erste
14.09.09,14:47
Dobrý deň. Chcel by som vás požiadať o nasledovnú radu: S manželkou sme sa zosobášili pred 4 rokmi. Priatelili sme sa spolu 10 rokov a ja som kúpil starší rodinný dom a celý som ho na vlastné náklady (a finančnú pomoc mojich rodičov) zrekonštruoval. Pred svadbou sme sa nastahovali. Na liste vlastníctva som vedený iba ja ako vlastník nehnutelnosti. Manželka tu má iba trvalý pobyt. Pred svadbou som neuzavrel žiadnu predmanželskú zmluvu. Manželka sa nevie stále rozhodnúť, či ma ešte má rada alebo nemá. Chcem sa spýtať či by mala nárok na dom, ak by sa so mnou rozviedla? Nemôže sa stať to, že by to ešte so mnou nejaký ten rok vydržala a potom by mala nárok na dom? Deti nemáme. Veľmi pekne ďakujem.
ritzo
14.09.09,12:54
narok ma na vsetko resp. polovicu co ste nadobudli pocas manzelstva teda na dom pred manzelstvom a pokial nie je napisana na liste vlastnictva narok nema...trvaly pobyt ako vlastnik nehnutelnosti mozte zrusit..
Chobot
14.09.09,12:54
Dobrý deň. Chcel by som vás požiadať o nasledovnú radu: S manželkou sme sa zosobášili pred 4 rokmi. Priatelili sme sa spolu 10 rokov a ja som kúpil starší rodinný dom a celý som ho na vlastné náklady (a finančnú pomoc mojich rodičov) zrekonštruoval. Pred svadbou sme sa nastahovali. Na liste vlastníctva som vedený iba ja ako vlastník nehnutelnosti. Manželka tu má iba trvalý pobyt. Pred svadbou som neuzavrel žiadnu predmanželskú zmluvu. Manželka sa nevie stále rozhodnúť, či ma ešte má rada alebo nemá. Chcem sa spýtať či by mala nárok na dom, ak by sa so mnou rozviedla? Nemôže sa stať to, že by to ešte so mnou nejaký ten rok vydržala a potom by mala nárok na dom? Deti nemáme. Veľmi pekne ďakujem.

Nie, nemá nárok.

Evidentne si ten dom nadobudol ty ešte pred manželstvom a si aj výlučný vlastník nehnuteľnosti zapísaný v katastri. To, že si uzavrel manželstvo nemá vplyv na vlastníctvo domu, ktorý je naďalej tvojim vlastníctvom, aj keby manželstvo trvalo ďalších 20 rokov.

Takže v prípade rozvodu by manželka nemala nárok na vysporiadanie z domu.
kaco11
14.09.09,12:56
nárok na dom resp. časť domu mala, keby vedela preukázateľne dokázať, že peniaze použité na opravu, rekonštrukciu a podobne boli aj je, resp.boli jej. Do bezpodielového vlastníctva spadá všetko čo ste spolu ako manželia nadobudli počas manželstva. Všetko pred manželstvom, dedením a darom je vyňaté. Dom v tomto prípade je tvoj, ale to sa samozrejme netýka zariadenia nadobudnutého počas manželstva a peňazí investovaných počas manželstva do rekonštrukcie domu.
Chobot
14.09.09,12:57
...trvaly pobyt ako vlastnik nehnutelnosti mozte zrusit..

K tomuto len doplním:

nemôže to zrušiť, kým sú manželia. Po rozvode už môže zrušiť exmanželke trvalý pobyt v dome - zákon o hlásení pobytu občanov § 7:

(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) ...
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,
kaco11
14.09.09,12:57
človek sa na chvílu obzrie za prácou a potom sa len opakuje:)
stanik18
30.09.09,11:51
Dobry den prajem. Mame tiez podobny problem s delením majetku po rozvode rodicov. Moja mama nadobudla darovacou zmluvou pozemok. Pocas manzelstva sa zacalo so stavbou pristavby k rodinnemu domu. V kolaudacnom rozhodnutí su uvedení ako stavebníkmi moja mama s otcom. Pocas manzelstva vsetko financovala mamina. Po rozvode sa rodica ustne dohodli o rozdeleni majetku - mama splacala pozicku na dom s tym,ze dom ostava v jej vlastníctve + detom a otec si zobral spolocne nadobudnute auto. Otec o dom nejavil ziadny zaujem. A ani doteraz ho neprejavil.
Pred nedavnom sme zistili, ze v LV nie je uvedena na danej parcele stavba, iba zastavana plocha a nadvorie + zahrady. Na LV je uvedena iba mama. Teraz riesime zapis stavby do KN. Chcem sa spytat - ma otec nejake pravo na tuto pristavbu? Vsetky poplatky spojene s uzivanim domu/pristavby plati mama. Po rozvode nebola uzavreta ziadna pisomna dohoda o rozdeleni majetku, iba vyssie spominana ustna dohoda. Rodicia su rozvedeni 18 rokov.
Je pravda, ze po 3 rokoch od rozvodu, ked si otec nepodal ziadost o majetkove vyrovnanie, straca nan narok a ostava tak rod.dom iba vo vlastnictve mamy?
Dakujem za odpovede.
kaco11
30.09.09,13:11
1. dar nepatrí do BSM
2. na dom máte druhý LV. Na LV od pozemku je vyňatá časť pozemku, na ktorej máte oprávnenie stavať a kde aj dom postavený je.
3. do troch rokov od rozvodu, pokial ziadna zo zúčastnených strán nepodá žiadosť o vyrovnanie BSM, tak majetok by mal ísť na 1/2. Počas manželstva a do troch rokov od rozvodu sa bavíme o bezpodielovom vlastníctve manželov t.j, že nie je presne dielom vyšpecifikovaná časť, ktorá patrí manželovi a ktorá manželke /dielmi/.
4. ústna dohoda podľa zákona a pred súdom je tiež dohoda a platná tak isto ako písomná forma, ale je ťažšie dokázateľná a preukázateľná.

to je len na vysvetlenie. Skôr by ma ale zaujímali bližšie podrobnosti nadobudnutia majetku. Píšeš, že pozemok bol darovaný.
Na pozemku bol už dom??
ten bol tiež darovaný????
pokiaľ nebol ako a kedy bol postavený???
prístavba bola predpokladám počas manželstva postavená.
Dokáže mama vydokladovať financovanie celej stavby/prístavby?


