Dass
17.08.05,14:12
Prosim o pomoc pri DPH /jej evidenciu - vstup, vystup, tlačivo a ine/ pri poisťovacich makréroch /agentoch,sprostredkovatel poistenia alebo sporenia/.Ako na to ? Trzba presahuje 1500000 ale podľa § 37 zakona o DPH nepodliehaju plateniu a tym padom su prihlasení ako platcovia DPH a podava sa prazdne hlasenie o DPH ako na to ? Dakujem
Johanka
17.08.05,12:54
Ak je registrovaný platiteľ DPH a vykonáva činnosti oslobodené od dane uvedené v § 28 až 41 Zákona o DPH, uvádza tieto plnenia v DPriznaní na riadkoch 05 a 06.
Dass
19.08.05,05:37
Mate s takýmto problemom skusenosti ? Mam ŽL aj potvrdenie od Uradu pre finančný trh ako to sledovať ? ked budem len poistovat tak DPH si nemozem uplatanit ako vratku zo ŠR. Da sa tento problem niekde najsť podrobnejšie . Prosim, prosim ....
Johanka
19.08.05,07:09
Odpočet DPH si nemôžeš uplatniť iba z plnení, ktoré súvisia so zdaniteľnými plneniami oslobodenými od DPH. Ak používaš napr. mobil aj na takéto plnenia, DPH prepočítaš koeficientom, čiže máš nárok len na časť DPH.
Skús doplniť, v čom vidíš problém.
Dass
19.08.05,08:07
Doklady - vydavky musim predsa rozucovat na DZ + DPH a DPH nasledne dostat do nakladov a to pri spracovani mesacneho hlasenia DPH alebo pri danovom priznani voci dani z prijmu a este komplikovanejsie sa mi to javi pri podvojnom uctovnictve. Alebo si komplikujem toto iba sama alebo tomu jednoducho nerozumiem a neviem kde zacat. Dakujem sa ochotu a pomoc
Johanka
19.08.05,08:21
Takže : DPH nie je nákladová položka ( iba v niektroých špeciálnych prípadoch). Pri účtovaní do peňažného denníka ide ZD výdavku do nákladov (až na nejaké výnimky). Pri účtovaní DPH nerozlišuješ, či máš na odpočet DPH nárok alebo nie. To je záležitosť evidencie DPH, kde rozlišuješ DPH na tri druhy - s nárokom na odpočet, bez nároku na odpočet, nárok na odpočet pomernou časťou.

Asi by sa to lepšie vysvetľovalo na konkrétnej činnosti. Čo robíš ako SZČO ?
Dass
19.08.05,08:29
Ako SZCO poistujem a poskytujem aj konstrukterske sluzby. Tento rok len poistenie a predpokladam len poistenie. Ale ak by som fakturoval aj konstrukterske sluzby tak predsa musim mat rozlisenu DPH pre pripad koeficientu a uplatnenia odpoctu a nakoniec predsa DPH musim dostat aj do nakladov voci dani z prijmu, lebo v pen. denniku mi vypadne a to nie je spravne ja ju musim dostat do nakladov ak nic ine nebudem robit len poistovat co teraz este neviem a tak to predsa musim rozuctovat. Dobre sa v tom orientujem ?
Johanka
19.08.05,08:39
Možno by sa mi lepšie čítalo a chápalo, keby si skúsil písať normálne vety ukončené bodkou. :) DPH rozlíšiš v evidencii DPH. V peňažnom denníku je zaplatená DPH iba v jednom stĺpci. To, že ju pri spracovaní DPriznania k DPH budeš prenásobovať koeficientom, sa v peňažnom denníku nijako neprejaví, tzn. nebudeš spätne nič opravovať, DPH tam zostane v plnej výške. Po spracovaní DP k DPH časť DPH, na ktorú nebudeš mať nárok na odpočet, interným dokladom zaúčtuješ do nákladov.

