arimi
18.09.09,06:45
dobrý den, prosím, poradte mi, možem chcieť vysvetlenie alebo informácie ohladne manžela a jeho hospodárenia s financiami od jeho právnika? sme pred rozvodom , manžel dostal odstupné, ale odmieta mne aj detom čokolvek povedat o jeho dlžobách, nap. úveroch, nájomnom apod. pričom sa odstahoval a nechce so mnou o tom komunikovať.
ja potrebujem vediet, čo zamýšla, či niečo vyplatil, a neviem, či si možem dovolit íst za jeho právnikom a pýtat tieto informácie od neho, kedže manžel celkom odmieta komunikovat so mnou a už vobec nie o takých vážnych témach ako sú peniaze spoločný majetok a dlžoby.
možem to po právnikovi chciet, alebo nie?
Flinstone
18.09.09,05:08
chcieť môžte, ale obávam sa, že neuspejete... Je to jeho právnik a zo zákona je povinný hájiť jeho záujmy. Žiadnu informáciu vám bez porady s klientom neposkytne. Jediné, čo možno bude ochotný spraviť, sprostredkuje medzi vami a manželom komunikáciu.
kaco11
18.09.09,05:09
Manzel je pravnikov klient a nemoze porusit mlcanlivost. Aj keby si tam sla neda resp.bez manzelovho suhlasu neposkytne tebou pozadovane informacie. To odstupne dostal ako vysporiadanie bsm? Mate to na papieri? Predpokladam ze nie,kedze nevies nic o dlhoch a podobne. Takze to budete musiet riesit sudnou cestou pokial sa nedohodnete. A tie peniaze dostal len tak na ruku?
kaco11
18.09.09,05:11
Flinstone aj by som s tebou suhlasila,ale nemam tlacitko:(
Flinstone
18.09.09,05:14
Flinstone aj by som s tebou suhlasila,ale nemam tlacitko:(
možno tie tlačítka so mnou nesúhlasia:D
arimi
18.09.09,05:42
nie, to odstupné dostal z práce, lebo dal výpoveď, a je to dost velká suma. 12+2 mesiacov, pričom zárobok mal slušný...ale slúbil, že nás zbaví jeho dlhov, pričom včera sa vyjadril, že nezaplatil ani nezaplatí nič...je to ešte spoločný majetok, takže si naň nárokujem aj ja..lenže ako vidím, preflákal to na kravinách, kupuje si naozaj nepotrebné veci a dost kvalitne mu zaharašilo, preto aj dal výpoved a začal sa venovat poistkám a mlm.
syn je utopený v jeho dlhov a preto chcem aspon niečo vediet o peniazoch a jeho dlhoch, aby som syna uchránila od dalších problémov...
takže mi napadol len ten jeho právník, nech mi oznámi jeho nakladanie so spoločným majetkom, alebo kam sa mám potom obrátit?
ide tu o byt, nesplatené nájomné, pričom manžel slúbil, že to dá do poriadku. lenže nič nedal do poriadku a ešte sa nám vysmieva.
kaco11
18.09.09,05:45
Co znamena "syn je utopeny v jeho dlhoch"?
Xanti
18.09.09,05:47
Nepomohlo by predbežné opatrenie od súdu? Je to len výstrel do tmy, nemá s tým niekto skúsenosť?

