domi2
17.08.05,10:52
Poraďáci

Chcem sa spýtať, nemá niekto skúsenosť so založením dvoch živností u jednej fyzickej osoby, ako je to z odvodmi, daňami atď.Pýtam sa to z toho dôvodu, lebo môjho známeho kvôli verejnému obstarávaniu, aby neprekročil hranicu stanovenú zákonom donútila firma založiť si na seba ešte jednu živonosť.Zdá sa mi to nie veľmi správne.Nebude mať opletačky s daňákmi ?
Johanka
17.08.05,08:58
Už sa tu niečo podobné rozoberalo. Nový ŽL dostane, ak si bude rozširovať predmet podnikania, ale pre daňový úrad je stále ten istý daňovník. Pri podávaní DPriznania aj tak sčíta všetky svoje príjmy .

Nemám skúsenosti s verejným obstarávaním, o prekročenie akého príjmu ide?
domi2
17.08.05,09:00
Pri verejnom obstarávaní suma do 250 000 Sk
domi2
17.08.05,09:03
Ak som dobre pochopila, tak aj odvody bude platiť ako jeden živnostník a musí sa ísť zahlásiť na socialnu poisťovňu keď už z titulu svojej 10 ročnej činnosti je nahlásený ?
Díky
Johanka
17.08.05,09:10
On bude pre všetkých jeden živnostník. Na všetky úrady (DÚ, SP , ZP) by mal ohlásiť zmenu (doplnenie) ŽListu. Odvody bude ďalej platiť také , ake mu vyšli posledného DPriznania (za rok 2004 ).

A ešte ma pouč o tom obstarávaní. Čo je to za ohraničenie príjmu?
luebchenko
17.08.05,09:11
Ide tu predsa o samostatne zárobkovo činnú OSOBU, t.j. o 1 jedinca, s 1 rodným číslom, ktorý podáva 1 daňové priznanie, z ktorého bude platiť odvody....Ak sa mu zvýšia príjmy bude na základe tohto príjmu platiť jedny odvody pod jednou hlavičkou predsa. Viac krát nahlásený na SP a ZP by mohol byť, ak by mal súbeh - tj živnosť + ako zamestnanec nejakej firmy, ktorá ho prihlási. Alebo sa mýlim?
Zita5
17.08.05,09:18
Poraďáci

Chcem sa spýtať, nemá niekto skúsenosť so založením dvoch živností u jednej fyzickej osoby, ako je to z odvodmi, daňami atď.Pýtam sa to z toho dôvodu, lebo môjho známeho kvôli verejnému obstarávaniu, aby neprekročil hranicu stanovenú zákonom donútila firma založiť si na seba ešte jednu živonosť.Zdá sa mi to nie veľmi správne.Nebude mať opletačky s daňákmi ?On si len rozšíri už jeho ŽL o potrebnú podnikateľskú činnosť . Predpokladám , že pre niekoho bude niečo dodávať a na to potrebuje mať podnikateľskú činnosť z tej oblasti , ktorej sa obchod resp.služba priamo dotýka . Tým pádom skutočnosti bude mať 2 ŽL .

