Gabriela555
17.09.09,11:17
Vie mi niekto poradiť, aká bude hranica príjmu pre povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne v roku 2010. Bude to 12 násobok minimálnej mzdy, alebo nejaká iná hodnota? Je už niečo schválené? Ďakujem za odpoveď ?
veronikasad
17.09.09,11:18
Vie mi niekto poradiť, aká bude hranica príjmu pre povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne v roku 2010. Bude to 12 násobok minimálnej mzdy, alebo nejaká iná hodnota? Je už niečo schválené? Ďakujem za odpoveď ?
12-násobok min.mzdy platnej k 1.7.2010. MM sa mení k 1.1.2010 - výšku zatial nepoznáme ...
Gabriela555
17.09.09,11:35
Ďakujem za odpoveď. Neuvažuje sa o nejakých iných podmienkach na platenie do SP pre SZČO? Niečo som o tom počula, ale možno som to zle pochopila. Ešte raz ďakujem.
Jozef Mihál
17.09.09,11:41
12-násobok min.mzdy platnej k 1.7.2010. MM sa mení k 1.1.2010 - výšku zatial nepoznáme ...

Dovolím si poopraviť a s láskavým dovolením autora citovať z materiálu na semináre "Odvody komplexne":

...K 1.7.2010 bude limit 3834,96 € príjmu za rok 2009.

Ešte citácia z pripravovanej knihy "Daňové a odvodové tipy":

Podľa § 14 ods. 1 písm. b) zákona, SZČO je povinne nemocensky poistená vtedy, ak jej príjem z podnikania podľa § 6 ods. 1 (príjem z podnikania), 2 (príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti), 5, 7 (základ dane spoločníka v.o.s.) a 8 (základ dane komplementára k.s.) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9 zákona.

Vymeriavací základ uvedený v § 138 ods. 9 zákona platný pre rok 2010 je suma 319,58 €. Je to dané ako 44,2% z priemernej mzdy z roka 2008. Priemerná mzda za rok 2008 bola 21782 Sk. 44,2% z toho je 9627,64 Sk, po prepočte na € to bude 319,58 €.

Podľa § 21 ods. 1 a 2 zákona, povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO vzniká k 1.7. bežného roka a to len vtedy, ak je naplnená vyššie uvedená podmienka (príjem za predošlý rok bol vyšší, ako 12-násobok atď...). Ak SZČO mala posunutý termín na podanie daňového priznania z 31. marca 2010 na neskôr, povinné poistenie vzniká SZČO od 1.10.2010.

Z toho vyplýva, že povinne poistená od 1.7.2010 je len taká osoba (SZČO), ktorá podala daňové priznanie k 31.3.2010, jej príjem za rok 2009 (brutto príjem, nie základ dane) bol vyšší ako 3834,96 € a k 1.7.2010 je stále považovaná za SZČO.
montina
17.09.09,11:49
takže ak starobný dôchodca, ktorý je zároveň szčo zarobí za rok menej ako 3 834,96 eur, tak nebude musieť platiť odvody do sociálky od augusta 2010?
a ešte jedna vec ma trápi, kamarátka ukončila tohto roku VŠ a je na úrade práce, stále nemá robotu. má nejaký význam platiť si sociálku dobrovolne? / však aj tak si to nemá z čoho, len sa bojí, že jej to bude chýbať do dôchodku./ neviem ako to funguje, čo jej poradiť, ďakujem za každú radu....
Jozef Mihál
17.09.09,11:55
Áno, ak starobný dôchodca, ktorý je zároveň szčo zarobí za rok 2009 menej ako 3 834,96 eur, nebude musieť platiť odvody do sociálky od augusta 2010. A to platí pre každú SZČO, nielen pre starobného dôchodcu.