a teraz otázka mimo témy, obávaš sa, že otec by sa po tých rokoch ozval??? 18 rokov je predsa len dlhá doba.
stanik18
30.09.09,14:32
Dakujem za odpoved.
Mame len 1 LV, kt. nadobudla mama darovacou zmluvou. Do daru mama dostala pozemok, na kt. bol postaveny aj dom. Ten sa zbural a na tom istom mieste sa zacala stavat pristavba, kt. sa pocas manzelstva dostavala. Financovanie pristavby moze mama vydokladovat.
Problem je v tom, ze mama mi chce darovat tuto pristavbu aj s pozemkom. Ked sme to isli riesit, zistili sme, ze na LV nie je zapisana stavba, kt. bola skolaudovana uz v r. 90. Na kolaudacnom rozhodnuti figuruje aj otec. A nevieme co s tym, ci potrebujeme aj jeho suhlas so zapisom stavby do KN alebo nie. Ak ano, ci ma pravo si narokovat na cast z pristavby,ak pred rokmi o to nemal zaujem a pod. Ci treba ist s tym na sud alebo zvolit inu cestu. S otcom nie sme v kontakte od rozvodu. Vopred dakujem za odozvu.
Janka215
02.10.09,08:23
Dobry den.Rozviedla som sa pred 3 mesiacmi a chceme sa teraz majetkoprávne vyrovnat.Ex manžel dohodol schodzku z jeho znamym ktorý má vysvetlit mne ako sa mozeme mimosudne dohodnúť.Kedze je to manzelov známy tak predpokladám že bude stáť na manželovej strane.Počas nášho manželstva sme si postavili dom na ktorý sme si zobrali hypo.úver.Použili sme aj peniaze z predaju bytu ktorý sme si nadobudli takisto v spoločnom manželstve.Máme spolu dve deti.Manžel nás v dome nechcel a tak nám dal termín k odsťahovaniu.Museli sme sa odsťahovať pretože sa k nám správal hrubo.Ja bývam teraz pri mojej mame v 2 izbovom byte.Ex manžel sa mi vyhráža že ma vyplatí iba z úveru čomu ja nerozumiem.Chcem sa spýtať či súd prihliada na potreby detí,kedže môj exmanžel tvrdí že deti nemajú z majetkovým vysporiadaním nič.Ex manželov otec nám poskytol finančnú čiastku na dom.Neviem či má na to doklad a ako sa s tým počíta keď majetok máme v BSM.Ďakujem
ivka70
02.10.09,08:32
Dobry den.Rozviedla som sa pred 3 mesiacmi a chceme sa teraz majetkoprávne vyrovnat.Ex manžel dohodol schodzku z jeho znamym ktorý má vysvetlit mne ako sa mozeme mimosudne dohodnúť.Kedze je to manzelov známy tak predpokladám že bude stáť na manželovej strane.Počas nášho manželstva sme si postavili dom na ktorý sme si zobrali hypo.úver.Použili sme aj peniaze z predaju bytu ktorý sme si nadobudli takisto v spoločnom manželstve.Máme spolu dve deti.Manžel nás v dome nechcel a tak nám dal termín k odsťahovaniu.Museli sme sa odsťahovať pretože sa k nám správal hrubo.Ja bývam teraz pri mojej mame v 2 izbovom byte.Ex manžel sa mi vyhráža že ma vyplatí iba z úveru čomu ja nerozumiem.Chcem sa spýtať či súd prihliada na potreby detí,kedže môj exmanžel tvrdí že deti nemajú z majetkovým vysporiadaním nič.Ex manželov otec nám poskytol finančnú čiastku na dom.Neviem či má na to doklad a ako sa s tým počíta keď majetok máme v BSM.Ďakujem


Deti skutocne s vysporiadanim BSM nemaju nic spolocne.
Pri rozdelovani majetku mas narok na 1/2 spolocne nadobidnuteho majetku aj spolocne nadobudnutych uverov.

Takze vlastne mas narok na polovicu hodnoty domu a mala by si doplatit polovicu zvysku hypoteky.
Ak sa viete dohodnut a tieto navzajom zapocitat - cize od 1/2 hodnoty domu odpocitate polovicu zvysku uveru a manzel ti vyplati rozdiel s tym, ze dom aj hypoteka zostanu jeho, tak sa dohodnut da.

Pozri, vysvetlit si cokolvek mozes dat, ak sa ti nebudenieco pozdavat, mas cas si to prejst zasa ty ci uz s pravnikom alebo niekym, kto sa tiez vyzna. Nic priamo na mieste podpisovat nemusis.

Je mozne, ze dar od exmanzelovho otca sa bude snazit manzel odpocitat od hodnoty domu, ked to bude vediet preukazat a aj to, ze dar bol vyslovene jeho a nebol to dar manzelom - teda vam obom, pravdepodobne to budes musiet uznat.
Flinstone
02.10.09,08:36
Dobry den.Rozviedla som sa pred 3 mesiacmi a chceme sa teraz majetkoprávne vyrovnat.Ex manžel dohodol schodzku z jeho znamym ktorý má vysvetlit mne ako sa mozeme mimosudne dohodnúť.Kedze je to manzelov známy tak predpokladám že bude stáť na manželovej strane.Počas nášho manželstva sme si postavili dom na ktorý sme si zobrali hypo.úver.Použili sme aj peniaze z predaju bytu ktorý sme si nadobudli takisto v spoločnom manželstve.Máme spolu dve deti.Manžel nás v dome nechcel a tak nám dal termín k odsťahovaniu.Museli sme sa odsťahovať pretože sa k nám správal hrubo.Ja bývam teraz pri mojej mame v 2 izbovom byte.Ex manžel sa mi vyhráža že ma vyplatí iba z úveru čomu ja nerozumiem.Chcem sa spýtať či súd prihliada na potreby detí,kedže môj exmanžel tvrdí že deti nemajú z majetkovým vysporiadaním nič.Ex manželov otec nám poskytol finančnú čiastku na dom.Neviem či má na to doklad a ako sa s tým počíta keď majetok máme v BSM.Ďakujem
dar od jeho otca sa nevsťahuje do BSM. Deti skutočne s vysporiadaním vášho majetku nemajú nič, je to Bezpodielové Spoluvlastníctvo Manželov. Na stretnutie s manželom a jeho známym ohľadne vysporiadania nechoďte sama. Najlepšie s právnikom, ktorý bude zastupovať vaše záujmy. Dohoda o vysporiadaní BSM je oveľa lepšia ako sa roky súdiť, ale prítomnosť vášho právnika môže zabezpečiť korektnú dohodu.
Janka215
08.10.09,15:44
Takze zatial Vam velmi pekne dakujem za Vase rady a odpovede.Urcite si vypocujem nazor jeho strany a potom sa skusime dohodnut.Dakujem
Janka215
24.10.09,17:21
Dobry den.Takze nakoniec sme vobec neboli u jeho znameho lebo to odvolal.Teraz chce manzel len sudne majetkove a to tak ze ked som mu telefonovala ako sa ideme dohodnut povedal,ze sa so mnou nebude o nicom bavit iba na sude.Vyhrazal sa mi ze budem strasne lutovat a ze on uz ma na vsetko doklady.Neviem ake doklady ma jedine,ze nam poskytol jeho otec peniaze na hrubu stavbu ale o tom ja neviem nic.Ja mam tiez este z nasho spolocneho manzelstva uver ktori splacam a exmanzel zase splaca hypouver.Chcela som mu povedat ze v praci nam nevyplacaju mzdu a som v omeskani s platbou za uver ktori splacam ja,ale nechce sa so mnou o nicom bavit len cez sud a ja sa obavam ze pride exekucia.Na 2 deti mi ma vyplacat 300 Eur ale vyplaca 200 s tym ze mi doplati.Teraz naozaj neviem co mam robit.Na pravnika nemam peniaze.Prosim poradte.Dakujem
kaco11
24.10.09,21:33
Čo sa týka úveru, okamžite by som sa postavila a išla do banky si to s nimi vysvetliť, aby k tej exekúcii neprišlo. Treba s nimi komunikovať. Je to možno drahšie, ale v niektorých prípadoch sa dajú splátky odložiť. Čo sa týka manžela a jeho platenia výživného, tak to by som oznámila na súd, že nezaplatil. Pokiaľ je to samozrejme viac ako tri mesiace. Možno to niekto uzrejmí, ale ja to chápem tak, že keď nezaplatí plnú súdom určenú čiastku tak sa to berie tak, že nezaplatil. V tom prípade môže mať problémy a ty tie peniaze potrebuješ. A to že má doklady a podobné vyhrážky? Ty ho poznáš, ty si s ním žila. Ty vieš sama najlepšie,ale ja si myslím, že do veľkej miery to bude len psychické zastrašovanie a deptanie ťa. Treba len vydržať. Bude to ešte nadlho.
Janka215
25.10.09,06:24
Velmi pekne dakujem.Ja uz som dost psychicky na dne z nasho manzelstva.Este by som sa chcela opytat lebo celkom dobre tomu nerozumiem,ze keby mal darovaciu listinu na nejake peniaze od jeho otca ale ja o nijakej dodnes neviem mala by som byt z jeho strany na to niekedy upozornena napr.pred zacatim stavby nasho domu aby som si to mohla rozmysliet?Ze teda vylucne jemu otec prispel nejakou sumou na stavbu.Tuto sumu potom pri majetkovom musim odratat od hodnoty domu?Dakujem
Janka215
25.10.09,08:56
Takže ďakujem.Teraz neviem čo je pre mňa užitočné urobiť.On mi povedal že,aby som ja podala majetkové a že sa uvidíme na súde.Či by teda nebolo pre mňa lepšie nechať to teraz tak a podať až po 3 rokoch.Určite viem že majú veľa známych právnikov a nie je problém vystaviť rôzne pre nich potrebné dokumenty aj so spätnou platnosťou.Ja také šťastie nemám.Takto sa mi vyhrážal už dávnejšie,že si zariadi všetko tak aby nemusel platiť na deti a mne aby nič nedal.To že nás vyhadzoval z domu a deti to psychicky veľmi zle znášali tak že chodím so synom ku psychológovi asi nebude mať dáky vplyv.Jeho posledné slová adresované synovi boli naozaj hrozné a že ho už nechce v živote vidieť.Teraz rozpráva,že deti môžu ísť ku nemu bývať a že on nás nevyhodil.Tak neviem či sa poradiť s právnikom alebo to zatiaľ nechať tak.
kaco11
25.10.09,15:20
Na jednej strane by bolo pre teba na margo darovacej zmluvy,ktora je najmensi problem vystavit,nechat to tri roky a pak 50 na 50. Co sa tyka zastrasovania bude to robit. Je jedno ci ex muz alebo zena. V tychto pripadoch sa robia zakernosti. Treba sa obrnit trpezlivostou a silou len kvoli tomu dobremu a krasnemu co z vasho manzelstva vzniklo - vasim detom. Tie za nic nemozu a ked to nevie ex tak ty musis byt dvojnasob silna. Vela stastia
Dáša_
25.10.09,21:08
Ja si myslím, že najskôr si musíš sama sadnúť a všetko spísať.
1. kúpili ste spolu byt - ten ste predali a utržili ste x korun. Stale ešte splácate pôžičku na tento byt? tak to mám chápať?
2. postavili ste dom, jeho hodnota je y korun. V hodnote domu je to, čo ste utržili za byt plus dar plus hypotéka. Je to tak?

