karima
17.09.09,20:50
Akým spôsobom mám zaúčtovať paušál 80% z výdavkov na pohonné hmoty, ktoré platím platobnou kartou a na výpise z banky je celá suma. Treba tuto sumu rozdeliť hneď na 80% a 20% dať do výdavkov neznižujúci zisk, alebo dať celú sumu do výdavkov neznižujúci zisk a na konci roku vyrátať z tejto celkovej sumy 80% , ktoré dám do režie? Ďakujem
betka
17.09.09,19:20
Najlepšie je sumu rozdeliť hneď 80 a 20%,
80%= VOZD
20% VNZD
Zdenka 0705
18.09.09,05:45
Akým spôsobom mám zaúčtovať paušál 80% z výdavkov na pohonné hmoty, ktoré platím platobnou kartou a na výpise z banky je celá suma. Treba tuto sumu rozdeliť hneď na 80% a 20% dať do výdavkov neznižujúci zisk, alebo dať celú sumu do výdavkov neznižujúci zisk a na konci roku vyrátať z tejto celkovej sumy 80% , ktoré dám do režie? Ďakujem
Myslím, že v JÚ to nikde nie je presne určené, ako sa to v priebehu roka má účtovať. Ale keď chceš mať prehľad aj z hľadiska očakávaných daní, tak to účtuj tak, ako Ti radí betka v predchádzajúcom príspevku. :)
Badko
18.09.09,06:31
Ja sa chcem spýtať a čo s DPH? aj tú rozdeliť alebo uplatniť celú do nákladov?
Manual
18.09.09,09:02
Ja sa chcem spýtať a čo s DPH? aj tú rozdeliť alebo uplatniť celú do nákladov?
Už je to tu rozoberané, ak si uplatňuješ 80% z ceny PHL, nárok na odpočet DPH nie je, lebo pri tomto spôsobe sa KJ nepíše a tým pádom sa nepreukazuje použitie PHL
betka
18.09.09,12:24
Máme tu návrh zákona o DPH, kt. by mal nadobudnúť účinnosť od 1.1.2010.
Na tento návrh mám svoj názor, kt. nebudem komentovať

17. V § 49 ods. 5 tretej vete sa na konci bodka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: „ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b)“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 24b znie:

24b) § 19 ods. 2 písm. l) bod 3. zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení zákona č. 60/2009 Z. z.“.

Predsa len poznámka a komentár:
Akože nemožem preukázať rozsah použitia ... nech ma nes..., zase sa podp..... len kl...., a dop.... sa len kl......, kt. neust... obcha..... za.....
Janulana
28.09.09,08:04
Malá otázočka: musím mať auto prihlásené na daň. úrade, ak si chcem uplatňovať 80% z PHM?
Lenka1979
28.09.09,08:07
Malá otázočka: musím mať auto prihlásené na daň. úrade, ak si chcem uplatňovať 80% z PHM?

... z pohľadu zákona o dani z príjmov - nemusíš
... z pohľadu zákona o dani z MV - musíš.
Martin Mocko
28.09.09,08:08
Malá otázočka: musím mať auto prihlásené na daň. úrade, ak si chcem uplatňovať 80% z PHM?

Ano
Ak je vozidlo zaradené do obchodného majetku a spoločnosť/SZČO si chce uplatňovať PHM + ostatné náklady spojené s prevádzkou vozidla, je nutné ho zaregistrovať pre účely dane z motorových vozidiel na DU.
veronikasad
28.09.09,08:10
Malá otázočka: musím mať auto prihlásené na daň. úrade, ak si chcem uplatňovať 80% z PHM?
80% paušálne výdavky na PHm si môžeš uplatniť iba na auto zaradené v obchodnom majetku živnostníka. Auto využívané na podnikanie je predmetom dane z motorových vozidiel.