Gabriel 1986
18.09.09,07:33
Dobrý deň . Premyšľam, že by som si založil živnosť ako konštruktér.len by som prácu nevykonával doma ale priamo v tej firme.keby sa podarilo získať štátnu dotáciu môžem si teraz ako sukromná osoba predať svoje auto? čiže v podstate sám sebe ho predám na podnikanie.lebo do tej firmy sa musim nejako dopravit a nemam to kúsok.zohladnuje sa to ako na začatie podnikania?
Xanti
18.09.09,05:45
Dobrý deň . Premyšľam, že by som si založil živnosť ako konštruktér.len by som prácu nevykonával doma ale priamo v tej firme.keby sa podarilo získať štátnu dotáciu môžem si teraz ako sukromná osoba predať svoje auto? čiže v podstate sám sebe ho predám na podnikanie.lebo do tej firmy sa musim nejako dopravit a nemam to kúsok.zohladnuje sa to ako na začatie podnikania?
Dotáciu na začatie SZČO nemôžeš použiť na kúpu automobilu, takže táto otázka je pre teba bezpredmetná.

Ale môžeš si ho vložiť do podnikania, zaplatiť daň za neho a viesť ho v účtovníctve ako majetok firmy.
veronikasad
18.09.09,05:57
Dobrý deň . Premyšľam, že by som si založil živnosť ako konštruktér.len by som prácu nevykonával doma ale priamo v tej firme.keby sa podarilo získať štátnu dotáciu môžem si teraz ako sukromná osoba predať svoje auto? čiže v podstate sám sebe ho predám na podnikanie.lebo do tej firmy sa musim nejako dopravit a nemam to kúsok.zohladnuje sa to ako na začatie podnikania?
auto sám sebe nepredávaš, môžeš ho vložiť do podnikania - vtedy si uplatňuješ odpisy /ak auto nie je staršie ako 4 roky-nie vekom ale dobou počas ktorej ho vlastníš/ a všetky náklady na prevádzku.
Alebo si budeš uplatňovať spotrebu PHm a sadzbu základnej náhrady.

Podmienkou získania dotácie je evidencia na UP najmenej tri mesiace, absolvovanie školenia podnikatelského minima, spracovanie a obhajoba podn. plánu.
Z dotácie si môžeš kúpiť zariadenie ktorého obst.cena nepresiahne 1700EUR/ks. Môžeš ju použiť aj na zaplatenie odvodov a nájomného.
Gabriel 1986
18.09.09,06:14
čiže dotáciu môžem použiť len na nakúpenie vecí , ktoré na podnikanie potrebujem - v mojom prípade ako konštruktér - PC, program (2D,3D), tlačiareň ???
obhajoba podn. planu može byť aj predbežne podpísaná zmluva s firmou na xy rokov že mi budu dodavat prácu ? je to postačujuci argument?
Xanti
18.09.09,06:18
čiže dotáciu môžem použiť len na nakúpenie vecí , ktoré na podnikanie potrebujem - v mojom prípade ako konštruktér - PC, program (2D,3D), tlačiareň ???
obhajoba podn. planu može byť aj predbežne podpísaná zmluva s firmou na xy rokov že mi budu dodavat prácu ? je to postačujuci argument?
Ano presne tak, len na veci ktoré k podnikaniu použiješ poprípade ako bolo spomenuté na odvody do ZP a SP.
Čo sa týka obhajoby, no neviem ale zmluva z fy že ti budú dávať prácu xy rokov nie je to pravé. Skôr to zavádza a ukazuje na závislú prácu.
veronikasad
18.09.09,06:20
čiže dotáciu môžem použiť len na nakúpenie vecí , ktoré na podnikanie potrebujem - v mojom prípade ako konštruktér - PC, program (2D,3D), tlačiareň ???
obhajoba podn. planu može byť aj predbežne podpísaná zmluva s firmou na xy rokov že mi budu dodavat prácu ? je to postačujuci argument?
obhajoba = úspešné zvládnutie testu. Neviem o tom, že by požadovali nejakú zmluvu s budúcim odberatelom. V podn.pláne však uvádzaš plánované príjmy a výdavky na najbližšie dva roky.
Gabriel 1986
18.09.09,07:53
obhajoba = úspešné zvládnutie testu. Neviem o tom, že by požadovali nejakú zmluvu s budúcim odberatelom. V podn.pláne však uvádzaš plánované príjmy a výdavky na najbližšie dva roky.


