tuxxer
14.09.09,20:49
Dobry den, mam otazocku. Pred vyse pol rokom som dal istu vec na reklamaciu dodnes mi ju neopravili a ani sa noezvali, ked pridem na predajnu vyhovaraju sa ze neni suciastka, lenze problem je ze mi dali len daky zakazkovy list lebo vraj na zaruku treba original balenie, ale ako som sa dozvedel na reklamaciu vobec netreba original balenie pretoze nereklamujeme balenie ale obsah! Mam narok na vratenie penazi???
Chobot
14.09.09,19:25
Dobry den, mam otazocku. Pred vyse pol rokom som dal istu vec na reklamaciu dodnes mi ju neopravili a ani sa noezvali, ked pridem na predajnu vyhovaraju sa ze neni suciastka, lenze problem je ze mi dali len daky zakazkovy list lebo vraj na zaruku treba original balenie, ale ako som sa dozvedel na reklamaciu vobec netreba original balenie pretoze nereklamujeme balenie ale obsah! Mam narok na vratenie penazi???

Zákon o ochrane spotrebiteľa č. 250/2007 § 18:

(4) Ak spotrebiteľ uplatní reklamáciu, predávajúci alebo ním poverený zamestnanec alebo určená osoba je povinný poučiť spotrebiteľa o jeho právach podľa všeobecného predpisu;22) na základe rozhodnutia spotrebiteľa, ktoré z týchto práv spotrebiteľ uplatňuje, je povinný určiť spôsob vybavenia reklamácie podľa § 2 písm. m) ihneď, v zložitých prípadoch najneskôr do 3 pracovných dní odo dňa uplatnenia reklamácie, v odôvodnených prípadoch, najmä ak sa vyžaduje zložité technické zhodnotenie stavu výrobku alebo služby, najneskôr do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie. Po určení spôsobu vybavenia reklamácie sa reklamácia vybaví ihneď, v odôvodnených prípadoch možno reklamáciu vybaviť aj neskôr; vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie. Po uplynutí lehoty na vybavenie reklamácie má spotrebiteľ právo od zmluvy odstúpiť alebo má právo na výmenu výrobku za nový výrobok.

Máš nárok na vrátenie peňazí, ak odmietnu postúp prípad na obchodnú inšpekciu a potom môžeš aj súdne vymáhať peniaze.
tuxxer
15.09.09,17:14
Dakujem.. Este by som sa spytal, ak by mi nahodou na predajni povedali ze to bude do 3 dni opravene mozem to odmietnut a trvat na vrateni penazi?
arizona
15.09.09,17:22
Keď si prečítaš predošlý príspevok, je tam jasne napísané že môžeš ;)
A máš tam aj citovaný zákon, na ktorý sa môžeš odvolať...

...tak dlhá doba ? To už máš ozaj božskú trpezlivosť...:)
kysna
16.09.09,13:43
Zdravim, chcem sa spytat na jednu vec ohladne reklamacie.
asi pred 3 rokmi som si kupila mp3 prehravac. po asi pol roku sa pokazil, dala som ho reklamovat a dali mi novy. situacia sa o necely rok opakovala tak mi opat dali novy prehravac. nedavno sa mi zasa pokazil a chcem si uz vypytat peniaze. mam na to narok aj ked som dostala 2x novy produkt a neopravili mi vlastne 2x ten povodny? nemienim tak totiz chodit kazdu chvilu s tym ze je pokazeny a ziadat novy. dakujem za odpovede
luigi72
16.09.09,16:23
Pokial dobre viem, ked si dostal novy pristroj, mal si dostat k tomu novy zarucny list s novym datumom predaja/kupy. Cize ak mas novy pristroj plynie ti nova zarucna doba - 2 roky.
Na vymenu pristroja alebo odstupenie od zmluvy a vratenie kupnej ceny mas narok vtedy, ak bol pristroj 3x v servise s tou istou chybou alebo ma naraz 4 nezavisle chyby.



A nemusis vytvarat este jednu temu, http://www.porada.sk/t119948-tretia-reklamacia-prehravaca.html ked si sa uz pytala tu. ;)
svedia
22.10.09,10:34
Ahojte, prosím poradte je platná reklamácia podaná len ústne cez telefón, klient nechce písomne podávať, že to stačí.. Ďakujem
Chobot
22.10.09,10:44
Ahojte, prosím poradte je platná reklamácia podaná len ústne cez telefón, klient nechce písomne podávať, že to stačí.. Ďakujem

Reklamácia čoho...?
svedia
22.10.09,10:46
parapetov..
Chobot
22.10.09,11:01
parapetov..

Ide to z teba ako z chlpatej deky...

Vy ako firma montujete parapety a klient reklamuje, že sú zle namontované?

V tom prípade si povinná prijať aj telefonickú reklamáciu v súlade s § 18 ods. 8 zákona o ochrane spotrebiteľa:


(8) Predávajúci je povinný pri uplatnení reklamácie vydať spotrebiteľovi potvrdenie. Ak je reklamácia uplatnená prostredníctvom prostriedkov diaľkovej komunikácie, 22a) predávajúci je povinný potvrdenie o uplatnení reklamácie doručiť spotrebiteľovi ihneď; ak nie je možné potvrdenie doručiť ihneď, musí sa doručiť bez zbytočného odkladu, najneskôr však spolu s dokladom o vybavení reklamácie; potvrdenie o uplatnení reklamácie sa nemusí doručovať, ak spotrebiteľ má možnosť preukázať uplatnenie reklamácie iným spôsobom.

a ten odkaz je na zákon o ochrane spotrebiteľa pri obchodoch uzatváraných na diaľku § 9:

