ofecka
15.09.09,22:53
Dobry den. Mam taku otazku, ak je to teda otazka, no v kazdom pripade sa to pokusim nejak rozumne sformulovat. Takze som studentka denneho studia na VS a popritom som aj zivnostnik. A ide o to, ze mam teraz moznost ist na brigadu jednodnovu s tym, ze vzhladom na to, ze som studentka denneho studia, mi nestrhnu dane z tej vyplatenej ciastky. Ta brigada je na dohodu o vykonanej praci. Je spravne ze mi nestrhnu dane? A mam to dalej dat aj do danoveho priznania? Taktiez som mala brigadu, taktiez na dohodu o vykonanej praci, lenze tu mi dane normalne strhli z vyplaty. Vratia mi potom dane z tejto brigady, alebo sa to na mna, ako zivnostnika v tomto pripade nevztahuje? Davaju sa taketo prijmy do danoveho prizania? Teraz idem dat v tej mojej praci vypoved, lebo mi takyto styl prace nevyhovuje a nechcem mat s tym dotahovacky. Ziadne prijmy som nemala, ani nebudem mat (okrem tych brigad, kde som zarobim dokopy mozno 100€). Budem musiet nieco potom platit? Nejake odvody? Alebo pri rocnom zuctovani do zdravotnej poistovne? Ospravedlnujem sa za take mnozstvo otazok, ale nemam v nich jasno a rada by som si pozistovala..:) Dakujem za vsetky odpovede :)
Xanti
15.09.09,21:31
Dobry den. Mam taku otazku, ak je to teda otazka, no v kazdom pripade sa to pokusim nejak rozumne sformulovat. Takze som studentka denneho studia na VS a popritom som aj zivnostnik. A ide o to, ze mam teraz moznost ist na brigadu jednodnovu s tym, ze vzhladom na to, ze som studentka denneho studia, mi nestrhnu dane z tej vyplatenej ciastky. Ta brigada je na dohodu o vykonanej praci. Je spravne ze mi nestrhnu dane? Ak im podpíšeš vyhlásenie o zdanení príjmov, tak je to správne že Ti nestrhnú daň. A mam to dalej dat aj do danoveho priznania? Áno tento príjem si tiež dáš do daňového priznania. Taktiez som mala brigadu, taktiez na dohodu o vykonanej praci, lenze tu mi dane normalne strhli z vyplaty. Vratia mi potom dane z tejto brigady, alebo sa to na mna, ako zivnostnika v tomto pripade nevztahuje? Ano vrátia Ti túto daň, ak si podáš daňové priznanie za príslušný rok. Davaju sa taketo prijmy do danoveho prizania? Áno dávajú sa takéto sumu do DP. Teraz idem dat v tej mojej praci vypoved, lebo mi takyto styl prace nevyhovuje a nechcem mat s tym dotahovacky. Ziadne prijmy som nemala, ani nebudem mat (okrem tych brigad, kde som zarobim dokopy mozno 100€). Budem musiet nieco potom platit? Nejake odvody? Alebo pri rocnom zuctovani do zdravotnej poistovne? Pri tak nízskych príjmoch nebudeš musieť platiť odvody, ideš rušiť živnosť? Robíš pre maklersku spoločnosť? Ospravedlnujem sa za take mnozstvo otazok, ale nemam v nich jasno a rada by som si pozistovala..:) Dakujem za vsetky odpovede :) odpoved v texte.
:D
ofecka
16.09.09,06:06
a to je ake to vyhlasenie o zdaneni prijmov? a to ze mi vratia dane ak si podam danove priznanie, tak to co? to mam uviest v jednom danovom? ci ako to je? a ano, robim pre maklersku spolocnost a idem rusit:)
Xanti
16.09.09,06:09
a to je ake to vyhlasenie o zdaneni prijmov? a to ze mi vratia dane ak si podam danove priznanie, tak to co? to mam uviest v jednom danovom? ci ako to je? a ano, robim pre maklersku spolocnost a idem rusit:)
To je tlačivko , ktoré ked podpíšeš tak Ti v zamestnaní uplatnia nezdaniteľnú čiastku teda neviem či som ho správne nazvala, lebo som to písala v rýchlosti.

