ono79
16.09.09,13:17
Ešte v jari sme vymurovali za kotercami vonkajšie búdky. Sú murované. Majú betonový základ. Majú ešte vnútorné steny a vyberateľnú vnútornú priečku. podlaha je drevená. Pre lepšiu izoláciu sme použili polystyrén. Zistili sme, že sa do týchto medzipriestorov (múr-vn.stena) dostali potkany. Narátal som ich tam aj zo 10. No neviem ako by som ich mohol dostať von. Ak by som dal otravu a uzavrel by som to, najskôr by tam asi smrdelo. A pre psov by to asi bola výzva ako sa k nim dostať. Otázka: ako ich dostať von bez toho aby som to pracne všetko zase rozoberal a bil ich hlava nehlava. ...... Máte niekto skúsenosti s týmto?????

V´daka
Chobot
16.09.09,11:22
Ešte v jari sme vymurovali za kotercami vonkajšie búdky. Sú murované. Majú betonový základ. Majú ešte vnútorné steny a vyberateľnú vnútornú priečku. podlaha je drevená. Pre lepšiu izoláciu sme použili polystyrén. Zistili sme, že sa do týchto medzipriestorov (múr-vn.stena) dostali potkany. Narátal som ich tam aj zo 10. No neviem ako by som ich mohol dostať von. Ak by som dal otravu a uzavrel by som to, najskôr by tam asi smrdelo. A pre psov by to asi bola výzva ako sa k nim dostať. Otázka: ako ich dostať von bez toho aby som to pracne všetko zase rozoberal a bil ich hlava nehlava. ...... Máte niekto skúsenosti s týmto?????

V´daka

- zaobstarať si dobrú mačku
- nastražiť mechanické pasce na potkany
-...
arizona
16.09.09,11:41
Píšeš, že máš psov ... tí ich neulovia?
Náš hafan by ani nespal pokým by ich cítil :--- a neulovil.:---
beba13
16.09.09,11:55
Nie každý pes je dobrý potkanár, máme vlčiaka a tomu by sa mohli prechádzať okolo čumáku ani by sa za nimi neobzrel, naopak po mačke ide ako zbláznení. potkan sa nedá len tak ľahko vysťahovať, treba ho troviť, alebo chytať do pascí. Máme za záhradou družstvo tak ich trovíme celý rok.
Martin Mocko
16.09.09,12:00
Potkan je inteligentnejší ako si myslíš. Do pasce ho chytiť je veľmi ťažké (možno tak mladého chytíš) a pokiaľ majú inú - vyskúšanú potravu, tak aj otravou je dosť zložité ich dostať. Vydržia bez potravy aj niekoľko týždňov. Takže je to dosť dlhodobá záležitosť. Dobrý pes pomôže viac ako otrava alebo pasca.
ono79
16.09.09,12:01
tie pasce by aj boli riešením, ale tým že ide zima tak som chcel začať už používať. A ešte mi ich treba dokončiť, možno pridám zajtra aj foto. Tak ešte striežky a potom už by to bolo aj ukončené. ale neviem či tie (napr. lepidlo na myši) či to ten fiškus neprekukne. Ale vyskúšam. Nie je nejaké zariadenie napr. na plcha a myši sú vysokofrekvenčné bzučiaky.... alebo niečo iné?
A čo syrne knôty? A teplo?

Ale dík
Martin Mocko
16.09.09,12:04
tie pasce by aj boli riešením, ale tým že ide zima tak som chcel začať už používať. A ešte mi ich treba dokončiť, možno pridám zajtra aj foto. Tak ešte striežky a potom už by to bolo aj ukončené. ale neviem či tie (napr. lepidlo na myši) či to ten fiškus neprekukne. Ale vyskúšam. Nie je nejaké zariadenie napr. na plcha a myši sú vysokofrekvenčné bzučiaky.... alebo niečo iné?
A čo syrne knôty? A teplo?

Ale dík

Sytné knôty nepomôžu proti potkanovi. Možno tak proti krtkovi alebo hrabošovi hej. A elektronické plašiče sú zbytočná investícia. Vyskúšaj najprv tie klasické otravy(namorené zrno, prípadne tie sáčky s náplňou podobajúcou sa červenej plastelíne), ktoré sa používajú. Prípadne sa vyskúšaj spýtať v nejakej deratizačnej firme, majú "silnejšie" prípravky, ako sa predávajú v drogérií.
buchač
16.09.09,12:08
Je to síce trošku náročnejšie na čas , poprípade na peniaze , ale čo tak zaobstarať si vzduchovku ..?

Ceny sa pohybujú od - inzeráty :

http://www.google.sk/search?hl=sk&client=opera&rls=sk&hs=ITu&q=predam+vzduchovku&btnG=H%C4%BEada%C5%A5&meta=

alebo - nové
http://www.merkuria.net/index.php?main_page=index&cPath=45

Inak , ak skončíš so škodnou , využiješ na fasa relax.....
Martin Mocko
16.09.09,12:12
Je to síce trošku náročnejšie na čas , poprípade na peniaze , ale čo tak zaobstarať si vzduchovku ..?

Ceny sa pohybujú od - inzeráty :

http://www.google.sk/search?hl=sk&client=opera&rls=sk&hs=ITu&q=predam+vzduchovku&btnG=H%C4%BEada%C5%A5&meta=

alebo - nové
http://www.merkuria.net/index.php?main_page=index&cPath=45

Inak , ak skončíš so škodnou , využiješ na fasa relax.....

Skúšal si to už niekedy? Ja hej a nie je to sranda. Potkan je viac-menej večerné a nočné zviera. Takže nestačí iba vzduchovka, ale i baterka. Tou ho však dokážeš iba vyrušiť a v noci ho netrafíš. A keď ho trafíš, nič nie je vyhraté. Vraví sa, že potkan prežije i nukleárny útok. A niečo na tom je. Zopár som ich trafil, ale iba jedného som odniesol na lopate, pretože sekundoval pri tom i pes, ktorého stihol ešte dokúsať.
hanelie
16.09.09,12:15
ale neviem či tie (napr. lepidlo na myši) či to ten fiškus neprekukne.
aj prekukne - ale aj keby nie, potkan si radšej odhryzne nohu, ako by mal zostať prilepený, pri kladení rôznych otráv pozor, aby sa k nej nedostali psy, ale takúto návnadu oni registrujú, pretože na takéto zámery /ochutnávky / potkani vysielajú najslabšieho jedinca - a ten keď neprežije tak návnade sa zďaleka vyhýbajú, väčšinou pojedajú jedlo priamo z misky - to čo pes nezje - lebo väčšina psov si skutočne potkana ani myši nevšíma
Gabhus
16.09.09,12:18
My máme dvoch kocúrov, chytajú spoločne. Bývame tak, že nad záhradou sú lúky a polia. Odkedy máme tých dvoch, s hlodavcami nie je problém. Je však pravdou, že nie každá mačka si na potkana trúfne. Dobrí sú aj psy, napr. jazvečíky. Vlčiaky a veľké rasy veľmi nie. A najlepší je Pražský potkaniar - je to taký mini psík a neuveriteľne rýchlo a šikovne si s tou háveďou poradí. Držím palce, viem, čo to je zbaviť sa tých hnusných potvor (myslím potkanov, nie psov a mačky).
buchač
16.09.09,12:26
Skúšal si to už niekedy? Ja hej a nie je to sranda. Potkan je viac-menej večerné a nočné zviera. Takže nestačí iba vzduchovka, ale i baterka. Tou ho však dokážeš iba vyrušiť a v noci ho netrafíš. A keď ho trafíš, nič nie je vyhraté. Vraví sa, že potkan prežije i nukleárny útok. A niečo na tom je. Zopár som ich trafil, ale iba jedného som odniesol na lopate, pretože sekundoval pri tom i pes, ktorého stihol ešte dokúsať.

