gerda
14.09.09,22:19
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, aké vzdelanie má mať vedúci vychovávateľ? Musí to byť vysoká škola? A kto potom vykonáva tie funkcie, veď vychovávateľstvo sa dlho študovalo len na strednej,nie? Ďakujem
vazuv
20.09.09,15:53
Dobrý večer. Kedže ste neuviedli o vychovávateľa akého zariadenia sa jedná, tak neviem či Vás uspokojí moja odpoveď. Ak ste vychovávateľom v školskom klube deti, tak pre výkon funkcie vedúceho vychovávateľa nie je požadované iné vzdelanie ako to, ktoré je potrebné pre vychovávateľa bez tejto funkcie.
gerda
22.09.09,04:31
Ďakujem,pracujem ako ved. vych ŠKD a teraz podľa nového z. nemám vzdelanie na vykonávanie tejto funkcie,nakoľko potrebujem dvojst. vysokošk. s I. atestáciou. Robím v školstve už 30 rokov a túto funkciu už 15 rokov . Odrazu nemám vzdelanie, je to čudné. Ešte raz ďakujem.
Lelinka59
06.11.09,21:52
Zdravím kolegyňu, pracujem ako vedúca už 17 rokov, a zatiaľ mi nikto nepovedal, že vedúcu nemôžem vykonávať .Keďže nemám vysokú školu. Čo mi riaditeľ navrhoval je, že bysom si mala uroviť funkčné vzdelávanie. A vraj od 1.11.09 nemôžem uvádzať do praxe začínajúce vychovávateľky lebo nemám atestačnú skúšku. Len teda neviem,kto to bude robiť. Hádam učitelia s atestačnou skúškou?
Sabadka
07.11.09,16:28
Zdravím kolegyňu, pracujem ako vedúca už 17 rokov, a zatiaľ mi nikto nepovedal, že vedúcu nemôžem vykonávať .Keďže nemám vysokú školu. Čo mi riaditeľ navrhoval je, že bysom si mala uroviť funkčné vzdelávanie. A vraj od 1.11.09 nemôžem uvádzať do praxe začínajúce vychovávateľky lebo nemám atestačnú skúšku. Len teda neviem,kto to bude robiť. Hádam učitelia s atestačnou skúškou?

Pozri si 317/2009, tam je presne napísané kto môže vykonávať činnosť uvádzajúceho učiteľa - v tomto prípade vychovávateľa, ale je to naozaj tak, uvádzajúceho pedagogického zamestnanca, môže vykonávať len pedagogický zamestnanec s I. atestáciou. Skúsim stiahnuť 317-ku a prilepiť ju sem.

Ps: podarilo sa tak ti to prikladám a
susann2
08.11.09,12:10
Ďakujem,pracujem ako ved. vych ŠKD a teraz podľa nového z. nemám vzdelanie na vykonávanie tejto funkcie,nakoľko potrebujem dvojst. vysokošk. s I. atestáciou. Robím v školstve už 30 rokov a túto funkciu už 15 rokov . Odrazu nemám vzdelanie, je to čudné. Ešte raz ďakujem.
Atestáciu 1. stupňa si budeš môcť urobiť aj pri USO vzdelaní, bližšie podrobnosti zatiaľ o tom neviem, pozri si link, ktorý som priložila k odpovedi 1.kvalifikačná skúška.
mia0
08.11.09,17:11
Vedúci vychovávateľ môže byť ten, kto má: úplné stredoškolské vzdelanie, bakalár alebo magister. Do 31.12.2016 musia mať všetci vedúci pedag. pracovníci 1. kvalifikačnú skúšku. Najneskôr do 3 rokov od ustanovenia kariérovej pozície - teda do 1.11.2011 musí začať a do 4 rokov ukončiť inovačné funkčné vzdelávanie. Inovačné funkčné vzdelávanie nekončí skúškou , končí nejakou prácou, či prezentáciou, pohovorom pri nejakej možno3-4 člennej komisii.
susann2
30.11.09,08:18
Vedúci vychovávateľ so SŠ vzdelaním si do 31.12.2016 musí urobiť 1. atestáciu, inak nebude môcť funkciu naďalej vykonávať. Podľa vyjadrenia MŠSR môže robiť aj uvádzajúceho vychovávateľa a v tomto prípada sa hľadí naňho ako by ju mal. Moja otázka teraz znie zaradiť ho do 8. triedy ako samostatného alebo do 9. triedy s 1. atestáciou ? Aký máte nato názor ?
Sabadka
30.11.09,08:34
Vedúci vychovávateľ so SŠ vzdelaním si do 31.12.2016 musí urobiť 1. atestáciu, inak nebude môcť funkciu naďalej vykonávať. Podľa vyjadrenia MŠSR môže robiť aj uvádzajúceho vychovávateľa a v tomto prípada sa hľadí naňho ako by ju mal. Moja otázka teraz znie zaradiť ho do 8. triedy ako samostatného alebo do 9. triedy s 1. atestáciou ? Aký máte nato názor ?

