daniela.ka
14.09.09,13:43
Dobrý deň,
budem veľmi rada, keď sa nájde niekto, kto mi poradí (nakoľko sa mi v práci už tak vyhrotila situácia, že už neviem ako ďalej). Môj problém spočíva v tom, že pracujem ako učiteľka na 70 % v jednotriednej materskej škole, v ktorej je prevádzka od 7:30 do 15:30. Spolu so mnou je tam ešte riaditeľka, ktorá má tiež 70 %-ný úväzok. Ako by sa dala vyriešiť táto situácia, aby bola dodržaná miera vyučovacej povinnosti? Starosta nejako nereaguje na to, že by sme mali mať prácu rozdelenú na priamu prácu s deťmi a prípravu. Alebo nechápe, že keď chcem svoju prácu robiť dobre, tak sa potrebujem na ňu aj pripraviť? Ja neviem, ale už sa s ním nevládzem hádať, pretože sa s ním o tom normálne dohodnúť nedá. :confused: Vopred ďakujem za rady.
polka
14.09.09,14:44
Dobrý deň,
budem veľmi rada, keď sa nájde niekto, kto mi poradí (nakoľko sa mi v práci už tak vyhrotila situácia, že už neviem ako ďalej). Môj problém spočíva v tom, že pracujem ako učiteľka na 70 % v jednotriednej materskej škole, v ktorej je prevádzka od 7:30 do 15:30. Spolu so mnou je tam ešte riaditeľka, ktorá má tiež 70 %-ný úväzok. Ako by sa dala vyriešiť táto situácia, aby bola dodržaná miera vyučovacej povinnosti? Starosta nejako nereaguje na to, že by sme mali mať prácu rozdelenú na priamu prácu s deťmi a prípravu. Alebo nechápe, že keď chcem svoju prácu robiť dobre, tak sa potrebujem na ňu aj pripraviť? Ja neviem, ale už sa s ním nevládzem hádať, pretože sa s ním o tom normálne dohodnúť nedá. :confused: Vopred ďakujem za rady.
Nariadenie vlády č. 238/2004 o rozsahu vyučov. a vých. činnosti pedag. zamestnancov je zatiaľ platné. Tu je § 2, v ktorom je jasne napísané, z akých dvoch zložiek pozostáva pracovný čas pedag. zamestnancov. Toto nariadenie platí aj pre obce ako zamestnávateľov pedag. zamestnancov materských škôl. Treba si ho len pozorne preštudovať.
Pracovný čas v zmysle KZ vyššieho stupňa je 37,5 hodiny týždenne,tento však u pedagogických zamestnancov pozostáva z dvoch zložiek:
1) Učiteľ MŠ má úväzok (priama činnosť s deťmi) 28 hodín týždenne, teda 5,6 hodiny denne.
2)Zvyšných 9,5 hodín za týždeň(do 37,5 hod.) tvoria ostatné činnosti, súvisiace s pedagogickou činnosťou.
Ak Váš úväzok je 5 - 6 hodín denne (28 hod. týždenne), patrí Vám plat za 100%-ný úväzok. Nebojte sa obrátiť na vyššie inštitúcie, napr KŠÚ, alebo Inšpektorát práce.
polka
14.09.09,14:54
Pripájam ešte Nariadenie vlády č. 238/2004, ktoré som zabudla pripojiť v predchádzajúcom príspevku a v ktorom si tiež nájdete týždenný úväzok riaditeľky MŠ vo Vašom prípade je to 23 hodín (100 %-ný úväzok).
daniela.ka
14.09.09,19:30
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Som rada, keď viem, že skutočne nemajú pravdu, ale celá situácia je však zložitejšia. Riaditeľka radšej napíše pracovnú dobu obom tak ako ju chce mať obec aj keď vie, že to správne nie je. Ja by som si chcela dať do poriadku aspoň svoje veci, preto som jej navrhla, aby mi rozpísala pracovný čas na priamu prácu s deťmi a prípravu. Dnes mi oznámila, že budeme musieť pracovať tak ako sme pracovali do teraz a budem musieť dodržať pracovnú dobu ako má napísané ona,t.j. dopoludňajšia smena: dva dni v týždni 7:30 - 12:20 a tri dni 7:30 - 13:20 (hoci už 7:15 sa pripravujem) a odpoludňajšia smena: ona si napísala 10:15 - 15:30 a mne 10:45 - 15:30 (hoci sa pripravujem alebo venujem deťom od 10:15). Nevychádza mi to ani na 100 %, ani na 70 % ............. preto by mi pomohlo, keby mi niekto napísal, ako presne by som mala mať rozvrhnutú pracovnú dobu pri 70 %-nom úväzku. Ja som si to už počítala, ale nie som si istá, či to tak skutočne môže byť. Preto by mi pomohli viaceré návrhy.
A čo sa inšpektorátu práce týka ......................... kontrola by mohla zavítať asi do každej druhej škôlky v našom okolí od kedy patríme pod obce, tak je v nich "bordel" (podľa toho čo počúvam). Veď aby sa o deti starali školníčky???!!!
daniela.ka
14.09.09,19:34
A ešte som zabudla na dvojsmennosť. Máme v takomto prípade právo na príplatok za dvojsmennosť?
edu21
15.09.09,18:11
Áno, máte nárok pri celodennej prevádzke MŠ na príplatok za smennosť.
daniela.ka
22.09.09,18:10
Nikto mi s tým počítaním nepomôže?
jaros5
30.09.09,07:53
Nikto mi s tým počítaním nepomôže?