Áno ....lenže tu sa nesmieme pohybovať v intenciách , či ho trafíš , tu sa musíš pýtať sám seba , že ...." kua , kde vyhodím zabitého potkana ..? "

Keď by bolo málo , použijem malorážku ....s patričnou výbavou ....;):rolleyes:

Dávam na správnu mieru , t.j. Nukleárny útok neprežije , ale prežije viac menej následky , hlavne ožiarenie ...
Martin Mocko
16.09.09,12:26
My máme dvoch kocúrov, chytajú spoločne. Bývame tak, že nad záhradou sú lúky a polia. Odkedy máme tých dvoch, s hlodavcami nie je problém. Je však pravdou, že nie každá mačka si na potkana trúfne. Dobrí sú aj psy, napr. jazvečíky. Vlčiaky a veľké rasy veľmi nie. A najlepší je Pražský potkaniar - je to taký mini psík a neuveriteľne rýchlo a šikovne si s tou háveďou poradí. Držím palce, viem, čo to je zbaviť sa tých hnusných potvor (myslím potkanov, nie psov a mačky).

Ja mám Anglického Pointera - je to stavač, stredná rasa a potkana si nenechá ujsť. Ale asi je to tým, že je to poľovný pes. Niekedy mám pocit, že na myši a potkany máme psa a nie mačky :D
Chobot
16.09.09,12:37
Ešte v jari sme vymurovali za kotercami vonkajšie búdky. Sú murované. Majú betonový základ. Majú ešte vnútorné steny a vyberateľnú vnútornú priečku. podlaha je drevená. Pre lepšiu izoláciu sme použili polystyrén. Zistili sme, že sa do týchto medzipriestorov (múr-vn.stena) dostali potkany. Narátal som ich tam aj zo 10. No neviem ako by som ich mohol dostať von. Ak by som dal otravu a uzavrel by som to, najskôr by tam asi smrdelo. A pre psov by to asi bola výzva ako sa k nim dostať. Otázka: ako ich dostať von bez toho aby som to pracne všetko zase rozoberal a bil ich hlava nehlava. ...... Máte niekto skúsenosti s týmto?????

V´daka

Jeden známy zase chytal potkany nasledovným spôsobom (je to trochu kruté, preto slabšie povahy nech tento príspevok preskočia):

Vo firme mali unimobunku, kam potkany chodievali. Pohybovali sa niekde medzi stenami a robili šarapatu v zariadení. Kamarát si zistil, kadiaľ chodievajú a tam umiestnil na rybárskom oceľovom lanku (používa sa na chytanie šťúk) niekoľko desiatok trojháčikov, na ktoré sem tam napichol malý kúsok slaniny či klobásy. Nebolo to len jedno lanko, ale systém viacerých lánk. ZA chvíľu bolo počuť vreskot zachyteného potkana, čím viac sa trepoce, tým viac sa do háčikov zachytáva. Potom len stačilo prísť a doraziť ho lokálne.

Osobne túto metódu síce neschvaľujem, ak v krajnom prípade, ak sa ich chceš skutočne zbaviť, je účinná.
beba13
16.09.09,12:52
No zrovna sa jeden chytil je síce malý, ale aj väčšie kusy sa nám chytili...
jozefsk
16.09.09,13:15
...takže ak sám : originál nástrahu nasypať do medzipriestoru kde sa pohybujú potkany a po 7 dňoch zopakovať ,medzitým nekŕmiť,
dochnú tak od 5 dňa po konzumácii nástrahy ...smradu sa netreba báť - keďže ako každý potrebujú piť a to im ty nedáš (dúfam ),pôjdu teda mimo .Je malá šanca ,že zdochnu priamo tam ...
...alebo zavolaj profesionalnu firmu (ak nevieš napíš mi priamo a ja ťa usmerním podľa regionu )

Tie brutálne metódy by som nerobil ...potkan nemôže za to ,že mu zavadziame ...
ono79
17.09.09,05:05
Tak som pridal aj foto ako sa to vlastne všetko zbehlo. na tom obrazku č. 2 na tej vnútornej strane, tak odtiaľ vyliezajú tie..... A tie naše baby malá Baboo a jej matka Evita, tak tie sa hrajú spolu a nemajú čas na nejaké potkany.... Včera som im tam dal pamlsky také ružové voňavé, tak uvidíme. Ale asi to nechám nateraz tak a nebudem uzatvárať to. Tie striežky urobím a potom v jari keď to budeme otvárať potom to asi poriešim. Možno sa to porieši samo.... Uvidíme...

Ale Ďakujem za všetky vaše návrhy,
rotvik1965
19.09.09,14:42
Koterec pre nemeckeho ovciaka ma byt vo vzduchu tak 0,5m. Do konstrukcie vlozene drevene dosky. podlaha drevena. to preto aby sa potkany nemali dovod tam zdrziavat. Vsak NO nepotrebuje take teplo. Tam sa Ti narobia len blchy.
dobry na zabijanie potkanov je bulterier.
zrat psom davat v jednu hodinu a nechať tam zradlo 30min. Potom zradlo zobrat.
Heni
19.09.09,14:51
my máme kocúra a jazvečíka-fenku.
kocúr sa lenivo vyvaľuje a jazvečíčka pozbiera myši, potkany ba aj žaby všade, kde ju "gazda" zoberie. Či už idú na ryby, do vinice alebo aj ked bola "na vohľadoch" - aj tam sa činila ako záhradný lovec :---
(akurát, ked som videla, ako gniavi do seba žabu - nebolo mi všetko jedno...:eek:)
alla66
19.09.09,19:08
Kúp 5-7 perličiek - tak škriekajú, že sa potkan odsťahuje.
Ka Mil
...susedovci kedysi chovali prasiatko (ošípaná) spolu s morským prasiatkom...neviem , ako môže morča odpudzovať potkanov:rolleyes:
Chobot
19.09.09,20:23
...susedovci kedysi chovali prasiatko (ošípaná) spolu s morským prasiatkom...neviem , ako môže morča odpudzovať potkanov:rolleyes:

Keď sa morské prasa cíti byť v ohrození, tak vydáva prenikavý piskľavý zvuk. Možno tak.
wabi
19.09.09,21:51
Keď sa morské prasa cíti byť v ohrození, tak vydáva prenikavý piskľavý zvuk. Možno tak.
Morské prasa samozrejme potkanov vôbec neodpudzuje. Je to len povera. Keď som bol na vojne bolo tam aj veľa potkanov okrem iných krýs. Mali sme tam jedného majora, ktorý sa potkanov bál a skúšal všetko a tak sme chovali na vojne aj morské prasiatko, pretože vraj odpudzuje potkanov a môžem vám na tejto skutočnosti garantovať, že potkanom bolo to morča úplne ukradnuté a veselo si žili ako aj predtým.
Jediné, čo na nich zaberalo bola otrava, ale aj to nie len tak niekde pohodená, to sa otrávil jeden dvaja ochutnávači a ostatný starý kápovia sa z toho poučili a otravu nekonzumovali. Tak sme museli ísť na to prefíkane. Kuchári nám museli navariť otrávenú stravu. Normálne jedlo, ale otrávené. Museli sme použiť otravu ktorá účinkovala až po dvoch dňoch, pretože inak by ochutnávači zdochli a ostatný by prežili. Takto sa potkanom zdalo, že je všetko v poriadku a nažrali sa tej otrávenej potravy za tie dva dni všetci. Toto sme potom poroznášali do všetkých smetiakov a tam kde sa zvyšky normálne dali pre potkanov nájsť. Takto sme napokon otrávili celú populáciu. Jedného dňa bolo všade plno zdochýňajúcich potkanov. Od vtedy ak aj nejaký zostal, tak ho nebolo ani vidieť no a ako to ďalej pokračovalo neviem pretože som šiel do civilu.
ono79
22.09.09,05:15
rotvik,
k tomu jedeniu, tak to u nás nie je potrebných ani pár sekúnd. Sú naučené dostať ráno aj večer polovičné dávky. k tomu kotercu a búdkam. Súhlasím s názorom, že mať podlahu vyššie. Pôvodne to tak malo byť a možno aj bude, ale riešili sme potrebu mať koterec ihneď, lebo sa fena harala, takže som to zmastil len tak aby bolo. A teraz to dorábam. V prvom kotci mám betónovú podlahu a prechod do búdky je cca 20 cm rozdiel. Ale podlaha je ozaj drevená a má tie dvojité steny. Tak to majú aj inde a osledčilo sa to už. Takže búdka nezaberá priestor v kotci a zároveň je priechodná na ďalší výbeh. Ale to ešte len príde. zatial sú tie dvierka uzatvorené na šúber.
To len reagujem na tvoje slová. Inak s bulterierom by som aj súhlasil, ale toho času máme NO a tie nejavia veľky záujem o tie potkany. Dal som im tam už pamlsky tie ružové a zmizlo to všetko behom 3 dní. Tak dúfam že ich smäd vyženie.....
viktorviktor
23.09.09,18:59
kúp v obchode otravu na potkany (červené šúlky) daj do nádoby prikri veľkým korytom, hrncom alebo čo máš, pridvihni tehlou aby potkan mohol vojsť, dosýpaj podľa potreby, všetko rob v rukaviciach aby potkan necítil pach, alebo urob z dosiek štvorcovú rúru dlhú asi meter, do stredu misu, rúru daj pri múr potkan chodí pri stene nie po voľnom priestore, po zjedení otravy potkan zostane oslabený a postupne zdochýna (otrava pôsobí na krvinky), nie je to pre zviera bolestivé, len chodí ioko opilec, niekedy ich stretneš aj na dvore a mžeš na ne stupiť, prestávajú byť plaché. v polovných knihách sú pasce na potkany, jednu takú drevenú sme mali a chytil sa do nej riadny kus pri prechode cez pascu bez návnady položenej pri stene, ale bol problém ho usmrtiť, lepšia je otrava, mnoho zdaru
KEJKA
23.09.09,19:08
a ako na myši?
dala som a povalu tiež tie červené šulky aj klasické pasce so syrom aj orechom, lebo zreteľne sme počuli ako škrabocú. Akoby boli v izolácii ISOVER na podbití...tak zreteľne to bolo počuť. Teraz už nepočujeme nič, boli teplejšie dni, možno preto.
Dcéra má z myší fóbiu a vôbec nevie spať......
Objednala som aj tie odpudzovače, aj ked väčšinou som čítala, že nie sú účinné. Je to aj psychologický moment kvôli dcére.....
Chcem jeden nechať v dome a jeden dať do pivnice.
Poradíte niečo iné? Teda okrem tej mačky.
viktorviktor
23.09.09,19:16
najlepšie je lepidlo na doske a do stredu orech, tiež pripravovať v rukaviciach, lepšie ako mačka
veva..
23.09.09,19:34
Ja im miešam rodentik granule + zrno + vanilkový cukor.
veva..
23.09.09,20:10
a ako na myši?
... odpudzovače, aj ked väčšinou som čítala, že nie sú účinné. Je to aj psychologický moment kvôli dcére.....
Chcem jeden nechať v dome a jeden dať do pivnice.
Poradíte niečo iné? Teda okrem tej mačky.
Elektrické plašiče budú dobre účinkovať len v prázdnej pivnici, kde sa myši nemajú pod čo schovať, a kde sa ten signál (alebo čo s toho ide) môže dobre šíriť po miestnosti.
Manual
24.09.09,03:55
Elektrické plašiče budú dobre účinkovať len v prázdnej pivnici, kde sa myši nemajú pod čo schovať, a kde sa ten signál (alebo čo s toho ide) môže dobre šíriť po miestnosti.
To je akurát škoda peňazí !!!! Dnešné hlodavce sú voči tomu imúnne. Osobne mám vyskúšané aj s potkanmi. V garáži mal hniezdo cca 30 cm pod bzučiakom a pokojne si tam vegetil !!!
Manual
24.09.09,03:58
a ako na myši?
dala som a povalu tiež tie červené šulky aj klasické pasce so syrom aj orechom, lebo zreteľne sme počuli ako škrabocú. Akoby boli v izolácii ISOVER na podbití...tak zreteľne to bolo počuť. Teraz už nepočujeme nič, boli teplejšie dni, možno preto.
Dcéra má z myší fóbiu a vôbec nevie spať......
Objednala som aj tie odpudzovače, aj ked väčšinou som čítala, že nie sú účinné. Je to aj psychologický moment kvôli dcére.....
Chcem jeden nechať v dome a jeden dať do pivnice.
Poradíte niečo iné? Teda okrem tej mačky.
Lydka je aj lepidlo na myši, bežne dostať kúpiť. Daj tam orech alebo syr myška príde a prilepí sa. Osobne vyskúšané = dobré.
Martin Mocko
24.09.09,04:21
Lydka je aj lepidlo na myši, bežne dostať kúpiť. Daj tam orech alebo syr myška príde a prilepí sa. Osobne vyskúšané = dobré.

Jo..presne tak. Lepidlo je super vec. Iba odporúčam ťažšiu dosku alebo ju priviazať o niečo. Ja som dal lepidlo na kúsok sololitu a potom som videl mačku, ako behá zo sololitom pri papuli po dvore :D
ono79
24.09.09,05:32
tak, pamlsky sú všetky zjedené. Super. No ale rozoberaniu sa asi nevyhnem lebo neviem či neostali v podlahe. Potom, keď to budem mať otvorené, tak tam urobím nejaké protiopatrenie, asi nejaké hrubé pletivo alebo to uzavriem suchým betónom, aby sa mi tam nedostali. Ale sú veľmi drzé napr. v záhrade máme tri veľké stromy - orech a nie všetko vieme vyzbierať, takže k večeru ich počuť ako si chrumkajú. Tak nech im padne na úžitok, len keby sa k nám netlačili do vnútra.
Lepidlo to je skôr na malé myši, tak ako aj klepce.... Ale ten drevený tunel vyskúšam. Začali sme u suseda za plotom vyklčovať džungľu, čo tam za tých pár desaťročí nikto nič nerobil. Tak som bol zhrozený koľko dier som našiel a aj tunelov, lebo sa to pri chôdzi podomnou preborilo. Fuj a že odkiaľ sa berú. VeĎ tam majú raj a podmienky vyhovujúce ich rozmnožovaniu sa. Suseda si nevyberiete, ale tu by sa zišiel nejaký poriadkumilovný, aby sme aspoň tak predišli tým potvorám....
KEJKA
24.09.09,09:04
Jo..presne tak. Lepidlo je super vec. Iba odporúčam ťažšiu dosku alebo ju priviazať o niečo. Ja som dal lepidlo na kúsok sololitu a potom som videl mačku, ako behá zo sololitom pri papuli po dvore :D


Lydka je aj lepidlo na myši, bežne dostať kúpiť. Daj tam orech alebo syr myška príde a prilepí sa. Osobne vyskúšané = dobré.
lepidlo používam. Preto nechcem mačku, lebo by sa prilepila aj ona. To lepidlo nejde s ničím dole. Dávam na alobalovy karton od mlieka.
Minulý rok sa jedna chytila, tak som to všade porozmiestňovala - už bez úspechu ale ani sme dalsie myši nezaznamenali. Zato lepidlo stieklo a natrapila som sa, kým som to odstránila z dlažby. Na tento rok som si zapamatala, že na zimu musím urobiť opatrenia, lebo ak si zapamatali cestu - netuším kadiaľ, tak príde ich viac.
Tie odpudzovače, - som si myslela, že maju zabrániť, aby vnikli do priestorov. Klepce a lepidla sú na odchytenie - to už je následný počin.
jozefsk
24.09.09,13:43
...do tých dier čo sú priechodné (bez pavučín ) po jednej kocke nástrahy(voskový blok - neviem či sa to dá kúpiť ,je určený do vlhka) , po čase cca 14 dní zopakovať .Keď aj poprší ,nepríde to nanivoč ako obyčajné granule (stoja viac ,ale vydržia dlhšie - až do chvíle kým ich hlodavec nezožerie...
...čo sa týka myší ,otrava je vždy tá istá ,len myška dochne už na 3 deň ...lovu zdar!
KEJKA
27.09.09,16:15
Elektrické plašiče budú dobre účinkovať len v prázdnej pivnici, kde sa myši nemajú pod čo schovať, a kde sa ten signál (alebo čo s toho ide) môže dobre šíriť po miestnosti.