Ak je to tak, tak od momentálnej hodnoty domu odpočítajte dar otca (ak naozaj bol a dá sa preukázať, že ste ho potrebovali a na čo ste ho použili). Zvyšok rozdelľte na polovicu. To na začiatok.
Janka215
26.10.09,15:55
Velmi pekne všetkým Vám ďakujem.No asi podla toho čo ho poznám bude najlepšie počkať tie 3 roky.Už si stihol nájsť aj priateľku zo 4 detmi.Je teda dosť možné že ju chce čo najskôr nasťahovať do domu pretože už bola aj v našom dome kde máme ešte svoje veci.
Odpoveď pre Dášku:Byt sme nemali na splátky ale sme si ho počas nášho bývania odkúpili.Začali sme stavať dom na ktorí nám dal tesť fin.čiastku.Zobrali sme si úver a predali sme byt z ktorého peniaze sme použili na dostavanie domu.Veľa vecí sme robili svojpomocne.O BZM:Ja som mu to aj tak vysvetlila,že sa odráta čiastka od jeho otca a rozdelí sa na polovice aj úver.Nechce so mnou komunikovať,že už len súdne.Jeho otec by mohol podľa mňa vybaviť potrebné papiere(má veľa známych právnikov),myslím tým na veci ktoré sme spolu postupne kupovali.Napr.ja nemám nejaké doklady,ktoré by to mohli vyvrátiť.Ja som živila 4 roky našu rodinu pretože on mi nedával peniaze s tým,že spláca úver.Na konci roku vždy dostal peniaze od otca formou daru a z tých peňazí napr.kúpil auto atď.Lenže ja som celý rok od neho nedostala ani korunu a musela som šetriť aby mi to vychádzalo.Na konci roku som teda aj čakala,že mi niečo aj dá z tých jeho peňazí aspoň na deti,ale on mi povedal,že to sú len jeho peniaze.Takže neviem či sa takýto dar počas manželstva môže posudzovať ako jeho majetok a či to može nejak uplatniť na súdnom pojednávaní.
lucoska
27.10.09,17:34
Dobrý deň!
Prosím o radu. Som už vyše roka rozvedená. Ex-manžel sa odmieta mimosúdne dohodnúť na vysporiadaní BSM. V byte, ktrorý sme si kúpili za peniaze zo spoločného hyp. úveru bývam len ja a náš 3-ročný syn. Úver a nájomné spláca moja mamina. Na zmluve a aj na LV sme uvedení obaja. On momentálne býva u svojich rodičov. Keď prichádza nečakane na byt (aj keď má súdom určené návštevy), správa sa tam ako doma. Byt nemôžem ani predať ani prenajať, či zrekonštruovať. Neviem totiž, či o neho neprídem vďaka exekúciám, ktoré spôsobil môj ex.manžel. Neplatí mi ani výživné na malého. To som už poriešila trestným oznámením.
Prosím poraďte mi čo a ako robiť. Je toho ešte veľa.
Ďakujem veľmi pekne
kaco11
28.10.09,05:32
Co sa tyka jeho necakanych navstev bohuzial byt je aj jeho. Moze tam chodit kedy chce. Poradila by som sa s pravnikom o moznosti vysporiadania bsm. Ak totiz zacne konat exekutor siahne aj na byt. Jeho bsm nezaujima. Bohuzial budes ho musiet najskor vyplatit alebo nechat si byt aj uver. Potrebujes pravnika a jeho dlhy a neplatenie vyzivneho mu len skodia na povesti.
shalala
28.10.09,06:20
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, keďže sa s manželom rozvádzame. Spadá do BSM aj moje stavebné sporenie, hoci zmluvu o stavebnom sporení som uzatvárala cca 1 1/2 roka pred svadbou, je vedená na moje meno a v súčasnosti je nasporených cca 88tis. SK?
Ďakujem za radu.

J.
Flinstone
28.10.09,06:27
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, keďže sa s manželom rozvádzame. Spadá do BSM aj moje stavebné sporenie, hoci zmluvu o stavebnom sporení som uzatvárala cca 1 1/2 roka pred svadbou, je vedená na moje meno a v súčasnosti je nasporených cca 88tis. SK?
Ďakujem za radu.