Ale pokiaľ je zahlásený na ZP a SP a DÚ už sa neprihlasuje. len zašle kópiu nového ŽL na dotknuté inštitúcie . Podáva len 1 daňové priznanie .Už to tu bolo vyššie spomínané .
Janca
17.08.05,09:19
Súhlasím s luebchenko, musel by mať súbeh, teda SZČO + inú formu podnikania, aby mu mohlo byť pridelené iné identifikačné číslo.
domi2
17.08.05,09:49
Je mi to všetko jasné, pýtam sa iba kvôli tomu, aby si nenarobil problémy, pretože ako ja mám vedomosti, keď chcem niečo nové robiť, tak si zaplatím na ŽU rozšírenie živnosti, a idem ďalej.Lenže táto firma ho núti, nakoľko je štátna organizácia, od jedného dodávateľa nesie prekročiť sumu do 250 000 Sk, lebo treba vyhlásiť verejnú súťaž.Tým pádom on si vybavuje novú živnosť s novým IČO aj DIČO, čo sa mi zdá nesprávne.Pre nich bude potom vygurovať ako iná firma.Aspoň tak mi tvrdí, no ešte som také niečo nepočula.
Zita5
17.08.05,09:51
Je mi to všetko jasné, pýtam sa iba kvôli tomu, aby si nenarobil problémy, pretože ako ja mám vedomosti, keď chcem niečo nové robiť, tak si zaplatím na ŽU rozšírenie živnosti, a idem ďalej.Lenže táto firma ho núti, nakoľko je štátna organizácia, od jedného dodávateľa nesie prekročiť sumu do 250 000 Sk, lebo treba vyhlásiť verejnú súťaž.Tým pádom on si vybavuje novú živnosť s novým IČO aj DIČO, čo sa mi zdá nesprávne.Pre nich bude potom vygurovať ako iná firma.Aspoň tak mi tvrdí, no ešte som také niečo nepočula.No to som nepočula ani já , ako pre SZČO to nie je prípustné ,podľa mňa je to nepriechodné . Iné by bolo keby zakladal s.r.o. a k tomu vybavuje nový ŽL .
luebchenko
17.08.05,10:00
Je mi to všetko jasné, pýtam sa iba kvôli tomu, aby si nenarobil problémy, pretože ako ja mám vedomosti, keď chcem niečo nové robiť, tak si zaplatím na ŽU rozšírenie živnosti, a idem ďalej.Lenže táto firma ho núti, nakoľko je štátna organizácia, od jedného dodávateľa nesie prekročiť sumu do 250 000 Sk, lebo treba vyhlásiť verejnú súťaž.Tým pádom on si vybavuje novú živnosť s novým IČO aj DIČO, čo sa mi zdá nesprávne.Pre nich bude potom vygurovať ako iná firma.Aspoň tak mi tvrdí, no ešte som také niečo nepočula.
A nerobí to, ako je to v našich latifundiách dobrým zvykom, na manželku, rodičov, prarodičov príp. ešte umrieť nestihnuvších praprarodičov :D - lebo ak zadá do ohlášky rodné číslo(povinný údaj) , tak ho majú! Teda Veľký brat (systém náš všadeprítomný) si ho nájde :D
domi2
17.08.05,10:03
Najväčší humor mám s toho, že chudák už založil kvôli tejto firme aj s.r.o., t.j.má živnosť,sro a znovu zakladá živnosť, lebo pani ekonomka v štátnej firme mu to doporučila.Vôbec tomu nerozumiem.Stretol sa ešte niekto s takouto sprostotou? odpíšte prosím, ja si myslím že ns ŽU ak nie sú na hlavu padnutí mu nový živnostenský list ani nevydajú alebo ano ? Čo by som sa v tomto štáte dánskom ani nečudovala
Johanka
17.08.05,10:19
Žiadne nové DIČ mu nikto nepridelí. To mu zase poradila nejaká múdra baba, čo vie svoje 4 §§ a ostatné je pre ňu Španielsko.
Zita5
17.08.05,10:19
Najväčší humor mám s toho, že chudák už založil kvôli tejto firme aj s.r.o., t.j.má živnosť,sro a znovu zakladá živnosť, lebo pani ekonomka v štátnej firme mu to doporučila.Vôbec tomu nerozumiem.Stretol sa ešte niekto s takouto sprostotou? odpíšte prosím, ja si myslím že ns ŽU ak nie sú na hlavu padnutí mu nový živnostenský list ani nevydajú alebo ano ? Čo by som sa v tomto štáte dánskom ani nečudovala
Vieš čo živnostenský list mu vydajú , ale rozšírenie . Ak zistia už evidované rč, tak ho pošlú do čerta a to isté spravia na každej inštitúcii . Pokiaľ to bude na jeho meno .
domi2
17.08.05,10:25
Ja som mu to tiež tvrdila, ale húdol si svoje. Zatiaľ si nebol ešte pre živnosť, ale ja si tiež myslím že ho pošlú dočerta.
Díky
Zita5
17.08.05,10:30
Ja som mu to tiež tvrdila, ale húdol si svoje. Zatiaľ si nebol ešte pre živnosť, ale ja si tiež myslím že ho pošlú dočerta.
Díky
Vieš , ale treba počítať aj s tým , že aj naše inštitúcie sú omylné a v konečnom dôsledku by mu to vydali nedopatrením , podľa mňa môže byť aj mastná pokuta .Treba rátať zo všetkým , že vedome do toho išiel .Neznalosť zákona neospravedlňuje , úradníci sa z toho vysekajú a on zostane s postihom . Nakoniec aj tak sa môžu veci otočiť a to v neprospech jeho osoby .
hron
17.08.05,10:32
Vec sa ma celkom jednoducho. Pocet zivnosti, presnejsie povedane pocet subjektov zviazanych s jednou osobou je podielom sumy zakazky (nesukromnej) cislom 250 000 zaokruhlene na cele cislo hore. Pri nedodrzani tohoto koeficientu sa musi vypisovat vyberove konanie. A pretoze FO muze byt len jeden subjekt, zvysok sa musi dohnat samostatnymi s.r.o, ale moze sa aj akciovkami :-)
Zita5
17.08.05,10:35
Vec sa ma celkom jednoducho. Pocet zivnosti, presnejsie povedane pocet subjektov zviazanych s jednou osobou je podielom sumy zakazky (nesukromnej) cislom 250 000 zaokruhlene na cele cislo hore. Pri nedodrzani tohoto koeficientu sa musi vypisovat vyberove konanie. A pretoze FO muze byt len jeden subjekt, zvysok sa musi dohnat samostatnymi s.r.o, ale moze sa aj akciovkami :-)Určite tam ide presne o to , ako píšeš. Teda ak mu ide o prípadný obchod , alebo zákazku- službu , tak nech to rieši cez rodinného príslušníka na ŽL alebo s.r.o.