

tých 90 dní splním, ale nie som si práve istá tým, či "novým" zamestnávateľom sa myslí aj ten istý zamestnávateľ ako bol predtým....?
brikina
04.05.11,08:51
pani na sociálke mi povedala, ze aj ked je to ten istý zamestnávatel, tak materske sa bude počítat z druheho pracovného pomeru, ak tam budeme nem. poistení 90 dni. Len si to chcem este overit aj u vas....
kika70
04.05.11,09:37
hej, je mozne skoncit prac.pomer a nasledne ho zacat u rovnakeho zamestnavatela.
Mna by zaujimalo ci je nutne odhlasovat a nasledne sa prihlasovat aj do zdravotnej poistovne ak prac.pomer konci 31.5. a zacina 1.6.
dakujem
katka50
04.05.11,10:16
hej, je mozne skoncit prac.pomer a nasledne ho zacat u rovnakeho zamestnavatela.
Mna by zaujimalo ci je nutne odhlasovat a nasledne sa prihlasovat aj do zdravotnej poistovne ak prac.pomer konci 31.5. a zacina 1.6.
dakujem
Áno, aj do SP aj do ZP je nutné odhlásiť a prihlásiť.
slavka124
09.05.11,11:37
ahojte, ako je to s tým ak je niekto na materskej a chce si privyrobiť - dá sa ísť aj na živnosť a pritom poberať materskú?
veronikasad
09.05.11,12:21
ahojte, ako je to s tým ak je niekto na materskej a chce si privyrobiť - dá sa ísť aj na živnosť a pritom poberať materskú?
poberá materskú (zo SP) a rod.príspvok (z UP) ?
slavka124
09.05.11,12:36
áno
veronikasad
09.05.11,12:38
áno
čo ano - materská alebo rodičovský príspevok ?
slavka124
09.05.11,13:39
prepáč, nevšimla som si že mám vypnuté písanie- poberá materskú
zuzach
12.05.11,08:07
viete mi prosím poradiť v takejto veci? som na materskej dovolenke a môj zamestnávateľ predal firmu nejakému bielemu koňovi, ktorí neposiela na SP výkazy o tom, že mne ešte trvá pracovný pomer. toho už ale naháňa polícia, na výzvy SP nereaguje. SP ma teraz tlačí do toho, aby som ukončila akože pracovný pomer k dátumu kedy bol podaný posledný výkaz za firmu a ja prídem o rok v dôchodkovom, ale aj keby som išla na dalšiu materskú budú mi rátať len ako nezamestnanej. nestalo sa vám niekomu niečo takého?
brčko
12.05.11,09:29
viete mi prosím poradiť v takejto veci? som na materskej dovolenke a môj zamestnávateľ predal firmu nejakému bielemu koňovi, ktorí neposiela na SP výkazy o tom, že mne ešte trvá pracovný pomer. toho už ale naháňa polícia, na výzvy SP nereaguje. SP ma teraz tlačí do toho, aby som ukončila akože pracovný pomer k dátumu kedy bol podaný posledný výkaz za firmu a ja prídem o rok v dôchodkovom, ale aj keby som išla na dalšiu materskú budú mi rátať len ako nezamestnanej. nestalo sa vám niekomu niečo takého?

stalo aj nestalo. Ja som mala výhodu, že ten,čo tie výkazy neposielal mi povedal, že všetko, čo môže pre mna urobiť, je podpísať mi výkazy, ak to prinesiem a vyplním ja. Tak som aj spravila. Ak ale jeho podpis nezískaš, je to ťažké. Neposielal mesačné výkazy a hlavne neodovzdá za teba evidenčný list dôch.poistenia od r.2004 (do konca roku 2003 sa to robilo každý rok)

A nemáš kontakt na jeho bývalú mzdárku/účtovníčku a nevieš, kde sú doklady ku mzdám? To by som sa od mzdárky snažila zistiť.