J.
časť peňazí vložených počas manželstva podľa mňa áno
shalala
28.10.09,08:32
časť peňazí vložených počas manželstva podľa mňa áno
Hm, alebo zalezi na tom ako sa mi dvaja dohodneme? Resp. mohla by som tvrdit že som zaňho vyplatila dlhy a tým by sme si boli kvit? (mám potvrdenia o zaplatenˇí)
kalkulka
28.10.09,09:50
Prosím vás neviete mi poradiť ako sa dajú vysporiadať menšie úvery, ktoré máme. Mám totiž obavu, keď by sme sa rozviedli, on zrejme nebude splácať úvery a keďže zatiaľ platím všetko ja zo svojho účtu, tak ako sa dajú na neho previesť dlhy v prípade potreby? Nemienim všetko platiť sama. Ako sa dá dosiahnuť povinnosť, aby ich platil aj on?
Flinstone
28.10.09,09:50
Hm, alebo zalezi na tom ako sa mi dvaja dohodneme? Resp. mohla by som tvrdit že som zaňho vyplatila dlhy a tým by sme si boli kvit? (mám potvrdenia o zaplatenˇí)
ak dlhy vznikli počas manželstva sú spoločné... asi najlepšie by bolo uzavrieť dohodu o vysporiadaní BSM, kde by bolo uvedené, komu čo ostáva (včítane dlhov)
kalkulka
28.10.09,12:06
Flinstone a ak to nejde dohodou, tak ako to mám dosiahnuť?
Flinstone
28.10.09,13:33
Flinstone a ak to nejde dohodou, tak ako to mám dosiahnuť?
potom ostáva už len posledná možnosť, ktorou je súd... Podaj návrh na vysporiadanie BSM.
eduard1
08.11.09,14:07
Prosím Vás je možné vysporiadať BSM aj takou formou že sa vysporiadame v hnuteľných veciach dohodou a o ostatné sa budeme súdiť.Je to možné takto vysporiadať, keď občiansky zákonník hovorí o tom, že po zániku manželstva sa manželia vysporiadajú na základe dohody a o uvedeno si na požiadanie poskytnú doklad ale je to o celom vysporiadaní. Je možné aj čiastočné vysporiadanie BSM. A ako porom súd bude prihliadať na tú dohodu a hodnotu vecí pri dohode?
kaco11
09.11.09,10:42
Sud sa opyta co mate v bsm. Pokial zatajite napr.auto na ktorom ste sa dohodli a riesit budete len napr.byt tak sud bude riesit len co priznate. Zaraza ma vsak ze na casti sa dohodnut viete a na casti nie. Ale to je na vas. Ak pridete na sud ze na aute sme sa dohodli pani sudkyna ale rozdelte nam byt tak bude na vas troska divne pozerat,ale v principe problem nevidim
Iwett
09.11.09,14:12
Sud sa opyta co mate v bsm. Pokial zatajite napr.auto na ktorom ste sa dohodli a riesit budete len napr.byt tak sud bude riesit len co priznate. Zaraza ma vsak ze na casti sa dohodnut viete a na casti nie. Ale to je na vas. Ak pridete na sud ze na aute sme sa dohodli pani sudkyna ale rozdelte nam byt tak bude na vas troska divne pozerat,ale v principe problem nevidim
Dobrý deň, chcem sa spýtať, je nejaká možnosť, keď sú plnoleté deti a dohodnú sa , že by vyplatili spolu s matkou zo spoločne nadobudnutého domu otca, ktorý by s tým nesúhlasil? Ďakujem
Chobot
09.11.09,14:34
Dobrý deň, chcem sa spýtať, je nejaká možnosť, keď sú plnoleté deti a dohodnú sa , že by vyplatili spolu s matkou zo spoločne nadobudnutého domu otca, ktorý by s tým nesúhlasil? Ďakujem

Jedine súdnou cestou. Ak sú otec a matka ešte manželia a dom majú v BSM, tak to nie je možné. Najprv by museli zrušiť BSM a až potom by matka mohla dať návrh na majetkové vysporiadanie. Synovia nemôžu nasilu od niekoho niečo kúpiť.
Iwett
09.11.09,16:56
Jedine súdnou cestou. Ak sú otec a matka ešte manželia a dom majú v BSM, tak to nie je možné. Najprv by museli zrušiť BSM a až potom by matka mohla dať návrh na majetkové vysporiadanie. Synovia nemôžu nasilu od niekoho niečo kúpiť.
No tak som myslela, len som sa zle vyjadrila. Súdnou cestou a určite nie nasilu, ale spravodlivo a samozrejme po rozvode.
kaco11
10.11.09,06:55
Akurat s bsm deti nemaju nic spolocne. Deti sa s otcom nevysporiadavaju
Chobot
10.11.09,08:58
No tak som myslela, len som sa zle vyjadrila. Súdnou cestou a určite nie nasilu, ale spravodlivo a samozrejme po rozvode.

A súdnou cestou nie je nasilu? :rolleyes::rolleyes:

Postup:
1. rozvod
2. rozdelenie BSM
3. dohodnúť sa s ex-manželom, ako vysporiadať byt
4. ak dohoda nebude možná, dá sa dať návrh na súd na vysporiadanie podielového spoluvlastníctva - musí podať druhý spoluvlastník - teda manželka
5. ak súd rozhodne o odkúpení spoluvlastníckej časti, celá nehnuteľnosť pripadne súdnym rozhodnutím ex-manželke
6. ex-manželka potom môže s nehnuteľnosťou robiť čo len chce - aj predať alebo darovať synom.


A spravodlivé riešenie by bolo predať nehnuteľnosť celú a peniaze si rozdeliť fifty - fifty.
Iwett
10.11.09,09:38
A súdnou cestou nie je nasilu? :rolleyes::rolleyes:

Postup:
1. rozvod
2. rozdelenie BSM
3. dohodnúť sa s ex-manželom, ako vysporiadať byt
4. ak dohoda nebude možná, dá sa dať návrh na súd na vysporiadanie podielového spoluvlastníctva - musí podať druhý spoluvlastník - teda manželka
5. ak súd rozhodne o odkúpení spoluvlastníckej časti, celá nehnuteľnosť pripadne súdnym rozhodnutím ex-manželke
6. ex-manželka potom môže s nehnuteľnosťou robiť čo len chce - aj predať alebo darovať synom.