Naozaj aj odstupné zo zamestnania patrí do BSM ale ked ho rozflákal tak na súde nedokážeš, že ty si s tých penazí nepoužila nič. A všetky dlhy čo tvoj mng. narobil budeš z nich platiť polovicu . :eek:
arimi
18.09.09,06:02
ale kedysi otec uprosil syna, aby mu pomohol s dlhmi a tak syn si zobral úver, a peniaze dal tatovi, lenže manžel sa k tomu postavil nezodpovedne a kašle aj na syna, aj na splátky a proste ho sprosto okašlal a podviedol. je to zúfalé a ja neviem ako s tým starým lotrom zatočit...
no a čo mám vlastne robit s tým, že prefláka odstupné a ja z neho s detmi nič nemám, a potom dlhy budem musiet znášat na pol? ved je to strašne nespravodlivé, aj ked je manžel chorý na nervy, nemožem to pri súde použit, lebo týmto sa zbaví akýchkolvek závazkov a jednoducho ho vyhlásia za chorého a platit budem všetko ja sama...
to zas nechcem, chcem, aby aspon chvílu ešte niečo splácal, čo preflákal...
tak mám žiadat od právnika to stretnutie s manželom, alebo je to vela, čo žiadam?
Watson
18.09.09,06:15
Ak vlastníte spoločne s budúcim exmanželom aj nehnuteľnosť, tak pri vyporiadaní BSM sa bude na jeho správanie pri nakladaní so spoločným majetkom prihliadať. Ak máte pocit, že úmyselne znižuje, alebo odčerpáva peniaze z BSM, proti Vašej vôli a vo Váš neprospech, môžte v krajnom prípade podať aj návrh na súd na vydanie predbežného opatrenia (najlepšie hneď s návrhom na rozvod, alebo bezprostredne po ňom).
arimi
18.09.09,06:18
on už návrh na rozvod podal. takže ja možem dat na súd teraz návrh n apredbežné opatrenie a pri rozvode a pri vysporiadaní bsm, resp. dlhov, sa na to bude prihliadat, ako na neoprávnené nakladaní spoločného majetku z jeho strany, rozumiem dobre?
Watson
18.09.09,06:32
on už návrh na rozvod podal. takže ja možem dat na súd teraz návrh n apredbežné opatrenie a pri rozvode a pri vysporiadaní bsm, resp. dlhov, sa na to bude prihliadat, ako na neoprávnené nakladaní spoločného majetku z jeho strany, rozumiem dobre?

Samozrejme, a zabezpečte si čo najviac dôkazov. A hneď po skončení manželstva rozvodom podajte sama iniciatívne návrh na vyporiadanie BSM, lebo aj to sa robí iba na návrh. Netreba čakať.

§ 149 - 150 OZ (Občiansky zákonník)

§ 149

(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.

(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.

(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.

(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

(5) Ak sa po vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnutím súdu alebo dohodou objaví majetok, ktorý nebol zahrnutý v rámci vyporiadania, platí preň domnienka uvedená v odseku 4.

§ 149a

Pokiaľ sa dohody medzi manželmi podľa ustanovení § 143 a 149 týkajú nehnuteľností, musia mať písomnú formu a nadobúdajú účinnosť vkladom do katastra.