Myslím, že tak ako poisťovanie aj konštruktérske služby sú tzv. nízkonákladové činnosti. Aké máš vstupy do DPH ? Môžeme z toho vyčleniť, čo súvisí s poisťovaním ?
Dass
23.08.05,11:12
Dakujem, ze sa niekto ozval. Od 1.8.2005 som platca DPH. Vystup DPH v mesiaci 8/2005 mam vo vyske 74.000,- Sk z poistovacej cinnosti. Vstup mam - fa za telefon 1900 Sk DZ 1597 a DPH 303 najom 25000 DZ 21.008,- DPH 3992 Zauctujem do DPH 303 + 3992=4295 V penaznom denniku sa mi objavi trzba 74000 a vydaj 1597+21008=22605a DPH ako vydaj neovplyvnujuci zaklad dane, ale nebudem ratat koeficient,lebo som nemal inu trzbu a tak by podla mna do vydaja mala ist aj DPH v plnej vyske 4295, co mozem urobit len ako uzavierkovu upravu. Je to takto spravne ? A nasledujuci mesiac moze byt trzba aj z poistovania aj z konstrukterskej cinnosti a tam to bude na koeficient. A co dalej sa poradim ked to bude aktualne. Prosim uvazujem spravne a v sulade so zakonom a DPH a DZP ?
martinez
23.08.05,14:04
No uvazujes celkom dobre, no treba upresnit nejake veci :

1/ musis si na 100% zistit, ci budes mat v tomto roku aj prijmy z konstrukcnej cinnosti alebo iba prijmy z poistovacej cinnosti... ak budes mat iba prijmy z poistovacej cinnosti, tak mozes DPH na vstupe hadzat v penaznom denniku priamo do prevadzkovej rezie (nemusis si komplikovat zivot preuctovavanim)... ak vsak predpokladas aj konstrukcne cinnosti, tak

2/ by si sa nemal chovat raz tak a raz inak, v zavislosti na to, ci vykonavas konstrukcne sluzby alebo nie.... aby som sa vyjadril presnejsie, nemozes robit to, ze jeden mesiac nebudes odpocitavat dph, druhy mesiac budes pomerne odpocitavat koeficientom a treti mesiac zasa nebudes odpocitavat nic... to je nepripustne.... musis aplikovat §50, ods.3 zakona o DPH. Znamena to, ze koeficient si na tento kalendarny rok musis stanovit odhadom a nechas si ho schvalit Danovym uradom... odhad urcis tak, ze das do pomeru predpokladany objem prijmov z konstrukcnej cinnosti do konca roku 2005 a predpokladany objem prijmov z oboch cinnosti spolu za tento rok... dostanes koeficient (zaokr. na 2 des.miesta nahor), ktory si nechas odsuhlasit DU a po oduhlaseni nim budes kazdy mesiac prepocitavat DPH na vstupe.... ku koncu roka sa potom urobi suhrnny prepocet a pripadny zly odhad sa potom vysporiada za zdanovacie obdobie 12-2005.... Ak si vykonaval obe cinnosti aj cely minuly kalendarny rok, no z dovodu nedosiahnutia obratu si nebol registrovanym platitelom, bolo by vhodnejsie vypocitat si vyssieuvedeny koeficient z prijmov za rok 2004....

3/ pomernu neodpocitanu DPH preuctujes uzavierkovou operaciou (nepenaznou operaciou) v ramci penazneho dennika zo stlpca DPH do stlpca prevadzkova rezia....
eviketa
23.08.05,17:41
no učtujem fešiho čo má poisťovanie aj internet.obchod. Treba si vždy výdaje priradiť k jednotlivým príjmom a uvidíš kde treba krátiť, kde dať celý nárok a pod.ja na konci roka, alebo Q preúčtujem DPH do prev.réžie (teda to čo si nemôžeš uplatniť na odpočte)
Dass
24.08.05,06:59
Dakujem velmi pekne za pomoc. Utvrdil som sa , ze som zvolil spravny postup a teraz uz len spracovat doklady a overit si to na zivo. Este raz vdaka