nathallie
16.09.09,08:49
Dobry den, chcela by som od Vas poradit v jednej veci, aj ked som si vsimla nejake clanky k danej teme, nikde som nenasla svoj konkretny pripad. Pracujem na hlavny pracovny pomer v statnej sprave, ako odborny radca, avsak momentalne som na rodicovskej dovolenke. Kedze by som si rada privyrobila, ale zaroven by som chcela venovat cas babatku, chcela by som si zalozit zivnost a na nu sa zamestnat v realitnej kancelarii. Je nieco take mozne? Mozem byt zaroven zamestnana, aj ked na rodicovskej dovolenke a pracovat na zivnost? Za rady vopred dakujem. Pekny den.
brčko
16.09.09,06:56
Dobry den, chcela by som od Vas poradit v jednej veci, aj ked som si vsimla nejake clanky k danej teme, nikde som nenasla svoj konkretny pripad. Pracujem na hlavny pracovny pomer v statnej sprave, ako odborny radca, avsak momentalne som na rodicovskej dovolenke. Kedze by som si rada privyrobila, ale zaroven by som chcela venovat cas babatku, chcela by som si zalozit zivnost a na nu sa zamestnat v realitnej kancelarii. Je nieco take mozne? Mozem byt zaroven zamestnana, aj ked na rodicovskej dovolenke a pracovat na zivnost? Za rady vopred dakujem. Pekny den.

Ak si začala poberať RP ešte do 1.1.09, tak aj v prípade, že budeš szčo, tak nárok na rodič.príspevok ti ostane, lebo sa na teba vzťahuje prechodné ustanovenie. Ak ale už podla nového zákona (t.j. za obdobie po 31.12.08), tak živnosť je považovaná za zárobkovú činnosť a to vylučuje poberanie rodič.príspevku. Je možné poberať len príspevok na starostlivosť o dieťa, čo ak sa o dieťa budeš starať sama, je 25% z RP. Možná je ale práca na dohodu o vyk. práce alebo dohodu o prac.činnosti. To však v realitke neviem, či sa dá.

Čo sa týka nejakého stretu zájmou so štátnou správou, tak to neviem. No pozri napr. Zákonník práce § 83.
Xanti
16.09.09,06:57
Dobry den, chcela by som od Vas poradit v jednej veci, aj ked som si vsimla nejake clanky k danej teme, nikde som nenasla svoj konkretny pripad. Pracujem na hlavny pracovny pomer v statnej sprave, ako odborny radca, avsak momentalne som na rodicovskej dovolenke. Kedze by som si rada privyrobila, ale zaroven by som chcela venovat cas babatku, chcela by som si zalozit zivnost a na nu sa zamestnat v realitnej kancelarii. Je nieco take mozne? Mozem byt zaroven zamestnana, aj ked na rodicovskej dovolenke a pracovat na zivnost? Za rady vopred dakujem. Pekny den.No čo ja si pamätám, tak pokiaľ si zamestnaná v štátnej správe tak nemôžeš mať živnosť. Možno sa mýlim, možno to zmenili.
Skús skôr dohodu o vykonaní práce alebo činnosti.
nathallie
16.09.09,07:18
Brčko dakujem za vystiznu odpoved. Este by som sa chcela opytat, ze to vlastne znamena, ze co sa tyka statnej spravy, mozem ostat na rodicovskej dovolenke popri zivnosti, len nebudem poberat rodicovsky prispevok? Je to tak? Xanti, v statnej spravy mozem podnikat, teda vykonavat dalsiu pracu, pokial sa netyka pracovnej naplne toho, čo mam ako hlavny pracovny pomer.
Xanti
16.09.09,07:24
Brčko dakujem za vystiznu odpoved. Este by som sa chcela opytat, ze to vlastne znamena, ze co sa tyka statnej spravy, mozem ostat na rodicovskej dovolenke popri zivnosti, len nebudem poberat rodicovsky prispevok? Je to tak? Xanti, v statnej spravy mozem podnikat, teda vykonavat dalsiu pracu, pokial sa netyka pracovnej naplne toho, čo mam ako hlavny pracovny pomer.Ked som sa uchádzala o prácu v štátnej správe, na pozíciu radca tak bola podmienka nemať živnosť. Hovorím možno sa to zmenilo, lebo už pár rokov to sledujem len povzdiali.

Teraz pracovať v realitke? Ked trh z nehnuteľnosťami stojí? Myslím, pri nás lebo ceny všade kolem idú dole, len tu nikto nechce spustiť a myslia si, že predajú za také ceny ako v metropole východu.
bolacka
16.09.09,07:36
Ked som sa uchádzala o prácu v štátnej správe, na pozíciu radca tak bola podmienka nemať živnosť. Hovorím možno sa to zmenilo, lebo už pár rokov to sledujem len povzdiali.

Teraz pracovať v realitke? Ked trh z nehnuteľnosťami stojí? Myslím, pri nás lebo ceny všade kolem idú dole, len tu nikto nechce spustiť a myslia si, že predajú za také ceny ako v metropole východu.
V statnej sprave mozes podnikat..ale musi niektore pozicie su stym nezlucitelne..musela by si natrafit na odbor kde nemaju stym problem, a v kazdom pripade aj najdes taky odbor a budes zamestnana v statnej sprave a po danovom priznani tvoj zisk z podnikania presiahne 50tisic korun tak musis dat o tom prehlasenie pre odbor..to je zo zakona..
..dalsia vec je ze uctovnictvo ti nebude robit klasicka statna uradnicka ale budes si ho musiet urobit sam lebo si budes musiet riesiet aj danove priznanie z podnikania:)..
..ale ako to je stou RD to neviem..
brčko
16.09.09,08:00
popri čerpaní RD v jednom zamestnaní môžeš vklude napr. pracovať na plný uväzok v druhom zamestnaní. To nie je problém. Takže ani živnosť popri RD nie je problém.
Len samozrejme odvody, napr. roč.zúčt. zdrav.poistenia záleží od príjmov, či budeš poistenocom štátu. No a tiež dôchodkovo poistená neviem či môžeš byť štátom. Neviem či splnaš v takom prípade podmienku riadnej starostlivosti o dieta podla zákona o rodič.príspevku. Na RP síce nemáš nárok z dôvodu § 3 ods.1 písm.d) a ods.4.
V ods. 4 sa hovorí, že v tvojom prípade nie je splnená podmienka na nárok na RP, nie však, že nie je splnená podmienka riadnej starostlivosti. Ale nepriamo, vzhladom na to, že v ods.3 nie je spomenutý prípad, že v prípade vykonávania práce szčo sa môže o dieťa starať aj niekto iný, tak "asi" podmienku nesplnaš. Treba predpokladám, aby bola starostlivosť osobná.