majja1
16.09.09,19:27
Dobrý večer,
chcem sa spýtať na názor, je to ale dosť nadlho.
Naša účtovníčka nám viedla účtovníctvo za rok 2008.Už počas tohto roka sa vyskytli nedostatky - z DÚ nám volali pre nesprávne dátumy pri výkazoch, na soc. poisťovni tiež chybali nejaké údaje na výkazoch,keď sme platili dane povedala nám účtovníčka , že už budeme platiť preddavky na ZP- nemuseli sme, že mi nevrátia preplatok, keď nieje väčší ako 500,-skk atd.
To sme si povedali po jej slovách na "odľahčenie " , že stane sa..aj keď bola za to platená/slušne/ a myslím si že sú to základné veci , ktoré by mala ovládať.
V júli sme mali opäť telefonát z SP , že : "vieme , že to nieje Vaša chyba, ale nech si Vaša účtovníčka urobí abgreid programu, lebo máte nesprávnu výšku odvodov..."a tak sme mali na SP nedoplatok 104 eur a na DU cca 45 eur.To nás však už nahnevalo, mimo toho, že účtovníčka zrušila svoju prevádzku a ani sa neunúvala nám to oznámiť.A tak sme jej vypovedali mandátnu zmluvu s okamžitou platnosťou.
Problém je však v tom, že požaduje úhradu 200 eur fa , za to "mzdové účtovníctvo", ktoré musela po nej prebrať nová účtovníčka , lebo "inak vám nevrátim papiere za 2009/1-7 mes. a zálohu účtovníctva za rok 2008 na CD, ktorú súrne potrebujeme.
Nevieme, čo máme urobiť,či zaplatiť/za chyby/ kto je v práve , či môže zadržiavať naše doklady.Poradte prosím.Ďakujem
Rozalka
16.09.09,17:38
Najprv si prečítajte tú mandátnu zmluvu, ako je to s náhradou škody.
Vaše doklady zadržiavať určite nemôže.
majja1
16.09.09,18:32
V mandátnej zmluve nieje nič o náhrade škody-je tam o dokladoch, o vyhotovení záverečnej správy, o podmienkach výpovede, o odvrátení hroziacej škody-zodpovedá za porušenie príkazov za účelom odvracania škody..nič o náhrade.
Práva a povinnosti podľa Obchodného zákonníka a nepoužijú sa Všeobecné obchodné podmienky.
Urobili sme chybu,mali sme si ju dať pozrieť právnikovi,čo teraz?
Ako jej máme dať rázne najavo, že platba fa nemá nič spoločné s dokladmi?
Rozalka
16.09.09,18:48
NO ... možno by pomohlo takéto dačo: mám známu, ktorá bola v roli tej účtovníčky, tiež zadržiavala doklady, kým si ju predvolali na políciu, že zadržiava veci, ktoré nie sú v jej vlastníctve a vyzvali ju, aby ich vrátila majiteľovi.

PS:
Rozobrala teda účtovníctvo a doklady odovzdala v stave, v akom ich dostala (seno-slama).
majja1
17.09.09,11:25
Ona má od nás len mzdové za tento rok, ostatné som jej nedala.Má teda len CD/aspoň dúfam,že ho má/za 2008 a mzdy za tento rok do júla.Takže ak by to rozhádzala, nemal by to byť až taký problém a s tým CD neviem či môže niečo urobiť.
Najviac ma na tom hnevá to , že som od nej nepostrehla ani trochu sebareflexie, ospravedlnenie ...len daj prachy.., keby som toto tušila, tak si kúpim kross a s pomocou porady si tie doklady robím sama, zadarmo a možno s menej chybami.
veronikasad
17.09.09,11:29
Ona má od nás len mzdové za tento rok, ostatné som jej nedala.Má teda len CD/aspoň dúfam,že ho má/za 2008 a mzdy za tento rok do júla.Takže ak by to rozhádzala, nemal by to byť až taký problém a s tým CD neviem či môže niečo urobiť.
Najviac ma na tom hnevá to , že som od nej nepostrehla ani trochu sebareflexie, ospravedlnenie ...len daj prachy.., keby som toto tušila, tak si kúpim kross a s pomocou porady si tie doklady robím sama, zadarmo a možno s menej chybami.
robí na Vašom SW alebo svojom ? Ak robí na svojom a odovzdá vám všetky podklady v písomnej forme - zálohu na CD vám nemusí vydať ...
Robina
26.10.09,08:16
Pri čítaní týchto príspevkov ma napadlo, že čo v tom prípade, keď mám takýto prípad: účtovníčka robila účto. dvom firmám /ale nemali žiadnu zmluvu - len ústnu dohodu a konateľ jej vyplácal v hotovosti/, teraz sa nedohodli - nepátram prečo, konateľ chce dať tie firmy mne, ale neviem - veď ja to nestihnem prejsť aj spätne a potom pri kontrole za uplynulé roky - kto bude zodpovedať. Čo v takomto prípade - keď s ňou nemal žiadnu zmluvu - dokonca som nenašla ani od nej fa spätne.
evina
26.10.09,08:49
Pri čítaní týchto príspevkov ma napadlo, že čo v tom prípade, keď mám takýto prípad: účtovníčka robila účto. dvom firmám /ale nemali žiadnu zmluvu - len ústnu dohodu a konateľ jej vyplácal v hotovosti/, teraz sa nedohodli - nepátram prečo, konateľ chce dať tie firmy mne, ale neviem - veď ja to nestihnem prejsť aj spätne a potom pri kontrole za uplynulé roky - kto bude zodpovedať. Čo v takomto prípade - keď s ňou nemal žiadnu zmluvu - dokonca som nenašla ani od nej fa spätne.

Za účtovníctvo voči inštitúciám zodpovedá konateľ vždy. Za prácu druhých Ty nemôžeš niesť zodpovednosť, len za svoju, aj to len tak ako si to upravíte vo Zmluve.
evina
26.10.09,08:53
V mandátnej zmluve nieje nič o náhrade škody-je tam o dokladoch, o vyhotovení záverečnej správy, o podmienkach výpovede, o odvrátení hroziacej škody-zodpovedá za porušenie príkazov za účelom odvracania škody..nič o náhrade.
Práva a povinnosti podľa Obchodného zákonníka a nepoužijú sa Všeobecné obchodné podmienky.
Urobili sme chybu,mali sme si ju dať pozrieť právnikovi,čo teraz?
Ako jej máme dať rázne najavo, že platba fa nemá nič spoločné s dokladmi?

Nuž veru mali ste to dať pozrieť právnikovi.
Ona Vám zas dáva najavo, že chyby nemajú nič spoločné s platbou za prácu podľa Zmluvy, aj keď s chybami. Nemôžete zadržovať celú platbu, iba ak sa dohodnete napríklad na krátení... Tie mali byť tiež upravené vo Zmluve za čo a ako zodpovedá voči Vám. Myslím, že Vy budete mať problémy pri dokazovaní náhrady škody....najmä ak ste napríklad ani nedostali pokutu....