Ja by som ho do 9 PT nedávala, nechala by som v 8 PT, pretože zatiaľ nemá I. atestáciu, aj keď ako hovoríš sa hľadí na neho ako keby ju mal, teda môže vykonávať tú činnosť, teda činnosti, vedúci vychovávateľ + uvádzajúci vychovávateľ, ale kariérny stupeň by som mu nechala samostatný kým si nedoplní potrebnú kvalifikáciu.
555555
19.01.10,06:31
zaujímalo by ma okiaľ máš tieto info.Tiež som bola vedúca , ale už nie som.Vraj nemám vysokoškolské vzdelanie a prevú atestaciu.Vďaka
Sabadka
19.01.10,08:13
zaujímalo by ma okiaľ máš tieto info.Tiež som bola vedúca , ale už nie som.Vraj nemám vysokoškolské vzdelanie a prevú atestaciu.Vďaka

Zákon 317/2009 Z. z. platný od 1.11.2009
julia2
28.01.10,09:05
Pri kolkých oddeleniach klubu je určená ved. vych?? U nás na škole sú dve oddelenia, a nemáme ved. vych., kto nás teda má vôbec riadiť, alebo nám poskytovať nové info..
Na školenia ved. pedag. zamestnancov nás však posielajú, čo my odmietame, lebo niesme ani jedna vedúca

Je za to nejaký príplatok???
pochemi
30.01.10,08:09
to by zaujímalo aj mňa. U nás na škole sú 3 oddelenia ŠKD,na zasadnutia chodím ja, dokumentáciu za celú ŠKD robím tiež a žiadnu úľavu na úväzku nemám o príplatku ani nehovorím.
zdenka131
30.01.10,12:12
Celú činnosť školy riadi a v konečnom dôsledku za ňu zodpovedá riaditeľ školy . V ŠKD nemusíte mať vedúceho. Organizáciou a riadením ŠKD môže riaditeľ poveriť zástupcu riaditeľa školy, prípadne vedúceho MZ.
pe.pe
30.01.10,12:17
to by zaujímalo aj mňa. U nás na škole sú 3 oddelenia ŠKD,na zasadnutia chodím ja, dokumentáciu za celú ŠKD robím tiež a žiadnu úľavu na úväzku nemám o príplatku ani nehovorím.

Vedúci vychovávateľ je v zmysle zákona vedúcim pedagogickým zamestnancom. Čiže mu náleží táto kariérová pozícia. Ale o štruktúre kariérových pozícií v škole, alebo školskom zariadení rozhoduje riaditeľ vo vnútornom predpise po prerokovaní v ped. rade a po prerokovaní so zriaďovateľom (§32 odst.3 zákona 317). A kedže vedúcemu ped. zamestnancovi náleží príplatok za výkon funkcie, a ak máte v škd viac ako 50 detí (ak ste škd pri zš) taktiež zníženie úväzku...takáto funkcia znamená zvýšenie mzdových nákladov. A tam môže byť pes zakopaný. Prelustroval som dvadsať tridsať zákonov a zákončekov, ale naozaj som sa nedopátral k odpovedi, kedy sa povinne obsadzuje funkcia vedúceho vychovávateľa. A zrejme vyššie uvedeného sa zriaďovateľ drží. Neobstoja zrejme žiadne argumenty o vzdelaní, pretože vedúci ped. zamestnanec musí spĺňať kvalifikačný predpoklad tak, ako radový zamestnanec a ani argument o 1. atestácii, tak ako už niekto písal vyššie, ak nebola požiadavka 1.KS na výkon funkcie pred 1.11.2009, platí výnimka na doplnenie atestácie až do konca roka 2016.
Takže je to ozaj asi len o peniazoch...
Lelinka59
09.04.10,18:25
Prepáč, že reagujem až teraz, ale sama tomu všetkému už nerozumiem. Som ved.vychovávateľka už dlhú dobu, robila som uvádzajúcu vych.množstvu začínajúcim vychovávateľkám a podotýkam, že zadarmo. A teraz , keď sa to má zaplatiť, vraj to robiť nemôžem,lebo nemám atestáciu. Ale ty píšeš, že platí nejaká výnimka, prosím ťa napíš mi konkrétne aká. Alebo je to na rozhodnutí riaditeľa? Môže udeliť výnimku či nie?
pe.pe
09.04.10,18:56
Prepáč, že reagujem až teraz, ale sama tomu všetkému už nerozumiem. Som ved.vychovávateľka už dlhú dobu, robila som uvádzajúcu vych.množstvu začínajúcim vychovávateľkám a podotýkam, že zadarmo. A teraz , keď sa to má zaplatiť, vraj to robiť nemôžem,lebo nemám atestáciu. Ale ty píšeš, že platí nejaká výnimka, prosím ťa napíš mi konkrétne aká. Alebo je to na rozhodnutí riaditeľa? Môže udeliť výnimku či nie?

