maja stoica
15.09.09,18:24
ahoj. mate niekto skusenost s realitnou spolocnostou ? mozu odo mna ziadat aby som im peniaze odovzdala u nich v kancelarii ked ja tak chcem urobit pred pravnikom alebo v banke?
buchač
15.09.09,16:53
ahoj. mate niekto skusenost s realitnou spolocnostou ? mozu odo mna ziadat aby som im peniaze odovzdala u nich v kancelarii ked ja tak chcem urobit pred pravnikom alebo v banke?

Žiadať môžu , prečo by aj nie ..????;)

No rozhodne by som nejaký väčší obnos nejak nedával ...

Ja osobne som dal len zálohu , v " Dohode o zložení preddavku na kúpu nehnuteľnosti " je potom uvedený ďalší spôsob platby .
V mojom prípade to idem riešiť z účtu na účet bezhotovostným prevodom .
To je snáď aj najlepší spôsob platby , nakoľko v dnešnej dobe na Slovensku Ťa aj notár alebo iný vzdelaný v oblasti práva môže do smútku položiť ....
mona091
15.09.09,17:46
ahoj. mate niekto skusenost s realitnou spolocnostou ? mozu odo mna ziadat aby som im peniaze odovzdala u nich v kancelarii ked ja tak chcem urobit pred pravnikom alebo v banke?


- ja by som peniaze odovzdala iba do notarskeho depozitu (podmienky na uvolnenie kupnej ceny z
depozitu)
- odmenu (proviziu) pre realitku by som zaplatila na zaklade presne
definovanej zmluvy s RK az po povoleni vkladu (sucast uvolneia provizie z depozitu),
aj tuto odmenu by som dala do notarskeho depozitu, aby mala RK
istotu, ale hlavne motivaciu dotiahnut prevod do konca, aj s pripadnym
prerusenym konanim, opravami

- RK maju vo zvyku zapocitat zalohu oproti provizii, obcas tato provizia je zapocitana priamo v kupnej cene, obcas nie je, co vsak je zmatocne, RK si zvyknu zazumluvnit vacsinou predavajuceho (nie vzdy), ktory by im mal vyplatit dohodnutu proviziu, ale tymto sposobom ju vyplaca vlastne kupujuci,
no hlavny dovod vidim v tom, ze odmenu by mala RK dostat az po splneni jej uloh
hanusvas
16.09.09,10:56
Noooo, notarsky depozit je peklne drahy...a notari su mafia. Toto prave nie je prilis pouzitelna rada.
kaco11
17.09.09,09:19
Ja predpokladám, že v prípade ak niekto predáva byt cez realitku, vie akú províziu si realitka pyta. Štandartne sa záloha pohybuje plus mínus vo výške provízie, ale pokiaľ ju presahuje tak by som to riešila tak, že zálohu vyplatím realitke a ostatné peniaze v zmluve ošetriť. Napríklad : cena bytu 2 150 000 Sk z toho realitka 150 000 a majiteľ 2 000 000. Záloha je vyplatená vo výške 50 000. V zmluve bude napísané,
1.že záloha vo výške 50 000 bola zložená
2. 100 000 zvyšok provízie na účet realitky
3. 2 000 000 na účet majiteľa bytu.

ENDE
mona091
18.09.09,14:42
Ja predpokladám, že v prípade ak niekto predáva byt cez realitku, vie akú províziu si realitka pyta. Štandartne sa záloha pohybuje plus mínus vo výške provízie, ale pokiaľ ju presahuje tak by som to riešila tak, že zálohu vyplatím realitke a ostatné peniaze v zmluve ošetriť. Napríklad : cena bytu 2 150 000 Sk z toho realitka 150 000 a majiteľ 2 000 000. Záloha je vyplatená vo výške 50 000. V zmluve bude napísané,
1.že záloha vo výške 50 000 bola zložená
2. 100 000 zvyšok provízie na účet realitky
3. 2 000 000 na účet majiteľa bytu.