nieje to trocha od veci planovat moje prijmy a vydavky ? ved ja neviem co a ako sa bude darit v druhom roku ?
Xanti
18.09.09,07:55
nieje to trocha od veci planovat moje prijmy a vydavky ? ved ja neviem co a ako sa bude darit v druhom roku ?
Prečo od veci? Ved preto sa to volá plán.
Nezažil si za komančov 5 ročnice? Tam sa plánovalo na 5 rokov dopredu, ty máš naplánovať si len dva roky .
veronikasad
18.09.09,07:56
nieje to trocha od veci planovat moje prijmy a vydavky ? ved ja neviem co a ako sa bude darit v druhom roku ?
nejakú predstavu by si mal mať, tá sa nemusí zhodovať so skutočnosťou. Živnosť musíš po získaní príspevku prevádzkovať najmenej dva roky - môže byť aj súbeh zamestnania a podnikania.
UP kontroluje použitie príspevku v súlade s podnikatelským plánom, nekontroluje "plnenie" príjmov a výdavkov ...
Gabriel 1986
18.09.09,08:38
nejakú predstavu by si mal mať, tá sa nemusí zhodovať so skutočnosťou. Živnosť musíš po získaní príspevku prevádzkovať najmenej dva roky - môže byť aj súbeh zamestnania a podnikania.
UP kontroluje použitie príspevku v súlade s podnikatelským plánom, nekontroluje "plnenie" príjmov a výdavkov ...


no ja mam taku situaciu ze by som mohol pracovat pre jednu fy. ktora mi bude dodavat pracu / bude to zmluvne dojednane este presne neviem na aku dlhu dobu ale to je moj podn. plan / a moj mesacny prijem by mal byt 1150e. chcel by som si nastavit 40% odvody. da sa pri 40% odvodoch dat do nakladov ese teda aj to moje osobne auto ? a dalsie veci spojene s mojou pracou ? a praca konstruktera do ktorej kategorie živnosti spada? som to pozeral minule no akosi som to bud prehliadol alebo nenasiel.a ake pausalne odvody pre mna z kategorie vyplyvaju ?
Xanti
18.09.09,08:43
no ja mam taku situaciu ze by som mohol pracovat pre jednu fy. ktora mi bude dodavat pracu / bude to zmluvne dojednane este presne neviem na aku dlhu dobu ale to je moj podn. plan / a moj mesacny prijem by mal byt 1150e. chcel by som si nastavit 40% odvody. da sa pri 40% odvodoch dat do nakladov ese teda aj to moje osobne auto ? a dalsie veci spojene s mojou pracou ? a praca konstruktera do ktorej kategorie živnosti spada? som to pozeral minule no akosi som to bud prehliadol alebo nenasiel.a ake pausalne odvody pre mna z kategorie vyplyvaju ?
Tomu zle rozumieš. Tvoja práca konštruktéra spadá do 40% paušálnych výdavkov. Skús si pozrieť http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html či sa ti to vôbec pri tvojom predpokladanom príjme oplatí. Mať paušalne výdavky.

A v tom 40% paušali je už aj zahrnuté tvoje auto, ak si ho dáš do podnikania. Pre teba bude asi výhodnejšie robiť si jednoduché účtovníctvo a ani neuvažovať nad paušalnými výdavkami pri DP.
veronikasad
18.09.09,08:44
no ja mam taku situaciu ze by som mohol pracovat pre jednu fy. ktora mi bude dodavat pracu / bude to zmluvne dojednane este presne neviem na aku dlhu dobu ale to je moj podn. plan / a moj mesacny prijem by mal byt 1150e. chcel by som si nastavit 40% odvody. da sa pri 40% odvodoch dat do nakladov ese teda aj to moje osobne auto ? a dalsie veci spojene s mojou pracou ? a praca konstruktera do ktorej kategorie živnosti spada? som to pozeral minule no akosi som to bud prehliadol alebo nenasiel.a ake pausalne odvody pre mna z kategorie vyplyvaju ?
Pokial si budeš uplatňovať paušálne výdavky 40 % z dosiahnutých príjmov, je v nich zahrnuté všetko okrem zaplatených odvodov na zdr. poistenie /tie budeš od začiatku podnikania platiť povinne/ a sociálne poistenie /môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba/.
Odvody do SP a ZP pripočítaš k paušálnym výdavkom.

O možnosti uplatnenia paušálnych výdav v prípade dotácie sa informuj na úrade práce. Niektoré ÚP vyžadujú preukázatelné vedenie účtovníctva.