Nariadenie vlády č. 238/2004 o rozsahu vyučov. a vých. činnosti pedag. zamestnancov je zatiaľ platné. Tu je § 2, v ktorom je jasne napísané, z akých dvoch zložiek pozostáva pracovný čas pedag. zamestnancov. Toto nariadenie platí aj pre obce ako zamestnávateľov pedag. zamestnancov materských škôl. Treba si ho len pozorne preštudovať.
Pracovný čas v zmysle KZ vyššieho stupňa je 37,5 hodiny týždenne,tento však u pedagogických zamestnancov pozostáva z dvoch zložiek:
1) Učiteľ MŠ má úväzok (priama činnosť s deťmi) 28 hodín týždenne, teda 5,6 hodiny denne.
2)Zvyšných 9,5 hodín za týždeň(do 37,5 hod.) tvoria ostatné činnosti, súvisiace s pedagogickou činnosťou.
Ak Váš úväzok je 5 - 6 hodín denne (28 hod. týždenne), patrí Vám plat za 100%-ný úväzok. Nebojte sa obrátiť na vyššie inštitúcie, napr KŠÚ, alebo Inšpektorát práce.

Ak máte v PZ daný čiastočný úväzok ( 0,7 resp, 70%), tak máte mať v rozvrhu 19,6 hodiny priamej vých.-vzdel. činnosti s deťmi a celkový týždenný prac. čas 26,25 hodiny;

Priamu činnosť s deťmi je určená rozvrhom a celkový pracovný čas sa eviduje v knihe dochádzky;

Podľa toho ako uvádzate vašu prac. dobu (nepočítal som presne, ale letmo prehliadnuté to vyzerá byť správne rozvrhnuté);
Nehovorím o priamej činnosti s deťmi - nepoznám váš rozvrh;
susann2
30.09.09,09:14
Áno, máte nárok pri celodennej prevádzke MŠ na príplatok za smennosť.
§ 90 ods.7 zákona 311/2001 Z.z
(7) Ranná zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 6. hodinou a 14. hodinou. Odpoludňajšia zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 14. hodinou a 22. hodinou. Nočná zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 22. hodinou a 6. hodinou.

Mne to nevychádza, ja tvrdím že nie. U nás sa príplatok za smennosť v MŠ nevypláca.
susann2
30.09.09,11:04
Nikto mi s tým počítaním nepomôže?
Je 28 hod. týždenne priama výchovná činnosť učiteľky v MŠ. Pri 70 % úvazku je to týždenne 19,60 hod. a denne 3,92 hod. priamej výchovnej činnosti. Je 7,5 hod. denný pracovný čas, 70 % je 5,25 hod. Keďže denne by si mala byť pri deťoch 3,92 hod, zbytok času do 5,25 hod. je príprava na vyučovanie resp. iné práce súvisiace s tvojim zaradením.
daniela.ka
30.09.09,19:41
Ďakujem za rady.
Susann2 - aj mne to tak vychádza.
Dnes mi dokonca jedna pani, ktorá pracovala na školstve povedala, že podľa toho, ako som jej situáciu opísala, by sme mali mať úväzky 89 %. V tomto prípade tomu už nerozumiem vôbec.