§ 150

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
kaco11
18.09.09,07:08
S tym predbeznym opatrenim suhlasim. Vysporiadat bsm a pokial je otec synovi rucitelom a syn nema majetok prestat platit nech to vymahaju od otca. Jeho pravnik nepomoze. Treba zabudnut. Treba konat nech neprehajdaka este viac ako doteraz. Stopnut to a nasledne vysporiadat bsm.
Flinstone
18.09.09,07:13
S tym predbeznym opatrenim suhlasim. Vysporiadat bsm a pokial je otec synovi rucitelom a syn nema majetok prestat platit nech to vymahaju od otca. Jeho pravnik nepomoze. Treba zabudnut. Treba konat nech neprehajdaka este viac ako doteraz. Stopnut to a nasledne vysporiadat bsm.
s tým, že syn prestane platiť nesúhlasím... On si zobral pôžičku. Banku nebude zaujímať, ako s peniazmi naložil. Ak prestane platiť, v budúcnosti môže mať riadny problém, ak by potreboval nejaký úver, v ktorejkoľvek banke. O tom, že by prišiel na rad aj exekútor ani nehovorím.
arimi
18.09.09,09:06
to je fakt, ale už okolo toho behám. dnes zájdem na bytové a musím doplatit nájom.
manželov právnik ma vysmial, vraj manžel si nepraju so mnou sa stretnút a že on mu to ani neodporúča.
tak som sa spýtala, či je v jeho záujme len jeho klient , ktorý žiada najmladšieho do opatery, alebo by nemal prihliadat aj na záujmy detí. povedal mi na to, že deti nerozvádza a že majetkové bude neskor. tak hovorím, že kedy neskor, ked príde nebodaj dražba alebo manžel predá byt a vyplatí si svoje dlhy a mna a syna nechá s holým zadkom v riadnej kaši...
nemá záujem. arogancia prvej triedy.
takže idem po bankách a bytovom družstve a idem sama zvládnuť čo sa dá. netušila som, že nás až takto okradol, dávala som mu peniaze do ruky a on ich preflákal a tváril sa pritom ako anjel...sviniar.
kaco11
18.09.09,10:45
Flinstone ja som to skor myslela tak, že pokial je otec ručitelom a syn nevlastní žiadny majetok tak po majetkovom vysporiadani synovi nic nezoberu a otec je rucitel tak siahnu na jeho majetok. Ja si uvedomujem, ze je to riziko, co sa týka neskoršieho poskytnutia uveru, ale aj to sa dá časom v prípade dlhorocneho klienta prehodnotit. A zase na druhej strane podla toho, co zadavatelka temy uvadza tak otec sa nezachoval fajn ani k detom. Vies pokial maju manzelia problemy je to ok. Ale zatahovat do toho deti a spôsobom: zober na seba uver ja ti to budem splácat. To sa nerobi. Neviem preco by nemohla hrat jeho zbranami. Podlo.
Flinstone
18.09.09,11:42
Flinstone ja som to skor myslela tak, že pokial je otec ručitelom a syn nevlastní žiadny majetok tak po majetkovom vysporiadani synovi nic nezoberu a otec je rucitel tak siahnu na jeho majetok. Ja si uvedomujem, ze je to riziko, co sa týka neskoršieho poskytnutia uveru, ale aj to sa dá časom v prípade dlhorocneho klienta prehodnotit. A zase na druhej strane podla toho, co zadavatelka temy uvadza tak otec sa nezachoval fajn ani k detom. Vies pokial maju manzelia problemy je to ok. Ale zatahovat do toho deti a spôsobom: zober na seba uver ja ti to budem splácat. To sa nerobi. Neviem preco by nemohla hrat jeho zbranami. Podlo.
to je pravda, že najviac zraniteľný bude pri boji jeho vlastnými zbraňami, lenže ak by sa dostal do bankového registra ako neplatič, min. 5 rokov po splatení záväzku sa to s ním bude ťahať.
Skôr by mohol od otca požadovať vrátenie dlhu... papier predpokladám nemá, ale aj ústna dohoda je dohoda... ak by vedel preukázať svedkami, že mu požičal a doholi sa ako vráti, je to vymáhateľné... Je to na dlhé lakte, ale za pokus by to stálo.
kaco11
18.09.09,12:40
Flinstone máš pravdu, je to mierumilovnejšia možnosť. Ja som taký radikálnejší človek:)
Flinstone
18.09.09,13:11
Flinstone máš pravdu, je to mierumilovnejšia možnosť. Ja som taký radikálnejší človek:)
ja viem byť radikálny až dosť... ale snažím sa, aby moja rada radikálne nezasiahla aj do prípadného úverového profilu syna, lebo predpokladám, že v budúcnosti možno bude chcieť celkom slušnú sumu cestou hypotéky, aby náhodou som mu dobre mienenou a radikálnou radou nezabuchol dvere k úveru (napr. na bývanie). Banka požičala jemu a od neho chce peniaze späť. Nič viac ich nezaujíma.
arimi
18.09.09,13:54
ja so tiež myslím že je to vymáhatelné, ale súri nám to, lebo manžel nás všetkých šokoval a prekvapil odzadu, a teraz sa uvažuje o tom, že byt predáme a dlh tak synovi vráti. keby som to aj urobila, možem si pri vysporiadaní bsm potom tento diel nárokovat? alebo skor možem ho zažalovat za to, že mna i ostatné deti o toto pripravil? a dá sa to aj ako samostatne žalovat ho za to, že nespláca dlh synovi, pričom sa zaviazal, že ho platit bude?
kaco11
18.09.09,17:16
Ospravedlnujem sa. Moja rada nebola mienena zle a budem sa snazit byt v buducnosti menej radikalna vo svojich radach. Dakujem za upozornenie. Pekny vikend
Xanti
18.09.09,17:25
ja so tiež myslím že je to vymáhatelné, ale súri nám to, lebo manžel nás všetkých šokoval a prekvapil odzadu, a teraz sa uvažuje o tom, že byt predáme a dlh tak synovi vráti.a čo ak to synovi nevráti len rozfláka aj dalšie peniaze za byt, a tebe ostane nič a k tomu polovica dlžôb tvojho manžela. Osobne by som s predajom bytu nesúhlasila v momentálnej situácii.