(1) Zmluva uzavieraná na diaľku je zmluva, ktorú uzaviera predávajúci a spotrebiteľ na zásielkový predaj tovaru alebo na poskytnutie služby na diaľku výlučne prostredníctvom prostriedkov komunikácie, ako je najmä adresovaný list, adresovaná tlačovina, neadresovaná tlačovina, ponukový katalóg, inzercia v tlači s formulárom objednávky, automatické telefónne zariadenie, telefón, videofón, fax, videotex (mikropočítač a televízna obrazovka) s klávesnicou alebo obrazovkou reagujúcou na dotyk, rozhlas, televízia pri predaji cez telefón alebo elektronická pošta.
ucetni_fantozzi
22.10.09,11:15
skusim aj ja jednu otazku - jedna "sikovna" firma mi na zaklade zmluvy o dielo robila stavebne prace. urobila pritom mnozstvo nedostatkov, z ktorych jeden by som chcel na tomto mieste nadhodit.

islo o to, ze cast omietky, ktoru tito "majstri" nahodili, jednoducho po par tyzdnoch spadla. reklamoval som to pisomne uz v pociatkoch praskania, riadnym doporucenym listom. prisla odpoved, v ktorej majstri pisu, ze oni mi vlastne zaruku nedavaju a ze nic opravit nepridu.

odvtedy preslo 22 mesiacov. informoval som o tomto aj SOI, odpovedali mi vsak, ze vztahy upravene zmluvou o dielo nespadaju do ich kontrolnej kompetencie.

co poviete, ake je riesenie tejto situacie?
luigi72
23.10.09,05:55
Minimálna záručná doba stanovená zákonom:

- všeobecne je záručná doba 24 mesiacov
- u potravinárskeho tovaru je 8 dní
- u predaja krmív je 3 týždne
- u predaja zvierat je 6 týždnov
- u zhotovenia stavby je 3 roky (vykonávací predpis môže u niektorých častí - stavieb stanoviť inak, najmenej však 18 mesiacov)
- u služby na zákazku je všeobecne 3 mesiace
- u opráv a úprav je 3 mesiace (okrem osobitných predpisov) - u stavebných prác 18 mesiacov.


Ako máš sformulovanú zmluvu?
ucetni_fantozzi
23.10.09,07:08
v zmluve mam zaruku 36 mesiacov, problem je, ze ti idioti ju uplne ignoruju, SOI dava od toho ruky prec a sudit sa chut nemam... ale asi budem musiet, mam totiz za to, ze ak takto hrubo odignorovali objektivnu reklamaciu, mam narok na financnu nahradu, mozno aj vratenie (casti) penazi za "dielo"...
luigi72
23.10.09,11:48
Skús najprv mimosúdne, napr. im pošli doporučený list napísaný právnikom s výzvou na odstránenie vady. Možno sa zľaknú. A sprav fotodokumentáciu, ak si to ešte doteraz nespravil.
honey471
30.10.09,16:21
mam jednu otaku, pred dvoma tyzdnami som si kupila mikinu normalne som ju nosila .. a dnes sa mi stallo to ze som si ju oblialaa kavou, tak som ju dala do lavoru a dala na nu troska pracieho prostriedku a zrazu cely rukav mikiny zcervenel, podlas mna to uz nezite ked to vischne, myslite si ze kebyze ju reklamujem v obchode uznaju mi to ?? prosim odpiste mi niekto
svedia
26.11.09,08:19
Ahojte, viem, že už mám zodpovedanú moju otázku a tak radšej riešime reklamácie// chvála, že ich je fakt minimum, zatiaľ jedna// aj po telefóne.. ale nedá mi to.

Reklamácia podaná prostredníctvom telefónu nie celkom dobrá. Samozrejme, že je najlepšie je len písomná. Stále rozmýšlam:

-reklamácia uplatnená prostredníctvom prostriedkov diaľkovej komunikácie, 22a) a to je ten odkaz na zákon: o ochrane spotrebiteľa pri obchodoch uzatváraných na diaľku § 9:

,,ale my máme predaj priamo v predajni, nič uzatvárané na diaľku
tobôž pri podomovom predaji a zásielkovom predaji

ďakujem, že ma chápete ale už mám z toho asi chaos..
andreakk
26.11.09,08:38
mam jednu otaku, pred dvoma tyzdnami som si kupila mikinu normalne som ju nosila .. a dnes sa mi stallo to ze som si ju oblialaa kavou, tak som ju dala do lavoru a dala na nu troska pracieho prostriedku a zrazu cely rukav mikiny zcervenel, podlas mna to uz nezite ked to vischne, myslite si ze kebyze ju reklamujem v obchode uznaju mi to ?? prosim odpiste mi niekto
noo..osobne si myslim, ze tu mikinu ti nevezmu spat!!predali Ti ju bez chyby a co si s nou robila potom nie je ich problem..moj nazor je, ze Ti ju nevezmu...
DankaP
10.11.10,12:37
chcem sa opytat ako je to s vymenou tovaru - napr. zla velkost. je predavajuci POVINNY mi tovar vymenit resp. vratit peniaze? diky
zdenka131
10.11.10,12:48
Predávajúci nie je podľa zákona povinný vziať tovar späť alebo vymeniť za iný, ak ide o bezdôvodnú výmenu tovaru. Je to vždy vec dohody medzi predávajúcim a kupujúcim.

Väčšina obchodníkov však vychádza svojim zákazníkom v ústrety a tovar vymení spravidla do siedmich dní od zakúpenia tovaru. Všetko však závisí od dohody s predávajúcim.