gabikao
15.09.09,12:47
Prosim o radu. Sused mi ponukol, ze si mozem od neho presadit salviu - ma ju ozaj krasnu. Ale ja neviem, ako na to - bojim sa, aby som mu ju neznicila, je to vysoky kricek, konariky ma aj pri zemi. Ako na to? Mam tie prizemne konariky zasypat zemou a oni pustia korienky alebo si kusok odtrhnut a dat do vody? A mam sa do toho pustat este teraz alebo pockat na jar?
veronikasad
15.09.09,10:53
Beella
15.09.09,10:54
Pred dvomi rokmi som si brala na jar od babky. Tiež ju mala a má nádhernú. Zobrala malý rýľ a "surovo" mi s ním odkrojila z jej pôvodnej rastlinky, aj so zemou. Krásne sa mi ujal a tento rok som ho už viackrát strihala. Snáď prispejú aj ostatní radami, ja odborník teda určite nie som :rolleyes:
casch
15.09.09,12:13
Súhlasím s Beella, ja mám rastlinu starú asi 8 rokov, vždy na jar ju celkom ostrihám a v lete je potom veľmi pekná. Rozmnožovať je najlepšie koreňmi. A čerstvé listy môžeš usušiť a použiť potom na čaj, alebo ako dezinfekčný prostriedok.
bettylou
15.09.09,19:03
Odrýľuj si z trsu, nič sa jej nestane, len potom hodne zalej, najlepšie posadiť aj s pôvodnou zeminoudo dfo novej diery do blata, aby sa dobre zakorenila. Na slnečné stanovište. Potom keď vyženie zalievať už nie. Tiež som minulý rok rozsádzala.
Kúpila som pred 3 rokmi takého špunta 20cm v kvetináči, ale nedarilo sa jej, tak som ju po roku vysádzala vonku. O ďalší rok presádzala lebo sme záhradku menili na trávnik a tohto roku už rozsádzala. Normálne rýľom.
Len zvyknem vždy pred zimou vňať zostrihať. Dosť nízko a na zimu zakryť čačinou, bo u nás mrzne dosť. Neviem či je to podľa knižky, ale rastie naozaj nádherne. Som spokojná. Dúfam, že sa podarí.
Anna123
16.09.09,05:42
Poprosím o informáciu, do akej nadmorskej výšky možno šalviu pestovať, aby nevymrzla. Ďakujem.
wabi
16.09.09,06:48
Najprv ešte k tomu kedy urobiť to drastické odkopnutie rýľom.:) Najlepšie na jar. Materskú rastlinu by to však iste nepotešilo a keby vedela čítať tak sa jej zježia všetky listy. Inak videl som aj zaujímavé šalvie s žlto panašovanými listami, alebo s fialovými listami, môžu mať tiež rôzne kvety.
Ale na jeseň by som sa napríklad vôbec nebál odstrihnúť konárik tesne pri zemi. alebo až pod ňou s kúskom koreňa a zakoreniť, hoci aj skromne a nenápadne za oknom. Keď však už budeš robiť vianočnú výzdobu asi by to zavadzalo, tak potom daj pri prvom odmäku rastlinku von a prikry kvetináčom alebo čečinou z adventného venčeka. Najneskôr na jar sa potom vysadí von.
Najúčinejšie je samozrejme potápanie (nie šnorchel nepotrebuješ) - čiže konárik ohnúť až pod zem a zahrnúť. On pustí korene. Môžeš aj teraz ihneď, len teda zakorení až na jar a čím dlhšie ho necháš zo susedom na pokoji pri mamičke tým bude mocnejší a lepšie zakorenený. Neponáhľaj sa ho odstrihnúť, pretože takto bude cicať nielen z vlastných koreňov, ale aj od "mamičky" a takto ti ušetrí rok pestovania a bude veľký a pekný vlastne hneď po presadení.

Po celý ten čas bude treba ale dobre vychádzať zo susedom a plniť všetky jeho priania a túžby a to by mohla byť nevýhoda. Ak sa nedohodnete tak máš po šalvii. Ale to nič ty by ste sa mu už iste najako rafinovane pomstila a on si to iste včas uvedomí a splní čo prisľúbil bez ďalších nárokov. Prinajhoršom mu ako výstrahu dáš prečítať túto uletenú radu s realnym a dobre mieneným základom.:D
Mimochodom šalvia sa dá pestovať v akejkoľvek nadmorskej výške podobne ako sused. V prípade že ste na Gerlachovskom štíte a susedom je iba orol skalný tesne pred vyhynutím a svišť tatranský tak beriem radu radšej späť:) V takom prípade závetrie a južná stena metoorologickej stanice a na zimu prikriť čečinou z kosodreviny alebo aspoň machom, a lišajníkom.:D
Gabi03
16.09.09,07:15
Ja sa o pestovaní byliniek len učím, ale šalvia mi rastie ako divá. Som ju naposledy nezostrihla a utlačila mi pažítku. :)))

Ale musím spomenúť, že ja čerstvú šalviu používam pri varení. Najmä červeného mäsa, pri pečení. Ale dala som ju už nadrobno pokrájanú aj do pečeňových halušiek (do polievky). A bolo to veeeeeľmi mňam. :)
A dala som ju aj do zemiakových placiek. No mňam. Už to dávno nebolo tak možno dnes urobím. :)) Sa mi riadne sliny zbehli. :))))
gabikao
17.09.09,18:37
Velka vdaka za vsetky rady, niektore po narocnom dni aj rozosmiali :-) vdaka,wabi.
2 konare su uz potopene a skusim aj ten kusok supnut do kvetinaca pre istotu.
so susedom sme za dobre: robieva rezniky so salviovimi listami a odo mna ma povolene si strihat rozmarin, aby ich este vylepsil :)
kukučka
17.09.09,19:39
akurát som zostrihala palinu - božie drievko, ale len tretinu, ďaľšiu tretinu zostrihnem na jar


mimotemy wabi krásna rada, teba by som chcela za suseda, akurát mi treba navláčiť kamene na chodník ;)
Darina1234
17.09.09,19:41
Kukučka a neda sa poslať korienčok z paliny? poštovne uhradim
kukučka
17.09.09,19:51
musím si ju obzrieť, mám ju v "húštine" a dážď ma odohnal, nedokončila som robotu, skôr si myslím, že na jar