alltracboy
16.09.09,08:34
z toho co som tu za istu dobu precital, som zistil, ze je dobre dostat takzvany rosny bod do EPS (cize tepelnej izolacie). Ako je to ale v pripade mineralnej vlny? Ta ked zvlhne, vraj straca izolacne vlastnosti, a tym ze bude v nej rosny bod, tak sa tam bude zrazat vlhkost. Ako je to s rosnym bodom pri domoch ktore niesu izolovane? Tak zasa musi byt vlhkost prirodzene v murive.

Dalej som sa docital, ze izolovanim EPS ako by sme zabalili dom do folie, cize je potrebne lepsie vetranie aby dom neplesnivel. Mineralna vlna vraj vlhkost prepusta, je v tom pripade treba robit tiez nejake super vetracie systemy , alebo postaci bezne vetranie ako pri klasickom tehlovom dome bez izolacie?
Nehladiac na cenu, co ma lepsie vlastnosti (teploizolacne, zivotnost atd..), EPS alebo mineralna vlna?

Celkovo by som tu rad zhromazdil co najviac skusenosti o EPS a mineralnej vlne, lebo som nikde nenasiel takuto konkretnu temu.
misomiso
16.09.09,06:43
V kratkosti. Uvazujes spravne. Na vetranie sluzia okna, pripadne rekuperacia, nie steny. Preto navadi ani ak by si mal v stenach hoci aj nerezovy plech alebo igelit.

Naopak - kedze v beznom murive sa ziadna parozabrana nenachadza, logicky pary kondenzuju v rosnom bode. Preto je pouzitie Nobasilu alebo inej vlny velmi diskutabilne napriek masivnej marketingovej kampani, ktora prave hovori o "dychani".
ciners
16.09.09,06:49
dost sa popise o rosnom bode, ale tam to este nekonci. To nie je bod v zmysle matematiky, je to skor oblast,kde kondenzuje para. Potom sa pocita rocna bilancia, ci sa viac odpari z konstrukcie, ako v nej nakondenzuje. Podla konkretnej skladby obvodovej steny moze prist do uvahy parozabrana z vnutornej strany, alebo sa pohrat s hrubkou izolacie tak, aby posudenie bolo ok. Zavisi od celej skladby, od tepelnoizolacnej ako aj difuznej. Vhodne je difuzny odpor smerom von znizovat, vytvorit difuzne otvorenu skladbu.
Polystyren, to je kapitola sama o sebe. Som zvedavy,ked nam stavby o 50az100 rokov dosluzia,kde tolko polystyrenu dame, co sme na ne nalepili. Mozes dat kludne polystyren, tzv.rosny bod do polystyrenu, zase rocnu bilanciu vodnych par a regulovane vetranie.
Co je lepsie tazko povedat. Polystyren ma lepsie teplotechnicke vlastnosti, mineralna vlna je produkt zeme a do zeme sa da casom vratit.Mineralna vlna je nehorlava, tiez dobra vyhoda.
Teplotechnicky je to kvazy jedno, ak je skladba obvodoveho plasta spravna,t.j. vsetky posudenia su v poriadku, tak nie je problem.
chandler
16.09.09,08:16
ked das na dom polystyren je to ako by si ho obalil igelitom, ci sa ti ta predstava paci alebo nie je na tebe. na to skolu nepotrebujes ziadnu :) staci si predstavit ako to po case bude vyzerat medzi igelitom a murivom :)
220870
16.09.09,14:27
dost sa popise o rosnom bode, ale tam to este nekonci. To nie je bod v zmysle matematiky, je to skor oblast,kde kondenzuje para. Potom sa pocita rocna bilancia, ci sa viac odpari z konstrukcie, ako v nej nakondenzuje. Podla konkretnej skladby obvodovej steny moze prist do uvahy parozabrana z vnutornej strany, alebo sa pohrat s hrubkou izolacie tak, aby posudenie bolo ok. Zavisi od celej skladby, od tepelnoizolacnej ako aj difuznej. Vhodne je difuzny odpor smerom von znizovat, vytvorit difuzne otvorenu skladbu.
Polystyren, to je kapitola sama o sebe. Som zvedavy,ked nam stavby o 50az100 rokov dosluzia,kde tolko polystyrenu dame, co sme na ne nalepili. Mozes dat kludne polystyren, tzv.rosny bod do polystyrenu, zase rocnu bilanciu vodnych par a regulovane vetranie.
Co je lepsie tazko povedat. Polystyren ma lepsie teplotechnicke vlastnosti, mineralna vlna je produkt zeme a do zeme sa da casom vratit.Mineralna vlna je nehorlava, tiez dobra vyhoda.
Teplotechnicky je to kvazy jedno, ak je skladba obvodoveho plasta spravna,t.j. vsetky posudenia su v poriadku, tak nie je problem.
Polystyrén sa dá pomerne ľahko recyklovať.
220870
16.09.09,14:37
ciners
16.09.09,15:23
Polystyrén sa dá pomerne ľahko recyklovať.