Ale ty si na materskej alebo rodič.dovolenke? Ak na rd, tak predpokladám podala si si na soc.poisťovnu prihlášku na dôch.poistovni. Od podania prihlášky si aj tak dôch.poistená štátom.

No a ak plánuješ druhé dieťa, dá sa aj pomocou dobrov.poistenia. Aspon podla teraz účinných zákonov, uvidíme aké zmeny budú od 1.1.2012.

Tak nech sa ti to vydarí, lebo takýchto prípadov je viac, čo som čítala, napr. ak zahraničný zamestnávatel sa len vyparí.
suzi22
16.05.11,09:04
Dobry den,
mam otazocku - o materskej sa tu vela napisalo...zatial tomu chapem no pre ujasnenie.....ked chce zena max. matersku, tak max. VZ minus VZ z prac. pomeru (ak ho ma..) platit min. 270 dni alebo 6 mesiacov....keby je termin porodu rok 2012....rozhod. obdobie by bolo rok 2011...a co vtedy keby: termin porodu 5/2012no a vo 2/2012 by dala vypoved (pretoze VZ bol len 500,-eur) + hned by sa zamestnala na par dni s max. mzdou 1200,-eur....rozhod. obdobie by bolo tych par dni???? Jedna sa mi teda o posudzovanie rozhodujuceho obdobia............vopred DAKUJEM
veronikasad
16.05.11,10:39
Dobry den,
mam otazocku - o materskej sa tu vela napisalo...zatial tomu chapem no pre ujasnenie.....ked chce zena max. matersku, tak max. VZ minus VZ z prac. pomeru (ak ho ma..) platit min. 270 dni alebo 6 mesiacov....keby je termin porodu rok 2012....rozhod. obdobie by bolo rok 2011...a co vtedy keby: termin porodu 5/2012no a vo 2/2012 by dala vypoved (pretoze VZ bol len 500,-eur) + hned by sa zamestnala na par dni s max. mzdou 1200,-eur....rozhod. obdobie by bolo tych par dni???? Jedna sa mi teda o posudzovanie rozhodujuceho obdobia............vopred DAKUJEM
pár dní nestačí, nový pracovný pomer musí trvať minimálne 90 dní
adkamarosko
10.06.11,08:43
Dobrý deň, som na materskej od konca 11/2010, zatiaľ poberám materskú. Onedlho budem žiadať o rodičovský príspevok a potrebovala by som zistiť, alebo poradiť.
S manželom plánujeme v najbližšej dobe ďalšie dieťatko a chcela by som vedieť, či budem mať nárok aj na materskú dávku na "potenciálne ďalšie dieťatko" aj na rodičovský príspevok na staršie dieťa? Pred prvým tehotenstvom som pracovala nepretržite 4,5 roka dohromady u 2 zamestnávateľov. Lenže obaja zamestnávatelia už zanikli, takže sa chcem spýtať, z čoho by mi vypočítali materské, ak by som teda naň mala nárok. ďakujem za odpoveď
veronikasad
10.06.11,09:08
Dobrý deň, som na materskej od konca 11/2010, zatiaľ poberám materskú. Onedlho budem žiadať o rodičovský príspevok a potrebovala by som zistiť, alebo poradiť.
S manželom plánujeme v najbližšej dobe ďalšie dieťatko a chcela by som vedieť, či budem mať nárok aj na materskú dávku na "potenciálne ďalšie dieťatko" aj na rodičovský príspevok na staršie dieťa? Pred prvým tehotenstvom som pracovala nepretržite 4,5 roka dohromady u 2 zamestnávateľov. Lenže obaja zamestnávatelia už zanikli, takže sa chcem spýtať, z čoho by mi vypočítali materské, ak by som teda naň mala nárok. ďakujem za odpoveď
nezadávaj rovnaké príspevky vo viacerých témach

http://www.porada.sk/1764764-post9.html
Katy a R
10.06.11,14:59
Potrebovala by som si overiť :confused::confused:

PP trval od 1.2.2010 do 31.5.2011 (skončený)... a zároven od 1.3.2011 DNP, ktoré stále trvá.

