AnetaG
17.08.05,10:44
Mate nejake rady, na co si davat pozor v pripade pausalizovanych cestovnych nahradach? Vyslali sme zamestnanca k inemu zamestnavatelovi do zahraniacia (docasne pridelenie zamestnanca) na cca 8 mesiacov. Aby sme nemuseli stale pocitat vysku nahrad, chceme mu urcit pausalnu sumu, ktoru kazdy mesiac dostane.

Vdaka
Sefcikova
17.08.05,09:27
ja osobne s paušalizovanými cestov. náhradami nerobím, v §34 zákona o cestovných náhradách je podrobnejčie rozpísané na čo si treba dávať pozor.



napr. : paušálne náhrady určuje zamestnávateľ a nemusí mať pri tom súhlas zamestnanca
pri stanovení paušálu zamestnávateľ vychádza z priemerných podmienok stanovených pre výpočet cestovných náhrad, ktoré zisťuje z dokladov za určité časové obdobie, počas, ktorého sa cestovné náhrady poskytovali
ku každému paušálu sa vyžaduje kalkulácia cestovných náhrad, počas ktorých bol paušál určený
pri výpočte paušálu môže zamestnávateľ zohľadniť aj nepovinné úhrady, na ktoré zamestnávateľ zamestnancovi prispieva, potom treba paušál rozdeliť na výdavky z nárokových náhrad a fakultatívnych náhrad (čiže daňovo uznaných alebo neuznaných výdavkov u zamestnávateľa a zdaniteľných alebo nezdaniteľných príjmov u zamestnanca
AnetaG
17.08.05,13:20
Dakujem. Mala by som este jednu otazku, resp. poprosim o utvrdenie. Sledujem cest. nahrady za urcite obdobie a na zaklade toho spravim pausal napr. na 1 mesiac. Pausal podla mna zahrna riziko, ze raz vyplatim zamestnancovi viac, inokedy menej. Napr. v dalsom mesiaci bude zamestnanec o 3 dni dlhsie v zahranici, ale kedze sme urcili pausal, nemusim mu tieto tri dni doplatit - podmienky ostali viac-menej standardne ako tie, z ktorych som pausal pocitala, vykyv je maly a akceptovatelny. (?)
azalka
17.08.05,14:34
Dakujem. Mala by som este jednu otazku, resp. poprosim o utvrdenie. Sledujem cest. nahrady za urcite obdobie a na zaklade toho spravim pausal napr. na 1 mesiac. Pausal podla mna zahrna riziko, ze raz vyplatim zamestnancovi viac, inokedy menej. Napr. v dalsom mesiaci bude zamestnanec o 3 dni dlhsie v zahranici, ale kedze sme urcili pausal, nemusim mu tieto tri dni doplatit - podmienky ostali viac-menej standardne ako tie, z ktorych som pausal pocitala, vykyv je maly a akceptovatelny. (?)Paušál by mal zjdenodušiť proces vyplácania náhrad. Celkom by som nesúhlasila s tým, že počítaš +- nejaké dni. Ja idem paušalizovať tiež, pretože dosť často chodia zamestnanci do zahraničia a pomaly nič iné nerobím, len dávam zálohy a naháňam vyúčtovanie. Ja to idem robiť takto (toto sa týka ČR):
- celodenný nárok na diéty krátený o poskytnutie raňajok (ubytovanie je kalkulované na hotel, kde vlastne bývali aj v minulosti) * počet celých dní + adekvátna časť zo dňa odchodu a príchodu
- MHD lístok na cestu z hotela na pracovisko a späť - t.j. 2x14Kč cena lístka + 2x20 Kč MHD lístok od autobus.stanice na hotel (príchod-odchod) + 2 14 Kč lístky rezerva (časové lístky sa mi neoplatia - počítala som to)
- cena autobusu - tam a späť (410*2) + 25 Sk+25 Kč batožina
Toto všetko budem mať nastavené vo formulári, pred odchodom na prac.cestu mi len povie odkedy dokedy a vyplatím mu rovno vypočítanú sumu v Sk a v Kč. Ak pôjde svojim autom alebo bude bývať u rodiny - jeho vec.

Ešte doplňujem : Tým pádom budem mať aj kalkuláciu a aj možnosť zmeny pre prípad zmeny niektorej položky (zmena výšky náhrad al. zmena ceny lístkov)
Marína
23.10.08,13:30
Mám otázku. Musí SZČO podľa §19 ods.2 písm.e) preukazovať PHL dokladom o ich nákupe, ak si do výdavkov uplatňuje paušalizované cestovné náhrady?
Tweety
23.10.08,13:45
Mám otázku. Musí SZČO podľa §19 ods.2 písm.e) preukazovať PHL dokladom o ich nákupe, ak si do výdavkov uplatňuje paušalizované cestovné náhrady?
Logika mi hovorí, že ak niečo preplácam paušálne, nie podľa skutočných nákladov -nepotrebujem teda ani žiaden doklad. Ale či je to aj správne? Logika nemusí stále platiť.
Denda
23.10.08,14:02
Mám otázku. Musí SZČO podľa §19 ods.2 písm.e) preukazovať PHL dokladom o ich nákupe, ak si do výdavkov uplatňuje paušalizované cestovné náhrady?
To sa myslí aké paušalizované?
Marína
23.10.08,15:55
Opravujem na paušálne výdavky. Myslí sa tým paušalizácia cestovných náhrad(paušálna suma náhrady) podľa §34 zákona o cestovných náhradách (http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html).
Chobot
23.10.08,22:00
Mám otázku. Musí SZČO podľa §19 ods.2 písm.e) preukazovať PHL dokladom o ich nákupe, ak si do výdavkov uplatňuje paušalizované cestovné náhrady?

