Raggaman
16.09.09,12:29
Dobry den

zalozili sme obcianske zdruzenie zamerane na podporu umenia, no my zdruzujeme grafikov, kameramanov, zvukovych technikov, video technikov, spevakov, maliarov, spisovatelov, proste ludi, co robia tieto veci zatial na vlastne naklady a su v tom dobri.

z toho vyplyva, ze sme poduktivni, tvorime nove dusevne vlastnictvo a to ma asi svoju cenu.

Nasim cieľom je vybudovat kvalitne studia, aby nasi clenovia mohli svoje zaluby robit este lepsie a lahsie, ale ako citam vsetky predpisy a zakony, tak uz mam z toho hokej.

Tieto veci nie su lacne a preto chceme akumulovat peniaze a tu sa objavuju problemy. Rozoberiem ich po poriadku, ale najprv asi napisem co mame v stanovach:

Cieľom občianskeho združenia je podpora a propagácia umenia.
Predmet činnosti združenia, sledujúc stanovený cieľ podpory a propagácie umenia, bude spočívať najmä:

- podporovať umelecké činnosti – hudba, literárna tvorba, tvorba kamerových záznamov, maľba, kresba, grafika,
- spolupráca s mládežou - vzdelávanie v umeleckých činnostiach – produkcia hudby, úprava zvukových stôp, strih videa, tvorba webových stránok, úprava fotografii a iných grafických diel,
- organizovanie kultúrnych akcii – koncerty, súťaže,
- organizovanie herných činností – súťaže, športové podujatia,
- poskytovanie informácii v umeleckých činnostiach združenia a oboznamovanie verejnosti s dielami vytvorenými v spolupráci so združením,
- publikovanie literárnych diel, audio skladieb a nosičov, video záznamov a video nosičov,
- výnimočne podpora iných umeleckých smerov.

no a k tym problemom:

1 . napadlo ma, ze mozeme usporiadat verejnu zbierku, no v zakone 63/1979 sa pise ze zbierka musi mat verejnoprospesny ucel. Da sa pokladat za verejnoprospesne ked za zozbierane peniaze chceme nakupit techniku do studia, ktoru budu moct vyuzivat len nasi clenovia?

2. dalsia vec, ktoru mozeme robit je vyrabat graficke, hudobne alebo video prezentacie pre firmy, obce a pod. Aky sposob mame pouzit na to aby bol tok penazi podchyteny v uctovnictve? Faktury? Zmluvy o dielo? A ako to bude s danami? ked mame len IČO a DIČ nie.

3. dalsia moznost je poberanie 2% z dani z prijmu. Daju sa aj tieto peniaze pouzit na budovanie nasho ciela? - studia.

4. mozeme predavat audio CD, video CD a knihy, ktore vyrabaju nasi clenovia. Toto sa musi danit? Asi hej, no v tom nemam tiez jasno.

5. Mozeme nakupovat veci bez DPH, ked budu urcene na pouzivanie a nie na dalsi predaj?

nemam jasno v daniach, co budeme musiet danit a co nie. Ake mame povinnosti voci uradom.

Za odpovede vopred dakujem.
hanelie
16.09.09,10:43
1 . napadlo ma, ze mozeme usporiadat verejnu zbierku, no v zakone 63/1979 sa pise ze zbierka musi mat verejnoprospesny ucel. Da sa pokladat za verejnoprospesne ked za zozbierane peniaze chceme nakupit techniku do studia, ktoru budu moct vyuzivat len nasi clenovia? ale tvoriť budete pre širokú verejnosť, takže VZ áno

2. dalsia vec, ktoru mozeme robit je vyrabat graficke, hudobne alebo video prezentacie pre firmy, obce a pod. Aky sposob mame pouzit na to aby bol tok penazi podchyteny v uctovnictve? Faktury? Zmluvy o dielo? A ako to bude s danami? ked mame len IČO a DIČ nie.
DIČ bude treba tiež - minimálne kvôli 2%, ale aj pre daň z prijmov, prijmy budete mať z výroby resp predaja CD,DVD, ap.
3. dalsia moznost je poberanie 2% z dani z prijmu. Daju sa aj tieto peniaze pouzit na budovanie nasho ciela? - studia.áno, dajú...podrobné info na www.rozhodni.sk

