toju
14.09.09,17:14
ahojte. začínajúci SZČO si platí zatial zdravotné poistenie poštovou poukážkou na pošte. doklad o úhrade v osmom mesiaci stratil. dá sa to nejak zaúčtovať aj bez toho? alebo to nemám zaúčtovať vobec? neviem. poradí niekto?
Tweety
14.09.09,15:15
ahojte. začínajúci SZČO si platí zatial zdravotné poistenie poštovou poukážkou na pošte. doklad o úhrade v osmom mesiaci stratil. dá sa to nejak zaúčtovať aj bez toho? Nie, bez dokladu sa zaúčtovať nedá. alebo to nemám zaúčtovať vobec? neviem. poradí niekto?
Odpoveď v texte.
toju
14.09.09,15:22
dakujem.
veronikasad
14.09.09,16:18
ahojte. začínajúci SZČO si platí zatial zdravotné poistenie poštovou poukážkou na pošte. doklad o úhrade v osmom mesiaci stratil. dá sa to nejak zaúčtovať aj bez toho? alebo to nemám zaúčtovať vobec? neviem. poradí niekto?
Ak vieš dátum platby, vyžiadaj si z pošty kopiu potvrdenia o úhrade. Je to za poplatok, ale vyhneš sa problémom pri RZZP.
Daggmar
15.09.09,07:14
Ak je pracovníčka ZP ochotná, dá sa vypýtať aj písomné oznámenie o prijatí uvedenej platby. Ale to fakt závisí od jej ochoty.
toju
15.09.09,07:24
no to som chcela vediet. pri RZZP to môže byť veľký problém?nestačí že by som napísla nejaké čestné prehlásenie o úhrade?
Daggmar
15.09.09,08:18
no to som chcela vediet. pri RZZP to môže byť veľký problém?nestačí že by som napísla nejaké čestné prehlásenie o úhrade?

Čestné prehlásenie nebude asi stačiť daňovému úradu a do RZZP vpisuješ predsa sumu preddavkou na ZP podla účtovníctva. A keď to nebude sediet poisťovni sama si opraví tvoje RZZP. Ale tiež tam môžu mať chyby v systéme - vlastná skúsenosť.
toju
15.09.09,08:34
a keby mi ZP poslal vypis zaplatenych preddavkov ? to by som tam nemohla priloziť? neviem ani presny datum zaplatenia. viem ze to bolo v osmom mesiaci
Paula
15.09.09,08:44
Ak už sa Ti nechce ísť vybaviť doklad o úhrade na poštu či do ZP, zaúčtuj si kvôli správnemu výpočtu budúceho RZZP stratenú úhradu ako výdavok neovpl. základ dane (tak sa Ti platba "nestratí"). Saldo, ktoré poskytne poisťovňa, ako bolo písané vyššie, môže byť nesprávne, mrník možný:). A nie je to doklad pre účtovanie VOZD.
marcelaStanakova
15.09.09,09:28
Presne tak to je pretože ZP si predeľuje odvody podľa svojej potreby na nejaké nezrovnalosti z minulých rokov, najlepšie je zistiť si stav v ZP a požiadať o výpis platieb
toju
15.09.09,13:19
nedoplatky by nemali byt, pretože pred začatím živnosti čo bolo asi pred 3 mesiacmi poslali nejaký výpis s nedoplatkami a to sa hned uhradilo. takže ked budem mať výpis platieb od ZP, tak to stačí?tak to zaúčtujem aspon ako VNZD? na poštu neideme lebo nevieme presný dátum úhrady a tu sú velmi neochotný na pošte
toju
16.09.09,07:50
volala som do ZP. vie mi dať len saldo k dnešnému dňu. skusim aj tu poštu. bolo to uhradené niekedy v osmom mesiaci. potom ked to budem nahadzovať ..... osmy mesiac mám už celý nahodený a začala som už tento mesiac. robím v alfe. môžem pokračovať normalne ďalej alebo musím poprepisovať celé účto od toho dátumu kedy budem mať tú úhradu do ZP? neviem. poradte. dakujem
toju
16.09.09,17:52
halo halo kto poradi???
toju
16.09.09,18:23
nikto? fnug
Príroda
17.09.09,16:40
Ahoj! Tiež som mala taký problém. Riešila som to tak, že som šla do SP aj do ZP a tam mi vytlačili výpis, je tam v riadku uvedené poistné suma aj dátum úhrady. Tento výpis som priložila k VPD a dala som do normálne do VOZD. Myslíte, že to neobstojí? Poraďte.Vďaka. A ešte , toju, robím tiež v alfe, ak doklady dostaneš neskôr, môžeš účtovať ďalej a dať si potom v denníku v dolnej časti urobiť úpravy a zotriediť denník , je aj možnosť ktoré doklady podľa dátumu. Bežne to robím a program to aj prepočíta a zoradí, nič netreba prepisovať. Ahojte!
toju
18.09.09,15:19
skusim to aj ja tak ako si to urobila ty. čiže ked to budem uctovať takpokračujem normalne dalej ok.čiže úpravy a zotried denník podla dátumu? alebo prečísluj doklady?
veronikasad
18.09.09,15:25
skusim to aj ja tak ako si to urobila ty. čiže ked to budem uctovať takpokračujem normalne dalej ok.čiže úpravy a zotried denník podla dátumu? alebo prečísluj doklady?
Musíš urobiť 3 kroky :

1. zotrieď podľa dátumu
2. prečísluj
3. prepočítaj zostatky

Ak tlačíš doklady zo SW, tlač ich bez čísla pokl. dokladu. Na konci roka si čísla dopíšeš ručne (prečíslovaním dokladov sa ti por.čísla zmenia)
toju
18.09.09,15:32
aha dakujem!
Príroda
18.09.09,16:13
Ahojte, poradíte mi k mojej otázke- ešte raz .Tiež som mala taký problém. Riešila som to tak, že som šla do SP aj do ZP a tam mi vytlačili výpis, je tam v riadku uvedené poistné suma aj dátum úhrady. Tento výpis som priložila k VPD a dala som do normálne do VOZD. Myslíte, že to neobstojí?
toju
27.09.09,05:49
ahojte. ten doklad zo zp mi neposlali.som zúfalá. akoto teda zaúčtovať bez neho ako vnzd? robim v alfe. prosim poradte
ivustek
27.09.09,13:14
V RZ je kolónka - úhrn zaplatených preddavkov na poistné - v tejto kolónke by malo byť skutočné zaplatené poistné za rok, ktoré by mala zdrav.poisťovňa odsúhlasiť s prijatými platbami na jej účet a nie s účtovníctvom. S účtovníctvom by mala podľa mňa sedieť kolonka - výdavky na poistné na zdravotné poistenie, o ktoré sa znížil základ dane z príjmov fyz.osôb-. A vlastne do tejto kolonky by sa dali iba tie platby, na ktoré existuje doklad. Sociálna poisťovňa mi kontrolovala odvody a vôbec mi nekontrolovali peňažný denník, o úhradách odvodov mali svoje podklady.
toju
27.09.09,13:16
no a im to tam nebude chýbať potom? či oni si to vlastne opravia?
ivustek
27.09.09,13:26
keby ste tam uviedli skutočne zaplatené poistné a nie poistné z účtovníctva, tak by tam nemalo chýbať nič. Ale počkajte si na vyjadrenie účtovníkov, ja som iba začiatočníčka.