A spravodlivé riešenie by bolo predať nehnuteľnosť celú a peniaze si rozdeliť fifty - fifty.
Ďakujem, tak to by bolo najspravodlivejšie, ešte keby sa tak dalo dohodnúť...:)
Iwett
10.11.09,16:13
Dobrý deň, dnes som bola u právnika poradiť sa, čo by bolo v mojom prípade najlepšie riešenie. A prišla som na to, že zas to nechám ako doteraz. Keď sa začne človek s človekom, ktorý sa nechce dohodnúť vysporiadavať a súdiť o spoločný majetok, príde aj o gate na platbách advokátom a súdom a deti nebudú mať ani toľko ako na začiatku. Takže zas kapitulujem.....:mee:
Lucida
16.02.10,08:09
ako je to s delením majetku ked je zuzené BSM? co sa delí a kde má manžel byvat ked byt je na zenu.

dakujem!
Mária27
16.02.10,12:39
Podelia si len to, čo v BSM zostalo pri zúžení a čo spolu potom nadobudli. Zúženie majú zadefinované, delí sa len BSM. Ak je byt vyňatý z BSM, manžel odíde do podnájmu.
Lucida
16.02.10,14:34
Podelia si len to, čo v BSM zostalo pri zúžení a čo spolu potom nadobudli. Zúženie majú zadefinované, delí sa len BSM. Ak je byt vyňatý z BSM, manžel odíde do podnájmu.

nie náhodou do náhradného bývania, ktoré mu musí zabezpečiť manželka podľa §713 Občianskeho zákonníka?
Mária27
16.02.10,17:56
Náhradný byt neznamená kúpu bytu. Stačí, ak mu ponúkne nájomnú zmluvu, alebo potvrdenie od nejakého prenajímateľa, že mu prenajme byt. Ak to neprijme, už mu nemusí nič hľadať.
Voľných nájomných bytov je dnes dosť.
lubinami
16.02.10,19:22
Ja sa chcem opýtať, ako je to ked manžel nadobudol dom dedičstvom počas nášho manželstva za doopatrovanie matky, a je napísaný na liste len on ako vlastník, ked sme ju spolu doopatrovali, bývali sme vnom ako je to s BSM?
Xanti
16.02.10,19:25
Ja sa chcem opýtať, ako je to ked manžel nadobudol dom dedičstvom počas nášho manželstva za doopatrovanie matky, a je napísaný na liste len on ako vlastník, ked sme ju spolu doopatrovali, bývali sme vnom ako je to s BSM?
Dom nepatrí do BSM. Je výlučným vlastníctvom tvojho manžela.

Dedené a darované veci sú vylúčené z BSM.
Lucida
17.02.10,12:13
Náhradný byt neznamená kúpu bytu. Stačí, ak mu ponúkne nájomnú zmluvu, alebo potvrdenie od nejakého prenajímateľa, že mu prenajme byt. Ak to neprijme, už mu nemusí nič hľadať.
Voľných nájomných bytov je dnes dosť.

no ak mu ponúkne najomnu zmluvu, ktora je napadne nevyhodna aj tak ju musi akceptovat? to by asi bol natlak nie? ja myslim, ze rovnaky standard, za rovnaku cenu aka bola doposial. mylim sa?
lubinami
17.02.10,16:44
Dom nepatrí do BSM. Je výlučným vlastníctvom tvojho manžela.

Dedené a darované veci sú vylúčené z BSM.

A ked sme všetko spolu prerábali, počas manželstva, ivestície a podobne ? Mám na niečo nárok ?
Xanti
17.02.10,16:46
A ked sme všetko spolu prerábali, počas manželstva, ivestície a podobne ? Mám na niečo nárok ?
Ano, máš nárok na polovicu z investícii.
Samozrejme ak to vieš zdokladovať lebo toto je zvyčajne problém. Môžu pomôcť staré fotografie, v porovnaní s novými. Tam zvyčajne je prerábky a investície vidieť.
Mária27
17.02.10,19:14
no ak mu ponúkne najomnu zmluvu, ktora je napadne nevyhodna aj tak ju musi akceptovat? to by asi bol natlak nie? ja myslim, ze rovnaky standard, za rovnaku cenu aka bola doposial. mylim sa?

Nevýhodná, myslíš vysoký nájom? Dnes je všade vysoký, s tým musí počítať. Môže si potom sám zohnať lacnejší.
Vieš, tie ustanovenia tam mali význam kedysi, keď sa nájom bytov ťažko zháňal. Dnes tam zostali len preto, aby si ho nevyhodila zo dňa na deň na ulicu. Alebo ak by prechodne nebol poruke vhodný byt, nejaký ten týždeň. Nemalo by však význam veriť tomu, že obec postaví byty a dá lacné nájomné - to je utópia.
hajni
26.07.10,19:10
S manželom som sa rozviedla v októbri minulého roka po 16rokoch manželstva,v opatere mám dve maloleté deti,byt v BSM,ktorý momentálne užívam ja s deťmi.Manžel žiada vyplatenie reálnej hodnoty polovice bytu.Keďže zarábam minimálnu mzdu,nemám šancu dostať úver.Manžel ma i napriek tomu núti byt predať a odsťahovať sa.Vedel by mi niekto poradiť,čo by sa dalo podniknúť,aby som mohla ostať s deťmi v našom dvojizbovom byte???Ďakujem za rýchlu odpoveď.
juliana4
19.08.10,19:17
Ahojte.

Majetok sa deli na 1.nehmotny(software, know-how), 2.hmotny (hnutelny a nehnutelny) a 3.financne investicie(peniaze na uctoch, cenne papiere). Ked sa vsade pise o BSM, uvadza sa delenie hmotneho a nehmotneho majetku. Ako je to potom s peniazmi na ucte? Myslim situaciu, ze prejdu 3 roky od rozvodu - hmotny majetok sa rozdeli podla toho, kto ho uziva, nehmotny spolocny nemame, ale ako to bude s peniazmi na ucte v banke, ktory je moj? Bude sa delit ako ako hmotny majetok ktory uzivam ja - teda mi to ostane, alebo ako nehmotny, teda na polovicu??
Vie mi niekto poradit?

Dakujem.
Ajuška
19.08.10,19:31
Ahojte.

Majetok sa deli na 1.nehmotny(software, know-how), 2.hmotny (hnutelny a nehnutelny) a 3.financne investicie(peniaze na uctoch, cenne papiere). Ked sa vsade pise o BSM, uvadza sa delenie hmotneho a nehmotneho majetku. Ako je to potom s peniazmi na ucte? Myslim situaciu, ze prejdu 3 roky od rozvodu - hmotny majetok sa rozdeli podla toho, kto ho uziva, nehmotny spolocny nemame, ale ako to bude s peniazmi na ucte v banke, ktory je moj? Bude sa delit ako ako hmotny majetok ktory uzivam ja - teda mi to ostane, alebo ako nehmotny, teda na polovicu??
Vie mi niekto poradit? Dakujem.
Neviem čo si predstavuješ pod tým "bude sa deliť" ... v prvom rade je rozdelenie bsm na dohode zúčastnených... Nikto za nich nič nedelí... len o sporných veciach na návrh jedného z nich rozhoduje súd... ak si mala na mysli technickú stránku veci, s bankou ak máš uzatvorenú zmluvu o vedení účtu na svoje meno... rozvod nie je dôvodom na zmenu...
juliana4
19.08.10,19:37
Neviem čo si predstavuješ pod tým "bude sa deliť" ... v prvom rade je rozdelenie bsm na dohode zúčastnených... Nikto za nich nič nedelí... len o sporných veciach na návrh jedného z nich rozhoduje súd... ak si mala na mysli technickú stránku veci, s bankou ak máš uzatvorenú zmluvu o vedení účtu na svoje meno... rozvod nie je dôvodom na zmenu...
ja myslím situáciu, keď prejdú tri roky od rozvodu a nebolo vysporiadané BSM. Vtedy už žiadna dohoda ani súdne vysporiadanie nie sú možné. Majetok sa delí právne - formou akú som uviedla: teda hmotný majetok pripadne tomu, kto ho užíva, nehmotný sa delí 50:50. A ja som chcela aby mi niekto povedal, ako je to s financiami na účte. Účet je síce môj, ale aj počas manželstva tam chodila výplata a je tam dosť veľká suma a ex tvrdí, že na ňu má tiež nárok. Ale už uplynuly 3 roky po rozvode, pripadne ten účet aj s financiami ešte z manželstva len mne alebo bude 50:50
Ajuška
19.08.10,19:45
ja myslím situáciu, keď prejdú tri roky od rozvodu a nebolo vysporiadané BSM. Vtedy už žiadna dohoda ani súdne vysporiadanie nie sú možné. Majetok sa delí právne - formou akú som uviedla: teda hmotný majetok pripadne tomu, kto ho užíva, nehmotný sa delí 50:50. A ja som chcela aby mi niekto povedal, ako je to s financiami na účte. Účet je síce môj, ale aj počas manželstva tam chodila výplata a je tam dosť veľká suma a ex tvrdí, že na ňu má tiež nárok. Ale už uplynuly 3 roky po rozvode, pripadne ten účet aj s financiami ešte z manželstva len mne alebo bude 50:50
(Peniaze na účte nie sú nehmotný majetok. Ak sa nedomáhal svojho nároku z úspor prostredníctvom súdu, už je to pasé....)
...vzhľadom na nižšie uvedené príspevky ospravedlňujem sa za mylnú informáciu...
juliana4
19.08.10,19:53
Peniaze na účte nie sú nehmotný majetok. Ak sa nedomáhal svojho nároku z úspor prostredníctvom súdu, už je to pasé....
áno, ale zas podľa ekonomických/účtovníckych definícií sa nepovažujú ani za hmotný. Preto som sa pýtala.

