j.a.n.k.a
17.09.09,09:03
Dobrý deň, poraďte mi prosím - pracujem na dohodu o vykonaní práce, takže za mňa nikto odvody do SP neplatí.
Som dobrovoľne poistenou osobou na nemocenské poistenie od 01.04.2009, platím si zo sumy 400,-- Eur. Uvažujeme nad bábätkom.
Otázka: Keby som išla na materskú /príp. PN-ku/ v roku 2010, kedy si mám zvýšiť nemocenské poistenie na maximum, aby som dostávala maximálnu materskú alebo PN-ku? Mám si ju zvýšiť už v tomto roku, alebo až v roku 2010? Ďakujem pekne za odpoveď.
jankasm
17.09.09,07:12
Dobrý deň, poraďte mi prosím - pracujem na dohodu o vykonaní práce, takže za mňa nikto odvody do SP neplatí.
Som dobrovoľne poistenou osobou na nemocenské poistenie od 01.04.2009, platím si zo sumy 400,-- Eur. Uvažujeme nad bábätkom.
Otázka: Keby som išla na materskú /príp. PN-ku/ v roku 2010, kedy si mám zvýšiť nemocenské poistenie na maximum, aby som dostávala maximálnu materskú alebo PN-ku? Mám si ju zvýšiť už v tomto roku, alebo až v roku 2010? Ďakujem pekne za odpoveď.

Zmeniť VZ na DNP si môžeš po 6 mesiacoch, čo by si už teda teraz mohla. Problém je však v tom, že ak si teraz zmeníš VZ na maximum, a náhodou v roku 2010 pôjdeš na MD, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude rok 2009, a to priemer zo všetkých VZ, čiže 04-09/2009 400€ no a 10-12/2009 1084€, čiže spriemerovaním by Ti nejaká veľká materská nevznikla.
Ja odporúčam platiť z týchto 400€ naďalej. Keď zistíš, že si tehotná, musí to však byť do 8tt, odhlásiť sa z DNP a následne sa prihlásiť s maximálnym VZ. Z neho musíš potom do nástupu na MD platiť 26 týždňov /treba si to poriadne prepočítať/ a materská bude maximálna. Ak by si náhodou tých 26 týždňov nestihla, tak by materská bola počítaná len z minimálneho VZ.
Pre prípad napr. rizikového tehotenstva alebo predčasného pôrodu, si môžeš to maximum začať platiť aj skôr ako otehotnieš, to je na tebe. :o
j.a.n.k.a
17.09.09,08:20
Takže materská alebo PN-ka /nástup v roku 2010/ sa počíta spriemerovaním vymeriavacich základov v roku 2009?
A ešte jedna otázka: Kebyže v roku 2010 zruším poistenie a znovu sa prihlásim a potom napr. o 2-3 mesiace pôjdem na PN-ku, spĺňam podmienku 270 dní? Ráta sa aj to poistenie predtým? Ďakujem
j.a.n.k.a
17.09.09,08:23
Aha, prepáč, veď si mi napísala, že musím platiť 26 týždňov od nového prihlásenia.
veronikasad
17.09.09,08:25
Takže materská alebo PN-ka /nástup v roku 2010/ sa počíta spriemerovaním vymeriavacich základov v roku 2009?
A ešte jedna otázka: Kebyže v roku 2010 zruším poistenie a znovu sa prihlásim a potom napr. o 2-3 mesiace pôjdem na PN-ku, spĺňam podmienku 270 dní? Ráta sa aj to poistenie predtým? Ďakujem
splňaš podmienku 270 dní, ale ak začiatok PN-ky bude do 26 týždňov od nového prihlásenia, dostaneš nemocenské len z minimálneho vymeriavacieho základu - aj keby si si platila maximum.
jankasm
17.09.09,08:29
Takže materská alebo PN-ka /nástup v roku 2010/ sa počíta spriemerovaním vymeriavacich základov v roku 2009?
A ešte jedna otázka: Kebyže v roku 2010 zruším poistenie a znovu sa prihlásim a potom napr. o 2-3 mesiace pôjdem na PN-ku, spĺňam podmienku 270 dní? Ráta sa aj to poistenie predtým? Ďakujem

