monika306
16.09.09,22:02
Ahojte, dnes som bola na živnostenskom otvoriť si živnosť (predtým ju mal manžel, ale teraz ju musel zrušiť, tak to prevezmem ja) a ten pán na živnostenskom mi tvrdil, že pokladňa v účtovníctve (osobné vklady podnikateľa, PPD, VPD a pod..) je el. reg. pokladňa. Že to je jedna a tá istá pokladňa. Ja som manželovi doteraz normálne účtovala a nemal ERP a PPD, VPD a jeho vklady som účtovala cez pokladňu (Alfa). Som ja totálne mimo alebo čo?????? Už pochybujem o všetkom (som na mat. dov.:D). Prosím poraďte, ja už neviem, čo si myslieť (a nečudujte sa mi prosím, nie som profesionál).

Ešte sa chcem opýtať, či potrebujem ERP. Budem predávať tovar (počítače, tonery, ale aj hocičo iné). Všetkým vám ďakujem.
Dav
16.09.09,20:08
Ahojte, dnes som bola na živnostenskom otvoriť si živnosť (predtým ju mal manžel, ale teraz ju musel zrušiť, tak to prevezmem ja) a ten pán na živnostenskom mi tvrdil, že pokladňa v účtovníctve (osobné vklady podnikateľa, PPD, VPD a pod..) je el. reg. pokladňa. Že to je jedna a tá istá pokladňa. Ja som manželovi doteraz normálne účtovala a nemal ERP a PPD, VPD a jeho vklady som účtovala cez pokladňu (Alfa). Som ja totálne mimo alebo čo?????? Už pochybujem o všetkom (som na mat. dov.:D). Prosím poraďte, ja už neviem, čo si myslieť (a nečudujte sa mi prosím, nie som profesionál).

Ešte sa chcem opýtať, či potrebujem ERP. Budem predávať tovar (počítače, tonery, ale aj hocičo iné). Všetkým vám ďakujem.
Pokladňa v účtovníctve a registračná pokladňa sú dve pokladne. Cez ERP sa eviduje predaj tovaru a služieb. V účtovnej pokladni sa prenášajú tržby z ERP, vklady a výbery hotovosti ERP, vklady a výbery z bežného účtu a na bežný účet, z pokladne sa vyplácajú ďalšie potrebné platby - napr. osobná potreba podnikateľa, úhrady poistného, ak sa neplatí cez bežný účet, nakupujú sa ceniny, tovar, materiál, atď.
Áno, pri predaji tovaru je potrebná ERP, ak ide o predajňu .
evina
16.09.09,20:10
Ahojte, dnes som bola na živnostenskom otvoriť si živnosť (predtým ju mal manžel, ale teraz ju musel zrušiť, tak to prevezmem ja) a ten pán na živnostenskom mi tvrdil, že pokladňa v účtovníctve (osobné vklady podnikateľa, PPD, VPD a pod..) je el. reg. pokladňa. Že to je jedna a tá istá pokladňa. Ja som manželovi doteraz normálne účtovala a nemal ERP a PPD, VPD a jeho vklady som účtovala cez pokladňu (Alfa). Som ja totálne mimo alebo čo?????? Už pochybujem o všetkom (som na mat. dov.:D). Prosím poraďte, ja už neviem, čo si myslieť (a nečudujte sa mi prosím, nie som profesionál).


Ešte sa chcem opýtať, či potrebujem ERP. Budem predávať tovar (počítače, tonery, ale aj hocičo iné). Všetkým vám ďakujem.

Pokladňa v účte nerovná sa ERP. Vklady /a teraz na rýchlo neviem, či aj výbery/ pôjdu cez ERP až od 1.1.2011, resp., ak by si podnikateľ kúpil ERP už podľa zákona 289/2008...
Ani po platnosti tohto zákona, nebudú tieto pokladne rovné. Napríklad nákup podnikateľa v hotovosti kancelárskych potrieb, PHM, mzdy platené v hotovosti a pod.
Na predaj tovaru je všeobecne povinnosť evidovať tržby ERP aj podľa Vyhlášky 55 aj podľa nového zákona. Do 31.12.2010 je možné využiť ešte inštitút "pohľadávky", t.j. faktúra a jej úhrada na základe PPD. Pozri

http://www.porada.sk/t94807-p20-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html
monika306
16.09.09,20:27
Ďakujem za odpovede, nemám predajňu, nákup uskutočňujem tak, že kúpim tovar (na bloček alebo uhradím v hotovosti) a potom predám odberateľovi - vystavím faktúru a zaplatí mi to na účet.
Ak budem prijímať platby len na účet, nepotrebujem ERP? Ak budem aj v hotovosti, môžem teda do toho 1.1.2011 vystavovať aj PPD?

A ešte vás poprosím o radu, keď mal manžel živnosť, tak používal účet a teraz som niekte tu zachytila, že musí byť nahlásený na DÚ? Ak tak neurobil, hrozia mu nejaké sankcie? Môže to urobiť dodatočne? Pri prerušení živnosti mu pracovník živnostenského úradu povedal, že na DÚ nemusí chodiť, že on oznámi ukončenie živnosti. Fakt tam netreba ísť? netreba vrátiť kartičku DIČ?

Ešte raz vám ďakujem za rýchle odpovede.
Dav
16.09.09,20:34
Ďakujem za odpovede, nemám predajňu, nákup uskutočňujem tak, že kúpim tovar (na bloček alebo uhradím v hotovosti) a potom predám odberateľovi - vystavím faktúru a zaplatí mi to na účet.
Ak budem prijímať platby len na účet, nepotrebujem ERP? Nepotrebuješ. Ak budem aj v hotovosti, môžem teda do toho 1.1.2011 vystavovať aj PPD? Áno.

A ešte vás poprosím o radu, keď mal manžel živnosť, tak používal účet a teraz som niekte tu zachytila, že musí byť nahlásený na DÚ? Musí. Ak tak neurobil, hrozia mu nejaké sankcie? Áno. Môže to urobiť dodatočne? Áno. Pri prerušení živnosti mu pracovník živnostenského úradu povedal, že na DÚ nemusí chodiť, že on oznámi ukončenie živnosti. Fakt tam netreba ísť? netreba vrátiť kartičku DIČ?

Ešte raz vám ďakujem za rýchle odpovede.
Časť odpovedí v texte.
(Tým ostatným nie som si istá,zo živn.odhlasujú aj na DÚ a kartičku môžeš poslať poštou, ale keď budeš nahlasovať dodatočne účet, vybavíš jednou cestou aj vrátenie kartičky)
monika306
16.09.09,20:51
Veľká vďaka všetkým.
hanelie
17.09.09,06:07
kartičku pri prerušení živnosti nevraciaš / to až pri ukončení /
žú teraz už nahlasuje na dú všetky zmeny - ale to sa ťa opýtajú, či majú oni, alebo ty sama / sám - manžel /
čo sa týka nahlásenia účtu - tá pokuta nemusí byť na 100% , ale nahlásiť treba každopádne
monika306
17.09.09,07:39
vďaka, určite tam skočím.