zltalienka
16.09.09,10:33
Ahojte, je tu síce viacero tém o hypotéke, ale ja by som rada vedieť, čo všetko potrebujem vedieť pri výbere hypotéky. Ide o to, že v každej banke (alebo poradcovia) mi núkajú práve tú ich hypotéku, lebo je "najlepšia", ale sa bojím, že mi povedia len to, čo mi chcú povedať a nevýhody sa dozviem až po podpise zmluvy.
takže potrebujem vedieť:
1. Výška úroku
2. Výška splátky
3. Na akú dlhú dobu je úrok fixovaný
4. Doba splácania hypotéky
5. .... (prosím doplňte ....)
Ďakujem
Xanti
16.09.09,08:36
Ahojte, je tu síce viacero tém o hypotéke, ale ja by som rada vedieť, čo všetko potrebujem vedieť pri výbere hypotéky. Ide o to, že v každej banke (alebo poradcovia) mi núkajú práve tú ich hypotéku, lebo je "najlepšia", ale sa bojím, že mi povedia len to, čo mi chcú povedať a nevýhody sa dozviem až po podpise zmluvy.
takže potrebujem vedieť:
1. Výška úroku je rozdielna pre každého človeka, banky majú svoj systém, ktorým určujú výšku úroku ( zohľadňujú mnoho vecí), preto Ti nikto nepovie presnú sumu, dokonca ani bankári
2. Výška splátky je daná výškou úroku
3. Na akú dlhú dobu je úrok fixovaný na koľko si zvolíš ty pri žiadosti o hypoteku, zvyknú byť doby fix 1 rok, 3 roky, 5 rokov , a tuším aj na 10 sa dá zafixovať úrok
4. Doba splácania hypotéky podľa tvojej volby koľko napíšeš do žiadosti, ak máš do 35rokov a chceš využiť znížené úroky ( hypo pre mladých ) tak potom tá doba splácania je stanovená na max. 30 rokov
5. .... (prosím doplňte ....) doplnené :D
Ďakujem
odpoved v texte. ;)
zltalienka
16.09.09,08:47
Ďakujem za rýchlu odpoveď Xanti, ale asi som napísala nezrozumiteľne.
Nechcem vedieť konkrétnu výšku úroku, ani na koľko rokov si môžem zafixovať výšku úroku. Viem, že v každej banke majú svoje vlastné podmienky.
Rada by som vedieť, čo všetko sa mám v banke ohľadne hypotéky spýtať. Bola by som rada, keby ste mi, Vy skúsenejší v týchto veciach, napísali na čo sa nemám zabudnúť spýtať pri vybavovaní hypotéky.
Bolo by super, keby tu vznikol akýsi zoznam otázok, preto som aj začala číslovať v prvom príspevku tie veci čo už viem, že sa spýtať potrebujem.
Napadlo ma ešte:
5. Poplatky pri vzniku hypotéky (tiež sa na ne potrebujem v banke spýtať, môžu byť rozdielne vysoké).
Dúfam, že ste ma pochopili a ďakujem za všetky príspevky
Xanti
16.09.09,08:50
No mňa napada otázka :
6. možnosť predčasného splatenia, teda podmienky predčasného splatenia, pokuty a penále
7. do akej výšky poskytnú hypoteku z ceny nehnuteľnosti ( niekedy bolo 100% až 120% teraz je to menej oveľa menej a rozdielne v rôznych bankách )
8. dajú sa poplatky započítať do hypo splátok?

Niečo také myslíš žltalienka ? :D
Xanti
16.09.09,08:55
9. Od septembra sa menili podmienky v bankách čo sa týka zapisu do katastra.
Asi by som chcela vedieť to, kedy pošlú predávajúcemu peniaze na účet. Či až potom, ked bude na LV moje meno alebo aj skôr.
zltalienka
16.09.09,09:02
ďakujem za ďalšie otázky, Xanti, už sme sa pochopili :-) presne tak som si to predstavovala.
zltalienka
16.09.09,09:02
len prosím o číslovanie, aby sa nestratil prehľad, ďakujem.
zltalienka
16.09.09,09:42
10. úrokové zvýhodnenie pre mladých do 35 rokov
Gabi03
16.09.09,10:00
9. Od septembra sa menili podmienky v bankách čo sa týka zapisu do katastra.
Asi by som chcela vedieť to, kedy pošlú predávajúcemu peniaze na účet. Či až potom, ked bude na LV moje meno alebo aj skôr.

mimotemy K zápisu do katastra sa menili preto, lebo sa menil poplatok za kolok. ... Si myslím. :rolleyes:
Gabi03
16.09.09,10:01
11. Čerpanie úveru. T.z. naraz, alebo po častiach, za akých podmienok....
12. Poplatok za poskytnutie úveru.
13. Poplatky pri vedení úveru. (Myslím tým poplatky, kedy sa už spláca úver.)
14. Čo treba preukázať k poskytnuti úveru.