Ahoj,

táto výnimka sa týka len podmienky 1. atestácie pre vedúceho PZ. Od 1.11.2009 musí mať každý vedúci PZ 1. atestáciu. Ale pred 1.11.2009 táto podmienka nebola predpísaná pre všetkých vedúcich PZ, logicky muselo dôjsť k ošetreniu tohto stavu, tak podľa §61 ods. 11 317-ky do 31.12.2016 platí výnimka z 1. atestácie pre tých vedúcich PZ, u ktorých sa podľa predpisov pred 1.11.2009 neuplatňovala požiadavka 1. kvalifikačnej skúšky. Pre Teba to znamená, že do uvedeného termínu musíš 1. atestáciu získať. Rovnako je ale možné, že zriaďovateľ vypíše výberové konanie skôr a ak sa nájde niekto s 1. atestáciou...máš smolu.
Pokiaľ ide o uvádzanie začínajúceho PZ, keďže nemáš 1. atestáciu, čo je podmienka pre uvádzajúceho učiteľa, môže funkciu uv. uč. mať aj iný zamestnanec s 1. atestáciou, najmä člen vedenia školy.
Lelinka59
11.04.10,21:06
Je mi to jasné, povedal mi to aj môj šéf-teda čo sa týka uvádzania. Len je smiešne, že uvádzať bude človek čo nemá ani páru o našej práci. Čiže po slovensky povedané, ja budem robiť a iný budú brať peniaze. Paráda.
susann2
12.04.10,04:59
Je mi to jasné, povedal mi to aj môj šéf-teda čo sa týka uvádzania. Len je smiešne, že uvádzať bude človek čo nemá ani páru o našej práci. Čiže po slovensky povedané, ja budem robiť a iný budú brať peniaze. Paráda.
Keď pozriem do príručky, ktorú vydalo MŠSR k zákonu 317/2009 Z.z. tak k § 28 dali takéto vysvetlenie:

Zákon pamätá aj na skutočnosti, ktoré sa v praxi ukazujú a budú ukazovať najmenej do roku 2016, že škola nebude mať zamestnanca s prvou atestáciou /len riaditeľ základnej umeleckej školy, materskej školy, poradenského alebo účelového školského zariadenia/. V takomto prípade, až do roku 2017 sa bude na týchto riaditeľov pozerať, ako keby I.atestáciu mali a môžu vykonávať uvádzajúcich zamestnancov.

Je zaujímavé, že sa nespomínajú vedúci vychovávatelia, podľa mňa by sa to malo vzťahovať aj na nich, pretože takisto sa mi zdá postavené na hlavu, aby začínajúceho vychovávatela uvádzal do praxe a riešil odborné problémy v ŠKD pedagóg z iného odboru.

Bohužial, ale mnohé § tohto zákona sú tak najasné a v praxi problematické, že ho bude asi každý aplikovať tak ako si ho vyloží.
pe.pe
12.04.10,08:22
Keď pozriem do príručky, ktorú vydalo MŠSR k zákonu 317/2009 Z.z. tak k § 28 dali takéto vysvetlenie:

Zákon pamätá aj na skutočnosti, ktoré sa v praxi ukazujú a budú ukazovať najmenej do roku 2016, že škola nebude mať zamestnanca s prvou atestáciou /len riaditeľ základnej umeleckej školy, materskej školy, poradenského alebo účelového školského zariadenia/. V takomto prípade, až do roku 2017 sa bude na týchto riaditeľov pozerať, ako keby I.atestáciu mali a môžu vykonávať uvádzajúcich zamestnancov.