Nástup na MD bude asi 26. 10.2011.

Nárok na materské bude len z DNP .. a RO bude 1.3. - 30.9.11:confused::confused:
brčko
10.06.11,19:35
Potrebovala by som si overiť :confused::confused:

PP trval od 1.2.2010 do 31.5.2011 (skončený)... a zároven od 1.3.2011 DNP, ktoré stále trvá.

Nástup na MD bude asi 26. 10.2011.

Nárok na materské bude len z DNP .. a RO bude 1.3. - 30.9.11:confused::confused:

očakávaný pôrod je v decembri 2011, tj. bude sa sledovať cca obdobie 12/2009-12/2011.
V čase ukončenia pp=poistenia zamestnanca, 31.5.2011, bola tehotná a dnp jej nevzniklo po ukončení NP zamestnanca, tj. plynie jej 8 mesačná ochranná lehota zo zamestnania a bude plynúť, ak jej do nástupu na MD už nevznikne nové np (napr. si nedávala odhlášku a novú prihlášku z dnp, čo nepredpokladám) .

Z ukončeného prac.pomeru má 16mesiacov nem.poistenia a z dnp bude mať cca 9 a pol mesiaca nem.poistenia, tj. podmienka aspon 270dní np bude splnená z oboch np-ní. Dokonca podla niektorých odpovední zo SP by aj v prípade, že by porodila pred uplynutím 270dní dnp by mala nárok na materské aj z dnp a aj zo zamestnania v ochr. lehote, lebo má bohate nad 270dní np, ktoré je potrebné pre zamestnanie, tj. zvyšok je možné prirátať k dnp, tak som aspon odpovede zo SP pochopila.

Ešte predpokladám, že pracovný pomer nezanikol napr. počas RD!!!, a teda, že 31.5.2011 trvalo nem.poistenie zamestnanca, to je podstatné!
Katy a R
10.06.11,20:01
.... Dokonca podla niektorých odpovední zo SP by aj v prípade, že by porodila pred uplynutím 270dní dnp by mala nárok na materské aj z dnp a aj zo zamestnania v ochr. lehote, lebo má bohate nad 270dní np, ktoré je potrebné pre zamestnanie, tj. zvyšok je možné prirátať k dnp, tak som aspon odpovede zo SP pochopila.



.. ten termín bude asi skorší ...:confused: .. tak ide o to že čo ak nebude tých 270 dní DNP. :confused:
čítala som napr tu http://www.porada.sk/t161172-materska-pri-subehu.html .. fakt neviem:confused:

V prípade, že z DNP nebude mať 270 dní, bude nárok zo zamestnania a nie z DNP:confused: .. napriek tomu, že DNP trvá a PP nie?
brčko
10.06.11,20:21
.. ten termín bude asi skorší ...:confused: .. tak ide o to že čo ak nebude tých 270 dní DNP. :confused:
čítala som napr tu http://www.porada.sk/t161172-materska-pri-subehu.html .. fakt neviem:confused:

V prípade, že z DNP nebude mať 270 dní, bude nárok zo zamestnania a nie z DNP:confused: .. napriek tomu, že DNP trvá a PP nie?

podla toho, čo som čítala odpovede, bude nárok z oboch. Tu nedochádza k prekrývaniu dní NP, resp. len tuším 3mesiace, no je tam až 16mesiacov ukončeného NP zamestnanca, tj. nevidím v tom problém, ako v téme, čo si priložila, neobávala by som sa toho, že nárok nevznikne. Ale rátala by som s tým, že im to môže trvať na Sp.

ale radím ti napísať otázku priamo na poradnu soc.poisťovne aj s dátumami nem.poistenia a pravdep. pôrodu (uved taký, ktorý nesplna 270dní z dnp)

čítala som také odpovede, že ak máš napr. ukončené np dajmetomu 500dní v obd. dva roky pred pôrodom, tak vklude tých 500-270 = 230dní možno prirátať k inému trvajúcemu np. Aj ked samozrejme takto polopate to nebolo napísané.

