SMarti
14.09.09,11:02
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu, nakoľko v pobočke Sociálnej poisťovne, do ktorej podľa trvalého pobytu patrím, mi odmietli poskytnúť informácie s odôvodnením, že dobrovoľné nemocenské poistenie je dobrovoľné a mám sama vedieť, „čo chcem“.
Dobrovoľne nemocensky poistená som bola od polovice augusta 2007 do konca marca 2008 (dovtedy som mala zaplatené každý mesiac dobrovoľné poistenie vo výške 660,- Sk + približne rovnakú sumu mi platil zamestnávateľ, keďže som bola zamestnaná ). Od apríla 2008 som DNP zrušila a znovu som ho uzatvorila v marci roku 2009, poistenie mi trvá dodnes, pričom mesačne si platím 21,- €, približne tú istú sumu mi platí zamestnávateľ.
Koncom mesiaca september 2009 by som mala nastúpiť na dlhodobú práceneschopnosť ( nakoľko som tehotná a mám rizikové tehotenstvo a povaha môjho zamestnania mi nedovoľuje pracovať, aby som neohrozila bábätko ). Práceneschopnosť by mala byť ukončená vo februári, kedy by som mala nastúpiť na materskú dovolenku, nakoľko termín pôrodu mám určený na 19. marec 2010. V súvislosti s uvedeným mám niekoľko otázok:

Na základe mojich výpočtov by som mala dostať maximálnu výšku nemocenského, keďže som za posledné dva roky bola 270 dní dobrovoľne nemocensky poistená. Kto v tomto čase, kým budem poberať nemocenské, bude za mňa platiť odvod na nemocenské poistenie? Bude platiť zamestnávateľ, ktorý platil doteraz? Mám si ja sama platiť aj naďalej dobrovoľné nemocenské poistenie vo výške 21,- €, ak chcem dostávať maximálnu možnú výšku nemocenského?
V súvislosti s nástupom na materskú dovolenku a poskytovaním materského sa chcem spýtať ( pravdepodobne to ale bude súvisieť s predchádzajúcimi otázkami ), či si mám platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, ak budem PN a po nástupe na MD chcem dostávať maximálnu možnú výšku materského? Ak áno, tak v akej výške ( myslím tým, či si mám platiť odvod za DNP v maximálnej výške z maximálneho vymeriavacieho základu )?
Ďakujem za odpovede. SMarti
brčko
14.09.09,09:55
Vzhladom na to, že splníš v čase nástupu na PN podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN, tak ti vznikne nárok na nemocenské aj z DNP (okrem zamestnania). Ak si platíš DNP z rozdielu maximálneho VZ a VZ v zamestnaní, tak by to malo byť maximálne. Od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na PN musí uplynuť ale viac ako 26týždnov, inak by sa nemocenské z DNP rátalo len z minimálnej mzdy a nie zo skutočného VZ z DNP.

Počas poberania nemocenského/materského sa nemusí platiť DNP ani iné poistenie do SP. T.j. je to obdobie, kedy je zamestnanec, zamestnávatel a aj dobrovolne NP poistená osoba oslobodená od platenia poistného. Toto obdobie sa však považuje za obdobie trvania nem.poistenia (t.j. do 270-tich dní), len pri výpočte sa tieto dni vynímajú, aby neznižovali výšku nem.dávky.

To isté platí aj o nároku na materské, aj ked tam už môžu byť nejaké zmeny v zákone, ked nastúpiš na MD až v r.2010.

Inak lepšie je uvádzať, z akého VZ si prihlásená a z ktorého platíš ako výšku poisteného.
SMarti
14.09.09,17:38
Vzhladom na to, že splníš v čase nástupu na PN podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN, tak ti vznikne nárok na nemocenské aj z DNP (okrem zamestnania). Ak si platíš DNP z rozdielu maximálneho VZ a VZ v zamestnaní, tak by to malo byť maximálne. Od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na PN musí uplynuť ale viac ako 26týždnov, inak by sa nemocenské z DNP rátalo len z minimálnej mzdy a nie zo skutočného VZ z DNP.

Počas poberania nemocenského/materského sa nemusí platiť DNP ani iné poistenie do SP. T.j. je to obdobie, kedy je zamestnanec, zamestnávatel a aj dobrovolne NP poistená osoba oslobodená od platenia poistného. Toto obdobie sa však považuje za obdobie trvania nem.poistenia (t.j. do 270-tich dní), len pri výpočte sa tieto dni vynímajú, aby neznižovali výšku nem.dávky.

To isté platí aj o nároku na materské, aj ked tam už môžu byť nejaké zmeny v zákone, ked nastúpiš na MD až v r.2010.

Inak lepšie je uvádzať, z akého VZ si prihlásená a z ktorého platíš ako výšku poisteného.

Ďakujem brčko za info. Ešte k tým 26 týždňom. Tuším mi to vychádza presne na deň. DN som sa poistila 23.3.2009 (pondelok). Na PN som chcela nastúpiť budúci pondelok 21.9.2009. Ale keď som to prerátala, tak som zistila, že presne v pondelok by mal uplynúť 26 týždeň. Rátala som to dobre? Prosím prerátaj tiež. Uvažujem, že buď si ešte zoberiem ten týždeň dovolenky, keby mi chýbal týždeň. Alebo mi stačí deň "paragraf", aby mi začiatok PN nevyšiel na posledný deň 26 týždňa? Rátam dobre? Vďaka.
brčko
21.09.09,18:49
Ďakujem brčko za info. Ešte k tým 26 týždňom. Tuším mi to vychádza presne na deň. DN som sa poistila 23.3.2009 (pondelok). Na PN som chcela nastúpiť budúci pondelok 21.9.2009. Ale keď som to prerátala, tak som zistila, že presne v pondelok by mal uplynúť 26 týždeň. Rátala som to dobre? Prosím prerátaj tiež. Uvažujem, že buď si ešte zoberiem ten týždeň dovolenky, keby mi chýbal týždeň. Alebo mi stačí deň "paragraf", aby mi začiatok PN nevyšiel na posledný deň 26 týždňa? Rátam dobre? Vďaka.

síce už neaktuálne, no mohla si nastúpiť na PN aj 21.9.09, lebo ak začalo DNP v pondelok, tak už v pondelok môžeš byť PN, lebo uplynulo 26týždnov v nedelu 20.9.09.