Je zaujímavé, že sa nespomínajú vedúci vychovávatelia, podľa mňa by sa to malo vzťahovať aj na nich, pretože takisto sa mi zdá postavené na hlavu, aby začínajúceho vychovávatela uvádzal do praxe a riešil odborné problémy v ŠKD pedagóg z iného odboru.

Bohužial, ale mnohé § tohto zákona sú tak najasné a v praxi problematické, že ho bude asi každý aplikovať tak ako si ho vyloží.

Súhlasím, že mnohé § sú problematické, nesúhlasím s tým že práve tento je nejasný.
Zákon jasne hovorí, že uvádzajúceho učiteľa môže robiť len PZ s 1. atestáciou. ŠKD je zriaďovaná pri ZŠ a v ZŠ musí byť minimálne jeden PZ s 1. atestáciou, a to riaditeľ.
Citácia z príručky hovorí o šk. zariadeniach, kde sa reálne, vzhľadom na staré normy, nemusel PZ s 1. atestáciou vyskytovať.

Hej, je namieste pochybnosť o uvádzaní pedagogickým zamestnancom, ktorý má vyštudovaný iný odbor, ale vôbec sa nedivím, že zákon nestanovuje bližší kvalifikačný predpoklad, pretože potom by v škole museli byť atestovaní učitelia pre všetky kategórie PZ či pre predmety. A to už môže byť problém.
Nechcem týmto vyjadriť súhlas s takouto formou legislatívneho ošetrenia tejto problematiky, len chcem poukázať na to, že aj ak sa nám to nepáči, musíme, snáď dočasne, toto znenie zákona rešpektovať a nie ho vykladať po svojom. Nič v zlom.
susann2
12.04.10,10:16
Súhlasím, že mnohé § sú problematické, nesúhlasím s tým že práve tento je nejasný.
Zákon jasne hovorí, že uvádzajúceho učiteľa môže robiť len PZ s 1. atestáciou. ŠKD je zriaďovaná pri ZŠ a v ZŠ musí byť minimálne jeden PZ s 1. atestáciou, a to riaditeľ.
Citácia z príručky hovorí o šk. zariadeniach, kde sa reálne, vzhľadom na staré normy, nemusel PZ s 1. atestáciou vyskytovať.

Hej, je namieste pochybnosť o uvádzaní pedagogickým zamestnancom, ktorý má vyštudovaný iný odbor, ale vôbec sa nedivím, že zákon nestanovuje bližší kvalifikačný predpoklad, pretože potom by v škole museli byť atestovaní učitelia pre všetky kategórie PZ či pre predmety. A to už môže byť problém.
Nechcem týmto vyjadriť súhlas s takouto formou legislatívneho ošetrenia tejto problematiky, len chcem poukázať na to, že aj ak sa nám to nepáči, musíme, snáď dočasne, toto znenie zákona rešpektovať a nie ho vykladať po svojom. Nič v zlom.
Budem oponovať, tiež to neber v zlom. Zákon nemôže nikto vykladať tak, že bude platiť len pre tých, kde z takých či onakých dôvodov, nikto nemá I. atestáciu. Zákon musí platiť pre všetkých rovnako. Buď sa bude na všetkých hladieť do r. 2016, dokedy si ju musia vedúci zamestnanci doplniť, akoby ju mali, alebo naozaj môže vykonávať uvádzajúceho pedagóga len pedagóg s 1. atestáciou. V zákone je uvedené, že uvádzajúceho ped. zamestnanca môže vykonávať aj zamestnanec z druhej školy. V praxi si to neviem predstaviť, ale na tom vôbec nezáleží.
pe.pe
12.04.10,11:50
Budem oponovať, tiež to neber v zlom. Zákon nemôže nikto vykladať tak, že bude platiť len pre tých, kde z takých či onakých dôvodov, nikto nemá I. atestáciu. Zákon musí platiť pre všetkých rovnako. Buď sa bude na všetkých hladieť do r. 2016, dokedy si ju musia vedúci zamestnanci doplniť, akoby ju mali, alebo naozaj môže vykonávať uvádzajúceho pedagóga len pedagóg s 1. atestáciou. V zákone je uvedené, že uvádzajúceho ped. zamestnanca môže vykonávať aj zamestnanec z druhej školy. V praxi si to neviem predstaviť, ale na tom vôbec nezáleží.