A napr. môže si to overiť pn-kou alebo očr-kou z oboch nem.poistení (aj ked je to predsa trochu iné). Už teraz keby išla na pn/očr, má nárok z oboch np na nemocenské/ošetrovné, len k nároku zo zamestnania potrebuje doklad o tom, že bola k 31.5.2011 tehotná, aby jej uznali 8mes. och. lehotu, lebo 7dnová jej už uplynula.
kekisha
11.06.11,18:02
Dobry den, dnes mi prislo rozhodnutie o vyske materskej a zostala som nemilo prekvapena.
Kedze sme planovali babetko od 8/2010 si platim dnp vo vyske 50eur= prispevok z najvysieho vymariavaceho zakladnu. V obdobi od 9-11/2010 som sa zamestala ako ucitelka, kde ma pred skoncenim skusobnej doby prepusitli, pracovny pomer netrval dlhsie ako 90 dni, no popri tomto som si stale platila DNP. Pracovnicka soc. poistovne mi trvrdi, ze moj vymeriavaci zaklad znizili o odvody uhradane zamstnavatelom nakolko prac. pomer netrval 90 dni, ale z DNP mi zapocitaju len ciastku 50eur minus vyska poistneho z prac. pomeru. Je to podla vas spravne? Ved citujem: vymeriavaci zaklad je podiel suctu vymariavacich zakladov, ja stale nechapem preco mi nechcu zapocitat cele dobrovolne poistenie. Nastup na matersku je 30/5/2011 Prosim ak mi viete poradit...
Katy a R
11.06.11,18:07
Dobry den, dnes mi prislo rozhodnutie o vyske materskej a zostala som nemilo prekvapena.
Kedze sme planovali babetko od 8/2010 si platim dnp vo vyske 50eur= prispevok z najvysieho vymariavaceho zakladnu. V obdobi od 9-11/2010 som sa zamestala ako ucitelka, kde ma pred skoncenim skusobnej doby prepusitli, pracovny pomer netrval dlhsie ako 90 dni, no popri tomto som si stale platila DNP. Pracovnicka soc. poistovne mi trvrdi, ze moj vymeriavaci zaklad znizili o odvody uhradane zamstnavatelom nakolko prac. pomer netrval 90 dni, ale z DNP mi zapocitaju len ciastku 50eur minus vyska poistneho z prac. pomeru. Je to podla vas spravne? Ved citujem: vymeriavaci zaklad je podiel suctu vymariavacich zakladov, ja stale nechapem preco mi nechcu zapocitat cele dobrovolne poistenie. Nastup na matersku je 30/5/2011 Prosim ak mi viete poradit...

.. nuž je to tak ... prednostne sa platí zo zamestnania:mee: ... v tvojom prípade (DNP) spravili priemer 8-12 / 2010 no a na DNP, v období 9-11 ti vlastne "išiel" len rozdiel maxima a VZ v zamestnaní.
ešte doplním... za 9-11 máš preplatok na poistnom.
veronikasad
11.06.11,18:09
Dobry den, dnes mi prislo rozhodnutie o vyske materskej a zostala som nemilo prekvapena.
Kedze sme planovali babetko od 8/2010 si platim dnp vo vyske 50eur= prispevok z najvysieho vymariavaceho zakladnu. V obdobi od 9-11/2010 som sa zamestala ako ucitelka, kde ma pred skoncenim skusobnej doby prepusitli, pracovny pomer netrval dlhsie ako 90 dni, no popri tomto som si stale platila DNP. Pracovnicka soc. poistovne mi trvrdi, ze moj vymeriavaci zaklad znizili o odvody uhradane zamstnavatelom nakolko prac. pomer netrval 90 dni, ale z DNP mi zapocitaju len ciastku 50eur minus vyska poistneho z prac. pomeru. Je to podla vas spravne? Ved citujem: vymeriavaci zaklad je podiel suctu vymariavacich zakladov, ja stale nechapem preco mi nechcu zapocitat cele dobrovolne poistenie. Nastup na matersku je 30/5/2011 Prosim ak mi viete poradit...
Máš splnených 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch aj zo zamestnania ? Ak ano, vzniká ti nárok na materské aj zo zamestnania, lebo si splnila podmienku 8-mesačnej ochrannej doby.

