AltaKE
17.08.05,13:27
Pekne pozdravujem a prosím o pomoc:
Tento rok sme kúpili budovu (s DPH-uplatnila som si nárok na odpočet)-zradila som ju klasicky do nášho majetku. Zároveň naša s.r.o založila ďalšiu s.r.o-čku, kde je jej jediným spoločníkom a túto budovu dala o pár mesiacov ako vklad do jej základného imania.
1.) ako mám zaúčtovať tento vklad budovy?? predpokladám, že mne z majetku zmizne a odpisovať ju bude nová spoločnosť, no nie je mi jasné, kde budem viesť ja, že mám kdesi podiel na jej ZI.
2.) bude to mať nejaký vplyv na DPH, keď som si nárok na odpočet uplatnila, ale previedla som ju na novú spoločnosť v sume bez dane?

Ďakujem.
Johanka
17.08.05,12:24
Pekne pozdravujem a prosím o pomoc:
Tento rok sme kúpili budovu (s DPH-uplatnila som si nárok na odpočet)-zradila som ju klasicky do nášho majetku. Zároveň naša s.r.o založila ďalšiu s.r.o-čku, kde je jej jediným spoločníkom a túto budovu dala o pár mesiacov ako vklad do jej základného imania.
1.) ako mám zaúčtovať tento vklad budovy?? predpokladám, že mne z majetku zmizne a odpisovať ju bude nová spoločnosť, no nie je mi jasné, kde budem viesť ja, že mám kdesi podiel na jej ZI.
2.) bude to mať nejaký vplyv na DPH, keď som si nárok na odpočet uplatnila, ale previedla som ju na novú spoločnosť v sume bez dane?

Ďakujem.To , že má s.r.o. niekde podiel v inej s.r.o. sa účtuje v účtovej skupine 06 - Dlhodobý finančný majetok. Tu účtuješ až po zapísaní podielov v obch.registri.
Účtovanie u spoločníka :
Vklad spoločníka upísaný 043/367
Splatenie nepeňažného vkladu 367/081
Po zápise do obch.registra 06./043


Účet 06. sa na konci účtovného obdobia preceňuje cez účet 414 - Oceňovacie rozdiely z precenenia majetku a záväzkov.
AltaKE
17.08.05,15:51
Johanka, vďaka že si zareagovala, len mi nie je jasné, ako ja tú budovu dostanem preč z môjho majetku. Ak sú tieto súvsťažnosti správne, tak mne tam ešte vždy chýba zápis xxx/021. Len čo bude to xxx??? Hádam to nepôjde cez náklady, či nebodaj áno???????
Johanka
17.08.05,17:07
Tam chýba vyradenie z evidencie z titulu vkladu do základného imania 081/021. Doplň si k tomu nejaké konkrétne čísla, bude ti to jasnejšie.

Ak budeš účtovať aj novú s.r.o. tak v účtovníctve oceníš nepeňažný vklad tak, ako bol upísaný na vklad do ZImania (sumou podľa znaleckého posudku). Pre daňové odpisy bude vstupná cena nepeňažného vkladu daňová zostatková cena majetku zistená u vkladateľa.

S tou DPH som sa trocha zasekla. Logicky mi vychádza, že DPH treba odviesť, ale neviem to ničím podložiť. Snáď sa ešte niekto vyjadrí.
AltaKE
17.08.05,17:48
Ešte si dovolím ťa trošku „pootravovať“
Ja som si to práve kreslila na šibeničky a nejako mi to vychádza takto:
- na 021 mám tú budovu v hodnote 6 850 000,- , 081 – 150 000,- Sk. (inak budova bola ohodnotená na 7 000 000,- Sk, ale v zmluve o vklade do základného imania sa dohodlo, že sa vkladá v hodnote 6 850 000,-, vlastne za sumu, za akú sme to kúpili)
1. upísaný vklad spoločníka 043-367 – 6 850 000.-
2. splatenie nepeňažného vkladu – 367-081 – 6 700 000,- a zároveň 414-081 – 150 000,-
3. zápis do OR – 061-043 – 6 850 000,-
4. vyradenie z majetku 081-021 – 6 850 000,-
Myslíš, že je to ok??
Inak tú druhú s.r.o. ja účtovať nebudem, takže veci okolo nej ma nebudú veľmi trápiť – dúfam :-)