Neboj, neberiem v zlom, diskutujeme. Aj ja zaoponujem. Zákon je jednoznačný. V určitom konkrétnom § hovorí, že uvádzajúci PZ musí mať 1. atestáciu. To je riadny §, stála súčasť zákona, ktorý platí "naveky" a basta.
Keďže ale sú šk. zariadenia, v ktorých sa nemusel takýto PZ nachádzať, bolo toto ošetrené § prechodných ustanovení. Práve to, čo cituješ, rok 2016..., ak si riadne zákon prečítaš, je to práve z § prech. ustanovení.
Prechodné ustanovenia bývajú súčasťou takmer každého zákona a dávajú priestor na zrealizovanie požiadavok daných riadnymi §.
Navyše, zákon nehovorí o tom, že uv. PZ môže robiť PZ inej školy. Zákon hovorí, že uv. PZ musí robiť PZ s 1. atestáciou. A z toho vyplýva, že to môže byť aj PZ z inej školy, za predpokladu, že má 1. atestáciu.
Buďme radi, že existujú § prechodných ustanovení. Bez nich by nebolo dorovnávanie platov, ani uznávanie prebiehajúcich ĎVU a pod.
susann2
12.04.10,12:22
Neboj, neberiem v zlom, diskutujeme. Aj ja zaoponujem. Zákon je jednoznačný. V určitom konkrétnom § hovorí, že uvádzajúci PZ musí mať 1. atestáciu. To je riadny §, stála súčasť zákona, ktorý platí "naveky" a basta.
Keďže ale sú šk. zariadenia, v ktorých sa nemusel takýto PZ nachádzať, bolo toto ošetrené § prechodných ustanovení. Práve to, čo cituješ, rok 2016..., ak si riadne zákon prečítaš, je to práve z § prech. ustanovení.
Prechodné ustanovenia bývajú súčasťou takmer každého zákona a dávajú priestor na zrealizovanie požiadavok daných riadnymi §.
Navyše, zákon nehovorí o tom, že uv. PZ môže robiť PZ inej školy. Zákon hovorí, že uv. PZ musí robiť PZ s 1. atestáciou. A z toho vyplýva, že to môže byť aj PZ z inej školy, za predpokladu, že má 1. atestáciu.
Buďme radi, že existujú § prechodných ustanovení. Bez nich by nebolo dorovnávanie platov, ani uznávanie prebiehajúcich ĎVU a pod.
Ja to tak jasne nevidím ani z prechodných ustanovení, čo už, hlavne aby v tom mal jasno riaditeľ.
mirka38
02.09.10,17:15
Dobry vecer, chcela by som poprosit o informaciu. Ukoncila som vysoku skolu odbor vychovavatelstvo deti a mladeze a nastupujem do skolskeho klubu. Nemam prax,do akej triedy by som mala byt zaradena? dakujem
Sabadka
02.09.10,17:26
Dobry vecer, chcela by som poprosit o informaciu. Ukoncila som vysoku skolu odbor vychovavatelstvo deti a mladeze a nastupujem do skolskeho klubu. Nemam prax,do akej triedy by som mala byt zaradena? dakujem

Ak si ukončila VŠ II. stupňa - Mgr. tak budeš zaradená ako začínajúca vychovávateľka do 9 PT. Ak si však ukončila VŠ I. stupňa - Bc. tak budeš zaradená do 8 PT ako začínajúca vychovávateľka. Po úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania, ktoré môže trvať od 3 mesiacov do dvoch rokov budeš zaradená ako samostatná vychovávateľka do 9 alebo 10 platovej triedy.
Preto píšem obidve platové triedy, lebo si neuviedla presne aké vysokoškolské vzdelanie máš, I. alebo II. stupeň.
nižšia platová trieda sa vzťahuje pre VŠ I. stupňa a vyššia pre VŠ II.stupňa.
mirka38
02.09.10,17:41
Ukoncila som magisterske studium, pytam sa preto, lebo to vyzera tak ze budem zaradena do 7PT. Mozem sa voci tomu ohradit, musia postupovat podla zakona?
Sabadka
02.09.10,17:53
Ukoncila som magisterske studium, pytam sa preto, lebo to vyzera tak ze budem zaradena do 7PT. Mozem sa voci tomu ohradit, musia postupovat podla zakona?