Materské ti vypočítajú zo súčtu VZ zo zamestnania a DNP. Celkový VZ nemôže byť vyšší ako maximálny.
andrea9999
14.06.11,09:37
Poprosím o radu ja som na DNPO od 11/2008 momentálne som na rizikovom tehotenstve (PN) od 3/2011 nástup na materskú je 9/2011. Kedže som v roku 2010 dosť veľa OČR-kovala chcela by som sa opýtať či sa to považuje za prerušenie doby poistenie (tých 270 dní) čo potrebujem na výpočet materskej. Bojím sa totiž, že keď si zrátam dni poistenie mínus dní na OČR budem mať málo dní približne čo som to počítala za posledných 2 rokoch od 9/2010 - 9/2011 mi to vychádza len nejakých 250 dní. Viete mi niekto poradiť či mám teraz prerušiť PN alebo čo mám robiť?
Ďakujem za odpoveď.
Andrea
veronikasad
14.06.11,09:46
Poprosím o radu ja som na DNPO od 11/2008 momentálne som na rizikovom tehotenstve (PN) od 3/2011 nástup na materskú je 9/2011. Kedže som v roku 2010 dosť veľa OČR-kovala chcela by som sa opýtať či sa to považuje za prerušenie doby poistenie (tých 270 dní) čo potrebujem na výpočet materskej. Bojím sa totiž, že keď si zrátam dni poistenie mínus dní na OČR budem mať málo dní približne čo som to počítala za posledných 2 rokoch od 9/2010 - 9/2011 mi to vychádza len nejakých 250 dní. Viete mi niekto poradiť či mám teraz prerušiť PN alebo čo mám robiť?
Ďakujem za odpoveď.
Andrea
Počas poberania ošetrovného (ak netrvalo viac ako 10 dní v jednom prípade), sa nemocenské neprerušuje. Pre výpočet vymeriavacieho základu je vylučitelná doba.

Podmienka 270 dní nem. poistenia pre nárok na materské sa posudzuje v posledných dvoch rokoch pred termínom pôrodu. Vymeriavací základ sa spravidla počíta za predch. kal. rok.
martin.tirsel
30.06.11,18:37
Zdravím,

moja nastávajúca má za posledných 12 mesiacov priemerne 350 EUR mesačne v hrubom. Zamestnaná je 2,5 roka bez prestávky, do 1.1.2011 vymenil zamestnávateľ živnosť za sro a pokračuje tam ďalej. Máme termín pôrodu 18.10.2011, na materskú teda nastupuje od 6.9.2011. Existuje teraz ešte nejaká možnosť ako si zvýšiť materskú? Koľko vlastne dostane materskej? Bude to zhruba 350*0,6? Nemá žiadne pripoistenie.

Kedysi vraj stačilo u toho istého zamestnávateľa sa znovuzamestnať s vyšším platom, dnes je to tých 90 dní, ktoré musí na takej pozícii pracovať? Ešte sme našli niečo takéto:

"Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnankyne, ktorá bola preradená na inú prácu v období kratšom ako 90 dní od vzniku nemocenského poistenia, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu sa zisťuje ku dňu tohto preradenia."

Ak to správne chápem, ak sa dohodne so zamestnávateľom a ten ju treba týždeň pred nástupom na materskú dá na inú pozíciu (musí prebehnúť výpoveď a zamestnanie sa?), treba za dvojnásobný plat, je možné si takto materskú navýšiť? Priateľka pracuje za šijacím strojom, čo by zrejme mohlo byť odôvodniteľné, pretože pri práci musí byť zkrčená.

