cece
17.08.05,20:05
Prosím o radu.....
Zamestnanec odchádza na mesiac do zahraničia za rodinou a berie si neplatené voľno. Čo som povinná urobiť??? Z ktorej poisťovne ho mám odhlásiť???
DanielaSL
17.08.05,19:08
Tak v prvom rade by si mal/a mať papier , že si o to voľno požiadal a bolo mu to schválené. A potom nahlásiť na tlačive Registračný list FO do Sociálnej poisťovne prerušenie pracovného pomeru. A keď sa vráti tak skončiť mu prerušenie.
ilona
18.08.05,03:29
Máme aj také prípady,kedy pracovný pomer neprerušujeme,a všetky odvody si zamestnanec zaplatí.
kvet
18.08.05,03:56
Tak v prvom rade by si mal/a mať papier , že si o to voľno požiadal a bolo mu to schválené. A potom nahlásiť na tlačive Registračný list FO do Sociálnej poisťovne prerušenie pracovného pomeru. A keď sa vráti tak skončiť mu prerušenie.
Platná právna legislatíva nepozná pojem "prerušenie pracovného pomeru". Predpokladám, že si mala na mysli prerušenie povinnej účasti zamestnanca na sociálnom poistení, čo sa rovná zániku povinného sociálneho poistenia, ale nie prerušenie pracovného pomeru.
DanielaSL
18.08.05,05:06
Platná právna legislatíva nepozná pojem "prerušenie pracovného pomeru". Predpokladám, že si mala na mysli prerušenie povinnej účasti zamestnanca na sociálnom poistení, čo sa rovná zániku povinného sociálneho poistenia, ale nie prerušenie pracovného pomeru.
Tak aby to bolo presne podľa legislatívy - presne tak som to myslela. Prerušenie povinnej účasti zamestnanca na sociálnom poistení.
brm
18.08.05,05:07
Máme aj také prípady,kedy pracovný pomer neprerušujeme,a všetky odvody si zamestnanec zaplatí.to som trochu nepochopila...ty si predsa povinná nahlásiť prerušenie na sociálku či jeden alebo viac dní...
Dada
18.08.05,05:09
Neplatené voľno treba nahlásiť aj na zdravotnú poisťovňu.
ilona
18.08.05,05:47
Ja som nie mzdarka,ale zdá sa mi,že kolegyna to normálne robila,že odviedla všetky odvody zo mzdy napr.7000,- ,nenahlasovala žiadne prerušenie a zamestnanec ich uhradil zamestnávateľovi,môže byť z toho nejaký problém,viem,že za toto obdobie sme už mali aj kontrolu a nebol z toho problém,žeby na to neboli prišli?
DanielaSL
18.08.05,06:03
Ja som nie mzdarka,ale zdá sa mi,že kolegyna to normálne robila,že odviedla všetky odvody zo mzdy napr.7000,- ,nenahlasovala žiadne prerušenie a zamestnanec ich uhradil zamestnávateľovi,môže byť z toho nejaký problém,viem,že za toto obdobie sme už mali aj kontrolu a nebol z toho problém,žeby na to neboli prišli?
Nemá to tak byť podľa všetkých platných zákonov, ale aj ja viem že sa to bežne robí. Robí sa to po dohode zamestnanca aj zamestnávateľa .
brm
18.08.05,06:04
Ja som nie mzdarka,ale zdá sa mi,že kolegyna to normálne robila,že odviedla všetky odvody zo mzdy napr.7000,- ,nenahlasovala žiadne prerušenie a zamestnanec ich uhradil zamestnávateľovi,môže byť z toho nejaký problém,viem,že za toto obdobie sme už mali aj kontrolu a nebol z toho problém,žeby na to neboli prišli?nechápem...to počas neplateného voľna mal mzdu? ak áno, tak to bolo platené voľno...ak nie, tak nechápem ako mu rátala odvody...tie si mal dotyčný platiť ako samoplatiteľ, mal sa prihlásiť sám do sp...a ak ste nenahlásili neplatené voľno do sociálky, ako vyplníš eldp?
Tweety
18.08.05,06:05
Smiem sa opýtať, aký bol VZ na odvody, keď za ten čas nepoberal mzdu???
mimuška
18.08.05,06:09
Neplatené voľno treba nahlásiť aj na zdravotnú poisťovňu.
na tlačive VšZP je treba oznámiť až zamestanca nad 30 dní bez náhrady príjmu
takže keď si zoberie 29 dní tak ho nemusím nahlasovať, že áno ?
Luna
18.08.05,06:20
Na ZP poisťovnu sa berie celý mesiac čiže napr.od 1.7 do 31.7.
Ak by bol na NV napr. od 15.7 do 15.8. tak sa neodhlasuje. Ak je 29 dní na NP,tak sa neodhlasuje zo ZP.

V SP sa poistenie prerušuje od 1 dňa neplateného voľna.
ilona
18.08.05,07:34
On mzdu nemal,len akože mal,určila mu napr.7000 vymeriavací základa z toho urobila odvody.
On ich uhradil do pokladne podniku a odviedlo sa to spolu z ostatnými odvodmi.
Prečo by museli na socialke vedieť,že mal neplatené volno a napr. za 1 mesiac
neplateného volna mať toľko starostí /odhlásiť,prihlásiť,odhlásiť a pod./ ?
Kde s tým bude mať problém?
Denda
18.08.05,07:54
Všetko je vlastne poriešené. O no už zostáva vyriešiť len otázku čo v prípade, keby sa niečo zamestnancovi v zahraničí stalo.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
brm
18.08.05,08:52
spýtam sa znovu, ako chceš vyplniť eldp?
Paula
21.08.05,07:00
Aj v r.2004 bolo potrebné oznamovať do SP prerušenie poistenia z dôvodu neplateného voľna?
DanielaSL
21.08.05,14:28
Aj v r.2004 bolo potrebné oznamovať do SP prerušenie poistenia z dôvodu neplateného voľna? Aj v r.2004
Paula
21.08.05,14:37
Ďakujem poradkyne:)