Všetky príjmy uvedieš v jednom daňovom priznaní, ktoré do 31.03.2010 ho musíš podať.
ofecka
16.09.09,08:18
a kebyze ho nepodpisem? co sa stane? inak dakujem za rady;)
Xanti
16.09.09,08:20
a kebyze ho nepodpisem? co sa stane? inak dakujem za rady;)
Tak Ti stiahnu daň aj v tej druhej práci, a vyžiadaš si ju podaním DP za rok 2009, a v máji Ti ju danový úrad pošle na tvoj účet. :D:D:D:D
Neni zač.
ofecka
16.09.09,12:25
ahaa...:) a co by sa stalo keby som im nepovedala ze som szco, ale ze len student a nestiahli by mi dane..? da sa to pripadne potom nejak dodatocne stiahnut abo tak keby to bol problem? ci?:) vtedy by som nic nepodpisovala,lebo som uz tak bola,kym som nebola szco..hm?:)
Xanti
16.09.09,12:30
ahaa...:) a co by sa stalo keby som im nepovedala ze som szco, ale ze len student a nestiahli by mi dane..? da sa to pripadne potom nejak dodatocne stiahnut abo tak keby to bol problem? ci?:) vtedy by som nic nepodpisovala,lebo som uz tak bola,kym som nebola szco..hm?:)
Absolútne som nepochopila čo sa pýtaš. :D

Každý príjem sa musí zdaniť. Teda ak nepodpíšeš vyhlásenie ( nemôžeš ho máš podpísané zároveň u viacerých zamestnávateľov, vždy len u jedného ) tak sa tvoj príjem na dohodu zdaní.

Je preto výhodné pre študentov ( bezohľadu na to či majú živnosť alebo nie ) podávať danové priznania. Lebo príjem u študentov z dohôd je zvyčajne nižší ako je nezdaniteľné minimum. A preto sa tá daň stiahnutá vracia.

Ty navyše budúci rok budeš musieť podať aj RZZP. Nakoľko máš otvorenú živnosť, a z toho Ti vyplýva táto povinnosť.
ofecka
16.09.09,12:57
:)
no,to je ista sprostredkovatelska agentura, v ktorej som mala brigadu, aj ked som nebola szco..vtedy som podpisala dohodu o vykonani prace a pytali sa ma, ci som student denneho studia a vtedy mi nezdanili ten moj prijem z brigady. nic ine ako tu dohodu som nepodpisovala..ziadne vyhlasenie..ak to teda nie je v tej dohode, co som teda nepostrehla :) no a ja som sa pytala, ze co by sa stalo, ak by som to mala aj teraz takto..ze by som nepovedala ze som szco a nezdanili by to..lebo som student..A pripadne, keby som tak urobila, dodatocne by sa to dalo nejak riesit? ja neviem, keby bolo to vyhlasenie potrebne, dodatocne ho podpisat v tej agenture s tym, ze by som to nejak ututlala, preco som vtedy nepovedala:) a o rzzp viem:)
Xanti
16.09.09,13:00
:)
no,to je ista sprostredkovatelska agentura, v ktorej som mala brigadu, aj ked som nebola szco..vtedy som podpisala dohodu o vykonani prace a pytali sa ma, ci som student denneho studia a vtedy mi nezdanili ten moj prijem z brigady. nic ine ako tu dohodu som nepodpisovala..ziadne vyhlasenie..ak to teda nie je v tej dohode, co som teda nepostrehla :) no a ja som sa pytala, ze co by sa stalo, ak by som to mala aj teraz takto..ze by som nepovedala ze som szco a nezdanili by to..lebo som student..A pripadne, keby som tak urobila, dodatocne by sa to dalo nejak riesit? ja neviem, keby bolo to vyhlasenie potrebne, dodatocne ho podpisat v tej agenture s tym, ze by som to nejak ututlala, preco som vtedy nepovedala:) a o rzzp viem:)
Nie je to problém ked Ti nezdanili príjem, ale ty musíš potom v januári od nich pýtať aby Ti vystavili potvrdenie pre účely daňového úradu na DP , aby si si to vedela dať do účtovníctva teda skôr do DP.