Ďakujem za informácie.

PS: ešte dodám, že priateľka je Češka pracujúca na Slovensku
Jana Motyčková
01.07.11,06:44
Je len tá možnosť s 90 dňami.
Preradením na vyššie platenú prácu si nepomôže - RO je obdobie pred preradením! Navyse v tomto prípade ide o preradenie z dôvodu tehotenstva na nižšie platenú prácu, kedy sa jej poskytuje vyrovnávaci príspevok v tehotenstve a materstve.

Možno by bola ešte malá šanca ak k 31.12.2010 jej bolo zamestnanie ukončené a 1.1. nastúpila do nového zamestnania. Ale zrejme v tomto prípade išlo o prechod práv a povinností - v tom prípade ostáva len tých 90 dní.
Katy a R
01.07.11,09:20
... mohlo by to byť nové zamestnanie od 1.1.11. :confused: Treba ale pozrieť pracovnú zmluvu .. prípadne sa dá zistiť na SP .. či je tam odhláška k 31.12.10 a prihláška k 1.1.11:confused:
(stretla som sa s podobným prípadom ... tam šlo o nový PP - lenže samozrejme neviem, či aj tu:confused:)
martin.tirsel
01.07.11,10:21
Vďaka za info. Hmm, tak to teda budeme mať asi pekne ťažké :( Zmena od 1.1.2011 s tým ako súvisí? Je to pol roka späť a plat je rovnako mizerný ako predtým.
Xanti
01.07.11,10:38
Vďaka za info. Hmm, tak to teda budeme mať asi pekne ťažké :( Zmena od 1.1.2011 s tým ako súvisí? Je to pol roka späť a plat je rovnako mizerný ako predtým.
No jednoducho, to súvisí.
Ak ju odhlásil zamestnávateľ k 31.12.2010 pri ukončení činnosti szčo. A znovu nahlásil od 1.1.2011 z S.R.O. tak keby si teraz urobila dobrovolné nemocenské poistenie z minima ( z vyššej čiastky sa neoplatí ) tak mala by materskú aj zo zamestnania aj z DNP ( musela by lekára žiadať o vypísanie dvoch materských ).
Teda materská by sa jej vyrátavala v súčte 350+329,06 tj. zo sumy 679,06 eur čo by urobilo výšku materskej cca 407 eur.

Preto je to dôležité.

Ale ak to neurobil tak naozaj nič nepomôže len nové zamestnanie a 90 dní, čo už sa moc nestíha ani tak.
martin.tirsel
04.07.11,20:01
No jednoducho, to súvisí.
Ak ju odhlásil zamestnávateľ k 31.12.2010 pri ukončení činnosti szčo. A znovu nahlásil od 1.1.2011 z S.R.O. tak keby si teraz urobila dobrovolné nemocenské poistenie z minima ( z vyššej čiastky sa neoplatí ) tak mala by materskú aj zo zamestnania aj z DNP ( musela by lekára žiadať o vypísanie dvoch materských ).
Teda materská by sa jej vyrátavala v súčte 350+329,06 tj. zo sumy 679,06 eur čo by urobilo výšku materskej cca 407 eur.

Preto je to dôležité.

Ale ak to neurobil tak naozaj nič nepomôže len nové zamestnanie a 90 dní, čo už sa moc nestíha ani tak.