Inak s tou dph tiež dosť váham :-(
KEJKA
17.08.05,18:38
nechce sa mi v túto hodinu hľadať, ale pre DPH je rozhodujúce, či 2.sro je platiteľom DPH - dobrovoľne môže požiadať o registráciu. A pri vklade medzi platiteľmi sa DPH neodvádza. Inak to bude ak je 2.sro neplatiteľom, čo je pravdepodobné.....
doplňte údaje, prosím
s tým účtovaním ja osobne súhlasím.
AltaKE
18.08.05,04:22
Druhá s.r.o.-čka je od vzniku platcom DPH. Inak s tou DPH som myslela hlavne na tie prípady, keď sa zmení účel použitia majetku (§54) a treba časť už uplatnenej DPH odviesť. Ja len dúfam, že tento vklad do ZI nebude patriť do kategórie zmeny účelu použitia majetku.....

Čo sa týka účtovania... čo som prezerala účtovné postupy, tak tam účet 043 pri týchto účtovných operáciach vôbec nefiguruje... myslíte, že je potrebé ho použiť?? A namiesto 414 sa uvádza všade 415.
AltaKE
18.08.05,05:13
Druhá s.r.o.-čka je od vzniku platcom DPH. Inak s tou DPH som myslela hlavne na tie prípady, keď sa zmení účel použitia majetku (§54) a treba časť už uplatnenej DPH odviesť. Ja len dúfam, že tento vklad do ZI nebude patriť do kategórie zmeny účelu použitia majetku.....

Čo sa týka účtovania... čo som prezerala účtovné postupy, tak tam účet 043 pri týchto účtovných operáciach vôbec nefiguruje... myslíte, že je potrebé ho použiť?? A namiesto 414 sa uvádza všade 415.
Nie účtovné postupy.. ale účtovné súvsťažnosti som myslela... pozerala som do tých najnovších, čo mám :-)
Johanka
18.08.05,11:45
Na 415 sa účtuje rozdiel medzi uznaným ocenením a účtovným ocenením nepeňažného vkladu. Na 414 sa účtuje zmena reálnej hodnoty podielov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Na účte 043 sa účtujú podiely v priebehu obstarávania. Na 06. sa preúčtujú až po zápise do ORegistra. Je to podobné ako pri obstarávaní iného dlhodobého majetku cez účty 041 a 042. Aj podiely sú dlhodobý majetok - finančný.
svobodova
24.01.06,07:57
Prosím Vás, neviete v ktorom § zo zákona o DPH by som našla :

Spoločnosť s ručením obmedzeným bude spoločníkom druhej s.r.o..
Tá prvá spoločnosť je platiteľom DPH, musí sa zaregistrovať ako platiteľ DPH aj tá novozaložená s.r.o.-čka, keďže spoločníkom je platiteľ DPH?
Potrebovala by som mať oporu v zákone.

Ďakujem vopred.
Jana Acsová
24.01.06,08:04
Prosím Vás, neviete v ktorom § zo zákona o DPH by som našla :
Spoločnosť s ručením obmedzeným bude spoločníkom druhej s.r.o..
Tá prvá spoločnosť je platiteľom DPH, musí sa zaregistrovať ako platiteľ DPH aj tá novozaložená s.r.o.-čka, keďže spoločníkom je platiteľ DPH?
Potrebovala by som mať oporu v zákone.
Nemusí.
Opora v zákone je tá, že to tam nenájdete .-)
Povinná registrácia sa týka kúpy podniku alebo jeho časti (to nie je prípad obstarania obchodného podielu), prípadne právny nástupca platiteľa, ktorý zanikol bez likvidácie, združenia ...
Všetko potrebné nájdete (teda pre váš prípad nenájdete) v § 4 ZDPH.
svobodova
24.01.06,08:15
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď. Vždy keď vidím AVO, je to záruka, že nájdem, čo potrebujem.
Ešte raz ďakujem.