veronix
17.08.05,11:45
Ahojte!Potrebovala by som v skratke poradiť čo všekto zamestnávateľovi (v reštike) treba, keď prijíma na "dohodu o vykonaní práce" (ďalej len DoVP) a "dohodu o brigádnickej práci študenta" (ďalej len DoBPŠ).Kde ich zaregistrovať, čo odvádzať, aké povinnosti má zamestnávateľ, koľko hodín môžu odrobiť,....????Proste to najdôležitejšie, čo k tomu potrebujem. ďakujem veľmi pekne.
Darana
17.08.05,09:49
Už sme to tu nespočetne krát rozoberali, tak si to prosím ťa pozri.
V skratke - prihlasuješ ich len do Sociálnej poisťovne minimálne deň pred začiatkom výkonu- platíš úrazové poistenie.
K DoBPŠ potrebuješ ako neoddeliteľnú súčasť potvrdenie o štúdiu, a rozpätie hodín ti určuje ZP. U Dovp je to max. 300 hodín ročne a dobpš §227,228 ZP
Paula
17.08.05,10:02
veronix
17.08.05,10:24
Ja som to čítala, len tam bolo toho strašne veľa. Pochopila som,že ich prihlásim len do SP a odvádzam len úrazové 0,8%, a že do ZP by sa mali prihlásiť sami ak presiahnu 1/2 minimálnej mzdy, vsak? Prihlásim ich na tlačive "Registračný list FO?" Dám to ako prihlášku, a typ??? zamestnanec,DPO, FO, za ktorú platí štát ...? Ako budú vedieť že ide o DoVP alebo DoBPŠ?
Velettka
17.08.05,10:25
hore rukou napíšeš DOHODA, aspoň mne to tak povedali a pred nimi som to tak napísala ....
Pepa
17.08.05,10:26
Ja som to čítala, len tam bolo toho strašne veľa. Pochopila som,že ich prihlásim len do SP a odvádzam len úrazové 0,8%, a že do ZP by sa mali prihlásiť sami ak presiahnu 1/2 minimálnej mzdy, vsak? Prihlásim ich na tlačive "Registračný list FO?" Dám to ako prihlášku, a typ??? zamestnanec,DPO, FO, za ktorú platí štát ...? Ako budú vedieť že ide o DoVP alebo DoBPŠ?
Dopíšeš hore /ja zvyknem do pravého rohu/, že sa jedná o dohodu.
veronix
17.08.05,10:28
Ďakujem Vám!
Alllena
17.08.05,10:45
Ahojte!Potrebovala by som v skratke poradiť čo všekto zamestnávateľovi (v reštike) treba, keď prijíma na "dohodu o vykonaní práce" (ďalej len DoVP) a "dohodu o brigádnickej práci študenta" (ďalej len DoBPŠ).Kde ich zaregistrovať, čo odvádzať, aké povinnosti má zamestnávateľ, koľko hodín môžu odrobiť,....????Proste to najdôležitejšie, čo k tomu potrebujem. ďakujem veľmi pekne.

pri DoVP si daj pozor pri určení druhu práce malo by to byť niečo jednorázové,teraz neviem presne čo by to mohlo byť pri reštaurácii rozhodne nie napr.upratovačka ,alebo pomocná čašníška .
veronix
17.08.05,10:47
Tak čo by ste mi poradili, aby si tam napísal? Umývanie riadu? :) ? A ešte sa chcem spýtať, keďže študent môže odpracovať len 100 hodín ročne (tak som sa dočítala v ZP) môžem ho prihlásiť na dohodu o vykonaní práce? Či musí byť len na DoBPŠ???
Pepa
17.08.05,10:54
Tak čo by ste mi poradili, aby si tam napísal? Umývanie riadu? :) ? A ešte sa chcem spýtať, keďže študent môže odpracovať len 100 hodín ročne (tak som sa dočítala v ZP) môžem ho prihlásiť na dohodu o vykonaní práce? Či musí byť len na DoBPŠ???Uzavretie DoBPŠ je výhodnejšia - z môjho pohľadu /trošku menší problém, akú činnosť vymyslieť pre študenta do dohody a kontroly /napr.IP/ sa tým menej zaoberajú, ako s dohodou o vykonaní práce/ A tých 100 hodín - myslíš DoBPŠ. Nie, nie je to tak - pozri § 227 ZP -dohodu o brigádnickej práci študenta možno uzatvoriť, ak keď predpokladaný rozsah práce nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku.
apsgroup
17.08.05,10:55
Student nema 100 hodin, ale v sumare polovicu stanovenej pracovnej doby.