To je akurát škoda peňazí !!!! Dnešné hlodavce sú voči tomu imúnne. Osobne mám vyskúšané aj s potkanmi. V garáži mal hniezdo cca 30 cm pod bzučiakom a pokojne si tam vegetil !!!


Lydka je aj lepidlo na myši, bežne dostať kúpiť. Daj tam orech alebo syr myška príde a prilepí sa. Osobne vyskúšané = dobré.
vďaka za všetky rady. Jeden odpudzovač som dala do pivnice, lebo ho je počuť.
Druhý menší na batérie si zobrala dcéra do izby - má na ňu uspávacie účinky :) (pokoj na duši - viera v jeho účinky jej dovolíli spať ).
Napokon najúčinnejšia sa ukázala klasická pasca na myši za pár centov a kúsok syra. Myška je chytená - rovno s pascou som ju vyhodila, vyumývala všetko a je pokoj. Dúfam.
ono79
28.09.09,11:16
viete niekto mi povedať či malá lasička chytá aj potkany alebo len myši.... Včera keĎ som zbieral orechy po záhrade tak som si ju všimol. Také malé milé stvorenie, ale vraj má veľmi ostré zúbky a chytá myši... Tak či aj potkany. Počuli ste niekto o tom?;)
Marianna01
28.09.09,11:41
ja mám bohaté skúsenosti s myšami aj potkanmi:

ale najprv k lasičke - lasička sa živí malými cicavcami, ale aj vtáčikmi, vajíčkami, ale potkanmi určite nie, potkan je na ňu priveľký.

na myši najviac zaberajú otrávené obiloviny. Skúšala som na ne potkanie jedy s odloženým účinkom a myšky napapkané žili aj o 2-3 týždne. Akonáhle dostali otrávenú pšenicu, do týždňa vykapali 3 komplet rodiny ! (mea culpa, ale nemali sa mi sťahovať do zásob :mad: )

na potkany zasa zabrali jedy - granule s odloženým účinkom. Začali účinkovať až po 3 dňoch - a už sa nešpacírujú po dvore. Určite ešte nejaké sú, potkany sú totiž prirodzenou súčasťou ako vidieckej, tak i mestskej aglomerácie. Začínajú byť premnožené vtedy, keď potkana uvidíte po zotmení, ako sa zakráda. Vtedy už treba riešiť ich populáciu - preto sa robí aj plošná deratizácia. Dokonca som niekde čítala, že prirodzený stav populácie potkanov v obci sa rovná výšky populácie ľudí, t.j. koľko ľudí, toľko potkanov. Až kým nezačnú byť vidieť, je to vraj "v poriadku".
V každom prípade je potkan veľmi inteligentné zviera, ich populácia je založená na hierarchii. Potravu zháňajú zberači. Keď objavia nový zdroj, vždy vyšlú ochutnávača, čo je spravidla najslabší člen populácie. Ochutnávač zožerie ponúknuté jedlo. Ostatné čakajú, čo to s ním urobí, a až keď sa presvedčia, že to ochutnávač prežil, nastupujú zberači. Preto sa vymysleli jedy s odloženým účinkom, aby stihla celá populácia zožrať aspoň čo to z jedu. Tieto jedy útočia na pečeň potkanov, preto veľký pozor na domáce zvieratá, aby to nepožrali - u psa zistíte požitie potkanieho jedu až za týždeň, keď je už neskoro - psa nič nezachráni. (Nám sa psica otrávila, zistili sme to ale pol hodiny po tom, ako zožrala jed - našťastie sa z toho dostala, dávali sme jej lieky, ale po 7-8 dňoch sme už zvažovali aj utratenie, aby sa netrápila. Našťastie som jej nanútila bravčovú masť, po ktorej zostala smädná a začala piť. Keby nebola pila, nevystrábi sa )

Tiež som počula, že vraj zaberá pred potkaniu dieru nasypať vápno. Potkany sú vraj veľmi čistotné zvieratá (čo je na počudovanie, keďže roznášajú rôzne choroby), a do hniezda si nechcú nanosiť špinu. Preto si ešte v chodbičke čistia labky olizovaním. A práve vápno, ktoré nasypete pred vchod, im má napáchať v črevách rôzne ukrutnosti, na ktoré pokapú. Toto ale neviem, či zaberá, neskúšala som.

A ano, jedy nie sú bezbolestné. Keď som videla, ako trpel náš pes...
petmar
29.09.09,18:16
, ......Tiež som počula, že vraj zaberá pred potkaniu dieru nasypať vápno. Potkany sú vraj veľmi čistotné zvieratá (čo je na počudovanie, keďže roznášajú rôzne choroby), a do hniezda si nechcú nanosiť špinu. Preto si ešte v chodbičke čistia labky olizovaním. A práve vápno, ktoré nasypete pred vchod, im má napáchať v črevách rôzne ukrutnosti, na ktoré pokapú. Toto ale neviem, či zaberá, neskúšala som.