PS: Ešte dosť dôležitá info, či to potrebuješ na kúpu nehnuteľnosti, alebo rekonštrukciu, alebo postavenie nového domu....? Sú rôzne požiadavky.
Xanti
16.09.09,10:03
mimotemy K zápisu do katastra sa menili preto, lebo sa menil kolok. ... Si myslím. :rolleyes: Tuším nebude stačiť plomba na to aby banka uvolnila peniaze predávajúcemu, niečo také som započula. Ale nemám presné info preto som to napísala . Že bude treba mať byt na svoje meno ( kataster má čas do 30 dní zavkladovať za poplatok cca 2000 sk ale v zrýchlenom konaní za pár dní neviem koľko za sumu bajočko 8000 sk ) . Takže asi zrejme predávajúci budú tlačiť na kupujúcich aby konali rýchlo ( a tým pádom preplatili ešte aj na katastri za zrýchlený vklad ) :eek:
zltalienka
17.09.09,05:13
Vďaka za príspevky Gabi a Xanti. Super sa to rozbehlo, samé nové veci sa dozvedám. Som zvedavá čo sa ešte dozviem ohľadne hypotéky.
Mňa ešte napadlo
16. Či je potrebné mať v danej banke vedený bežný účet
(Dala by som číslo 15. k ÚČELU POUŽITIA ÚVERU, len ja nemôžem)
jess
17.09.09,05:25
Brali sme hypotéku v júni vo VUB. Peniaze banka poslala predávajúcemu po plombe na katastri. LV som odniesla banke až po zápise do katastra, t.j. až v júli.

Odklepnutie hypotéky aj úroky sú individuálne. Výška hypotéky tiež. Dosť zaváži znalecký posudok nehnuteľnosti. Zvyčajne býva nižší ako cena nehnuteľnosti. Pracovník za priehradkou ti síce môže povedať, že papiere máš OK, ale všetko záleží na ľuďoch na vedení, ktorý to schvaľujú a HLAVNE, čo všetko sa ti objaví v úverovom registri ! Ak si niekedy nezaplatila splátky za úvery, pôžičky a pod., tak si tam vedená ako čierna ovca a potom bude problém so schválením hypotéky aj veru iných úverov.

Bankový účet v tej banke, kde žiadaš hypotéku nemusíš mať , ale je to "poľahčujúca" okolnosť - znížia ti úrok :)
zltalienka
21.09.09,06:00
Ahojte, je tu síce viacero tém o hypotéke, ale ja by som rada vedieť, čo všetko potrebujem vedieť pri výbere hypotéky. Ide o to, že v každej banke (alebo poradcovia) mi núkajú práve tú ich hypotéku, lebo je "najlepšia", ale sa bojím, že mi povedia len to, čo mi chcú povedať a nevýhody sa dozviem až po podpise zmluvy.
takže potrebujem vedieť:
1. Výška úroku
2. Výška splátky
3. Na akú dlhú dobu je úrok fixovaný
4. Doba splácania hypotéky
5. .... (prosím doplňte ....)
Ďakujem

... posúvam ...
svedia
27.10.09,12:55
Ahojte, môžete mi poradiť chceme si brať hypotéku z banky, ručiť nehnuteľnosťou, máme hotový znalecký posudok urobený nie bankou, na hodnotu 68000€ z toho dom je ako rozostavaná stavba na 43000€ a zvyšok sú pozemky. Chcem sa spýtať ručí sa hodnotou stavby alebo aj tými pozemkami?? alebo banka berie len do úvahy nehnuteľnosť?? ďakujem
Gabi03
27.10.09,12:58
Ahojte, môžete mi poradiť chceme si brať hypotéku z banky, ručiť nehnuteľnosťou, máme hotový znalecký posudok urobený nie bankou, na hodnotu 68000€ z toho dom je ako rozostavaná stavba na 43000€ a zvyšok sú pzemky. Chcem sa spýtať ručí sa hodnotou stavby alebo aj tými pozemkami?? ďakujem

