Procont
17.08.05,14:10
Potrebujem si len ujasniť prekážky v práci na strane z-ca. Možno už o tom bola debata, ale neviem to nájsť.

Zamestnanec v auguste doniesol doklad:
- na 1 prac.deň z dôvodu jeho účasti na pohrebe, na ktorý ma podľa ZP nárok
- na 1 prac.deň z dôvodu ošetrenia v zdravotníckom zariadení, na ktorý mal tiež nárok
Patrí z-covi za uvedené 2 dní mzda vo výške jeho priemerky?
Ďakujem za odpoveď.
Luba2
17.08.05,12:12
Áno patrí, ak má na to potvrdenia.
endrju
21.08.05,10:51
Potrebujem si len ujasniť prekážky v práci na strane z-ca. Možno už o tom bola debata, ale neviem to nájsť.

Zamestnanec v auguste doniesol doklad:
- na 1 prac.deň z dôvodu jeho účasti na pohrebe, na ktorý ma podľa ZP nárok

Neuvádzaš vzťah zomrelého k zamestnancovi, môže ísť aj o prípad neplateného voľna.
Účasť na pohrebe môže byť preplatená priemerným zárobkom len v prípadoch uvedených v ZP v §141, ods.2 písmeno d). V ostatných prípadoch môže byť (ale nemusí) účasť na pohrebe uznaná ako prekážka na strane zamestnanca bez náhrady mzdy podľa §141 ods. 3. V prípade použitia §141 ods. 3 ide o prerušenie sociálneho poistenia, treba hlásiť prerušenie.
Ivča
21.10.05,06:45
Naša zamestnankyňa, toho času ČID, je predvolaná na soc. poisťovňu z dôvodu prehodnotenia. Má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy?
Jura
21.10.05,06:56
Naša zamestnankyňa, toho času ČID, je predvolaná na soc. poisťovňu z dôvodu prehodnotenia. Má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy?
Ide o prehodnotenie jej zdravotného stavu, nech si pýta potvrdenie, podľa
mňa bude potvrdené lekárom.
Ivča
21.10.05,07:35
Keď to bude mať potvrdené od jej lekárky, tak sa to bude zarátavať do počtu 7 dní, čo má nárok na vyšetrenie?
Zita4
21.10.05,07:43
Áno, musí sa to započítať do tých 7 dní.
Ivča
21.10.05,08:02
Ďakujem za rýchle odpovede.
SILVIA54
31.07.09,11:36
Ahojte,chcem sa opýtať: zamestnankyňa mi doniesla potvrdený papier z migračného úradu, že sa zúčastnila na osobnom rozhovore.Bola tam 4 hodiny.Môžem jej to uznať ako ospravedlnený čas podľa Zákonníka práce ako osobné prekážky na strane zamestnanca?Ďakujem
Tweety
31.07.09,14:49
Ahojte,chcem sa opýtať: zamestnankyňa mi doniesla potvrdený papier z migračného úradu, že sa zúčastnila na osobnom rozhovore.Bola tam 4 hodiny.Môžem jej to uznať ako ospravedlnený čas podľa Zákonníka práce ako osobné prekážky na strane zamestnanca?ĎakujemMyslíš tým pracovný pohovor? Ak áno, platí § 141 ZP

i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.
SILVIA54
31.07.09,17:12
Ahoj,nemyslím práveže pracovný pohovor.Ona má nejaké rodinné problémy a predvolali ju na pohovor.
veronikasad
02.08.09,07:23
Ahojte,chcem sa opýtať: zamestnankyňa mi doniesla potvrdený papier z migračného úradu, že sa zúčastnila na osobnom rozhovore.Bola tam 4 hodiny.Môžem jej to uznať ako ospravedlnený čas podľa Zákonníka práce ako osobné prekážky na strane zamestnanca?Ďakujem
Ide o prekážku v práci podľa § 141 odst. 3 ZP

(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.

Záleží od zamestnávateľa, či je poskytne náhradu mzdy /kolektívna zmluva, interný predpis zamestnávatela/.
SILVIA54
04.08.09,04:24
Ďakujem Vám.