SachMat
17.09.09,17:54
Chcel by som si v zahradke zasadit ovocne stromky tvarovane na napnutych drotoch - drôtenke. Vie niekto poradit aka ma byt spravna konstrukcia drotenky (rozostup stlpov, drotov, pocet drotov, material na zhotovenie, odstup od susedovie plota ...) a ake rozne druhy ovocnych stromcekov sa daju takto pestovat, prip. ktore konkretne odrody/podpniky su vhodne na taketo tvarovanie? Mam v plane vysadit takto 6 stromcekov.
Dakujem.
wabi
17.09.09,19:01
Pestovanie na drôtenke je vhodné hlavne pre jadroviny. Čokoľvek iné pestované v "prísnych tvaroch" je čisté šialenstvo.
Určite by som nikdy nepestoval takýmto spôsobom Čerešne, Marhule, Broskyne, slivkoviny.
Neviem nakoľko máš skúsenosti s pestovaním jadrovín a ich rezom a tvarovaním...
Podľa tvojho dotazu žiadne.
Treba si uvedomiť, že tieto stromy nie sú vinič ani popínavé rastliny a drôt je kov, ktorého dotyk nepôsobí na kmienok a koráre práve priaznivo. V lete je veľmi horúci, v zime zasa veľmi studený. Jediná jeho funkcia je ľahšie uchytenie konárika v polohe v ktorej ho chceme mať. To je ale možné aj bez drôtenky - jednoduchým zväzovaním konárikov vedľa seba v rade rastúcich stromov. Pomáhajú k tomu palice a drôtiky, ale nie je potrebné k tomu hneď stavať konštrukciu. Tento spôsob pestovania je už prekonaný. Tým nechcem povedať, že to nemáš skúsiť. Prečo nie. Videl som ale príliš veľa neúspešných pokusov ktoré začali amatéri a na 90% neskončia šťastne ani pre stromky, ani pre zahradu a napokon potom nie je skopokojný ani samotný záhradkár. Preto robíš dobre, že sa najprv dotazuješ. Uvedom si ale, že to nie je najjednoduchší spôsob vedenia. Je toho veľmi veľa, čo by som ti mal napísať. Navyše veľa toho už napísané bolo. Ak sa predsa len rozhodneš pre tento spôsob, pretože si správne tvrdohlavý, mám predsa len jednu podstatnú radu. Vôbec nie je jedno aká odroda a na akom podpníku. Dnes je možné vybrať si niektorú z odrôd - Balerín - nazývaných tiež stĺpovité jablone, ktoré sú na presné tvary úplne ideálne, pretože oveľa menej vytvárajú dlhé výhony a namiesto toho robia len plodonosné trne ročne do 5 cm. Je možné ich ohýbať a vytvárať tak stromy podľa predstáv bez príliš bujného rastu a neustáleho strihania a udržiavania "správneho tvaru", ktorý je neprirodzený a preto sa mu strom bráni a rastie si po svojom. Vďaka týmto úžasným druhom - Baleríny nie je potrebné s jabloňami bojovať, pretože napriek kvalitnému koreňu majú spomalený rast a dajú sa ovládať oveľa ľahšie... Zároveň sa dajú pestovať na hustejšie, bez obáv s prílišného prehustenia. Daj vedieť ako si sa rozhodol.
veva..
17.09.09,19:36
Postupné tvarovanie kordónov (špaliera)
- sú vhodné na ozelenenie stien domov a garáži (jablko, hruška, marhuľa)

1. Rez po výsadbe:
Ak si chceme vypestovať špalier, vysadíme na jeseň nerozkonárený jednoročný štepenec (špičiak). Zrežeme ho štyri púčiky nad výškou, kde má vzniknúť prvá dvojica vodorovných konárov (ramien). Miesto štepenia nezakrývame zemou, má zostať nad povrchom pôdy.

2. Prvý letný rez:
Po vypučaní odstránime v lete najstrmšie bočné výhonky, aby nekonkurovali strednému, a tiež najspodnejšie vodorovné bočné výhony. Stredne nasadené dvojice konárov upevníme k bambusovým paličkám v uhle 45 - 60° oproti strednému výhonu.

3. Na jar po výsadbe:
Kým príde jeseň, vyviažeme prvú dvojicu výhonkov do vodorovnej polohy. Ak rastú veľmi slabo, skrátime ich o tretinu. Stredový výhon znovu skrátime vo výške 4 – 5 púčikov nad plánovaným druhým poschodím konárov.

