Ivuchak
16.09.09,12:52
Firma X je obchodným zastúpením firmy Y. Podľa zmluvy bola firma X povinná zabezpečiť rekonštrukčné práce na predajni a výšku nákladov s ňou spojených vydokladovať faktúrami . Následne firma Y preplatila celú výšku nákladov, avšak bez DPH. Kedže firma X si uplatnila DPH na vstupe, podlieha vyplatený finančný príspevok od firmy Y zdaneniu? Ďakujem za radu.
Milan Benka
16.09.09,16:26
Málo vstupných informácií.
Ivuchak
17.09.09,05:02
Doplním, čo chýba?
Milan Benka
17.09.09,09:25
Na základe čoho bol vyplatený príspevok? Je k tomu nejaká zmluva ? Existuje nejaké majetkové alebo personálne prepojenie medzi X a Y ?
Ivuchak
17.09.09,09:54
Na základe zmluvy o poskytnutí finančného príspevku za podmienky dodržania rozpočtu a termínov, ktoré stanovila firma Y. Táto v zmluve aj špecifikovala, ako má predajňa po prestavbe vyzerať. Medzi firmami je aj obchodná zmluva, v ktorej je spomenutá povinnosť pre firmu X takéto úpravy zrealizovať .Ešte pre istotu - predajňa je prenajatý priestor od fyz.osoby Z.
Milan Benka
17.09.09,15:45
Firma X je obchodným zastúpením firmy Y. Podľa zmluvy bola firma X povinná zabezpečiť rekonštrukčné práce na predajni a výšku nákladov s ňou spojených vydokladovať faktúrami . Následne firma Y preplatila celú výšku nákladov, avšak bez DPH. Kedže firma X si uplatnila DPH na vstupe, podlieha vyplatený finančný príspevok od firmy Y zdaneniu? Ďakujem za radu.


Na základe zmluvy o poskytnutí finančného príspevku za podmienky dodržania rozpočtu a termínov, ktoré stanovila firma Y. Táto v zmluve aj špecifikovala, ako má predajňa po prestavbe vyzerať. Medzi firmami je aj obchodná zmluva, v ktorej je spomenutá povinnosť pre firmu X takéto úpravy zrealizovať .Ešte pre istotu - predajňa je prenajatý priestor od fyz.osoby Z.

Na základe uvedeného by som považoval takýto príspevok za dotáciu a podľa toho aj postupoval. Príspevok preto nebude predmetom DPH.

mimotemyZ hľadiska dane z príjmov a z hľadiska účtovania by som postupoval obdobne ako pri dotáciach prijatých v súvislosti s podnikaním.
Ivuchak
18.09.09,05:13
Velmi pekne ďakujem za odpoveď.
ENEN
03.12.09,14:02
Veľmi by ma zaujímalo ako si účtovala ten finančný príspevok na rekonštrukciu, lebo mám podobný prípad v značkovej predajni.Faktúry sme predložili a na základe dohody o rozpočte nákladov na rekonštrukciu predajne sme dostali finančný príspevok bez DPH.Ďakujem
Ivuchak
04.12.09,11:26
347/648
cammino
15.02.13,18:35
ja mám podobný prípad, ide tiež o refundáciu nákladov týkajúcich sa exteriéru a interiéru predajne, avšak my sme to fakturovali zahraničnému partnerovi, teda bez dph, pričom na faktúre je uvedené podpora na vybavenie exteriéru a interiéru. U nás je to odpisovaný majetok, lebo je to veľká výška. Neviem či to mám brať, že to je dotácia a teda či by sa to postupne dostávalo do príjmov... tak mi to aj jedna pani poradila. Ale mne sa to nezdá, keďže je tam urobená aj faktúra a v podstate ide o prefakturáciu nákladov. Takže neviem ako to mám zaúčtovať. Či všetko do výnosov a na aký účet, alebo postupne rozpúšťať s výškami odpisov.... Poradte mi prosím ak máte skúsenosti s takýmto prípadom.
Ďakujem.
cammino
15.02.13,22:05
poprosím niekoho kto by mi vedel odpovedať
cammino
16.02.13,15:47
stále prosím o odpoveď...
KEJKA
16.02.13,19:32
dobré zmluvy sú základom všetkého, teda aj dobrého-správneho účtovania.
ved v predchádzajúcich príspevkoch to máš pekne vysvetlené. Ak si vieš obhájiť, že ide o dotáciu-príspevok, tak postupuješ v zmysle tu uvedených rád.
ak nemáš také podklady - vyvstáva otázka čo sa vlastne fakturovalo, kto je vlastníkom tej rekonštrukcie.....text na faktúre sa mi tiež vidí uplne zvláštny, akýsi nepodarený pokus o špekulatívne vyhnutie sa DPHčky, čo nemuselo byť.
Najhorší prípad môže byť, že ste mali fakturovať náklady plus DPH a vlastníkom je tá zahr. firma, vy iba platíte nájom, alebo také niečo. I ked tento prípad sa mi nezdá pravdepodobný.