Pre mladú ženu považujem dobrovoľné platenia dôchodkového poistenia za ťažký luxus. Ak, tak dobrovoľné nemocenské poistenie kvôli materskej a vyššiemu rodičovskému príspevku.
montina
17.09.09,12:12
ďakujem veľmi pekne a mám ešte jednu otázku, mám 53 ročného tatka, ktorý je posledných 15 rokov szčo a odvody si platí stále z minima. popritom je konatelom v s.r.o.-čke. Odhadnúť asi aký bude mať dôchodok je ťažké, však? pomohlo by mu platiť dobrovolne dôchodkové? či?
Jozef Mihál
17.09.09,12:25
Ťažká rada a zobrať na seba zodpovednosť s tým, že dnes neviete, čo bude v zákone o sociálnom poistení o tri mesiace, nieto o tri roky - to si v situácií Vášho otca nedovolím. Osobne by som si dobrovoľné DP neplatil, najmä ak si platí povinné odvody - hoci z minima.
montina
17.09.09,12:32
Ďakujem ešte raz, jednoducho si nebudeme lámať hlavu pre dôchodok, lebo ani pán boh nevie, ako bude...pekný deň prajem
Jozef Mihál
17.09.09,12:56
Zakončil by som to tým, že ušetrené peniaze treba naozaj ušetriť - rozumne investovať.
tibusik
09.11.09,09:05
DD, nemam stale jasno ohladne tej sumy, pri ktorej vznika povinnost platit do socialnej poistovne. Cital som nariadenie vlady 441/2009, kde sa suma minimalnej mzdy stanovuje na 307.70 EUR, to znamena 12x 307.70 =3692.4 EUR --- 11237 Sk.-
Hm, .. poradte prosim Kolko vlastne mozem zarobit za rok 2009, aby som neplatil do soc. poistovne? Vdaka
Jozef Mihál
09.11.09,09:07
Go to príspevok č. 4.
Dana7
20.11.09,12:06
Dovolím si poopraviť a s láskavým dovolením autora citovať z materiálu na semináre "Odvody komplexne":

...K 1.7.2010 bude limit 3834,96 € príjmu za rok 2009.

Ešte citácia z pripravovanej knihy "Daňové a odvodové tipy":

Podľa § 14 ods. 1 písm. b) zákona, SZČO je povinne nemocensky poistená vtedy, ak jej príjem z podnikania podľa § 6 ods. 1 (príjem z podnikania), 2 (príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti), 5, 7 (základ dane spoločníka v.o.s.) a 8 (základ dane komplementára k.s.) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9 zákona.

Vymeriavací základ uvedený v § 138 ods. 9 zákona platný pre rok 2010 je suma 319,58 €. Je to dané ako 44,2% z priemernej mzdy z roka 2008. Priemerná mzda za rok 2008 bola 21782 Sk. 44,2% z toho je 9627,64 Sk, po prepočte na € to bude 319,58 €.

Podľa § 21 ods. 1 a 2 zákona, povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO vzniká k 1.7. bežného roka a to len vtedy, ak je naplnená vyššie uvedená podmienka (príjem za predošlý rok bol vyšší, ako 12-násobok atď...). Ak SZČO mala posunutý termín na podanie daňového priznania z 31. marca 2010 na neskôr, povinné poistenie vzniká SZČO od 1.10.2010.

Z toho vyplýva, že povinne poistená od 1.7.2010 je len taká osoba (SZČO), ktorá podala daňové priznanie k 31.3.2010, jej príjem za rok 2009 (brutto príjem, nie základ dane) bol vyšší ako 3834,96 € a k 1.7.2010 je stále považovaná za SZČO.


Chcem sa ešte uistiť v tom, ako sa bude posudzovať príjem u SZČO, ktorý začal podnikať od 3. 7. 2009. Výška príjmu, pri ktorom vzniká povinnosť platiť odvody sa potom bude pomerne krátiť? Alebo je to úplne jedno, či podniká celý rok, alebo len pár dní? Posudzuje sa príjem za celý rok bez ohľadu na dobu trvania SŽČ?

Ďakujem
grammatika
20.11.09,12:08
Chcem sa ešte uistiť v tom, ako sa bude posudzovať príjem u SZČO, ktorý začal podnikať od 3. 7. 2009. Výška príjmu, pri ktorom vzniká povinnosť platiť odvody sa potom bude pomerne krátiť? Alebo je to úplne jedno, či podniká celý rok, alebo len pár dní? Posudzuje sa príjem za celý rok bez ohľadu na dobu trvania SŽČ?