Ak stavba je na tomto pozemku, tak áno. Aspoň my tak máme. :rolleyes:
svedia
27.10.09,13:03
stavba je na pozemku, ale banka rozmýšľa alebo lepšie bolo mi povedané, že len tou nehnuteľnosťou ale však aj na pozemok bude automaticky ťarcha daná,,,
Stanislav 1975
27.10.09,13:29
Ahojte, môžete mi poradiť chceme si brať hypotéku z banky, ručiť nehnuteľnosťou, máme hotový znalecký posudok urobený nie bankou, na hodnotu 68000€ z toho dom je ako rozostavaná stavba na 43000€ a zvyšok sú pozemky. Chcem sa spýtať ručí sa hodnotou stavby alebo aj tými pozemkami?? alebo banka berie len do úvahy nehnuteľnosť?? ďakujem

podla mna bude banka akceptovat len nehnutelnost.v dnesnej dobe nie su pozemky pre banku lukrativne a myslim ze ten pozemok ti neuznaju...
Ice dive
27.10.09,13:35
stavba je na pozemku, ale banka rozmýšľa alebo lepšie bolo mi povedané, že len tou nehnuteľnosťou ale však aj na pozemok bude automaticky ťarcha daná,,,


no ide predať tá nehnuteľnosť bez pozemku?... asi nie... (ak by došlo k najhoršiemu, tak banka to bude chcieť predať celé...) t.j. banka berie do úvahy cenu nehnuteľnosti + pozemok... nakoľko sú to neoddeliteľné súčasti..

Odporúčanie, že lepšie je ručiť len nehnuteľnosťou bez pozemku, je pravdepodobne z toho dôvodu, že ceny pozemkov stúpajú, kdežto cena nehnuteľnosti podlieha amortizacii... (tušim každým rokom sa ráta štandardne -1 % z aktuálnej trhovej hodnoty....) avšak tu môže hroziť, že časom bude banka požadovať dodatočnú zábezpeku ak hodnota nehnuteľnosti bude nižšia ako poskytnutý úver...
mona091
27.10.09,19:13
mna by zaujimalo:

- poplatok za uverovu zmluvu
- moznost zmenit variabilnu sadzbu za fixovanu a opacne
- poplatok za tieto zmeny
- moznost zmenit predmet zabezpecenia (previest hypo na inu nehnutelnost) a poplatok za to
- moznost klesajucich splatok
- poplatok za vymaz zalozneho prava po ukonceni uveru
- poplatok za vedenie uveroveho uctu
- poplatky za zmeny (napriklad obcianskych udajov)
- moznost predcasneho splatenia a poplatok za to
- moznost ciastocneho splatenia a poplatok za to
- moznost odkladu splatok

zatial tolko
svedia
28.10.09,07:55
čauko.. boli sme v banke čo poviete na úrok 5,65% na našu hypotéku,,, keď som bola na jar tak nám dávali o jedno percento viac, pri tých istých parametroch.. fix na jeden rok, 23 rokov, úver 43000€, zabezpeka 68000€
zltalienka
28.10.09,08:23
mna by zaujimalo:

- poplatok za uverovu zmluvu
- moznost zmenit variabilnu sadzbu za fixovanu a opacne
- poplatok za tieto zmeny
- moznost zmenit predmet zabezpecenia (previest hypo na inu nehnutelnost) a poplatok za to
- moznost klesajucich splatok
- poplatok za vymaz zalozneho prava po ukonceni uveru
- poplatok za vedenie uveroveho uctu
- poplatky za zmeny (napriklad obcianskych udajov)
- moznost predcasneho splatenia a poplatok za to
- moznost ciastocneho splatenia a poplatok za to
- moznost odkladu splatok

zatial tolko

Ďakujem veľmi pekne za podnetné informácie, Mona091. Zapísala som si ich.
Bolo by super, keby boli aj očíslované, .... do poradia ako info v predošlých príspevkoch.
joo_sk
28.12.09,21:34
podla mna bude banka akceptovat len nehnutelnost.v dnesnej dobe nie su pozemky pre banku lukrativne a myslim ze ten pozemok ti neuznaju...


aj pozemok je nehnutelnost, len pre doplnenie
kalinna
21.02.10,12:55
Ahojte, rada by som sa spytala k teme hypoteka, a to konkretne na zvysenie hodnoty hypotekarneho uveru. Chcem sa spytat, preco mi narastla hodnota hypoteky, resp. preco je konecny aj pociatocny zostatok uveru vyssi (o priblizne o 2%) ako vyska poskytnuteho hypotekarneho uveru. Uver bol poskytnuty s 5-rocnou fixaciou na 30 rokov s progresivnou formou splacania. Viem, ze pri tejto forme je iny pomer rozlozenia splatky istiny a samotneho uroku ako je to u rovnomernej splatky, ale vyska uveru by sa mi predsa menit nemala. Viete mi, prosim, v tomto poradit.
Dakujem pekne.