Myslím, že jednoznačná odpoveď na toto nie je. Treba pozorne vychádzať zo znenia zákona od dani z príjmu. Ten uvedený odsek hovorí nasledovné:

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

V ustanovení sú síce odvolávky na ZoCN, ale myslím, že pre SZČO neplatí tento zákon v plnom rozsahu, ako na zamestnanca. Náhrady pre SZČO sú upravené v ZoDzP, len kvôli sadzbám sú odkazy na ZoCN. A pretože ZoDzP neumožňuje paušalizovať náhrady, myslím, že SZČO nemôže tieto CN paušalizovať, najmä nie náhrady za použitie auta. Tam je vyslovene uvedené, že mu patria výdavky vo výške za spotrebované PHM a základnej náhrady.

O paušalizovaní hovorí len ZoCN, nie daňový zákon, preto paušalizovať sa dajú len pracovné cesty zamestnancov. SZČO si musí pre daňové účely viesť presnú evidenciu pracovných ciest.

Je to len môj názor a neručím za to, že je správny. Iní môžu mať iný názor.
Melnick
23.10.08,22:42
Evka, zrejme tento príspevok som mala na mysli pri našej včerajšej diskusii.:)

andrej_rvRe: Auto živnostníka a cestovné náhrady

Citát:
Pôvodca textu príspevku: Jankaaa http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/19656-auto-zivnostnika-a-cestovne-nahrady-post620800.html#post620800)
Som Szčo a používam na podnikanie súkr.auto/nezarade do majetku/. Uplatnujem si náhradu 6,2 + prejazdené km. Je potrebné dokladať bločky o nákupe PHL? Alebo iba stačí iba preukázať cenu PHL v čase služobnej cesty? Napr.výpis zo štat.úradu.

Podľa znenia ZoDP platného do 31.12.2007 sa pri výpočte náhrad za spotrebované PHL mala použiť cena platná v čase použitia vozidla. Spôsob jej dokladovania zákon ani iný predpis neuvádzal. Podľa môjho názoru akceptovateľným dokladom o cene v čase použitia vozidla môže byť aj údaj zo stránky ŠÚ SR.
V zmysle novely ZoDP sa od 1.1.2008 musí použiť cena platná v čase nákupu. Podľa mňa bude teda spotrebu PHL nutné dokladovať bločkom o nákupe PHL (s nákupom PHL minimálne vo výške spotreby vykázanej na ubehnuté km).
Teoreticky by ešte mohlo prísť do úvahy potvrdenie z čerpacej stanice o aktuálnej cene PHL, ale s jeho získavaním k jednotlivým cestám by asi boli technické problémy :).
Marína
24.10.08,06:03
Ďakujem Tibor. Mala som ten istý názor. Zneistil ma jeden audítor, ktorý tvrdí, že SZČO si môže výdavky na cestovné paušalizovať. On sa odvoláva na celý ZoCN.
Ďakujem Majka. To o preukazovaní cien je mi jasné( kuk http://www.porada.sk/846443-post205.html ;)), zaujímalo ma ich preukazovanie, ak by bola možná paušalizácia.
Marína
27.10.08,15:42
časť citátu:


...................
Je to len môj názor a neručím za to, že je správny. Iní môžu mať iný názor.
Tvoj názor je úplne zhodný s DR SR. Ešte raz ďakujem.:)

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v zákone o dani z príjmov sú podľa §19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov aj výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Ide o výdavky na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu. Ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy.

Ustanovenie § 34 zákona o cestovných náhradách týkajúce sa paušalizácie cestovných náhrad nemožno priamo aplikovať na podnikateľov. Vzhľadom na to, že na podnikateľov sa aplikuje zákon o cestovných náhradách prostredníctvom zákona o daniach z príjmov, nie je prípustné, aby podnikatelia priamo na seba aplikovali ustanovenie § 34 zákona o cestovných náhradách. Paušálne náhrady môže podnikateľ uplatniť len vo vzťahu k svojim zamestnancom. Daňový zákon totiž vychádza zo zásady preukázateľnosti výdavkov (nákladov) pre zistenie základu dane.
Odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň.

Prosím o odpoveď na moju otázku. FO - podnikateľ využíva súkromné vozidlo na podnikanie. Môže si podľa §34 Zák. o cestovných náhradách paušalizovať cestovné náhrady? V ustanovení §19 Zák. o dani z príjmu je odvolávka na Zák. o cestovných náhradách, neviem však posúdiť či Zák. o cestovných náhradách platí v plnom rozsahu na FO - podnikateľa tak ako u zamestnanca.
atibora
01.04.09,10:42
Mám dotaz, keď poskytujem zamestnancovi paušál stravné a bude čerpať dovolenku alebo bude PN, patrí plná výška paušálu alebo sa kráti.
Chobot
01.04.09,10:50
Mám dotaz, keď poskytujem zamestnancovi paušál stravné a bude čerpať dovolenku alebo bude PN, patrí plná výška paušálu alebo sa kráti.

A čo si Vy, vojíne atibore, predstavujete pod slovom "paušál stravné"?
atibora
01.04.09,10:57
Vzmysle zákona o cest.náhradách §34 paulizujeme cestovné náhrady.