keby som to aj urobila, možem si pri vysporiadaní bsm potom tento diel nárokovat? alebo skor možem ho zažalovat za to, že mna i ostatné deti o toto pripravil? bolo to vždy také kritické? že robil dlhy a ty si o tom nevedela alebo sa to začalo len teraz ked prišiel o prácu? asi trebalo začať skôr riešiť situáciu :mee:

a dá sa to aj ako samostatne žalovat ho za to, že nespláca dlh synovi, pričom sa zaviazal, že ho platit bude?
zaviazal sa písomne synovi, že ten dlh bude splácať on? Ak nie tak veľmi ťažko ho zažaluješ. odpoved v texte
arimi
21.09.09,06:29
a svedkovia, ako syn napr. alebo ja nestačia? že sa zaviazal ústne splácat dlh? kritické to bolo, ale išiel na liečenie a potom sme verili, že sa dá do poriadku a aj sa zdal v poriadku, ved pracoval, aj žil normálne...
no len teraz som bola na bytovom vyplatit čast dlhu. ostatné na splátky, ale chcem dnes ešte to predbežné opatrenie podat, aby nemohol nakladat s majetkom...lebo už mám informácie, že on aj s jeho kolegynou predávajú náš byt /ona robí aj ako realitná maklérka a samozrejme chce z toho vytlct prachy, aj on začína v tejto oblasti a ešte by sa nakoniec obohatili spolu aj na predaji nášho bytu - no absurdné niečo, ale je toho schopný/...
takže predbežné opatrenie a kolko by to asi mohlo trvat na súde? to tam akože len podám a súd si ma zavolá či ako to je?
arimi
21.09.09,06:55
možem žiadat výživné na deti, jeden stredoškolák, druhý vysokoškolák 25 ročný, ešte počas manželstva?do rozvodu? kedže si manžel prenajíma byt a vlatsne sa odstahoval, pričom nájomné na tomto byte neplatí...ja viem že to nepatrí do tejto témy, ale nemám čas už vyhladávat...
Xanti
21.09.09,06:56
možem žiadat výživné na deti, jeden stredoškolák, druhý vysokoškolák 25 ročný, ešte počas manželstva?do rozvodu? kedže si manžel prenajíma byt a vlatsne sa odstahoval, pričom nájomné na tomto byte neplatí...ja viem že to nepatrí do tejto témy, ale nemám čas už vyhladávat... Na deti do 18 rokov žiadaš výživné ty, na deti od 18 rokov a vyššie tj. plnoleté musia žiadať výživné sami.

