roxicek
17.09.09,20:06
Dobrý deň,
plánujem začať podnikať ako SZČO popri zamestnaní v oblasti importu šperkov z chirurgickej ocele a bižutérie z tretích krajín, na Slovensku prevádzkovať maloobchod: e-shop a postupne sa transformovať na dodávateľa: veľkoobchod.
Čo by som chcel vedieť:
-ako to je pri importe, aké doklady sa vyžadujú na colnici, ako to celé reálne funguje, je potrebná nejaká certifikácia? atď...
-DPH: platca alebo neplatca? v tejto oblasti mám chaos, každá rada sa ráta
-ak tovar doveziem, colnica mi vyrúbi clo, platím hneď aj DPH, ako to následne funguje, ak napr. tovar budem predávať cez e-shop, ale aj veľkoobchod? dá sa DPH vrátiť?

ďakujem za rady
warrior
20.09.09,12:33
Ak sa rozbehneš, ozvi sa, budem od teba brať tovar, držím prsty
dinovinyl
20.09.09,13:07
No tak to potrebujem vediet aj ja ja uz som v kontakte s vyrobcom pre oblecenie ale ziada odo mna VAT number co je cislo ktore maju Platcovia DPH to cislo si vyrobca overuje cez web stranku Europa VAT Validation, Samozrejme moje DIC tam nie je lebo nie som platca. Otazne je ci teda mozem v EU nakupovať aj bez toho alebo musim byt platca a mat validne VAT number. Este by ma zaujimalo ako dlho bude trvat kym sa do tej databazy VAT number dostanem od dna registracie na platcu? Asi bude lepsie pre mna ked budem platca mi to tak vychadza
AK tu je nejaky ochotny učtovnik učtovnicka z BA potrebujem vedieť kalkulaciu pre Platcu DPH pre Eshop na oblecenie v pripade zaujmu mi poslite mail na dino (zavinac) pobox.sk
roxicek
20.09.09,15:00
Co sa tyka dovozu a otazok ohladom preclenia, uz som nieco nasiel na colnasprava.sk, pre cloveka ktory v tom v zivote nerobil je to cesta zarubana, trnista. U mna je to este o nieco malo komplikovanejsie kedze planujem dovazat z Thajska, resp. Ciny, podla mna by EU mala byt menej problemova.
Musim skor vyzistit ako to je s tym platcom/neplatcom DPH. Ale asi to spravim tak, ze zacnem ako neplatca a zaregistrujem sa ako platca neskor.
K eshopu,pozdava sa mi biznisweb.sk, je to relativne rychle a nie drahe riesenie eshopu, taktiez jednoduche. Na zaciatok mi to bude stacit.
Ak planujes dovoz oblecenia z EU, ako to je s certifikaciou, resp. vyhlaseniami o zhode? Ja som bol v kontakte s vyrobcami a velkoobchodnikmi s oblecenim z Ciny, len to padlo prave na certifikatoch, ked som sa spytal na CE, odpoved bola lutujeme nemame...
A certifikovat to tu je draha zalezitost. Druha moznost je risknut to a skusit bez certifikatu no to bude fungovat do prvej kontroly SOI.
roxicek
20.09.09,15:02
Ak sa rozbehneš, ozvi sa, budem od teba brať tovar, držím prsty
warrior:
dakujem za podporu :) urcite sa ozvem, ked to vsetko dam dokopy a rozbehnem