4. Letný rez v ďalšom roku:
Rovnako ako v predchádzajúcom roku odstránime v lete konkurenčné konáre a slabé bočné výhonky. Druhý pár konárov vyviažeme do šikmej polohy. Bočné konáriky, ktoré vyrastajú z prvej dvojice vodorovných konárov, skrátime na 3 – 4 listy.

5. Rez v jeseni:
Druhý pár konárov vyviažeme pred jeseňou do vodorovnej polohy. Bočné konáre prvého páru ramien, ktoré sme skrátili v lete, vytvoria do jesene kvetné púčiky. Ďalší rok rozkvitnú a donesú úrodu. Stredný výhon skrátime rovnako ako v predchádzajúcich rokoch.

6. Ako robiť ďalšie rezy:
Vyššie opísané zákroky zopakujeme aj v nasledujúcom lete a jeseni. Stromčeku, ktorý dorastie do posledného poschodia, na jeseň odrežeme stredný výhon tesne nad posledným párom konárov kordónu. Ďalšie strmo rastúce výhony odstránime už v lete.

7. Pravidelné letné rezy:
Bočné konáre na dvojiciach vodorovných konárov prinášajú neustále kvety a plody a nové letorasty sa na nich každoročne v lete skracujú na 2 – 4 listy. Bočné konáre tak po rokoch vytvoria vďaka pravidelnému rezu silno rozkonárený krátky rodivý obrast.