Ty musíš do DP priznať všetky príjmy. Zdanené, nezdanené, z dohôd, z brigád, zo živnosti ... proste všetko. A takto spolu to spracuješ a podáš DP.
ofecka
16.09.09,13:04
hej, to uz viem, ze vsetky prijmy hocijake tam musim dat do DP.. ale teda nie je problem ak mi nezdanili a nic som nepodpisovala? nemusim ist za nimi a podpisat dodatocne a vykecat sa z toho?:) ide len o to, ze musim potom pre potreby danoveho priznania od nich pytat to potvrdenie o prijme? ale to aj z tej prvej brigady musim, vsak?
si zlata, ze mi tak trpezlivo radis:)
Xanti
16.09.09,13:07
hej, to uz viem, ze vsetky prijmy hocijake tam musim dat do DP.. ale teda nie je problem ak mi nezdanili a nic som nepodpisovala? nemusim ist za nimi a podpisat dodatocne a vykecat sa z toho?:) ide len o to, ze musim potom pre potreby danoveho priznania od nich pytat to potvrdenie o prijme? ale to aj z tej prvej brigady musim, vsak?
si zlata, ze mi tak trpezlivo radis:)
Ano ako píšeš, musíš vyžiadať zo všetkých brigád potvrdenie o príjme, a toto doložiť ako prilohu k DP ( ja som si dokladala kopie stačilo im ) .
Naozaj to nie je žiaden problém, že si SZČO a že brigáduješ. :D
ofecka
16.09.09,13:11
uz som sa zlakla, ze bude daco z toho, ze som im nepovedala ze som szco a nezdanili mi..som myslela ze sa budem musiet za nimi trepat:) ahaa cize staci dajme tomu vyplatna paska,ci nie?ci to musim specialne pytat?
hej, nie je, ale su s tym vselicim tahacky:) mala som sa ja do coho pustat,ach jaj:D
Xanti
16.09.09,13:14
uz som sa zlakla, ze bude daco z toho, ze som im nepovedala ze som szco a nezdanili mi..som myslela ze sa budem musiet za nimi trepat:) ahaa cize staci dajme tomu vyplatna paska,ci nie?ci to musim specialne pytat?
hej, nie je, ale su s tym vselicim tahacky:) mala som sa ja do coho pustat,ach jaj:D
Nestačí vyplatná páska, musíš mať potvrdenie od zamestnávateľa. No čo už dala si sa na boj tak bojuj kočka. A ked sa rozhodneš zrušiť živnosť , tak to urob najneskôr k 31.12.2009 lebo stačí jeden den budúceho roka a budeš aj v roku 2011 podávať RZZP. :D:D:D
ofecka
16.09.09,13:19
aha, oki, diki :) no vsak:) a nemam z toho ziadne prijmy..aaaaaaah..no neva, sefovi uz som dala vypoved, ale z centraly mi este nedali odpoved, tak cakam..:) maju 30 dni, vsak? takze nepojdem do dalsieho roka:D a budem musiet nieco platit z toho podaneho DP? tam je tusim urcita hranica, nie? a tusim aj to zohrava rolu ze som denny student VS? viem ze z rzzp nebudem nic platit, kedze nemam prijmy..dneska mi teda so zdravotnej tvrdila, ze tam sa brigady nedavaju, takze aspon tam nic:) a ty pracujes ako co, ze sa tak vyznas?;)
Xanti
16.09.09,13:24
aha, oki, diki :) no vsak:) a nemam z toho ziadne prijmy..aaaaaaah..no neva, sefovi uz som dala vypoved, dala si písomne?
