Rasto12345
16.09.09,00:47
Ahojte poraďáci.
Som fyzická osoba - podnikateľ a mám problém ohľadne auta, ktoré mi tento rok skončí s odpismi. Kupoval som ho už jazdené a neviem ako s ním môžem naložiť po odpísaní z firmy. Držať v účtovníctve sa mi ho asi už neoplatí, preto prosím poradiť za koľko ho môžem predať aby to bolo daňovo čisté. Alebo keďže na nové /i keď zase jazdené/ nechcem utrácať ďalšie peniaze tak či ho môžem používať už mimo firmu ako súkromná osoba a účtovať si PHM a odpisy za najazdené km. Je vtedy nutné auto predať z firmy na svoje meno alebo prepis nie je potrebný. To by bolo asi najvhodnejšie - aj by som mal nejaké náklady a aj by som nemusel investovať znova do ďalšieho auta.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Rasťo
jajko50
16.09.09,06:30
Nemusíš ho predávať. Naďalej ho ponechaj v používaní firmy. Budeš si potom naďalej dávať do výdavkov PHM + iné výdavky tak ako doteraz. Môžeš využiť možnosť 80% výdavkov na firmu a v tom prípade nevedieš knihu jazd. Ak budeš používať auto viac na súkromné účely ako 20%, tak veď knihu jazd a výdavky rozdeľ pomerom služobných jazd a súkromných jazd.
Zdenka 0705
16.09.09,06:52
Alebo si ho preraď do súkromného užívania, tj. vyraď z firmy zápisom. Potom ho môžeš používať na prípadné služobné cesty, ako v príspevku predtým, ale máš možnosť uplatňovať okrem ceny za km aj základnú náhradu za km. V tom prípade však už nemôžeš dávať do nákladov žiadne iné výdavky, okrem dane z motorových vozidiel.