odklizec
15.09.09,22:57
Zdravim vsechny znalce,

Mam takovyto zapeklity problem. V roce 2008 jsem mel prvni 4 mesice prijem jako SZCO. Od 5 mesice jsem se zamestnal, ale cinnost SZCO jsem nijak neprerusil. Jako SZCO jsem fungoval na autorsky zakon, takze se mi nechtelo to rusit, protoze mohl kdykoliv prijit nejaky "autorsky" vedlejsak.

Nicmene, v roce 2008 jsme krome 4 zminenych mesicu nakonec zaden jiny prijem jako SZCO nemel. V danovem priznani jsem uvedl ze 4 mesice jsem mel prijem jako SZCO a zbytek roku jako zamestnanec. Stejne tak jsem to uvedl i RZZP. Dan jsem vypocetl, zaplatil a vse se zdalo byt OK. Ovsem ted to prijde.

Nedavno mi ale volali se zdravotnej, ze ja sice v RZZP uvadim cast roku jako SZCO a cast jako zamestannec, ale podle danoveho uradu jsem cely rok SZCO a mam tedy platit preddavky. A to i navzdory faktu, ze mi v RZZP vysel preplatek a ze zdravotne momentalne platim jako zamestnanec.

Prvni ctyri mesice roku 2008, jsem si zdravotne preddavky platil jako SZCO sam. Kdyz jsem se ale zamestnal, a vedel jsem, ze mi zdravotne bude automaticky strhavat a platit zamestnavatel, tak jsem "logicky" prestal platit predavky jako SZCO. Nebudu prece platit preddavky 2x? I tak mi na zdravotnem vysel maly preplatek.

Muj dotaz je, jak muzu presvedcit zdravotnou pojistovnu, ze platit dal preddavky jako SZCO je blbost, kdyz jako SZCO nemam momentlane zaden prijem a zdravotne mi odvadi zamestnavatel? Pokud vim, u dane z prijmu se da pozadat spravce dane o neplaceni predavkov. Existuje neco takoveho i u zdravotne pojistovny? Tak nejak se mi zda blbost platit dalsi preddavok, kdyz mi ho momentalne odvadi zamestnavatel? Dusledek bude pouze ten, ze ted budu rok platit predavky navic, aby mi je za rok zase vraceli? A to se mi fakt nechce.

Rusit nebo prerusovat SZCO nechci, protoze jako autor nevim, jestli se neco nevyskytne (jako ze by v dohledne dobe mohlo).

Diky za kazdou radu!
ekonom1
16.09.09,09:50
Živnosť určite nie je treba rušiť. Osobne sa zastav na zdravotnú poisťovňu a oznám im (papierovou formou) že si zamestnaný a zdravotné poistenie za teba odvádza zamestnávateľ. Samozrejme aj to že zo živnoti budú minimálne príjmy.
Odporúčam osobne zájsť na zdravotnú poisťovňu, nakoľko tam aj poradia a odporučia čo a ako postupovať.
Jozef Mihál
16.09.09,10:04
Trochu mimo témy. Nechápem, ako môžete mať živnosť na činnosti, ktoré podliehajú autorskému zákonu (AZ).

Respektíve nerozumiem, prečo máte živnosť (a máte vôbec živnosť) keď máte príjmy podľa AZ. Na to živnosť mať netreba.
odklizec
16.09.09,10:14
ekonom1:
Diky za radu. Akorat dneska se tam chystam, tak jsem se chtel zeptat na nejake rozumy ;)

Jozef Mihál:
Moje chyba, spatne jsem se vyjadril. Zivnost na autorskou cinnost samozrejme nemam. Jen jsem evidovany DU a mam DIC. A zrejme z toho plyne cele nedorozumeni.

Jak to chapu ja, tim ze nemam zivnost v podstate ani neni co prerusovat? Takze by snad ZP mela stacit pouze nejaka forma oznameni, ze jsem se zamestnal a ze momentalne nemam jako autor zaden prijem? ZP mi normalne strhava a odvadi zamestnavatel, takze osobne nevidim duvod platit dalsi preddavky. Ale samozrejme nejsem odbornik v teto oblasti. Takze hledam pomoc a radu u zkusenejsich.
Jozef Mihál
16.09.09,10:19
Potom je to v pohode. Choďte do ZP a tam oznámte, že sa odhlasujete ako SZČO, pretože v zmysle § 11 ods. 4 písm. g) zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení vyhlasujete, že činnosť, z ktorej ste mali príjmy podľa AZ už nevykonávate sústavne.

Na to máte právo a v ZP Vás musia "zrušiť" ako SZČO. Budete registrovaný už len ako zamestnanec, ako SZČO nebudete platiť žiadne preddavky.

Ak za rok 2009 budete mať nejaké príjmy podľa AZ, doplatíte si z nich poistné na základe ročného zúčtovania za rok 2009.

To čo som napísal vyššie som napísal s vedomím, že ste a budete aj naďalej zamestnanec.
odklizec
16.09.09,11:39
Diky moc za radu! Prave jsem tam byl a nakonec stacilo cestne prohlaseni, ze neprovozuju soustavnou autorskou cinnost. Vse se zda byt OK. Jeste jednou diky za pomoc!