kacena
17.08.05,11:04
Mojej známa - majiteľka reštaurácie , v ktorej zároveň aj pracuje si tiež na dohodu zamestnala čašníčku. Poradili jej aby jej v predmete činnosti uviedla - zastupovanie ako čašníčka na 1 - 2 hod. denne , nie každý deň , ale podľa poteby na zavolanie. Zdá sa mi to ako celkom dobrý dôvod na dohodu o vykonaní práce , nie ?
ricij
17.08.05,11:17
Vy ešte posielate do SP prihlášky na dohodárov? :eek: Mal som tu jedného pracovníka z SP, ktorý povedal, že takéto RLFO dávajú k stene na kopu a viacej sa tomu nevenujú. Vraj raz budú prepojený on-line s Bratislavou, zatiaľ to majú len on-line popri stene. Škoda peňazí na známky.:o
Paula
17.08.05,11:21
Veru posielame, rovnako aj hromadné oznámenia do ZP...pretože jeden nikdy nevie, čo budú spätne pokutovať...takže "pre istotu" :) robíme aj to, čo neprikazuje zákon.
Luna
17.08.05,11:22
Ale zákon nepusti. Zákon je zákon.Jednoducho musíme posielať,alebo stáť v rade.
veronix
17.08.05,11:24
Tak to skúsim aj ja tak navrhnúť pri čašníčke. A čo s kuchárkou? Môže sa tam tiež uviesť "zastupovenie kuchárky podľa potreby 2-3 hod.?" A keď zamestná študenta na DoBPŠ tak tam napíše, zastupovanie čašníka??? Ja to stále nechápem. Tak koľko môže odpracovať študent? Môže odpracovať koľko chce, len nemôže presiahnúť minimál.mzdu, alebo ako????
veronix
17.08.05,11:25
Môže odpracovať len 4 hod.denne???
ricij
17.08.05,11:32
Veru posielame, rovnako aj hromadné oznámenia do ZP...pretože jeden nikdy nevie, čo budú spätne pokutovať...takže "pre istotu" :) robíme aj to, čo neprikazuje zákon.Jasné, že do ZP a SP tých, čo sú riadne zamestnaní. Ja hovorím o dohodároch. Ja som sa na to už pekných pár mesiacov...:p
Vypíšem len pre seba sem a poviem, že riadnu prihlášku som poslal poštou. Aj tak to v živote nebudú hľadať.
kacena
17.08.05,11:32
Študent na DOBPŠ môže odpracovať najviac polovicu týždenného pracovného času , teda ak máte týždenný pracovný čas 40 hodín , tak najviac 20 hodín. a na dohodu o vykonaní práce môže odpracovať najviac 300 hodín ročne. Môže zarobiť koľko chce , len ak by bol evidovaný na úrade práce tak by mal obmedzenia , inak by ho vyradili.
adam
17.08.05,11:38
Vy ešte posielate do SP prihlášky na dohodárov? :eek: Mal som tu jedného pracovníka z SP, ktorý povedal, že takéto RLFO dávajú k stene na kopu a viacej sa tomu nevenujú. Vraj raz budú prepojený on-line s Bratislavou, zatiaľ to majú len on-line popri stene. Škoda peňazí na známky.:o
A čím preukážeš, keď príde "vietor", že ich nezamestnávaš na čierno?
ricij
17.08.05,11:41
A čím preukážeš, keď príde "vietor", že ich nezamestnávaš na čierno?Smskou alebo mailom alebo poviem, že som ich prihlásil poštou a kópia je tu. Vážne, nikto nikdy nebude hľadať v tej kope nejakú prihlášku. Len taký študentský servis im pošle 3000 prihlášok mesačne... Riadne nestíhajú a takéto dohodárske nemajú ani kam do systému nahadzovať, len ich hádzajú o stenu. Škoda práce, času a peňazí...:o
veronix
17.08.05,11:49
Kacenka, konecne si mi to vysvetlila laicky a ja som tomu konecne pochopila. :) Veď už bolo aj na čase, však :)
A ešte, aj študent môže zarobiť koľko chce? koľko by mal asi tak minimálne zarobiť za mesiac? Koľko mu mám dať do zmluvy? 3250 Sk polovica z 6500Sk = keďže odpracuje polovicu 20 h./týždeň? Ostatné mu má dať radšej ... na čierno :)?
kacena
17.08.05,12:07
Kacenka, konecne si mi to vysvetlila laicky a ja som tomu konecne pochopila. :) Veď už bolo aj na čase, však :)
A ešte, aj študent môže zarobiť koľko chce? koľko by mal asi tak minimálne zarobiť za mesiac? Koľko mu mám dať do zmluvy? 3250 Sk polovica z 6500Sk = keďže odpracuje polovicu 20 h./týždeň? Ostatné mu má dať radšej ... na čierno :)?Áno môže zarobiť koľko chce , avšak ak jeho príjem od septembra do decembra bude vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd bude si pri ročnom zúčtovaní v roku 2006 za rok 2005 musieť zaplatiť zdravotné poistenie 14%.