Ďakujem. Ahoj a dobrú noc.
Ajuška
19.08.10,19:55
musíš ale sama vedieť odhadnúť, aké stanovisko pri tomto zistení ex - zaujme... či nebude robiť problémy, keď sa spamätá...
marjankaj
19.08.10,21:19
áno, ale zas podľa ekonomických/účtovníckych definícií sa nepovažujú ani za hmotný. Preto som sa pýtala.

Ďakujem. Ahoj a dobrú noc.

No musíš čítať "správny" zákon.
Ak ide o trestné činy, tak je to trestný zákon.
Ak ide o účtovanie a zákon o účtovníctve.
Ak o zdaňovanie príjmov, tak zákon o dani z príjmov.

V tvojom prípade o delení majetku po rozvode si prečítaj občiansky zákonník.
Hlavne §115-§121 a §140-§151.
Tam sa nehovorí o majetku ale o veciach.


Deviata hlava
VYMEDZENIE NIEKTORÝCH POJMOV


Domácnosť
§ 115
Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby.

Blízke osoby
§ 116
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

§ 117

Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka.

Veci a práva
§ 118
(1) Predmetom občianskoprávnych vzťahov sú veci, a pokiaľ to ich povaha pripúšťa, práva alebo iné majetkové hodnoty.
(2) Predmetom občianskoprávnych vzťahov môžu byť tiež byty alebo nebytové priestory.

§ 119
(1) Veci sú hnuteľné alebo nehnuteľné.
(2) Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.

§ 120
(1) Súčasťou veci je všetko, čo k nej podľa jej povahy patrí a nemôže byť oddelené bez toho, že by sa tým vec znehodnotila.
(2) Stavby, vodné toky a podzemné vody nie sú súčasťou pozemku.

§ 121
(1) Príslušenstvom veci sú veci, ktoré patria vlastníkovi hlavnej veci a sú ním určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvale užívali.
(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.
(3) Príslušenstvom pohľadávky sú úroky, úroky z omeškania, poplatok z omeškania a náklady spojené s jej uplatnením.

§ 149
(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
(5) Ak sa po vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnutím súdu alebo dohodou objaví majetok, ktorý nebol zahrnutý v rámci vyporiadania, platí preň domnienka uvedená v odseku 4.

§ 149a
Pokiaľ sa dohody medzi manželmi podľa ustanovení § 143 a 149 týkajú nehnuteľností, musia mať písomnú formu a nadobúdajú účinnosť vkladom do katastra.

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.


Vy ste si doma nebodaj viedli aj odpisy účtovné a aj daňové?:eek::eek::eek:
Mária27
19.08.10,22:06
Podľa zákona ide o hnuteľné veci, nehnuteľné veci a majetkové práva.
Nehnuteľnosti sú evidované v katastri, preto sa po troch rokoch od rozvodu zaevidujú rovným dielom ako podielové spoluvlastníctvo.
Hnuteľné veci zvyčajne nie sú evidované, predpokladá sa, že sa vyporiadli podľa stavu, v akom každý z nich veci z BSM pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa.
Medzi majetkové práva patria najmä spoločné pohľadávky a dlhy, ale napr. aj právo na nájom (prevod) družstevného bytu v trhovej hodnote bytu. Tu je tiež podiel oboch rovnaký. Keďže však nájomcom môže zostať len jeden, druhému vznikne právo na vyplatenie polovice hodnoty. Toto právo sa premlčuje v trojročnej dobe.

Aj ked peniaze sa v určitých prípadoch považujú za špecifickú vec, peniaze na spoločnom účte asi nemožno zaradiť medzi hnuteľné veci v zmysle § 149obč. zák. , nevyhovujú tým definíciam hnuteľných vecí, ktoré sa používajú v domácnosti. Skôr by išlo o ostatné hnuteľné veci alebo majetkové právo manžela na výplatu polovice ich hodnoty. Právo dožadovať sa ich polovice, ak sa manželia nedohodli, mu vzniká uplynutím troch rokov po rozvode a má tri roky na to, aby požiadal súd o ich vydanie, teda do šiestich rokov od rozvodu. Neskôr sa maželka môže dovolať premlčania.