....
Myslím že vápno nezožerú. Dáva sa im zmes múky a sádry(najlepšie modelárska, lepšie tvrdne :) ). Múku ľúbia a sádra im v bruchu stvrdne. Kedysi sme to vyskúšali, zostali pomalé a malátne, dorazil ich pes alebo odtiahli do podzemia a už nevyšli... a túto zmes asi ani bežný pes nezožerie.
jozefsk
01.10.09,18:36
Pomer jedu na otrávenie potkana /gram váhy :
pes 1/1
mačka 1/9
sliepka 1/90 ak sa dobre pamätám ...
Myši dochnú už po 3 dňoch príjmu smrtiacej dávky, ak príjmu menej
nedochnu ale chorľavejú...
Protilátka: U antikolaguantov (znižovačov zrážanlivosti krvy) vitamín K1(kanavit)
Pozor však ,používajú sa viaceré skupiny otráv na hlodavce a toto je len jedna z nich ...ak sa mýlim ,opravte ma !
Grandmaster
05.10.09,09:27
Niekde som počul že keď potkana chytíš, rozžeravenou oceľou mu vypáliš oči a pustíš ho, aj niekoľko dňovým vrešťaním odradí ostatné potkany z blízkeho okolia a tie radšej zutekajú (k susedom?). Brutálne ale vraj účinné.
zltalienka
05.10.09,10:00
K všetkým otravám na potkany alebo myši s oneskoreným účinkom: Tie otrávené zvieratá môžu zožrať mačky (možno aj psy), ktoré sa potom otrávia tiež. My sme takto prišli už o zopár veľmi šikovných mladých mačiek. Ak majú Vaši susedia mačky, ktoré chodia loviť aj k Vám, tak sa nejako so susedom dohodnite, aby ste mu neotrávili aj jeho mačky.
Naši susedia už otravy nepoužívajú, lebo naše mačky im všetko vychytajú.
vilomino
05.10.09,14:15
Mal som doma v pivnici potkana. Toho som zastrelil až po nejakom mesiaci vzduchovkou. Ten už bol taký bezočivý, že sa prechádzal provokatívne po regáloch, keď som v pivnici niečo robil. A ta k som to využil a bachol som ho. Mám doma aj psa(orechový špic) aj kocúra. Rešpektujú sa. Psa v noci púšťam a už asi 5 rokov nemám s potkamni problém. Niekedy najdem pred dverami potkana, malého aj veľkého. Menších asi chýtá kocúr Diddi a veľkých Bodrík. Myslím že najviac zaberá kombinácia vzduchovka, kocúr a pes. Osvedčilo sa mi to aj pri myšiach, hryzcoch a krtkoch. Už som našiel pred dverami aj kunu. Dymovnice sú nanič.
ono79
12.10.09,04:53
No nesúvisí to s mojím pozemkom, aj keď u nás je tiež ešte stále veľký počet tých potvoriek, ale u suseda sme boli na love. po cca 30 minútovej dráme sme sčítali ulovené počty. V uzatvorenom priestore v časti kde sa sliepky zdržiavajú max. v noci tak tam sme vykántrili asi celú jednu rodinku, bolo ich spolu 13 ks, ale traja to vzali hneď dverami, takže sme to nestihli no ostatní už nemali toľko sťastia. 4 ks išli mojou palicou a 6 ks išlo vzduchovkou. od minulého týždňa sme to kontrolovali dva krát, ale nikde ani noha. Tak dúfam že aspoň susedovi sme trochu pomohli. A u nás je to po tých ružových pamlskách zatiaľ bez pohybu, tak uvidíme čo a ako bude ďalej.
Mirrrka
20.10.09,07:36
Najúčinnejší spôsob ako sa elegantne zbaviť potkanov tak aby sa sami a dobrovoľne nevrátili je kúpiť niekoľko morčiat. Potkany morčatá neznesú a radšej utečú.
Niekedy sa u nás chovali v maštali pri koňoch práve preto aby tam neboli potkany. Voľne si pobehovali, sú to veľmi milé zvieratká.
ono79
20.10.09,08:02
Najúčinnejší spôsob ako sa elegantne zbaviť potkanov tak aby sa sami a dobrovoľne nevrátili je kúpiť niekoľko morčiat. Potkany morčatá neznesú a radšej utečú.
Niekedy sa u nás chovali v maštali pri koňoch práve preto aby tam neboli potkany. Voľne si pobehovali, sú to veľmi milé zvieratká.

Boli nejako oplotené, lebo si to neviem predstaviť. Čítal som tu že ich viacerí použili, len neviem či stačí mať ho v teráriu, alebo ho púšťať do tých priestorov kde mám podozrenie na potkany, alebo ako je to. Vadí im ich zápach, alebo srsť, alebo čím to je. Lebo mne sa jednalo o búdky, ktoré sme vybudovali ako murované a vnútorné steny sú drevené, takže medzipriestor mi obsadili tie potvory. A teraz, mám tam dať morča? Ako ho potom vyberiem, keď ono samo nebude chcieť vyliezť. :---
Mirrrka
20.10.09,10:03
Boli nejako oplotené, lebo si to neviem predstaviť. Čítal som tu že ich viacerí použili, len neviem či stačí mať ho v teráriu, alebo ho púšťať do tých priestorov kde mám podozrenie na potkany, alebo ako je to. Vadí im ich zápach, alebo srsť, alebo čím to je. Lebo mne sa jednalo o búdky, ktoré sme vybudovali ako murované a vnútorné steny sú drevené, takže medzipriestor mi obsadili tie potvory. A teraz, mám tam dať morča? Ako ho potom vyberiem, keď ono samo nebude chcieť vyliezť. :---


Neboli vobec oplotene, volne behali popod kone. Cez den sa isli vonku napast, nieco odjedli konom a vecer sa vratili do mastale, neutekali. Neviem co potkanom na nich vadi ale nezdrziavali sa tam. Mozno zapach, mozno zvuky ktore morcata vydavaju. Mozno by stacilo urobit im tam v blizkosti vybeh s domcekom. Pripadne ich dat na cas do tych budok.
KALENA
25.10.09,19:49
PREDAVAJU LEP NA MYSI,V JEDNEJ RESTAURACII NA TO CHYTILI POTKANA.
CELU TUBU VYTLACILI NA TVRDY KARTON A POTKAN SA TAM CHYTIL.JE TO DRASTICKE , ALE UCINNE.
Mirrrka
26.10.09,11:11
Tak u nas lep vobec nezabral. Akurat sa roztiekol a z jedneho kartonu zmizol orech ale lep neporuseny :confused:
wabi
26.10.09,17:21
Ako dostať potkana? No stačí ísť do najblišieho obchodu zo zvieratami a jedného si zakúpiť. Tie strakaté sú zvlášť pekné!:D mimotemy
ono79
29.10.09,06:33
možno mimotemypráve som to napísal na téme ako na krta, ale napíšem to aj tu. Asi moje pamlsky neboli veľmi efektívne, lebo sa opäť vyskytli v našej blízkosti potkany. A ešte aké. Musím si pozháňať pušku alebo čosi také. Nevidel som priznám sa ešte takého veľkého potkana. mal cca 35 cm a chvost ešte dlší. Fuj.... nerobia mi problémy hlodavce ale toto vyzeralo odporne. Fuuujjj...... tak beriem zajtra voľno a idem loviť. Ak sa niečo zadarí, tak vám to pošlem..... V minulosti moju kamarátku na sídlisku, kde sme bývali pohrýzol potkan. Hrali sme sa na ihrisku a na jeho okraji ju normálne kusol do ruky. Tak podstúpila všelijaké možné injekcie a iné lieky a potom ešte aj mala s tým nejaký problém. Tak dúfam že ak sa zakusnú, tak len do hlavne zbrane. Fuuujjjj.
legolas
29.10.09,14:11
....potkanov sa tak skoro nezbavíš, pretože, tam prevláda hierarchia a to tak, že všetko najsamprv ochutnávajú mladé jedince a dospelé čakajú čo s nimi bude, preto aj keď vyhúbiš mladé tie staré majú ďalšie a tento kolotoč ide dookola. Pomáha iba najnovšie otrava vo forme žuvačiek, pretože jed učinkuje pomaly a tým sa vlastne nažerú aj dospelé potkany.
JOSCH
29.10.09,14:27
Na potkanov dobre funguju frekvencne plasice,lenze pocut ich na 20m ludia tam zosaleju.Ale kratkodobo sa to da vydrzat.Mame take v praci a osvecili sa.Pouzivame aj granule,do nadoby sa dava asi 10ks,aby bolo vidiet ci im chuti.Ked boli priotravene lozili po vonku ako opilci.Vtedy bolo treba aplikovat lopatu...
branislavp
01.11.09,22:19
Najosvedčenejším prostriedkom na vyhubenie potkanov je pasca, s dôkladne pripevnenou návnadou, opraženou slaninou, aby potkan pri snahe dostať sa k návnade zotrval dlhšie na pasci až bude v pasci, t.j. nebude mať čas uloviť návnadu a zdrhnúť.Zároveň pasca musí byť upevnená tak, aby mala stabilitu, nie nejaká hrkalka. Potkany sú veľmi prefíkané a chytré.
Nedoporučujem vyhubiť potkany otravou, ani vyliatym lepom na dosku, tam sa prilepí akurát myš, potkan z lepu dokáže utiecť.
ludmilla
02.11.09,05:14
Tak u nas lep vobec nezabral. Akurat sa roztiekol a z jedneho kartonu zmizol orech ale lep neporuseny :confused:

Nám zostala na lepe len noha z potkana a trojnohý potkan zmizol. :eek::eek::eek:On si tú nohu asi odhryzol. Nikdy viac.:mad:
Kolenčík
02.11.09,11:02
Áno, tak to robia. Je s nimi problém, ale by som poradil ako najlepšie chytiť potkana... chytiť dvoch a jedného pustiť. Teraz vážne, majú svojich prieskumníkov a tých posielajú na obhliadku terénu, sú to mladší, alebo nevyhovujúci pre kolektív. Najlepšia návnada je pripraviť otravu do kože z údenej ryby /údenáč/, to im vonia a neodolajú. Potom vychádzajú omámení a ľahko ich "klepneš" lopatou. Skús, len pozor na iné zvieratá - mačky, psi a pod. Treba návnadu dať na také miesto, by sa tam nedostali. V podlahe majú vyšľapané chodby a chodbičky len pre seba, tak najlepšie tam.
nordwest
03.11.09,17:55
je vela receptov,ako sa zbavit potkanov..
akurat pred par dnami mi rozpraval jeden stary dedko,ze jeho stary otec mal na to isty(dost kruty racept)
vraj bolo treba lapit viacerych zivych,dat ich spolocne do dobrej klietky a nechat bez jedla.
vraj posledny kanibal,co ostal ,ho vypustil do mastale a vraj vsetky ,co tam boli prasili prec...
pozor,je to ale trapenie zvierat.ja by som to neurobil ani potkanovi..
SKUSTE NALIAT do dier CPAVOK;PEROXYD;ALE HLAVNE ICH LAPAT;DO PASCI.a odbornici tvrdia,ze na tych najprefikanejsich musia polovat so vzuchovkov..

mne chodia v centre mesta z kanalizacie,ku obycajnej vylievke s mrezov.pravidelne im kupujem otravu,vzdy je fuc.

inak poradim tym,co sa boja,aby potkan nevyliezol do bytu,ci domu..
dostat kupit klapku,proti hlodavcom,do kanalizacneho potrubia.vyborna vec,do prizemnych bytov!
branislavp
03.11.09,22:14
Ešte v jari sme vymurovali za kotercami vonkajšie búdky. Sú murované. Majú betonový základ. Majú ešte vnútorné steny a vyberateľnú vnútornú priečku. podlaha je drevená. Pre lepšiu izoláciu sme použili polystyrén. Zistili sme, že sa do týchto medzipriestorov (múr-vn.stena) dostali potkany. Narátal som ich tam aj zo 10. No neviem ako by som ich mohol dostať von. Ak by som dal otravu a uzavrel by som to, najskôr by tam asi smrdelo. A pre psov by to asi bola výzva ako sa k nim dostať. Otázka: ako ich dostať von bez toho aby som to pracne všetko zase rozoberal a bil ich hlava nehlava. ...... Máte niekto skúsenosti s týmto?????

V´daka
Nastaviť pasce s opraženou slaninou, ktorú musíš pevne pripevniť, aby sa potkan s tou návnadou potrápil, skôr než zmizne. Opražená slaninka aj s kožou im zrejme vonia. Skús to.
lukaz
18.03.13,20:49
Je podla nasich zakonov zastrelit (vzduchovkou) mys alebo potkana na vlastnom pozemku legalne? Pytam sa iba kvoli susedom.
branislavp
18.03.13,21:10
Je podla nasich zakonov zastrelit (vzduchovkou) mys alebo potkana na vlastnom pozemku legalne? Pytam sa iba kvoli susedom.
Myslím si, že nie. Vzduchovka je určená na športovú streľbu - strieľanie do terča.
buchač
18.03.13,21:17
Je podla nasich zakonov zastrelit (vzduchovkou) mys alebo potkana na vlastnom pozemku legalne? Pytam sa iba kvoli susedom.
JE to možné ...

Myslím si, že nie. Vzduchovka je určená na športovú streľbu - strieľanie do terča.
Zle myslíš ...;)

Zo vzduchovky je môžné strieľať len na strelniciach a na miestach na to uspôsobených – tj. na miesta, kde sa neohrozuje život, zdravie alebo majetok iných osôb (napr. na súkromnom pozemku)....

Škodca je živocích, ktorý istými závažnými skutocnostami (napr. šírenie chorôb) poskytuje závažný dôvod na jeho likvidáciu, resp. fyzickú reguláciu. Odstrel škodcov môže byt legálne vykonaný za istých podmienok (príklad – odstrel potkanov v rámci deratizácie)...

Doplním ... na chalupe bežne strieľam zo vzduchovky ...síce do terča , ale v pohode ...
Musí sa len dodržať tá bezpečnosť...
lukaz
18.03.13,21:53
Bezpecnost sa snazim dodrziavat ( zatial uspesne :) ). Pytal som sa iba pre pripad, zeby sa nejaky objavil. Na jednej strane je to zijuci tvor ako ja. Na strane druhej nechcem ani pomysliet co by sa stalo keby pokusal/poskriabal niekoho blizkeho, psa, ( nie je to pravdepodobne ale... ). Ako sa hovori silnejsi prezije. :D
Takze ako to je s tymi nasimi zakonmi? :confused:
buchač
18.03.13,21:59
Bezpecnost sa snazim dodrziavat ( zatial uspesne :) ). Pytal som sa iba pre pripad, zeby sa nejaky objavil. Na jednej strane je to zijuci tvor ako ja. Na strane druhej nechcem ani pomysliet co by sa stalo keby pokusal/poskriabal niekoho blizkeho, psa, ( nie je to pravdepodobne ale... ). Ako sa hovori silnejsi prezije. :D
Takze ako to je s tymi nasimi zakonmi? :confused:
Nečítaš ???

ČÍTAJ !!!

JE to možné ...

Zo vzduchovky je môžné strieľať len na strelniciach a na miestach na to uspôsobených – tj. na miesta, kde sa neohrozuje život, zdravie alebo majetok iných osôb (napr. na súkromnom pozemku)....

Škodca je živocích, ktorý istými závažnými skutocnostami (napr. šírenie chorôb) poskytuje závažný dôvod na jeho likvidáciu, resp. fyzickú reguláciu. Odstrel škodcov môže byt legálne vykonaný za istých podmienok (príklad – odstrel potkanov v rámci deratizácie)...


Ak nestačí , tak preštuduj Zákon o zbraniach...
lukaz
18.03.13,22:03
Dakujem za objasnenie problemu.
J500j
19.03.13,10:36
Dakujem za objasnenie problemu.

Načo ti je vzduchovka?????? Ak ju nemáš úplne stačia vidly!!!!!!!!!!!!!! A keď nie tak si požičaj železa na kuny.
vulxy
19.03.13,11:01
na jed by som zabudol ,mne sa stalo ze som ich otravil a potom som v noci sliapol na zdochynajuceho potkana,......skoro som sa po....l.najlepsie je pozicany susedov pes- potkaniar.on to tam vycisti docista:D....trosku bordel narobi ale co uz...a potom sa mi osvedcilo napichat polamane sklo okolo do zeme...oni su tie potkani mudre a ked sa par krat dorezu pri tunelovani:D tak si to rozmyslia a pojdu inam..
lukaz
19.03.13,11:23
J500j: vzduchovku praveze mam, preto som sa pytal na pripad ak sa objavi potkan na mojom ohranicenom pozemku.
J500j
19.03.13,11:47
J500j: vzduchovku praveze mam, preto som sa pytal na pripad ak sa objavi potkan na mojom ohranicenom pozemku.


A načo sa vôbec pýtaš?Keď bude treba jednoducho konaj.

