nesca
17.09.09,11:41
Nenachádzam odpoveď,tak sa pýtam nanovo.
Pre mňa ako konečného spotrebiľa platí 2-ročná záruka odo dňa kúpi tovaru.Dám niečo reklamovať a predajca-obchod ma odpálkuje s tým,že "on" už nestihol svoju 2-ročnú lehotu od svojej kúpy od nejakého veľkoskladu,predajcu ap. a tým pádom nerieši reklamáciu.
Chcem sa uistiť,že to tak nefunguje.Veď tovar na predajni môžu mať aj 3,5 alebo 10 rokov starý a stále si ho niekto môže kúpiť.Mňa nemusí zaujímať,kedy ho on kúpil.Je to teoretická otázka aj keď má praktický podklad.Ď
ewita888
17.09.09,09:52
ak si nepodnikateľ, máš na všetko dvoj-ročnú záruku
elpka
17.09.09,09:54
pre teba je dôležitý dátum tvojho zakúpenia výrobku, to že predajcovi ležal tovar na sklade pár rokov teba nemá čo zaujímať to je problém predajcu...gestor značky, ktorý dodáva tovar na slovenský trh je povinný vybaviť tvoju reklamáciu v rámci zákonnej 2 ročnej záruky, ale to je povinnosťou predajcu, aby si to riešil, nie teba ako konečného zákazníka.
Mne chodia reklamovať v záruke výrobky, ktoré sa už 8 rokov nevyrábajú, ale riešim ich ako normálne 2 ročné záruky.
mavax
17.09.09,10:00
Dobrý deň!
Predajca mal akciu 1 + 1, t.j. jeden tovar za plnú cenu a druhý za 1 Sk (rok 2008).
Teraz pri reklamácii druhého tovaru (za 1 Sk) tvrdí, že ho nedá opraviť, ale vráti 1 Sk - v prepočte na centy.
Je jeho postup správny?
Ďakujem pekne za pomoc
nesca
17.09.09,10:03
No veď o to sa mi jednalo,dík.A ako by to mal riešiť obchod? Vrátiť peniaze, príp.výmenou? Zdá sa mi to logické.Ja som stihla svoju lehotu a čo spraví s tým tovarom on nie je moja kapusta.
A je nejaký rozdiel ak by sa jednalo o vzťah firma-obchod? Je to v niečom iné?
elpka
17.09.09,10:07
Dobrý deň!
Predajca mal akciu 1 + 1, t.j. jeden tovar za plnú cenu a druhý za 1 Sk (rok 2008).
Teraz pri reklamácii druhého tovaru (za 1 Sk) tvrdí, že ho nedá opraviť, ale vráti 1 Sk - v prepočte na centy.
Je jeho postup správny?
Ďakujem pekne za pomoc
bohužiaľ áno, on ti podľa zákona vráti predajnú cenu, čiže 0,3 eur.
ewita888
17.09.09,10:07
v obchodnom zákonníku nie je uvedená záručná doba..
elpka
17.09.09,10:15
No veď o to sa mi jednalo,dík.A ako by to mal riešiť obchod? Vrátiť peniaze, príp.výmenou? Zdá sa mi to logické.Ja som stihla svoju lehotu a čo spraví s tým tovarom on nie je moja kapusta.
A je nejaký rozdiel ak by sa jednalo o vzťah firma-obchod? Je to v niečom iné?