ENDE

Aka je vlastne kupna cena bytu?
teda ak dobre ratam: zaloha (nedefinovala si predmet zalohy)
100 tisic je na ucet RK
2 mil je na ucet predavajuceho
teda, ak predpokladam, ze zaloha je na kupu bytu, ktora bude zapocitana po uplnom doplateni kupnnej ceny, tak
kupna cena bytu je 2 mil. 50 tisic

ale ty spominas aj cenu 2mil 150 tisic,

Takze pojmy - dojmy?

Kto ma vlastne vyplatit RK proviziu? S kym ma uzatvorenu zmluvu o ... RK (s kupujucim, alebo predavajucim)

este ma napadlo, ak by som bola predavajuci, a ty by si mi poslala o 50 tis. menej, ako je dohodnuta kupna cena, urcite by som si ju dodatocne vymahala
kaco11
18.09.09,17:12
2 150 000 je kupna cena bytu. 150 provizia 2mil majitel. Cena v inzerate je aj s proviziou. Zmluvu o sprostredkovani ma uzavretu majitel bytu to hej. Ja ako kupujuci vysku provizie vediet nemusim. Ja som len pisala ako by som sa snazila s nimi dohodnut. Totizto skladat peniaze do ruk realitky /plnu sumu/ je podla mna nanajvys zvlastny postup. Uz len preto,ze byt nekupujem od realitky. Ano v podstate by to malo byt tak ze peniaze vyplatim majitelovi a on sa vysporiada s realitkou sam. Rozhodne bych vsak realitke nikdy nedala do ruk /ani na ucet/ plnu sumu.
Lianka
19.09.09,17:27
Zrejme zalezi na to, s kym mate zmluvu a aku?

Nesuhlasila by som s platenim v hotovosti (nikde - ani pred svedkami, ani u notara, ani v RK). Z mojej skusenosti:

Predavajuci mal tiez zmluvu s RK (o sprostredkovani predaja?). Ja som bola kupujuci, s realitkou som uzavrela Rezervacnu zmluvu, kde bola okrem ineho uvedena aj kupna cena a suma rezervacneho poplatku, poplatok som uhradila. Po podpise kupnej zmluvy:
a) uhradis o vysku rezervacneho poplatku menej,
b) my sme to urobili tak, ze mi RK celu sumu za rezervaciu vratila a ja som celu kupnu cenu uhradila.
Vsetko je o tom, ako sa, najlepsie pisomne, dohodnete.
Sposob platby som si zvolila ja (nakolko ja davam peniaze, mam podla mna na to pravo).
Hasler13
30.09.09,18:01
Mam skusenost s notarkym depozitom pri kupe nehnutelnosti. Je to najvacsia istota.
N1BOOM
15.10.11,07:00
Ľudia nenechajte sa ovládať realitkou!!! Nedávajte realitkám zálohu akú si povedia. Idete kupovať nehnutelnosť v hodnote 100 000€ realitka od vás chce vytiahnúť zálohu v hodnote 4000€ - 120 000SK (ročný príjem niektorých ľudí). Načo? aby keď odstúpite od zmluvy vás o tie peniaze pripravila! Je jedno, že z akého dôvodu od zmluvy odstúpite, ale RK nemá právo Vás okradnúť o váš ročný príjem!!! Áno, dám zálohu, ale nie takú ktorá bude mať zásadný vplyv na môj následný život to znamená tak do 500€, aj tak RK nemá žiadne výdavky s tým, že dá nehnutelnosť opäť do ponuky. A 500€ -15 000SK nie je tiež malá suma. Všimnite si hlavne ako zástupca RK znervózne keď začnete jednať o hodnote zálohy. Dokonca niektorý začnú hystericky meniť tón hlasu.
Takže kupujúci, bojujte proti zlodejstvu realitiek!!!