§ 149
(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
(5) Ak sa po vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnutím súdu alebo dohodou objaví majetok, ktorý nebol zahrnutý v rámci vyporiadania, platí preň domnienka uvedená v odseku 4.
Iwett
12.06.11,08:36
Dobrý deň, prosím o Vaše názory:
máme s manželom postavený dom, v ktorom nebývam. Býva v ňom manžel. Niesme rozvedení, ale nežijeme spolu už dlho. Bývam u rodičoch aj s deťmi /už dospelými/. Každý mi radí, že sa mám majetkovo vysporiadať, ale môj názor je taký, že ak sa začneme súdiť /lebo s manželom viem, že sa nedohodneme/, tak sa budeme súdiť a platiť právnikov donekonečna. Myslím, že najlepšie je, keď sa ľudia dohodnú, čo nieje môj prípad. Môže mi niekto poradiť, ako je to po rozvode, pri vysporiadaní majetku, keď napr. nebude súhlasiť jedna strana s vyplatením druhej a naopak,alebo nebude súhlasiť s náradným ubytovaním? Aký je postup?
veronikasad
12.06.11,08:40
Dobrý deň, prosím o Vaše názory:
máme s manželom postavený dom, v ktorom nebývam. Býva v ňom manžel. Niesme rozvedení, ale nežijeme spolu už dlho. Bývam u rodičoch aj s deťmi /už dospelými/. Každý mi radí, že sa mám majetkovo vysporiadať, ale môj názor je taký, že ak sa začneme súdiť /lebo s manželom viem, že sa nedohodneme/, tak sa budeme súdiť a platiť právnikov donekonečna. Myslím, že najlepšie je, keď sa ľudia dohodnú, čo nieje môj prípad. Môže mi niekto poradiť, ako je to po rozvode, pri vysporiadaní majetku, keď napr. nebude súhlasiť jedna strana s vyplatením druhej a naopak,alebo nebude súhlasiť s náradným ubytovaním? Aký je postup?
odpove´d máš v predch.príspevku (č.57).
Iwett
12.06.11,08:44
odpove´d máš v predch.príspevku (č.57).
Ďakujem Veronika, teoreticky všetko ovládam. Išlo mi skôr o to, ako to je v prípade, že sa na súde manželia nedohodnú. Nejaké prípady z praxe....
veronikasad
12.06.11,08:46
Ďakujem Veronika, teoreticky všetko ovládam. Išlo mi skôr o to, ako to je v prípade, že sa na súde manželia nedohodnú. Nejaké prípady z praxe....
Čítla si aj ten § 149 ?
Iwett
12.06.11,08:58
Hej Veronika, čítala, a nejde mi o teóriu, my už máme dávno podelené hnuteľné veci, teda, užíva ich manžel...ide mi o to, keď sa bude deliť nehnuteľnosť, a nedohodneme sa kto koho vyplatí, aký je postup, koľko to trvá. Viem, kto má na čo nárok, komu čo patrí, že je všetko na polovicu. Ide mi len o nehnuteľnosť. A skôr o skúsenosti z praxe.
Mária27
12.06.11,09:25
Dobrý deň, prosím o Vaše názory:
máme s manželom postavený dom, v ktorom nebývam. Býva v ňom manžel. Niesme rozvedení, ale nežijeme spolu už dlho. Bývam u rodičoch aj s deťmi /už dospelými/. Každý mi radí, že sa mám majetkovo vysporiadať, ale môj názor je taký, že ak sa začneme súdiť /lebo s manželom viem, že sa nedohodneme/, tak sa budeme súdiť a platiť právnikov donekonečna. Myslím, že najlepšie je, keď sa ľudia dohodnú, čo nieje môj prípad. Môže mi niekto poradiť, ako je to po rozvode, pri vysporiadaní majetku, keď napr. nebude súhlasiť jedna strana s vyplatením druhej a naopak,alebo nebude súhlasiť s náradným ubytovaním? Aký je postup?
Pri delení majetku súd zvyčajne prikáže nehnuteľnosť tomu, kto ju užíva. Rozdiel v hodnote získaného majetku a 1/2 musí zvýhodnená strana vyplatiť, či sa mu to páči alebo nie. Každý chce svoj majetok užívať hneď.

Pôvodne sa súdy pridržiavali toho, komu boli prisúdené deti. na protest právnikov dnes je uprednostnovaný ten, kto má lepšiu šancu druhého vyplatiť. V súčasnosti už takmer nikto neoddaluje vyplatenie napr. splátkami - nech si vezme úver, alebo nehnuteľnosť predá. Za určitých okolností predaj môže nariadiť aj súd, častejšie to býva pri podielovom spoluvlastníctve. Netreba zabúdať, že právoplatné rozhodnutie súdu je exekučne vymáhateľné.

S náhradným ubytovaním je to tak, že ak oprávnená strana odmietne vhodné ubytovanie (stačí nájom s nájomným obvyklým), stráca nárok na bytovú náhradu.
Iwett
12.06.11,09:37
Ďakujem. No presne tohoto som sa bála, nechcela by som totiž, aby nehnuteľnosť získal manžel. Súd prikáže? A ja by som sa mohla odvolať?
Mária27
12.06.11,10:24
Môžeš sa aj odvolať, môžeš argumentovať aj na prvom pojednávaní, že to viac využiješ s deťmi, že si sa musela odsťahovať kvôli jeho násiliu, že deti majú málo priestoru ... Ale počítaj s tým, že vyplatiť ho musíš.
Iwett
12.06.11,10:47
S tým by som počítala, to je samozrejmosť, nechcem nikoho dostať o to, čo mu patrí, len by mi vadilo, keby tam zostal...len tých argumentácii, a pojednávaní sa mi nechce...a nevravela som,že bol násilník:rolleyes:
Mária27
12.06.11,17:38
Tie vymenované dôvody sú len vzor:), ale pri násilí sa chráni vždy slabšia strana, dokonca podľa zákona aj zakážu vstupovať do domu ... a dobrovolné odsťahovanie sa je mínusom.
No, nikomu sa nechce súdiť. Len keď to inak nejde a nechceš, aby tam býval s tebou ... Pokiaľ nebudeš donútená, tak nemusíš na neho nič povedať. A nakoniec, môžeš si vybrať sama, čo ti lepšie vyhovuje.
Iwett
12.06.11,17:45
Ani ja ten dom nemusím mať. A bývať tam s ním???? By som neodišla, keby som tam chcela bývať.... no a čo najviac vyhovuje mne? Strčiť hlavu do piesku a čakať, či to niekto nevyrieši za mňa:D No veď práve preto sa pýtam, či je nejaká šanca /keď sa dvaja nevedia dohodnúť/ že majetkové vysporiadanie pôjde rýchlo a bezbolestne.:) A teda zatiaľ mám jeden mínus - dobrovoľné odsťahovanie, už sa našiel aj druhý,že pravdepodobne sa nehnuteľnosť pridelí tomu, kto ju užíva.Ochjoj, asi sa do toho ani nepustím.
Iwett
12.06.11,18:03
Totiž, vždy /teda dvakrát/, keď si myslím, že by sa to malo vyriešiť, a zájdem na radu za právnikom, tak dostanem odpoveď, že najlepšie je, keď sa obaja dokážu dohodnúť, ale začneme, ak chcete. A odídem ľahšia o prvé eurá za radu. No a to ma tak odradí, keď si pomyslím, že tam budem chodiť a platiť, a to čo by som mala mať, aj tak nebudem mať, lebo peniaze poputujú právnikom.
Mária27
12.06.11,18:14
Ani tak sa nedá dohodnúť, že dom predáte? Pretože kým nie ste rozvedení, tak sa ani nemôžete vyplácať, stále máte všetko spoločné (aj peniaze). Teraz on nemá dôvod niečo robiť, žije si tam ako kráľ - alebo pustovník? Možno len čaká, kedy sa vrátiš.

Najskôr treba zrušiť BSM - rozvodom zanikne, bez rozvodu je to ťažšie. Potom ak budeš chcieť, aby s tým začal robiť niečo on, začni od neho pýtať peniaze za užívanie celej nehnuteľnosti, teda aj tvojho podielu (akoby nájomné). Tak si to spočíta najrýchlejšie.
Iwett
12.06.11,18:19
Ani tak sa nedá dohodnúť, že dom predáte? Pretože kým nie ste rozvedení, tak sa ani nemôžete vyplácať, stále máte všetko spoločné (aj peniaze). Teraz on nemá dôvod niečo robiť, žije si tam ako kráľ - alebo pustovník? Možno len čaká, kedy sa vrátiš.