Ak budú súhlasiť s paušálom, v prvom roku podnikania zdaníš celú prijatú dotáciu, bez ohladu na to, či ju v danom roku vyčerpáš (vyčerpať ju môžeš do 2 rokov od podpisu zmluvy). Celá dotácia je príjmom ovpl.základ dane a pri paušálnych výdavkoch tak zaplatíš daň zo 60 % sumy dotácie. Ak by si viedol účtovníctvo, dopad na základ dane z dotácie by bol nulový, lebo daňovým výdavkom je nakúpené zariadenie, odvody, nájomné ... v zmysle podn. plánu.
Gabriel 1986
18.09.09,09:09
chcem sa este spytat:
zaklad dane za rok mi vysiel 8280 e
z toho 19% dan je 1573,2 e
40% paušal za rok je 5520 e

tymto padom mi budu v danovacom obdobi vracat alebo budem doplacat? dakujem vopred za vsetky rady co ste mi dali a este mi date a prepacte ale nieje toto moja parketa a chcel by som mat v tom jasno.este raz dakujem
Zoltán Kovács
18.09.09,09:12
chcem sa este spytat:
zaklad dane za rok mi vysiel 8280 e
z toho 19% dan je 1573,2 e
40% paušal za rok je 5520 e

tymto padom mi budu v danovacom obdobi vracat alebo budem doplacat? dakujem vopred za vsetky rady co ste mi dali a este mi date a prepacte ale nieje toto moja parketa a chcel by som mat v tom jasno.este raz dakujem

Základ dane z čoho? Závislá činnosť, živnosť? Čo máš na mysli pod pojmom 40% paušál za rok?
Xanti
18.09.09,09:13
chcem sa este spytat:
zaklad dane za rok mi vysiel 8280 e
z toho 19% dan je 1573,2 e
40% paušal za rok je 5520 e

tymto padom mi budu v danovacom obdobi vracat alebo budem doplacat? dakujem vopred za vsetky rady co ste mi dali a este mi date a prepacte ale nieje toto moja parketa a chcel by som mat v tom jasno.este raz dakujem

Pri paušály rátaš z obratu.
Aký bol tvoj obrat?

Príklad:

Zarobíš ročne(obrat )...10 000 eur
40% paušal............... - 4000 eur
odvody do ZPa SP...... - 1500 eur
nezdaniteľné minimum..- 4025,70 €
To máš základ dane .... 474,30 € a z toho zaplatíš daň 19% tj. 90,12 €
Gabriel 1986
18.09.09,09:43
Pri paušály rátaš z obratu.
Aký bol tvoj obrat?

Príklad:

Zarobíš ročne(obrat )...10 000 eur
40% paušal............... - 4000 eur
odvody do ZPa SP...... - 1500 eur
nezdaniteľné minimum..- 4025,70 €
To máš základ dane .... 474,30 € a z toho zaplatíš daň 19% tj. 90,12 €

v tomto pripade si ratal min. odvody do SP /89,7e za mes./ ? a do zdravotnej si ako vypocitam ?
Xanti
18.09.09,09:46
v tomto pripade si ratal min. odvody do SP /89,7e za mes./ ? a do zdravotnej si ako vypocitam ?
Rátala som žena, :D
a do zdravotnej je minimum 41,37 € / mesačne. Tú sumu som tam hodila bajočko, nejaká taká je ak sa celý rok platia odvody do ZP a SP.
Gabriel 1986
18.09.09,10:38
Rátala som žena, :D
a do zdravotnej je minimum 41,37 € / mesačne. Tú sumu som tam hodila bajočko, nejaká taká je ak sa celý rok platia odvody do ZP a SP.

ospravedlnujem sa.

a kedy viem kedy doplacam alebo mi budu vracat peniaze?
Xanti
18.09.09,10:40
ospravedlnujem sa. nič sa nestalo:D

a kedy viem kedy doplacam alebo mi budu vracat peniaze?
Skús lepšie napísať na čo sa pýtaš.
Ak nezaplatíš štátu nič na dani, tak Ti nemá čo vrátiť.

Naozaj nerozumiem tvojej otázke.
Gabriel 1986
18.09.09,11:10
Skús lepšie napísať na čo sa pýtaš.
Ak nezaplatíš štátu nič na dani, tak Ti nemá čo vrátiť.

