ANNAP
16.09.09,12:38
Prosím o Váš názor, máme širokú databázu obchodných partnerov aj fyzické osoby-podnikateľov. Porušíme nejaký zákon, keď faktúru na živnostníka, ktorý je v živn. registri zapísaný Ing. Jozef Mrkvička - ABCD
vystavíme : Mrkvička Jozef, Ing - ABCD s dodržaním ostatných obchodných údajov ( IČO, IČ DPH, zápis v ŽR , sídlo firmy atď. ).
Keď začnem všetkých inžinierov písať s titulom na začiatku, tak sa v databáze nezorientujem len tak rýchlo a výber správneho partnera dlhšie trvá a je možnosť omylu.
Niektorí odberatelia trvajú na správnom poradí, z hľadiska kontroly daňového úradu. Keď som si zavádzala databázu konzultovala som to na našom DU a bolo mi povedané, " pokiaľ budú všetky obchodné údaje
u partnera uvedené, môže byť tento slovosled pozmenený "
aký máte názor ?
ANNAP
16.09.09,11:13
nik nechce reagovať ? nemáte takýto problém ? .............
hanelie
16.09.09,11:15
údaje musia byť zapísané tak, ako sú uvedené v živnostenskom registri
Monča
16.09.09,12:02
Tak ako v živnostenskom registri alebo príjemca faktúry - platca DPH - musí byť uvedený tak, ako je registrovaný na DÚ? Myslím vtedy, ak má iné sídlo podnikania ako trvalý pobyt. Už sa tu k tomu viedla diskusia, ale stále s tým mám problém.
Johanka
16.09.09,12:07
Zákon o DPH §71
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
...
hanelie
16.09.09,12:09
údaje na fa
pre DPH / u FO /je to trvalý pobyt / nie prevádzka ani sídlo, ak je inde ako trvalý pobyt , ale obchodné meno zostáva nezmenené - tak ako je uvedené v ŽL
Monča
17.09.09,06:36
Vďaka. Mám s tým problém na každom kroku, hlavne to vysvetliť šéfovi, keď si dáva vystavovať daňové doklady. Napr. v autoservise - auto dal prihlásiť na mieto podnikania + IČO, automaticky takto servis vystavuje doklady za opravu podľa osvedčenia. Najradšej mám tých dodávateľov, ktorí majú dve kolonky pre uvedenie príjemcu na faktúre - platiteľ a účastník/odberateľ... Ak si žiadam od odberateľa - FO platcu DPH obidva údaje, ak sú rozdielne, tam je najväčší problém...vyžadujem od nich vraj súkromné údaje - adresu.
ANNAP
17.09.09,07:04
Zákon o DPH §71
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
...


keď je na faktúre " Mrkvička Jozef, Ing + adresa, IČO, Dič
a nie Ing. Jozef Mrkvička ( podľa ŽL )
nie je to dodržané ?
akina
17.09.09,16:33
keď je na faktúre " Mrkvička Jozef, Ing + adresa, IČO, Dič
a nie Ing. Jozef Mrkvička ( podľa ŽL )
nie je to dodržané ?
Obchodné meno u FO je potrebné uvádzať tak ako je zapísané v živnostenskom registri, miesto podnikania tiež / často to býva adresa totožná s adresou bydliska, ale o tom údaji-adrese rozhoduje každá FO pri ohlásení živnosti, môže si dať zapísať aj inú adresu/ , samotná adresa bydliska je osobný údaj, ktorý nie je uvedený v živnostenskom registri, ktorý je verejnou listinou a je zverejnený na internete.Adresa bydliska je v živnostenskom registri na ŽÚ a uvádza sa vo výpisoch zo ŽR / vrátane rodného čísla / len na požiadanie podnikateľa.
Onko
17.09.09,18:15
Prosím o Váš názor, máme širokú databázu obchodných partnerov aj fyzické osoby-podnikateľov. Porušíme nejaký zákon, keď faktúru na živnostníka, ktorý je v živn. registri zapísaný Ing. Jozef Mrkvička - ABCD
vystavíme : Mrkvička Jozef, Ing - ABCD s dodržaním ostatných obchodných údajov ( IČO, IČ DPH, zápis v ŽR , sídlo firmy atď. ).
Keď začnem všetkých inžinierov písať s titulom na začiatku, tak sa v databáze nezorientujem len tak rýchlo a výber správneho partnera dlhšie trvá a je možnosť omylu.
Niektorí odberatelia trvajú na správnom poradí, z hľadiska kontroly daňového úradu. Keď som si zavádzala databázu konzultovala som to na našom DU a bolo mi povedané, " pokiaľ budú všetky obchodné údaje
u partnera uvedené, môže byť tento slovosled pozmenený "
aký máte názor ?

Môj názor je, že každá dobrá databáza umožní efektívne vyhľadať záznam podľa slova bez ohľadu na to, kde sa v reťazci znakov nachádza. Môj softvér to umožňuje :) Takže nie je problém evidovať Mrkvičkov aj s titulom na začiatku.

Vyššie už niekto vypísal paragraf, že faktúra má obsahovať meno, zrejme sa tým myslí obchodné meno, ktoré je uvedené v živnostenskom liste a nemalo by sa svojvoľne upravovať. I keď viem, že mnohé firmy to robievajú, nielen pri živnostníkoch, ale aj obchodných spoločnostiach:

Podľa živnostenského listu mám firmu OKweb s.r.o. a od jedného mobilného operátora dostávam faktúry na OKWEB S.R.O., od druhého na Okweb s.r.o., no nečudujem sa, keď ani do obchodného registra nevedia skopírovať názov presne, tam som ako OKweb s. r. o.
ANNAP
18.09.09,05:18
no, nepotešili ste ma , podala som ešte dotaz na drsr ak mi niečo odpovedia oboznámim - pripnem
ANNAP
28.09.09,03:48
SĽÚBILA SOM, PRIPÁJAM:

V/240/4597/2009, k č. 4571

Dobrý deň, k Vašej požiadavke uvádzame:
Podľa § 3a Obchodného zákonníka /OZ/ každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme /obchodné dokumenty/ uvádzať okrem iných údajov aj obchodné meno. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov /napr. živnostenský register/ uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal a číslo zápisu.
Podľa § 9 OZ obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko, môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa a druh podnikania.
Obchodné meno je povinnou náležitosťou živnostenského listu a je uvedené aj v živnostenskom registri.
V daňových a účtovných predpisoch sa pojem "daňový doklad" už nepoužíva, používal sa v zákone o DPH č. 289/1995 Zb. do 30. apríla 2004. V platnom zákone o DPH /č. 222/2004 Z. z. v znp./ sa používa pojem faktúra, ktorej náležitosťou podľa § 71 ods. 2 písm. a/ je meno a adresa sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkárne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu a jeho identifikačné číslo pre daň.
V zákone o účtovníctve č. 431/2002 Z. z. v znp. sú v § 10 uvedené náležitosti účtovného dokladu. V ods. 1 pod písm. b/ je uvedené, že tento doklad musí obsahovať označenie účastníkov účtovného prípadu.
V zmysle uvedených ustanovení predpisov zastávame názor, že na dokladoch má byť uvedené obchodné meno tak, ako je uvedené na živnostenskom liste. Daňová správa pri vystavovaní svojich dokumentov pre daňový subjekt striktne dodržiava túto zásadu.


DR SR, prac. Žilina
Misicka21
30.09.09,07:33
a ako to je s údajmi pre odberateľa, ktorý nemá ičo?? čo uvádzam?? nemám ani rodné číslo, uvediem len meno a adresu??