Záleží od toho do akého zariadenia ideš. Aká je to škola, obecná, mestská, štátna, cirkevná?
Sabadka
02.09.10,17:58
Ak je do daktorá z tých čo som menovala v predošlom príspevku, musia sa držať zákona 317/2009 a zákona 553/2003 o odmeňovaní v znení neskorších predpisov, dokladám ti tabuľku pre zaradenie. 7PT v tvojom prípade neprichádza do úvahy. bolo by to porušenie zákona 317/2009 o pedagogických a odborných zamestnancoch.
mirka38
03.09.10,10:56
Ďakujem veľmi pekne za informácie :)
galia
03.09.10,14:29
informácia z MŠ školstva je: nemusí mať vysokoškolské vzdelanie. pretože je to vedúci vychovávateľ a stále je to vychovávateľ, kde je požadované vzdelanie stredoškolské /jasné, že pedagogické/ - to som citovala. buď to hovorila paedr melcerová, alebo paedr brhelová - neviem už presne, ktorá to bola - v decembri minulý rok.
pýtali sme sa tam na to.
1. atestáciu si môžme urobiť aj keď máme sš vzdelanie, treba na to 30 kreditov, ktoré získame inovačným vzdelávaním (ak budete chcieť pozriem vám čísla vyhlášok kde to je, neviem to z hlavy) a
1. atestácia musí byť do 31.12.2016/nie len vedúci vychovávateľ/
-všetci vedúci pracovníci musia mať do 3. rokov od nástupu do pozície urobené funkčné vzdelávanie - platí 7 rokov /neviem dátum od kedy to platí/
nás v meste odvolali /máme po 5 -7 oddelení na školách/ z dôvodu šetrenia financií - funkciu vedúcich vychovávateľov škd robia zastúpkyne škôl
babca
06.09.10,15:10
Zákon 317/2009 Z. z. platný od 1.11.2009




:) Ahojte. Prosím Vás, aký úväzok má vedúca vychovávateľka v ŠKD
? Záleží od počtu oddelení? Ďakujem za odpoveď.
mia0
06.09.10,18:09
:) Ahojte. Prosím Vás, aký úväzok má vedúca vychovávateľka v ŠKD
? Záleží od počtu oddelení? Ďakujem za odpoveď.
Rozsah priamej vyučovacej činnosti a priamej výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov nájdeš v Nariadení vlády SR č. 422/2009 Z. z.. ...na konci je tabuľka, ktorá určuje výšku úväzku podľa počtu detí v ŠKD (str- 13). Je to 51-100 detí - 24 hodín,101-150 detí - 22 hodín, 151 a viac detí - 21 hodín.
babca
07.09.10,15:52
Rozsah priamej vyučovacej činnosti a priamej výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov nájdeš v Nariadení vlády SR č. 422/2009 Z. z.. ...na konci je tabuľka, ktorá určuje výšku úväzku podľa počtu detí v ŠKD (str- 13). Je to 51-100 detí - 24 hodín,101-150 detí - 22 hodín, 151 a viac detí - 21 hodín.



:) Ďakujem veľmi pekne. :)
Janka 52
28.09.10,11:59
Ak na škole nie je fukcia vedúceho vychovávateľa ŠKD- ani nikde na okolí, ani nikto z vychovávateľov nemá I. atestáciu, kto môže robiť uvádzanie do praxe pre začínajúceho vychovávateľa v ŠKD? Môže to byť učiteľ ZŠ s I. atestáciou? Je k tomu niekde usmernenie, trebárs ako je to pri materských školách?
MAMIKD
10.02.12,11:24
Pri počte dvoch oddelení nie je vedúca vychovávateľka a nechápem to, lebo počet prihlásených detí je 51. Ako sa to rieši v takomto prípade? Má niekto nárok na znížený úväzok? Ďakujem za reakcie.
brontosaurus
10.02.12,18:46
Pri počte dvoch oddelení nie je vedúca vychovávateľka a nechápem to, lebo počet prihlásených detí je 51. Ako sa to rieši v takomto prípade? Má niekto nárok na znížený úväzok? Ďakujem za reakcie.