Z knihy: Rez ovocných drevín - H. Holzforster
wabi
18.09.09,03:59
No vidíte aké jednoduché v 7 bodoch!
Ako je potom možné, že vidíte v záhradách toľko nezvládnutých "špalierov"?:)
Ono naťahať drôty a zasadiť špiciaky je veľmi ľahké. Prvých niekoľko rokov ak sa budete starať zvláda každý. Stromčeky totiž ešte bujne nerastú...
Potom ale dôjde k tomu, že niečo zabudnete alebo nestihnete urobiť a pri hore uvedenom stručnom návode je fakt dôležité každé slovo! Čokoľvek zanedbáte a dostaví sa neúspech - špalier je boj! Stromy v ňom nechcú rásť. Chcú si rásť po svojom. Samozrejme niektoré viac a niektoré menej. Sú odrody ktoré sú vyslovene nezvládnuteľné v takomto prísnom tvarovaní.
Kvostkoviny vo všeobecnosti sa nehodia a ešte som nevidel dlhodobo udržovaný špalier z kvôstkovín a to včítane marhúľ, ktorý by sa naozaj osvedčil.
Jadroviny sa dajú takto tvarovať, ale tiež nie všetky odrody.
(samozrejme všetko sa dá, ale či to má význam keď efekt za vynaložený čas nie je dostčujúci)
Tie odrody ktoré je možné takto pestovať musia byť naštepené pri jabloniach na M9 pri hruškách na Dulovom podpníku, samozrejme existujú aj iné podpníky ako je hloh alebo iné jabloňové klony slaborastúcich podpníkov s nedostatočnými koreňmi ktoré sa dajú použiť.
A tu sme pri ďalšom probléme. Takto pestované stromky treba hnojiť a zavlažovať, pretože koreňový systém nie je veľký, aby bola úroda. Ovocie treba pretrhávať, pretože na ohnutých horizontálnych konárikoch sa snaží rodiť až moc a potom by boli plody malé a nie každý rok.
Okrem toho, že sa bude snažiť strom stále vyháňať do hora nevhodné bujné konáre na ešte nevhodnejších miestach je tu opačné riziko, že strom sa vyrodí a drevo zostarne a prírastky minimálne a rodivosť už po pár rokoch klesá. Udržať strom medzi týmito dvoma mantinelmi vyžaduje veľmi citlivý prístup a umenie.
Je to rozhovor medzi ovocinárom a stromčekom. Niekoľkokrát do roka musí položiť ovocinár otázku pre strom. Čo urobíš, ak ťa takto ostrihám? Najťažšie na tom je, že strom nás nesmie prekvapiť! Ovocinár nemôže dať stromčeku šancu aby mal na výber, musí rásť presne doslova podľa pravítka. Treba pritom povedať že rôzne odrody sa správajú rôzne a neje možne aplikovať u všetkých stromov presne to isté. Strihať s príručkou v jednej a s nožnicami v druhej ruke sa dá naozaj len prvé 3-4 roky.
Je to podobné ako v šachovej partii. Prvé ťahy sa dajú predvídať s veľkou pravdepodobnosťou, no potom sa to stane príliš zložité a príručka nám pri šachu aj strihaní stromkov síce pomôže ale iba dobrými radami ktoré treba aplikovať s citom a fantáziou v závislosti od konkrétneho spoluhráča či protihráča.:)
Preto som navrhoval na tento účel použiť práve niektorú z odrôd Balerín, ktoré sú oveľa lepšie zvládnuteľné aj pre amatéra ktorý nemá vždy dostatok času venovať sa stromkom a ak ho aj má chýba mu často istota hráča, ktorý odobral dostatok partií aby predvídal súperové ťahy. Navyše Baleríny majú aj dobrý koreň a tak menej trpia pri nedostatočnej výžive a za szcha bez pravidelnej zálievky. Na druhej strane aj pri dobrých podmienkach nebudú rásť prehnane bujne.
Stromček akoby to vycítil a začne si rásť po svojom a kašle vám na špalier. Potom dôjde k tomu, že nestihnete urobiť letný rez nezaštipnete mladé výhonky a zostanete prekvapený, že vám to vôbec nerastie tak ako to je nakreslené v príručke o strihaní špaliera.
Všetko sa dá napraviť jarným rezom povie vám "skúsený" svokor. Kolega sa podujme vám to ostrihať. Je to tiež odborník pretože pochádza z dediny a vždy u nich všetko strihali na jar na 5 púčikov a bolo dobre. Stromy vám začnú rásť ako metly. Stále len bujné dlhé konmáre a žiadna alebo len malá úroda. Ale to nevadí veď jablká si predsa kúpite v obchode. Tie vaše stromky majú predsa hlavne okrasnú funkciu! Veď kto by už zberal tých pár chrastavitých plodov, to necháme vtákom. Vtáci to síce nezožerú ale zostane to na či pod stromom zhnije splesnie a ďalej roznáša choroby.
To je ale príliš pesimistický scenár ktorý ale vidíte vo veľa záhradkách žiaľ. Znamená to, že si treba nasadiť všade radšej ihličnany. Z nich aspoň nepadá to ovocie!?:confused:
Je tu jednoduchší recept. Vysadiť stromky ktoré nepotrebujú toľko opatery. Ktoré zarodia chutné a pekné plody aj bez striekania a neustáleho strihania a šachových partií s prírodou, ktorá je tak tvrdohlavá, robí si čo chce a nie a nie poslúchať. Existujú druhy a odrody ktoré nemusíte udržovať v prísnych tvaroch a trápiť v neprirodzených špalieroch sú rezistentné takže ak nepostriekate nič sa nestane a plody budú a dostatočne pekné...
SachMat
18.09.09,06:55
No tak to ste ma teraz dostali! Vedel som si sice, ze takyto sposob pestovania nie je zrovna najjednoduchsi, ale ze je taky komplikovany a narocny som necakal. Wabi ma odhadol spravne - som amater, uplny zaciatocnik, celkom neskuseny, ktory prave dostaval dom a uvazuje nad tym ako si zariadit zahradku na ktorej nechce ziadne tuje ci ine ozdobne ihlicnany! Inspiraciu mam zo zahrady par ulic vzdialeneho suseda ktory takto pestuje jablone a kazdy rok mava nadhernu urodu. Paci sa mi pritom, ze spalier mozno umiestnit blizko plota - nezaberie tak vela miesta zo zahrady ktoru chcem nechat detom na santenie a drotenka snad lepsie ochrani stromky pred vycinanim deti. Okrem toho som nim chcel trochu zaclonit vyhlad susedovi ktory mi "cumi" cez zahradu rovno do obyvacky. No ale teraz neviem... Asi to nakoniec bude o tom ci som, ako pise Wabi, dostatocne tvrdohlavy aby som sa pustil touto cestou a ci na to budem mat popri dvoch malych detoch dost casu ... :( , alebo to skusim cez stlpove jablone ... O stlpovych tvaroch jabloni som uz pocul a dost som si o nich precital aj tu na porade avsak pokial som dobre pochopil realne sa takto daju pestovat asi iba jablone. Na druhej strane som si myslel, ze pri drotoch je toho mozne pestovat viac nez len jablone a hrusky ... :(

