macomaco25
15.09.09,23:19
Dobrý deň,
som rozvedený. Mám 20r. syna z tohto manželstva, nebývam s ním v jednej domácnosti. Chcel by som vedieť do ktorého veku mám platiť na syna výživné? Syn v máji 2009 zmaturoval a tým ukončil školskú dochádzku. Do dnešného dňa aj po vyzvaní listom aj po telefonickom rozhovore som ho žiadal o doklad či je prijatý na ďalšie štúdiu - vysoká škola. Nedostal som toto potvrdenie. podľa zákona z roku 2007 - výživné je napísané v § 62 odst. 1 Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. A v §65 odst. 3 -
Výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh.
Otázka : 1/ po ukončení strednej školy, gymnázia a získaní maturitného vysvedčenia je podľa zákona a jeho § 62 odst. 1 dieťa sa schopné samo živiť a tým by sa malo prestať platenie výživného?
2/ podľa §65 odst. 3 na koho návrh sa upravuje súd výživne pre plnoletého?
Je to na žiadosť dieťaťa, ktoré po ukončení školskej dochádzky sa stáva samo živiteľ podľa § 62 a § 65 ?

Predom ďakujem za radu.

macomaco25
Fairy
16.09.09,03:18
Ak bolo výživné nariadené súdom, musíš požiadať súd o jeho zastavenie. Tam sa aj dozvieš, či pokračuje v štúdiu alebo nie.