Dnes sme to zisťovali a odhlásená a znovu prihlásená bola. Čiže ak sa teraz, teda 60 dní pred nástupom na materskú, prihlási na DNP a bude si platiť tie 2 mesiace minimum (to je tuším niečo okolo 110 €, nie?), tak si môže takto zvýšiť príjem? Tých 60 dní skutočne stačí? Prípadne to môže byť aj menej? A ešte by ma zaujímalo, ak by jej teraz na 2 mesiace zamestnávateľ niečo pridal, bude to mať nejaký vplyv na výsku materskej? Čo som tu tak čítal, tak zrejme nie.
Xanti
04.07.11,20:06
Dnes sme to zisťovali a odhlásená a znovu prihlásená bola. Čiže ak sa teraz, teda 60 dní pred nástupom na materskú, prihlási na DNP a bude si platiť tie 2 mesiace minimum (to je tuším niečo okolo 110 €, nie?), tak si môže takto zvýšiť príjem? Tých 60 dní skutočne stačí? Prípadne to môže byť aj menej? A ešte by ma zaujímalo, ak by jej teraz na 2 mesiace zamestnávateľ niečo pridal, bude to mať nejaký vplyv na výsku materskej? Čo som tu tak čítal, tak zrejme nie.
Ak by jej niečo pridal tak to vplyv na materskú mať bude lebo zo zamestnania bude rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej rok 2011 ... teda od začiatku roka do nástupu na materskú.

Čo sa týka DNP, tak áno stačí sa prihlásiť aj tesne pred nástupom na materskú alebo pred nástupom na PN ( ak sú problémy ) a v prípade PN treba dať vystaviť 2 marodné lístky, a detto potom v prípade materskej treba 2 žiadosti o materské ak bude mať založené DNP.

VZ na DNP minimálny je 329,06 eur ... a mesačne sa platí odvod do SP 14,47 eur... neviem akých 110 eur spomínaš. Stačí zaplatiť necelých 15 eur za mesiac ...
brčko
05.07.11,17:37
Dnes sme to zisťovali a odhlásená a znovu prihlásená bola. Čiže ak sa teraz, teda 60 dní pred nástupom na materskú, prihlási na DNP a bude si platiť tie 2 mesiace minimum (to je tuším niečo okolo 110 €, nie?), tak si môže takto zvýšiť príjem? Tých 60 dní skutočne stačí? Prípadne to môže byť aj menej? A ešte by ma zaujímalo, ak by jej teraz na 2 mesiace zamestnávateľ niečo pridal, bude to mať nejaký vplyv na výsku materskej? Čo som tu tak čítal, tak zrejme nie.

materské zo zamestnania sa jej bude rátať z obd. 1.1.-31.8.2011, pri nástupe na md v sept.2011.
na dnp sa stačí prihlásiť kedykolvek do nástupu na md.