Kazdopadne velmi dakujem za cenne rady, pouvazujem nad nimi a rad si precitam akykolvek dalsi nazor radu, ci pripomienku.
wabi
18.09.09,14:33
Stlpovité jablone sa dajú pestovať ako špalier a sú na to priam predurčené. Je to najlepšia voľba. Na druhej strane fakt žiadne iné ovocné stromy nie sú stĺpovité ak sa dočítate v niektorých zásielkových krásne vyfarbených katalógoch niečo iné tak je to zavádzanie a v niektorých prípadoch sa nebojím povedať čistá lož. Žiadna odroda iného ovocia ako jabloní nie je "stĺpovitá".:mad:
Ak ale chcete mať od suseda pokoj vysaďte si živý plot z asimin. Nemá to žiadnu nevýhodu.
Nemajú žiadne choroby ani škodcov, netreba ich preto vôbec striekať.
Vydržia až do -40. Nenáročné na pôdu môžu rásť kdekoľvek.
Sú krásne podobajú sa na magnóliu, s ktorou sú príbuzné. Veľké listy až do 30 cm a bordové kvety so žltým stredom.
Najlepšie na nich sú však mimoriadne chutné plody, ktoré váťia tie najväčšie až 0,5 kg. Rastú v strapcoch a krásne voňajú ako vanilka. Chutia niečo medzi banánom a mangom. Veľmi zujímavá akoby tropická chuť. Pričom semená a šupka tenká ako papir tvorí len 5% hmotnosti plodu.
Viac sa tá vygúgliť alebo si pozrite obrázok vedľa môjho mena.
Sú aj iné možnosti - písal som o nich napríklad aj tu: menej známe ovocie a jeho pestovanie (http://www.porada.sk/t97276-menej-zname-ovocie-a-jeho-pestovanie.html)
alchstuip
24.09.09,10:23
Pridam par domacich skusenosti s jablonami a hruskami na drotenke.

Rodicia s tym zacali asi pred 10 - 15 rokmi, a postupne sa z toho stal taky mensi sad, kde je asi 300 stromov roznych odrod.
Stlpy mame vycsinou vyradene zo starsich vinic, betonove (boli zadarmo), myslim, ze su priblizne na 5 metrov od seba. Stromy sme sadili na 80cm. Droty mame natiahnute 4, prvy asi 40 cm nad zemou, k nemu je pripevnena aj hadica kvapkovej zavlahy

Ale podla mna ani tak nezalezi na vzhlade vedenia a vzdialenosti stlpov ako na odrodach a podpnikoch, ktore chcete mat. My tam mame jeblka ktore dozrievaju od polky leta az do neskorej jesene, zial vsetky odrody neviem vymenovat, co si spomeniem, tak Gala, Melodia, Sampion, Rubin, Golden, Jonagold, Jonalord a este par inych.
Pri niektorych sa stala chyba, boli na bujnejsich podpnikoch a to je fakt problem... Ale vyriesili sme to tak, ze stromom sme ponechali vrsiak nad drotenkou, tam si mozu vybit prilisnu chut rast, tento zrazeme pri zimnom reze asi kazde 2 - 3 roky... Tychto bujnych mame asi 50 a ked zrezeme stare vrchy, tak z nich mame na 2 tyzdne dreva do pece :-)

Stromceky, ktore su na rozumnejsich, slaborastucich podpnikoch toto nepotrebuju, rodia krasne, ked sa clovrek o ne postara tak aj pravidelne.

Strihat sa samozrejme musia, v zime/na jar klasicka velka udrzba, ale samozrejme nie "vsetko na 5 ociek" ale tak nejak s rozumom clovek vidi, co je stary vyrodeny konarik a co je pekne mlade drevo ktore prinesie urodu. Neviem to nejako pekne teoreticky vysvetlit, ale za tie roky to uz tak nejako mam v ruke a oku.
No a v lete samozrejme priebezne strihame, skracujeme, presvetlujeme.

Co sa ochrany tyka, tak do toho este moc nevidim, ale asi tak ako pri vsetkych klasickych jabloniach - huby, skodcovia...

Samozrejme, v suchych obdobiach treba zavlazovat, my to mame cele pod kvapkovou zavlahou aj s prihnojovanim priamo do vody.

No a uroda? Krasna, vacsinou zdrava a hlavne bohata, pri pocte nasich stromov sa to rata na metraky a metraky jablk...

Tak, hadam ospravedlnite moj roman, ale ako laik som to nevedel popisat nejako jednoduchsie.