Mirkaska
17.08.05,15:25
Ahojte,
Chcela by som sa opýtať len na takú blbosť. Na výdavkových dokladoch je kolonka na podpis osoby, ktorá niečo schválila - "Schválil". Chcela by som sa opýtať, čo je to niečo? Čo sa týmto podpisom schvaľuje? Samotný výdavok alebo zaúčtovanie? Kto by mal tieto doklady vo firme (v prípade SZČO, ktorý má účtovníčky a ekonóma vo firme - robí účto interne) schvaľovať?

V zákone o účtovníctve som našla v § o náležitostiach účtovného dokladu dva podpisy - 1. osoba, ktorá je zodpovedná za účtovný prípad (tým sa rozumie, ktorá napr. schváli preplatenie bločku?) a osoby, ktorá je zodpovedná za zaúčtovanie.(to je jasné)

Vrelé veľké ďakujem.
Paula
17.08.05,13:36
Schváliť by mal majiteľ firmy, teda osoba zodpovedná za účtovnú uzávierku v konečnom dôsledku....v praxi sa zvykne poveriť týmto podpisom iná zodpovedná osoba (a zvykne sa aj dohodnúť "nauč sa moju šifru a podpíš za mňa).
ALDA
17.08.05,17:12
Ahojte,
Chcela by som sa opýtať len na takú blbosť. Na výdavkových dokladoch je kolonka na podpis osoby, ktorá niečo schválila - "Schválil". Chcela by som sa opýtať, čo je to niečo? Čo sa týmto podpisom schvaľuje? Samotný výdavok alebo zaúčtovanie? Kto by mal tieto doklady vo firme (v prípade SZČO, ktorý má účtovníčky a ekonóma vo firme - robí účto interne) schvaľovať?

V zákone o účtovníctve som našla v § o náležitostiach účtovného dokladu dva podpisy - 1. osoba, ktorá je zodpovedná za účtovný prípad (tým sa rozumie, ktorá napr. schváli preplatenie bločku?) a osoby, ktorá je zodpovedná za zaúčtovanie.(to je jasné)

Vrelé veľké ďakujem. Už to bolo na porade zoroberané!
Na pokl. dokladoch má byť: PPD a VPD-vystavil, zaúčtoval, schválil, prijal
/majiteľ, konateľ, riaditeľ/-schválil
Hela
bepo
17.08.05,17:49
Ak s tým bude mať niekto problém nech donesie všetky doklady na stretko a my to tam všetko poschvaľujeme :D
anto
17.08.05,18:16
Ja si všetko schvaľujem sám a nemám s tým problém
Paula
17.08.05,19:14
Nuž Anton, tam, kde sme všetci zdraví, môžme poschvaľovať aj my :) Ale tam, kde sú vrtošiví šéfovia, ktorí sú schopní zaprieť nos medzi očami, keď príde na lámanie chleba, tam je lepšie ak v kolonke "schválil" dodajú vlastný podpis (takých na šťastie som ešte nestretla).
Mirkaska
18.08.05,09:46
Nuž Anton, tam, kde sme všetci zdraví, môžme poschvaľovať aj my :) Ale tam, kde sú vrtošiví šéfovia, ktorí sú schopní zaprieť nos medzi očami, keď príde na lámanie chleba, tam je lepšie ak v kolonke "schválil" dodajú vlastný podpis (takých na šťastie som ešte nestretla).
Veď práve preto sa pýtam. Mama podnikateľa - FO ho zastupuje v takýchto veciach - schvaľuje preplatenie bločkov zamestnancov, preplatenie faktúr atď. a nakoniec schvaľuje vypísané PPD, VPD, lebo náš šéf na také veci nemá čas a ani sa tým nebude zaoberať. Trošku sa chcela z toho vyzuť a preniesť kompetencie na inú osobu...

ďakujem.