to už ako sa vy dohodnete, záleží na tebe či budeš chcieť ten istý výrobok, alebo budeš chcieť vrátiť peniaze, lebo pokiaľ zákazník apeluje s tým, že už nemá dôveru ku konkrétnemu výrobku predajca je povinný vrátiť peniaze.
vzťah firma-obchod- je to podobné, pokiaľ v podmienkach v zmluve to nemajú udané inak...
nesca
17.09.09,10:20
v obchodnom zákonníku nie je uvedená záručná doba..
To znamená,že môžem niečo reklamovať aj po 15rokoch? Ale vážne.Príklad:Kúpim na firmu optickú myš,na just sa 3dni pred vypršaním 2-ročnej záruky pokazí.Idem do obchodu a tam ma odpálkuje s už spomínaným tvrdedím.Je to OK? Žiadna zmluva,iba bloček príp fa.Čo je na tom iné?.
ewita888
17.09.09,10:23
dvojročná záručná doba sa týka iba občianskeho zákonníka, v obchodnom je iba ročná, prípadne dohodou..
Watson
17.09.09,10:26
pre teba je dôležitý dátum tvojho zakúpenia výrobku, to že predajcovi ležal tovar na sklade pár rokov teba nemá čo zaujímať to je problém predajcu...gestor značky, ktorý dodáva tovar na slovenský trh je povinný vybaviť tvoju reklamáciu v rámci zákonnej 2 ročnej záruky, ale to je povinnosťou predajcu, aby si to riešil, nie teba ako konečného zákazníka.
Mne chodia reklamovať v záruke výrobky, ktoré sa už 8 rokov nevyrábajú, ale riešim ich ako normálne 2 ročné záruky.

mimotemy to predávate pekné ležiaky :confused:
nesca
17.09.09,10:28
dvojročná záručná doba sa týka iba občianskeho zákonníka, v obchodnom je iba ročná, prípadne dohodou..
Asi budem otravná, ale v obch.zák. sa nevyznám.Keď som človek,tak v tom mám jasno.:)To znamená,že ako firma som mala možnosť reklamovať danú vec len do jedného roka? Ako píšem žiadna zmluva,len blok z pokladne
elpka
18.09.09,07:38
mimotemy to predávate pekné ležiaky :confused:

treba lepšie čítať a potom reagovať......mne chodia reklamovať nie, že ja ich predávam...ja som servis...:cool:
elpka
18.09.09,07:51
Asi budem otravná, ale v obch.zák. sa nevyznám.Keď som človek,tak v tom mám jasno.:)To znamená,že ako firma som mala možnosť reklamovať danú vec len do jedného roka? Ako píšem žiadna zmluva,len blok z pokladne

no je rozdiel, či si kupovala na firmu pre ďalší predaj a tým pádom musíte mať uzavretú zmluvu dľa obch. zákonníka, ale pokiaľ kupuješ tovar do firmy pre vašu potrebu, tak si považovaný ako konečný spotrebiteľ a máš nárok na 2 ročnú záruku, ale sú aj tam výnimky, ak kupuješ tovar, ktorý je určený na domáce použitie a ty ho požívaš vo firme platí pre teba 1/2 ročná záruka, ak to nie je inak uvedené v záručnom liste napr. kúpiš kávovar do firmy, ktorý je určený na domáce použitie (napr.10 káv denne) a ty ho používaš vo firme kde sa na ňom denne urobí 50 káv, platí pre teba 1/2 ročná záruka, výrobcovia to majú uvedené v záručných podmienkach.
nesca
18.09.09,09:40
elpka dík,mám v tom trochu jasnejšie,ale aj tak ešte stále neviem čo som chcela.Ja-spotrebiteľ svoju 1 či 2 ročnú záruku stihnem, ale predajca-obchod tvrdí,že on tú svoju 2ročnú už prepásol,pretože tovar kúpil pred 3rokmi.T.z,že záručnu dobu tovaru počítal od "svojej kúpy" a nie od predaja mne.Toto sa mi zdá byť blbosť a chcem sa uistiť,že aj je.
akina
18.09.09,09:52
elpka dík,mám v tom trochu jasnejšie,ale aj tak ešte stále neviem čo som chcela.Ja-spotrebiteľ svoju 1 či 2 ročnú záruku stihnem, ale predajca-obchod tvrdí,že on tú svoju 2ročnú už prepásol,pretože tovar kúpil pred 3rokmi.T.z,že záručnu dobu tovaru počítal od "svojej kúpy" a nie od predaja mne.Toto sa mi zdá byť blbosť a chcem sa uistiť,že aj je.
Odpoveď máš v príspevku č. 3.
Watson
18.09.09,12:05
treba lepšie čítať a potom reagovať......mne chodia reklamovať nie, že ja ich predávam...ja som servis...:cool:

mimotemy treba sa presnejšie vyjadrovať, lebo z tvojho pôvodného príspevku to vôbec nevyplýva, tak sa nerozhorčuj :confused:
elpka
21.09.09,05:56
mimotemy treba sa presnejšie vyjadrovať, lebo z tvojho pôvodného príspevku to vôbec nevyplýva, tak sa nerozhorčuj :confused:

mimotemy Watson, takto sa ja rozhorčujem.......:D:D:D
icemonika
12.01.10,10:42
Mam otazku. Moze si predajca urcit dlzku zarucnej doby. Moze ju skratit tym, ze si to napise si to do zarucneho listu?? Myslela som, ze ta dvojrocna zaruka je minimum a predajca ju musi dodrzat.:confused:
Mgr.Shrek
12.01.10,13:30
Mam otazku. Moze si predajca urcit dlzku zarucnej doby. Moze ju skratit tym, ze si to napise si to do zarucneho listu?? Myslela som, ze ta dvojrocna zaruka je minimum a predajca ju musi dodrzat.:confused:

NIE
Zákonná záruka je 24 mesiacov/§620 z.č. 10/1964 Zb. Občiansky zákonník/.
Za predpokladu, že ty si to kúpila ako spotrebiteľ.
Môže byť aj kratšia, ak ide o použitý tovar, nikdy však kratšia ako 12 mesiacov, ten istý §. Je tam však uvedené, že predajca a kupujúci sa môžu dohodnúť na kratšej záruke.
Predlžiť nad 2 roky samozrejme môže, vyznačením v záručnom liste.;)
icemonika
14.01.10,13:28
NIE
Zákonná záruka je 24 mesiacov/§620 z.č. 10/1964 Zb. Občiansky zákonník/.
Za predpokladu, že ty si to kúpila ako spotrebiteľ.
Môže byť aj kratšia, ak ide o použitý tovar, nikdy však kratšia ako 12 mesiacov, ten istý §. Je tam však uvedené, že predajca a kupujúci sa môžu dohodnúť na kratšej záruke.
Predlžiť nad 2 roky samozrejme môže, vyznačením v záručnom liste.;)

A ako tomu mam rozumiet, ze sa mozu dohodnut.
Prikladam zarucny list s podminkami...moze toto predajca spravit? :confused:a jedna sa o notebook.
icemonika
14.01.10,14:37
Je to dohoda??? ak si sam určí dobu záruky???
Mgr.Shrek
14.01.10,14:38
A ako tomu mam rozumiet, ze sa mozu dohodnut.
Prikladam zarucny list s podminkami...moze toto predajca spravit? :confused:a jedna sa o notebook.

Môže, ale nie je mu to nič platné. Ak ti nebude chcieť uznať reklamáciu, tak na neho pošli SOI. Tí mu už klepnú po prstoch. Predajca nemôže svojvoľne skrátiť zákonom garantovanú záručnú dobu.
Možno sa ťa bude snažiť presvedčiť, že môže, alebo že jeho dodávateľ poskytuje takú záruku. To tebe môže byť jedno. Ty máš zmluvný vzťah s predajcom a nie dodávateľom. Riziko znáša predajca.
Pokojne choď NB reklamovať a potom daj vedieť, ako to dopadlo. Ak predajca bude robiť nejaké obštrukcie, napíš a spoločnými silami to vyriešime.
mimotemyja tak neznášam, keď si predajca myslí, že môže zavádzať zákazníka....
Mgr.Shrek
14.01.10,14:43
Je to dohoda??? ak si sam určí dobu záruky???

Určite nie, musel by vyznačiť, že ide o používaný tovar. Toto, čo si poslala však hovorí o tom, že na všetky NB, tlačiarne atď. je záruka 12 mesiacov. Ďalšou hlúposťou je tzv. spotrebný materiál. Ani Občiansky a ani Obchodný zákonník taký pojem nepozná. Na všetko čo predáva sa vzťahuje min. 24 Mesačná zákonná záručná doba. Nech si predajca vraví čo chce.
Kratšiu môže dohodnúť na vybraný používaný tovar, napr: ten čo použil na reklamné účely, ale nie takou formou akou to urobil.
icemonika
16.02.10,20:42
Notebook uz mam doma z reklamacie...prebehlo to bez problemov...a dakujem za pomoc Mgr. Shrekovi :-)