Takže ak nechceš aby doplácal , dávaj mu len polovicu z minimálnej mzdy.
Alllena
17.08.05,12:19
Mojej známa - majiteľka reštaurácie , v ktorej zároveň aj pracuje si tiež na dohodu zamestnala čašníčku. Poradili jej aby jej v predmete činnosti uviedla - zastupovanie ako čašníčka na 1 - 2 hod. denne , nie každý deň , ale podľa poteby na zavolanie. Zdá sa mi to ako celkom dobrý dôvod na dohodu o vykonaní práce , nie ?
podľa mňa je to chyba,no dodre možná DoVP uzatvorená napr. na 1mesiac no rozhodne nie viac .
veronix
17.08.05,12:20
Vieš mi ešte poradiť, keď sa so študentom dohodnem na 3250 Sk za mesiac v dohode, ako mu vypočítam mzdu? Mzdy robím v Olympe. BUdem mesačne odvádzať nejaký výkaz do SP? A koľko Sk by som sa s dohodárom mala dohodnúť na mesiac? Tiež je dobré mu dať 1/2 min. mzdy alebo celú. ? :(
adam
17.08.05,12:26
podľa mňa je to chyba,no dodre možná DoVP uzatvorená napr. na 1mesiac no rozhodne nie viac .
Podľa mňa je to pre firmu dobré riešenie, ale aj v skutočnosti, nie len na papieri. Veď treba občas zastúpiť neprítomnosť v práci, čo nie je pravidelné, a na DOVP môže odpracovať 300h. Takže ja by som tú zmluvu uzavrela aj do konca roka. Ja mám na takýto záskok študentku a funguje to dobre. Síce kontrolu som nemala........, ale myslím si, že to obhájim...
kacena
17.08.05,12:29
podľa mňa je to chyba,no dodre možná DoVP uzatvorená napr. na 1mesiac no rozhodne nie viac .
Prečo si myslíš , že je to chyba ? A ako by si riešila takúto formu práce , keď ona dopredu nevie na koľko hodín ju bude potrebovať. Je to myslené tak , že potrebuje napríklad raz za týždeň odbehnúť na tovar na dve hodinky a vtedy si ju zavolá, aby kôli tomu nemusela zatvoriť reštauráciu.
adam
17.08.05,12:33
Vieš mi ešte poradiť, keď sa so študentom dohodnem na 3250 Sk za mesiac v dohode, ako mu vypočítam mzdu? Mzdy robím v Olympe. BUdem mesačne odvádzať nejaký výkaz do SP? A koľko Sk by som sa s dohodárom mala dohodnúť na mesiac? Tiež je dobré mu dať 1/2 min. mzdy alebo celú. ? :(
Ja dávam do zmluvy hodinovú mzdu, napr.min.37,50. Na konci mesiaca hodiny spočítam, vynásobím a vyplatím. Do SP odvedieš 0.8% z vyplateného. A výkaz vyplníš ten istý ako pri zamestnancoch na TPP.
kacena
17.08.05,12:34
Vieš mi ešte poradiť, keď sa so študentom dohodnem na 3250 Sk za mesiac v dohode, ako mu vypočítam mzdu? Mzdy robím v Olympe. BUdem mesačne odvádzať nejaký výkaz do SP? A koľko Sk by som sa s dohodárom mala dohodnúť na mesiac? Tiež je dobré mu dať 1/2 min. mzdy alebo celú. ? :(takže príklad že zarobí tých 3.250,-Sk
- ak nebude mať podpísané vyhlásenie k dani :
3.250,-Sk - 19% daň 617,-Sk = 2.633,-Sk - dostane vyplatené
- ak bude mať vyhlásenie podpísané :
3.250,-Sk - 0 = 3.250,-Sk

Ty ako zamestnávateľ odvedieš za neho do sociálnej poisťovne 0,8 % úrazové poistenie. A pošleš samozrejme do sociálnej mesačný výkaz.

U dohodára je to to isté ako u študenta na DOBPŠ.
kacena
17.08.05,12:38
Ja dávam do zmluvy hodinovú mzdu, napr.min.37,50. Na konci mesiaca hodiny spočítam, vynásobím a vyplatím. Do SP odvedieš 0.8% z vyplateného. A výkaz vyplníš ten istý ako pri zamestnancoch na TPP.