Ak vies o nejakom clanku,posli link, celkom by ma to zaujimalo
220870
16.09.09,17:15
Ak sa mi to podarí nájsť dám link .
http://www.epssr.sk/index.php?id=6
stránky výrobcov.
nedarí sa
Pozrite si na tejto stránke tento dokument:

24.04.2007
Polystyrén: Expanzia do budúcnosti
Global Insulation
Powerpoint dokument

Zaujímavé a poučné aj pre laikov.
Opätovné využitie:

• pomleté a zmiešané s primárnymi EPS penovými
granúl na bloky /tvary
• pomleté a použité v ľačenom betóne, izolačných
prekladoch, pórovitých tehlách, na skvalitnenie
a prevzdušnenie pôdy
• náhrada dreva – spracované vytláčaním a použité
na výrobu záhradného nábytku, okien a rámov
na obrazy
• extrudované PS pelety na výrobu obalov na videá
a CD, vešiaky na kabáty, kvetináčov
a jednorázových kamier, atď.
• granule sa môžu opätovne napeniť a použiť ako
voľne sypaný obal
220870
16.09.09,17:53
Aby som sa vyjadril k téme V slovenčine toho google moc nenájde tak som mu dal preložiť do nemčiny a vyhľadať výraz poškodenia polystyrénových fasád a ľaľa čo našiel
http://translate.google.sk/translate?hl=sk&langpair=de|sk&u=http://www.konrad-fischer-info.de/2131bau.htm&prev=/translate_s%3Fhl%3Dsk%26q%3Dpo%25C5%25A1kodenia%2B polystyr%25C3%25A9nov%25C3%25BDch%2Bfas%25C3%25A1d %26sl%3Dsk%26tl%3Dde

Na tejto stránke sa oplatí preklikať tie odkazy 1 až 16.
misomiso
17.09.09,08:33
ked das na dom polystyren je to ako by si ho obalil igelitom, ci sa ti ta predstava paci alebo nie je na tebe. na to skolu nepotrebujes ziadnu :) staci si predstavit ako to po case bude vyzerat medzi igelitom a murivom :)

Ved ja skolu ani ziadnu nemam :). V aute si cely obaleny plechom a nevadi to, pretoze je tam vetranie.
chandler
17.09.09,12:29
Ved ja skolu ani ziadnu nemam :). V aute si cely obaleny plechom a nevadi to, pretoze je tam vetranie.

tak potom gratulujem velmi slusne pises na to, ze nemas ziadnu skolu :) auto a dom je o niecom inom a vetranie uz uplne o inom :) ale vidim, ze si sa uz rozhodol, tak smelo do lacnejsieho riesenia :)
ciners
17.09.09,14:44
Este trosku nacrtnem jednu myslineku,ked uz tu mame takuto temu. Vsetky casopisy stavebnicke, kopa reklamy, statne dotacie, vsetko sa toci okolo zateplenia. Stavebnictvo akoby sa zredukovalo na energeticky audit. Trosku sa ludia zamyslime, vsade je reklama zateplit, "odborne" clanky, ako sa to za 20rokov vrati. Jedna vec je zamlcana. Investicia sa vrati za napr.20rokov ako pisu, ale pri sucasnych cenach energii. OK, zateplime vsetci hned zajtra. Budu teplarenske spolocnosti, plynari a vsetci okolo vyroby tepla 20rokov cakat, kym sa nam vrati nasa investicia do polystyrenu? Asi nie, su nastaveni na nejaky zisk a nebudu sa pozerat ako maju zrazu polovicu. Zvisia ceny a sme tam,kde sme aj boli, sice minieme menej,ale za rovnaku cenu. Nenabadam nezateplovat,ale je to hovadska lobby, ziadna snaha o setrenie.
dushanbe
28.10.13,18:14
TREBA ZATEPLIŤ. A PORIADNE.
Máš pravdu, že lobby pre zateplenie je silné, a že energie pôjdu hore, ale pri dobrom zateplení sa dostávaš do štádia, kedy už nepotrebuješ drahú energiu z Ukrajiny alebo od Talianov. Ale môžeš čerpať vlastnú energiu z okolia. Osobne som za to, aby sa trebars aj celá energetická sieť rozpadla a vytvorili sa lokálne siete elektro-rozvodov za zlomkové ceny.
Pri dobrom zateplení s jednými malými kachlami či krbom s vodným výmeníkom vykúriš 200m2 + 1 vaňu vody za deň.
Pre tých menej náročnejších - stačí v krbe zakúriť cez víkend a dom zostane celý týždeň teplý. Ak sú aspoň 50-ky múry zateplené zvonku na 30 cm + rekuperácia.
Energetika domu je veľmi špecifická. Neexistuje optimálne riešenie pre každého.

Problém je len v tom. Že u nás nenájdeš murárov, ktorí vedia zateplovať do pasívu. Nejde o materialy ani peniaze, ale o schopnosti murárov. Už len 90% oknárov predávajúci 9 komorové okná pre pasívne domy, šetria na 10€ páskach alebo 3€ pene a potom 99% tepla ti uniká v spoji drahého pasívneho okna, kde dali majstri menej peny ako treba prípadne šetrili na páskach.

To je problém v SR. Nie drahé technológie. Ale nevyškolení stavební majstri.

Potrvá ešte generáciu, kým sa naučíme stavať pasívne/aktívne domy.

A ešte jedno odporúčanie. Ak máte veľký pozemok. Otočte si dom na juh. Celú južnú stenu si dajte solar-sklo, vytvorte si pred domom skleníkovú chodbu - 2x sklo - a máte pasiv/aktiv.

To znamená, že už nemusíte viac chodiť do práce. Iba dobrovoľne :)

V skleníku môžte pestovať zeleninku celoročne.
Jediná vyššia investícia je do skla.
A potom do majstrov a projektantov, ktorí vedia ako na to.