Ďakujem

príjem sa posudzuje za celý rok bez ohľadu trvania SZČ
Lacco
24.11.09,14:24
DD, nemam stale jasno ohladne tej sumy, pri ktorej vznika povinnost platit do socialnej poistovne. Cital som nariadenie vlady 441/2009, kde sa suma minimalnej mzdy stanovuje na 307.70 EUR, to znamena 12x 307.70 =3692.4 EUR --- 11237 Sk.-
Hm, .. poradte prosim Kolko vlastne mozem zarobit za rok 2009, aby som neplatil do soc. poistovne? Vdaka
chybička se vloudila....;)3692,4 EUR = 111 237,24 SKK
aj malá jednotka je jednotka:D:D:D
tibusik
28.09.10,07:28
Zdravim Vas,
prosim o radu . Som student VS a zalozil som si zivnost. Prosim o info aku sumu zarobku nesmiem prekrocit , aby som neplatil do zdravotnej poistovne ? Minuly rok som prekrocil sumu- zivnost som mal len par mesiacov. Tento rok , ked sa da si chcem ustrazit hranicu, aby sa mi nestyalo, ze prekrocim v zarobku o cca 10 EUR a budem musiet platit do zdravot., poist.
Do socialnej je nezmenena hranica 12 x 319.58 = 3830 EUR ? Dakuje Juraj
lienocka001
03.01.11,16:58
Prosim Vas aka je hranica zarobku za rok 2010 kedy vznika povinnost platit odvody do socialnej poistovne? Dakujem za odpoved
veronikasad
03.01.11,17:02
Prosim Vas aka je hranica zarobku za rok 2010 kedy vznika povinnost platit odvody do socialnej poistovne? Dakujem za odpoved
329,06 x 12 = 3948,72€
lienocka001
03.01.11,17:15
Dakujem za odpoved....

takto je to... najprv bol zamestnanec v januari 2010 zarobil za mesiac 500 EUR /hruba mzda/ potom februar, marec, april na UP / s podporou v nezamestnanosti, od maja SZCO za mesiace od maja do novembra mesacny prijem 500 EUR kazdy mesiac

spolu to je 4000 EUR prijem, aj zo zamestnania aj SZCO tak potom vznikne SZCO povinnost platit socialne odvody od 1. jula ? Z akej sumy sa budu tieto odvody pocitat? uplatnovat si bude pausalne vydavky
veronikasad
03.01.11,17:18
este poprosim ci sa do prijmu nerata podpora v nezamestnanosti ... SZCO ju poberal v roku 2010
Do príjmu zarátavaš len príjmy=tržby (nie zisk) z podnikania. Ak dostal dotáciu a uplatňuje si paušálne výdavky, zahrnie sa do príjmu v prvom roku podnikania celá suma dotácie.
Mária.K.
03.01.11,17:30
Dakujem za odpoved....

takto je to... najprv bol zamestnanec v januari 2010 zarobil za mesiac 500 EUR /hruba mzda/ potom februar, marec, april na UP / s podporou v nezamestnanosti, od maja SZCO za mesiace od maja do novembra mesacny prijem 500 EUR kazdy mesiac

spolu to je 4000 EUR prijem, aj zo zamestnania aj SZCO tak potom vznikne SZCO povinnost platit socialne odvody od 1. jula ? Z akej sumy sa budu tieto odvody pocitat? uplatnovat si bude pausalne vydavky
Do sociálnej poisťovne sa za účelom povinného prihlásenia na platenie poistného započituje iba príjem SZČO. Príjem zo zamestnania a ani podpora v nezamestnanosti sa nezapočituje.
veronikasad
03.01.11,17:33
Dakujem za odpoved....

takto je to... najprv bol zamestnanec v januari 2010 zarobil za mesiac 500 EUR /hruba mzda/ potom februar, marec, april na UP / s podporou v nezamestnanosti, od maja SZCO za mesiace od maja do novembra mesacny prijem 500 EUR kazdy mesiac

spolu to je 4000 EUR prijem, aj zo zamestnania aj SZCO tak potom vznikne SZCO povinnost platit socialne odvody od 1. jula ? Z akej sumy sa budu tieto odvody pocitat? uplatnovat si bude pausalne vydavky
Spočítaj si poriadne sumu, ktorú si dostal z podnikania (v hotovosti, aj na BU) do konca roka 2010.
mylanqo
13.01.11,18:51
329,06 x 12 = 3948,72€

Chcel by som Vás poprosiť či by ste mi vedeli poradiť. Za rok 2010 som pracoval ako SZCO moj rocny prijem je 7450€ ,priznavam pausalne vydavky + zdrav. poistenie teda vydavky vyšli 3513,4 a zaklad dane (zisk) 3 936,60 teda menej ako 3948,72. Budem mat teda povinnost platit odvody? Dakujem
veronikasad
13.01.11,18:55
Chcel by som Vás poprosiť či by ste mi vedeli poradiť. Za rok 2010 som pracoval ako SZCO moj rocny prijem je 7450€ ,priznavam pausalne vydavky + zdrav. poistenie teda vydavky vyšli 3513,4 a zaklad dane (zisk) 3 936,60 teda menej ako 3948,72. Budem mat teda povinnost platit odvody? Dakujem
ano, do SP sa sleduje príjem, nie zisk.