Ja dávam do zmluvy väčšiu hodinovú mzdu , aby som im pri menšom počte hodín , ktoré môžu odpracovať , mohla vyplatiť väčšiu mzdu.
adam
17.08.05,12:42
Ja dávam do zmluvy väčšiu hodinovú mzdu , aby som im pri menšom počte hodín , ktoré môžu odpracovať , mohla vyplatiť väčšiu mzdu.
Ako, komu vyhovuje....:)
Alllena
17.08.05,12:49
Prečo si myslíš , že je to chyba ? A ako by si riešila takúto formu práce , keď ona dopredu nevie na koľko hodín ju bude potrebovať. Je to myslené tak , že potrebuje napríklad raz za týždeň odbehnúť na tovar na dve hodinky a vtedy si ju zavolá, aby kôli tomu nemusela zatvoriť reštauráciu.

DoVP sa má uzatvátať na práce malého rozsahu má mať jednorázový charekter a určený vysledok.skúsim počkať na vyjadrenie ďalších poraďákov .Zaujíma ma To lebo aj mi teraz máme dohodárov a budeme ich mať do konca roka a zdá sa nám rizikové určiť činnosť napr.pomocné nateračské práce v rozsahu 2hod.denne.
Vždy určujeme napr.Očistenie a trojnásobný náter trubiek cca 150bm
kacena
17.08.05,12:53
DoVP sa má uzatvátať na práce malého rozsahu má mať jednorázový charekter a určený vysledok.skúsim počkať na vyjadrenie ďalších poraďákov .Zaujíma ma To lebo aj mi teraz máme dohodárov a budeme ich mať do konca roka a zdá sa nám rizikové určiť činnosť napr.pomocné nateračské práce v rozsahu 2hod.denne.
Vždy určujeme napr.Očistenie a trojnásobný náter trubiek cca 150bm
My máme vždy celé leto na dohodu študentov na ukladanie drevených hranolov. Riešime tým nedostatok pracovných síl v čase dovoleniek.
Alllena
17.08.05,12:55
My máme vždy celé leto na dohodu študentov na ukladanie drevených hranolov. Riešime tým nedostatok pracovných síl v čase dovoleniek.
to je podľa mňa v poriadku , vyjadrovala som sa k DoVP
kacena
17.08.05,13:00
to je podľa mňa v poriadku , vyjadrovala som sa k DoVP
A myslíš , že keby na leto zoberieme dôchodcu na DOVP , tak by to tak nemohlo byť. Tiež máme aj dôchodcu , ktorého voláme len v prípade , že treba odvizť traktorom odpad a to je tak 1 - 2 krát do týždňa , niekedy vôbec nie.
Alllena
17.08.05,13:20
A myslíš , že keby na leto zoberieme dôchodcu na DOVP , tak by to tak nemohlo byť. Tiež máme aj dôchodcu , ktorého voláme len v prípade , že treba odvizť traktorom odpad a to je tak 1 - 2 krát do týždňa , niekedy vôbec nie.
neviem,neviem, stojí to podľa mňa na "stračej nôžke" ,ale bolo by to fajn
DoVP uzatvorená od 06.05 do 12.05 napísané v dohode bude vykonávať v tomto období príležitostne odvoz smetia traktorom. Ja by som to riešila PP kratší uväzok, ale je to iba môj názor.Keby som mala 100% istotu určite by som nenapasúvala druh práce aby bol jednorázový s určením výsledku
Paula
17.08.05,13:20
Poznám firmy, kde každý mesiac prihlasujú a odhlasujú tohože človeka a poznám aj také, kde majú dohodu na celý rok a vyplácajú mesačne. Aj pri znalosti zákona čo sa týka dohôd berú majitelia daných firiem možné sankcie na seba podpisom dohody.
Alllena
17.08.05,13:46
Poznám firmy, kde každý mesiac prihlasujú a odhlasujú tohože človeka a poznám aj také, kde majú dohodu na celý rok a vyplácajú mesačne. Aj pri znalosti zákona čo sa týka dohôd berú majitelia daných firiem možné sankcie na seba podpisom dohody.


Bola som sa informovať na soc.poisťovni na to či musim stále odhlasovať a prihlasovať dohodárov DoVP keď vlastne budú pracovať 3 mesice v kuse povedali ,že stačí iba po uplynutí tých troch mesiacoch odhlásiť .Ale DoVP uzatvárame na každý mesiac zvlášť s presným určením výsledkom práce.