Suejang
14.09.09,19:12
Dobry den,
chcela by som sa spytat na jednu zaujimavu situaciu.
Predstavme si pripad ze som zila s manzelom 5 rokov napriklad, mame jedno dieta neplnolete a potom sme sa rozviedli. Teraz by som si chcela zmenit priezvisko na povodne a takisto by som chcela aby mal toto moje povodne priezvisko aj moj syn. Je aj dalej po zmene synovho priezviska povinny ex-manzel platit vyzivne na syna?
Pre ozrejmenie situacie dam z pohladu otca:
Matka nechce aby som sa so synom stykal, zmenila mu meno. V podstate nechce aby som s nim mal akykolvek kontakt. Som aj nadalej povinny prispievat vo forme vyzivneho na dieta, ktore ani neuvidim?
Dufam ze som to popisala dostatocne zrozumitelne.
Dakujem za vase odpovede...;)
Xanti
14.09.09,17:16
Dobry den,
chcela by som sa spytat na jednu zaujimavu situaciu.
Predstavme si pripad ze som zila s manzelom 5 rokov napriklad, mame jedno dieta neplnolete a potom sme sa rozviedli. Teraz by som si chcela zmenit priezvisko na povodne a takisto by som chcela aby mal toto moje povodne priezvisko aj moj syn. Je aj dalej po zmene synovho priezviska povinny ex-manzel platit vyzivne na syna?
Pre ozrejmenie situacie dam z pohladu otca:
Matka nechce aby som sa so synom stykal, zmenila mu meno. V podstate nechce aby som s nim mal akykolvek kontakt. Som aj nadalej povinny prispievat vo forme vyzivneho na dieta, ktore ani neuvidim?
Dufam ze som to popisala dostatocne zrozumitelne.
Dakujem za vase odpovede...;)
Ano aj nadalej je povinný platiť výživné na dieťa,
aj pokiaľ bude súhlasiť zo zmenou priezviska a dieťa nebude nosiť priezvisko otca.

Je veľmi smutné, že matka bráni kontaktu dieťaťa s otcom ale človek nemôže vidieť a posúdiť pohnútky matky , ktoré k tomu viedli ( v 90 % je to zlosť na toho druhého a odnáša si to dieťa ).

Jedine v tom prípade je otec zbavený povinnosti platiť výživné,a to ak sa vzdá dieťaťa, a ex manželkin partner si ho adoptuje ( osvojí ).
ivka70
14.09.09,17:54
Ale matka nemoze zmenit priezvisko dietatu bez suhlasu otca.

A co sa tyka styku s dietatom, ak sa nedohodnu, urcuje ho sud a rozhodnutie sudu su povinni respektovat obaja rodicia /aj ked sa to casto snazia obchadzat/.

Vyzivne na dieta plati rodic, ktoremu dieta nie je "pridelene" az do chvile, kym dieta nie je schopne sa samo zivit.