Sú školy kde majú aj 3 oddelenia, cca 70 detí a nemajú vedúceho vychovávateľa.
Myslím, že to už bolo spomínané vyššie v príspevkoch, že v ŠKD nemusí byť vedúci vychovávateľ a nie je ani podmienkou a nutnosťou.
U nás na škole plní funkciu vedúcej vychovávateľky momentálne zástupkyňa školy pre I. stupeň., nakoľko predošlej vedúcej vychovávateľke skončilo 7 ročné obdobie a funkčné vzdelávanie si už nechcela obnoviť. Ostatné kolegyne o to záujem nemali a novým kolegom to dať zatiaľ nechceli.
A pokiaľ viem, ešte stále platí maximálny počet detí v oddelení na 25, čiže oficiálne nemôžete mať v dvoch oddeleniach viac ako 50 detí, aj keď vieme aká je prax a realita.
MAMIKD
11.02.12,15:30
Bola som už i sama a mala som nad 40 detí, čiže situácia na zbláznenie, ale keď potrebujete prácu...Viem, že maximálny počet detí v oddelení je 25, ale v prvom rade to vie i vedenie školy. Teraz je situácia super, som spokojná, len s naplnením úväzku je to problém pre dve vychovávateľky. Znížený úväzok by bodol, žiaľ nepripadá do úvahy.
brontosaurus
11.02.12,20:20
Bola som už i sama a mala som nad 40 detí, čiže situácia na zbláznenie, ale keď potrebujete prácu...Viem, že maximálny počet detí v oddelení je 25, ale v prvom rade to vie i vedenie školy. Teraz je situácia super, som spokojná, len s naplnením úväzku je to problém pre dve vychovávateľky. Znížený úväzok by bodol, žiaľ nepripadá do úvahy.
Súhlasím, ale až na jednu vec. Každý jeden z nás potrebuje prácu, ale ja osobne by som určite nesúhlasil s tým, že by som mal v oddelení 40 detí a to ani len dočasne.
Ak by sa vám v oddelení stal úraz a rodičia by sa rozhodli na školu a na vás podať sťažnosť, asi by to pre školu dobre nedopadlo. Veď z posledných dní máme o tom aktuálny prípad. Učiteľka na hodine nezakázala používať vlastný notebook žiakom, tí si na ňom pozerali porno, dali to na internet a pani učiteľka si už dnes hľadá nové miesto. A po tom, čo ju vykreslili ako neschopnú, čo už mala viacero upozornení k svojej práci, ju žiadna dobrá škola určite nezamestná. A ak by sa vo vašom prípade zistilo že ste porušili predpisy, ktoré by ste aj porušili lebo ste mali v oddelení viac detí ako predpisuje zákon, nedajbože by to dieťa malo z úrazu nejaké hoci len dočasné následky, nechcite vedieť ako by školu a vás mohli povláčiť po súdoch. Alebo si myslíte že riaditeľ Vám dá na papieri to že vedome porušuje zákon a preberá na seba všetku trestnoprávnu zodpovednosť. To pochybujem, to by si už mohol rovno baliť veci a už len čakať kedy ho zavrú.
Možno som to napísal dosť tvrdo, ale dnes sa ľudia už súdia aj pre iné maličkosti a už aj pre nič volajú televíziu, veci medializujú a neviem ako vy, ale ja si nechcem nechať zničiť svoju povesť a život pre nezodpovednosť môjho nadriadeného a pre tých pár sto eur čo v školstve zarobím.
MAMIKD
16.02.12,18:20
Keby Vám hrozilo, že tam zamestnajú vychovávateľku ochotnú akceptovať daný počet detí a pokročilý vek už neposkytoval veľa možností, verte, že by ste si to rozmysleli. Teraz by som už bola neoblomná, nakoľko by som to nezvládla. Myslím, že i 25 detí je veľa.Deti sú totiž tiež iné ako pred pár rokmi.
brontosaurus
16.02.12,18:57
Keby Vám hrozilo, že tam zamestnajú vychovávateľku ochotnú akceptovať daný počet detí a pokročilý vek už neposkytoval veľa možností, verte, že by ste si to rozmysleli. Teraz by som už bola neoblomná, nakoľko by som to nezvládla. Myslím, že i 25 detí je veľa.Deti sú totiž tiež iné ako pred pár rokmi.