Alebo potom ak sa objaví čakaj prípadne kým ťa sused zažaluje že chováš veterinárne nekontrólované zvieratá???????? potkany? Čo tam má čo robiť, keď nie je tvoj? Roznáša len choroby............ Zavolať môžeš prípadne deratizačnú čatu ktorá ti zničí okolie a domáce zvieratá nastriekaným a rozloženým jedom po pozemku za čo mastne zaplatíš a budeš mať ešte problémy s tým prečo sa tam vôbec držia, čo môže viesť aj k pokute s tým že potkany to veselo a hravo prežijú.

Starý potkan je totižto špekulant. Nikdy nezožerie nič nové kým to nadá ochutnať mladým pokusným potkankom. Následkom je jeden až dvaja mŕtvy mladý potkani potom nedotknutá návnada a stale existujúce staré ktoré sa veselo geometrickým radom rozmnožujú.

Takže môžeš si vybrať - návrhov už máš dosť.


Jano
lukaz
19.03.13,12:24
Co to mas za matros Janko? :D

Ja na pozemku potkany nemam a ak by som mal, riesim to. Pytal som sa iba pre pripad keby sa nejaky potkan nasiel.

Lukas
J500j
19.03.13,13:08
Co to mas za matros Janko? :D

Ja na pozemku potkany nemam a ak by som mal, riesim to. Pytal som sa iba pre pripad keby sa nejaky potkan nasiel.

Lukas


Aha......... Tak radšej nech sa neukazujú.

Nemyslel som to zle a nejak som to prehnal. Čital som ešte nejaké príspevky odporúčania a odpovede na fóre a bolo mi z nich do smiechu. Už som to ako tak opravil.
Ale tie odporúčanie totižto sú niektoré ozaj dobré.
Tu som sa pobavil na príspevku a tom zákone.
Pravda je že zákon je zákon.

Čau

Jano
J500j
19.03.13,13:55
Z vlastnej skúsenosti.

Potkan zahnaný do kúta, bez perspektívy na utek je ver tomu veľmi nebezpečný. Útoči aj na človeka. Tam kde bežne nie sú sa objavujú na jar a na jeseň keď chovatelia robia poriadky v chlievoch a hlavne pod pražcami kde sa bežne zdržujú a nachádzajú počas roka potravu. Ja nič nechovám nemajú čo u mňa žrať, ale napriek tomu v takomto čase sa od asi 8smeho suseda v našom okolí objavujú. Oni nakoniec po krátkom čase pretože nič nenájdu zmiznú ale predsa. Preto už ich spôsoby trocha poznám. V mnohých prípadoch nemusí byť ani potkaniar pes, stačí aj dobrý kocúr. Pozor však, roznášajú "PRAŠINU". Ak sa objavja likvidujem s možnosťami mne dostupnými.

Jano
beba13
21.03.13,21:44
no prave tam sa zdržuju,kde nič nechovaš,u teba byvaju a susedovi sa chodia nakrmiť
alchstuip
04.04.13,07:52
U nas sa obcas vyskytne potkan od suseda, ktory chova ovce. Teraz v zime bolo krasne vidno na cestvom snehu, kadial chodia. Mame na nich pascu - klietku. Za posledne roky sme do nech chytili mnoho navstevnikov.
Myslim, ze s inteligenciou potkana sa to trochu prehana. Ked sme spozorovali potkaniu aktivitu, stacilo nastrazit pascu, do nej ako navnadu za hrst psenice a do 3 dni bol chyteny. Dokonca raz pri mojej neopatrnosti usiel z pasce (a dvierka mu ucvikli koncek chvosta), o dva dni sa chytil do tej istej pasce na tom istom mieste, ucviknuty chvost ho spolahlivo identifikoval.
Podla mna je to len hlupa prerastena mys, ktora neodola dobremu zradlu.
Taze pasca, navnada, odchyt a likvidacia - humanne sposoby typu "odviezt a vypustit" v pripade potkanov neodporucam....
vulxy
04.04.13,08:10
sak sa vratil pre svoj chvost....aj ja by som sa...
branislavp
01.05.13,03:55
Osvedčený spôsob, ako sa zbaviť potkanov sú nastavené pasce, väčšie ako na myši, s návnadou. Pasce je nutné umiestniť v blízkosti potravy, t.j. náročky nasypať do misky pšenicu. Určite sa dostaví úlovok.
Emka Roman
01.05.13,07:23
Nie každý pes je dobrý potkanár, máme vlčiaka a tomu by sa mohli prechádzať okolo čumáku ani by sa za nimi neobzrel, naopak po mačke ide ako zbláznení. potkan sa nedá len tak ľahko vysťahovať, treba ho troviť, alebo chytať do pascí. Máme za záhradou družstvo tak ich trovíme celý rok.

Kedysi sa hovorilo, že perličky ubytovať vedľa - - vraj ani potkan nemá rád hlučných susedov.
Emka Roman
01.05.13,07:25
Osvedčený spôsob, ako sa zbaviť potkanov sú nastavené pasce, väčšie ako na myši, s návnadou. Pasce je nutné umiestniť v blízkosti potravy, t.j. náročky nasypať do misky pšenicu. Určite sa dostaví úlovok.

A pre istotu ich stavaj v nových rukaviciach, aby nezostal pach.
bodliak
02.05.13,19:27
Keď sa kedysi podzemnými šachtami ťahali káble a bolo tam veľa takejto hávede, vždy chytili jedného potkana, letovačkou mu nakvapkali trochu cínu do ... zadku.
a pištiaceho ho pustili. Všetci zmizli a bol pokoj na robotu.
Emka Roman
04.05.13,06:07
Keď sa kedysi podzemnými šachtami ťahali káble a bolo tam veľa takejto hávede, vždy chytili jedného potkana, letovačkou mu nakvapkali trochu cínu do ... zadku.
a pištiaceho ho pustili. Všetci zmizli a bol pokoj na robotu.

určite to vykecal :D
Drvic
06.09.13,12:12
skus do tej pasce chytit aspon 2-3 potkanou hlavne aby boly zivy,a daj ich do jedenej uzavrenej nadoby a nech zavladne zakon dzungle silnejsi vyhrava jeden druheho zabije navzajom potom ked ho pustis tak bude kanibal :)
Juraj Ďuri Nadanyi
18.10.13,07:15
Ja na tie potkany nemam nervy. Minuleho roku v zime sa nam prekusali pod strechu v zimnej zahrade mislel som najprv že je to kuna až neskôr som zistil že je to potkan. Stale ma zaujimalo čo to žere ked tu nikto nič naokoli nechova. O nejake dni nato som´večer fajčil na dvore. Potkan si tam krasne chodil na psie granule. Požičal som si od kamarata uzatvaraciu pascu ako som ju nastražil dal som tam slaninu a nič cele 2 tyždne pasca nevijedena, neskôr som dal psi granulu behom 2 dni som vychytal celu rodinku cca 7 kusou. Zabijal som ich tak že som otvoril jedne dvierka a pes ho dal do parady mam psa Labradora.
Terezia13
20.10.13,06:35
mali sme podobný problém a v tom čase aj vlčiačku, ktorá trhala všetko - stalo sa, že aj ježka - ale jej veľkosť nedovolovala pchať sa za potkanom
jazvečík je dobré riešenie, otrava už menej, pretože ak mačka zožerie otrávenú myš alebo potkana, tiež to neprežije
riešime to pascou presne ako Beba13, hodím tam orechy, jablko, plátok salámy a funguje to
už sme chytili asi všetky mačky z okolia, krásneho bieleho angorského kocúra, ježka a niekoľko potkanov
wabi
24.10.13,05:35
Že ako dostať potkana?
Väčšina ľudí má úplne iné priania...
Ale ak sa svojim priateľom a rodine zveríš s touto svojou trochu zvrhlou túžbou, myslím že to niektorí pochopia a iste ti niekto pri najbližších narodeninách či meninách nejakého pekného potkana v chovprodukte kúpi... Napokon vianoce to istia...
Videl som jedného bezsrstého, ten vypadal ako k.... teda dosť hrozne.
Ale teraz vážne.
Kedysi na vojne som dostal takúto úlohu.
Mali sme tam jedného veliteľa, ktorý sa hrozne bál potkanov.
Dokonca doniesol morské prasiatko, lebo vraj odpudzuje potkanov.
Doniesli sme si tam potom aj králikov. Len tak a chovali sme ich. Keď sa veliteľ spýtal že prečo, tak mu to Maťo vysvetlil: "Potkany králičica strašne vzrušuje a chcú sa s ňou páriť. Videl som jedného vzrušeného potkana ako šiel ku králičej klietke ale potom zbadal morské prasiatko strašne sa preľakol a tak utekal..."
Po čase však bolo zrejmé že táto zvieracia taktika nezabrala a tak veliteľ doniesol psa vraj potkaniara. Po pár dňoch začali všetci vojaci nosiť rôznych psov. Zrazu sme ich mali asi 15 a potkani sa objavovali i tak...
Otrávené zrno si potkani nevšímali.
Tak som potom miešal otravu do zbytkov jedál a umiestňoval na strategické miesta.
To zabralo. Areál sa zrazu naplnil zdochýňajúcimi potkanmi. Na slnku niekto mumifikovali a nesmrdeli, tak sme ich potom používali na miesta, kde sme chceli aby veliteľ nechodil.
Ak ich otráviš, oni vylezú a tak ich pozbieraš a nebudú smrdieť...
To som toho zas popísal aby som sa konečne dostal k tejto jednej užitočnej rade...
Indeed
24.10.13,06:28
toto o párení sa potkana z králičiou samicou som tiež počul, ale neverím tomu...
taiko
24.10.13,06:46
Je to síce trošku náročnejšie na čas , poprípade na peniaze , ale čo tak zaobstarať si vzduchovku ..?