ale z centraly mi este nedali odpoved, tak cakam..:) maju 30 dni, vsak? takze nepojdem do dalsieho roka:D a budem musiet nieco platit z toho podaneho DP? nie nebudeš nič platiť podľa toho čo si napísala aké si mala príjmy
tam je tusim urcita hranica, nie? áno je tam hranica nezdaniteľné minimum je vo výške 4025,7 eura tuším
a tusim aj to zohrava rolu ze som denny student VS? áno aj to zohráva úlohu
viem ze z rzzp nebudem nic platit, kedze nemam prijmy..dneska mi teda so zdravotnej tvrdila, ze tam sa brigady nedavaju, takze aspon tam nic:) a ty pracujes ako co, ze sa tak vyznas?;)odpoved v texte
Ja pracujem ako čo treba, také dievča pre všetko .. a veľa som čítala na porade, a s veľa vecami som sa stretla, preto viem odpovedať. :D:D:D
ofecka
16.09.09,17:11
ano jasne, pisomne som dala vypoved:)no hej, prijmy mam take ake som uviedla, takze hadam v pohode.. jaaaaj, ja som tu len obcas citala daco, ked som nieco cez google hladala..inak nie:) az teraz som teda skusila, ci mi niekto odpovie na moje otazky:) dakovala este raz;)
Jancisin
08.10.09,10:52
Dobry den, mam predsa len jeden dotaz este k tejto teme, aby som si to uplne ozrejmil. Som student a popri tom mam zivnost (tohto roku ziadny prijem a chystam sa ju zrusit) a vsucasnosti sa mi naskytla do ko nca roka prilezitost robit na dohodu o vykonani prace s prijmom cca. 3000 €. Mozem u potencialneho zamestnavatela podpisat vyhlasenie na zdanenie prijmov fyz. osob zo zavislej cinnosti, alebo toto vyhlasnie podpisat nemam a vysporiadam si to vsetko len pri podani danoveho priznania, kde by mi to malo vyst tak, ze by mi mali celu odvedenu dan vratit, kedze moj prijem bude mensi ako 4025€. Dakujem za odpoved.
Xanti
08.10.09,10:56
Môžeš podpísať vyhlásenie o zdanení príjmov. AJ ked máš živnosť. A daň čo stiahnu, tak Ti pri podaní DP vrátia.

Aj ked to bude asi jednoduhšie nepodpísať, a vysporiadať si to sám pri podaní DP. Kde sa Ti všetka daň vráti.
veronikasad
08.10.09,10:57
Dobry den, mam predsa len jeden dotaz este k tejto teme, aby som si to uplne ozrejmil. Som student a popri tom mam zivnost (tohto roku ziadny prijem a chystam sa ju zrusit) a vsucasnosti sa mi naskytla do ko nca roka prilezitost robit na dohodu o vykonani prace s prijmom cca. 3000 €. Mozem u potencialneho zamestnavatela podpisat vyhlasenie na zdanenie prijmov fyz. osob zo zavislej cinnosti, alebo toto vyhlasnie podpisat nemam a vysporiadam si to vsetko len pri podani danoveho priznania, kde by mi to malo vyst tak, ze by mi mali celu odvedenu dan vratit, kedze moj prijem bude mensi ako 4025€. Dakujem za odpoved.
aj keď má ešte aktívnu živnosť, môžeš u zamestnávatela pri právi na dohodu podpísať vyhlsenie, kde si uplatníš mesačnú nezd.časť základu dane.
Pri podaní DP si uplatníš celoročnú nezd.časť základu dane a ak ti zamestnávatel nejaku daň strhol (mesačný príjem bol vyšší ako mesačná NČZD), v ročnom zúčtovaní to vysporiadaš a DU ti daň vráti.
Majka
16.02.10,12:12
Zivnostnik a prijem z doktorant.studia /2000eur v r. 2009/
odvody si zo zivnosti platil, prijem z dokt.studia pravdepodobn nepodlieha zdanitel.prijmom prosim odkazte ma na paragrf.kt. by som si mohla pozriet
Majka
17.02.10,06:50
prosim vie mi niekto poradit?