Takže vysokoškolák si musí požiadať o výživné sám. A môžete to urobiť aj teraz pred rozvodom.
Xanti
21.09.09,07:06
a svedkovia, ako syn napr. alebo ja nestačia? že sa zaviazal ústne splácat dlh? kritické to bolo, ale išiel na liečenie a potom sme verili, že sa dá do poriadku a aj sa zdal v poriadku, ved pracoval, aj žil normálne...
No na takých svedkov ako si ty alebo syn by mohol namietať, že ste sa proti nemu spikli a účelovo klamete. Lepší by bol svedok, ktorý nie je z rodiny.
arimi
21.09.09,09:08
rada by som verila, že to synovi urobit nemože, že by to zaprel, ale po tom, čo spravil za dva mesiace už verím, že mu celkom preskočilo z tých školení a že urobí čokolvek, aby sa nedostal do basy...sfalšoval moje podpisy na poistkách a zmluvách kúpnopredajných a zobral mi auto na moje meno, neodhlásil, neprihlásil, nepoistil, vyše polroka jazdá na českých značkách, jedna pokuta za druhou, zobral mi kreditku na moje meno, tú som stihla zablokovat, ale to ostatné je v riešení...mne asi tiež už z toho preskočí, mám na to len dva dni vybavit všetko, zas idem do práce na dva týždne do zahraničia...
Xanti
21.09.09,09:13
...sfalšoval moje podpisy na poistkách a zmluvách kúpnopredajných a zobral mi auto na moje meno, neodhlásil, neprihlásil, nepoistil, vyše polroka jazdá na českých značkách, podaj na neho trestné oznámenie, za podvod... čo sa týka falšovania poistiek ... policajti ťa nasmerujú ako dalej ..
arimi
22.09.09,10:10
prišla mi dnes predvolánka k rozvodu, poradte mi, čo by som tam mala také uviest v odpovedi a či tam mám všetko toto čo čom popísala hore uviest...lebo on žiada syna do opateri, čo ja ale odmietam takému magorovi strpiet, len mámproblém, že som dva týždne v rakúsku a len dva doma...a na to sa on s právnikom odvoláva...no ale zase na druhej strane ked poviem, že je šialený a zrejme na drogách, alebo duševne chorý, je možné, že to jeho šialené podnikanie zvedie na duševnú chorobu a viac od neho neuvidím ani korunu a všetko za neho zacvakám ja sama...
všetko čo tam uviedol sú klamstvá, čo ja viem vyvrátit, ale zas sa chciem aj rýchlo rozviest...
ešte som sa nerozvádzala, tak neviem :-)))
Flinstone
22.09.09,10:56
ak budete s navrhovaným rozvodom súhlasiť, nieje dôvod prečo by to súd naťahoval. So synom bude problém, lebo dva týždne v mesiaci neviete zabezpečiť opateru... iba ak treťou osobou... A tie vaše tvrdenia by ste pred súdom musela dokázať... inak sa nimi súd nebude zaoberať a bude ich považovať len za účelové.
arimi
22.09.09,12:53
ja mám dvoch starších synov a sestru, ktorí sa o najmladšieho starajú tak či tak, ked som preč, a tak to bolo aj ked manžel pil, ale ide o to, či to všetko uvádzat už kvoli tomu, že nechcem, aby ho muž dostal do opateri...aby sa to zase dlho nevlieklo, lebo potrebujem urýchlene vysporiadat tie dlžoby...
Flinstone
22.09.09,13:47
ja mám dvoch starších synov a sestru, ktorí sa o najmladšieho starajú tak či tak, ked som preč, a tak to bolo aj ked manžel pil, ale ide o to, či to všetko uvádzat už kvoli tomu, že nechcem, aby ho muž dostal do opateri...aby sa to zase dlho nevlieklo, lebo potrebujem urýchlene vysporiadat tie dlžoby...
v rozvodovom konaní sa vyťahuje na svetlo toľko špiny, že už to málo navyše vadiť nebude... Ak nechcete aby dostal syna do výchovy, musíte súdu dokázať, že napriek tomu, čo ste uviedla, dokážete sa o jeho zdravý vývoj postarať lepšie. Alkohol patrí k dosť zásadným dôvodom na to aby súd začal pozerať aj po iných alternatívach. Aj tak to nebude vybavené na prvom pojednávaní... lebo zrejme po vašom vypočutí bude súd predovlávať dalších svedkov, resp. zhromažďovať ďalšie dôkazy, aby rozhodol o zverení do výchovy, či už jednému, alebo druhému.