Mary76
17.09.09,13:11
dobrý deň!
potrebujem pomoc, moja dcéra študuje na VŠ formou denného štúdia, popri tom poberá invalidný dôchodok, čo znamená, že nedostanem rodinný prídavok, čo zistili len teraz, po troch rokoch, chcem sa opýtať, či je ozaj nutné vyplatené prídavky vrátiť, a ak áno, vzťahuje sa to aj na daňový bonus? ďakujem
Andyke
17.09.09,19:46
Prídavok na dieťa musíš vrátiť, lebo Tvoja dcéra nie je nezaopatrené dieťa, nakoľko je poberateľkou invalidného dôchodku. (Odkedy poberá vieš Ty)Tu je zákon :
§ 13 Zák. o prídavku na dieťa
Odňatie a vrátenie prídavku
(5) Ak oprávnená osoba svojím konaním spôsobila, že platiteľ jej prídavok vyplatil neprávom, je povinná vrátiť prídavok. Nárok na vrátenie prídavku vyplateného neprávom zaniká uplynutím jedného roka odo dňa, keď platiteľ zistil túto skutočnosť, najneskôr uplynutím troch rokov odo dňa poslednej neoprávnenej výplaty prídavku.

V podstate si nemala nárok ani na daňový bonus a tiež musíš vrátiť.
Prečítaj si 12. stranu tu:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/zcfp06.pdf

Ak zamestnávateľ zavinením zamestnanca DB prizná a vyplatí vo vyššej sume, vyberie ho vrátane príslušenstva od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo dane do troch rokov od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k nesprávnemu uplatneniu.
---
Mary76
18.09.09,11:01
ďakujem
veronikasad
18.09.09,11:02
dobrý deň!
potrebujem pomoc, moja dcéra študuje na VŠ formou denného štúdia, popri tom poberá invalidný dôchodok, čo znamená, že nedostanem rodinný prídavok, čo zistili len teraz, po troch rokoch, chcem sa opýtať, či je ozaj nutné vyplatené prídavky vrátiť, a ak áno, vzťahuje sa to aj na daňový bonus? ďakujem
oznámila si zamestnávateľovi (predložením kopie rozhodnutia o priznaní ID) a sociálnemu odboru Úradu práce, že tvoje dieťa je poberatelom ID ?
Mary76
18.09.09,11:07
nie, lebo daňový bonus som odpočítala ja pri daňovom priznaní
veronikasad
18.09.09,11:11
nie, lebo daňový bonus som odpočítala ja pri daňovom priznaní
v tom prípade musíš podať dodatočné DP a vyplatený DB DU vrátiť.

A čo PnD - ti sú jej vyplácané ? Tiež si im to neoznámila ?
Mary76
18.09.09,11:52
nie, neoznámila, lebo som nevedela, myslela som si, že keď ešte študuje, prídavok chodí automaticky, lebo podľa zákona keď ešte študuje, je nezaopatrené dieťa, ale keď poberá ID už ND nie je, také, že študent, ktorý poberá ID podľa toho nemôže byť
nič mi nezostáva, len všetko vrátiť
veronikasad
18.09.09,12:13
nie, neoznámila, lebo som nevedela, myslela som si, že keď ešte študuje, prídavok chodí automaticky, lebo podľa zákona keď ešte študuje, je nezaopatrené dieťa, ale keď poberá ID už ND nie je, také, že študent, ktorý poberá ID podľa toho nemôže byť
nič mi nezostáva, len všetko vrátiť
ano, PnD musíš vrátiť, lebo preplatok vznikol nesplnením tvojej oznamovacej povinnosti