Adela.S
16.09.09,20:07
Ahojte poraďáci, mám taký problém. Prebrala som PÚ. V minulom roku firma nakúpila plastové okná (aby si ponížili DPH) a okná neboli vyfakturované. V skutočnosti ich už ale dávno nemajú, použili ich na nejakú stavbu. Firma sa zaoberá stavebnou činnosťou. Účtovníčka ich ale dala rovno na 501. Ja však teraz potrebujem okná vyfakurovať a nemám z čoho, lebo na 504 nič zaúčtované nieje (sklad nevedú). Čo mám teraz robiť? Do roku 2008 ísť už nemôžem. Nie som až taká zbehlá v PÚ a neviem si s tým rady. Pomôžete mi prosím?
Ester plus
21.09.09,12:57
Zrejme účtujete spôsobom B. Na konci roka účtovníčka nákup okien zaúčtovala 501/321. Ak neboli vyfakturované, mala ich na základe inventúry preúčtovať 112/501. Ak na účte 112 k 1.1.09 nič nie je ani sa v priebehu roka nič nenakúpilo (501), tak bude vo výkaze ziskov a strát vyskakovať vysoký ZD (601) bez protistrany nákladov (501).
Adela.S
23.09.09,14:41
Ďakujem za rýchlu odpoveď. A čo s tým mám ďalej robiť? Na 112 nič nemáme. Všetko sa účtuje na 501.
a_je_to
23.09.09,16:05
Ahoj, diskusiu k problému máš v texte a odpoveď na konci Tvojho príspevku.
Ahojte poraďáci, mám taký problém. Prebrala som PÚ. V minulom roku firma nakúpila plastové okná (aby si ponížili DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)) a okná neboli vyfakturované. To znamená čo ? Že nedošla na ne dodávateľská faktúra, alebo že nebola vydaná odberateľská faktúra ? V skutočnosti ich už ale dávno nemajú, použili ich na nejakú stavbu. To znamená, že boli spotrebované v stavebnej výrobe ? Firma sa zaoberá stavebnou činnosťou. Účtovníčka ich ale dala rovno na 501 (http://www.porada.sk/t57796-501-spotreba-materialu.html). To znamená, že zaúčtovala materiál rovno do spotreby ? Ja však teraz potrebujem okná vyfakurovať ...tak ich vyfakturuj....a nemám z čoho.....máš z čoho, veď výdaj materiálu, aj práca boli už vykonané, tak ....?, lebo na 504 (http://www.porada.sk/t59002-504-predany-tovar.html) nič zaúčtované nieje (sklad nevedú)....veď už ani nemá tam prečo byť, keď boli spotrebované a účtované na 501 ....Čo mám teraz robiť? ...nič, iba vyfakturovať stavebné práce, všetko ostatné už zrejme bolo...Do roku 2008 ísť už nemôžem....veď ani nemáš prečo tam ísť...ibaže by tá fakturácia podľa dokončenia zákazky patrila do minulého roka....ešte Nie som až taká zbehlá v PÚ a neviem si s tým rady. Pomôžete mi prosím?
Ak okná boli nakúpené v minulom roku aj vydané fyzicky a účtovne do spotreby a nebola do konca roka fakturácia, lebo zákazka nebola dokončená, tak mala byť namiesto fakturácie účtovaná nedokončená výroba 121/611 v sume vlastných nákladov výroby. Teraz pri fakturácii už nevydávaš zo skladu okná, lebo žiadne nemáš, ale rozpustila by si /účtovne namiesto okien vydala/ nedokončenú výrobu 611/121, ktorú máš mať... a na to vystavíš faktúru za celú dodávku 311/602+343. Z prípadu nie je celkom jasné kalendárne rozhranie, čo bolo a čo malo byť v minulom roku a čo až tohto roku....ale aj bez upresnenia .....asi nejako takto.
Ester plus
24.09.09,06:57
Ďakujem za rýchlu odpoveď. A čo s tým mám ďalej robiť? Na 112 nič nemáme. Všetko sa účtuje na 501.

Ak v tomto roku 2009 ste robili nejaké nákupy okien a zaúčtovali ste ich na 501 tak by to mohlo teoreticky znamenať, že je z čoho vydávať zo skladu - aj keď to v skutočnosti bolo vydané zo skladu v roku 2008. V tomto roku ti teda výjde vyššia marža.
Adela.S
24.09.09,07:47
Ahoj, je to presne tak ako píšeš. Takže to vyfakturujem na 311/602+343. Ďakujem