Ak sa všetci budeme stále niečoho báť, báť sa trvať na svojom a trvať na dodržiavaní zákonov a neozveme sa ak sa porušuje zákon, tak sa potom nečudujme že aj tie deti nám potom skáču po hlavách. Ako ich chceme my sami vychovávať, k zodpovednosti, dodržiavaniu pravidiel, kritickému mysleniu a pod. keď na nás samých vidia že máme klapky na očiach a necháme po sebe šliapať aj keď sa tým porušuje zákon.
Ak by sa rozhodli ma prepustiť, len preto že dodržujem zákon, tak čo už. Popozeral by som sa po niečom inom a najneskôr do pár mesiacov by som mal novú prácu. Platy v školstve nie sú pre mladého človeka až natoľko atraktívne, aby musel porušovať zákon a riskovať vlastnú budúcnosť a svoju profesionálnu kariéru.
Ale verím že kolegovia pred dôchodkom to už pociťujú ako problém a hlavne nájsť si novú prácu v krátkej dobe už môže byť problém. Ale zas taký človek má iné kvality, vysokú odbornosť, vzdelanie a hlavne množstvo skúseností a to si mnohý zamestnávatelia tiež cenia.
MAMIKD
20.02.12,11:42
Prepáč, ale nemáš právo hodnotiť moje postoje. Nie som človek, ktorému deti skáču po hlave - inak by som to množstvo detí asi logicky nezvládla. Mám ale len pár rokov do dôchodku a nežijem vo veľkom meste, kde je možnosť sa zamestnať a dochádzať niekoľko kilometrov za prácou ako sama hovoríš, za pár drobných, tiež nie je výhra. Moje deti ma milujú, tak ako ja ich a domnievam sa, že i ich rodičia vnímajú moju prácu veľmi kladne. V tomto okrese nájsť prácu je malý zázrak. Tvoja reakcia ma odradila a veľmi sa ma dotkla. Vždy som sa ozývala za práva slabších, utláčaných a niekto ma tu kritizuje len preto, že si vážim prácu a v tom období som si z rodinných dôvodov jednoducho nemohla dovoliť o prácu prísť.
brontosaurus
20.02.12,17:10
Prepáč, ale nemáš právo hodnotiť moje postoje. Nie som človek, ktorému deti skáču po hlave - inak by som to množstvo detí asi logicky nezvládla. Mám ale len pár rokov do dôchodku a nežijem vo veľkom meste, kde je možnosť sa zamestnať a dochádzať niekoľko kilometrov za prácou ako sama hovoríš, za pár drobných, tiež nie je výhra. Moje deti ma milujú, tak ako ja ich a domnievam sa, že i ich rodičia vnímajú moju prácu veľmi kladne. V tomto okrese nájsť prácu je malý zázrak. Tvoja reakcia ma odradila a veľmi sa ma dotkla. Vždy som sa ozývala za práva slabších, utláčaných a niekto ma tu kritizuje len preto, že si vážim prácu a v tom období som si z rodinných dôvodov jednoducho nemohla dovoliť o prácu prísť.

Prepáčte, ale vytrhávate z kontextu a ohradzujete sa proti niečomu, čo som ani nenapísal. Len som napísal svoj pohľad na vec. Nepísal som ani to, že Vám deti skáču po hlave a ani to, že by Vás nemali mať radi. Len som vo všeobecnosti konštatoval, v množnom čísle!, citujem "ak sa všetci budeme stále niečoho báť, báť sa trvať na svojom a trvať na dodržiavaní zákonov a neozveme sa ak sa porušuje zákon, tak sa potom nečudujme že aj tie deti nám potom skáču po hlavách", čím som poukázal na realitu v našom školstve, že učiteľ a vychovávateľ už nemá takú autoritu, či vážnosť v spoločnosti a často už ani deti nemajú taký rešpekt voči nám aký by mali mať (nehovoriac o tom, že na niektorých diskusných skupinách niektorí prirovnávajú učiteľov až k handrám).
Práve naopak, uviedol som "verím že kolegovia pred dôchodkom to už pociťujú ako problém prísť o prácu a hlavne nájsť si novú prácu v krátkej dobe už môže byť pre nich problém" a na margo kvalít som k tomu, že ak má niekto vyšší vek, uviedol "taký človek má iné kvality, vysokú odbornosť, vzdelanie a hlavne množstvo skúseností a to si mnohý zamestnávatelia tiež cenia". Prepáčte, ale mne to ako kritizovanie nepripadá a určite som sa Vás ničím nedotkol.