Ak predpokladáš, že pôjdeš na PN, tak treba to odhlásenie a prihlásenie z maxima urobiť tak, aby si tých 26 týždňov platenia z maxima mala splnených už pri nástupe na PN. Potom PN a následne aj materská bude počítaná z maxima. ;)
j.a.n.k.a
18.09.09,05:45
Ďakujem za odpovede.
Ešte posledná vec /dúfam/: Musím byť v deň odchodu na PN-ku alebo materskú poistená? Ide mi o to, že kebyže k 01.01.2010 zruším poistenie a potom v priebehu roku 2010 nastúpim na PN-ku alebo materskú, či budem mať na ňu nárok a bude sa pozerať pri výpočte na rok 2009.
jankasm
18.09.09,06:08
Ďakujem za odpovede.
Ešte posledná vec /dúfam/: Musím byť v deň odchodu na PN-ku alebo materskú poistená? Ide mi o to, že kebyže k 01.01.2010 zruším poistenie a potom v priebehu roku 2010 nastúpim na PN-ku alebo materskú, či budem mať na ňu nárok a bude sa pozerať pri výpočte na rok 2009.

Keby si poistenie ukončila už v čase, keď budeš tehotná, a na materskú nastúpiš do 6 mesiacov /taká je ochranná lehota pre tehotné/ tak áno, vtedy by si mala nárok na materské.
Čo sa však týka PN, tam je ochranná lehota myslím len 40 dní.

Na tvojom mieste by som nerušila, radšej zníž po 6 mesiacoch VZ na minimum, to sa neplatí mesačne až tak veľa. A ak budeš do konca roku 2009 platiť z maxima, po 6 mesiacoch znížiš na minimum, a v roku 2010 nastúpiš na PN alebo materskú, tak bude počítaná z VZ v roku 2009 a bude maximálna. :)
j.a.n.k.a
18.09.09,12:06
Ešte ma niečo napadlo: Pri nástupe na PN-ku v roku 2010 /vzhľadom na moje zdravotné problémy to predpokladám, preto stále o tom píšem/ sa bude prihliadať na rok 2009 /VZ 400, Eur - z tohto si platím poistné - z toho by sa mi počítala aj PN-ka/. Dá sa v priebehu PN-ky zmeniť poistné na maximum? Ak by som si poistné na maximum zmenila v priebehu PN-ky, 26 týždňov pred nástupom na materskú, prepočítala by sa mi materská na maximum? Už je to asi komplikované, ale ďakujem za trpezlivosť a odpoveď.
veronikasad
18.09.09,12:35
Ešte ma niečo napadlo: Pri nástupe na PN-ku v roku 2010 /vzhľadom na moje zdravotné problémy to predpokladám, preto stále o tom píšem/ sa bude prihliadať na rok 2009 /VZ 400, Eur - z tohto si platím poistné - z toho by sa mi počítala aj PN-ka/. Dá sa v priebehu PN-ky zmeniť poistné na maximum? Ak by som si poistné na maximum zmenila v priebehu PN-ky, 26 týždňov pred nástupom na materskú, prepočítala by sa mi materská na maximum? Už je to asi komplikované, ale ďakujem za trpezlivosť a odpoveď.
Ak budeš mať začiatok Pn-ky aj materskej v roku 2010, denný vymeriavací základ sa vypočíta z vymer.základu za obdobie od 1.4.-31.12.2009.Samotná zmena VZ v roku 2010 ti výšku nemocenského a materského neovplyvní. (zmenu môžeš urobiť až po 6 mesiacoch poistenia)

Ak by si DNP v roku 2009 zrušila a znovu obnovila s max. VZ, nárok na max. nemocenské a materské by si mala až po 26 týždňoch nového poistenia. Ak by si nastúpila skôr, mala by si len z min. vymer.základu (bez ohľadu na to, v akej výške si platila odvody po prerušení poistenia).
j.a.n.k.a
21.09.09,05:30
Musela by som sa odhlásiť a nanovo prihlásiť s maximálnym VZ /v roku 2010/ /a platiť si poistné min. 26 týždňov do nástupu na materskú/, ale to by sa v priebehu PN-ky asi nedalo. /Že by mi plynula PN-ka zo sumy 400,-- Eur - teda z roku 2009 a počas nej by som poistné zrušila a hneď ho obnovila s maximálnym vymeriavacím základom a platila by som si ho 26 týždňov pred materskou/.
Správne som to pochopila?