ikola1
15.09.09,21:24
Ahojte, ak som v podnájme a mám s nájomcom platnú zmluvu o prenájme bytu, ale môj nájomca a zárovň vlastník, mi oznámil, že byt urýchlene potrebuje pre seba a že sa mám do týždna vysťahovať,že on mi pôjde zrušiť trvalý pobyt, ktorý mám na jeho adrese. Proste , že mám vypadnúť. Môže to vôbec?
arizona
15.09.09,19:46
Záleží aj na tom, čo máte dohodnuté v zmluve (výpovedná lehota). Ak máte napr. 3 mes. lehotu, tak ju musí dodržať,nemôže Ťa zo dňa na deň vysťahovať.
danushka
15.09.09,20:05
Zrušenie trvalého pobytu nemá nič spoločné s výpoveďou nájmu.
Bola riadne spísaná medzi zmluvnými stranami nájomná zmluva, kde keď nie je určená výpovedná lehota, tak podľa OZ je táto zo zákona min. 3 mesiace. Zmluvné strany sa buď dohodnú písomne, alebo sa riadia podľa :
Občiansky zákonník
Zánik nájmu bytu

§ 710
(1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.
(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.
(3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu. 5a)
(4) Ak bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d), že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, 5b) výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.