Naozaj nerozumiem tvojej otázke.


no
obrat za rok ----- 13 800e
40% paušalne odvody za rok ------5520e
SP a ZP za rok -------- 1577,16e
nezdanitelna čiastka ------- 4025,7e

Zaklad dane 2677,14e z toho 19% dan je 508.65e.

budem doplácať alebo mi budú vracať peniaze ???


a ešte mám takú otázku keď robim pre fy. tak ona si mna ako živnostníka dáva do zdnitelnej položky?čiže si mnou zniži zdanitelnú čiastku?
ZuzanaP
18.09.09,11:14
no
obrat za rok ----- 13 800e
40% paušalne odvody za rok ------5520e
SP a ZP za rok -------- 1577,16e
nezdanitelna čiastka ------- 4025,7e

Zaklad dane 2677,14e z toho 19% dan je 508.65e. toľko zaplatíš dane

budem doplácať alebo mi budú vracať peniaze ??? dane vracajú len v prípade, ak platíš preddavky na dani a celková daň v DP vyjde nižšia ako preddavky (napr. u zamestnancov)

a ešte mám takú otázku keď robim pre fy. tak ona si mna ako živnostníka dáva do zdnitelnej položky?čiže si mnou zniži zdanitelnú čiastku?
firma si dáva tvoju faktúru do nákladov
Gabriel 1986
18.09.09,18:12
a ak sa mozem spytat co su to preddavky na dani? to je ked odvediem viacej nez mi to v danovacom obdobi vyjde?
Xanti
18.09.09,18:14
a ak sa mozem spytat co su to preddavky na dani? to je ked odvediem viacej nez mi to v danovacom obdobi vyjde?
Teraz ako zamestnanec Ti tvoj zamestnávateľ strháva z príjmu daň ( no nie je to daň sú to preddavky ), a preto sa robí ročné zúčtovanie dane u zamestnancov.

Preddavky sú povinný platiť aj živnostníci, ktorý prekročia príjem a ich daňová povinnosť je vyššia. Neviem v akej výške. Ale pri takom predpokladanom príjme ako si písal, Ti nevznikne povinnosť platiť preddavky na daň.
Dav
18.09.09,18:22
a ak sa mozem spytat co su to preddavky na dani? to je ked odvediem viacej nez mi to v danovacom obdobi vyjde?
Nie. Ak Ti vyjde daň v zdaňovacom období vyššia, ako je určená hranica, platíš preddavky štvrťročne, alebo mesačne. V ďalšom zdaňovacom období od daňovej povinnosti odpočítaš zaplatené preddavky a doplatíš rozdiel. Ak si zaplatil viac na preddavkoch, ako je tvoja daňová povinnosť, daňový úrad ti rozdiel vráti.
V priebehu roka, keď platíš preddavky, máš možnosť požiadať správcu dane o platenie preddavkov inak, ( nižšie sumy, alebo ich neplatiť) a v odôvodnených prípadoch ti správca dane vyhovie - napr. vysoké náklady, nedosahovanie príjmov na úrovni predchádzajúceho roka, a podobne.

§ 34
Platenie preddavkov na daň
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html#hore)

(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

(2) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura a nepresiahla 16 596, 96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka.

(3) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 16 596, 96 eura, platí mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/12 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho mesiaca.

(4) V odôvodnených prípadoch môže správca dane na žiadosť daňovníka určiť preddavky inak, ak suma preddavkov nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.

(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

(6) Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. d) prvého bodu s príjmami podľa § 5, ktorý vykonáva závislú činnosť u zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48, platí preddavky na daň z týchto príjmov zo závislej činnosti miestne príslušnému správcovi dane128) vo výške vypočítanej z príjmu vyplateného, poukázaného alebo pripísaného na účet daňovníka v príslušnom kalendárnom mesiaci spôsobom podľa § 35. Tieto preddavky sú splatné do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom daňovníkovi bol takýto príjem vyplatený, poukázaný alebo pripísaný na účet. Začatie poberania tohto príjmu je povinný daňovník oznámiť miestne príslušnému správcovi dane128) do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom mu po prvýkrát bol takýto príjem vyplatený, poukázaný alebo pripísaný.