Najskôr treba zrušiť BSM - rozvodom zanikne, bez rozvodu je to ťažšie. Potom ak budeš chcieť, aby s tým začal robiť niečo on, začni od neho pýtať peniaze za užívanie celej nehnuteľnosti, teda aj tvojho podielu (akoby nájomné). Tak si to spočíta najrýchlejšie.
Viem, rozvod by bolo to najjednoduchšie, len či to má význam. Keby som sa rozhodla viem, že treba začať rozvodom.
A žiadny mínus pre druhú stranu? Napríklad, že doteraz užíval dom on, a prispieval mi pod hranicu minima na deti? To asi nemá s tým nič spoločné, však. A je vôbec nejaká šanca, že odíde a my ho vyplatíme, aj keď nebude súhlasiť?
Iwett
12.06.11,18:25
A pýtať nájomné? Povie, ty si odišla, vráť sa a bývaj, ja ti to nezakazujem. S človekom, ktorý sa nechce dohodnúť, a je na tomto svete len na to, aby mohol strpčovať život mne je ťažko sa dohodnúť. Namiesto zariadenia si svojho nového života bude rozmýšľať, ako urobiť zle.
Mária27
12.06.11,18:35
Tiež som niečo zažila. Ale keby som čakala na vdovský dôchodok, doteraz nemám nič.:D A teraz chcú vraj aj ten zrušiť:---
No, viem, ako sa cítiš, nie je to jednoduché rozhodnutie. Možno ťa tiež donútia až deti. Vieš si aspoň predstaviť, že by ste ešte mohli spolu pekne žiť? Ak nie, zbav sa každého zla čím skôr, uvidíš, ako sa ti uľaví.
Katy a R
12.06.11,18:38
.. len sa obávam, že keď budeš dlho čakať (never tomu, že to niekto za teba vyrieši :D) ... tá hodnota domu môže ísť dole (alebo sa tam nebude dať bývať) a všeličo iné sa môže pridružiť (nejaké dlhy :confused:) ... a ty si stále jeho manželka, zodpovedáš za všetko spolu.
Možno naozaj čaká, že sa vrátiš :confused::confused:
Iwett
12.06.11,19:05
Nemyslím, že čaká, alebo aj hej, ale ma to nezaujíma. A že by sme spolu mohli ešte pekne žiť? V žiadnom prípade, nedá sa odpustiť niekomu, kto nechal ženu dvoma deťmi žiť len z toho čo si zarobí sama a z výživného bývalých 1000,- Sk. Aj keď som odišla ja, ale deti boli jeho. Mal sa starať. Teraz, keď sú dospelé, a už sa netreba starať ? Možno on by si to vedel predstaviť, ale ja nie. A trafila si, skôr ma už nútia deti, teda nenútia, len sa mi čudujú. A nečakám ani na vdovský dôchodok, ani by som ho nechcela...len nemám odvahu asi a chuť s niekým sa hádať.
Iwett
12.06.11,19:10
Tiež som niečo zažila. Ale keby som čakala na vdovský dôchodok, doteraz nemám nič.:D A teraz chcú vraj aj ten zrušiť:---
No, viem, ako sa cítiš, nie je to jednoduché rozhodnutie. Možno ťa tiež donútia až deti. Vieš si aspoň predstaviť, že by ste ešte mohli spolu pekne žiť? Ak nie, zbav sa každého zla čím skôr, uvidíš, ako sa ti uľaví.
A môžem sa spýtať, ako to dopadlo u Teba Mária, keď si také niečo zažila?
Mária27
12.06.11,19:18
Nikdy v živote sa mi tak neuľavilo ako vtedy. Tak som sa zapovedala, že nič nebudem trpieť, všetkého zlého sa zbavím okamžite.
Iwett
12.06.11,19:22
Nikdy v živote sa mi tak neuľavilo ako vtedy. Tak som sa zapovedala, že nič nebudem trpieť, všetkého zlého sa zbavím okamžite.
A ako sa Ti to podarilo? Netrvalo to večne?
Mária27
12.06.11,19:31
Ničoho sa neboj! Vždy sa pozri na nejakú slabšiu osôbku a povedz si: Keď to dokáže ona, ja to nedokážem? No to by bolo! Čo som ja niečo menej?
U nás to trvalo dosť, on si so sudkyňou tykal, rozvádzať sa nechcel, potom ma o všetko chcel obrať. Aj keby som začala od lyžičky ...
Ak chceš od života niečo dostať, musíš konať a niečo vydržať. A ani cez cestu neprejdeš, kým neurobíš prvý krok.
Iwett
12.06.11,19:35
Asi máš pravdu, už som to dávno mala urobiť, len som to stále odkladala, najprv neboli peniaze, potom veľa roboty...a presne toho sa obávam, že aj o nervy prídem, prinajlešpom o ten dom.:D
Iwett
16.08.11,10:22
Ahojte, chcem sa pochváliť, aj s Vašim povzbudením po 15 rokoch som sa teda odhodlala, a rozviedla...takže ma čaká delenie majetku...keby aj to bolo také ľahké ako rozvod! :rolleyes:
Barbara
16.08.11,11:09
no brávoo, gratulujem a držím palčeky, nemboj to delenie tiež nebude nič hrozného.
ale sa ti hádam uľavilo, ako to povedala Mária, súhlasím s ňou, aj mne sa po rozvode uľavilo, a ľutovala som, že som to nespravila skôr, hmm až po 25 rokoch:cool::mad: ...blbá jedna blbaňa:---.
Iwett
16.08.11,12:42
Ďakujem, hej uľavilo sa mi, Mária mala pravdu...len mám trochu strach z toho, čo ma čaká, lebo právnik mi nedával veľké šance, že dom získam a môžem bývalého vyplatiť! Čo sa mi vidí dosť nespravodlivé na to, že si užíva náš spoločný dom sám 13 rokov. Myslela som, že on doteraz, tak teraz by som si ho mohla užiť ja. Logicky sa mi videlo, že by som mala mať viac nárok naň ja...a ono to vyzerá, že má väčší nárok naň on!!!
A to ty až po 25 rokoch????:eek: Ja myslela, že široko-ďaleko nieje nik taký čudák ako ja:---...tak niesom sama, to ma teší...Tak držte palce, budem potrebovať...
Mária27
16.08.11,13:13
Ahojte, chcem sa pochváliť, aj s Vašim povzbudením po 15 rokoch som sa teda odhodlala, a rozviedla...takže ma čaká delenie majetku...keby aj to bolo také ľahké ako rozvod! :rolleyes:
No ty si šikuľa! Dva mesiace ti stačili na rozvod? Mne to trvalo takmer dva roky. Lenže deti boli maloleté ...
Iwett
17.08.11,04:13
Išlo to veru veľmi rýchlo, za 10 minút bolo po rozvode.. som ani neverila... ale keď sú deti plnoleté a nežijeme 13 rokov, tak nebolo o čom. Ale hlavne ďakujem, za názory, ktoré mi pomohli tak rýchlo sa rozhodnúť.
deha
09.11.12,12:22
chcem sa opýtať na jednu vec:Pre spoluvlastníctvo, najmä k stavbe, platia závery, že pre posúdenie vzniku podielu spoluvlastníctva k domu, alebo inej stavbe je rozhodujúca dohoda uzavretá medzi prípad. osobami o založení spoluvlastníckych vzťahoch, ktorá nemusí byť údajne písomná , uzavretá v dobe, ktorá predchádza časovo vznik stavby ako veci. Akým spôsobom dokazuje takýto "spoluvlastník" existenciu - ústnej dohody-
pred súdom? To by ma veľmi zaujímalo. Ďakujem