Ceny sa pohybujú od - inzeráty :

http://www.google.sk/search?hl=sk&client=opera&rls=sk&hs=ITu&q=predam+vzduchovku&btnG=H%C4%BEada%C5%A5&meta=

alebo - nové
http://www.merkuria.net/index.php?main_page=index&cPath=45

Inak , ak skončíš so škodnou , využiješ na fasa relax.....
Jeeeeej, paradne bambitky. A to vzduchovky este stale funguju na tie stare dobre diabolky, ci gulicky ako onehdaj Slavie?:D

Kokso si ma dostal Buchac, idem kupovat pusku. http://www.merkuria.net/index.php?main_page=product_info&cPath=40_42&products_id=637 :D. Potkany nemam, ale nejake zozeniem
Indeed
24.10.13,06:48
asi na Diabolky, tak nejako sa volali tie náboje....
kunik
08.01.16,15:27
Ja som si kupil novu vzduchovku zn.Ruger s optikou, samozrejme som dal na strelnicu nastrelit aby bola presna a taktiez sam si kupil prierazne diabolky su spicate a prestrelia aj niekolko milimetrovy plech, fakt ucinne.Uz som ich supol sest a jak hovorite su vypatlany.Najprv som sedel a caka ako blbec, podaril sa jeden za tri hodiny potom som dosiel na to ze idu k miske s granulami rano naobed a podvecer.Stacilo le n obcas cez okno nakuknut a ked so zbadal pohyb potichucku som pootvoril dvere a v stoji vdaka optike je dole.Som zvedavy kolko ich tam este bude su tiez pod obroskou psou budov.Moji by ich dostali, ale tiez sa tam nedostanu.V kazdom pripade to budem musiet na jar vybrat a pod budou vybetonovat.Taktiez budu dam na nozky aby som po dnu videl.Chladu sa nebijim je izolovana a ma v podlahe el.vykurovanie.No teraz mam zabavku zadarmo polovacka.
bjuty smis
11.01.16,12:19
niekolko mm plech .....zo vzduchovkou :))
Terezia13
11.01.16,12:38
skús plašič na hlodavce, na internete je veľká ponuka, len neviem, ako by to vnímali psi, zatiaľ ich nedaj do voliéry
kunik
18.01.16,16:07
Iste vies aky je hruby sat tanier, tak ten som durch supol z 20 metrou, fakt je to supa tie spicate broky.A hafani ked su vo voliere je aj tak stale otvorena, ved musia mat pohyb ked strazia pozemok, vtedy ten smrad nevylezie, vie ze je to otazka sekund a ma to za sebou.Takze cakam a ciham,uz tam je aj tak asi len jeden zufalec, lebo nie je vobec taky pohyb ako predtym.Supol som ich sest.
bjuty smis
02.02.16,09:52
to bude tak max. 1mm...
ale ok...na potkana ideál....
ô
tiež sme tak dedkovi "pomáhali" pred 30 rokmi :)
bjuty smis
16.02.17,17:31
nič sa mu nestane....ani keby bol potkan otrávený...

staraj sa oň, taký pes je poklad...
bjuty smis
18.02.17,04:42
Presne si to opísala Amstrad, viem o tom, že yorkširáci boli kedysi špeciálne na potkany. Teraz, keď niekomu o tom vravím, tak sa každý čuduje a nevie si predstaviť, ako si taký rozkošný psík poradí s potkanom. No ja musim zajtra rozhodne urobiť nejaké video, ako loví potkaníky ten môj. Dnes sa mu zase darilo. A zakaždým príde ku mne s úlovkom v papuli, ale len tak na dva metre okolo mňa prejde, akože: pozri, čo mám a uteká preč, aby som mu to náhodou nezobrala a tam to zožerie, teda nasúka do seba, pfffffffffffffffffffuj. Len ma tak strasie vždy. Aj tak ho pochválim.

aha..

a jazvečík sa vie zmeniť na yorkšíra ?
buchač
18.02.17,17:06
...blá, blá, blá....
kopretinka
18.02.17,19:06
Begina,keď sa nudíš,choď svojho psa ospevovať na nejaký psovský web........Nemám nič proti psom,ale kto je zvedavý na to,že ten tvoj žere potkany...fuj
kopretinka
18.02.17,21:11
toto tu už nie je o tom,ako sa zbaviť potkana,toto tu je už o Begininom psovi.
O to mi išlo.
Darina1234
18.02.17,21:17
:)
bettylou
23.02.17,11:07
Supr nápady, u nás sa o to stará pes. A a potkan nie je smrad, ale živý tvor ako ty, len je u teba momentálne v nespravnom čase na nesprávnom mieste. :D Asi som ti veľmi nepomohla, aj tie kvéry sú ok. :)
viking004
13.12.19,17:17
použite plašič odpudzovač potkanov kúpil som ho na www.vymazanareklama.sk
kopretinka
13.12.19,19:19
použite plašič odpudzovač potkanov kúpil som ho na www.vymazanareklama.sk
Ty si ho nekúpil,ty ho predávaš.Reklamu na svoj eshop si daj niekde inde.
vlado 33
14.12.19,13:53
Ja som mu dal papkať a zastrelil ho.
220870
14.12.19,14:16
Na potkany sú najlepšie obyčajné piráty delobuchy. Zapáliť hodiť do diery a potkan sa tam už nikdy nevráti. Veľmi dobre reagujú aj na to keď im piráty hodíte do miestnosti ,šopy, chlieva kde sa zdržiavajú.Pozor na požiar.
pavol54
14.12.19,15:15
kúpiť lepidlo na potkany vytlačiť na dosku, ktorá je pred vstupom ku krmivu (obilie s kŕmnym koncentrátom) ráno ho prilepeného ubiť lopatou. lepšia varianta je, mať zo dve mačky
marjankaj
14.12.19,19:01
Potkana dostaneš v chovateľských potrebách. Aj morča alebo iné zvery.