4. mozeme predavat audio CD, video CD a knihy, ktore vyrabaju nasi clenovia. Toto sa musi danit? Asi hej, no v tom nemam tiez jasno.to už bude chcieť živnosť

5. Mozeme nakupovat veci bez DPH, ked budu urcene na pouzivanie a nie na dalsi predaj? ak je predajca platcom DPH, tak každý nakupuje s DPH/ platcovia DPH však majú nárok na odpočet / čo vy nie ste/

nemam jasno v daniach, co budeme musiet danit a co nie. Ake mame povinnosti voci uradom.všetky prijmy okrem :
1. prijmy, ktoré nie sú predmetom dane z prijmu / 2%
2. oslobodené prijmy: členské, verejná zbierka, dobrovoľné príspevky, dary, dotácie ai
Raggaman
16.09.09,10:51
sorry...som zbrkly
hanelie
16.09.09,10:56
každá otázka je zodpovedaná, takže neviem, prečo si tam dal zmanienko mínus - howgh
hanelie
16.09.09,11:08
oki :)

daň z prijmu sa platí ak prijmy presiahnú sumu za zdaňovacie obdobie 1/2 z nezdaniteľnej časti /NČ rok 2009 - 4.025,70€

platcom DPH sa stáva subjekt ak jeho prijmy presiahnú čiastku 49.790€ v čase 12 po sebe nasledujúcich mesiacov
victoria
16.09.09,12:22
[QUOTE=hanelie;1153183]oki :)

daň z prijmu sa platí ak prijmy presiahnú sumu za zdaňovacie obdobie 1/2 z nezdaniteľnej časti /NČ rok 2009 - 4.025,70€

Toto plati pre neziskovky ? Mozes prosim doplnit zakon, § a odstavec ? dakujem
hanelie
16.09.09,12:26
doplním ak sa jedná o prijmy, ktoré sú predmetom dane / ako som vyššie uviedla netýka sa to prijmov, ktoré nie sú predmetom dane a prijmov, ktoré sú oslobodené od dane

pôvodná otázka,ktorá ale bola zmazaná znela: kedy sa platí daň z prijmu, a kedy sa subjekt stáva platcom dph
victoria
16.09.09,12:32
Cize napriklad za prijmy z urokov z financnych vypoziciek ktore organizacia poskytla alebo z prijmov z prenajmu sa plati dan iba ak su tieto prijmy vyssie ako 1/2 nezdanitelnej casti na rok ?
hanelie
16.09.09,12:42
otázka sa týkala zisku z predaja audio, video, kníh , CD, DVD
pri ziskoch z prenájmu je oslobodená čiastka 5 x žm
victoria
16.09.09,17:05
mozem poprosit zakon a paragraf ? dakujem
To oslobodenie 5 x zm pri prenajme sa podla mna tyka iba fyzickych osob a nie pravnickych osob a teda obcianskych zdruzeni alebo sa mylim ?
Raggaman
17.09.09,05:07
hanelie dakujem, bol som zbrkly a nevsimol som si doplnene udaje
dakujem za info, pomoze mi to rozbehnut nase OZ:):):)

Este by som potreboval vediet ci sa oplati vystavovat viac faktury alebo spisovat zmluvy o dielo??

/Niekde som cital , ze pri zmluvach o dielo sa cast odvadza do nejakeho autorskeho fondu. Je take nieco nutne?/

A ten predaj CD s tou zivnostou to nechapem, ved PO nemoze byt zivnostnik, ci ano?
A ked uz by som aj ako FO si mal dat zivnost na takuto vec, tak neverim ze by som tym zarobil dost ani len na prezitie.
Co som videl OZ-ka, tak normalne predavali veci co vyrobili a to akoze aj oni maju na zivnost?
priklady:
sosna.sk/clanok.php?artID=4
mastodont.sk/vydavatelstvo/knihy
hanelie
17.09.09,05:52
A ten predaj CD s tou zivnostou to nechapem, ved PO nemoze byt zivnostnik, ci ano?
nie živnostník - FO, ale podnikať môže aj občianské združenie
čo sa týka autorského zákona, v tom ti neviem poradiť