Maňaska
17.09.09,14:58
Mám známu, ktorej syn fetuje (+ samozrejme alkohol, cigarety, maryška).
Niekoľkokrát boli u nich policajti, má aj nejaký dozor sociálneho kurátora, či čo...).
Prosím Vás, vedeli by ste mi povedať, či by sa dalo tejto rodine ešte nejako pomôcť ak:
1 - dieťa liečenie rezolútne odmieta (vek skoro 19 rokov)
2 - rodičia nemajú silu syna udať na polícii (syn sa vyjadril, že by sa pomstil)
3 - blízka rodina sa snaží problém "nevidieť", skôr sa dištancujú

Bola som u nich minulý týždeň na návšteve a posuďte sami:
rodičia majú azyl v spálni, kde sú opancierové dvere so zámkom ako vchodové bezpečnostné dvere + 4 západky (!!!) - inak sa nevedia požiadavkám na peniaze v dobe keď je nadrogovaný brániť.
Matka je podľa mňa veľmi nešťastná a slovám o tom, že jej je už všetko jedno sa dá len ťažko veriť.

Dalo by sa v tomto prípade ešte dáko pomôcť?
arizona
17.09.09,13:19
Inak ako "tvrdo " to nejde, aj ked to veľa rodičov nedokáže. Prosením, či pchaním hlavy do piesku, čakať , že to prejde samo sa nedočkajú ničoho.
Dať mu najavo, že ho majú radi, že mu chcú pomôcť, ale netrpieť jeho závislosť.Skrátka, niečo za niečo...
Prečo by syn mal niečo meniť, ked doma sa robia, že nič nevidia a sú na neho mäkkí?
A možno je chlapec už už natoľko závislý, že si sám pomôcť nevie.

Rodičia by asi mali navštíviť nejaké odborné centrum, kde by im poradili, čo robiť.
Stanoviť doma pevné pravidlá a trvať na ich dodržiavaní. prečo by si mali doma robiť opevnenia voči vlastnému synovi? A báť sa , čo bude následovať?
Ak syn nebude súhlasiť s liečením a nápravou asi " vystrojiť" z domu, pokým sa nebude ochotný liečiť a slušne žiť...
Počula som od viacerých odborníkov, že závislé dieťa musí "spadnúť riadne na hubu" ... a bud si uvedomí, že sa chce vrátiť domov k ľuďom, čo ho majú radi, alebo nie. V tom prípade asi veľa nenarobia , nakoľko je dospelý.

V Tv som raz sledovala prípad matky závislého chlapca, ktorá si už nevedela rady, tak ho dala súdne zbaviť svojprávnosti a vzala jeho liečbu do vlastných rúk. Trvalo jej to asi dva roky, pokým sa chlapec vyliečil a začal žiť normálnym životom, ale podarilo sa jej to.

http://www.drogy.sk/
http://www.infodrogy.sk/index.cfm?module=default&page=Portal&ColorID=2
ludmilla
20.09.09,21:12
Skús sa obrátiť na jedného zlatého človeka kňaza Mariána Kuffu, ktorý pôsobí v Žakovciach, má naozaj bohaté skúsenosti v tejto oblasti.

Pridávam aj link: www.ikv.sk

P.s. držím palce:) Nikdy nie je neskoro
wegamizi
20.09.09,22:19
Viem si predstavit ten tazky zivot s takymto dietatom, ktore je "akoze" dospele, ale drogovo zavisle. Mam kamaratku s podobnym problemom, ale tiez nic nezmohla, pokial sa nestala jedna vec. Syn sa dostal do stretu so zakonom a bol odsudeny na 2,5 roka nepodmienecne. Z vazenia vysiel vylieceny, bez zavislosti. Mozno budete namietat, lebo vo vazniciach su moznosti, ako pokracovat v tychto zavislostiach. Ale ako sa uz spominalo, v prvom rade on musi pochopit, az potom je mozna spolupraca a mozno aj uspech k abstinencii. Treba skusit vsetko, kazdy sme rozdielny, jedinecny, zaruceny recept na vyliecenie sa neda plosne urobit, je to velmi individualne. Je to velmi smutne pre vsetkyh clenov rodiny, drzim palce, fakt, nikdy nie je neskoro.
Maňaska
21.09.09,06:32
Ďakujem za info.
Dávajú mu šancu ešte do 1.10....Potom vraj pribudnú ďalšie pancierové dvere - miesto obyčajných vchodových.
Držím im palce.
wegamizi
21.09.09,07:49
Neda sa to ani predstavit, ako z vlastneho syna sa stane "nepriatel rodiny". Velmi, velmi smutne, rodicia takychto deti musia riesit tazke dilemy. Ale k zasadnej zmene musi skor, ci neskor prist, a to je velmi zlozite. Aj ked sa mi tlacia slzy do oci pri takychto smutnych temach, su v dnesnej dobe velmi aktualne a musime sa im pozriet rovno do oci, pripadne pomoct riesit situaciu.
Nielen to dieta potrebuje akutnu pomoc, ale aj rodicia su vystaveni velkemu stresu. Ak mas moznosti, podla vlastneho uvazenia pomahaj znamej, musi to byt pre nu tazke a smutne obdobie. Prajem vela, vela dusevnej sily.
iva
21.09.09,08:27
skúste pozrieť toto : http://www.cenacolo.sk/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Každý piatok sa v Piešťanoch stretávajú rodičia drogovo závislých detí, cestujú tam z takmer celého Slovenska.