inak by bolo dobré nastúpiť na md 5.9. (môže nastúpiť aj 6týž a 1den pred očak. term. pôrodu, aj ked to nebýva velmi zvykom), ak čaká 1dieťa a nie je osamelá, tj. ak bude poberať materské 34týž, aby jej to vyšlo do 29.4.2012 a nie 30.4., tj. za apríl by mohla poberať ešte aj rodič.príspevok, ak aspon 1den v apríly nebude poberať materské (ak sa niečo v zákonoch nezmení, napr. v dlžke poberania materského ...). Ale to už je ozaj nie také podstatné.
zuzach
06.07.11,06:24
dobrý, som na rodičovskej dovolenke, počas ktorej ale firma skrachovala, takže sa nemám kam vrátiť.. chcela by som ísť na ďaľšiu materskú a potrebovala by som poradiť, keby som sa chcela predtým zamestnať, musím odpracovať aspoň 270 dní, alebo ako je to teraz, aby som dostala slušnú materskú a mali mi ju z čoho vypočítať, lebo ako som spomínala predchádzajúca firma skrachovala a tam nie je nikto, kto by mi urobil potvrdenie pre sociálku o predpokladamom príjme. a kedže nechcem aby sa mi vyratovala materská z nejakej mimimálnej mzdy alebo z čoho sa to robí, tak vás prosím o radu.
vdaka
Mila123
06.07.11,06:33
dobrý, som na rodičovskej dovolenke, počas ktorej ale firma skrachovala, takže sa nemám kam vrátiť.. chcela by som ísť na ďaľšiu materskú a potrebovala by som poradiť, keby som sa chcela predtým zamestnať, musím odpracovať aspoň 270 dní, alebo ako je to teraz, aby som dostala slušnú materskú a mali mi ju z čoho vypočítať, lebo ako som spomínala predchádzajúca firma skrachovala a tam nie je nikto, kto by mi urobil potvrdenie pre sociálku o predpokladamom príjme. a kedže nechcem aby sa mi vyratovala materská z nejakej mimimálnej mzdy alebo z čoho sa to robí, tak vás prosím o radu.
vdaka
už si tehotná?
veronikasad
06.07.11,06:44
dobrý, som na rodičovskej dovolenke, počas ktorej ale firma skrachovala, takže sa nemám kam vrátiť.. chcela by som ísť na ďaľšiu materskú a potrebovala by som poradiť, keby som sa chcela predtým zamestnať, musím odpracovať aspoň 270 dní, alebo ako je to teraz, aby som dostala slušnú materskú a mali mi ju z čoho vypočítať, lebo ako som spomínala predchádzajúca firma skrachovala a tam nie je nikto, kto by mi urobil potvrdenie pre sociálku o predpokladamom príjme. a kedže nechcem aby sa mi vyratovala materská z nejakej mimimálnej mzdy alebo z čoho sa to robí, tak vás prosím o radu.
vdaka
kedy skončil tvoj pracovný pomer ? Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch. Môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba v SP. Ak splňaš podmienku 270 dní nem.poistenia a zamestnáš sa v novej firme, aby sa materská počítala z príjmu súčasného zamestnávatela, potrebuješ 90 dní nem.poistenia v novom zamestnaní.
martin.tirsel
06.07.11,07:48
Ďakujem všetkým veľmi pekne za rady :)
Teho
10.07.11,12:37
Vedel by mi niekto poradiť ohľadom DNP pre kamaratku, ktora ma ocakavany den porodu 7.3.2012: nemala DNP pred otehotnenim, ale ma od 7.7.2011 novu pracu. Od 7.3.2010 mala ukoncene zamestnania: 2009-30.04.2010, 1.5.2010-31.05.2010, 14.11.2010-15.04.2011, 1.5.2011-30.06.2011. Moze sa pre narok na matersku zo zamestnania pocitat to posledne 2-mesacne ukoncene zamestnanie a ostatne by sa ratali pre narok z DNP? A ak jej stačí DNP z minima, stačí keď sa prihlási až vtedy aby jej ostatne ukoncene zamestnanecke pomery + DNP robili 270 dni?
v.balogova
11.07.11,07:24
Ak by jej niečo pridal tak to vplyv na materskú mať bude lebo zo zamestnania bude rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej rok 2011 ... teda od začiatku roka do nástupu na materskú.

Čo sa týka DNP, tak áno stačí sa prihlásiť aj tesne pred nástupom na materskú alebo pred nástupom na PN ( ak sú problémy ) a v prípade PN treba dať vystaviť 2 marodné lístky, a detto potom v prípade materskej treba 2 žiadosti o materské ak bude mať založené DNP.

VZ na DNP minimálny je 329,06 eur ... a mesačne sa platí odvod do SP 14,47 eur... neviem akých 110 eur spomínaš. Stačí zaplatiť necelých 15 eur za mesiac ...


Nerozumiem tomu DNP. Veď ak chce čerpať aj odtiaľ musí poistenie trvať najmenej 270 dní. Alebo nie?
Xanti
11.07.11,07:27
Nerozumiem tomu DNP. Veď ak chce čerpať aj odtiaľ musí poistenie trvať najmenej 270 dní. Alebo nie?
Je to rada pre toho ktorého človeka. Ano DNP musí trvať 270 dní, resp. k DNP sa musí prirátať ukončené poistenie. Čo v tomto konkrétnom prípade sa má čo prirátať k DNP. Takže naozaj stačí len sa prihlásiť krátko pred nástupom na materskú k DNP a je splnená podmienka 270 dní poistenia. Lebo má ukončené poistenie.

Každý prípad je iný, treba čítať aj zadania nielen odpovede :D