(7) Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. e), s príjmami podľa § 16 ods. 1 písm. b), ktorý vykonáva závislú činnosť u zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48, platí preddavky na daň z týchto príjmov zo závislej činnosti miestne príslušnému správcovi dane128) vypočítané z príjmu vyplateného, poukázaného alebo pripísaného na účet daňovníka v príslušnom kalendárnom mesiaci, zníženého o pomernú časť nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a), pri použití sadzby dane podľa § 15, platných v zdaňovacom období, za ktoré boli príjmy vyplatené, poukázané alebo pripísané. Tieto preddavky sú splatné do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol daňovníkovi takýto príjem vyplatený, poukázaný alebo pripísaný na účet. Začatie poberania tohto príjmu je povinný daňovník oznámiť miestne príslušnému správcovi dane128) do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom mu po prvýkrát bol takýto príjem vyplatený, poukázaný alebo pripísaný. Ak zo zmluvy, na základe ktorej tento daňovník poberá príjmy,

a) vyplýva, že na území Slovenskej republiky sa bude zdržiavať viac ako 183 dní, platí preddavky na daň od začiatku svojho pobytu na území Slovenskej republiky,
b) nevyplýva, že na území Slovenskej republiky sa bude zdržiavať viac ako 183 dní, platí preddavky na daň až za kalendárny mesiac nasledujúci po uplynutí 183 dní pobytu na území Slovenskej republiky.

(8) Ak daňovník skončil podnikanie, inú samostatnú zárobkovú činnosť, prenájom (§ 17 ods. 9) a výkon závislej činnosti a poberanie príjmov (§ 5), z ktorých sa platia preddavky na daň podľa odsekov 6 a 7, nie je povinný platiť preddavky na daň, a to od platby preddavku, ktorá je splatná po dni, v ktorom došlo k zmene rozhodujúcich skutočností; tieto skutočnosti oznámi daňovník správcovi dane.129)

(9) Preddavky na daň podľa predchádzajúcich odsekov neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 alebo § 8, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov.

(10) Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške.
Gabriel 1986
21.09.09,10:25
Ahojte. mam este jednu taku malu otazku. som momentalne zamestnancom ale chcel by som si zalozit zivnost.riaditel je samozrejme k tomu prikloneny a ja by som ho chcel nahovorit na to aby mi preplacal dovolenku.viem ze zivnostnici to nemaju ale napr. moj brat ma vo firme zivnostnikov a on im preplaca dovolenku/25 dni na rok ako keby boli normalny zamestnanci/. on mi to odôvodnil ze je to jeho dobra vôla.ale ako by som mohol ja nahovorit mojho riaditela na to.tak aby som mu ukazal ze to pre neho moze byt aj prinos.????poradte dakujem
Lianka
21.09.09,10:42
...viem ze zivnostnici to nemaju ale napr. moj brat ma vo firme zivnostnikov a on im preplaca dovolenku/25 dni na rok ako keby boli normalny zamestnanci/. on mi to odôvodnil ze je to jeho dobra vôla.ale ako by som mohol ja nahovorit mojho riaditela na to.tak aby som mu ukazal ze to pre neho moze byt aj prinos.????poradte dakujem

Osobne som o tom este nepocula. Urcite to nie je dovolenka, ale v zmluve to maju osetrene inak.

Podla mojho nazoru ak by firma svojmu dodavatelovi platila "za nic", teda za nieco, co nebolo vykonane, nie je to pre nu danovym nakladom. V preplateni "dovolenky" v tomto zmysle teda nevidim prinos pre "zamestnavatela".
comodo
21.09.09,10:42
Dovolim si ta iba upozornit , ze ak bydes robit konstruktera na zivnost a nieco sa ti nepodari , moze ta to stat nemale peniaze.
Za nejakych 1150 e mesacne , kupovat , programy , mat hmotnu zodpovednost......... to by som bral skor z nudze ako z chuti.
Aky program chces kupovat ? Cad , solid...? V akej oblasti sa zivis ?
Xanti
21.09.09,10:44
Dovolim si ta iba upozornit , ze ak bydes robit konstruktera na zivnost a nieco sa ti nepodari , moze ta to stat nemale peniaze.
Za nejakych 1150 e mesacne , kupovat , programy , mat hmotnu zodpovednost......... to by som bral skor z nudze ako z chuti.
Aky program chces kupovat ? Cad , solid...? V akej oblasti sa zivis ?Treba si tému prečítať od začiatku. :( Zadávateľ píše, že by stále robil v kancelárii u svojho terajšieho zamestnávateľa. Preto som kdesi na začiatku písala o závislej práci.
Asi by tie programy nekupoval ... alebo využil na kúpu dotáciu od štátu. :eek:
comodo
21.09.09,10:55
Treba si tému prečítať od začiatku. :( Zadávateľ píše, že by stále robil v kancelárii u svojho terajšieho zamestnávateľa. Preto som kdesi na začiatku písala o závislej práci.
Asi by tie programy nekupoval ... alebo využil na kúpu dotáciu od štátu. :eek:

Vsak ja citam a snazim sa pochopit. Vsak keby dostal dotaciu tak by ich kupoval. Len nechapem preco chce zivnost , ci kvoli dotacii ,alebo v snahe usetrit odvody a.t.d.
Xanti
21.09.09,10:57
Vsak ja citam a snazim sa pochopit. Vsak keby dostal dotaciu tak by ich kupoval. Len nachapem preco chce zivnost , ci kvoli dotacii ,alebo v snahe usetrit odvody a.t.d.Ktohovie aké je pozadie. Asi dotácia je lákavá, kopec prachov naraz ale v konečnom dôsledku sa všetky vratia štátu, a človek ako teda živnostník to zbadá až ked bude na dôchodku. mimotemy
Gabriel 1986
21.09.09,11:01
comodo to vsetko som uz s mojim riaditelom prebral a vyriesil.druha vec je ze ako to zakomponovat do zmluvy, ktoru potom ako SZČO podpíšem s terajšou firmou.a za dalsie som na taketo veci poisteny.a co sa tyka dotacie to som sa informoval.lebo najprv chcem vediet vsetky informacie a potom uvidim ci a co sa mi oplati.Pracujem ako konštrukter plechovych konstrukcii a vyrobkov.

Lianka brat im dava paušalny plat.a on ako kazdy zamestnavatel eviduje len faktury od nich.a tie si dava do nakladov.ved preto im to dal z dobrej vole.iank to nema vyznam..asi. no ale pokial by som si to vedel vybojovat u nasho riaditela tka by som chcel vediet ako????
Lianka
21.09.09,11:10
Lianka brat im dava paušalny plat.a on ako kazdy zamestnavatel eviduje len faktury od nich.a tie si dava do nakladov.ved preto im to dal z dobrej vole.iank to nema vyznam..asi.

SZCO nema ziaden plat, fakturuje za vykony - ukolovo (dohodnuta suma za urcitu ulohu), za hod., pocet ks a pod. - hovorim o obsahu tych faktur, ktore mu ti jeho zivnostnici davaju. Bolo by treba vidiet, co maju v zmluve medzi sebou.

Mne ako uctovnicke sa to zda pochybne. Pochybne sa mi zda aj to, aby bola faktura za kazdy mesiac v rovnakej vyske. Asi zalezi od predmetu fakturacie a o tom, ako to maju v zmluve, ale moj nazor je, ze nie je kazdy mesiac rovnaky - ani poctom pracovnych dni, ani mnozstvom vykonov a pod.
Gabriel 1986
21.09.09,11:50
SZCO nema ziaden plat, fakturuje za vykony - ukolovo (dohodnuta suma za urcitu ulohu), za hod., pocet ks a pod. - hovorim o obsahu tych faktur, ktore mu ti jeho zivnostnici davaju. Bolo by treba vidiet, co maju v zmluve medzi sebou.

Mne ako uctovnicke sa to zda pochybne. Pochybne sa mi zda aj to, aby bola faktura za kazdy mesiac v rovnakej vyske. Asi zalezi od predmetu fakturacie a o tom, ako to maju v zmluve, ale moj nazor je, ze nie je kazdy mesiac rovnaky - ani poctom pracovnych dni, ani mnozstvom vykonov a pod.

No uctovnictvu sa ja nerozumiem. Riaditel povedal ze v zmluve ze budem pracovat 8 hod v pracovne dni a budem mat pausalny plat.neviem ci je to mozne ak to ale bude podchytene v zmluve tak ???.....
Ak tam su nejake este nalezitosti na ktore by som si mal dat pozor tak vas poprosim o rady do zivota:-D
veronikasad
21.09.09,11:54
No uctovnictvu sa ja nerozumiem. Riaditel povedal ze v zmluve ze budem pracovat 8 hod v pracovne dni a budem mat pausalny plat.neviem ci je to mozne ak to ale bude podchytene v zmluve tak ???.....
Ak tam su nejake este nalezitosti na ktore by som si mal dat pozor tak vas poprosim o rady do zivota:-D
V akej zmluve ? To sú jasné znaky závislej práce, preto by ti mala zostať pracovná zmluva - nie práca na živnosť.